PL180939B1 - Akumulator ołowiowy - Google Patents

Akumulator ołowiowy

Info

Publication number
PL180939B1
PL180939B1 PL95335998A PL33599895A PL180939B1 PL 180939 B1 PL180939 B1 PL 180939B1 PL 95335998 A PL95335998 A PL 95335998A PL 33599895 A PL33599895 A PL 33599895A PL 180939 B1 PL180939 B1 PL 180939B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cross
linked
lead
electrode
glassy carbon
Prior art date
Application number
PL95335998A
Other languages
English (en)
Inventor
Andrzej Czerwiński
Małgorzata Żelazowska
Original Assignee
Univ Warszawski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Warszawski filed Critical Univ Warszawski
Priority to PL95335998A priority Critical patent/PL180939B1/pl
Publication of PL180939B1 publication Critical patent/PL180939B1/pl

Links

Classifications

    • Y02E60/126

Landscapes

  • Inert Electrodes (AREA)
  • Battery Electrode And Active Subsutance (AREA)

Abstract

1. Akumulator olowiowy posiadajacy co najmniej jedno ogniwo wyposazone w ujemna anode oraz dodatnia katode i srodki powodujace przeplyw pradu, znamienny tym, ze ujemna anode stanowi elektroda, której aktywna warstwa z olowiu ma usieciowana strukture i jest osadzona elektrolitycznie bezposrednio, na stanowiacym przewodzace podloze usieciowa- nym weglu szklistym, a dodatnia katode stanowi elektroda, której aktywna warstwa z tlenku olowiu ma usieciowana strukture i jest osadzona elektrolitycznie bezposrednio na stano- wiacym przewodzace podloze usieciowanym weglu szklistym. PL 1 8 0 9 3 9 B1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest akumulator ołowiowy.
W znanych akumulatorach elektrody ołowiowe najczęściej zawierają substancję czynnąna podłożu w postaci kratownicy wykonanej przykładowo ze stopu metalicznego ołowiu z domieszką innych metali, jak antymon. Kratownicę wypełnia się mechanicznie substancją czynną z tlenków ołowiu w postaci pasty, którą poddaje się obróbce elektrochemicznej (formowaniu) w celu otrzymania elektrody ołowiowej (przez redukcję) lub tlenkowej - PbO2 (utlenianie). Elementem pracującym płyty elektrody jest tylko powierzchnia substancji czynnej naniesionej na powierzchnię kratownicy. W związku z tym jednąz podstawowych wad znanych akumulatorów jest ich zbyt duży ciężar w stosunku do pojemności elektrycznej. Jest to związane głównie ze zbyt dużym ciężarem kratownicy nie biorącej udziału w procesach elektrochemicznych. Spełnia ona tylko zadanie przewodzenia prądu elektrycznego oraz mechanicznego utrzymania masy czynnej w odpowiednim położeniu.
Usieciowany węgiel szklisty (reticulated vitreous carbon) jest znanym materiałem, ajego wytwarzanie przedstawiono np. w opisach patentowych Stanów Zjednoczonych Ameryki nr nr 3 927 186, 4 067 956 i 4 154 704.
Ze względu na swoje właściwości przewodzenia prądu usieciowany węgiel szklisty jest stosowany jako materiał elektrodowy, m.in. do konstrukcji elektrod przepływowych służących do detekcji substancji elektroaktywnych, elektrod do badania procesów elektrochemicznych, elektrod enzymatycznych, przy czym może mieć także zastosowanie do konstrukcji ogniwa paliwowego.
180 939
Dotychczasowe badania sugerują, że nakładanie metalicznych powłok galwanicznych na podłoża niemetaliczne, np. materiały porowate, wymaga elektrochemicznego aktywowania lub modyfikowania powierzchni podłoża przez osadzanie warstwy metalu szlachetnego.
Dotyczy to również nakładania powłok z Pb lub PbO2 i ma na celu zwiększenie przyczepności nakładanej warstwy do podłoża. Z polskiego opisu patentowego nr 167 796 znany jest sposób galwanicznego nanoszenia ołowiu lub tlenku ołowiowego na przewodzące materiały węglowe, np. usieciowany porowaty węgiel szklisty, w którym materiał węglowy przed naniesieniem Pb lub PbO2 pokrywa się wstępnie metalem szlachetnym, np. platyną
Obecnie nieoczekiwanie stwierdzono, że można otrzymać elektrodę z Pb lub PbO2 wielokrotnie lżejszą od typowej elektrody ołowiowej z siatką (lub kratownicą), która przy dobrej odporności na obciążenia mechaniczne i elektryczne wykazuje właściwości elektrochemiczne podobne do właściwości czystego ołowiu lub tlenku ołowiu.
Ponadto, wbrew sugestiom stanu techniki okazało się, że ołów osadzony bezpośrednio na porowatym usieciowanym węglu szklistym wykazuje taką samą, a nawet lepszaprzyczepność do podłoża i właściwości elektrochemiczne jak ołów osadzony na porowatym węglu szklistym pokrytym platyną. Pozwala to na znaczne zmniejszenie kosztów.
Akumulator ołowiowy według wynalazku posiadający co najmniej jedno ogniwo wyposażone w ujemną anodę oraz dodatnią katodę i środki powodujące przepływ prądu, charakteryzuje się tym, że ujemną anodę stanowi elektroda, której aktywna warstwa z ołowiu ma usieciowaną strukturę i jest osadzona elektrolitycznie bezpośrednio na stanowiącym przewodzące podłoże usieciowanym węglu szklistym, a dodatnią katodę stanowi elektroda, której aktywna warstwa z tlenku ołowiu ma usieciowaną strukturę i jest osadzona elektrolitycznie bezpośrednio na stanowiącym przewodzące podłoże usieciowanym węglu szklistym.
Elektroda może zawierać podłoże z usieciowanego węgla szklistego o porowatości w szerokim zakresie, na ogół od 3 do 50 p/cm (porów na centymetr, tj. 9-125 ppi).
Korzystnejest podłoże o porowatości od 7 p/cm do 22 p/cm, a zwłaszcza od 10 p/cm do 18 p/cm.
Objętość luk porowatego podłoża może wynosić od 90 do 97%, a przeciętna wielkość porów od 0,1 do 1,0 mm.
Gęstość porowatego podłoża może być w zakresie od 0,03 do 0,08 g/cm3, zwłaszcza od 0,04 do 0,06 g/cm3.
Średnica włókien może wynosić od 0,002 cm do 0,2 cm.
Podłoże może być z porowatego usieciowanego węgla szklistego, takiego jak standardowy RVC lub modyfikowany dalej przez: aktywowanie z wytworzeniem produktu o powierzchni aktywnej do około 500 m2/g (np. RVC-A) lub przez sprasowanie z wytworzeniem struktury anizotropowej o znacznie większej gęstości, np. 0,2 g/cm3 do 0,38 g/cm3, w połączeniu ze zmniejszoną porowatością i objętością luk.
Do środków powodujących przepływ prądu należą znane środki, jak elektrolit, kontakty elektryczne, kolektory oraz porowate przegrody stosowane w standardowych akumulatorach kwasowych.
Elektrolitem może być kwas siarkowy o stężeniu typowym dla akumulatorów kwasowych lub inne elektrolity oraz innego typu materiały przewodzące (np. żele).
W odmianie akumulatora według wynalazku tylko jedną z elektrod, tj. anodą lub katodą, może być nowa elektroda, której aktywna warstwa z ołowiu lub z tlenku ołowiu ma usieciowaną strukturę i jest osadzona elektrolitycznie bezpośrednio na stanowiącym przewodzące podłoże usieciowanym węglu szklistym, natomiast drugą elektrodą może być elektroda znana,
Elektrody z Pb i PbO2 otrzymuje się przez elektrolityczne naniesienie Pb- katodowo, a PbO2 - anodowo na przewodzący usieciowany węgiel szklisty.
180 939
Jak stwierdzono, trwałąpowłokę Pb otrzymuje się przy czasie nanoszenia 10 min. i natężeniu prądu 15 mA/cm2. Trwałąpowłokę PbO2otrzymuje się przy czasie nanoszenia 10 min. i gęstości prądu 15 mAW.
Otrzymana elektroda ma trwałą trójwymiarową usieciowaną strukturę.
Po naniesieniu aktywnej warstwy przeciętna średnica (grubość) włókien może wynosić od 0,003 do 0,21 cm.
Akumulator zawierający nową anodę i/lub katodę jest o wiele lżejszy, i tańszy, niż typowe akumulatory ołowiowe.
Właściwości elektrochemiczne elektrod stosowanych w akumulatorze według wynalazku (określanych jako Pb/RVC i PbO2/RVC) były badane w roztworach NaOH, Na2B4O7 oraz H2SO4 z zastosowaniem elektrody kalomelowej i platynowej odpowiednio jako elektrody odniesienia oraz pomocniczej. Dla porównania, analogiczne próby przeprowadzono dla elektrody z czystego ołowiu (99,9%) oraz dla elektrod zawierających Pb lub PbO2 osadzony na usieciowanym węglu szklistym pokrytym platyną (Pb/Pt/RVC i PbO2/Pt/RVC). Wszystkie krzywe chronowoltoamperometryczne były rejestrowane w zakresie potencjałów -1,5 V do 0,7 V (vs SCE). W celu zbadania trwałości elektrod rejestrowano woltammogramy bezpośrednio po sporządzeniu elektrody oraz po kilku seriach cyklicznej polaryzacji. Wyniki przedstawiono na załączonych rysunkach, na których:
figura 1 przedstawia krzywą chronowoltoamperometryczną dla elektrody Pb w roztworze 0,5M H2SO4. Szybkość polaryzacji 10 mVs·’;
figura 2 przedstawia krzywą chronowoltoamperometryczną dla elektrody Pb/RVC w roztworze 0,5M H2SO4. Szybkość polaryzacji 10 mVs'‘;
figura 3a przedstawia krzywą chronowoltoamperometryczną dla elektrody PbO2/RVC w roztworze 0,1M NaOH. Szybkość polaryzacji 0,5 mVs'!;
figura 3b przedstawia krzywą chronowohnampeiOmetryczną dla elektrody PbO2/RVC w roztworze 0,5M H2SO4. Szybkość polaryzacji 10 mVs’;
figura 4 przedstawia krzywą chronowoltoamperometryczną dla elektrody Pb/Pt/RVC w roztworze 0,5M H2SO4. Szybkość polaryzacji 10 mVs‘*;
figura 5 przedstawia krzywą chronowoltoamperometryczną dla elektrody PbO2/Pt/RV C w roztworze 0,5M H2SO4. Szybkość polaryzacji 10 mVs’].
Krzywe chronowoltoamperometryczne przedstawione na fig. 1 i 2 wskazują, że nowa elektroda z Pb ma podobne właściwości jak czysty ołów Elektroda z PbO2 ma podobne właściwości jak znana elektroda otrzymana przez zmieszanie pasty węglowej ze sproszkowanym PbO2 (fig. 3a i fig. 3b). Nie obserwowano wpływu podłoża z usieciowanego węgla szklistego na właściwości elektrochemiczne osadzonego ołowiu i tlenku ołowiu. Porównanie krzywych chronowoltoamperometrycznych przedstawionych odpowiednio na fig. 2 i 3b oraz 4 i 5 wskazuje, że nowe elektrody: Pb/RVC i PbO2/RVC mająnieoczekiwanie tak dobrą, a nawet lepszą trwałość jak elektrody modyfikowane platyną: Pb/Pt/RVC i PbO2/Pt/RVC.
Usieciowany węgiel szklisty można otrzymać różnymi znanymi metodami, np. przez karbonizację usieciowanej żywicy poliuretanowej impregnowanej w odpowiednich warunkach żywicą utwardzalną lub jej prekursorem, np. żywicą furanową.
Usieciowany węgiel szklisty można także otrzymać z innych produktów wyjściowych, takich jak żywica poliakrylonitrylowa, celuloza, alkohol winylowy, żywice termoutwardzalne i podobne.
Konfiguracja atomów węgla w produkcie zmienia się w zależności od warunków karbonizacji, a żądana postać nazywana „węglem szklistym” jest ogólnie określana jako forma nieuporządkowana o odmiennej strukturze krystalicznej. Warunki karbonizacji prowadzące do otrzymania węgla szklistego są znane i opisane w literaturze.
Wynalazek ilustruje niżej podany przykład.
A. Otrzymywanie clckerody z Pb. Kawałek porowatego wegla szk 1 istego o egowie handlowej RVC, o wymiarach 10x10x5 mm, o porowatości 18 porów/cm (45ppi), gęstości 0,05 g/cm3, objętości luk ok. 91 %o zagotowano w roztworze zawierającym 75 g/dm3 Pb(CH3COO)2,20 g/dm3
180 939
NaOH i 50 g/dm3 KNaCąHąOg x 2H2O. Następnie poddano przez 10 minut elektrolizie katodowej w tym samym roztworze, w temperaturze pokojowej (20°C) przy natężeniu prądu 15 mA/cm2.
Otrzymano elektrodę Pb o przeciętnej średnicy włókien 0,06 mm.
Trwałość elektrody zbadano w roztworze 0,5M H2SO4 za pomocą cyklicznej chronowoltoamperometrii w zakresie potencjałów od -1,0 V do +2,0 V vs. SCE, przy szybkości polaryzacji 10 mV/s. a wyniki przedstawiono na fig. 2.
B. Otrzymywanie elektrody z PbO2. Kawałek porowatego węgla szklistego o nazwie handlowej RVC, o wymiarach 10x10x5 mm, o porowatości 18 porów/cm (45ppi), gęstości 0,05 g/cm3, objętości luk ok. 91% zagotowano w roztworze zawierającym 250 g/dm3 Pb(NO3)2 i 50 g/dm3 Cu(NO3)2 x 2H2O. Następnie poddano przez 10 minut elektrolizie anodowej w tym samym roztworze, w temperaturze 60°C przy natężeniu prądu 15 mA/cm2. .
Otrzymano elektrodę PbO2 o przeciętnej średnicy włókien 0,07 mm.
Trwałość elektrody zbadano w roztworze 0,5M H2SO4 za pomocą cyklicznej chronowoltoamperometrii w zakresie potencjałów od -1,0 V do +2,0 V vs. SCE, przy szybkości polaryzacji 10 mV/s. a wyniki przedstawiono na fig. 3b.
Sposobem analogicznym otrzymano elektrody z PbO2 i Pb o wymiarach 10x10x5 mm na nośniku z usieciowanego węgla szklistego (RVC) o porowatości 3 i 44 pory/cm i objętości luk od 90% do 97%. Trwałość elektrod zbadano za pomocą chronowoltoamperometrii cyklicznej w 0,5M H2SO4. Uzyskane wyniki są takie same jak przedstawione na fig. 2 i 3b.
C. Skonstruowano akumulator ołowiowy zawierający ogniwo składające się z dwóch elektrod Pb/RV C i PbO2/RV C otrzymanych sposobem opisanym w etapie A i B. Jako elektrolit kwas siarkowy o stężeniu 5M. SEM (siła elektromotoryczna) ogniwa wynosiła 2,2V.
Fig 2
180 939
Fig. 3a
Fig. 3b
180 939
Fig. 4
Fig. 5
180 939
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Akumulator ołowiowy posiadający co najmniej jedno ogniwo wyposażone w ujemną anodę oraz dodatnią katodę i środki powodujące przepływ prądu, znamienny tym, że ujemną anodę stanowi elektroda, której aktywna warstwa z ołowiu ma usieciowaną strukturę i jest osadzona elektrolitycznie bezpośrednio na stanowiącym przewodzące podłoże usieciowanym węglu szklistym, a dodatnią katodę stanowi elektroda, której aktywna warstwa z tlenku ołowiu ma usieciowaną strukturę i jest osadzona elektrolitycznie bezpośrednio na stanowiącym przewodzące podłoże usieciowanym węglu szklistym.
  2. 2. Akumulator według zastrz. 1, znamienny tym, że elektrody zawierają podłoże z usieciowanego węgla szklistego o objętości luk od 90 do 97%.
  3. 3. Akumulator według zastrz. 1, znamienny tym, że elektrody zawierają podłoże z usieciowanego węgla szklistego o gęstości od 0,03 do 0,08 g/cm3.
  4. 4. Akumulator ołowiowy posiadający co najmniej jedno ogniwo wyposażone w ujemną anodę oraz dodatnią katodę i środki powodujące przepływ prądu, znamienny tym, że ujemną anodę stanowi elektroda, której aktywna warstwa z ołowiu ma usieciowaną strukturę i jest osadzona elektrolitycznie bezpośrednio na stanowiącym przewodzące podłoże usieciowanym węglu szklistym.
  5. 5. Akumulator ołowiowy posiadający co najmniej jedno ogniwo wyposażone w ujemną anodę oraz dodatnią katodę i środki powodujące przepływ prądu, znamienny tym, że dodatnią katodę stanowi elektroda, której aktywna warstwa z tlenku ołowiu ma usieciowaną strukturę i jest osadzona elektrolitycznie bezpośrednio na stanowiącym przewodzące podłoże usieciowanym węglu szklistym.
PL95335998A 1995-10-12 1995-10-12 Akumulator ołowiowy PL180939B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95335998A PL180939B1 (pl) 1995-10-12 1995-10-12 Akumulator ołowiowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95335998A PL180939B1 (pl) 1995-10-12 1995-10-12 Akumulator ołowiowy

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL180939B1 true PL180939B1 (pl) 2001-05-31

Family

ID=20075265

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95335998A PL180939B1 (pl) 1995-10-12 1995-10-12 Akumulator ołowiowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL180939B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL423253A1 (pl) * 2017-10-24 2019-05-06 Czerwinski Andrzej Kompozytowy akumulator ołowiowo-kwasowy

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL423253A1 (pl) * 2017-10-24 2019-05-06 Czerwinski Andrzej Kompozytowy akumulator ołowiowo-kwasowy

Similar Documents

Publication Publication Date Title
McBreen et al. Bismuth oxide as an additive in pasted zinc electrodes
JP5116946B2 (ja) 電子デバイスでの使用に適した電気化学セル
US4224392A (en) Nickel-oxide electrode structure and method of making same
US20110083966A1 (en) Electrode for lead-acid battery and method for producing such an electrode
Gyenge et al. Electroplated reticulated vitreous carbon current collectors for lead–acid batteries: opportunities and challenges
US8017270B2 (en) Electrochemical cell fabricated via liquid crystal templating
JP5369050B2 (ja) 高耐食性を有する金属多孔体
JP2005505102A (ja) 鉛酸電池の性能を改善する集電体構造及び方法
JP2006510172A5 (pl)
CN108550808A (zh) 一种复合金属锂负极及其制备方法
Hossain et al. Effects of additives on the morphology and stability of PbO2 films electrodeposited on nickel substrate for light weight lead-acid battery application
Gagnon The Triangular Voltage Sweep Method for Determining Double‐Layer Capacity of Porous Electrodes: IV. Porous Carbon in Potassium Hydroxide
JPS5983352A (ja) 燃料電池用電極の製造方法
Czerwiński et al. Electrochemical behavior of nickel deposited on reticulated vitreous carbon
US3944434A (en) Hybrid electrode for metal/air cells
Metikoš-Huković et al. Electrochemical kinetics of anodic layer formation and reduction on antimony and antimonial lead
PL180939B1 (pl) Akumulator ołowiowy
US3522094A (en) Electrode including hydrophobic polymer,method of preparation and fuel cell therewith
Weininger et al. Corrosion of lead alloys at high anodic potentials
PL178258B1 (pl) Elektroda z ołowiu lub z tlenku ołowiu
Bass et al. The electrodeposition of zinc onto graphitic carbon substrates from alkaline electrolytes
WO1989001996A1 (en) Method and nickel-oxide electrode for applying a composite nickel-oxide coating to a metal carrier
US3585119A (en) Method for making a battery electrode
RU2148284C1 (ru) Способ изготовления оксидно-никелевого электрода щелочного аккумулятора
RU2121728C1 (ru) Электрохимический накопитель энергии