PL188943B1 - Sposób i układ do wzbogacania surowca węglowego wwyrobiskach podziemnych kopalni - Google Patents
Sposób i układ do wzbogacania surowca węglowego wwyrobiskach podziemnych kopalniInfo
- Publication number
- PL188943B1 PL188943B1 PL02352005A PL35200502A PL188943B1 PL 188943 B1 PL188943 B1 PL 188943B1 PL 02352005 A PL02352005 A PL 02352005A PL 35200502 A PL35200502 A PL 35200502A PL 188943 B1 PL188943 B1 PL 188943B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- coal
- screens
- stone
- mine
- mining
- Prior art date
Links
Landscapes
- Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)
Abstract
1 . Sposób wzbogacania surowca weglowego w wy- robiskach podziemnych kopalni, znamienny tym, ze uro- bek weglowy zawierajacy kamien (skale plonna), po- chodzacy z robót górniczych chodnikowych i eksploatacyj- nych transportuje sie przenosnikami tasmowymi (1) na prze siewacze wibracyjne (2) umieszczone na koronach zbiorni- ków retencyjnych (3), przeznaczonych do okresowego magazynowania urobku weglowego, na których to prze siewaczach (2) nastepuje oddzielenie rozdrobnionych fra- kcji skaly plonnej, w tym 1 wegla od kamienia o frakcji gru- bej, przy czym drobne frakcje kamienia i wegiel opadaja do zbiorników retencyjnych (3), skad transportowane sa do szy- bu skipowego, którym sa wydobywane na powierzchnie ko- palni, natomiast kamien o frakcji grubej zsuwa sie z prze siewaczy (2) na przenosnik tasmowy (4), transportujacy go do kruszarki a nastepnie do zaladowni (5) wozów kopalnia- nych, którymi jest przewozony do szybu klatkowego i wraz z wozami wydobywany na powierzchnie lub jest wykorzy- stywany na wlasne potrzeby kopalni, na przyklad do podsa- dzania wyrobisk Fig. 1 PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób wzbogacania surowca węglowego w wyrobiskach podziemnych kopalni oraz układ wyrobisk do stosowania tego sposobu wykorzystywany w kopalniach węgla kamiennego, zwłaszcza w warunkach znacznego zanieczyszczenia kamieniem (skałą płonną) pozyskanego urobku węglowego.
Podstawowym celem produkcyjnym kopalni węgla kamiennego jest wydobycie określonej ilości urobku węglowego, zawierającego jak najwięcej kopaliny użytecznej - węgla kamiennego handlowego, a jak najmniej kamienia. Urobek węglowy tworzy się podczas urabiania węgla oraz skał towarzyszących pokładom węgla. Miejscem pozyskiwania urobku węglowego są przede wszystkim ścianowe fronty eksploatacyjne, a ponadto roboty górnicze związane z urabianiem skał w czasie drążenia nowych wyrobisk korytarzowych oraz przy wykonywaniu przebudów i pobierek spągu wyrobisk istniejących. Największe znaczenie ekonomiczne ma, poza ilością, jakość uzyskiwanego urobku.
W dotychczasowej praktyce górniczej wzbogacanie surowca węglowego w warunkach podziemnych kopalni prowadzono jedynie przy pomocy metod i technologii selektywnego wybierania złoza. W szczególności są to sposoby, które ograniczają zarówno opad skał do wyrobisk, jak i samo urabianie skały płonnej (tzw. czyste wybieranie pokładów), a także stosowanie odpowiednich rozwiązań organizacyjnych pozwalających na wyodrębnienie okresu urabiania węgla i okresu urabiania kamienia oraz dostosowanie do tych rozwiązań systemu odstawy urobku - transport węgla lub skały płonnej. Najczęściej urobek węglowy, z mniejszą lub większą domieszką kamienia, kierowany jest w całości do zakładu przeróbki mechanicznej węgla ulokowanego na powierzchni kopalni, gdzie dokonywany jest proces wzbogacania węgla.
188 943
Celem wynalazku jest zastosowanie procesu wstępnego wzbogacania surowca węglowego w postaci oddzielenia skały płonnej od węgla w wyrobiskach podziemnych kopalni, wykorzystując urządzenia i obiekty już istniejące lub, w razie potrzeby zastosowanie nowych. Proponowane rozwiązanie nie wyklucza możliwości równoczesnego stosowania dotychczasowych metod wzbogacania surowca węglowego.
Sposób wzbogacania surowca węglowego według wynalazku polega na tym, że urobek węglowy zawierający kamień (skałę płonną) pochodzący z robót górniczych chodnikowych i eksploatacyjnych transportuje się przenośnikami taśmowymi na przesiewacze wibracyjne umieszczone na koronach zbiorników retencyjnych przeznaczonych do okresowego magazynowania urobku węglowego.
Na przesiewaczach następuje oddzielenie rozdrobnionych frakcji skały płonnej, w tym i węgla, od kamienia frakcji grubej. Drobne frakcje kamienia i węgiel opadają do zbiorników retencyjnych, skąd transportowane są do szybu skipowego, którym wydobywane są na powierzchnię kopalni. Kamień o frakcji grubej zsuwa się z przesiewaczy na przenośnik taśmowy, transportujący go do kruszarki a następnie do załadowni wozów kopalnianych, którymi jest przewożony do szybu klatkowego i wraz z wozami wydobywany jest na powierzchnię lub wykorzystywany jest na własne potrzeby kopalni, na przykład do podsadzania wyrobisk.
Układ wyrobisk według wynalazku charakteryzuje się tym, że stanowi optymalnie dobraną sieć wyrobisk korytarzowych, koncentrujących odstawę kamienia z przesiewaczy wibracyjnych, umieszczonych nad zbiornikami retencyjnymi do poziomu wydobywczego, na którym znajduje się załadownia kamienia na wozy kopalniane. Przesiewacze i załadownia kamienia mogą być zlokalizowane na tym samym poziomie lub różnych poziomach.
Rozwiązanie według wynalazku powoduje istotny korzystny skutek ekonomiczny dla kopalni. Oddzielenie określonej ilości kamienia z nadawy urobku pozwala na pozyskanie w to miejsce w zbiornikach retencyjnych dodatkowego węgla surowego i zapewnia zwiększenie wydobycia wstępnie wzbogaconego surowca węglowego. Wzrasta wydajność oraz efektywność pracy urządzeń wydobywczych i tym samym tworzą się warunki dla znacznego przyrostu wydobycia węgla handlowego, a to w końcowym efekcie przyczynia się do zwiększenia wyniku finansowego kopalni.
Dodatkowym walorem rozwiązania według wynalazku jest możliwość oddzielenia, w trakcie przesiewania, od urobku węglowego zanieczyszczeń w postaci np. odcinków drewna, elementów odpadowych konstrukcji urządzeń górniczych, które niejednokrotnie stanowią przyczynę zaburzenia regularności pracy i uszkodzeń skipowego urządzenia wyciągowego.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia rzut pionowy układu wyrobisk z urządzeniami do wzbogacania surowca węglowego, fig. 2 przedstawia przykład zabudowy przesiewacza wibracyjnego nad zbiornikiem retencyjnym oraz odstawy i załadowni kamienia na jednym poziomie, a fig. 3 obrazuje przykład zabudowy przesiewaczy nad zbiornikami retencyjnymi oraz odstawy i załadowni kamienia na różnych poziomach.
Sposób według wynalazku polega na tym, że urobek węglowy zawierający kamień (skałę płonną), pozyskiwany w całości ze ścianowych frontów eksploatacyjnych oraz robót górniczych związanych z urabianiem skał zarówno przy drążeniu nowych wyrobisk, jak i utrzymywaniu wyrobisk istniejących, na przykład przebudowy i pobierki transportuje się przenośnikami taśmowymi 1 na przesiewacze wibracyjne 2 umieszczone na koronach zbiorników retencyjnych 3. Zbiorniki retencyjne 3 przeznaczone są do okresowego magazynowania urobku węglowego. Na przesiewaczach wibracyjnych 2 następuje oddzielenie kamienia z urobku poprzez odsianie jego poszczególnych frakcji.
Drobne frakcje kamienia wraz z węglem opadają z przesiewaczy 2 wprost do zbiorników 3, z których urobek węglowy wstępnie wzbogacony kierowany jest do szybowego urządzenia wydobywczego, na przykład do skipów i po wyciągnięciu na powierzchnię przesyłany jest do zakładu przeróbki mechanicznej węgla w kopalni. Natomiast grube frakcje kamienia zsuwają się z przesiewaczy wibracyjnych 2 na przenośnik taśmowy 4, który transportuje go do kruszarki, skąd kierowany jest do załadowni wozów kopalnianych 5 i przewożony jest do
188 943 szybu klatkowego. Kamień ten na powierzchni jest odstawiany bezpośrednio na zwały, z pominięciem zakładu przeróbki lub może być wykorzystywany na własne cele i potrzeby na dole kopalni bez wywożenia go na powierzchnię.
Układ wyrobisk według wynalazku charakteryzuje się tym, ze stanowi optymalnie dobraną sieć wyrobisk poziomych, pochyłych lub pionowych, na przykład w postaci otworu wielkośrednicowego, pozwalających na koncentrację odstawy kamienia oddzielonego przez poszczególne przesiewacze wibracyjne 2 umieszczone nad zbiornikami retencyjnymi 3 i skierowanie kamienia do załadowni wozów kopalnianych 5. Przesiewacze 2 i załadownia 5 mogą być zlokalizowane na tym samym poziomie lub na różnych poziomach.
188 943
188 943
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz
Cena 2,00 zł.
Claims (2)
1. Sposób wzbogacania surowca węglowego w wyrobiskach podziemnych kopalni, znamienny tym, że urobek węglowy zawierający kamień (skałę płonną), pochodzący z robót górniczych chodnikowych i eksploatacyjnych transportuje się przenośnikami taśmowymi (1) na przesiewacze wibracyjne (2) umieszczone na koronach zbiorników retencyjnych (3), przeznaczonych do okresowego magazynowania urobku węglowego, na których to przesiewaczach (2) następuje oddzielenie rozdrobnionych frakcji skały płonnej, w tym i węgla od kamienia o frakcji grubej, przy czym drobne frakcje kamienia i węgiel opadają do zbiorników retencyjnych (3), skąd transportowane są do szybu skipowego, którym są wydobywane na powierzchnię kopalni, natomiast kamień o frakcji grubej zsuwa się z przesiewaczy (2) na przenośnik taśmowy (4), transportujący go do kruszarki a następnie do załadowni (5) wozów kopalnianych, którymi jest przewożony do szybu klatkowego i wraz z wozami wydobywany na powierzchnię lub jest wykorzystywany na własne potrzeby kopalni, na przykład do podsadzania wyrobisk.
2. Układ wyrobisk do wzbogacania surowca węglowego znamienny tym, że stanowi optymalnie dobraną sieć wyrobisk korytarzowych koncentrujących odstawę kamienia z przesiewaczy wibracyjnych (2), umieszczonych nad zbiornikami retencyjnymi (3), do poziomu wydobywczego, na którym znajduje się załadownia (5) kamienia na wozy kopalniane, przy czym przesiewacze (2) i załadownia (5) mogą być zlokalizowane na tym samym bądź różnych poziomach.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL02352005A PL188943B1 (pl) | 2002-02-04 | 2002-02-04 | Sposób i układ do wzbogacania surowca węglowego wwyrobiskach podziemnych kopalni |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL02352005A PL188943B1 (pl) | 2002-02-04 | 2002-02-04 | Sposób i układ do wzbogacania surowca węglowego wwyrobiskach podziemnych kopalni |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL352005A1 PL352005A1 (en) | 2003-08-11 |
PL188943B1 true PL188943B1 (pl) | 2005-05-31 |
Family
ID=29775839
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL02352005A PL188943B1 (pl) | 2002-02-04 | 2002-02-04 | Sposób i układ do wzbogacania surowca węglowego wwyrobiskach podziemnych kopalni |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL188943B1 (pl) |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN114000883A (zh) * | 2021-11-02 | 2022-02-01 | 中国矿业大学 | 一种露天煤矿端帮压煤采充一体回收装置及方法 |
-
2002
- 2002-02-04 PL PL02352005A patent/PL188943B1/pl not_active IP Right Cessation
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN114000883A (zh) * | 2021-11-02 | 2022-02-01 | 中国矿业大学 | 一种露天煤矿端帮压煤采充一体回收装置及方法 |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL352005A1 (en) | 2003-08-11 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN111050918B (zh) | 用于从硫化矿石中回收有价金属的综合方法 | |
Hustrulid et al. | Underground mining methods: Engineering fundamentals and international case studies | |
AU2018204736B2 (en) | A Method for Mining and Processing of an Ore | |
CN102933320A (zh) | 对所开采材料进行分离 | |
RU2338879C1 (ru) | Способ разработки рудных месторождений | |
PL188943B1 (pl) | Sposób i układ do wzbogacania surowca węglowego wwyrobiskach podziemnych kopalni | |
Marovelli et al. | The mechanization of mining | |
RU2495245C1 (ru) | Способ разработки рудных месторождений | |
Medvedev et al. | Cleaner production in mining industry: a flowsheet for underground mining of iron ore deposit | |
Ladoo | Fluorspar: Its Mining, Milling, and Utilization with a Chapter on Cryolite | |
US11280193B2 (en) | Hydraulic hoisting of potash and other evaporite ores | |
RU2064045C1 (ru) | Способ разработки крутопадающих рудных тел и способы добычи, переработки и обогащения медных, и/или медноцинковых, и/или цинковых, и/или серных руд с возможным содержанием золота, серебра и других драгоценных и редкоземельных элементов из крутопадающих рудных тел | |
Cheban | Technology of extraction and primary processing of low-grade and off-balance ores | |
US10760419B2 (en) | Hydraulic hoisting of potash and other evaporite ores | |
Moorehead | Methods and costs of mining quicksilver ore at the New Idria mine, San Benito County, Calif | |
CA3004135C (en) | Hydraulic hoisting of potash and other evaporite ores | |
Bramley | Fluorspar mining in Derbyshire | |
Belser | Tungsten Mining and Milling in Boulder County, Colorado | |
SU337517A1 (ru) | Способ открытой разработки месторождений полезных ископаемых | |
Brantley | FLUORSPAR MINING IN DERBYSHIRE | |
Matson et al. | Investigation of Fluorspar Deposit, Kaiser Mine, Mineral County, Nev | |
Dominy et al. | Development of underground gravity gold processing plants | |
Laybourne, RA & Watts | The development and application of strip mining to previously mined underground coal workings | |
RU2265489C1 (ru) | Способ переработки калийных руд | |
CN112916197A (zh) | 矿石加工前的预处理方法 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20110204 |