PL187964B1 - Sposób wytwarzania kompleksowego etyleno-bis-ditiokarbaminianu manganowo-cynkowego - Google Patents

Sposób wytwarzania kompleksowego etyleno-bis-ditiokarbaminianu manganowo-cynkowego

Info

Publication number
PL187964B1
PL187964B1 PL32720598A PL32720598A PL187964B1 PL 187964 B1 PL187964 B1 PL 187964B1 PL 32720598 A PL32720598 A PL 32720598A PL 32720598 A PL32720598 A PL 32720598A PL 187964 B1 PL187964 B1 PL 187964B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
manganese
dithiocarbamate
formula
radical
ethylene
Prior art date
Application number
PL32720598A
Other languages
English (en)
Inventor
Stanisław Płaza
Leszek Margielewski
Józef Jamroży
Lucjan Zaczkowski
Original Assignee
Jamrozy Jozef
Leszek Margielewski
Plaza Stanislaw
Lucjan Zaczkowski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jamrozy Jozef, Leszek Margielewski, Plaza Stanislaw, Lucjan Zaczkowski filed Critical Jamrozy Jozef
Priority to PL32720598A priority Critical patent/PL187964B1/pl
Publication of PL187964B1 publication Critical patent/PL187964B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

1 . Sposób wytwarzania kompleksowego ety- leno-bis-ditiokarbaminianu manganowo-cynko- wego na drodze reakcji etylenodiaminy z nad- miarem disiarczku wegla w obecnosci wodoro- tlenków metali alkalicznych lub anionu, wytra- ceniu etyleno-bis-ditiokarbaminianu mangano- wego w obecnosci dyspergatora i kontaktowaniu osadu z roztworem soli cynkowej, znamienny tym, ze jako dyspergator stosuje sie imidy o wzo- rze ogólnym 1, w którym n równa sie 1 do 6, a X oznacza reszte amidu kwasu tluszczowego o wzorze 2, w którym R1 jest rodnikiem alkilo- wym o 12 do 24 atomach wegla lub, w którym X oznacza reszte amidu kwasu alkenyloburszty- nowego o wzorze 3, w którym R2 jest rodnikiem alkenylowym o 3 do 160 atomach wegla lub, w którym X oznacza reszte imidazoliny o wzo- rze 4, w którym R3 jest rodnikiem alkilowym o 12 do 24 atomach wegla, w ilosci 5-20% ma- sowych w stosunku do ilosci wyjsciowej etyle- nodiaminy. Wzór 1 X - (CH2CH2 NH)n - CH2 CH2 NH2 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania kompleksowego etyleno-bis-ditiokarbaminianu manganowo-cynkowego, stosowanego jako środek grzybobójczy.
Sole kwasu etyleno-bis-ditiokarbaminowego są szeroko stosowane jako środki grzybobójcze, a najszersze zastosowanie znalazły etyleno-bis-ditiokarbaminian cynku (pod nazwą handlową zineb), etyleno-bis-ditiokarbaminian manganu (pod nazwą handlową maneb) i jego kompleks koordynacyjny z jonami cynku (pod nazwą handlową mancozeb).
Znane sposoby wytwarzania kompleksowego etyleno-bis-ditiokarbaminianu manganowo-cynkowego są wieloetapowe. W pierwszym etapie wytwarza się sól sodową kwasu etyleno-bis-ditiokarbaminowego (znanego pod nazwą handlową nabam) na drodze reakcji etylenodiaminy z disiarczkiem węgla w środowisku roztworu wodorotlenku sodu metodą opisaną np. w polskim opisie patentowym Nr 47 305. Zamiast wodorotlenku sodu mogą być stosowane wodorotlenki metali alkalicznych lub wodorotlenek amonowy. Następne etapy mogą być zrealizowane według opisu patentowego US Nr 4 344 890. W reakcji soli sodowej kwasu etyleno-bis-ditiokarbaminowego z solami manganu dwuwartościowego wytrąca się etyleno-bis-ditiokarbaminian manganowy. Wilgotny osad etyleno-bis-ditiokarbaminianu manganowego kontaktuje się następnie z roztworem soli cynkowej, i w rezultacie tworzy się kompleksowy etyleno-bis-ditiokarbaminian manganowo-cynkowy.
W trakcie wytwarzania kompleksowego etyleno-bis-ditiokarbaminianu manganowocynkowego tworzą się produkty uboczne, z których najbardziej niepożądanym jest cykloetylenotiomocznik, wykazujący silne własności rakotwórcze. Cykloetylenotiomocznik tworzy się również w trakcie długotrwałego przechowywania oraz w trakcie mechanicznego rozdrabniania. W celu stabilizacji i związania cykioetylenotiomocznika na etapie strącania etylenobis-ditiokarbaminianu manganowego lub na etapie ostatecznego przygotowywania gotowego preparatu grzybobójczego, dodaje się wodny roztwór formaldehydu lub związków wydzielających formaldehyd takich jak: paraformaldehyd, heksametylenotetramina.
Wytworzony kompleksowy etyleno-bis-ditiokarbaminian manganowo-cynkowy jest słabo rozpuszczalny i stosowany jest w postaci zawiesiny. Wymaga to odpowiedniego stopnia rozdrobnienia, co uzyskiwane jest poprzez mielenie wytrąconego produktu, ale powoduje to
187 964 pogorszenie jego jakości nawet przy mieleniu na mokro, lub na etapie wytrącania strącania etyleno-bis-ditiokarbaminianu manganowego dodawane są dyspergatory, na przykład w opisie patentowym US Nr 4 344 890 stosowane są ligninosulfoniany sodowe.
Wadą takich sposobów jest uzyskiwanie produktów o stosunkowo dużych ziarnach i dużym rozrzucie wielkości ziarn. Skutkuje to albo zmniejszoną skutecznością grzybobójczą preparatów, lub koniecznością rozdrabniania (mielenia) i pogorszeniem jakości produktu, wskutek przebiegających w trakcie rozdrabniania reakcji tribochemicznych.
Nieoczekiwanie stwierdzono, że można wytwarzać kompleksowy etyleno-bis-ditiokarbaminian manganowo-cynkowy o dużej czystości i wysokiej dyspersji, jeżeli podczas wytrącania etyleno-bis-ditiokarbaminianu manganowego w reakcji etyleno-bis-ditiokarbaminianu metali alkalicznych lub amonu z roztworem soli manganowej zastosuje się jako dyspergator, w ilości 5 - 20% masowych w stosunku do ilości wyjściowej etylenodiaminy, imid o ogólnym wzorze 1, w którym n równa się 1 do 6, a X oznacza resztę amidu kwasu tłuszczowego o wzorze 2, w którym Ri jest rodnikiem alkilowym o 12 do 24 atomach węgla lub, w którym X oznacza resztę amidu kwasu alkenylobursztynowego o wzorze 3, w którym R2 jest rodnikiem alkenylowym o 3 do 160 atomach węgla, lub w którym X oznacza resztę imidazoliny o wzorze 4, w którym R 3 jest rodnikiem alkilowym o 12 do 24 atomach węgla.
Korzystnie dla stabilizacji otrzymanego kompleksowego etyleno-bis-ditiokarbaminianu manganowo-cynkowego do roztworu soli cynkowej, kontaktowanego z osadem etyleno-bisditiokarbaminianu manganowego, dodaje się wodnego roztworu formaldehydu i/lub paraformaldehydu i/lub urotropiny, w ilości 1 - 60% mas. w przeliczeniu na formaldehyd w stosunku do etyleno-bis-ditiokarbaminianu manganowego.
Sposób według wynalazku umożliwia uzyskanie wysokodyspersyjnego i aktywnego grzybobójczo oraz stabilnego w trakcie magazynowania kompleksowego etyleno-bis-ditiokarbaminianu manganowo-cynkowego.
Przykład I. Do roztworu 58 kg etylenodiaminy w 200 kg wody, w trakcie intensywnego mieszania, utrzymując temperaturę mieszaniny reakcyjnej poniżej 25°C, wprowadza się w ciągu 30 minut 90 kg disiarczku węgla, a następnie podwyższa się temperaturę do 50°C i utrzymuje się mieszaninę reakcyjną w tej temperaturze przez 30 minut. Mieszaninę poreakcyjną zobojętnia się 800 kg wodnego roztworu wodorotlenku sodowego o stężeniu 10 % mas., dodaje się 8 kg disiarczku węgla a po 15 minutach oddestylowuje nadmiar pod próżnią otrzymując roztwór wodny soli sodowej kwasu ditiokarbaminowego. Roztwór ten miesza się z 240 kg wody i z 5 kg dyspergatora będącego amidem kwasu alkenylobursztynowego o ogólnym wzorze 1, w którym X oznacza resztę amidu kwasu alkenylobursztynowego o wzorze 3, w którym R2 jest rodnikiem alkenylowym o 40 atomach węgla, a n równa się 6, oraz z 8 kg wodnego roztworu siarczanu manganawego o stężeniu 10% mas. Do tak otrzymanego roztworu wprowadza się stopniowo, podczas intensywnego mieszania, 1500 kg wodnego roztworu siarczanu manganawego o stężeniu 10% mas. Potem miesza się zawiesinę przez 30 minut i filtruje się pod obniżonym ciśnieniem a osad, będący solą manganawą kwasu ditiokarbaminowego, przemywa się wodą. Otrzymany osad soli manganawej kwasu ditiokarbaminowego wprowadza się do mieszaniny 1500 kg wodnego roztworu azotanu cynku o stężeniu 10% mas. oraz 300 kg wodnego roztworu formaldehydu o stężeniu 37% mas., całość miesza się przez 30 minut, filtruje a osad przemywa wodą destylowaną i suszy. Otrzymuje się 250 kg kompleksowej soli manganowo-cynkowej kwasu ditiokarbaminowego o wysokim stopniu dyspersji, w którym stosunek molowy jonów Mn2+/Zn2+ wynosi 3.
Przyk ład II. Mieszaninę poreakcyjną otrzymaną w reakcji etylenodiaminy z disiarczkiem węgla jak w przykładzie I zobojętnia się 800 kg wodnego roztworu wodorotlenku potasowego o stężeniu 10% mas., dodaje się 8 kg disiarczku węgla a po 15 minutach oddestylowuje nadmiar pod próżnią otrzymując roztwór wodny soli potasowej kwasu ditiokarbaminowego. Roztwór ten miesza się z 240 kg wody i z 5 kg dyspergatora będącego amidem kwasu tłuszczowego ogólnym wzorze 1, w którym X oznacza resztę amidu kwasu tłuszczowego o wzorze 2, w którym R1 jest rodnikiem alkilowym o 15 atomach węgla, a n równa się 5, oraz z 8 kg wodnego roztworu siarczanu manganawego o stężeniu 10% mas. Do tak otrzymanego roztworu wprowadza się stopniowo, podczas intensywnego mieszania, 1500 kg wodnego
187 964 roztworu siarczanu manganawego o stężeniu 10% mas. Potem miesza się zawiesinę przez 30 minut i filtruje się pod obniżonym ciśnieniem a osad, będący solą manganawą kwasu ditiokarbaminowego, przemywa się wodą. Otrzymany osad soli manganawej kwasu ditiokarbaminowego wprowadza się do mieszaniny 500 kg wodnego roztworu azotanu cynku o stężeniu 10% mas. oraz roztworu 25 kg paraformaldehydu w 250 kg wody, całość miesza się przez 30 minut, filtruje a osad przemywa wodą destylowaną i suszy. Otrzymuje się 245 kg kompleksowej soli manganowo-cynkowej kwasu ditiokarbaminowego o wysokim stopniu dyspersji, w którym stosunek molowy jonów Mn2+/Zn2+ wynosi 8.
Przykład III. Mieszaninę poreakcyjną otrzymaną w reakcji etylenodiaminy z disiarczkiem węgla jak w przykładzie I zobojętnia się 800 kg wodnego roztworu wodorotlenku amonowego o stężeniu 10% mas., dodaje się 8 kg disiarczku węgla a po 15 minutach oddestylowuje nadmiar pod próżnią otrzymując roztwór wodny soli amonowej kwasu ditiokarbaminowego. Roztwór ten miesza się z 240 kg wody i z 5 kg dyspergatora będącego amidem ogólnym o wzorze 1, w którym X oznacza resztę imidazoliny o wzorze 4, w którym R3 jest rodnikiem alkilowym o 15 atomach węgla, a n równa się 3, oraz z 8 kg wodnego roztworu siarczanu manganawego o stężeniu 10% mas. Do tak otrzymanego roztworu wprowadza się stopniowo, podczas intensywnego mieszania, 1500 kg wodnego roztworu siarczanu manganawego o stężeniu 10% mas. Potem miesza się zawiesinę przez 30 minut i filtruje się pod obniżonym ciśnieniem a osad, będący solą manganawą kwasu ditiokarbaminowego, przemywa się wodą. Otrzymany osad soli manganawej kwasu ditiokarbaminowego wprowadza się do mieszaniny 2500 kg wodnego roztworu azotanu cynku o stężeniu 10% mas. oraz roztworu 185 kg urotropiny w 450 kg wody, całość miesza się przez 30 minut, filtruje a osad przemywa wodą destylowaną i suszy. Otrzymuje się 245 kg kompleksowej soli manganowo-cynkowej kwasu ditiokarbaminowego o wysokim stopniu dyspersji, w którym stosunek molowy jonów Mn2+/Zn2+ wynosi 2.
Wzór l
X - (CH2CH2NH)n - CH2CH2NH2
Wzór 2 R,CONH -
Wzór 3 K0
Wzór 4 N—
NDepartament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania kompleksowego etyleno-bis-ditiokarbaminianu manganowocynkowego na drodze reakcji etylenodiaminy z nadmiarem disiarczku węgla w obecności wodorotlenków metali alkalicznych lub anionu, wytrąceniu etyleno-bis-ditiokarbaminianu manganowego w obecności dyspergatora i kontaktowaniu osadu z roztworem soli cynkowej, znamienny tym, że jako dyspergator stosuje się imidy o wzorze ogólnym 1, w którym n równa się 1 do 6, a X oznacza resztę amidu kwasu tłuszczowego o wzorze 2, w którym Ri jest rodnikiem alkilowym o 12 do 24 atomach węgla lub, w którym X oznacza resztę amidu kwasu alkenylobursztynowego o wzorze 3, w którym R2 jest rodnikiem alkenylowym o 3 do 160 atomach węgla lub, w którym X oznacza resztę imidazoliny o wzorze 4, w którym R3 jest rodnikiem alkilowym o 12 do 24 atomach węgla, w ilości 5-20% masowych w stosunku do ilości wyjściowej etylenodiaminy.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do roztworu soli cynkowej dodaje się wodnego roztworu formaldehydu i/lub paraformaldehydu i/lub urotropiny, w ilości 1-60% mas. w przeliczeniu na formaldehyd w stosunku do etyleno-bis-ditiokarbaminianu manganowego.
PL32720598A 1998-07-01 1998-07-01 Sposób wytwarzania kompleksowego etyleno-bis-ditiokarbaminianu manganowo-cynkowego PL187964B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL32720598A PL187964B1 (pl) 1998-07-01 1998-07-01 Sposób wytwarzania kompleksowego etyleno-bis-ditiokarbaminianu manganowo-cynkowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL32720598A PL187964B1 (pl) 1998-07-01 1998-07-01 Sposób wytwarzania kompleksowego etyleno-bis-ditiokarbaminianu manganowo-cynkowego

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL187964B1 true PL187964B1 (pl) 2004-11-30

Family

ID=33536597

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL32720598A PL187964B1 (pl) 1998-07-01 1998-07-01 Sposób wytwarzania kompleksowego etyleno-bis-ditiokarbaminianu manganowo-cynkowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL187964B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2010519175A (ja) * 2006-10-04 2010-06-03 ダウ アグロサイエンシィズ エルエルシー ビスジチオカルバメート殺真菌剤安定化
US9426985B2 (en) 2012-12-31 2016-08-30 Dow Agrosciences Llc Compositions and methods to modulate the rate of EBIS production from dithiocarbamate fungicides

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2010519175A (ja) * 2006-10-04 2010-06-03 ダウ アグロサイエンシィズ エルエルシー ビスジチオカルバメート殺真菌剤安定化
JP2015038068A (ja) * 2006-10-04 2015-02-26 ダウ アグロサイエンシィズ エルエルシー ビスジチオカルバメート殺真菌剤安定化
US9426985B2 (en) 2012-12-31 2016-08-30 Dow Agrosciences Llc Compositions and methods to modulate the rate of EBIS production from dithiocarbamate fungicides

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2317765A (en) Fungicidal composition
US3248400A (en) Fungicidal agents containing dithiocarbamate and thiuram disulfide radicals
JPS6238324B2 (pl)
US3833590A (en) Chelates for the control of metaldeficiency phenomena in biological systems
PL187964B1 (pl) Sposób wytwarzania kompleksowego etyleno-bis-ditiokarbaminianu manganowo-cynkowego
IL41848A (en) 1-substituted-3-(1,2,3-thiadiazol-5-yl)urea derivatives
EP0472093A1 (de) Bis-Guanidine und diese enthaltende Fungizide
US4599425A (en) Bis-[2,5-dithio-1,3,4-thiadiazole] and a process for its production
SK61297A3 (en) Process for the manufacture of n-phosphonomethylglycine
GB1129797A (en) Phosphorus-containing pyrimidine derivatives and biologically active compositions containing them
USRE23742E (en) Office
US4831171A (en) Process for synthesizing an ammonia complex of zinc bisdithiocarbamate
US3178336A (en) Bis-dithiocarbamate fungicides
US2805926A (en) Plant growth regulants
IL43142A (en) N-sulphenylated carbamidoximes their preparation and fungicidal and microbicidal compositions containing them
US2596742A (en) Nu-substituted ethylene thioureas
CS196300B2 (en) Fungicide
AU640233B2 (en) Reduction and inhibition of ETU content in alkylenebisdithiocarbamates
US3752808A (en) 5-imino-1,2,4-triazines and their production
IL105200A (en) Regiospecific processes for the preparation of 1, 3-bis (1, 2, 4-triazol-1-yl)-propan- 2-ol derivatives
US3836350A (en) Ureidotriazoles as yield increasing agents for crop plants
US2844623A (en) Diammonium ethylene bisdithiocarbamate
US2851391A (en) Processes and products
US2845453A (en) Oxidation of ethylene bisdithiocarbamates
US2910463A (en) Phenylazo formamides and production thereof

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080701