PL180460B1 - Urzadzenie do przeciwlukowego zabezpieczenia pokrytych izolacja przewodówsredniego napiecia PL PL PL PL PL PL PL - Google Patents
Urzadzenie do przeciwlukowego zabezpieczenia pokrytych izolacja przewodówsredniego napiecia PL PL PL PL PL PL PLInfo
- Publication number
- PL180460B1 PL180460B1 PL96313762A PL31376296A PL180460B1 PL 180460 B1 PL180460 B1 PL 180460B1 PL 96313762 A PL96313762 A PL 96313762A PL 31376296 A PL31376296 A PL 31376296A PL 180460 B1 PL180460 B1 PL 180460B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- spark
- attached
- conductor
- conductors
- spark gaps
- Prior art date
Links
- 239000004020 conductor Substances 0.000 title claims abstract description 47
- 238000010891 electric arc Methods 0.000 title description 4
- 238000009413 insulation Methods 0.000 claims abstract description 15
- 239000012212 insulator Substances 0.000 claims abstract description 12
- 230000001105 regulatory effect Effects 0.000 abstract 1
- 239000002184 metal Substances 0.000 description 2
Classifications
-
- H—ELECTRICITY
- H02—GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
- H02G—INSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
- H02G7/00—Overhead installations of electric lines or cables
-
- H—ELECTRICITY
- H01—ELECTRIC ELEMENTS
- H01T—SPARK GAPS; OVERVOLTAGE ARRESTERS USING SPARK GAPS; SPARKING PLUGS; CORONA DEVICES; GENERATING IONS TO BE INTRODUCED INTO NON-ENCLOSED GASES
- H01T4/00—Overvoltage arresters using spark gaps
- H01T4/10—Overvoltage arresters using spark gaps having a single gap or a plurality of gaps in parallel
- H01T4/14—Arcing horns
Landscapes
- Emergency Protection Circuit Devices (AREA)
- Suspension Of Electric Lines Or Cables (AREA)
- Cable Accessories (AREA)
- Insulators (AREA)
- Insulated Conductors (AREA)
- Details Of Indoor Wiring (AREA)
- Inorganic Insulating Materials (AREA)
- Thermistors And Varistors (AREA)
- Transformers For Measuring Instruments (AREA)
Abstract
1. Urzadzenie do przeciwlukowego zabezpie- czenia pokrytych izolacja przewodów sredniego napiecia, to jest trzech przewodów fazowych zawie- szonych w odleglosci od siebie co najmniej 700 mm i majacych wiele iskiemików polaczonych z nimi elektrycznie, tak ze kazdy przewód fazowy ma co najmniej jeden iskiemik, zamocowany do niego zaciskiem majacym zeby przebijajace izolacje tego zawieszonego pomiedzy slupami przewodu, który jest zaizolowany na calej swej dlugosci za wyjat- kiem miejsc przebicia jego izolacji przez zeby zaci- sku znam ienne tym, ze ma w iele drugich iskierni- ków (6) przytwierdzonych do poprzecznika (2) lub do izolatora (10) i rozmieszczonych w pewnej odle- glosci od pierwszych iskierników (4) zamocowa- nych do przewodu (3), tak ze jest utworzona pomie- dzy nimi przerwa iskrowa, przy czym drugie iskier- niki (6) sa zamocowane przesuwnie w kierunku regulacji wielkosci przerwy iskrowej. Fig.1 PL PL PL PL PL PL PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do przeciwłukowego zabezpieczenia pokrytych izolacją przewodów średniego napięcia, które jest umieszczone na trzech przewodach fazowych rozwieszonych na słupach i stosuje się je do odprowadzenia z przewodów indukowanych przepięć w postaci wyładowania elektrycznego.
180 460
W technice znane są urządzenia do zabezpieczania kabli przed indukowanym przepięciem.
Stosuje się iskierniki w których następuje rozładowanie luku, tak że kable nie zostają uszkodzone. Znane w technice iskierniki są montowane do izolatorów napowietrznych linii. Są one fizycznie łamliwe, niewygodne do instalacji i nie nadają się do zastosowania do izolowanych kabli.
W EP 387865 przedstawiono zaadoptowane do napowietrznych izolowanych kabli urządzenie przeciwłukowe, którego zacisk ma zęby przebijające podczas zaciskania izolację kabla. Gdy takie iskierniki zostaną zastosowane w izolowanych kablach, to przepięcie zostaje w sposób kontrolowany odprowadzone w postaci elektrycznego łuku poprzez przerwę iskiernika wynoszącą 0,5 m.
Jednakże izolowane kable lub druty są również montowane na poprzecznikach napowietrznych linii w których odległość pomiędzy przewodami wynosi ponad 700 mm. Odległość ta jest zbyt duża, aby możliwe było wyładowanie elektrycznego łuku pomiędzy iskiernikami przewodów.
Dlatego też konieczne jest wykonanie urządzenia mającego kontrolowaną odległość przerwy dla wyładowania łuku elektrycznego pomiędzy przewodem i poprzecznikiem.
Jednym z celów wynalazku jest opracowanie iskiernika, który można stosować przy różnej odległości pomiędzy pokrytymi izolacją kablami średniego napięcia, a ponadto ma on prostą budowę i jest łatwy do zainstalowania.
Urządzenie do przeciwłukowego zabezpieczenia pokrytych izolacją przewodów średniego napięcia według wynalazku, to jest trzech przewodów fazowych zawieszonych w odległości od siebie co najmniej 700 mm i mających wiele pierwszych iskierników połączonych elektrycznie z tymi przewodami, tak że każdy przewód fazowy ma co najmniej jeden iskiernik zamocowany do niego zaciskiem mającym zęby przebijające izolację przewodu, który jest zawieszony pomiędzy słupami i zaizolowany na całej swej długości za wyjątkiem miejsc przebicia izolacji przez zęby zacisku, charakteryzuje się tym, że ma wiele drugich iskierników przytwierdzonych do poprzecznika lub do izolatora i rozmieszczonych w pewnej odległości od pierwszych iskierników, tak że utworzona jest pomiędzy nimi przerwa iskrowa, przy czym drugie iskierniki są zamocowane przesuwnie w kierunku regulacji wielkości przerwy iskrowej.
Drugie iskierniki korzystnie są zamocowane do poprzecznika słupa lub do izolatora za pomocą uchwytu.
Uchwyt korzystnie ma kształt wygiętego płaskownika z otworem mieszczącym drugi iskiernik, który ma gwint umieszczony na jego długości i jest zamocowany w tym otworze nakrętkami.
Pierwsze i drugie iskierniki z których pierwszy jest zamocowany do przewodu, a drugi do poprzecznika słupa korzystnie są umieszczone po przeciwnej stronie tego poprzecznika w stosunku do pierwszych i drugich iskierników innych przewodów·'.
W wykonaniu alternatywnym urządzenie do przeciwłukowego zabezpieczenia pokrytych izolacją przewodów średniego napięcia, to jest trzech przewodów fazowych mających wiele pierwszych iskierników połączonych elektrycznie z tymi przewodami, tak że każdy przewód fazowy ma co najmniej jeden iskiernik zamocowany do niego zaciskiem mającym zęby przebijające izolację przewodu, który jest zawieszony pomiędzy słupami i zaizolowany na całej swej długości za wyjątkiem miejsc przebicia izolacji przez zęby zacisku, charakteryzuje się tym, że ma drugi iskiernik, który jest zamocowany do poprzecznika lub izolatora za pomocą uchwytu w którym ten drugi iskiernik jest zamocowany przesuwnie wzdłuż jego długości w sposób regulowany. W rozwiązaniu tym iskiernik może być montowany również na przewodach fazowych rozwieszonych w innych odległościach od siebie niż 700 mm.
Również w tym wykonaniu uchwyt korzystnie ma kształt wygiętego płaskownika w którym jest otwór mieszczący drugi iskiernik. Drugi iskiernik korzystnie ma gwint wzdłuż swej długości i jest zamocowany w tym otworze nakrętkami.
180 460
Pierwsze i drugie iskierniki z których pierwszy jest zamocowany do przewodu, a drugi do poprzecznika słupa korzystnie są umieszczone po przeciwnej stronie tego poprzecznika w stosunku do pierwszych i drugich iskierników innych przewodów.
Wynalazek został bardziej szczegółowo przedstawiony na rysunku na którym fig. 1 przedstawia widok w perspektywie urządzenia do zabezpieczenia przeciwłukowego według wynalazku umieszczonego na linii średniego napięcia; fig. 2 - zmodyfikowane rozmieszczenie urządzeń w stosunku do fig.1 w którym iskierniki jednego przewodu są umieszczone po przeciwnej stronie poprzecznika w stosunku do iskierników innych dwóch przewodów; fig. 3 - przesuwne zamocowanie iskiernika; a fig. 4 przedstawia widok w perspektywie zacisku łączącego pierwszy iskiernik z pokrytym izolacją przewodem fazowym.
Na przymocowanym do słupa 1 poprzeczniku 2 są umieszczone izolatory 10 do których przymocowane są przewody 3 pokryte izolacją. W napowietrznych liniach odległość między przewodami (3) może być większa od 700 mm. W niewielkiej odległości od izolatora 10 jest umieszczony na każdym przewodzie 3 pod napięciem pierwszy iskiernik 4 odchylony od przewodu 3 pod kątem 30-150°. Pierwszy iskiernik 4 jest elektrycznie połączony z przewodem 3 poprzez zacisk 5, który bardziej szczegółowo pokazano na fig. 4. Zacisk 5 ma szczęki 11, 12 z zębami 14, które podczas zaciskania śrubą 13 przebijają izolację przewodu i zaciskaą się dookoła przewodu 3. Przytwierdzony po przeciwnej stronie szczęk 11, 12 pierwszy iskiernik 4 został szczegółowo opisany w patencie EP 387865.
Drugie iskierniki 6 są przytwierdzone do poprzecznika 2 słupa 1 albo do izolatora 10 w sposób umożliwiający regulacje odległości przerwy przeskoku łuku elektrycznego pomiędzy pierwszymi i drugimi iskiernikami 4 i 6. W tym celu drugi iskiernik 6, ma na części swej długości gwint i jest zamocowany w odpowiedniej odległości od pierwszego iskiernika 4 w otworze uchwytu 7 w postaci metalowego, wygiętego płaskownika, za pomocą nakrętek 8 (fig. 3). Uchwyt 7 jest zagięty na obydwu końcach pod odpowiednim kątem, przy czym jeden jego koniec jest przymocowany do poprzecznika 2 słupa 1, a w otworze drugiego końca jest umieszczony drugi iskiernik 6. W typowym wykonaniu urządzenia według wynalazku drugi iskiernik 6 jest skierowany do góry, a pierwszy iskiernik 4 do dołu. Uchwyt 7 w postaci wygiętego, metalowego płaskownika można zastąpić uchwytem o innym kształcie umożliwiającym kierunkowe i przesuwne zamocowanie drugiego iskiernika 6.
Gdy stosuje się urządzenie do przeciwłukowego zabezpieczenia według wynalazku, to rozwieszone pomiędzy słupami przewody mają wzdłuż swej długości nieuszkodzoną izolację za wyjątkiem punktów jej przebicia przez zęby 14 zacisku 5. Przebijający izolację przewodu 3 zacisk 5 może być wykonany jako część składowa izolatora 10, jak to zostało opisane przez zgłaszającego w zgłoszeniu patentowym FI 930743.
Pierwsze i drugie iskierniki 4, 6 mają kształt pręta lub rogu o wystarczającej grubości i długości przy których nie następuje ich uszkodzenie pod wpływem wyładowań elektrycznego luku. W przeciwieństwie do znanych, cienkich iskierników zalecana minimalna średnica iskiernika według wynalazku wynosi 12 mm, a typowa średnica mieści się w przedziale 10-16 mm.
180 460
Fig. 3
Fig. 4
180 460
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.
Claims (8)
- Zastrzeżenia patentowe1. Urządzenie do przeciwłukowego zabezpieczenia pokrytych izolacją przewodów średniego napięcia, to jest trzech przewodów fazowych zawieszonych w odległości od siebie co najmniej 700 mm i mających wiele iskiemików połączonych z nimi elektrycznie, tak że każdy przewód fazowy ma co najmniej jeden iskiemik, zamocowany do niego zaciskiem mającym zęby przebijające izolację tego zawieszonego pomiędzy słupami przewodu, który jest zaizolowany na całej swej długości za wyjątkiem miejsc przebicia jego izolacji przez zęby zacisku znamienne tym, że ma wiele drugich iskierników (6) przytwierdzonych do poprzecznika (2) lub do izolatora (10) i rozmieszczonych w pewnej odległości od pierwszych iskierników (4) zamocowanych do przewodu (3), tak że jest utworzona pomiędzy nimi przerwa iskrowa, przy czym drugie iskierniki (6) są zamocowane przesuwnie w kierunku regulacji wielkości przerwy iskrowej.
- 2. Urządzenie według zastrzeżenia 1, znamienne tym, że drugie iskierniki (6) są zamocowane do poprzecznika (2) lub do izolatora (10) za pomocą uchwytu (7).
- 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że uchwyt (7) ma kształt wygiętego płaskownika z otworem mieszczącym drugi iskiernik (6), który ma gwint umieszczony na jego długości i jest zamocowany w tym otworze nakrętkami (8).
- 4. Urządzenie według zastrzeżenia 1, znamienne tym, że pierwsze i drugie iskierniki (4, 6) z których pierwszy jest zamocowany do przewodu (3), a drugi do poprzecznika (2) są umieszczone po przeciwnej stronie poprzecznika (2) w stosunku do pierwszych i drugich iskierników (4, 6) innych przewodów (3).
- 5. Urządzenie do przeciwłukowego zabezpieczenia pokrytych izolacją przewodów średniego napięcia, to jest trzech przewodów fazowych z wieloma iskiernikami połączonymi elektrycznie z tymi przewodami, tak że każdy przewód fazowy ma co najmniej jeden iskiernik zamocowany do niego zaciskiem mającym zęby przebijające izolację tego przewodu zawieszonego pomiędzy słupami i zaizolowanego na całej swej długości za wyjątkiem miejsc przebicia izolacji przez zęby zacisku, znamienne tym, że ma drugi iskiernik (6), który jest zamocowany do poprzecznika (2) lub izolatora (10) za pomocą uchwytu (7) w którym drugi iskiernik (6) jest zamocowany przesuwnie wzdłuż jego długości w regulowany sposób.
- 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że uchwyt (7) ma kształt wygiętego płaskownika.
- 7. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że uchwyt (7) ma otwór mieszczący drugi iskiernik (6), który ma gwint wzdłuż swej długości i jest zamocowany w tym otworze nakrętkami (8).
- 8. Urządzenie według zastrzeżenia 5, znamienne tym, że pierwsze i drugie iskierniki (4, 6) z których pierwszy jest zamocowany do przewodu (3), a drugi do poprzecznika (2) są umieszczone po przeciwnej stronie poprzecznika (2) w stosunku do pierwszych i drugich iskierników (4, 6) innych przewodów (3).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FI951930A FI96648B (fi) | 1995-04-24 | 1995-04-24 | Valokaarisuoja päällystettyjä keskijännitejohtoja varten |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL180460B1 true PL180460B1 (pl) | 2001-02-28 |
Family
ID=8543295
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL96313762A PL180460B1 (pl) | 1995-04-24 | 1996-04-15 | Urzadzenie do przeciwlukowego zabezpieczenia pokrytych izolacja przewodówsredniego napiecia PL PL PL PL PL PL PL |
Country Status (23)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0740379B1 (pl) |
AT (1) | ATE196568T1 (pl) |
AU (1) | AU698818B2 (pl) |
BA (1) | BA96099A (pl) |
BG (2) | BG100527A (pl) |
CZ (1) | CZ283096B6 (pl) |
DE (1) | DE69610353T2 (pl) |
EE (1) | EE9600029A (pl) |
ES (1) | ES2151141T3 (pl) |
FI (1) | FI96648B (pl) |
GR (1) | GR3034843T3 (pl) |
HR (1) | HRP960197B1 (pl) |
HU (1) | HU221223B1 (pl) |
NO (1) | NO311155B1 (pl) |
PE (1) | PE48697A1 (pl) |
PL (1) | PL180460B1 (pl) |
PT (1) | PT740379E (pl) |
RO (1) | RO117742B1 (pl) |
RU (1) | RU2153747C2 (pl) |
SI (1) | SI0740379T1 (pl) |
SK (1) | SK282271B6 (pl) |
UA (1) | UA28010C2 (pl) |
UY (1) | UY24211A1 (pl) |
Families Citing this family (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB2315166A (en) * | 1996-07-06 | 1998-01-21 | Ccl Systems Ltd | Arc protection clamping connector |
AU682808B3 (en) * | 1996-12-10 | 1997-10-16 | Ngk Stanger Pty Limited | Cable connector |
GB2321348B (en) * | 1996-12-11 | 2000-10-18 | Ea Tech Ltd | Lightning protection devices |
CN100408904C (zh) * | 2005-11-17 | 2008-08-06 | 上海东捷建设(集团)有限公司 | 固定线夹的工具及方法 |
CN101834424B (zh) * | 2010-05-03 | 2012-05-30 | 辽宁省电力有限公司锦州供电公司 | 水平排列10kv绝缘线线路加装架空避雷线方法 |
EP2712038A1 (de) * | 2012-09-25 | 2014-03-26 | Siemens Aktiengesellschaft | Schutzelektrode sowie Leitungsableiter mit einer solchen Schutzelektrode |
CN105391015A (zh) * | 2015-11-27 | 2016-03-09 | 国网北京市电力公司 | 绝缘子固定装置 |
CN108797900A (zh) * | 2018-05-08 | 2018-11-13 | 中国五冶集团有限公司 | 一种便捷式建筑屋面避雷带固定件、安装结构和方法 |
CN109594836A (zh) * | 2018-12-03 | 2019-04-09 | 李敏 | 一种便于调节接线间距的输电塔 |
CN113643864B (zh) * | 2021-09-06 | 2023-09-08 | 国网江苏省电力有限公司常州供电分公司 | 一种横担绝缘子补强装置 |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE720623C (de) * | 1939-02-23 | 1942-05-11 | Siemens Ag | Befestigung von UEberspannungsableitern |
FI80169C (fi) * | 1989-03-17 | 1990-04-10 | Sekko Ab Oy | Ljusbaogsskydd som verkar genom ledningsisoleringen. |
FR2667195B1 (fr) * | 1990-09-25 | 1993-08-06 | Electricite De France | Dispositif a monter sur un eclateur a cornes, pour empecher des oiseaux d'amorcer une decharge accidentelle entre les cornes. |
-
1995
- 1995-04-24 FI FI951930A patent/FI96648B/fi active
-
1996
- 1996-04-04 ES ES96660009T patent/ES2151141T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1996-04-04 AT AT96660009T patent/ATE196568T1/de not_active IP Right Cessation
- 1996-04-04 PT PT96660009T patent/PT740379E/pt unknown
- 1996-04-04 SI SI9630230T patent/SI0740379T1/xx unknown
- 1996-04-04 EP EP96660009A patent/EP0740379B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1996-04-04 DE DE69610353T patent/DE69610353T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1996-04-15 PL PL96313762A patent/PL180460B1/pl unknown
- 1996-04-15 AU AU50672/96A patent/AU698818B2/en not_active Ceased
- 1996-04-16 EE EE9600029A patent/EE9600029A/xx unknown
- 1996-04-18 SK SK490-96A patent/SK282271B6/sk unknown
- 1996-04-22 CZ CZ961159A patent/CZ283096B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1996-04-22 PE PE1996000276A patent/PE48697A1/es not_active Application Discontinuation
- 1996-04-22 HU HU9601047A patent/HU221223B1/hu not_active IP Right Cessation
- 1996-04-22 BG BG100527A patent/BG100527A/xx unknown
- 1996-04-22 BG BG100527U patent/BG321Y1/bg unknown
- 1996-04-23 UA UA96041611A patent/UA28010C2/uk unknown
- 1996-04-23 UY UY24211A patent/UY24211A1/es unknown
- 1996-04-23 RO RO96-00854A patent/RO117742B1/ro unknown
- 1996-04-23 NO NO19961623A patent/NO311155B1/no not_active IP Right Cessation
- 1996-04-23 RU RU96107974/09A patent/RU2153747C2/ru active
- 1996-04-24 HR HR960197A patent/HRP960197B1/xx not_active IP Right Cessation
- 1996-04-24 BA BA960099A patent/BA96099A/bs unknown
-
2000
- 2000-11-14 GR GR20000402531T patent/GR3034843T3/el not_active IP Right Cessation
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4665460A (en) | Device for protecting overhead electroconducting lines against lightning | |
KR101945144B1 (ko) | 가공 선로용 애자 장치 | |
KR940000094B1 (ko) | 와이어 피복절연체를 관통하여 작동되는 플래시배리어 | |
PL180460B1 (pl) | Urzadzenie do przeciwlukowego zabezpieczenia pokrytych izolacja przewodówsredniego napiecia PL PL PL PL PL PL PL | |
EP1102372B1 (en) | Creeping discharge lightning arrestor | |
RU95119890A (ru) | Линия электропередачи с импульсным грозовым разрядником | |
RU184108U1 (ru) | Изолятор с мультикамерным разрядником и фиксированным воздушным зазором | |
RU96107974A (ru) | Устройство защиты для дугового разряда снабженных покрытием кабелей среднего напряжения | |
RU2197050C2 (ru) | Дуговое защитное устройство для подвесных кабелей с покрытием | |
GB2321348A (en) | Lightning protection for overhead power lines | |
JPH03235613A (ja) | 送電鉄塔の避雷装置 | |
RU2100888C1 (ru) | Линия электропередачи с устройством защиты от грозовых перенапряжений | |
FI87857C (fi) | Ljusbaogeskydd | |
JPH04127818A (ja) | 架空電線付属装置 | |
SU658639A1 (ru) | Устройство дл защиты линий электропередач от атмосферных перенапр жений | |
PL182651B1 (pl) | Ochronnik przepięciowy z przyłączem dla niskonapięciowych izolowanych przewodów | |
JP2002075096A (ja) | 耐張耐雷装置 | |
GB2175458A (en) | Electrical transmission systems | |
TH17924A3 (th) | เครื่องขวางกั้นการเกิดประกายไฟที่ใช้ทำงานทะลุผ่านฉนวนหุ้มเส้นลวดชนิดหนึ่งเข้าไป | |
PL42473B1 (pl) | ||
JPS61214387A (ja) | 配電線路用続流遮断器における消弧室の取付構造 | |
UA15299A (uk) | Пристрій заhулеhhя електроустаhовок у мережах із заземлеhою hейтраллю |