PL182646B1 - Urządzenie do podawania leków - Google Patents

Urządzenie do podawania leków

Info

Publication number
PL182646B1
PL182646B1 PL96315442A PL31544296A PL182646B1 PL 182646 B1 PL182646 B1 PL 182646B1 PL 96315442 A PL96315442 A PL 96315442A PL 31544296 A PL31544296 A PL 31544296A PL 182646 B1 PL182646 B1 PL 182646B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chamber
pusher
outlet
sensor
tube
Prior art date
Application number
PL96315442A
Other languages
English (en)
Other versions
PL315442A1 (en
Inventor
Zygmunt Podolec
Original Assignee
Zygmunt Podolec
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zygmunt Podolec filed Critical Zygmunt Podolec
Priority to PL96315442A priority Critical patent/PL182646B1/pl
Priority to PCT/PL1997/000019 priority patent/WO1998004309A2/en
Priority to EP97932047A priority patent/EP0928210A2/en
Priority to AU35605/97A priority patent/AU3560597A/en
Publication of PL315442A1 publication Critical patent/PL315442A1/xx
Publication of PL182646B1 publication Critical patent/PL182646B1/pl

Links

Landscapes

  • Measurement Of The Respiration, Hearing Ability, Form, And Blood Characteristics Of Living Organisms (AREA)

Abstract

Urządzenie do podawania leków w pojemnikach ciśnieniowych zaopatrzonych w dyszę rozpylającą z trzpieniem zaworowym, zawierające komorę rozpylania mającą co najmniej dwa otwory stanowiące wlot i wylot powietrza oraz zawierające układ wyzwalający mechanicznie podanie dawki leku, znamienne tym, że układ wyzwalający sprzężony jest z układem pomiarowym czynności oddechowych i zawiera popychacz <5> usytuowany suwliwie poosiowo względem trzpienia (4) zaworu, zaopatrzony w dyszę <6> o wylocie usytuowanym do wnętrza komory <1>, przy czym pojemnik <2> leku wraz z popychaczem <5> usytuowany jest pomiędzy otworami komory <1> stanowiącymijej wlot/wylot, a wspólna wzdłużna oś pojemnika <2> i popychacza <5> przecina komorę <1>, zaś układ pomiarowy ma czujnik usytuowany w komorze <1>, zawierający co najmniej jeden pomiarowy otwór (B, D, E, F), usytuowany w komorze (1) na odcinku pomiędzy jednym jej otworem, stanowiącym wlot/wylot, a osią popychacza <5>.

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do podawania leków w poj emnikach ciśnieniowych.
Powszechnie stosowane są pojemniki ciśnieniowe zawierające leki. Pojemniki takie zaopatrzone są w dyszę rozpylającą i zawór uruchamiany poprzez naciśnięcie trzpienia. Na pojemnik może być nasadzana końcówka kierująca dawkę leku do ust lub nosa pacjenta. Znane są też komory umożliwiające polepszenie skuteczności rozprowadzania uwolnionego leku w powietrzu. Komory takie mają postać rury lub obłej bryły obrotowej, z otworem wlotowym i wylotowym. W jednym otworze osadza się końcówkę pojemnika ciśnieniowego z lekiem. Rozpylenie leku następuje w przestrzeni wewnętrznej komory, a lek wdychany jest przez pacjenta drugim otworem. Uwolnienie dawki leku następuje za każdym razem w dowolnym momencie, poprzez ręczne naciśnięcie trzpienia zaworu pojemnika. Zatem wdychanie leku przez pacjenta również następuje w dowolnie wybranym przez niego momencie, bez uwzględnienia parametrów czynności oddechowych.
Istota rozwiązania według wynalazku polega na tym, że układ wyzwalający mechanicznie podanie dawki leku w optymalnym dla pacjenta momencie oddychania sprzężony jest z układem pomiarowym czynności oddechowych i zawiera popychacz usytuowany suwliwie poosiowo względem trzpienia zaworu, zaopatrzony w dyszę o wylocie usytuowanym do wnętrza komory. Pojemnik leku wraz z popychaczem usytuowany jest pomiędzy otworami komory stanowiącymi jej wlot/wylot, a wspólna wzdłużna oś pojemnika i popychacza przecina komorę.
Układ pomiarowy ma czujnik usytuowany w komorze, zawierający co najmniej jeden pomiarowy otwór, usytuowany w komorze na odcinku pomiędzy jednym jej otworem, stanowiącym wlot/wylot, a osią popychacza. Wylot dyszy usytuowany jest równolegle do wzdłużnej osi komory.
Czujnik układu pomiarowego usytuowany w komorze stanowi głowica pneumotachograficzna, korzystnie wykonana w postaci rozłącznego modułu, mająca postać układu dwóch rur - zewnętrznej rury o większej średnicy i znajdującej się w niej co najmniej jednej wewnętrznej rurki o mniejszej średnicy usytuowanej współśrodkowe, przy czym odcinek wewnętrznej rurki o mniejszej średnicy usytuowany wewnątrz zewnętrznej rury o większej średnicy jest od niej krótszy. Odcinek otworu zewnętrznej rury o większej średnicy rozciągający się wokół wewnętrznej rurki o mniejszej średnicy ma zamknięcie. Co najmniej jeden otwór pomiarowy usytuowany jest w obszarze pomiarowym obejmującym zewnętrzną ściankę rurki o mniejszej średnicy, wewnętrznąściankę zamknięcia rury o większej średnicy, wewnętrzną ściankę rury o większej średnicy i przestrzeń ograniczoną wymienionymi ściankami. Czoło wewnętrznej rurki może być usytuowane na jednej płaszczyźnie wraz z zamknięciem czoła zewnętrznej rury.
W innej odmianie czujnik układu pomiarowego stanowi korpus w postaci grani astosłupa o przekroju w kształcie figury geometrycznej niesymetrycznej, składającej się z dwóch trójkątów nierównoramiennych o równoległej, wspólnej podstawie, usytuowanej korzystnie na wzdłużnej osi komory i ramionach równych parami. Co najmniej jeden pomiarowy otwór znajduje się poza osią, na której leży wspólna podstawa trójkątów. Korpus czujnika układu pomiarowego połączony jest z popychaczem stanowiąc jego element.
W kolejnej odmianie czujnik układu pomiarowego stanowi przewężenie komory wraz z co najmniej jednym otworem pomiarowym.
W następnej odmianie czujnik układu pomiarowego stanowi element wirujący turbiny.
W jeszcze innej odmianie czujnik układu pomiarowego stanowi element reagujący na zmianę temperatury.
Komora może mieć dodatkowy zasobnik wyposażony w otwory usytuowane poza osią wzdłużną komory, korzystnie w bocznych ścianach zasobnika, zaś wylot dyszy skierowany jest w stronę tegoż zasobnika.
182 646
Popychacz ma element sprężysty zaopatrzony w mechaniczno-elektryczny układ napędowy. Popychacz może mieć element sprężysty zaopatrzony w spust.
W kanale dyszy może znajdować się dodatkowy zawór.
Zaleta rozwiązania według wynalazku polega na umożliwieniu podawania dawki leku w optymalnym dla danego pacjenta momencie oddychania. Urządzenie umożliwia ocenę przygotowania układu oddechowego na przyjęcie leku, to jest na uzależnienie podania leku od wcześniejszej fazy oddychania gdyż pożądanym jest, by podanie leku wraz z wdechem zostało poprzedzone wykonaniem odpowiedniego wydechu.
Rozwiązanie według wynalazku objaśnione jest w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie w częściowym przekroju wzdłuż osi komory, w wersji z czujnikiem w postaci układu dwóch rur, z mechaniczno-elektrycznym układem napędowym, fig. 2 przedstawia w przekroju wzdłuż osi komory fragment końcówki popychacza nasadzonej na trzpień zaworu, fig. 3 przedstawia urządzenie w częściowym przekroju wzdłuż osi komory, w wersji z czujnikiem stanowiącym korpus w postaci graniastosłupa o romboidalnym przekroju, z dodatkowym zasobnikiem, z mechaniczno-elektrycznym układem napędowym, fig. 4 przedstawia przekrój wzdłużny romboidalnego korpusu, fig. 5 przedstawia urządzenie w częściowym przekroju wzdłuż osi komory, w wersji z czujnikiem stanowiącym korpus w postaci niesymetrycznego graniastosłupa, z dodatkowym zasobnikiem, z mechaniczno-elektrycznym układem napędowym, fig. 6 przedstawia przekrój wzdłużny niesymetrycznego korpusu, fig. 7 przedstawia urządzenie w częściowym przekroju wzdłuż osi komory, w wersji z czujnikiem w postaci przewężenia i otworów pomiarowych, z ręcznym naciągiem sprężyny popychacza.
Urządzenie zawiera komorę 1, mającą dwa otwory służące jako wlot i wylot powietrza. W ścianie komory 1, pomiędzy jej wlotem a wylotem, osadzony jest pojemnik 2, zawierający lek. Pojemnik 2 może być zamknięty w oprawie 3. Trzpień 4 zaworu pojemnika 2 usytuowany jest wewnątrz komory 1. Suwliwie poosiowe względem trzpienia 4 usytuowany jest popychacz 5, zaopatrzony w dyszę 6 o wylocie usytuowanym równolegle do wzdłużnej osi komory 1. Wylot dyszy 6 w położeniu spoczynkowym przesunięty jest względem tej osi o odcinek „s”. Odcinek „x” stanowi długość przemieszczenia trzpienia 4 zaworu do położenia roboczego. Wspólna oś trzpienia 4 i popychacza 5 przecina komorę 1.
Czujnik układu pomiarowego stanowi rozłączny moduł osadzony we wlocie komory 1. Moduł ten ma postać układu dwóch rur - zewnętrznej rury 7 o większej średnicy, zawierającej wewnątrz co najmniej jedną wewnętrzną rurkę 8 o mniejszej średnicy, usytuowaną współśrodkowo. Odcinek wewnętrznej rurki 8 o mniejszej średnicy usytuowany wewnątrz zewnętrznej rury 7 o większej średnicy jest od niej krótszy. Odcinek otworu zewnętrznej rury 7 o większej średnicy rozciągający się wokół wewnętrznej rurki 8 o mniejszej średnicy ma zamknięcie, tak że kanał przepływu powietrza stanowi wewnętrzna rurka 8 o mniejszej średnicy. Czoło wewnętrznej rurki 8 może być usytuowane na jednej płaszczyźnie wraz z zamknięciem czoła zewnętrznej rury 7.
Pomiarowy otwór B usytuowany jest w obszarze pomiarowym obejmującym zewnętrzną ściankę rurki 8 o mniejszej średnicy, wewnętrzną ściankę zamknięcia rury 7 o większej średnicy, wewnętrzną ściankę rury 7 o większej średnicy i przestrzeń ograniczoną wymienionymi ściankami. Wewnętrzna rurka 8 ma średnicę stanowiącą od 10% do 99% średnicy zewnętrznej rury 7. Zewnętrzna rura 7 o większej średnicy osadzona jest z wykorzystaniem uszczelniających pierścieni 9.
Pomiarowy otwór B czujnika połączony jest z układem pomiarowym 10, sprzężonym z układem sterowania 11, wyposażonym w wyświetlacz 12.
Układ pomiarowy 10, współpracujący z układem sterowania 11, może mierzyć różne parametry przepływu powietrza, przykładowo ciśnienie, objętość, kierunek przepływu, występowanie przepływu lub jego brak. Pomiar ten może być również realizowany na podstawie innych parametrów zależnych od zmian stanu fizycznego powietrza, na przykład temperatury lub wilgotności.
W innej odmianie wykonania w komorze 1 usytuowany jest korpus 13 popychacza 5. Korpusu 13 ma postać graniastosłupa o przekroju w kształcie figury geometrycznej niesymetrycznej, składającej się z dwóch trójkątów nierównoramiennych o wspólnej podstawie usytuowanej na
182 646 wzdłużnej osi komory i ramionach równych parami. Pomiarowe otwory F znajdują się poza osią, na której leży wspólna podstawa trójkątów.
W wariancie wykonania korpus 13 ma postać graniastosłupa o romboidalnym przekroju poprzecznym i wyposażony jest w co najmniej jeden pomiarowy otwór E usytuowany korzystnie na krawędziach równych średnicy komory 1 na odcinku pomiędzy dyszą 6, a stykiem krawędzi ze ścianąkomory 1. Pomiarowy otwór E połączony jest kanałem z układem pomiarowym 10.
Czujnik układu pomiarowego w innym przykładzie wykonania może mieć postać rury z przewężeniem C. Przed i/lub za przewężeniem C usytuowane są otwory pomiarowe D.
W innym przykładzie wykonania czujnik układu pomiarowego stanowi element wirujący turbiny.
W kolejnym przykładzie wykonania czujnik układu pomiarowego stanowi element reagujący na zmianę temperatury.
Kolejny przykład wykonania obejmuje dodatkowy zasobnik 14, mocowany na stałe lub rozłącznie na wylocie komory 1. Zasobnik 14 ma otwory 15 usytuowane w bocznych ścianach. W omawianym przykładzie dysza 6 skierowane jest w kierunku przeciwnym, w stronę zasobnika 14.
Wlot/wylot komory 1 może być zaopatrzony w ustnik 16. W kanale dyszy 6 może być usytuowany dodatkowy zawór.
Popychacz 5 przemieszczany jest sprężyną 17. Napinanie sprężyny 17 może być realizowane za pośrednictwem mechaniczno-elektrycznego układu napędowego 18.
Inną możliwość stanowi napinanie ręczne za pośrednictwem dźwigni 19 o dowolnym kształcie i usytuowaniu, współpracującej z rolką20, z blokadą popy chacza 5, spustem 21. Możliwe jest też napinanie sprężyny 17 za pośrednictwem energii sprężonego gazu. Sprężony gaz może być dostarczany z odrębnego źródła lub też może być do tego celu wykorzystywany gaz zawarty w pojemniku 2 zawierającym lek.
Wszystkie wymienione wyżej elementy przykładów wykonania urządzenia mogą być odpowiednio zestawiane w modułowe warianty
Urządzenie według wynalazku działa następująco. Po włączeniu układu sterowania 11 pacjent wykonuje wdechy i wydechy poprzez wlot komory 1 zaopatrzonej w ustnik 16. Układ pomiarowy 10 rejestruje parametry czynności oddechowych wskazując je na wyświetlaczu cyfrowym 12. Układ sterowania 11 w optymalnym momencie uruchamia urządzenie wyzwalające, co powoduje przemieszczenie popychacza 5 o odcinek ,,χ+s” i naciśnięcie trzpienia 4 zaworu. Dysza 6 sytuuje się w osi wzdłużnej komory 1 i następuje podanie dawki leku.
W wariancie z dodatkowym zasobnikiem 14 dawka leku po jej wydaniu przemieszcza się w stronę tylnej ściany zasobnika 14 i odbijając się od niej, porwana strumieniem powietrza wchodzącym przez otwory 15 zasobnika 14, przemieszcza się z powrotem do tyłu do ust pacjenta.
Przygotowanie urządzenia do ponownego zadziałania wymaga naciągnięcia sprężyny 17, co może być zrealizowane ręcznie za pośrednictwem dźwigni 19, poprzez urządzenie mechaniczno-elektryczne 18 lub z wykorzystaniem energii sprężonego gazu.
182 646
182 646
182 646
fig.6
182 646
fig.7
182 646
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do podawania leków w pojemnikach ciśnieniowych zaopatrzonych w dyszę rozpylającą z trzpieniem zaworowym, zawierające komorę rozpylania mającą co najmniej dwa otwory stanowiące wlot i wylot powietrza oraz zawierające układ wyzwalający mechanicznie podanie dawki leku, znamienne tym, że układ wyzwalający sprzężony jest z układem pomiarowym czynności oddechowych i zawiera popychacz (5) usytuowany suwliwie poosiowo względem trzpienia (4) zaworu, zaopatrzony w dyszę (6) o wylocie usytuowanym do wnętrza komory (1), przy czym pojemnik (2) leku wraz z popychaczem (5) usytuowany jest pomiędzy otworami komory (1) stanowiącymi jej wlot/wylot, a wspólna wzdłużna oś pojemnika (2) i popychacza (5) przecina komorę (1), zaś układ pomiarowy ma czujnik usytuowany w komorze (1), zawierający co najmniej jeden pomiarowy otwór (B, D, E, F), usytuowany w komorze (1) na odcinku pomiędzy jednym jej otworem, stanowiącym wlot/wylot, a osią popychacza (5).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że wylot dyszy (6) usytuowany jest równolegle do wzdłużnej osi komory (1).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że czujnik układu pomiarowego usytuowany w komorze (1) stanowi głowica pneumotachograficzna, korzystnie wykonana jako rozłączny moduł, mająca postać układu dwóch rur - zewnętrznej rury (7) o większej średnicy i znajdującej się w niej co najmniej jednej wewnętrznej rurki (8) o mniejszej średnicy usytuowanej współśrodkowo, przy czym odcinek wewnętrznej rurki (8) o mniejszej średnicy usytuowany wewnątrz zewnętrznej rury (7) o większej średnicy jest od niej krótszy, zaś odcinek otworu zewnętrznej rury (7) o większej średnicy rozciągający się wokół wewnętrznej rurki (8) o mniejszej średnicy ma zamknięcie, a co najmniej jeden otwór pomiarowy (B) usytuowany jest w obszarze pomiarowym obejmującym zewnętrzną ściankę rurki (8) o mniejszej średnicy, wewnętrzną ściankę zamknięcia rury (7) o większej średnicy, wewnętrzną ściankę rury (7) o większej średnicy i przestrzeń ograniczoną wymienionymi ściankami.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że czoło wewnętrznej rurki (8) usytuowane jest na jednej płaszczyźnie wraz z zamknięciem czoła zewnętrznej rury (7).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że czujnik układu pomiarowego stanowi środkowy korpus (13) w postaci graniastoshipa o przekroju w kształcie figury geometrycznej niesymetrycznej, składającej się z dwóch trójkątów nierównoramiennych o równoległej wspólnej podstawie, usytuowanej korzystnie na wzdłużnej osi komory i ramionach równych parami, zaś co najmniej jeden pomiarowy otwór (F) znajduje się poza osią, na której leży wspólna podstawa trójkątów.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że korpus (13) czujnika układu pomiarowego połączony jest z popychaczem (5) stanowiąc jego element.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że czujnik układu pomiarowego stanowi przewężenie (C) komory (1) wraz z co najmniej jednym otworem pomiarowym (D).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że czujnik układu pomiarowego stanowi element wirujący turbiny.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że czujnik układu pomiarowego stanowi element reagujący na zmianę temperatury.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że komora (1) ma dodatkowy zasobnik (14) wyposażony w otwory (15) usytuowane poza osią wzdłużną komory (1), korzystnie w bocznych ściankach zasobnika (14), zaś wylot dyszy (6) skierowany jest w stronę tegoż zasobnika (14).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że popychacz (5) ma element sprężysty (17) zaopatrzony w mechaniczno-elektryczny układ napędowy (18).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że popychacz (5) ma element sprężysty (17) zaopatrzony w spust (21).
    182 646
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w kanale dyszy (6) znajduje się zawór.
    ♦ ♦ ♦
PL96315442A 1996-07-27 1996-07-27 Urządzenie do podawania leków PL182646B1 (pl)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96315442A PL182646B1 (pl) 1996-07-27 1996-07-27 Urządzenie do podawania leków
PCT/PL1997/000019 WO1998004309A2 (en) 1996-07-27 1997-07-21 Device for controlled administration of medicines
EP97932047A EP0928210A2 (en) 1996-07-27 1997-07-21 Device for controlled administration of medicines
AU35605/97A AU3560597A (en) 1996-07-27 1997-07-21 Device for controlled administration of medicines

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96315442A PL182646B1 (pl) 1996-07-27 1996-07-27 Urządzenie do podawania leków

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL315442A1 PL315442A1 (en) 1998-02-02
PL182646B1 true PL182646B1 (pl) 2002-02-28

Family

ID=20068048

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96315442A PL182646B1 (pl) 1996-07-27 1996-07-27 Urządzenie do podawania leków

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL182646B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL315442A1 (en) 1998-02-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2347699C (en) Improvements in and relating to drug delivery apparatus
US5435297A (en) Medical device for inhaling metered aerosols
US6889687B1 (en) Inhalator with aerosolizing unit
US6584971B1 (en) Drug delivery apparatus
FI69962B (fi) Inhaleringsanordning
US7571722B2 (en) Nebulizer
EP0592540B1 (en) Method and device for delivering aerosolized medicaments
US5617844A (en) Aerosol medication delivery system
DK2130562T3 (en) drug dispenser
US11679212B2 (en) Inhaler
US20030168058A1 (en) Combination inhalation therapeutic and exhalation measuring device
JPH11506642A (ja) ネブライザ用呼吸循環装置
US20200353188A1 (en) Inhaler
US11964102B2 (en) Inhaler
WO1993025258A1 (en) Inhaler
PL182646B1 (pl) Urządzenie do podawania leków
WO2015024653A1 (en) Inhaler
CA2589389C (en) Improvements in and relating to drug delivery apparatus