PL185014B1 - Sposób wytwarzania alifatycznych żywic węglowodorowych - Google Patents

Sposób wytwarzania alifatycznych żywic węglowodorowych

Info

Publication number
PL185014B1
PL185014B1 PL97318715A PL31871597A PL185014B1 PL 185014 B1 PL185014 B1 PL 185014B1 PL 97318715 A PL97318715 A PL 97318715A PL 31871597 A PL31871597 A PL 31871597A PL 185014 B1 PL185014 B1 PL 185014B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
polymerization
hydrocarbons
fraction
unsaturated
aromatic hydrocarbons
Prior art date
Application number
PL97318715A
Other languages
English (en)
Other versions
PL318715A1 (en
Inventor
Tęcza┴Witold
Gałka┴Sławomir
Jamróz┴Małgorzata
Sęp┴Karol┴M.
Nowaliński┴Jerzy
Kowalczyk┴Wiesław
Jakubowski┴Wojciech
Original Assignee
Inst Chemii Przemyslowej Im Pr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Chemii Przemyslowej Im Pr filed Critical Inst Chemii Przemyslowej Im Pr
Priority to PL97318715A priority Critical patent/PL185014B1/pl
Publication of PL318715A1 publication Critical patent/PL318715A1/xx
Publication of PL185014B1 publication Critical patent/PL185014B1/pl

Links

Landscapes

  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)

Abstract

1 · Sposób wytwarzania alifatycznych żywle w^glowodorowu'©! z s^irnp.o:C^\o pochodzenia petrochemicznego, przez wstępne wygrzanie frakcji węglowodorów nienasyconych C5 i poddanie jej kationowej polimeryzacji katalizowanej chlorkiem glinu lub jego ciekłymi kompleksami z węglowodorami aromatycznymi, znamienny tym, że uzyskaną z lekkiej benzyny popirolitycznej frakcję węglowodorów nienasyconych C5 o temperaturach wrzenia do 90°C, poddaje się wygrzewaniu w temperaturze do 160°C, pod zwiększonym ciśnieniem a następnie destylacji, po czym do otrzymanego destylatu dodaje się w ilości 1-20% masowych w stosunku do masy destylatu, węglowodory winyloromatyczne z ewentualnym dodatkiem węglowodorów alkiloαromαtyhznyhy i mieszaninę poddaje się kationowej polimeryzacji, a następnie wydziela się żywicę węglowodorową z polimeryzatu w znany sposób.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania jasnych alifatycznych żywic węglowodorowych z ciekłych produktów pirolizy benzyn.
Nienasycona frakcja węglowodorów C5 wydzielana przez destylację z ciekłych produktów pirolizy benzyn, zawiera w swoim składzie, obok węglowodorów parafinowych C5, głównie takie nienasycone węglowodory jak izopren, cis- i trans- pentadien-1,3, n-penteny, izoamyleny (2-metylbuten-1 i 2-metylbuten-2) oraz cyklopenten i cyklopentadien. Frakcję tę przeważnie poddaje się uwodornieniu w celu otrzymania niskolotnego komponentu benzyn motorowych lub rozdestylowuje się ją w kierunku wydzielenia czystego izoprenu lub też poddaje się ją polimeryzacji katalitycznej do alifatycznych żywic węglowodorowych.
Wytwarzane na bazie frakcji C5 alifatyczne żywice węglowodorowe stanowią małocząsteczkowe, termoplastyczne kopolimery zawartych w surowcu nienasyconych węglowodorów alifatycznych. Cechą charakterystyczną tych żywic jest ich bardzo dobra rozpuszczalność w węglowodorach alifatycznych oraz współmieszalność z woskami parafinowymi, kauczukami izobutylenowymi i izoprenowymi. Ze względu na wymienione właściwości żywice alifatyczne są szeroko stosowane m.in. do produkcji klejów topliwych opartych na kopolimerach EVA (ethylene vinyl acetate tj. kopolimer etylen/octan winylu) i woskach parafinowych, do wytwarzania środków adhezyjnych do materiałów samoprzylepnych, a także są stosowane w przetwórstwie kauczuków oraz do produkcji farb i lakierów.
Polimeryzację nienasyconej frakcji C5 prowadzi się przy zastosowaniu katalizatorów Fnedla-Craftsa, a w szczególności przy użyciu układów katalitycznych opartych na AlCl3. Proces wytwarzania alifatycznych żywic składa się z ciągu następujących po sobie operacji i polega na skontaktowaniu ze sobą surowca i katalizatora, separacji zużytego katalizatora poprzez przemywanie mieszaniny poreakcyjnej wodnymi roztworami alkaliów i odparowaniu nieprzereagowanych składników mieszaniny w destylacji z parą wodną lub pod próżnią. Żywica węglowodorowa otrzymywana jest jako nielotna pozostałość podestylacyjna.
185 014
Bardzo niekorzystnym zjawiskiem występującym w trakcie polimeryzacji dienowej frakcji C5 jest tworzenie się żelu, który jako nierozpuszczalny w środowisku reakcji wytrąca się w postaci odrębnej lepkiej fazy. Żel stanowią usieciowane kopolimery dienowe, a w szczególności cyklopentadienowe. Obecność żelu w polimeryzacie utrudnia lub uniemożliwia jego dalszy przerób i obniża jakość uzyskiwanych żywic. Dlatego też surowiec przed polimeryzacją poddawany jest starannemu oczyszczeniu ze związków żelotwórczych, głównie cyklopentadienu.
Znany sposób usuwania cyklopentadienu z surowca przedstawiony w niemieckim opisie patentowym nr 2 716 978, polega na jego termicznej dimeryzacji do wysokowrzącego dicyklopentadienu połączonej z późniejszą redestylacją surowca. Jednakże procesy termicznej rafinacji surowca nie eliminują w całości zjawiska tworzenia się żelu.
Nieoczekiwanie okazało się, że całkowite wyeliminowanie tworzenia się żelu podczas polimeryzacji nienasyconych frakcji węglowodorów C5, jak również poprawę barwy i jakości otrzymywanych żywic można uzyskać, kiedy z surowej frakcji węglowodorów C5, po wstępnej obróbce termicznej w temperaturze 80-160°C, pod zwiększonym ciśnieniem, wydzieli się destylacyjnie zrafinowaną frakcję żywicotwórczą i podda się ją kationowej polimeryzacji z dodatkiem węglowodorów winyloaromatycznych.
Proces wytwarzania alifatycznych żywic węglowodorowych sposobem według wynalazku przebiega następująco.
Z ciekłych produktów pirolizy benzyn wydziela się destylacyjnie surową frakcję węglowodrów C5 wrzącą w zakresie 30-90°C i zawierającą w swoim składzie izopren, piperyleny, cyklopentadien, monolefiny C5 i węglowodory parafinowe. Frakcję tę ogrzewa się w temperaturze do 160°C pod zwiększonym ciśnieniem przez 1-10 godz., a następnie poddaje się ją destylacji. Do otrzymanego destylatu dodaje się węglowodory winyloaromatyczne na przykład styren, α-metylostyren, izomery winylotoluenu lub ich mieszaniny z węglowodorami alkiloaromatycznymi w ilości 1 - 20% w przeliczeniu na masę destylatu, i dalej postępuje się w znany sposób poddając mieszaninę kationowej polimeryzacji i oddziela lub rozkłada wodą zużyty katalizator, neutralizuje roztworem wodnym ługu sodowego, przemywa wodą i wydziela się żywicę z neutralnego polimeryzatu.
Stwierdzono, że najkorzystniej jest prowadzić proces wstępnej obróbki termicznej surowca wyjściowego w czasie 4-6 godzin. W celu zwiększenia uzysku otrzymywanych żywic, korzystnym jest, aby frakcję żywicotwórczą zawierającą powyżej 30% masowych węglowodorów nienasyconych, przed procesem polimeryzacji rozcieńczyć węglowodorami parafinowymi, izoparafinowymi i ich mieszaninami, cykloheksanem, węglowodorami alkiloaromatycznymi, korzystnie toluenem i/lub ksylenami lub też mieszaniną węglowodorów otrzymaną w procesie wydzielania żywicy z polimeryzatu.
Dla obniżenia ilości używanego do procesu polimeryzacji chlorku glinu oraz poprawy własności otrzymywanych żywic, korzystnie jest przed procesem polimeryzacji odwodnić frakcję żywicotwórczą do zawartości wody poniżej 0,02% masowych, najlepiej przy użyciu sit molekularnych.
Sposób według wynalazku otrzymywania alifatycznych żywic węglowodorowych ilustrują przykłady
Przykład I. Do autoklawu wprowadzono 123,0 g surowej frakcji żywicotwórczej C5 o zakresie wrzenia 30-50°C wydestylowanej z benzyny popirolitycznej i posiadającej skład zamieszczony w tabeli 1. Surowiec ogrzewano w temperaturze 120°C pod ciśnieniem 0,8-1 x 106Pa przez 4 godz, a następnie poddano go redestylacji otrzymując 102,1 g zrafinowanej frakcji żywicotwórczej C5 o składzie zamieszczonym w tabeli 1, i 20,9 g wysokowrzącej oligomerycznej pozostałości podestylacyjnej. Do zrafinowanego surowca dodano 10,0 g styrenu i 50,0 g cykloheksanu jako rozcieńczalnika. Otrzymaną kompozycję surowca osuszono na sitach molekularnych typ 3A, a następnie przeniesiono do szklanego reaktora o pojemności 300 ml wyposażonego w wodny płaszcz chłodzący, mieszadło mechaniczne, chłodnicę zwrotną i termometr szklany, i spolimeryzowano w obecności 3 ml kompleksu AlCf z kumenem prowadząc reakcję polimeryzacji w temperaturze 30-40°C przez 1 godz. Mieszaninę poreakcyjną przemyto wodą destylowaną zakwaszoną kwasem solnym (pH około 3), 10% wodnym roztworem NaOH i świeżą wodą destylowaną. Z neutralnej mieszaniny oddestylowano kolejno nieprzereagowane składniki C5
185 014 surowca, użyty rozcieńczalnik oraz wysokowrzące składniki oligomeryczne prowadząc destylację pod zmniejszonym ciśnieniem 1,33 kPa i przy temperaturze cieczy w kolbie 220°C. Po odparowaniu lotnych składników otrzymano 43,5 g jasnej żywicy węglowodorowej charakteryzującej się temperaturą mięknienia 58°C wg metody pierścień-kula, jasnożółtą barwą (7 jednostek wg skali Gardnera) oraz całkowitą rozpuszczalnością w n-heksanie.
Przykład II. Przygotowanie surowca do polimeryzacji przeprowadzono w taki sam sposób jak w przykładzie I z tym, ze do rafinacji termicznej użyto 120,0 g surowej frakcji C5 o zakresie wrzenia 34-44°C i o składzie zamieszczonym w tabeli 1, a po redestylacji surowca otrzymano 96,7 g zrafinowanęj frakcji C5 i 23,3 g pozostałości. Do zrafmowanego surowca dodano 20 g 50% roztworu a-metylostyrenu w kumenie i 50 g cykloheksanu jako rozcieńczalnika. Dalsze operacje osuszania surowca, jego polimeryzacji, separacji zużytego katalizatora oraz wydzielenia żywicy z mieszaniny poreakcyjnej przeprowadzono w taki sam sposób jak w przykładzie I.
Utrzymano 59,8 g alifatycznej żywicy węglowodorowej charakteryzującej się temperaturą mięknienia 91°C, jasnożółtą barwą (8 jednostek wg skali Gardnera) oraz całkowitą rozpuszczalnością w n-heksanie.
Tabela 1
Składy nienasyconych frakcji żywicotwórczych C5
Nazwa składnika Zawartość składników [% mas.]
Frakcja C5, 30-50°C Frakcja C5,34-44°C
surowa zrafmowana surowa zrafmowana
Izopren 21.7 19.9 22.7 22.5
cis + trans-Pentadien-1,3 (piperyleny) 12 3 12.0 21.0 20.3
Cyklopentadien 4.8 0.3 8.5 0.5
Izoamyleny* 12 2 14.0 13 0 16.5
Penteny** 6 1 6.9 5 7 5 8
Parafiny C5 28.8 32.8 18 3 22 8
Pozostałe składniki do 100% 14.1 14.1 10.8 11 6
*) - 2-metylbuten-1 + 2-metylbuten-2 **) - penten-1 + penten-2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania alifatycznych żywic węglowodorowych z surowców pochodzenia petrochemicznego, przez wstępne wygrzanie frakcji węglowodorów nienasyconych C5 i poddanie jej kationowej polimeryzacji katalizowanej chlorkiem glinu lub jego ciekłymi kompleksami z węglowodorami aromatycznymi, znamienny tym, że uzyskaną z lekkiej benzyny popirolitycznej frakcję węglowodorów nienasyconych C5 o temperaturach wrzenia do 90°C, poddaje się wygrzewaniu w temperaturze do 160°C, pod zwiększonym ciśnieniem a następnie destylacji, po czym do otrzymanego destylatu dodaje się w ilości 1-20% masowych w stosunku do masy destylatu, węglowodory winyloromatyczne z ewentualnym dodatkiem węglowodorów alkiloaromatycznych i mieszaninę poddaje się kationowej polimeryzacji, a następnie wydziela się żywicę węglowodorową z polimeryzatu w znany sposób.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wygrzewanie frakcji węglowodorów nienasyconych C5 prowadzi się w czasie 1-10 godzin, najkorzystniej 4-6 godzin.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że frakcję węglowodorową C5 zawierającą powyżej 30% masowych węglowodorów nienasyconych przed poddaniem polimeryzacji rozcieńcza się węglowodorami alifatycznymi i/lub aromatycznymi, lub mieszaniną węglowodorów otrzymaną po wydzieleniu żywicy węglowodorowej z polimeryzatu.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że frakcję węglowodorową C5, przed polimeryzacją, odwadnia się do zawartości wody poniżej 0.02% masowych, korzystnie na sitach molekularnych
PL97318715A 1997-02-28 1997-02-28 Sposób wytwarzania alifatycznych żywic węglowodorowych PL185014B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL97318715A PL185014B1 (pl) 1997-02-28 1997-02-28 Sposób wytwarzania alifatycznych żywic węglowodorowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL97318715A PL185014B1 (pl) 1997-02-28 1997-02-28 Sposób wytwarzania alifatycznych żywic węglowodorowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL318715A1 PL318715A1 (en) 1998-08-31
PL185014B1 true PL185014B1 (pl) 2003-02-28

Family

ID=20069320

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97318715A PL185014B1 (pl) 1997-02-28 1997-02-28 Sposób wytwarzania alifatycznych żywic węglowodorowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL185014B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL318715A1 (en) 1998-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR910003840B1 (ko) 석유수지 및 그의 제법
US2734046A (en) Steam or
CA1039673A (en) Petroleum resins
US2753382A (en) Polymers from piperylene concentrates
US2753325A (en) Resins from selected distillates
US4130701A (en) Petroleum resins containing vinyl norbornene or tetrahydroindene
US2856389A (en) Petroleum resins containing indene
US2894937A (en) Process for preparing petroleum resins ii
US4684707A (en) Low color, high softening point aromatic resin and method for its production
US3484421A (en) Two stage hydrogenation process (ii)
US3442877A (en) Two-stage hydrogenation process
PL185014B1 (pl) Sposób wytwarzania alifatycznych żywic węglowodorowych
EP0063419B1 (en) Process for preparing light colored petroleum resins and resins produced thereby
US2824859A (en) Production of resins by reaction of maleic anhydride with steam-cracked fractions
US4358574A (en) Production of hydrocarbon resins and products resulting therefrom
JPS6213967B2 (pl)
US2035455A (en) Method of
US4403080A (en) Isomerization and polymerization of hydrocarbon resins
US3362939A (en) Batch hydrogenation of petroleum resins
US4419503A (en) Catalytic process for the production of petroleum resins
US4009094A (en) Stabilizing pyrolysis naphtha
US4342850A (en) Process for the preparation of hydrocarbon resins
US4276396A (en) Hydrocarbon resin and process for its preparation
US2775576A (en) Polymers from steam cracked distillate streams of 18 deg.-54 deg. c. boiling range
CN112079958A (zh) 一种碳五共聚石油树脂的制备方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20090228