PL181973B1 - Łóżko profilaktyczno-rehabilitacyjne - Google Patents
Łóżko profilaktyczno-rehabilitacyjneInfo
- Publication number
- PL181973B1 PL181973B1 PL31582696A PL31582696A PL181973B1 PL 181973 B1 PL181973 B1 PL 181973B1 PL 31582696 A PL31582696 A PL 31582696A PL 31582696 A PL31582696 A PL 31582696A PL 181973 B1 PL181973 B1 PL 181973B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- bed
- slider
- rollers
- elastic band
- bars
- Prior art date
Links
Landscapes
- Rehabilitation Tools (AREA)
Abstract
1. Łóżko profilaktyczno-rehabilitacyjne
dla chorych cierpiących na różnego rodzaju
dolegliwości bólowe ze strony narządów ruchu,
zwłaszcza kręgosłupa, składające się z gęsto
rozmieszczonych poprzecznie do osi łóżka
prętów osadzonych każdy osobno swoimi końcówkami
w bocznej obudowie tego łóżka, znamienne
tym, ze każda końcówka prętów (4) jest
zamocowana przegubowo w pionowym suwaku
(5) zaopatrzonym w dolnej części w ułozyskowane
poziomo 1 poprzecznie do osi łóżka
dwie rolki (8, 9), osadzone jedna nad drugą jednocześnie
na obydwóch odcinkach (10a, 10b)
sprężystej taśmy (10) bez końca, przy czym
każdy suwak (5) jest osadzony przesuwnie pionowo
pomiędzy prowadniczo-dystansowymi elementami
(11) umocowanymi pomiędzy podłużnymi
płytami (12, 13) bocznej obudowy (1)
Description
Wynalazek dotyczy łóżka profiłaktyczno-rehabilitacyjnego dla chorych cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości bólowe ze strony narządów ruchu, zwłaszcza kręgosłupa.
Znane są dwie główne grupy urządzeń do rehabilitacji schorzeń kręgosłupa, po pierwsze wykorzystujące różnego rodzaju pneumatyczne konstrukcje powierzchni do leżenia, na przykład znane z opisów patentowych ZSRR nr 381349, niemieckiego nr 1944646 i polskiego nr 52325. Nie dają one jednak pożądanego efektu leczniczego przy schorzeniach narządów ruchu. Po drugie, znane są i stosowane rozwiązania oparte na konstrukcjach mechanicznych, zaopatrzonych w gęsto rozmieszczone poprzecznie w stosunku do osi łóżka okrągłe pręty, osadzone elastycznie na sprężynach lub elementach hydraulicznych sterowanych elektronicznie. Te rozwiązania stanowią pewien postęp dla profilaktyki i rehabilitacji schorzeń narządów ruchu jednak ze względu na bardzo wysoką ich cenę nie znajdują powszechnego zastosowania. Ponadto istnieją ostatnio poglądy, ze łóżko lecznicze lub zdrowotne nie powinno zawierać elementów z tworzyw sztucznych, elementów metalowych do których między innymi należą najczęściej sprężyny, zawiasy ze śruby, lub tez elementów napędowych w postaci silników elektrycznych, hydraulicznych sterowanych elektronicznie.
Zadaniem niniejszego wynalazku jest stworzenie po pierwsze łóżka leczniczego i zdrowotnego wykonanego całkowicie z drewna bez użycia jakichkolwiek elementów metalowych, a po drugie łóżka o konstrukcji mechanicznej zapewniającej samoczynne aktywne dostosowywanie nacisku poszczególnych elementów podporowych do warunków fizycznych odpowiedniej części ciała chorego. Celem wynalazku jest również opracowanie łóżka funkcjonalnego o prostej budowie a więc nie drogiego, dla powszechnego udostępnienia zakładom leczniczym i wykorzystania w praktyce domowej.
Zadanie to zostało osiągnięte dzięki zastosowaniu konstrukcji łóżka profilaktycznego i rehabilitacyjnego według wynalazku. Łóżko składa się z gęsto rozmieszczonych poprzecznie
181 973 do jego osi prętów o przekroju kołowym lub eliptycznym osadzonych każdy osobno sprężyście swoimi końcówkami w bocznej obudowie tego łóżka. Istota wynalazku polega na tym, ze każda końcówka pręta jest zamocowana przegubowo w pionowym suwaku zaopatrzonym w dolnej części w ułozyskowane poziomo i poprzecznie do osi łóżka dwie rolki, osadzone jedna nad drugą jednocześnie na obydwóch odcinkach sprężystej taśmy bez końca. Suwak jest osadzony przesuwnie pionowo pomiędzy prowadniczo-dystansowymi elementami zamocowanymi pomiędzy podłużnymi płytami bocznej obudowy łóżka. Suwak w dolnej części ma wykonane przelotowe, pionowe wycięcie, przebiegające w kierunku wzdłuznym łóżka oraz zawiera dwa poziome otwory połączone tylko z jednej strony z tym wycięciem, w których są ułozyskowane wspomniane dwie rolki. Natomiast, każdy prowadniczo-dystansowy element o kształcie prostopadłościanu, zawiera przelotowy w kierunku wzdłużnym łóżka prostokątny otwór w którym są luźno umieszczone obydwa odcinki sprężystej taśmy bez końca. Ponadto ten element zawiera poziomy otwór w którym jest ułozyskowana odbojowa rolka.
Wszystkie poprzeczne pręty, o przekroju kołowym lub eliptycznym, stanowiące elastyczną powierzchnię łóżka, są indywidualnie osadzone poprzez suwaki bezpośrednio na dwóch sprężystych taśmach bez końca. Dzięki zastosowaniu w suwakach odpowiednich wycięć oraz ułozyskowaniu dwóch rolek, poprzeczne pręty pracują przy nacisku w układzie zintegrowanym, przenoszącym obciążenia na całą nośną część łóżka, zapewniając mu aktywne działanie lecznicze bez względu na sylwetkę, wagę i przyjętą pozycję chorego. Przy zmianie pozycji chorego, na przykład podczas snu, lózko automatycznie dopasowuje się do nowej pozycji i równomiernie rozkładając ciężar ciała zachowuje naturalne jego krzywizny. Zastosowanie w elemencie prowadniczo-dystansowym ułozyskowanych odbojowych rolek pozwala na stabilizację naciągu taśmy w sposób zróżnicowany, stosownie do miejscowego nacisku odpowiednich części ciała chorego. Wszystkie elementy konstrukcyjne zostały tak zaprojektowane aby łóżko mogło być wykonane jako zdrowotne w całości z drewna bez części metalowych. Łóżko według wynalazku może być stosowane w praktyce leczniczej w procesach rehabilitacyjnych, jak również przez osoby zdrowe dla profilaktyki i rekreacji. Ponadto, wszystkie elementy wykonane z drewna, są tak skonstruowane, ze nie ulegają awarii przez zatarcie, pękanie i złamanie, co należy do ważnych cech i zalet wynalazku.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony na rysunku w przykładzie jego wykonania, na którym fig. 1 przedstawia fragment łóżka w rzucie aksjonometrycznym, fig. 2 - łóżko w przekroju poprzecznym wzdłuż linii A-A zaznaczonej na fig. 1, fig. 3 - wzdłuzny przekrój bocznej obudowy łóżka w linii B-B zaznaczonej na fig. 2, pokazujący zintegrowany układ współpracy suwaków, elementów prowadniczo-dystansowych i sprężystej taśmy, a fig. 4 - w przekroju przykład konstrukcji przegubu łączącego każdy suwak z prętem tworzącym nośną, elastyczną powierzchnię łóżka.
Łóżko profilaktyczno-rehabilitacyjne składa się z bocznej obudowy 1 osadzonej na podstawie 2 lub stelażu o dowolnej konstrukcji oraz z powierzchni nośnej 3, zawierającej gęsto rozmieszczone poprzeczne do osi łóżka pręty 4, osadzone każdy osobno swoimi końcówkami w bocznej obudowie 1.
Zgodnie z wynalazkiem, obustronne końcówki prętów 4 są zamocowane przegubowo w pionowych suwakach 5, które w dolnych częściach mają wykonane pionowo, przelotowe wycięcia 6 przebiegające w kierunku wzdłuznym łóżka. Prostopadle do osi suwaka 5 są wykonane dwa poziome otwory 7 połączone z jednej strony z pionowym wycięciem 6, w których są ułozyskowane rolki 8 i 9 osadzone jedna nad drugą jednocześnie na obydwóch odcinkach 10 a i 10 b sprężystej taśmy 10 bez końca.
Każdy suwak 5 jest osadzony przesuwnie pionowo między prowadniczo-dystansowymi elementami 11 zamocowanymi pomiędzy podłużnymi płytami 12, 13. Elementy 11 mają postać prostopadłościanu i zawierają przelotowy w kierunku wzdłużnym łóżka prostokątny otwór 14 o długości d w którym są luźno umieszczone obydwa odcinki 10a i 10b sprężystej taśmy 10. Sprężysta taśma 10 może być wykonana z odpowiedniej tkaniny połączonej z gumą. Ponadto każdy prowadniczo-dystansowy element 11 ma wykonany przy jednej końcówce poziomy otwór 15, w którym jest ułozyskowana prostopadle do wzdłuznego kierunku łóżka odbojowa rolka 16 podpierająca i stabilizująca naciąg taśmy 10 w sposób zróżnicowany sto4
181 973 sownie do miejscowego nacisku odpowiedniej części ciała chorego. W zależności od zaprojektowania i przeznaczenia łóżka oraz rozdziału sił nacisku na poszczególne strefy aktywnej jego powierzchni, część odbojowych rolek 16 może być umieszczona przy górnej, a część przy dolnej końcówce elementu 11.
Jak uwidoczniono na fig. 3 taśma 10 jest zawieszona na zwrotnych rolkach 17 elementów 11, osadzonych pomiędzy końcówkami podłużnych płyt 12, 13 obudowy 1.
Zamocowanie obydwóch końcówek prętów 4 do pionowych suwaków 5 można wykonywać dowolnymi konstrukcjami przegubów, co nie jest przedmiotem wynalazku Na fig 2 pokazano przykładowo znany przegub kulowy 18 osadzony w otworze 19 suwaka 5 Natomiast na fig 4 pokazano przykładowo przegub trzpieniowy 20 osadzony w rozwartym na zewnątrz otworze 21
Na fig. 3 uwidoczniono poziomymi liniami taśmę 10 w położeniu wyjściowym, to jest gdy na pręty 4 nie wywiera się żadnego nacisku. Dla lepszego wyjaśnienia ruchu elementów łóżka, suwaki 5 wraz z nośnymi prętami 4 oznaczono kolejnymi literami A, B, C, D, E i F. Gdy na łóżku położy się na wznak osoba, jej tułów spowoduje największy nacisk na pręt 4 i przesunięcie przynależnego do mego suwaka D, do dolnego położenia oznaczonego pionową strzałką 22. Przesunięcie do jeszcze nizszego położenia będzie wyhamowywane, ponieważ dolny odcinek taśmy 10 oznaczony liniami przerywanymi 10d oprze się o odbojowe rolki 16 sąsiednich stabilizujących elementów 11. Równocześnie, nacisk tułowia wywrze coraz mniejszy nacisk na bezpośrednio sąsiadujące rolki 4 i suwaki 5 oznaczone literami C, B i E i stosownie do obrysu tułowia spowoduje odpowiednio mniejsze przesunięcie do dołu tych suwaków, a razem z nimi odcinków taśm 10a i Db pod zespołowym naporem rolek 8 i 9. W efekcie tego dużego nacisku, w tym przykładowo odcinku aktywnej strefy powierzchni łóżka, wytworzy się powierzchnia nośna oznaczona na rysunku ciągłą krzywą linią 23. Ta linia na dalszych odcinkach aktywnej strefy, na przykład pod kręgosłupem, ulegnie korzystnie leczniczo mniejszym odchyleniom z powodu wywołanego w całym nośnym układzie podstawowego naprężenia nośnej taśmy 10 w strefie działania suwaków D, C, E i B, zwłaszcza zespołowego naporu rolek 8 i 9 zawsze na obydwa odcinki 10a i 10b tej taśmy.
Claims (3)
- Zastrzeżenia patentowe1. Łóżko profilaktyczno-rehabilitacyjne dla chorych cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości bólowe ze strony narządów ruchu, zwłaszcza kręgosłupa, składające się z gęsto rozmieszczonych poprzecznie do osi łóżka prętów osadzonych każdy osobno swoimi końcówkami w bocznej obudowie tego łóżka, znamienne tym, ze każda końcówka prętów (4) jest zamocowana przegubowo w pionowym suwaku (5) zaopatrzonym w dolnej części w ułozyskowane poziomo i poprzecznie do osi łóżka dwie rolki (8, 9), osadzone jedna nad drugą jednocześnie na obydwóch odcinkach (10a, 10b) sprężystej taśmy (10) bez końca, przy czym każdy suwak (5) jest osadzony przesuwnie pionowo pomiędzy prowadniczo-dystansowymi elementami (11) zamocowanymi pomiędzy podłużnymi płytami (172,13) bocznej obudowy (1).
- 2. Łóżko według zastrz. 1, znamienne tym, że każdy suwak (5) ma w dolnej części pionowe przelotowe wycięcie (6) przebiegające w kierunku wzdłużnym łóżka oraz dwa poziome otwory (7) połączone z jednej strony z pionowym wycięciem (6), w których są ułożyskowane rolki (8, 9) oparte na sprężystej taśmie (10) umieszczonej w tym wycięciu (6).
- 3. Łóżko według zastrz. 1, znamienne tym, że każdy prowadniczo-dystansowy element (11) o kształcie prostopadłościanu zawiera przelotowy w kierunku wzdłuznym łóżka prostokątny otwór (14) o długości (d), w którym są luźno umieszczone obydwa odcinki sprężystej taśmy (10) bez końca, przy czym w jednym końcu ten element (11) ma poziomy otwór (15), w którym jest ułozyskowana prostopadle do wzdłuznego kierunku łóżka odbojowa rolka (16) podpierająca i stabilizująca naciąg taśmy (10) w sposób zróżnicowany, stosownie do miejscowego nacisku odpowiedniej części ciała chorego.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL31582696A PL181973B1 (pl) | 1996-08-23 | 1996-08-23 | Łóżko profilaktyczno-rehabilitacyjne |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL31582696A PL181973B1 (pl) | 1996-08-23 | 1996-08-23 | Łóżko profilaktyczno-rehabilitacyjne |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL315826A1 PL315826A1 (en) | 1998-03-02 |
PL181973B1 true PL181973B1 (pl) | 2001-10-31 |
Family
ID=20068176
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL31582696A PL181973B1 (pl) | 1996-08-23 | 1996-08-23 | Łóżko profilaktyczno-rehabilitacyjne |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL181973B1 (pl) |
-
1996
- 1996-08-23 PL PL31582696A patent/PL181973B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL315826A1 (en) | 1998-03-02 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
DE69103911D1 (de) | Regelung für die seitliche Verschiebung eines Endlosbandes und Fixiergerät mit solcher Regelung. | |
DE69940885D1 (de) | Krankentrage für geburtshilfe oder gynäkologie | |
DK403486D0 (da) | Understoetningsindretning | |
ATE331457T1 (de) | Hin- und herbewegende plattform für die bewegung einer person nach vorne und hinten in kopf-fuss richtung | |
DE4092449A1 (en) | Pocket-spring cored mattress | |
IT8553919V0 (it) | Dispositivo di spostamento verticale a regolazione continua per sedie tavoli e simili | |
PL181973B1 (pl) | Łóżko profilaktyczno-rehabilitacyjne | |
US3561022A (en) | Health slant board | |
WO2017088939A1 (de) | Manschettenartige massage-vorrichtung | |
MX9100179A (es) | Composicion y metodo para el tratamiento de disfunciones neurologicas en mamiferos | |
US4960110A (en) | Bed-type massaging apparatus | |
IT220585Z2 (it) | Pezzo impermeabilizzato per materassi e simili | |
DE3367840D1 (en) | Slat-type mattress with webbing | |
ITMI910605V0 (it) | Struttura performata per la realizzazione del vano compressore in frigoriferi e simili | |
ITMI910834A1 (it) | Tenditore ad incasso per mantenere la planarita' di porte, ante e simili | |
IT8721247A0 (it) | Tenditore utilizzabile per mantenere la planarita' di porte, ante e simili. | |
JPH0450018B2 (pl) | ||
KR20020034602A (ko) | 전신 마사지 장치 | |
ITFI940234A0 (it) | Attrezzo destinato all'esercizio di ginnastica per la muscolatura ed il legamenti degli arti inferiori | |
ITVA990014U1 (it) | Massaggiatore motorizzato. | |
KR19990001281U (ko) | 지압베드 | |
ES1029438Y (es) | Dispositivo para el tratamiento de humedo de tejidos en pieza continua. | |
JPH0385162A (ja) | マッサージ装置 | |
DE9307948U1 (de) | Beinkissen für Seiten- und Rückenlage | |
IT8920538A0 (it) | Apparecchiatura per il trattamento delle adiposita, adiposita' localizzate, lipomi e cellulite. |