PL189140B1 - Podręczny składany pulpit, zwłaszcza muzyczny - Google Patents

Podręczny składany pulpit, zwłaszcza muzyczny

Info

Publication number
PL189140B1
PL189140B1 PL99334464A PL33446499A PL189140B1 PL 189140 B1 PL189140 B1 PL 189140B1 PL 99334464 A PL99334464 A PL 99334464A PL 33446499 A PL33446499 A PL 33446499A PL 189140 B1 PL189140 B1 PL 189140B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
music
base
column
leg
legs
Prior art date
Application number
PL99334464A
Other languages
English (en)
Other versions
PL334464A1 (en
Inventor
Henryk Zarzycki
Ludmiła Weber-Zarzycka
Original Assignee
Weber Zarzycka Ludmila
Henryk Zarzycki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Weber Zarzycka Ludmila, Henryk Zarzycki filed Critical Weber Zarzycka Ludmila
Priority to PL99334464A priority Critical patent/PL189140B1/pl
Publication of PL334464A1 publication Critical patent/PL334464A1/xx
Publication of PL189140B1 publication Critical patent/PL189140B1/pl

Links

Landscapes

  • Tables And Desks Characterized By Structural Shape (AREA)

Abstract

1. Podreczny skladany pulpit, zwlaszcza muzyczny posiadajacy podstawe uzytkowa oraz podstawe pulpitu z nogami i kolumna skladaja- ca sie z ksztaltownika zewnetrznego, ksztal- townika wewnetrznego, o przekrojach wieloka- ta foremnego badz okregu, oraz preta polaczo- nych teleskopowo, a na ksztaltowniku ze- wnetrznym i ksztaltowniku wewnetrznym sa elementy zaciskowe, znamienny tym, ze po- siada co najmniej trzy nogi (3, 3') podstawy pulpitu (1) polaczone obrotowo z elementem mocujacym (4, 4') i rurka zewnetrzna (60) albo ksztaltownik zewnetrzny (60') stanowi dolny element kolumny (6, 6') podstawy pulpitu (1), na którym znajduje sie usytuowany przesuwnie element blokujacy (5, 5') do blokowania nóg (3, 3'), zas podstawa uzytkowa (2) sklada sie z elementu katowego (8), kratownicy (9) oraz plaskownika zaczepowego (10). Fig.1 PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest podręczny składany pulpit, zwłaszcza muzyczny używany powszechnie przez muzyków instrumentalistów do utrzymywania nut.
Powszechną praktyką wśród muzyków stało się wykorzystanie składanych pulpitów do utrzymywania nut. Składane pulpity mogą być również wykorzystane przez każdego, kto chciałby wystawić dokumenty bądź książkę na wygodnej wysokości.
Pulpity tego typu umożliwiają regulację wysokości oraz można je złożyć celem ich umieszczenia w pokrowcu podczas transportu.
Znane podręczne składane pulpity muzyczne opisano w opisach patentowych US Patent Nr 4,813,644, US Patent Nr 5,037,057, US Patent Nr 5,636,824, US Patent Nr 5,692,719, US Patent Nr 5,791,624, WO 93/06763, WO 94/10876, WO 98/22001. Składają się one z podstawy pulpitu i podstawy na nuty.
W opisie patentowym US Patent Nr 5,692,719, przedstawiono podstawę pulpitu, w której element mocujący nogi posiada formę trójkątnej piasty, w której znajdują się gniazda zagiętych pod kątem prostym końców nóg podstawy pulpitu w formie prętów, zakończonych gwintem. Mechanizm sprężynowy blokujący nogi w odpowiednich wycięciach w piaście, po rozłożeniu podstawy pulpitu oraz po jej złożeniu zajmuje stosunkowo dużo miejsca, co zwiększa rozmiary elementu mocującego a tym samym zwiększa kubaturę złożonej podstawy pulpitu. Ponadto wykonanie nóg podstawy pulpitu w formie prętów obniża ich właściwości wytrzymałościowe.
W większości znanych podręcznych składanych pulpitów muzycznych, w których nogi połączono z kolumną podstawy w sposób obrotowy, płaszczyzna obrotu nóg pulpitu przechodzi przez oś środkową kolumny podstawy pulpitu, co znacznie zwiększa szerokość złożonej kolumny pulpitu o wysokość złożonych nóg.
Górną część podręcznych składanych pulpitów muzycznych stanowi podstawa na nuty. W większości znanych rozwiązań posiada ona formę płyty, tak jak w pulpicie przedstawionym w opisach patentowych WO 93/06763, US Patent Nr 5,636,824, US Patent Nr 5,106,048 lub płyty składanej z kilku części jak w opisach patentowych US Patent Nr 5,692,719, US Patent Nr 5,114,111, US Patent Nr 5,037,057.
Płyty znanych podstaw na nuty mogą być również wykonane z tkaniny bądź innego odpowiedniego materiału elastycznego jak przedstawiono w opisach patentowych US Patent Nr 5,791,624, WO 94/10876.
Podstawy na nuty w znanych podręcznych składanych pulpitach muzycznych mogą również posiadać formę różnego rodzaju składanych kratownic jak przedstawiono w opisach patentowych US Patent Nr 4,813,644, WO 98/22001, US Patent Nr 4,561,339.
Jak przedstawiono w opisie patentowym US Patent Nr 4,813,644 podstawa na nuty posiada formę składanej kratownicy, którą po złożeniu można wsunąć do wnętrza rury kolumny pulpitu o przekroju sześciokąta foremnego.
W konstrukcji podstawy na nuty przedstawionej w opisie patentowym WO 98/22001 także zastosowano składaną kratownicę. Jej konstrukcja jest jednak skomplikowana a długość po złożeniu nie pokrywa się z długością złożonej podstawy pulpitu co jest nieporęczne.
Wadą wszystkich znanych rozwiązań podstaw na nuty jest znaczne zwiększenie kubatury złożonego pulpitu. Sposób składania znanych podstaw na nuty jest również niejednoznaczny co może prowadzić do błędów przy składaniu podstawy na nuty, a w skrajnym przypadku do jej uszkodzenia.
Istotą wynalazku jest konstrukcja podręcznego składanego pulpitu zwłaszcza muzycznego posiadającego podstawę pulpitu z nogami i kolumną oraz podstawę użytkową, który byłby lekki i który po złożeniu posiadałby niewielkie rozmiary i zwartą konstrukcję.
W pulpicie według wynalazku zadanie to rozwiązano tak, że pulpit posiada co najmniej trzy nogi podstawy pulpitu połączone obrotowo z elementem mocującym i rurka zewnętrzna albo kształtownik zewnętrzny stanowi dolny element kolumny podstawy pulpitu, na którym znajduje się usytuowany przesuwnie element blokujący do blokowania nóg, zaś podstawa użytkowa składa się z elementu kątowego, kratownicy oraz płaskownika zaczepowego.
Dzięki temu po złożeniu pulpitu stanowi on jeden zwarty i lekki element o małych rozmiarach, który można podczas transportu umieścić wewnątrz futerałów większości instrumentów muzycznych bądź podręcznej teczce.
W takim przypadku korzystne jest aby element mocujący pulpitu według wynalazku posiadał formę graniastosłupa prawidłowego, którego podstawa jest wielokątem foremnym o liczbie boków równej ilości nóg i był mocowany do dolnego końca rurki zewnętrznej lub kształtownika zewnętrznego kolumny i średnica koła wpisanego w wielokąt podstawy elementu mocującego była równa zewnętrznej średnicy rurki zewnętrznej kolumny lub przekrój podstawy elementu mocującego pokrywał się z przekrojem kształtownika zewnętrznego kolumny.
Według wynalazku możliwa jest również konstrukcja pulpitu w której dolny koniec kształtownika zewnętrznego jest elementem mocującym.
W optymalnej konstrukcji podstawy pulpitu według wynalazku każda z nóg posiada formę ściętego płaskownika i jest połączona z elementem mocującym za pomocą śruby przechodzącej przez otwór w nodze i otwór w ściance elementu mocującego a płaszczyzna obrotu każdej z nóg jest styczna do ścianki elementu mocującego i zewnętrznej powierzchni dolnego elementu kolumny.
Aby to zapewnić szerokość płaskowników nóg podstawy pulpitu jest zależna od szerokości ścianek elementu mocującego, którego wielkość powinna być jak najmniejsza celem zmniejszenia kubatury złożonego pulpitu. W górnej części nogi może znajdować się zaokrąglenie wzmacniające zwiększające wytrzymałość części nogi sąsiadującej z otworem.
Zastosowanie śruby umożliwia stabilne i obrotowe zamocowanie nogi do ścianki elementu mocującego. Korzystne jest przy tym aby otwór znajdował się jak najdalej od bocznej i górnej krawędzi ścianki elementu mocującego przy zachowaniu optymalnych parametrów wytrzymałości materiału.
Ponieważ płaszczyzna obrotu nogi jest styczna do zewnętrznej powierzchni dolnego elementu kolumny podstawy pulpitu osiąga się maksymalnie zmniejszenie kubatury złożonej podstawy pulpitu.
W konstrukcji pulpitu według wynalazku w dolnej części każdej ze ścianek elementu mocującego znajduje się wystający prostopadle na zewnątrz ścianki ogranicznik o szerokości równej szerokości płaskownika nogi lub każda z nóg posiada w swej górnej części boczny ogranicznik i ograniczniki te ograniczają ruch obrotowy nogi wokół osi śruby, pomiędzy
189 140 pozycją złożenia, w której noga ułożona jest wzdłuż kolumny i pozycją użyteczną, w której noga opiera się skośnym ścięciem na podłożu.
Podczas rozkładania podstawy pulpitu do pozycji użytkowej ograniczniki ograniczają ruch obrotowy nóg, uniemożliwiając samoczynne opadanie nóg pod wpływem siły grawitacji w dół do pozycji pionowej poprzez oparcie dolnych krawędzi nóg na ściankach ogranicznika elementu mocującego lub oparcie bocznych ograniczników nóg o ścianki elementu mocującego.
W pulpicie według wynalazku element blokujący posiada formę wydrążonej czaszy nasadowej wpisanej w bryłę będącą połączeniem graniastosłupa prawidłowego i ostrosłupa ściętego znajdującego się na górnej podstawie tego graniastosłupa, w którego wierzchołku znajduje się otwór przez który przechodzi dolny element kolumny i którego oś pokrywa się z osią elementu blokującego, a kształt pokrywa się z kształtem przekroju dolnego elementu kolumny i którego przedłużeniem są krawędzie wewnętrznych występów znajdujących się po wewnętrznej stronie każdej ze ścianek elementu blokującego.
Taka konstrukcja elementu blokującego uniemożliwia samoczynne rozstawienie się nóg pod ciężarem pulpitu po rozłożeniu podstawy pulpitu i podczas stawiania jej na podłożu. Wykonanie górnej części elementu blokującego w kształcie ściętego ostrosłupa zmniejsza jego objętość i ciężar.
Ponadto krawędzie wewnętrznych występów znajdujących się po wewnętrznej stronie ścianek elementu blokującego stanowiące przedłużenie otworu w elemencie blokującym, przylegają do zewnętrznej powierzchni dolnego elementu kolumny podstawy pulpitu zapewniając stabilniejsze przesuwanie elementu blokującego wzdłuż dolnego elementu kolumny.
W pulpicie według wynalazku element blokujący posiada wycięcia na nogi.
Ponadto w pulpicie według wynalazku skośne ścięcia ograniczające dolną część każdej z nóg opierają się o odpowiednie skośne ścianki wewnątrz elementu blokującego kiedy podstawa pulpitu jest w pozycji złożonej.
Skośne ścianki wewnątrz elementu blokującego służą do łatwiejszego wprowadzenia dolnych części nóg do wnętrza czaszy elementu blokującego, podczas składania podstawy pulpitu, w górnym położeniu elementu blokującego oraz do łatwiejszego nakładania czaszy elementu blokującego na element mocujący, w celu zablokowania nóg w ich położeniu dolnym podczas rozkładania podstawy pulpitu; zaś ograniczniki elementu mocującego ograniczają ruch obrotowy nóg, przy zetknięciu się skośnych ścianek nóg ze ściankami ograniczników w pozycji najdogodniejszej do nałożenia na dolne końce nóg elementu blokującego.
Korzystne jest aby w pulpicie według wynalazku zaczep elementu blokującego znajdował się we wgłębieniu w dolnej części każdej z nóg lub ściśnięta sprężyna znajdująca się na dolnym elemencie kolumny przylegała do górnej powierzchni elementu blokującego i dolnej powierzchni elementu zaciskowego kiedy podstawa pulpitu jest w pozycji złożonej.
W pulpicie według wynalazku korzystne jest aby skośne ścięcie ograniczające górną część każdej z nóg opierało się o odpowiednią skośną ściankę znajdującą się wewnątrz elementu blokującego i nachyloną do płaszczyzny równoległej do osi kolumny o pewien kąt zgodny z kierunkiem składania nogi kiedy podstawa pulpitu jest w pozycji użytecznej.
Dzięki ścisłemu przyleganiu skośnych ścięć górnych części nóg do ścianek występów elementu blokującego zapewnia się stabilną pozycję kolumny całej podstawy pulpitu a odchylenie skośnych ścianek elementu blokującego uniemożliwia ewentualne ześlizgnięcie się elementu blokującego do góry po rozłożeniu podstawy pulpitu.
W konstrukcji pulpitu według wynalazku element kątowy podstawy użytkowej posiada podłużne wycięcie o długości równej różnicy długości płaskownika zaczepowego i połowy długości elementu kątowego, którego początek znajduje się w środku pionowej ścianki elementu kątowego, przez które przechodzi śruba mocująca obrotowo płaskownik zaczepowy do tylnej strony elementu kątowego.
Według wynalazku korzystne jest wówczas aby element kątowy posiadał występ ograniczający obrót płaskownika zaczepowego wokół osi śruby do osi poziomej oraz występ, którego krawędź ogranicza obrót płaskownika zaczepowego wokół osi śruby do osi pionowej a pomiędzy tymi występami znajdował się płaskownik zaczepowy kiedy pulpit jest w pozycji złożonej.
189 140
Poprzez obrót płaskownika zaczepowego wokół śruby w kierunku przeciwnym do biegu podłużnego wycięcia a następnie jego przesunięcie wzdłuż podłużnego wycięcia osiąga się zmniejszenie rozmiarów złożonej podstawy użytkowej.
W korzystnej konstrukcji podstawy użytkowej według wynalazku kratownica podstawy użytkowej składa się z co najmniej trzech par połączonych ze sobą obrotowo wąskich płaskowników, przy czym piaskowniki dolne są obrotowo połączone z elementem kątowym, a ich obrót wokół punktu połączenia jest ograniczony przez ich skośne ścięcia i poziomą ściankę elementu kątowego, zaś płaskowniki górne są ze sobą obrotowo połączone nitem zaczepowym, który znajduje się w otworze zaczepowym w płaskowniku zaczepowym kiedy podstawa użytkowa jest w pozycji użytecznej.
Zadaniem skośnych ścięć płaskowników dolnych jest ograniczanie ruchu obrotowego dolnych płaskowników wokół nitów podczas rozkładania kratownicy do góry poprzez ich oparcie na dolnej półce elementu kątowego. Kąt nachylenia skośnych ścięć jest dobrany tak aby po rozłożeniu kratownicy w jej górne położenie nit zaczepowy nie pokrywał się z osią otworu zaczepowego w płaskowniku zaczepowym. Sprężystość materiału z którego wykonano kratownicę umożliwia niewielkie rozciągnięcie kratownicy w celu wsunięcia nitu zaczepowego w otwór zaczepowy w płaskowniku zaczepowym i zapewnia, że po ustaniu działania siły rozciągającej nit zaczepowy przesunie się w dół, w kierunku zwężenia w otworze zaczepowym w płaskowniku zaczepowym powodując zablokowanie kratownicy w położeniu rozłożonym.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony bliżej w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia ogólny wygląd pulpitu rozłożonego, fig. 2 przedstawia szczegóły konstrukcyjne elementu mocującego oraz jedną z nóg podstawy pulpitu, fig. 3 przedstawia element blokujący w widoku ogólnym, fig. 4 - element blokujący w rzucie poziomym, fig. 5 element blokujący w przekroju częściowym a fig. 6 - element blokujący w ogólnym widoku od dołu; fig. 7, fig. 8, fig. 9 i fig. 10 przedstawiają element blokujący przy składaniu i rozkładaniu podstawy pulpitu według wynalazku, fig. 11 przedstawia element blokujący wraz z rozłożonymi nogami pulpitu w widoku z góry; fig. 12 przedstawia podstawę pulpitu wraz ze szczegółem sposobu blokowania nogi w czaszy elementu blokującego podczas rozkładania podstawy pulpitu, fig. 13 przedstawia podstawę pulpitu wraz ze szczegółem sposobu blokowania nogi w czaszy elementu blokującego przy rozłożonej podstawie pulpitu, fig. 14 przedstawia ogólny widok podstawy użytkowej, fig. 15 - fragment górny kolumny pulpitu wraz z elementami zaciskowymi do regulacji wysokości podstawy pulpitu oraz element zaczepowy do mocowania podstawy użytkowej; fig. 16 i fig. 17 przedstawiają mechanizm składania podstawy użytkowej, fig. 18 przedstawia widok pulpitu po złożeniu a fig. 19, fig. 20 i fig. 21 przedstawiają alternatywne rozwiązanie konstrukcyjne podstawy pulpitu.
Podstawowe elementy pulpitu są numerowane w kolejności, zaś odnośniki szczegółów konstrukcyjnych elementów podstawowych bądź elementów wchodzących w skład elementów podstawowych poprzedzone są numerem odnoszącym się do danego elementu podstawowego. Odnośniki odpowiednich elementów zastosowanych w alternatywnym rozwiązaniu konstrukcyjnym podstawy pulpitu zakończone są symbolem (prim).
Jak przedstawiono na rysunku fig. 1 podręczny składany pulpit zwłaszcza muzyczny według wynalazku posiada podstawę użytkową 2 oraz podstawę pulpitu 1 z trzema nogami 3 i kolumną 6. Nogi 3 połączone są obrotowo z elementem mocującym 4 a na dolnym elemencie kolumny 6 znajduje się usytuowany przesuwnie element blokujący 5 do blokowania nóg 3. Podstawa użytkowa składa się z elementu kątowego 8, kratownicy 9 oraz płaskownika zaczepowego 10.
Na rysunku fig. 15 przedstawiono elementy wchodzące w skład kolumny 6 - rurkę zewnętrzną 60, rurkę wewnętrzną 61 i pręt 62, połączone teleskopowo oraz elementy zaciskowe 63 i 64 blokujące odpowiednio rurkę wewnętrzną 61 i pręt 62 na odpowiednich wysunięciach. Pręt 62 zakończony jest w swej górnej części elementem zaczepowym 7 służącym do mocowania podstawy użytkowej 2.
Jak pokazano na rysunku fig. 2, element mocujący 4 posiada formę graniastosłupa prawidłowego trójkątnego i jest mocowany do dolnego końca rurki zewnętrznej 60 kolumny 6. Średnica okręgu wpisanego w trójkąt podstawy elementu mocującego 4 jest równa zewnętrznej średnicy rurki zewnętrznej 60 kolumny 6. Z górną podstawą 42 elementu mocującego 4 połączony jest walec 43 służący do trwałego zamocowania rurki zewnętrznej 60 kolumny 6 do elementu mocującego 4. Oś walca 43 pokrywa się z osią elementu mocującego 4, a jego średnica jest równa wewnętrznej średnicy rurki zewnętrznej 60 kolumny 6.
Jak przedstawiono na rysunku fig. 2, każda z nóg 3 posiada formę ściętego płaskownika i jest połączona z elementem mocującym 4 za pomocą śruby 38 przechodzącej przez otwór 33 w nodze 3 i otwór 40 w ściance elementu mocującego 4, prostopadły do płaszczyzny ścianki 41 i posiadający gwint wewnętrzny a płaszczyzna obrotu każdej z nóg 3 jest styczna do ścianki 41 elementu mocującego 4 i zewnętrznej powierzchni dolnego elementu kolumny 6.
W dolnej części każdej ze ścianek 41 elementu mocującego 4 znajduje się wystający prostopadle na zewnątrz ścianki 41 ogranicznik 44 o szerokości równej szerokości płaskownika nogi 3 i ogranicznik ten ogranicza ruch obrotowy nogi 3 wokół osi śruby 38, pomiędzy pozycją złożenia, w której noga 3 ułożona jest wzdłuż kolumny 6 i pozycją użyteczną w której noga 3 opiera się skośnym ścięciem 35 na podłożu.
Otwór 40 znajduje się w takim punkcie ścianki 41 elementu mocującego 4, aby promień okręgu zakreślany przez ściętą ściankę 30 nogi 3, podczas obrotu nogi 3 wokół osi śruby 38, nie przekraczał bocznej i górnej krawędzi ścianki 41 elementu mocującego 4. W górnej części każdej z nóg 3 znajduje się zaokrąglenie 32 zwiększające wytrzymałość mechaniczną nogi 3 w otoczeniu otworu 33.
Na rysunku fig. 3, fig. 4, fig. 5 i fig. 6 przedstawiono element blokujący 5 uniemożliwiający samoczynne rozstawienie się nóg 3 pod ciężarem pulpitu po rozłożeniu podstawy pulpitu 1 oraz blokujący nogi 3 w pozycji złożonej. Element blokujący 5 posiada formę wydrążonej czaszy nasadowej wpisanej w bryłę będącą połączeniem graniastosłupa prawidłowego trójkątnego i ostrosłupa ściętego znajdującego się na górnej podstawie tego graniastosłupa, w którego wierzchołku znajduje się otwór 58 przez który przechodzi rurka zewnętrzna 60 kolumny 6 i którego oś pokrywa się z osią elementu blokującego 5, a kształt pokrywa się z kształtem przekroju rurki zewnętrznej 60 kolumny 6 i którego przedłużeniem są krawędzie 58b wewnętrznych występów 52 znajdujących się po wewnętrznej stronie każdej ze ścianek 59 elementu blokującego 5. Średnica otworu 58 jest tak dobrana aby umożliwić swobodny lecz dopasowany przesuw elementu blokującego 5 wzdłuż rurki zewnętrznej 60 kolumny 6.
Element blokujący 5 posiada trzy wycięcia na nogi 3. Wycięcia te powstały poprzez odcięcie fragmentów graniastosłupa elementu blokującego 5 wzdłuż płaszczyzn równoległych do osi środkowej elementu blokującego 5. Wycięcia 51 służą do wprowadzenia nóg 3 podstawy pulpitu 1 podczas składania i rozkładania podstawy pulpitu 1.
Mechanizm składania i rozkładania podstawy 1 pulpitu przedstawiono na rysunku fig. 7, fig. 8, fig. 9, fig. 10, fig. 11, fig. 12 i fig. 13.
W celu złożenia podstawy pulpitu 1, każdą z nóg 3 obraca się wokół osi śruby 38 do góry, aż skośne ścięcie 31 ograniczające górną część każdej z nóg 3 oprze się o ściankę 47 ogranicznika 44 elementu mocującego 4. Skośne ścięcia 37 nóg 3 pozwalają na łatwiejsze wprowadzenie dolnych końców nóg 3 do wnętrza czaszy elementu blokującego 5.
Kiedy wszystkie nogi 3 znajdą się wzdłuż kolumny 6, na ich dolne końce nasuwa się element blokujący 5 aż skośne ścięcia 36 i 37 ograniczające dolną część każdej z nóg 3 oprą się o odpowiednie skośne ścianki 53 i 56 wewnątrz elementu blokującego 5.
Aby po złożeniu podstawy pulpitu 1 element blokujący 5 nie zsunął się do góry, zaczepy 57 znajdujące się w elemencie blokującym 5 zaskakują we wgłębienia 34 w dolnej części każdej z nóg 3.
Inne rozwiązanie zapobiegające zsunięciu się elementu blokującego 5 do góry stanowi przedstawiona na rysunku fig. 7 i fig. 8 ściśnięta sprężyna 65 znajdująca się na rurce zewnętrznej 60 kolumny 6 przylegająca do górnej powierzchni elementu blokującego 5 i dolnej powierzchni elementu zaciskowego 63.
W celu rozłożenia podstawy pulpitu 1 do pozycji użytecznej, element blokujący 5 przesuwa się do góry tak, aby przez wycięcia 51 w elemencie blokującym 5 można było wysunąć dolne końce nóg 3 a następnie obraca się nogi 3 w dół aż dolna krawędź 39 każdej z nóg 3 oprze się o odpowiednią ściankę 45 ogranicznika 44 elementu mocującego 4. Następnie na nogi 3 nasuwa się element blokujący 5, do chwili w której wewnętrzna górna ścianka 58a elementu blokującego 5
189 140 oprze się na górnej podstawie 42 elementu mocującego 4 i całą podstawę pulpitu 1 ustawia się na podłożu.
Ciężar pulpitu sprawia, że skośne ścięcie 31 ograniczające górną część każdej z nóg 3 opiera się o odpowiednią skośną ściankę 55 znajdującą się wewnątrz elementu blokującego 5 i nachyloną do płaszczyzny równoległej do osi kolumny 6 o kąt zgodny z kierunkiem składania nogi 3, który w przykładzie wykonania wynosi około 1,5°. Nachylenie to uniemożliwia zsunięcie się elementu blokującego 5 z elementu mocującego 4 po rozłożeniu podstawy pulpitu 1.
Na rysunku fig. 14, fig. 16 i fig. 17 przedstawiono podstawę użytkową 2.
Jak przedstawiono na rysunku, element kątowy 8 podstawy użytkowej 2 posiada podłużne wycięcie 80 o długości równej różnicy długości płaskownika zaczepowego 10 i połowy długości elementu kątowego 8, którego początek znajduje się w środku pionowej ścianki elementu kątowego 8, przez które przechodzi śruba mocująca 102 obrotowo płaskownik zaczepowy 10 do tylnej strony elementu kątowego 8.
Element kątowy 8 posiada występ 83 ograniczający obrót płaskownika zaczepowego 10 wokół osi śruby 102 do osi poziomej oraz występ 82, którego krawędź ogranicza obrót płaskownika zaczepowego 10 wokół osi śruby 102 do osi pionowej.
Podczas składania podstawy użytkowej 2 płaskownik zaczepowy 10 obraca wokół osi śruby 102 do osi poziomej, a następnie wsuwa pomiędzy występy 82 i 83.
Podczas rozkładania podstawy użytkowej 2 płaskownik zaczepowy 10 przesuwa się wzdłuż podłużnego wycięcia 80 do momentu, w którym śruba 102 mocująca piaskownik zaczepowy 10 przesunie się do środka elementu kątowego 8. Następnie płaskownik zaczepowy 10 obraca się do góry do momentu w którym krawędź płaskownika oprze się o krawędź 84 występu 82. Elementem blokującym płaskownik zaczepowy 10 w położeniu pionowym jest rozłożona kratownica 9.
Kratownica 9 składa się z czterech par wąskich płaskowników różniących się długością połączonych ze sobą za pomocą trzech typów nitów: nitów 94, nitów 95 - nieco krótszych od nitów 94 i specjalnego nitu zaczepowego 96. Dwa najdłuższe płaskowniki 91 połączone są w środku, z możliwością wzajemnego obrotu, nitem 95. Do zewnętrznych, górnych i zaokrąglonych końców płaskowników 91 zamocowane są z możliwością wzajemnego obrotu, za pomocą nitów 94 płaskowniki 92 oraz płaskowniki 93 zwiększające płaszczyznę wspierającą podstawy użytkowej 2 w wypadku używania większych arkuszy nutowych. Płaskowniki 92 są ze sobą połączone nitem zaczepowym 96. Odległość płaskownika 92 pomiędzy osią nitu 94 a osią nitu zaczepowego 96 jest równa odległości płaskownika 91 mierzonej pomiędzy osią nitu 94 a osią nitu 95. Do zewnętrznych, dolnych i zaokrąglonych końców płaskowników 91 zamocowane są z możliwością wzajemnego obrotu, za pomocą nitów 95 płaskowniki 90. Zewnętrzne, dolne końce płaskowników 90 posiadają skośne ścięcia 97 i zamocowane są, z możliwością wzajemnego obrotu, za pomocą nitów 94 do elementu kątowego 8. Suma odległości dwóch płaskowników 90 pomiędzy osią nitu 95 a osią nitu 94 i odległości elementu kątowego 8 pomiędzy osiami nitów 94 jest równa odległości płaskownika 91 mierzonej pomiędzy osiami nitów 95. Sprężystość materiału z którego wykonano kratownicę 9 umożliwia niewielkie rozciągnięcie kratownicy 9 w celu wsunięcia nitu zaczepowego 96 w otwór zaczepowy 101 w płaskowniku zaczepowym 10 i zablokowanie kratownicy7 9 w położeniu rozłożonym.
Po rozłożeniu, podstawę użytkową 2 ustawia się na kolumnie 6 poprzez nałożenie otworów zaczepowych 100 w płaskowniku zaczepowym 10 na zaczepy 70 elementu zaczepowego 7 i przesunięcie podstawy użytkowej 2 w dół.
Na rysunku fig. 19, fig. 20 i fig. 21 przedstawiono alternatywną konstrukcję podstawy pulpitu 1.
W tej konstrukcji kolumna 6 składa się z kształtowników cienkościennych 60' i 61' o przekroju wielokąta foremnego połączonych teleskopowo na których znajdują się elementy zaciskowe 63' i 64'.
W tym rozwiązaniu element mocujący 4' jest bryłą o przekroju pokrywającym się z przekrojem kształtownika 60' mocowaną do dolnego końca kształtownika 60'.
Możliwa jest również taka konstrukcja kolumny 6, w której dolny koniec kształtownika. 60' pełni funkcje elementu mocującego 4'.
Każda z nóg 3' posiada formę ściętego kątownika, posiadającego boczny element 44' spełniający funkcje ogranicznika ruchu obrotowego nogi 3' wokół osi śruby 38.

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Podręczny składany pulpit, zwłaszcza muzyczny posiadający podstawę użytkową oraz podstawę pulpitu z nogami i kolumną składającą się z kształtownika zewnętrznego, kształtownika wewnętrznego, o przekrojach wielokąta foremnego bądź okręgu, oraz pręta połączonych teleskopowo, a na kształtowniku zewnętrznym i kształtowniku wewnętrznym są elementy zaciskowe, znamienny tym, że posiada co najmniej trzy nogi (3, 3') podstawy pulpitu (1) połączone obrotowo z elementem mocującym (4, 4') i rurka zewnętrzna (60) albo kształtownik zewnętrzny (60') stanowi dolny element kolumny (6, 6') podstawy pulpitu (1), na którym znajduje się usytuowany przesuwnie element blokujący (5, 5') do blokowania nóg (3, 3'), zaś podstawa użytkowa (2) składa się z elementu kątowego (8), kratownicy (9) oraz płaskownika zaczepowego (10).
  2. 2. Podręczny składany pulpit zwłaszcza muzyczny według zastrz. 1, znamienny tym, że element mocujący (4, 4') posiada formę graniastosłupa prawidłowego, którego podstawa jest wielokątem foremnym o liczbie boków równej ilości nóg (3, 3'), i jest mocowany do dolnego końca rurki zewnętrznej (60) kolumny (6) lub kształtownika zewnętrznego (60') kolumny (6') i średnica koła wpisanego w wielokąt podstawy elementu mocującego (4) jest równa zewnętrznej średnicy rurki zewnętrznej (60) kolumny (6) lub przekrój podstawy elementu mocującego (4') pokrywa się z przekrojem kształtownika zewnętrznego (60') kolumny (6').
  3. 3. Podręczny składany pulpit zwłaszcza muzyczny według zastrz. 1, znamienny tym, że dolny koniec kształtownika zewnętrznego (60') stanowi element mocujący (4').
  4. 4. Podręczny składany pulpit zwłaszcza muzyczny według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że każda z nóg (3, 3') posiada formę ściętego płaskownika i jest połączona z elementem mocującym (4, 4') za pomocą śruby (38) przechodzącej przez otwór (33) w nodze (3, 3') i otwór (40) w ściance (41) elementu mocującego (4, 4') a płaszczyzna obrotu każdej z nóg (3, 3') jest styczna do ścianki (41) elementu mocującego (4, 4') i zewnętrznej powierzchni dolnego elementu kolumny (6, 6').
  5. 5. Podręczny składany pulpit zwłaszcza muzyczny według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że w dolnej części każdej ze ścianek (41) elementu mocującego (4) znajduje się wystający prostopadle na zewnątrz ścianki (41) ogranicznik (44) o szerokości równej szerokości płaskownika nogi (3) lub każda z nóg (3') posiada w swej górnej części boczny ogranicznik (44') i ograniczniki (44, 44') ograniczają ruch obrotowy nogi (3, 3') wokół osi śruby (38), pomiędzy pozycją złożenia, w której noga (3, 3') ułożona jest wzdłuż kolumny (6, 6') i pozycją użyteczną, w której noga (3, 3') opiera się skośnym ścięciem (35) na podłożu.
  6. 6. Podręczny składany pulpit zwłaszcza muzyczny według zastrz. 1, znamienny tym, że element blokujący (5, 5') posiada formę wydrążonej czaszy nasadowej wpisanej w bryłę będącą połączeniem graniastosłupa prawidłowego i ostrosłupa ściętego znajdującego się na górnej podstawie tego graniastosłupa, w którego wierzchołku znajduje się otwór (58) przez który przechodzi dolny element kolumny (6, 6') i którego oś pokrywa się z osią elementu blokującego (5, 5'), a kształt pokrywa się z kształtem przekroju dolnego elementu kolumny (6, 6') i którego przedłużeniem są krawędzie (58b) wewnętrznych występów (52) znajdujących się po wewnętrznej stronie każdej ze ścianek (59) elementu blokującego (5, 5').
  7. 7. Podręczny składany pulpit zwłaszcza muzyczny według zastrz. 1 albo 6, znamienny tym, że element blokujący (5, 5') posiada wycięcia (51, 51') na nogi (3, 3').
  8. 8. Podręczny składany pulpit zwłaszcza muzyczny według zastrz. 1 albo 4, albo 6, albo 7, znamienny tym, że skośne ścięcia (36) i (37) ograniczające dolną część każdej z nóg (3, 3') opierają się o odpowiednie skośne ścianki (53) i (56) wewnątrz elementu blokującego (5, 5') kiedy podstawa pulpitu (1) jest w pozycji złożonej.
  9. 9. Podręczny składany pulpit zwłaszcza muzyczny według zastrz. 1 albo 4, albo 6, albo 7, znamienny tym, że zaczep (57) elementu blokującego (5, 5') znajduje się we wgłębieniu (34) w dolnej części każdej z nóg (3,3') lub ściśnięta sprężyna (65) znajdująca się na dolnym elemencie kolumny (6, 6') przylega do górnej powierzchni elementu blokującego (5, 5') i dolnej powierzchni elementu zaciskowego (63) kiedy podstawa pulpitu (1) jest w pozycji złożonej.
    189 140
  10. 10. Podręczny składany pulpit zwłaszcza muzyczny według zastrz. 1 albo 4, albo 6, albo 7, znamienny tym, że skośne ścięcie (31) ograniczające górną część każdej z nóg (3, 3') opiera się o odpowiednią skośną ściankę (55) znajdującą się wewnątrz elementu blokującego (5, 5’) i nachyloną do płaszczyzny równoległej do osi kolumny (6, 6’) o pewien kąt zgodny z kierunkiem składania nogi (3, 3’) kiedy podstawa pulpitu (1) jest w pozycji użytecznej.
  11. 11. Podręczny składany pulpit zwłaszcza muzyczny według zastrz. 1, znamienny tym, że element kątowy (8) podstawy użytkowej (2) posiada podłużne wycięcie (80) o długości równej różnicy długości płaskownika zaczepowego (10) i połowy długości elementu kątowego (8), którego początek znajduje się w środku pionowej ścianki elementu kątowego (8), przez które przechodzi śruba (102) mocująca obrotowo płaskownik zaczepowy (10) do tylnej strony elementu kątowego (8).
  12. 12. Podręczny składany pulpit zwłaszcza muzyczny według zastrz. 1 albo 11, znamienny tym, że element kątowy (8) posiada występ (83) ograniczający obrót płaskownika zaczepowego (10) wokół osi śruby (102) do osi poziomej oraz występ (82), którego krawędź (84) ogranicza obrót płaskownika zaczepowego (10) wokół osi śruby (102) do osi pionowej, a pomiędzy występami (82) i (83) znajduje się płaskownik zaczepowy (10) kiedy podstawa użytkowa (2) jest w pozycji złożonej.
  13. 13. Podręczny składany pulpit zwłaszcza muzyczny według zastrz. 1, znamienny tym, że kratownica (9) składa się z co najmniej trzech par połączonych ze sobą obrotowo wąskich płaskowników, przy czym płaskowniki dolne (90) są obrotowo połączone z elementem kątowym (8), a ich obrót wokół punktu połączenia jest ograniczony przez ich skośne ścięcia (97) i poziomą ściankę elementu kątowego (8), zaś płaskowniki górne (92) są ze sobą obrotowo połączone nitem zaczepowym (96), który znajduje się w otworze zaczepowym (101) w płaskowniku zaczepowym (10) kiedy podstawa użytkowa (2) jest w pozycji użytecznej.
PL99334464A 1999-07-16 1999-07-16 Podręczny składany pulpit, zwłaszcza muzyczny PL189140B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL99334464A PL189140B1 (pl) 1999-07-16 1999-07-16 Podręczny składany pulpit, zwłaszcza muzyczny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL99334464A PL189140B1 (pl) 1999-07-16 1999-07-16 Podręczny składany pulpit, zwłaszcza muzyczny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL334464A1 PL334464A1 (en) 2001-01-29
PL189140B1 true PL189140B1 (pl) 2005-06-30

Family

ID=20074784

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99334464A PL189140B1 (pl) 1999-07-16 1999-07-16 Podręczny składany pulpit, zwłaszcza muzyczny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL189140B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL334464A1 (en) 2001-01-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6779466B2 (en) Collapsible portable folding table with folding legs
US4609174A (en) Foldable easel
US5852250A (en) Portable instrument stand
US5564661A (en) Lectern or stand primarily for musicians
US4249773A (en) Folding picnic table
US6019050A (en) Portable and adjustable table with improved leg assembly
US5505413A (en) A-frame instrument stand
US4715296A (en) Utility bench
US4135691A (en) Folding leg assembly
WO2009117883A1 (zh) 帐篷架顶部支撑结构
US20030193004A1 (en) Collapsible art easel
US6145800A (en) Collapsible portable work support
US20120246983A1 (en) Ironing board
US20040188587A1 (en) Music stand
US6641171B2 (en) Structure of a file with adjustable inclination angle
PL189140B1 (pl) Podręczny składany pulpit, zwłaszcza muzyczny
US4565021A (en) Portable ironing board
KR20090095167A (ko) 다용도 휴대용 독서대
US3540549A (en) Foldable ladder
US7293753B1 (en) Four-legged artist easel
US20170114947A1 (en) Interretractable Folding Piano Stand
US6099074A (en) Folding table and bench assembly
US20030205178A1 (en) Folding portable table
KR20210126946A (ko) 각도조절 및 조작이 용이한 독서대를 갖는 테이블
ES2967440T3 (es) Soporte compacto para una cámara de televisión

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20070716