PL183882B1 - Mieszaniny aerozolotwórcze oparte na czerwonym fosforze, ich granulat i sposób jego wytwarzania - Google Patents

Mieszaniny aerozolotwórcze oparte na czerwonym fosforze, ich granulat i sposób jego wytwarzania

Info

Publication number
PL183882B1
PL183882B1 PL96317311A PL31731196A PL183882B1 PL 183882 B1 PL183882 B1 PL 183882B1 PL 96317311 A PL96317311 A PL 96317311A PL 31731196 A PL31731196 A PL 31731196A PL 183882 B1 PL183882 B1 PL 183882B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
component
mixture
binder
solution
granules
Prior art date
Application number
PL96317311A
Other languages
English (en)
Other versions
PL317311A1 (en
Inventor
Edward Włodarczyk
Andrzej Papliński
Stanisław Cudziło
Original Assignee
Wojskowa Akad Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wojskowa Akad Tech filed Critical Wojskowa Akad Tech
Priority to PL96317311A priority Critical patent/PL183882B1/pl
Publication of PL317311A1 publication Critical patent/PL317311A1/xx
Publication of PL183882B1 publication Critical patent/PL183882B1/pl

Links

Landscapes

  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

1. Mieszanina aerozolotwórcza zawierająca czerwony fosfor i szybkopalnąmieszaninę pirotechniczną, znamienna tym, że składa się z 50-60% czerwonego fosforu oraz 30-50% granulatu szybkopalnej mieszaniny pirotechnicznej składającej się z 40-60% sproszkowanego magnezu, glinu lub ich stopów, 40-60% azotanu potasu lub politetrafluoroetylenu i/lub polifluorku winilidenu oraz 5-10% lepiszcza, które jest przynajmniej dwuskładnikowe i zachowany jest warunek, że pierwszy składnik lepiszcza nie rozpuszcza się w rozpuszczalniku, w którym rozpuszcza się drugi składnik. 2. Mieszanina aerozolotwórcza według zastrz. 1, znamienna tym, że pierwszy składnik lepiszcza to szelak i/lub chlorowany polichlorek winylu w ilości 50-70% całego lepiszcza a drugi to polistyren w ilości 30-50%. 3. Sposób wytwarzania granulatu mieszaniny aerozolotwórczej, znamienny tym, że do 1.0-30% roztworu pierwszego składnika lepiszcza, korzystnie alkoholowego roztworu szelaku i/lub acetonowego roztworu chlorowanego polichlorku winylu, dodaje się sproszkowanego metalu, takiego jak magnez, glin lub ich stopów i utleniacza, takiego jak azotan potasu, politetrafluoroetylenu i/lub polifluorku winilidenu, przy czym składniki sypkie dodaje się w ilościach zapewniających uzyskanie plastycznej postaci mieszaniny a paliwo metaliczne i utleniacz pozostają do siebie, korzystnie, w stosunku stechiometrycznym, następnie mieszając odparowuje się rozpuszczalnik użyty do rozpuszczenia pierwszego składnika lepiszcza, aby uzyskać niesklejający się granulat mieszaniny pirotechnicznej, którą następnie wprowadza się do zawiesiny czerwonego fosforu (1,3-1,5 części masowych) w roztworze drugiego składnika lepiszcza w innym rozpuszczalniku, który nie rozpuszcza pierwszego składnika lepiszcza, korzystnie 5-10% roztworu polistyrenu w czterochlorku węgla (1 część masowa), a następnie przy ciągłym mieszaniu odparowuje się rozpuszczalnik użyty do rozpuszczenia drugiego składnika lepiszcza.

Description

Przedmiotem wynalazku są mieszaniny aerozolotwórcze oparte na czerwonym fosforze ich granulat i sposób jego wytwarzania. Mieszaniny aerozolotwórcze przeznaczone są do szybkiego wytwarzania dużych objętościowo obłoków aerodyspersyjnych o wysokiej zdolności emisyjnej w zakresie promieniowania podczerwonego i stosowane zwłaszcza w technice wojskowej do maskowania oraz zakłócania pracy urządzeń wykorzystujących promieniowanie podczerwone.
Mieszaniny pirotechniczne oparte na czerwonym fosforze są znane od dawna (J. H. McLain, Pyrotechnics, pp. 62-79, The Franklin Institute Press, Philadelphia, 1980). Obok czerwonego fosforu zawierają one sproszkowane metale (np. Mg), tlenki metali, takie jak MnO2, CuO, lub azotany, takie jak KNO3 lub Ba(NO3).
Z amerykańskiego opisu patentowego nr 4238254, znana jest mieszanina zawierająca czerwony fosfor, który częściowo może być zastąpiony przez chlorowęglowodór i opcyjnie zawierać małe ilości substancji pełniących rolę regulatorów reakcji w postaci wysokoenergetycznych proszków metalicznych, takich metali jak glin i magnez oraz tlenków metali.
W rozwiązaniach znanych ze stanu techniki fosfor występuje zazwyczaj w podwójnej roli: paliwa i składnika termosublimacyjnego. Część fosforu pełniąca rolę paliwa utleniana
183 882 jest kosztem tlenu wprowadzonego do składu mieszaniny wraz z utleniaczem. Energia wydzielona w wyniku tej reakcji powoduje wprowadzenie do obłoku powstałych tlenków fosforu oraz pozostałej części fosforu, który spala się następnie kosztem tlenu atmosferycznego. Mieszaniny tego typu zawierają zwykle 50:60% fosforu, z czego do podtrzymania procesu spalania zużywana jest trzecia część jego ogólnej ilości. Wysoka reaktywność fosforu powoduje, że stosowanie w roli nośnika tlenu substancji z silnie zaznaczonymi właściwościami utleniającymi powoduje, że mieszaniny nie są bezpieczne podczas procesu ich wytwarzania i przechowywania. Dlatego preferuje się raczej stosowanie łagodnych utleniaczy. W mieszaninie pirotechnicznej znanej z niemieckiego opisu patentowego DE 3238444C2 jako utleniacz stosuje się tlenek żelaza (Fe2O3).
Konieczność ograniczenia aktywności (i zawartości) utleniaczy sprawia, że mieszaniny spalają się z niskimi prędkościami i nie mogą być stosowane do szybkiego generowania obłoków'.
Celem wynalazku jest usunięcie tych niedogodności. Nieoczekiwanie okazało się, że poprzez zmianę składu mieszaniny aereozolotwórczej i zastosowanie specjalnego sposobu wytwarzania granulatu można zastosować bardziej reaktywne utleniacze i zwiększyć szybkość tworzenia się obłoku.
Mieszanina aerozolotwórcza według wynalazku składa się z 50-60% czerwonego fosforu oraz 30-50% granulatu szybkopalnej mieszaniny pirotechnicznej składającej się z 40-60% sproszkowanego magnezu, glinu lub ich stopów, 40-60% azotanu potasu lub politetrafluoroetylenu i/lub polifluorku winilidenu oraz 5-10% lepiszcza, które jest przynajmniej dwuskładnikowe i zachowany jest warunek, że pierwszy składnik lepiszcza nie rozpuszcza się w rozpuszczalniku, w którym rozpuszcza się drugi składnik. Warunek ten wynika ze sposobu wytwarzania granulatu mieszaniny aerozolotwórczej, który polega na przygotowaniu granulatu szybkopalnej mieszaniny pirotechnicznej i pokryciu jej od zewnątrz czerwonym fosforem. Korzystne jest, gdy pierwszy składnik lepiszcza to szelak i/lub chlorowany polichlorek winylu w ilości 50-70% całego lepiszcza a drugi to polistyren w ilości 30-50%.
Sposób wytwarzania granulatu mieszaniny aerozolotwórczej według wynalazku polega na tym, że do 10-30% roztworu pierwszego składnika lepiszcza, korzystnie alkoholowego roztworu szelaku i/lub acetonowego roztworu chlorowanego polichlorku winylu, dodaje się sproszkowanego metalu, takiego jak magnez, glin lub ich stopów i utleniacza, takiego jak azotan potasu, politetrafluoroetylenu i/lub polifluorku winilidenu. Składniki sypkie dodaje się w ilościach zapewniających uzyskanie plastycznej postaci mieszaniny a paliwo metaliczne i utleniacz pozostają do siebie, korzystnie, w stosunku stechiometrycznym. Następnie mieszając odparowuje się rozpuszczalnik użyty do rozpuszczenia pierwszego składnika lepiszcza, aby uzyskać niesklejający się granulat mieszaniny pirotechnicznej. Mieszaninę tę następnie wprowadza się do zawiesiny czerwonego fosforu (1,3-1,5 części masowych) w roztworze drugiego składnika lepiszcza w innym rozpuszczalniku, który nie rozpuszcza pierwszego składnika lepiszcza, korzystnie 5-10% roztworu polistyrenu w czterochlorku węgla (1 część masowa) i przy ciągłym mieszaniu odparowuje się rozpuszczalnik użyty do rozpuszczenia drugiego składnika lepiszcza.
Podczas tej operacji fosfor oblepia granulki mieszaniny pirotechnicznej, co pozwala uzyskiwać finalną mieszaninę aerozolotwórczą w postaci kulistych granul, których jądro stanowi szybkopalna mieszanina pirotechniczna, a otoczka zawiera czerwony fosfor związany za pomocą lepiszcza.
Granula mieszaniny według wynalazku składa się z rdzenia z szybkopalnej mieszaniny pirotechnicznej i otoczki zawierającej czerwony fosfor związany za pomocą polistyrenu. Korzystne jest stosowanie mieszaniny aerozolotwórczej w formie wyprasek.
Wypraski z mieszaniny według wynalazku spalają się pulsacyjnie. Po dotarciu frontu spalania do szybkopalnego rdzenia granulki następuje gwałtowne przyspieszenie spalania i rozrzucenie we wszystkich kierunkach wolniej spalających się fragmentów otoczki (fosforu).
Ułatwia to kontakt cząstek fosforu z atmosferą i przyspiesza ich dopalanie kosztem tlenu atmosferycznego. Równomierne rozprowadzenie utleniacza i paliwa w objętości mieszanin
183 882 znanych ze stanu techniki nie zapewnia samoistnej fragmentacji wyprasek w trakcie ich spalania.
Proponowane składy mieszanin oraz metodyka ich sporządzania umożliwiają osiągnięcie ciepła spalania przekraczających 2500 kJ/kg i liniowych prędkości spalania wyższych od 1 mm/s pomimo ograniczenia zawartości utleniacza w składzie mieszaniny do poziomu około 20%. Jednocześnie przez wprowadzenie utleniacza w postaci częściowo sflegmatyzowanej (utleniacz związany w granulacie, mieszaninie w roztworze lepiszcza) podniesiono bezpieczeństwo sporządzania mieszaniny z czerwonym fosforem. W tym kontekście na podkreślenie zasługuje użycie w charakterze utleniacza sproszkowanego teflonu. Na tej drodze udało się wyeliminować istotną z punktu widzenia bezpieczeństwa wadę mieszanin fosforu z klasycznymi utleniaczami polegającą na wysokiej wrażliwości tych mieszanin na bodźce mechaniczne (uderzenie, tarcie).
Obłoki aerodyspersyjne wygenerowane w wyniku spalania mieszanin według wynalazku charakteryzują się wysokimi współczynnikami osłabienia promieniowania widzialnego i podczerwonego wynoszącymi odpowiednio: 0,54 pm - 5,5-r5,6 m2/g; 0,92 pm - 2,8^3,3 mT/g; 1,06 pm - 2+2,3 m2/g; 1,55 pm - 1,5+1,7 m2/g, 3,5 pm - 0,8+10 mTg; 4,8 pm - 0,6+0,7 m2/g; 10,6 pm - 0,4+0,5 m2/g. Jednocześnie na skutek egzotermicznych procesów zachodzących w obłoku (spalanie fosforu użyciem tlenu atmosferycznego, hydratacja powstałych tlenków fosforu) cały obszar obłoku ma podwyższoną temperaturę. W badaniach laboratoryjnych przeprowadzonych z użyciem kamery termowizyjnej stwierdzono, że temperatura radiacyjna obłoku o stężeniu na poziomie 2+4 g/m3 przekracza 50°C oraz, że stan ten utrzymuje się w ciągu 15+20 s licząc od momentu spalenia próbki mieszaniny.
Połączenie wysokiej zdolności obłoków generowanych przez mieszaniny areozotwórcze według wynalazku do osłabiania promieniowania widzialnego i podczerwonego z ich dużą aktywnością emisyjną czyni te mieszaniny wyjątkowo skutecznymi pod względem zakłócania prac dalmierzy i oświetlaczy laserowych oraz utrudniania detekcji i obserwacji za pomocą kamer termowizyjnych. Badania laboratoryjne i poligonowe wykazały, że w warunkach zastosowania zasłony o głębokości 15 m niemożliwy jest pomiar odległości dalmierzem wyposażonym w laser Nd.YAG (1,06 pm) oraz ograniczony jest o 90% zasięg pracy dalmierza z głowicą TEA.CO2 (10,6 pm).
Z drugiej strony podwyższona temperatura obłoku przy możliwości jej utrzymywania przez względnie długi czas sprawia, że obłok utrudnia termowizyjną obserwację obiektów na skutek obniżenia kontrastu pomiędzy obiektem i tłem, a ponadto ma jednocześnie charakter przestrzennego pozornego celu cieplnego dla pocisków kierowanych naprowadzanych w systemie pasywnym za pomocą głowic rejestrujących promieniowanie z zakresu podczerwieni, emitowane przez obiekt.
Wynalazek zostanie bliżej wyjaśniony w oparciu o przykłady.
Przykład 1
Do roztworu 100 g szelaku w 400 ml etanolu wprowadzono mieszaninę zawierającą 450 g KNO3 i 450 g sproszkowanego Mg. Po równomiernym rozprowadzeniu roztworu lepiszcza w suchej masie, ugniatano plastyczną mieszaninę (przy powolnym odparowywaniu etanolu) do momentu uzyskania granulatu. Po wysuszeniu granulat wprowadzono do zawiesiny 1250 g czerwonego fosforu (P4) w roztworze 100 g PS w 500 ml CCI4. Następnie przez mieszanie i ugniatanie połączone z powolnym odparowaniem CCI4 doprowadzono do uformowania niesklejających się granul mieszaniny aerozotwórczej zawierającej:
P4 - 53,2%, Mg - 19,1%, KNO3 - 19,1%, Szelak - 4,3%, PS - 4,3%.
Przykład 2
Do mieszaniny zawierającej 350 g sproszkowanego Al, 550 g proszku PTFE oraz 100 g rozdrobnionego SPCW wlano 600 ml acetonu. Uplastycznioną mieszaninę ugniatano (przy jednoczesnym odparowywaniu acetonu) do chwili uzyskania niesklejającego się granulatu. Po zupełnym usunięciu rozpuszczalnika, granulat wprowadzono do zawiesiny 1100 g P4 w roztworze 100 g PS w 500 ml czterochlorku węgla. Następnie przy powolnym mieszaniu zawiesiny odparowywano CCI4 do momentu zgranulowania się mieszaniny. Po wysuszeniu skład mieszaniny jest następujący:
P4 - 50,0%, Al - 15,90%, PTFE - 25,00%, SPCW - 4,55%, PS - 4,55%.
183 882
Przykład 3
Do utartej mieszaniny zawierającej 500 g sproszkowanego stopu Al-Mg o składzie Al3Mg4 i 350 g PTFE wprowadzono roztwór 100 g SPCW w 500 ml acetonu. Po równomiernym rozprowadzeniu lepiszcza w suchej masie, przetarto uplastycznioną mieszaninę przez sito o grubych oczkach. Uzyskany granulat wysuszono i wprowadzono do zawiesiny 1400 g czerwonego fosforu w roztworze 50 g PS w 600 ml czterochlorku węgla. Następnie w operacji mieszania połączonej z odparowaniem CCI4 uformowano granule finalnej mieszaniny o składzie:
P4 - 58,3%, Ał3'Mg4 - 20,8%, PTFE - 14,6%, SPCW - 4,2 %, PS - 2,1%.
Przykład 4
Mieszanina A zawierająca 50% wagowych czerwonego fosforu, 22,5% wagowych magnezu, 20,25% wagowych azotanu potasu, 3,25% wagowych chlorowanego polichlorku winylu, 4,0% wagowych polistyrenu oraz mieszanina B zawierająca 50% wagowych czerwonego fosforu, 22,5% wagowych magnezu, 20,25% wagowych politetratluoroetylenu, 3,25% wagowych chlorowanego polichlorku winylu, 4,0% wagowych polistyrenu charakteryzują się parametrami użytkowymi zestawionymi w poniższych tabelach.
Tabela 1
Parametry termochemiczne procesu spalania
Mieszanina Osp [kJ/kg] u [mm/s] η [% mas.] TSp [K] Skład gazowych produktów spalania [mol/kg]
A 2560 2,10 78 1370 P4-2,3; P2-3,4; Mg-3,6
B 3100 1,05 80 1450 P4-1,6; P2-4,9; Mg-4,5
QSp - ciepło spalania, wartość eksperymentalna wyznaczona metodą kalorymetryczną; u - liniowa prędkość spalania, wartość eksperymentalna;
η - współczynnik wykorzystania mieszaniny (procent masy próbki przechodzącej w aerozol), wartość eksperymentalna;
TSp - obliczona, adiabatyczna temperatura na froncie fali spalania;
Skład gazowych produktów spalania obliczono dla obłoku pierwotnego, jako równowagowy skład produktów na froncie fali spalania);
Tabela 2
Rozkład dyspersyjny aerozolu [%] dla mieszaniny A (wartości eksperymentalne)
Rozmiar cząstek aerozolu 0,5-1 pm 1-3 pm 3-5 pm 5-10 pm 10-20 p
Udział w % 16,6 20,5 15,8 30,7 16,4
Tabela 3
Współczynnik osłabienia promieniowania o długości fali λ: [m2/g]
Mieszanina 0,54 pm 0,92 pm 1,06 pm 1,55 pm 3,5 pm 4,8 pm 10,6 pm
A 5,66 3,33 2,30 1,65 0,96 0,74 0,54
B 5,50 2,76 1,95 1,52 0,85 0,59 0,40
183 882
Wartości współczynnika osłabienia promieniowania (wykładnik w prawie LambertaBeera wyrażony w m2/g) wyznaczone eksperymentalne w oparciu o pomiar transmisji promieniowania o określonej dłUgości fali.
Tabela 4a
Temperatura radiacyjna obłoku w mieszaninie A
T °C] 58-70 70-77 77-82 82-86 86-90 90-97
% powierzchni 13,3 1,3 23,5 14,6 12,0 15,3
Tabela 4b
Temperatura radiacyjna obłoku w mieszaninie B
T°C] 70-79 79-84 84-89 89-93 >93
% powierzchni 4,6 16,1 23,4 20,6 35,3
W tabelach podano procent powierzchni na wykresie rozkładu temperatur w obłoku aerodyspersyjnym odpowiadający określonej temperaturze. Rozkład wyznaczono za pomocą kamery termowizyjnej.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Mieszanina aerozolotwórcza zawierająca czerwony fosfor i szybkopalną mieszaninę pirotechniczną, znamienna tym, że składa się z 50-60% czerwonego fosforu oraz 30-50% granulatu szybkopalnej mieszaniny pirotechnicznej składającej się z 40-60% sproszkowanego magnezu, glinu lub ich stopów, 40-60% azotanu potasu lub politetrafluoroetylenu i/lub polifluorku winilidenu oraz 5-10% lepiszcza, które jest przynajmniej dwuskładnikowe i zachowany jest warunek, że pierwszy składnik lepiszcza nie rozpuszcza się w rozpuszczalniku, w którym rozpuszcza się drugi składnik.
  2. 2. Mieszanina aerozolotwórcza według zastrz. 1, znamienna tym, że pierwszy składnik lepiszcza to szelak i/lub chlorowany polichlorek winylu w ilości 50-70% całego lepiszcza a drugi to polistyren w ilości 30-50%.
  3. 3. Sposób wytwarzania granulatu mieszaniny aerozolotwórczej, znamienny tym, że do 10-30% roztworu pierwszego składnika lepiszcza, korzystnie alkoholowego roztworu szelaku i/lub acetonowego roztworu chlorowanego polichlorku winylu, dodaje się sproszkowanego metalu, takiego jak magnez, glin lub ich stopów i utleniacza, takiego jak azotan potasu, politetrafluoroetylenu i/lub polifluorku winilidenu, przy czym składniki sypkie dodaje się w ilościach zapewniających uzyskanie plastycznej postaci mieszaniny a paliwo metaliczne i utleniacz pozostają do siebie, korzystnie, w stosunku stechiometrycznym, następnie mieszając odparowuje się rozpuszczalnik użyty do rozpuszczenia pierwszego składnika lepiszcza, aby uzyskać niesklejający się granulat mieszaniny pirotechnicznej, którą następnie wprowadza się do zawiesiny czerwonego fosforu (1,3-1,5 części masowych) w roztworze drugiego składnika lepiszcza w innym rozpuszczalniku, który nie rozpuszcza pierwszego składnika lepiszcza, korzystnie 5-10% roztworu polistyrenu w czterochlorku węgla (1 część masowa), a następnie przy ciągłym mieszaniu odparowuje się rozpuszczalnik użyty do rozpuszczenia drugiego składnika lepiszcza.
  4. 4. Granula mieszaniny aerozolotwórczej, znamienna tym, że składa się z rdzenia z szybkopalnej mieszaniny pirotechnicznej i otoczki zawierającej czerwony fosfor związany za pomocą lepiszcza.
PL96317311A 1996-12-02 1996-12-02 Mieszaniny aerozolotwórcze oparte na czerwonym fosforze, ich granulat i sposób jego wytwarzania PL183882B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96317311A PL183882B1 (pl) 1996-12-02 1996-12-02 Mieszaniny aerozolotwórcze oparte na czerwonym fosforze, ich granulat i sposób jego wytwarzania

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96317311A PL183882B1 (pl) 1996-12-02 1996-12-02 Mieszaniny aerozolotwórcze oparte na czerwonym fosforze, ich granulat i sposób jego wytwarzania

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL317311A1 PL317311A1 (en) 1998-06-08
PL183882B1 true PL183882B1 (pl) 2002-07-31

Family

ID=20068763

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96317311A PL183882B1 (pl) 1996-12-02 1996-12-02 Mieszaniny aerozolotwórcze oparte na czerwonym fosforze, ich granulat i sposób jego wytwarzania

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL183882B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL317311A1 (en) 1998-06-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5460667A (en) Gas generating agent and gas generator for automobile air bags
JP4562735B2 (ja) 手動消火器
US5449423A (en) Propellant and explosive composition
WO2016148014A1 (ja) エアロゾル消火剤組成物
US20140238258A1 (en) Colored Pyrotechnic Smoke-Producing Composition
KR102110747B1 (ko) 소화제 조성물
Wang et al. Nanocomposite thermites with calcium iodate oxidizer
JP3403787B2 (ja) 遅延装薬および遅延エレメントならびに該装薬を含む雷管
US4719856A (en) Pyrotechnic device
US4997496A (en) Explosive and propellant composition and method
Machado et al. Nanocomposite and mechanically alloyed reactive materials as energetic additives in chemical oxygen generators
Koch Metal/fluorocarbon pyrolants: VI. Combustion behaviour and radiation properties of magnesium/poly (carbon monofluoride) pyrolant
Guerrero et al. Combustion of thermite mixtures based on mechanically alloyed aluminum–iodine material
US5035756A (en) Bonding agents for thermite compositions
US2640770A (en) Igniting composition and method of preparing same
Martirosyan et al. Development of nanoenergetic materials based on Al/I2O5 system
US6485586B1 (en) Lower burning rate, reduced hazard, high temperature incendiary
PL183882B1 (pl) Mieszaniny aerozolotwórcze oparte na czerwonym fosforze, ich granulat i sposób jego wytwarzania
Li et al. A novel nano-thermite system with BiOF as fluorine-containing oxidant for enhanced energy release performance
JPS59131592A (ja) 発煙組成物
Hahma Thermomechanical combustion enhancer and the effect of combustion catalysis on the burn rate and infrared radiation of magnesium-fluorocarbon-viton pyrolants
US2885277A (en) Hydrogen gas generating propellent compositions
Cudziło Studies of IR‐Screening Smoke Clouds
Clapsaddle et al. Formulation and performance of novel energetic nanocomposites and gas generators prepared by sol-gel methods
Martirosyan High-density nanoenergetic gas generators

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20041202