PL182930B1 - Sposób wykonywania obiektów budowlanych i konstrukcji, zwłaszcza budynków mieszkalnych - Google Patents

Sposób wykonywania obiektów budowlanych i konstrukcji, zwłaszcza budynków mieszkalnych

Info

Publication number
PL182930B1
PL182930B1 PL96314560A PL31456096A PL182930B1 PL 182930 B1 PL182930 B1 PL 182930B1 PL 96314560 A PL96314560 A PL 96314560A PL 31456096 A PL31456096 A PL 31456096A PL 182930 B1 PL182930 B1 PL 182930B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
floor
layers
construction works
plates
glass
Prior art date
Application number
PL96314560A
Other languages
English (en)
Other versions
PL314560A1 (en
Inventor
Carl L. Svensson
Original Assignee
Scanproduct Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Scanproduct Ltd filed Critical Scanproduct Ltd
Priority to PL96314560A priority Critical patent/PL182930B1/pl
Publication of PL314560A1 publication Critical patent/PL314560A1/xx
Publication of PL182930B1 publication Critical patent/PL182930B1/pl

Links

Abstract

1. Sposób wykonywania obiektów budowlanych i konstrukcji, zwłaszcza budynków mieszkalnych, znamienny tym, że zewnętrzne ściany (1), podłogę (2), stropy (3) oraz działowe ściany (5) wykonuje się z płyt (6) z materiału termoizolacyjnego, korzystnie styropianu, połączonych poprzez warstwy klejone, przy czym stanowią one warstwy (0) włókna ze szkła, metalu, tworzywa węglowego i sztucznego, lub siatki ze szkła, metalu, tworzywa węglowego i sztucznego lub drutów ze szkła, metalu, tworzywa węglowego i sztucznego, lub innych materiałów o podobnych właściwościach, zaś w podłogę (2), stropy (3) wraz z konstrukcją dachową wprowadza się wzmacniające warstwy (7), korzystnie w postaci pasów blachy (8) z otworami o dowolnym kształcie i rozmieszczeniu.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wykonywania obiektów budowlanych i konstrukcji, zwłaszcza budynków mieszkalnych.
Znane są sposoby wykonywania nośnych ścian, w których materiałem izolacyjnym są pojemniki ze styropianu, ustawione jeden na drugim i które od strony zewnętrznej pokryte są tynkiem na bazie cementu i wapna, wykonanego w znany sposób oraz sposoby wznoszenia ścian
182 930 z elementów mających pustaki termiczne tworzące pionowe kanały. W kanałach umieszcza się filary służące do utrzymania stropów. W miejscach łączenia się poszczególnych elementów w ścianie tworzy się wnęki, które wypełnia się masą uszczelniającą.
Znane są również sposoby wznoszenia ścian, w których ustawione i połączone ze sobąpionowo elementy budowlane ze sprasowowanego polistyrenu zbrojone prętami zbrojeniowymi zakotwione są w fundamencie oraz łączone w narożach prętami zbrojeniowymi a następnie pokrywane są pod ciśnieniem od strony zewnętrznej i wewnętrznej masą betonową zawierającą włókno sztuczne. Na wzniesionych selenach opiera się i łączy się z tymi ścianami stropodach zawierający połączone elementy budowlane ze sprasowanego polistyrenu oraz układa się pręty prostopadle do krokwi i zalewa się betonem z tworzywem sztucznym. Następnie pokrywa się stropodach od zewnątrz i od wewnątrz w znany sposób.
Znane sątakże segmentowe domy składające się z powtarzalnych elementów, które na wystających z ziemi słupach fundamentowych zakończonych podporami rektyfikacyjnymi mają osadzone poziomo i pionowo elementy konstrukcji nośnej stropów i elementów ścian. Element konstrukcji nośnej stanowi dwuteownik z bokami wypełnionymi pianką izolacyjną, w której układa się przewody instalacji.
W znanych sposobach wykonywania ocieplonych zewnętrznych ścian budynków prefabrykowane płyty ścienne wyposażone w warstwy termoizolacyjne oraz w niekonstrukcyjne żeberka, w których wtopione są tulejki ustawia się i montuje się jako ściany obiektu tak, aby odsłonięta warstwa izolacji termicznej stanowiła zewnętrznapowierzchnię ściany montowanego budynku, zaś węzły zalewa się tylko betonem. W trakcie wznoszenia budynku do warstwy termoizolacyjnej przytwierdza się płyty izolacji termicznej stanowiące drugą warstwę termoizolacyjną i jednocześnie od strony wspólnej krawędzi płyt wbija się do tulejek kołki zaopatrzone w pierścienie tak, aby pierścienie te mocowały ze sobą sąsiednie płyty izolacji termicznej.
Istotą wynalazku jest sposób wykonywania obiektów budowlanych i konstrukcji, zwłaszcza budynków mieszkalnych, w którym zewnętrzne ściany, podłogę, stropy oraz działowe ścianki wykonuje się z płyt z materiału termoizolacyjnego, korzystnie styropianu, połączonych poprzez warstwy klejone, które stanowią warstwy włókna ze szkła, metalu, tworzywa węglowego i sztucznego, lub drutów ze szkła, metalu, tworzywa węglowego i sztucznego, lub siatki ze szkła, metalu, tworzywa węglowego i sztucznego, lub innych materiałów o podobnych właściwościach. W podłogę, stropy wraz z konstrukcją dachowa wprowadza się wzmacniające warstwy, korzystnie w postaci pasów blachy z otworami o dowolnym kształcie i rozmieszczeniu. Warstwy układa się symetrycznie względem płyt z materiału termoizolacyjnego, przy czym posiadają one szerokość większą od szerokości łączonych płyt a końce warstw zagina się równolegle do powierzchni bocznych płyt. Wzmacniające warstwy posiadająszerokość mniejszą lub równą szerokości płyt i układa się je wewnątrz powierzchni płyty. Powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne płyt pokrywa się dowolnym materiałem wykończeniowym, korzystnie warstwątynku. Zewnętrzne ściany oraz działowe ściany osadza się na podłodze lub umieszcza się pomiędzy zewnętrznymi ścianami i działowymi ścianami podłogę. Podłogę stawia się na podłożu piaskowym pokrytym warstwą wodoodporną, korzystnie folią. Wokół zewnętrznych ścian w grunt wpuszcza się termoizolacyjne płyty, korzystnie płyty styropianu. Na powierzchniach zewnętrznych w dolnych rogach zewnętrznych ścian umieszcza się zaczepowe elementy, żeś w krokwi dachu umieszcza się rurowy czop do wyprowadzenia liny przy przenoszeniu obiektu. Konstrukcję dachową wykonuje się z płyt, pomiędzy którymi umieszcza się wzmacniający element, którego długość jest mniejsza lub równa długości i szerokości połączonych płyt, zaś zewnętrzne powierzchnie dachu pokrywa się nienasiąkliwym materiałem posiadającym schodkowe występy, które wypełnia się termoizolacyjnym materiałem, korzystnie styropianem w postaci kulek o różnych średnicach, a dolną płaską powierzchnię nienasiąkliwego materiału pokrywa się włóknem szklanym i umieszcza się na spadku dachu.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest proste konstrukcja obiektu budowlanego, łatwy montaż, który może być przeprowadzany w fabryce domów jak i na placu budowy, przy czym sposób wykonywania umożliwia wykonane obiekty budowlane przenosić poprzez zamocowane
182 930 liny w elementach zaczepowych na zewnętrznych ścianach. Wykonane obiekty budowlane według sposobu podanego w wynalazku posiadają mały ciężar przy bardzo dobrych własnościach termoizolacyjnych oraz niskim współczynniku przenikalności cieplnej wynoszącym około 0,1, dzięki czemu charakteryzują się niskim kosztem eksploatacji urządzeń grzewczych.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok boczny obiektu budowlanego, fig. 2 - fragment przekroju ukazujący sklejone płyty termoizolacyjne, fig. 3 - połączenie płyt termoizolacyjnych dla zewnętrznej ściany, fig. 4 - usytuowanie wzmacniającego elementu w płycie termoizolacyjnej, fig. 5 - widok boczny zewnętrznej ściany, fig. 6 - widok z góry elementu wzmacniającego metalowego z otworami, fig. 7 widok boczny pokrycia dachowego.
Sposób wykonywania obiektów budowlanych według wynalazku, polega na tym, że zewnętrzne ściany 1, podłogę 2, stropy 3 oraz działowe ściany 4 wykonuje się z płyt 5 z materiału termoizolacyjnego, stanowiącego styropian. Płyty 5 połączone są poprzez warstwy klejone stanowiące warstwy 6 włókna ze szkła, metalu, tworzywa węglowego i sztucznego, lub siatki ze szkła, metalu, tworzywa węglowego i sztucznego, lub drutów ze szkła, metalu, tworzywa węglowego i sztucznego lub innych materiałów o podobnych właściwościach. Podłogę 2, stropy 3 wraz z konstrukcją dachową posiadają wprowadzone wzmacniające elementy stanowiące wzmacniające warstwy 7 o postaci pasów blachy 8 z otworami o dowolnym kształcie i rozmieszczeniu. Warstwy 6 układa się symetrycznie względem płyt 5 i posiadająone szerokość większą od szerokości łączonych płyt 5, zaś ich końce zagina się równolegle do powierzchni bocznych płyt 5. Wzmacniające warstwy 7 posiadające szerokość mniejszą lub równą szerokości płyt 5 układa się wewnątrz powierzchni płyty 5. Powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne płyt 5 pokrywa się dowolnym materiałem wykończeniowym, korzystnie warstwą tynku 10. Zewnętrzne ściany 1 oraz działowe ściany 4 osadza się na podłodze 2 lub umieszcza się pomiędzy zewnętrznymi ścianami 1 i działowymi ścianami 4 podłogę 2. Podłogę 2 stawia się na podłożu piaskowym pokrytym warstwą wodoodporną, korzystnie folią 11. Wokół zewnętrznych ścian 1 w grunt wpuszcza się termoizolacyjne płyty 12 styropianu. Na powierzchniach zewnętrznych w dolnych rogach zewnętrznych ścian 1 umieszcza się zaczepowe elementy 13, zaś w krokwi dachu umieszcza się rurowy czop 14 do wyprowadzania liny przy przenoszeniu obiektu. Konstrukcję dachową wykonuje się z płyt 5 pomiędzy którymi umieszcza się wzmacniający element 15, którego długość jest mniejsza lub równa długości i szerokości połączonych płyt 5. Zewnętrzne powierzchnie dachu pokrywa się nienasiąkliwym materiałem 16 posiadającym schodkowe występy 17, które wypełnia się termoizolacyjnym materiałem stanowiącym korzystnie kulki o różnych średnicach styropianu. Dolną płaską powierzchnię nienasiąkliwego materiału 16 pokrywa się włóknem szklanym i umieszcza się na spadku dachu.
182 930
Fg-2
Fig.3
182 930
/5^.5
182 930
H— 1
& 1—
Flg.6
Rg7
182 930
Fig. i
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (8)

  1. Zastrzeżeniapatentowe
    1. Sposób wykonywania obiektów budowlanych i konstrukcji, zwłaszcza budynków mieszkalnych, znamienny tym, że zewnętrzne ściany (1), podłogę (2), stropy (3) oraz działowe ściany (4) wykonuje się z płyt (5) z materiału termoizolacyjnego, korzystnie styropianu, połączonych poprzez warstwy klejone, przy czym stanowią one warstwy (6) włókna ze szkła, metalu, tworzywa węglowego i sztucznego, lub siatki ze szkła, metalu, tworzywa węglowego i sztucznego lub drutów ze szkła, metalu, tworzywa węglowego i sztucznego, lub innych materiałów o podobnych właściwościach, zaś w podłogę (2), stropy (3) wraz z konstrukcją dachową wprowadza się wzmacniające warstwy (7), korzystnie w postaci pasów blachy (8) z otworami o dowolnym kształcie i rozmieszczeniu.
  2. 2. Sposób wykonywania obiektów budowlanych według zastrz. 1, znamienny tym, że warstwy (6) układa się symetrycznie względem płyt (5), przy czym posiadają szerokość większą od szerokości łączonych płyt (5), zaś końce ich zagina się równolegle do powierzchni bocznych płyt (5).
  3. 3. Sposób wykonywania obiektów budowlanych według zastrz. 1, znamienny tym, że wzmacniające warstwy (7) posiadające szerokość mniejszą lub równą szerokości płyt (5) układa się wewnątrz powierzchni płyty (5).
  4. 4. Sposób wykonywania obiektów budowlanych według zastrz. 1, znamienny tym, że powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne płyt (5) pokrywa się dowolnym materiałem wykończeniowym, korzystnie warstwą tynku (10).
  5. 5. Sposób wykonywania obiektów budowlanych według zastrz. 1, znamienny tym, że zewnętrzne ściany (1) oraz działowe ściany (4) osadza się na podłodze (2) lub umieszcza się pomiędzy zewnętrznymi ścianami (1) i działowymi ścianami (4) podłogę (2), którą stawia się na podłożu piaskowym pokrytym warstwą wodoodporną, korzystnie folią (11), zaś wokół zewnętrznych ścian (1) w grunt wpuszcza się termoizolacyjne płyty (12), korzystnie płyty steropianu.
  6. 6. Sposób wykonywania obiektów budowlanych według zastrz. 1, znamienny tym, że na powierzchniach zewnętrznych w dolnych rogach zewnętrznych ścian (1) umieszcza się zaczepowe elementy (13), zaś w krokwi dachu umieszcza się rurowy czop (14), do wyprowadzania liny przy przenoszeniu obiektu.
  7. 7. Sposób wykonywania obiektów budowlanych według zastrz. 1, znamienny tym, że konstrukcję dachową wykonuje się z płyt (5), pomiędzy którymi umieszcza się wzmacniający element (15), którego długość jest mniejsza lub równa długości i szerokości połączonych płyt (5), zaś zewnętrzne powierzchnie dachu pokrywa się nienasiąkliwym materiałem (16).
  8. 8. Sposób wykonywania obiektów budowlanych według zastrz. 1, znamienny tym, że nienasiąkliwy materiał (16) posiada schodkowe występy (17), które wypełnia się termoizolacyjnym materiałem, korzystnie styropianem w postaci kulek o różnych średnicach, przy czym dolną płaską powierzchnię nienasiąkliwego materiału (16) pokrywa się włóknem szklanym i umieszcza się na spadku dachu.
PL96314560A 1996-05-31 1996-05-31 Sposób wykonywania obiektów budowlanych i konstrukcji, zwłaszcza budynków mieszkalnych PL182930B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96314560A PL182930B1 (pl) 1996-05-31 1996-05-31 Sposób wykonywania obiektów budowlanych i konstrukcji, zwłaszcza budynków mieszkalnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96314560A PL182930B1 (pl) 1996-05-31 1996-05-31 Sposób wykonywania obiektów budowlanych i konstrukcji, zwłaszcza budynków mieszkalnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL314560A1 PL314560A1 (en) 1997-12-08
PL182930B1 true PL182930B1 (pl) 2002-05-31

Family

ID=20067677

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96314560A PL182930B1 (pl) 1996-05-31 1996-05-31 Sposób wykonywania obiektów budowlanych i konstrukcji, zwłaszcza budynków mieszkalnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL182930B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL314560A1 (en) 1997-12-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6101779A (en) Construction unit for a modular building
ES2315154B1 (es) Paneles estructurales conectados para edificaciones.
US4320606A (en) Reinforced concrete panels and building constructed therewith
US5398472A (en) Fiber-bale composite structural system and method
RU2008139302A (ru) Сборный жилой дом из железобетона для одной семьи и способ сооружения указанного дома
US5799453A (en) Structure and method of fabrication
US6405509B1 (en) Lightweight structural element, especially for building construction, and construction technique thereon
US20140096455A1 (en) Ecological House
DK2646632T3 (en) MULTIPLE APARTMENT BUILDING AND PROCEDURE FOR CONSTRUCTION OF SUCH BUILDING
KR20130001243A (ko) 에너지 및 질량 효율적 빌딩 블록, 그 제조 및 적용 방법
US8499526B2 (en) Method of producing a heavy modular unit and a modular unit produced according to the method
CN111801472A (zh) 模块以及用于制造模块、建筑物墙壁和建筑物的方法
US4655016A (en) Building construction
RU2440472C1 (ru) Способ возведения монолитной строительной конструкции здания или сооружения "блисс хаус"
US3802139A (en) Building constructed of vertical supports, longitudinal base element, and panel members
EP3194680B1 (en) A building wall and its method for manufacture
FI69674B (fi) Saett att resa en byggnad samt anordning foer utfoerande av sattet
JPH038950A (ja) 断熱壁式構造
RU2288331C2 (ru) Полносборная система с каркасной конструкцией из готовых легких компонентов
PL182930B1 (pl) Sposób wykonywania obiektów budowlanych i konstrukcji, zwłaszcza budynków mieszkalnych
PL219964B1 (pl) Samonośny ustrój budowlany
KR101901856B1 (ko) 섬유판넬을 이용한 건축 부재
RU2119020C1 (ru) Многоэтажное здание со стенами из мелкоштучных камней и способ его возведения
RU172419U1 (ru) Стена из блоков
RU2070255C1 (ru) Конструкция многоэтажного здания