PL188056B1 - Ubiór ochronny, zwłaszcza dla motocyklistów - Google Patents
Ubiór ochronny, zwłaszcza dla motocyklistówInfo
- Publication number
- PL188056B1 PL188056B1 PL99333612A PL33361299A PL188056B1 PL 188056 B1 PL188056 B1 PL 188056B1 PL 99333612 A PL99333612 A PL 99333612A PL 33361299 A PL33361299 A PL 33361299A PL 188056 B1 PL188056 B1 PL 188056B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- garment according
- segments
- shaped
- garment
- piece
- Prior art date
Links
Landscapes
- Professional, Industrial, Or Sporting Protective Garments (AREA)
- Details Of Garments (AREA)
Abstract
1. Lhriór ochronny, zwłaszcmo dla motocyklistów,
posiadający rozpinany przód
połączony z tyłem, uformowany korzystnie
w postaci kamizelki, wykonanej z nośnego
materiału włókienniczego o dobrej stabilności
kształtu, znamienny tym, że ma w górnej
części przodu (1) oraz tyłu (2) wzdłuż jego
środkowej części, na wysokości kręgów
szyjnych, piersiowych i lędźwiowych oraz
barków i górnej części ramion rozmieszczone
amortyzujące uderzenia płatowe ochraniacze
wykonane w postaci dostosowanych
do sylwetki użytkownika zestawów (3, 4 i 5)
segmentów, połączonych ze sobą funkcjonalnie
wzdłuż łukowo wyprofilowanych na
obwodzie oporowych ścianek bocznych (6).
Description
Przedmiotem wynalazku jest ubiór ochronny, zwłaszcza dla motocyklistów, zabezpieczający przed groźnymi kontuzjami w wyniku wypadku.
Motocykliści w czasie jazdy na ogół ubrani są w zwykłą codzienną odzież, która zapewnia bardzo niewielką ochronę ciała w przypadku uderzeń o przeszkody i powierzchnię jezdni. Motocykliści startujący w zawodach używają ubrań ze skóry, przy czym tylko gruba skóra zapewnia częściową ochronę przed uszkodzeniem ciała w razie upadku. Ochrona przed skutkami tarcia o powierzchnię w przypadku uderzania o przeszkody w ubraniach dla motocyklistów - zawodników zapewniana jest częściowo przez stosowanie materiałów włókienniczych o wielowarstwowej strukturze.
W miarę odpowiednią ochronę, ale tylko ochronę określonych części ciała, zapewniają wykonane z materiałów tworzywowych lub z syntetycznej gumy porowatej jednolite ochraniacze np. barków, zakładane pod spód odzieży.
Jednym z groźnych urazów odnoszonych w wypadkach motocyklowych są urazy z wyrwaniem zespołu korzeni nerwowych splotu ramiennego z rdzenia kręgowego, ze względu na brak skutecznej metody ich leczenia. Nie są znane rozwiązania konstrukcyjne odzieży, która chroniłaby skutecznie motocyklistów przed tego rodzaju urazami, a jednocześnie zapewniałaby odpowiedni komfort jazdy.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji ubioru ochronnego, przeznaczonego przede wszystkim dla użytkowników pojazdów jednośladowych, a zwłaszcza motocyklistów, zabezpieczającego w razie wypadku i uderzenia o przeszkody przed urazami ze skutkiem wyrwania zespołu korzeni nerwowych splotu ramiennego z rdzenia kręgowego.
Zgodnie z wynalazkiem opracowano ubiór ochronny, uformowany korzystnie w postaci kamizelki posiadający rozpinany przód połączony z tyłem, wykonany z nośnego materiału włókienniczego o dobrej stabilności kształtu.
Ubiór ma w górnej części przodu oraz tyłu wzdłuż jego środkowej części, na wysokości kręgów szyjnych, piersiowych i lędźwiowych oraz barków i górnej części ramion rozmieszczone amortyzujące uderzenia płatowe ochraniacze, wykonane w postaci dostosowanej do sylwetki użytkownika zestawów segmentów, połączonych ze sobą funkcjonalnie wzdłuż łukowo wyprofilowanych na obwodzie oporowych ścianek bocznych. Segmenty zestawów są umieszczone w kieszeniach trwale połączonych za pomocą szwów z przodem i tyłem i/lub połączonych rozłącznie za pomocą taśm samosczepnych. Wykonane są z materiału mikroporowatego np. gumy o grubości od 5 do 14 mm, gęstości od 0,25 do 0,5 g/cm3 i względnym wskaźniku tłumienia energii kinetycznej co najmniej 30%.
Zestaw segmentów chroniących barki i górną część ramion stanowi wydłużona do przodu i tyłu kształtka z formowaną, wypukłością oraz połączona z nią funkcjonalnie od strony bocznej kształtka o zarysie zbliżonym do owalu.
Zestaw segmentów ochraniający kręgi szyjne jest uformowany w postaci zagłówkowego kołnierza i składa się z podstawy rozłożonej wokół wykroju szyi, z której wyprowadzona jest do góry stójka i podpora żuchwy, obejmujące szyję, przy czym całość jest usztywniona od strony tylnej i stron bocznych wspornikiem. Zestaw segmentów ochraniający kręgi piersiowe i lędźwiowe składa się z górnej kształtki obejmującej łukowo łopatki, środkowej kształtki wydłużonej i dochodzącej w pobliże talii oraz dolnej kształtki obejmującej kręgi lędźwiowe i częściowo talerz biodrowy.
Ubiór w postaci kamizelki jest obciągnięty za pomocą pasa z obejmami ud lub za pomocą podsiedzeniowego podtrzymywacza przyszytego do tyłu i łączonego u dołu z przodem za pomocą taśm samosczepnych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia prezentowany na użytkowniku ubiór ochronny w postaci kamizelki
188 056 z zaznaczonymi liniami przerywanymi ochraniaczami i przypiętym pasem z obejmami ud w widoku z przodu, fig. 2 - ten sam ubiór w postaci kamizelki z zaznaczonymi liniami przerywanymi ochraniaczami i przypiętym pasem z obejmami ud w widoku z tyłu, fig. 3 - segmenty zestawu ochraniającego bark i górę części ramienia w pozycji rozłożonej, fig. 4 - segmenty zestawu ochraniającego kręgi szyjne w postaci zagłówkowego kołnierza w pozycji rozłożonej, fig. 5 - segmenty zestawu ochraniającego kręgi piersiowe i lędźwiowe w pozycji rozłożonej, fig. 6 - kształtkę ochraniacza łokcia w pozycji rozłożonej, fig. 7 - wspornik kołnierza zagłówkowego w widoku z góry, fig. 8 - kamizelkę w przekroju pionowym po linii A - A według fig. 2 i ujęciu schematycznym z zaznaczoną linią przebiegu kręgosłupa fig. 9 - fragment przedniej i tylnej części kamizelki z rozmieszczonymi ochraniaczami w pozycji rozłożonej, fig. 10 - rękaw w widoku z boku, a fig. 11 - podsiedzeniowy podtrzymywacz tyłu w pozycji rozłożonej.
Ubiór według wynalazku uformowany korzystnie w postaci kamizelki, przewidzianej do zakładania pod kurtkę, stanowiącą okrycie zewnętrzne dla jej użytkownika, ma przód 1 i tył 2, wykonane z nośnego materiału włókienniczego o dobrej stabilności kształtu, nie przekraczającej 2% wymiarów nominalnych. Materiał stanowi korzystnie dzianina o wysokiej wytrzymałości mechanicznej i dobrej przepuszczalności powietrza ponad 100 dm3/m2s.
Kamizelka zapinana jest na zamek błyskawiczny zakryty zachodzącymi za siebie częściami przodu. Brzegi zabezpieczone są przed strzępieniem się naszytymi lamówkami.
Przód przyłączony jest u góry z tyłem szwami barkowymi, zaś od strony bocznej szwami pionowymi.
Kamizelka ma w górnej części przodu 1 i tyłu 2 wzdłuż jego środkowej części, na wysokości kręgów szyjnych piersiowych i lędźwiowych oraz barków i górnej części ramion rozmieszczone amortyzujące uderzenia o przeszkody płatowe ochraniacze, wykonane w postaci dostosowanych do sylwetki użytkownika zestawów 3, 4 i 5 segmentów, połączonych ze sobą funkcjonalnie wzdłuż łukowo wyprofilowanych na obwodzie oporowych ścianek bocznych 6.
Płaty ochronne są wykonane z materiału mikroporowatego o odpowiedniej sprężystości np. gumy o grubości od 5 do 14 mm, gęstości od 0,25 do 0,5 g/cm3 i względem wskaźniku tłumieniu energii kinetycznej co najmniej 30%. Dla zwiększenia przewiewności w materiale porowatym może być wykonana perforacja.
Dwa takie same zestawy 3 segmentów, wykonane z płatów tworzywa, są utworzone z wydłużonej do przodu i tyłu kształtki 3a ochraniającej barki, oraz połączonej z nią funkcjonalnie od strony bocznej, kształtki 3b o zarysie zbliżonym do owalu, ochraniającej górną część ramienia. Kształtka ochraniająca barki ma na swoim obwodzie wykonane klinowe wycięcia 7 kształtujące jej wypukłość, ustalaną przez łączniki z taśm samosczepnych. Kształtka ta może stanowić również jednolitą wypraskę z ustaloną wypukłością.
Zestaw 4 segmentów ochraniających kręgi szyjne jest uformowany w postaci zagłówkowego kołnierza, składającego się z podstawy 4a, rozłożonej wokół wykroju szyi przodu i tyłu, z której wyprowadzona jest do góry stójka 4b i podpora 4c żuchwy.
Do materiału nośnego obejmującego stójkę z lewej jej strony doszyty jest pasek z taśmą samosczepną, zamykający jej obwód i ograniczający zbytnie wychylanie głowy. Wysokość stójki i podpory żuchwy oraz ich obwody są tak dobrane, że po założeniu przez użytkownika kasku, umożliwiają swobodny ruch głową w niezbędnym zakresie kątowym. Od wewnątrz zagłówkowy kołnierz jest wykładany osłoną z miękkiego materiału, w którą zaopatrzona jest odzież zakładana na ten ubiór ochronny. Kołnierz jest dodatkowo usztywniony od strony tylnej i stron bocznych, przylegającym do niego powierzchniowo wspornikiem 8.
Wspornik wykonany z tworzywa sztucznego o odpowiedniej sztywności jest tak przestrzennie uformowany, że podstawa jest oparta na barkach i obejmuje część karku. Natomiast górna jego część tworząca rodzaj stójki jest dostosowana kształtem do zagłówkowego kołnierza. W podstawie, z tyłu oraz z boków, wykonane są po dwa podłużne otwory 9, usytuowane równolegle względem siebie, przez które przekładane są taśmy samosczepne, umożliwiające rozłączne mocowanie wspornika do przodu 1 i tyłu 2 kamizelki. Zestaw 4 zabezpiecza użytkownika przed nadmiernym odchyleniem głowy z nałożonym kaskiem od linii barku podczas
188 056 upadku i uderzenia o twardą przeszkodę. Konstrukcja zagłówkowego kołnierza usztywniona wspornikiem ogranicza uszkodzenie kręgów szyjnych.
Zestaw 5 segmentów ochraniający kręgi piersiowe i lędźwiowe składa się z górnej kształtki 5a, obejmującej łukowo łopatki, środkowej wydłużonej i dochodzącej w pobliże linii talii kształtki 5b oraz dolnej obejmującej kręgi lędźwiowe i częściowo talerz biodrowy kształtki 5c o owalnych częściach bocznych, wychodzących poza boczne kontury kształtki środkowej.
Kształtka środkowa ma z obu stron bocznych wykonane poziome wycięcia 10 o zarysie litery „V” z ramionami w kształcie łuków. Umożliwia to większą swobodę ruchów i przyjęcie w pewnych granicach zmiennej pozycji kręgosłupa podczas jazdy na motocyklu. Poszczególne kształtki zestawów segmentowych są umieszczone w kieszeniach 11, utworzonych przez naszycie drugiej warstwy nośnego materiału, przy czym stójka 4b i podpora 4c żuchwy są umieszczone w kieszeniach utworzonych przez zeszycie ze sobą dwóch dostosowanych wymiarowo elementów, wykrojonych z materiału nośnego i doszytych do przodu i tyłu kamizelki wzdłuż wykroju szyi. Wielkość i ukształtowanie kieszeni odpowiada danej kształtce. Szwy 12 rozdzielające poszczególne segmenty ochraniaczy są wykonane na jednoigłowej maszynie do szycia, ściegiem łańcuszkowym lub stębnowym.
Oporowe ścianki boczne 6 sąsiadujących ze sobą kształtek zestawów jak i ścianki kształtek w każdym zestawie są usytuowane w bezpośredniej bliskości siebie i oddalone od siebie tylko podwójną grubością materiału nośnego. Tak przylegającego do siebie łukowo ścianki boczne stanowią połączenia oporowe, zestalające wszystkie zestawy segmentowe w jednolite płatowe ochraniacze.
W razie uderzenia o przeszkodę np. górną częścią ramienia czy barkiem, zestalone zarówno w kierunku podłużnym jak i poprzecznym kształtki stanowią w miarę elastyczne połączenia amortyzujące te uderzenia, przez znaczne wytłumienie energii kinetycznej, co w połączeniu z usztywnionym kołnierzem zagłówkowym zapobiega w znacznym stopniu przed urazami bezpośrednimi z wyrwaniem zespołu korzeni nerwowych splotu ramiennego z rdzenia kręgowego. Jednocześnie segmentowa konstrukcja ochraniaczy pozwala w miarę na swobodne wykonywanie ruchów przez użytkownika podczas jazdy, zachowując komfort jazdy i zwiększając bezpieczeństwo.
W innym przykładzie wykonania, zamiast kieszeni 11 kształtki trzech zestawów, korzystnie bez zestawu w postaci zagłówkowego kołnierza, mają na brzegach i w części środkowej przymocowane taśmy samosczepne, łączone z drugą częścią taśm przymocowanych do materiału nośnego przodu i tyłu. W tym wykonaniu oporowe ścianki boczne 6 poszczególnych kształtek stykają się bezpośrednio ze sobą. Kamizelka może być bez rękawów lub mieć doszyte rękawy 13, zawierające od strony łokcia ochraniacze w postaci wypukłe formowanej z płata tworzywa mikroporowatego kształtki 14, umieszczonej w kieszeni utworzonej przez naszycie na zewnętrznej stronie rękawa elementu 15, wykrojonego z nośnego materiału. Na obwodzie kształtka ma wykonane wycięcia 16 do formowania jej wypukłości.
Kształtki w zastawach mogą być zatem umieszczone w kieszeniach i/lub mocowane rozłącznie za pomocą taśm samosczepnych. W celu zabezpieczenia przed przemieszczaniem się kamizelki z ochraniaczami podczas upadku, kamizelka jest uzupełniona pasem opinającym sylwetkę, wykonanym z materiału włókienniczego mocowanego za pomocą np. taśm samosczepnych lub pasem 17 np. z taśmy tkanej, połączonym z obejmami ud. Pas z taśm włókienniczego spinany z pomocą taśm samosczepnych umożliwia dociśnięcie i utrzymanie w odpowiednim położeniu zestawu kształtek chroniących kręgosłup. Pas ten przeznaczony jest w szczególności gdy kamizelka jest noszona pod ubraniem w postaci kombinezonu lub ubrania dwuczęściowego o trwałym połączeniu części górnej i dolnej np. za pomocą zamka błyskawicznego.
Pas z obejmami ud jest przeznaczony w przypadku samodzielnego używania kamizelki lub łącznie z zewnętrznym okryciem w postaci kurtki. Pas przełożony przez podtrzymywacze 18, naszyte na przedzie i tyle kamizelki, jest zapinany z przodu na zatrzaskową klamrę 19. Obejma jednego uda składa się z dwóch pasków 20a i 20b, z których dłuższy nałożony jest na tylną część pasa, zaś krótszy nałożony jest na przednią jego część.
188 056
Z dłuższego paska 20b tworzona jest pętla otaczająca biodro i udo. Po przełożeniu przez łącznik naszyty na linii bioder, pasek ten dopięty jest do przedniego za pomocą zatrzaskowej klamry 21. Zamiast pasków kamizelka może mieć podsiedzeniowy podtrzymywacz 22, doszyty u dołu tyłu 2, wykonany z materiału nośnego w kształcie klina, zwężającego się ku dołowi z rozchodzącymi się na boki paskami, zawierającymi przy końcu taśmy samosczepne, które przełożone pod siedzeniem łączone są do dolnej części przodu 1.
Ubiór w postaci kamizelki może być nakładany na bieliznę odpowiednią do pory roku, najkorzystniej wykonaną z mieszanek włókien polipropylenowych z bawełną w okresie lata lub z wełną w okresie zimy, albo też na ocieplacz z dzianin drapanych, wykonanych z włókien kanalikowych gwarantujących dobre właściwości termoizolacyjne.
188 056
188 056
188 056
F/p.2
188 056
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.
Claims (16)
- Zastrzeżenia patentowe1. Ubiór ochronny, zwłaszcza dla motocyklistów, posiadający rozpinany przód połączony z tyłem, uformowany korzystnie w postaci kamizelki, wykonanej z nośnego materiału włókienniczego o dobrej stabilności kształtu, znamienny tym, że ma w górnej części przodu (1) oraz tyłu (2) wzdłuż jego środkowej części, na wysokości kręgów szyjnych, piersiowych i lędźwiowych oraz barków i górnej części ramion rozmieszczone amortyzujące uderzenia płatowe ochraniacze wykonane w postaci dostosowanych do sylwetki użytkownika zestawów (3, 4 i 5) segmentów, połączonych ze sobą funkcjonalnie wzdłuż łukowo wyprofilowanych na obwodzie oporowych ścianek bocznych (6).
- 2. Ubiór według zastrz. 1, znamienny tym, że płatowe ochraniacze w postaci zestawów (3, 4 i 5) segmentów są umieszczone w kieszeniach (11) trwale połączonych za pomocą szwów (12) z przodem (1) i tyłem (2) i/lub mocowane rozłącznie za pomocą taśm samosczepnych.
- 3. Ubiór według zastrz. 1, znamienny tym, że płatowe ochraniacze w postaci zestawów (3, 4 i 5) segmentów są wykonane z materiału mikroporowatego np. gumy o grubości od 5 do 14 mm, gęstości od 0,25 do 0,5 g/cm3 i względnym wskaźniku tłumienia energii kinetycznej co najmniej 30%.
- 4. Ubiór według zastrz. 1, znamienny tym, że zestaw (3) segmentów stanowi wydłużona do przodu i do tyłu kształtka (3a) ochraniająca barki oraz połączona z nią funkcjonalnie od strony bocznej kształtka (3b) o zarysie zbliżonym do owalu, ochraniająca górną część ramienia.
- 5. Ubiór według zastrz. 4, znamienny tym, że kształtka (3a) ochraniająca barki ma na swoim obwodzie klinowe wycięcia (7) doformowanie jej wypukłości.
- 6. Ubiór według zastrz. 1, znamienny tym, że zestaw (4) segmentów ochraniający kręgi szyjne jest uformowany w postaci nagłówkowego kołnierza, składającego się z podstawy (4a) rozłożonej wokół wykroju szyi przodu (1) i tyłu (2), z której wyprowadzona jest do góry stójka (4) i podpora (4c) żuchwy.
- 7. Ubiór według zastrz. 6, znamienny tym, że zestaw (4) segmentów w postaci zagłówkowego kołnierza jest dodatkowo usztywniony od strony tylnej i stron bocznych przylegającym do niego powierzchniowo wspornikiem (8), przymocowanym rozłącznie do przodu (1) i tyłu (2).
- 8. Ubiór według zastrz. 1, znamienny tym, że zestaw (5) segmentów ochraniający kręgi piersiowe i lędźwiowe składa się z górnej kształtki (5a), obejmującej łukowo łopatki, środkowej wydłużonej i dochodzącej w pobliże linii tali kształtki (5b) oraz dolnej obejmujące kręgi lędźwiowe i częściowo talerz biodrowy kształtki (5c).
- 9. Ubiór według zastrz. 8, znamienny tym, że środkowa kształtka (5b) ma z obu stron bocznych wykonane wycięcia (10) o zarysie litery „V” z ramionami w kształcie łuków.
- 10. Ubiór według zastrz. 8, znamienny tym, że dolna kształtka (5c) ma owalne części boczne wychodzące poza boczne kontury środkowej kształtki (5b).
- 11. Ubiór według zastrz. 1, znamienny tym, że do przodu (1) i tyłu (2) ma doszyte rękawy (13) zawierające od strony łokci ochraniacze w postaci wypukłe formowanych kształtek (14).
- 12. Ubiór według zastrz. 11, znamienny tym, że kształtka (14) jest umieszczona w kieszeni trwale połączonej z rękawem (13) i ma na obwodzie wykonane klinowe wycięcie (16) do formowania jej wypukłości.
- 13. Ubiór według zastrz. 1, znamienny tym, że przód (1) i tył (2) są przytrzymywane za pomocą pasa 17, połączonego z obejmami ud.
- 14. Ubiór według zastrz. 13, znamienny tym, że obejma ud jest utworzona z pasków (20a i 20b), nałożonych napas (17) i połączonych z przodu za pomocą klamry (21).
- 15. Ubiór według zastrz. 1, znamienny tym, że do tyłu (2) ma doszyty podsiedzeniowy podtrzymywacz (22) zwężający się ku dołowi z rozchodzącymi się na boki paskami.188 056
- 16.Ubiór według zastrz. 13, znamienny tym, że podsiedzeniowy podtrzymywacz (22) ma przy końcu pasków taśmy samosczepne, łączone do dolnej części przodu (1).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL99333612A PL188056B1 (pl) | 1999-06-09 | 1999-06-09 | Ubiór ochronny, zwłaszcza dla motocyklistów |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL99333612A PL188056B1 (pl) | 1999-06-09 | 1999-06-09 | Ubiór ochronny, zwłaszcza dla motocyklistów |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL333612A1 PL333612A1 (en) | 2000-12-18 |
PL188056B1 true PL188056B1 (pl) | 2004-12-31 |
Family
ID=20074522
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL99333612A PL188056B1 (pl) | 1999-06-09 | 1999-06-09 | Ubiór ochronny, zwłaszcza dla motocyklistów |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL188056B1 (pl) |
-
1999
- 1999-06-09 PL PL99333612A patent/PL188056B1/pl not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL333612A1 (en) | 2000-12-18 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP0246812B1 (en) | A protective garment | |
US5572737A (en) | Padded skating shorts | |
EP1175840A2 (en) | A shock absorbing device | |
US6589891B1 (en) | Abrasion resistant conformal beaded-matrix for use in safety garments | |
US4608716A (en) | Safety jump suit uniform and lifting mechanism for miners and other workers | |
US5754982A (en) | Vest hold-down system for ballistic resistant vest | |
US6138277A (en) | Protective body vest | |
US8918920B2 (en) | Soft chest protector | |
US8347422B2 (en) | Protective garment | |
US4686710A (en) | Sports neck protector | |
US6065152A (en) | Athletic shin guard | |
US5365610A (en) | Sports pants with pocketed tacked pads | |
US4481679A (en) | Rib protector | |
US5375262A (en) | Leg and arm protector | |
US5450625A (en) | Elbow and knee guards with removable shell protectors | |
US6446273B1 (en) | Protective body vest | |
CN101299937B (zh) | 尤其用于从事骑马领域活动的防护背心 | |
US20080222766A1 (en) | Athletic protective padding | |
US20040019950A1 (en) | Abrasion resistant conformal beaded-matrix for use in safety garments | |
US20030079271A1 (en) | Protective body vest | |
US20060179545A1 (en) | Athletic protective padding | |
US5465423A (en) | Body protective vest | |
AU7576500A (en) | Protective garments with floating armor system | |
JPH0211464B2 (pl) | ||
PL188056B1 (pl) | Ubiór ochronny, zwłaszcza dla motocyklistów |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20080609 |