PL182049B1 - Sposób odwadniania kopalń głębinowych - Google Patents

Sposób odwadniania kopalń głębinowych

Info

Publication number
PL182049B1
PL182049B1 PL31961897A PL31961897A PL182049B1 PL 182049 B1 PL182049 B1 PL 182049B1 PL 31961897 A PL31961897 A PL 31961897A PL 31961897 A PL31961897 A PL 31961897A PL 182049 B1 PL182049 B1 PL 182049B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
water
concentration
waters
underground
sulphates
Prior art date
Application number
PL31961897A
Other languages
English (en)
Other versions
PL319618A1 (en
Inventor
Jozef Borycz
Tadeusz Cichy
Elzbieta Molenda
Jerzy Tokarski
Original Assignee
Nadwislanska Sp Weglowa Sa Kop
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nadwislanska Sp Weglowa Sa Kop filed Critical Nadwislanska Sp Weglowa Sa Kop
Priority to PL31961897A priority Critical patent/PL182049B1/pl
Publication of PL319618A1 publication Critical patent/PL319618A1/xx
Publication of PL182049B1 publication Critical patent/PL182049B1/pl

Links

Landscapes

  • Heat Treatment Of Water, Waste Water Or Sewage (AREA)

Abstract

1. Sposób odwadniania kopalń głębino- .57 wych, z wód o zróżnicowanym stężeniu chlorków i siarczanów, w którym dopływające wody ujmuje się i doprowadza się do zbiorników „podziemnych, gdzie podlegają one oczyszczaniu z zanieczyszczeń mechanicznych oraz wybranych chemicznych, zwłaszcza radu. a stąd odprowadza się je na powierzchnię do dalszej utylizacji, znamienny tym, ze wody o stężeniu chlorków i siarczanów wyższym od 70 kg/m3 ujmuje się odrębnie od wód o stężeniu chlorków i siarczanów niższym, a następnie doprowadza się je systemem rurociągów (2) do specjalnie dla nich wyodrębnionego zbiornika podziemnego (ZB), skąd po strąceniu zanieczyszczeń odprowadza się te wody odrębnym systemem rurociągów (8) wyrobiskami podziemnymi (9), a w końcu otworem wiertniczym (10) do zbiornika powierzchniowego (11) zakładu odsalania (12) wód kopalnianych

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób odwadniania kopalń głębinowych przydatny przy dopływach wód o znacznie zróżnicowanym stężeniu chlorków i siarczanów.
Znane i od dawna wykorzystywane sposoby zagospodarowania wód kopalnianych o znacznym stężeniu chlorków i siarczanów polegają na ich ujmowaniu na dole kopalni i kierowaniu do ograniczonych przestrzeni podziemnych. Zgromadzona w takich zbiornikach woda nie jest odprowadzana na bieżąco na powierzchnię, co pozwala na ograniczenie ilości szkodliwych dla środowiska naturalnego wód kopalnianych zrzucanych do cieków powierzchniowych.
Znane są ponadto, na przykład z polskich opisów patentowych nr 166 282 i nr 150 934, zgodnie z którymi wody o znacznym ładunku chlorków i siarczanów podaje się otworami wiertniczymi z powrotem do górotworu, wytwarzając w ten sposób recyrkulacyjny obieg wód minimalizujący ilość niekorzystnych dla środowiska wód odprowadzanych do cieków powierzchniowych
Z polskiego opisu patentowego nr 169 869 znany jest także sposób oczyszczania wód kopalnianych z radu polegający na tym, ze wody kierowane do podziemnych zbiorników o postaci poeksploatacyjnych wyrobisk górniczych miesza się z sorbentami radu. Po sedymentacji osadu oczyszczoną z radu wodę kieruje się do dalszego obiegu
Wadą znanych sposobów jest mieszanie wód o znacznie zróżnicowanych ładunkach chlorków i siarczanów, co w zasadniczy sposób utrudnia opłacalną ekonomicznie utylizację tych wód przed wprowadzeniem ich do powierzchniowego systemu wodnego Wody o niskich stężeniach chlorków i siarczanów powodują rozcieńczenie wód o znacznym stężeniu tych związków, przez co zdecydowanie podrażają oczyszczanie ich metodą wyparkową
182 049
Z kolei wzrost stężenia chlorków i siarczanów wynikający z dodania wód o stężeniu wyższym do wód o stężeniu niższym tych związków wpływa zasadniczo na wzrost kosztów oczyszczania wody metodą odwróconej osmozy, jako że wpływa na konieczność budowy znacznie większej instalacji.
Celem wynalazku jest opracowanie takiego sposobu odwadniania kopalń głębinowych, który umożliwi utylizację i zagospodarowanie wód o znacznie zróżnicowanych ładunkach chlorków i siarczanów.
Istota wynalazku polega na tym, że wody o stężeniu chlorków i siarczanów przekraczającym 70 kg/m3 ujmuje się odrębnie od wód o ładunku chlorków i siarczanów niższym i doprowadza się je systemem rurociągów do specjalnie dla nich wyodrębnionego zbiornika podziemnego. Po strąceniu znanymi metodami zanieczyszczeń mechanicznych i wybranych chemicznych, wody z tego zbiornika odprowadza się systemem rurociągów odpływowych wyrobiskami podziemnymi, a w końcu otworem wiertniczym do zbiornika powierzchniowego zakładu odsalania wód kopalnianych.
Korzystnym jest, gdy do zbiornika podziemnego gromadzącego wody o stężeniu chlorków i siarczanów wyższym od 70 kg/m3 doprowadza się rurociągiem wody o stężeniu chlorków i siarczanów niższym z gromadzącego je zbiornika podziemnego z taką regulacją ich ilości, aby stężenie chlorków i siarczanów w wodach zbiornika podziemnego gromadzącego wody o stężeniu chlorków i siarczanów wyższym było nie nizsze od 70 kg/m3.
Korzystnym jest również, gdy przynajmniej część wody o stężeniu chlorków i siarczanów niższym od 70 kg/m3 zagęszcza się do uzyskania stężenia chlorków i siarczanów wyższego od 70 kg/m3, a następnie zagęszczoną wodę doprowadza się rurociągami do zbiornika podziemnego wód o stężeniu chlorków i siarczanów wyższym od 70 kg/m3.
Zasadniczą zaletą sposobu według wynalazku jest rozdzielenie wód o zróżnicowanym stężeniu chlorków i siarczanów na dwie grupy, z których każda może być poddana efektywnej utylizacji przed wprowadzeniem do cieków powierzchniowych. Wody o stężeniu chlorków i siarczanów wyższym od 70 kg/m3 po strąceniu zanieczyszczeń mechanicznych i chemicznych, na przykład w postaci radu, odprowadzane są ze zbiornika podziemnego rurociągami zlokalizowanymi w wyrobiskach podziemnych, co eliminuje możliwość zanieczyszczeń środowiska powierzchniowego w przypadku awarii rurociągu, oraz nie koliduje z możliwością pełnego wykorzystania gruntów zlokalizowanych między kopalnią a zakładem odsalania wód kopalnianych. Kontrolowane mieszanie wód o różnych stężeniach chlorków i siarczanów umożliwia zwiększenie ilości wód kopalnianych odsalanych metodą wyparkową, przy zachowaniu korzystnych relacji techniczno-ekonomicznych zmniejszając przy tym ilość wód kierowanych do zagęszczania. Również zagęszczanie wód o niskim stężeniu chlorków i siarczanów i wprowadzanie koncentratu do wód o stężeniu wysokim pozwala na rozwiązywanie problemu utylizacji wód słabo zasolonych przy jednoczesnym opłacalnym wyparkowym sposobie odsalania wód o zasoleniu wysokim.
Wynalazek został bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, przedstawiającym schemat ideowy zagospodarowania dołowych wód kopalnianych o zróżnicowanych ładunkach chlorków i siarczanów.
Wody o stężeniu chlorków i siarczanów, niższym od 70 kg/m3 ujmowane są w ujęciach A1 i A2, skąd rurociągami 1 doprowadzane są do wyodrębnionego dla nich zbiornika podziemnego ZA, natomiast wody o stężeniu chlorków i siarczanów wyższym od 70 kg/m3 ujmowane są w ujęciach B1 i B2 i doprowadzane rurociągami 2 do wyodrębnionego dla nich zbiornika podziemnego ZB. Zarówno w zbiorniku podziemnym ZA jak i w zbiorniku podziemnym ZB wody podlegają oczyszczeniu z zanieczyszczeń mechanicznych oraz radu Po oczyszczeniu tym wody ze zbiornika podziemnego ZA kierowane są rurociągiem 3 do instalacji zagęszczania 4, skąd zagęszczona solanka rurociągiem 5 doprowadzana jest do zbiornika ZB, natomiast odsolona woda kierowana jest do zbiornika powierzchniowego 6, z którego po odstaniu i sklarowaniu podawana jest do cieków powierzchniowych. Część wody ze zbiornika podziemnego ZA odprowadza się rurociągiem 7 do zbiornika podziemnego ZB, przy czym ilość tak odprowadzanej
182 049 wody reguluje się w zależności od stężenia chlorków i siarczanów w wodach zmagazynowanych w zbiorniku podziemnym ZB. Wody ze zbiornika podziemnego ZB odprowadza się rurociągiem 8 właściwym w wyrobiskach podziemnych 9 i otworze wiertniczym 10 do zbiornika powierzchniowego 11 zakładu odsalania 12 wód kopalnianych.
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 60 egz Cena 2,00 zł

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób odwadniania kopalń głębinowych, z wód o zróżnicowanym stężeniu chlorków i siarczanów, w którym dopływające wody ujmuje się i doprowadza się do zbiorników podziemnych, gdzie podlegają one oczyszczaniu z zanieczyszczeń mechanicznych oraz wybranych chemicznych, zwłaszcza radu, a stąd odprowadza się je na powierzchnię do dalszej utylizacji, znamienny tym, ze wody o stężeniu chlorków i siarczanów wyższym od 70 kg/m3 ujmuje się odrębnie od wód o stężeniu chlorków i siarczanów niższym, a następnie doprowadza się je systemem rurociągów (2) do specjalnie dla nich wyodrębnionego zbiornika podziemnego (ZB), skąd po strąceniu zanieczyszczeń odprowadza się te wody odrębnym systemem rurociągów (8) wyrobiskami podziemnymi (9), a w końcu otworem wiertniczym (10) do zbiornika powierzchniowego (11) zakładu odsalania (12) wód kopalnianych
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze do zbiornika podziemnego (ZB) gromadzącego wody o stężeniu chlorków i siarczanów wyższym od 70 kg/m3 odprowadza się rurociągiem (7) wody o stężeniu chlorków i siarczanów nizszym od 70 kg/m3 z ich zbiornika podziemnego (ZA) z taką regulacją ich ilości, aby stężenie chlorków i siarczanów w wodach zbiornika podziemnego (ZB) gromadzącego wody o stężeniu chlorków i siarczanów wyższym było nie nizsze od 70 kg/m3.
  3. 3 Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, ze przynajmniej część wód o stężeniu chlorków i siarczanów niższym od 70 kg/m3 z ich podziemnego zbiornika (ZA) zagęszcza się do stężenia wyższego od 70 kg/m3, po czym zagęszczoną wodę odprowadza się rurociągami (5) do zbiornika podziemnego (ZB) gromadzącego wody o stężeniu chlorków i siarczanów wyższym od 70 kg/m3.
PL31961897A 1997-04-23 1997-04-23 Sposób odwadniania kopalń głębinowych PL182049B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31961897A PL182049B1 (pl) 1997-04-23 1997-04-23 Sposób odwadniania kopalń głębinowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31961897A PL182049B1 (pl) 1997-04-23 1997-04-23 Sposób odwadniania kopalń głębinowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL319618A1 PL319618A1 (en) 1998-10-26
PL182049B1 true PL182049B1 (pl) 2001-10-31

Family

ID=20069720

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL31961897A PL182049B1 (pl) 1997-04-23 1997-04-23 Sposób odwadniania kopalń głębinowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL182049B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL319618A1 (en) 1998-10-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Ahmed et al. Brine disposal from reverse osmosis desalination plants in Oman and the United Arab Emirates
US9701558B1 (en) Methods to treat source water for oil-fields heavy oil and other applications
US6663778B1 (en) Process for the treatment of aqueous streams containing inorganics
US8206589B2 (en) Desalination system and method for integrated treatment of brackish concentrate and seawater
Khan et al. DPSIR framework and sustainable approaches of brine management from seawater desalination plants in Qatar
KR101530571B1 (ko) 냉각탑 보충수 탈염 및 폐수 재활용 시스템
US10450212B1 (en) Treatment of source water
CN103304104A (zh) 天然气气田开发污水零排放的新型工艺
CN101835954B (zh) 用于在重油回收中移除硅石的工艺
US10450202B1 (en) Treatment of source water
Dunne Water water everywhere and not a drop to drink, nor do I know its whereabouts
Nikolaeva et al. Integrated wastewater treatment for a GRES
Kumar et al. RO Reject Water Management Techniques
PL182049B1 (pl) Sposób odwadniania kopalń głębinowych
CN206927750U (zh) 一种电厂污水处理系统
Dean Ultimate disposal of waste water concentrates to the environment
Cohen et al. Water Reclamation, Remediation, and Cleaner Production with Nanofiltration
Younos et al. Desalination: opportunities and challenges
Abdula'aly et al. Groundwater treatment in the central region of Saudi Arabia
Ahmed et al. Brine disposal from inland desalination plants: current status, problems, and opportunities
Johnson et al. VSEP treatment of RO reject from brackish well water
Rukuni et al. Optimal Acid Mine Water Treatment Network Design with Multipurpose Evaporation and Irrigation Regenerator Subnetwork
Andrusikiewicz Research on Purification Effect of Saline Mine Water from the Mines KGHM “Polska Miedź” SA
CN209338314U (zh) 一种化工废水处理系统
Bose RO reject water management techniques

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050423