PL177638B1 - Sposób legalizowania tożsamości abonenta w stałej końcówce komórkowej - Google Patents

Sposób legalizowania tożsamości abonenta w stałej końcówce komórkowej

Info

Publication number
PL177638B1
PL177638B1 PL95316046A PL31604695A PL177638B1 PL 177638 B1 PL177638 B1 PL 177638B1 PL 95316046 A PL95316046 A PL 95316046A PL 31604695 A PL31604695 A PL 31604695A PL 177638 B1 PL177638 B1 PL 177638B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
subscriber
subscriber identification
tcf
identification number
fixed
Prior art date
Application number
PL95316046A
Other languages
English (en)
Other versions
PL316046A1 (en
Inventor
Aguilera José M. Garcia
Sanchez José M. Rodrigo
Original Assignee
Alcatel Standard Electrica
Alcatel Standard Electrica Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Alcatel Standard Electrica, Alcatel Standard Electrica Sa filed Critical Alcatel Standard Electrica
Publication of PL316046A1 publication Critical patent/PL316046A1/xx
Publication of PL177638B1 publication Critical patent/PL177638B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W84/00Network topologies
    • H04W84/02Hierarchically pre-organised networks, e.g. paging networks, cellular networks, WLAN [Wireless Local Area Network] or WLL [Wireless Local Loop]
    • H04W84/10Small scale networks; Flat hierarchical networks
    • H04W84/14WLL [Wireless Local Loop]; RLL [Radio Local Loop]

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Telephone Function (AREA)

Abstract

1. Sposób legalizowania tozsamosci abonenta w stalej koncówce komórkowej zawierajacej modul iden- tyfikacji abonenta, który zawiera pierwszy numer iden- tyfikacji abonenta zapamietany w pamieci wewnetrznej tego modulu identyfikacji abonenta, znamienny tym, ze wprowadza sie do modulu identyfikacji abonenta (SIM), poprzez modul interfejsu (Z) zawarty w stalej koncówce komórkowej (TCF), drugi numer identyfika- cji abonenta, porównuje sie pierwszy numer identyfi- kacji abonenta z drugim numerem identyfikacji abo- nenta i sprawdza sie, czy te numery odpowiadaja sobie tak, ze modul identyfikacji abonenta (SIM) jest w pelni aktywny dla umozliwienia uzycia przez abo- nenta (U) stalej koncówki komórkowej (TCF), po czym generuje sie trzeci numer identyfikacji abonenta i za- pamietuje sie ten numer w module sygnalów niskiej czestotliwosci i sterowania (BFC) zawartym w stalej koncówce komórkowej (TCF) i w pamieci wewnetrz- nej modulu identyfikacji abonenta (SIM). FIG. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób legalizowania tożsamości abonenta w stałej końcówce komórkowej, zwłaszcza w sieciach typu GSM o dostępie radiowym dla abonentów stałych.
Zastosowanie ruchomych końcówek komórkowych o „stałej ruchomości” dla dostępu do dwuprzewodowych stałych sieci abonenckich jest korzystne w tych sytuacjach, gdy większe inwestycje wymagane do instalacji sieci o dostępie przewodowym nie opłacają się, na przykład z powodu małej gęstości abonentów. Dlatego abonenci korzystają z ruchomej sieci komórkowej w sieci o dostępie stałym, a taryfikacja ich rozmów jest taka sama, jak abonentów w sieciach o dostępie przewodowym. Stałe końcówki komórkowe mają własną konstrukcję, ponieważ nie są wyposażone w funkcje ruchome, które nie są im potrzebne. Z drugiej strony muszą jednak udostępniać nowe funkcje, które nie są wymagane w prawdziwych ruchomych końcówkach komórkowych.
Zależnie od typu, końcówki komórkowe mogą zawierać moduł, w którym zapamiętane są procedury wymagane do zalegalizowania tożsamości abonenta. W tym celu wykorzystuje się numery identyfikacyjne abonentów, przydzielane abonentom w taki sposób, że każdy numer określa jednego abonenta. Moduł ten w przypadku końcówek komórkowych w sieciach GSM jest znany jako moduł identyfikacji abonenta (SIM). W przypadku ruchomych końcówek komórkowych, moduł ten przybiera postać płytki, którą można wyjąć z końcówki, zaś w przypadku końcówek komórkowych o stałej ruchomości moduł ten jest wewnętrzny i wbudowany do końcówki, zaś dostęp uzyskuje się w taki sam sposób, jak dla abonenta o przewodowym dostępie do sieci.
Standard europejski ETS 300 509 „European Digital Cellular Telecommunication System (phase 2); Subscriber Identity Modules (SIM) Functional Characteristics (GSM 02.17) Europejski cyfrowy komórkowy system łączności (faza 2); Charakterystyka funkcyjna modułów identyfikacji abonenta” z września 1994, przyjęty przez Komitet Techniczny SMG
177 638 (Special Mobile Group) ETSI, określa funkcyjną charakterystykę modułu identyfikacji abonenta (SIM) do użycia w sieciach GSM.
Na stronie 12 tego dokumentu, w obrębie części dotyczącej aspektów bezpieczeństwa, następuje odniesienie do istnienia modułów identyfikacji abonenta SIM z funkcją weryfikacji numeru identyfikacyjnego abonenta. Gdy funkcja ta jest włączona, moduł identyfikacji abonenta, aby został w pełni aktywowany i dzięki temu udzielił dostęp do wszystkich swoich funkcji, wymaga najpierw wprowadzenia numeru identyfikacyjnego abonenta i zgodności tego numeru z numerem identyfikacyjnym abonenta, który został w nim zapisany podczas jego produkcji.
Funkcja ta upraszcza ochronę przed zastosowaniem innych modułów identyfikacji abonenta albo obejmujących je końcówek komórkowych przez osoby inne niż upoważnione. Z drugiej strony, włączenie tej funkcji w stałych końcówkach komórkowych, tworzących część sieci dostępu dla abonentów dwuprzewodowych, byłaby dla nich niewygodna, ponieważ w jakiś sposób musieliby oni wprowadzać numer identyfikacyjny abonenta ze swojej końcówki za każdym nawiązywaniem rozmowy.
Wspomniany standard europejski umożliwia wstrzymanie tej funkcji, w konsekwencji jest więc ona wyłączona, gdy końcówki komórkowe o stałej ruchomości są używane jako integralne części sieci przewodowych, aby uniknąć niewygodności dla abonentów. Jednak wtedy istnieje nadal potencjalne ryzyko, że moduły o wyłączonej rozważanej funkcji, mogłyby zostać wyjęte ze stałych końcówek komórkowych i na przykład użyte w ruchomych końcówkach komórkowych, ponieważ nie wymagają wprowadzenia żadnego numeru identyfikacyjnego abonenta, aby przeprowadzać rozmowy, a co więcej rozmowy te byłyby obciążane opłatą o taryfie dla sieci przewodowych.
W konsekwencji powyższego, powstaje techniczny problem zapewnienia, żeby użycie końcówek komórkowych o stałej ruchomości jako integralnych części sieci dostępu nie wpływało niekorzystnie na bezpieczeństwo funkcji obejmowanych przez te końcówki, bez pociągania za sobą niewygodności albo komplikacji dla abonentów przy przeprowadzaniu rozmów, aby istniała całkowita przezroczystość dla abonenta z końcówką komórkową o stałej ruchomości.
Istotą sposobu legalizowania tożsamości abonenta, według wynalazku, w stałej końcówce komórkowej zawierającej moduł identyfikacji abonenta, który zawiera pierwszy numer identyfikacji abonenta zapamiętany w pamięci wewnętrznej tego modułu identyfikacji abonenta, jest to, że wprowadza się do modułu identyfikacji abonenta, poprzez moduł interfejsu zawarty w stałej końcówce komórkowej, drugi numer identyfikacji abonenta, porównuje się pierwszy numer identyfikacji abonenta z drugim numerem identyfikacji abonenta i sprawdza się, czy te numery odpowiadają sobie tak, że moduł identyfikacji abonenta jest w pełni aktywny dla umożliwienia użycia przez abonenta stałej końcówki komórkowej, po czym generuje się trzeci numer identyfikacji abonenta i zapamiętuje się ten numer w module sygnałów niskiej częstotliwości i sterowania zawartym w stałej końcówce komórkowej i w pamięci wewnętrznej modułu identyfikacji abonenta.
Korzystnie wprowadzanie drugiego numeru identyfikacji abonenta, jego porównanie z pierwszym numerem identyfikacji abonenta i generowanie trzeciego numeru identyfikacji abonenta wykonuje się jednocześnie z instalacją stałej końcówki komórkowej.
Korzystnie przy ponownej instalacji stałej końcówki komórkowej wykorzystuje się trzeci numer identyfikacji abonenta do sprawdzania legalizacji tożsamości abonenta.
Zalety zastosowania sposobu według wynalazku są takie, że przy wykorzystaniu ruchomej sieci komórkowej, umożliwia on korzystanie ze stałych końcówek komórkowych z włączonymi wszystkimi funkcjami bezpieczeństwa, aby umożliwić dostęp do sieci przewodowej grupie stałych abonentów, w przypadkach, gdy realizacja sieci o dostępie przewodowym nie jest wykonalna z przyczyn ekonomicznych lub technicznych. W ten sposób wykonuje się legalizację tożsamości abonenta, unikając możliwości nielegalnego użytkowania, nie powodując niewygodności dla stałych abonentów, ponieważ ci ostatni nie muszą wykonywać żadnych czynności, mając przez to dostęp do usług telefonicznych, w sposób identyczny do abonentów sieci przewodowych.
177 638
Sposób legalizowania tożsamości abonenta, według wynalazku, objaśniono w oparciu o przykład wykonania objaśniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia dostęp końcówek abonenckich do sieci prz.ewodowej za pomocą sieci ruchomej obejmującej stałe końcówki komórkowe, w którym zrealizowana jest procedura legalizowania tożsamości abonenta według wynalazku, oraz fig. 2 przedstawia schemat blokowy stałej końcówki komórkowej.
Na figurze 1 przedstawiono system łączności z dostępem dla stałych abonentów zrealizowany z wykorzystaniem istniejącej już infrastruktury ruchomej łączności.
System ten obejmuje ruchomą komórkową sieć komunikacyjną utworzoną przez ruchome centrum przełączania CCM, które umożliwia dostęp do sieci przewodowej RF i przez zbiór stacji bazowych BS, podłączonych do ruchomego centrum przełączania CCM. Każda stacja bazowa zapewnia pokrycie ustalonej strefy, w której znajdują się komórkowe końcówki ruchome TCM, jak i stałe końcówki ruchome TCF. W tych ostatnich zrealizowano procedurę legalizowania tożsamości abonenta według wynalazku. Stałe końcówki komórkowe TCF oferują standardowy interfejs dostępu do sieci przewodowej RF dla zbioru stałych końcówek abonentów U.
Sieć komórkowa wykorzystuje europejski standard GSM, określony przez ETSI (Europejski Instytut Systemów Łączności), dla standaryzacji cyfrowej ruchomej telefonii komórkowej na poziomie europejskim.
Jak przedstawiono na fig. 2, w każdej stałej końcówce komórkowej TCF występują następujące moduły funkcyjne: moduł sygnałów niskiej częstotliwości i sterowania BFC, do zarządzania kanałami dźwiękowymi i innymi procesami sterującymi, moduł radiowy RAD, który wykonuje za pomocą radia funkcje- przesyłania i odbioru sygnałów wymienianych pomiędzy samą stałą końcówką komórkową TCF i stacjami bazowymi BS, moduł interfejsu Z, w którym są zgrupowane funkcje interfejsu dwuprzewodowej linii abonenckiej, i moduł identyfikacji abonenta SIM, w którym znajdują się funkcje, które przeprowadzają legalizację tożsamości abonenta U.
Na początku, każdy moduł identyfikacji abonenta SIM opuszcza fabrykę z zapisanym w nim numerem identyfikacyjnym abonenta, który jest znany operatorowi. Jedną z funkcji skierowanych na legalizację identyfikacji abonenta jest funkcja weryfikacji numeru identyfikacyjnego abonenta. W przypadku, gdy jest ona włączona, dla pełnej aktywacji modułu identyfikacji abonenta SIM i zezwolenia na dostęp dla wszystkich znajdujących się w nim funkcji, najpierw trzeba podać mu numer identyfikacyjny abonenta.
W tym momencie moduł identyfikacji abonenta SIM porównuje numer identyfikacyjny abonenta, który mu podano, z numerem zapisanym w nim poprzednio, w taki sposób, że moduł identyfikacji abonenta SIM zezwala na dostęp do reszty swoich funkcji tylko wtedy, gdy wynik procesu porównania wykazał, że oba numery są identyczne.
W opisanym wyżej przykładzie wykonania , moduł identyfikacji abonenta SIM każdej stałej końcówki komórkowej TCF jest stały i wbudowany, i w przeciwieństwie do tego, co ma miejsce w innych stałych końcówkach komórkowych, ma włączoną funkcję weryfikacji numeru identyfikacyjnego abonenta, tak więc na początku moduł identyfikacji abonenta SIM nie jest w pełni aktywowany.
Na etapie instalacji stałych końcówek komórkowych TCF, operator wprowadza do każdej stałej końcówki komórkowej TCF, z jej odpowiedniej końcówki abonenckiej określonego abonenta U, numer identyfikacyjny abonenta, który został zapisany podczas produkcji w module identyfikacji abonenta SIM odpowiadającym stałej końcówce komórkowej TCF. Każda stała końcówka komórkowa TCF zapisuje ten numer w wewnętrznej programowalnej pamięci stałej typu EEPROM.
Stała końcówka komórkowa TCF przeprowadza następnie kompletną aktywację modułu identyfikacji abonenta SIM, aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich swoich funkcji. W tym celu i ponieważ moduł identyfikacji abonenta SIM ma włączoną funkcję weryfikacji numeru identyfikacyjnego abonenta, stała końcówka komórkowa TCF podaje mu numer identyfikacyjny abonenta zapisany poprzednio w pamięci EEPROM. Moduł identyfikacji abonenta SIM porównuje numer podany przez stałą końcówkę komórkową TCF z tym już w nim zapisanym podczas produkcji. Jeśli w wyniku porównania oba numery są zgodne, przez
177 638 co moduł identyfikacji abonenta SIM jest w pełni aktywny i umożliwia dzięki temu dostęp do wszystkich swoich funkcji, nie ma potrzeby działania ze strony abonentów U, aby to nastąpiło.
Przed zwykłą pracą i podczas procesu inicjalizacji, stała końcówka komórkowa TCF generuje nowy numer identyfikacyjny abonenta, zapamiętując w pamięci buforowej modułu sygnałów niskiej częstotliwości i sterującego BFC, że etap instalacji jest zakończony, w celu późniejszego tego wskazania.
Aby wygenerować nowy numer identyfikacyjny abonenta, stała końcówka komórkowa TCF wykonuje szereg funkcji arytmetycznych, takie jak przykładowo opisane poniżej.
Stała końcówka komórkowa TCF pobiera jako dane wejściowe numer identyfikacyjny abonenta, który zapisała w pamięci EEPROM. Następnie wyznacza liczbę cyfr stanowiących ten numer, która może wynosić od czterech do ośmiu cyfr. Zależnie od wyniku, dołącza pewną liczbę zer aż do uzyskania liczby ośmiocyfrowej. Na końcu stała końcówka komórkowa TCF odwraca pozycje nieparzyste i parzyste tej ostatniej liczby, przez co tworzy nowy numer identyfikacyjny abonenta.
Po wygenerowaniu przez stałą końcówkę komórkową TCF nowego numeru identyfikacyjnego abonenta, jest on zapisywany także w jej module sygnałów niskiej częstotliwości i sterującym BFC.
Następnie przesyła ten nowy numer identyfikacyjny abonenta do modułu identyfikacji abonenta SIM, w którym jest on również zapisywany do wykorzystania później w zwykłej pracy stałej końcówki komórkowej TCF, zastępując numer, który znajdował się tam poprzednio. Stała końcówka komórkowa TCF musi wykorzystać ten nowy numer identyfikacyjny abonenta za każdym razem, gdy wymaga dostępu do funkcji modułu identyfikacji abonenta SIM, w przypadku gdy ten ostatni jest wstrzymany i musi być ponownie włączony (na przykład, po czynnościach konserwatorskich, w których nie jest potrzebne utrzymywanie aktywacji modułu tożsamości abonenta).
W ten sposób stała końcówka komórkowa TCF aktywuje w pełni moduł identyfikacji abonenta SIM, bez potrzeby działania ze strony abonenta U, a z drugiej strony zmienia się numer identyfikacyjny abonenta zapisany w każdym module identyfikacji abonenta SIM, przy czym numer ten jest nieznany ani abonentowi ani operatorowi systemu, przez co zapobiega się używaniu modułów identyfikacji abonenta SIM poza ich odpowiednimi stałymi końcówkami komórkowymi TCF, ponieważ w przypadku usunięcia z odpowiedniej stałej końcówki komórkowej TCF, trzeba będzie wprowadzić numer identyfikacyjny abonenta, aby je ponownie włączyć, a numer ten nie jest znany żadnej ze stron.
177 638
TCF
TCM
TCM
RF CCM _2L □-Du
TCF
FIG. 1
RAD
BFC Z
SIM
TCF
FIG. 2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób legalizowania tożsamości abonenta w stałej końcówce komórkowej zawierającej moduł identyfikacji abonenta, który zawiera pierwszy numer identyfikacji abonenta zapamiętany w pamięci wewnętrznej tego modułu identyfikacji abonenta, znamienny tym, że wprowadza się do modułu identyfikacji abonenta (SEM), poprzez moduł interfejsu (Z) zawarty w stałej końcówce komórkowej (TCF), drugi numer identyfikacji abonenta, porównuje się pierwszy numer identyfikacji abonenta z drugim numerem identyfikacji abonenta i sprawdza się, czy te numery odpowiadają sobie tak, że moduł identyfikacji abonenta (SIM) jest w pełni aktywny dla umożliwienia użycia przez abonenta (U) stałej końcówki komórkowej (TCF), po czym generuje się trzeci numer identyfikacji abonenta i zapamiętuje się ten numer w module sygnałów niskiej częstotliwości i sterowania (BFC) zawartym w stałej końcówce komórkowej (TCF) i w pamięci wewnętrznej modułu identyfikacji abonenta (SIM).
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wprowadzanie drugiego numeru identyfikacji abonenta, jego porównanie z pierwszym numerem identyfikacji abonenta i generowanie trzeciego numeru identyfikacji abonenta wykonuje się jednocześnie z instalacją stałej końcówki komórkowej (TCF).
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że przy ponownej instalacji stałej końcówki komórkowej (TCF) wykorzystuje się trzeci numer identyfikacji abonenta do sprawdzania legalizacji tożsamości abonenta (U).
PL95316046A 1994-12-30 1995-12-21 Sposób legalizowania tożsamości abonenta w stałej końcówce komórkowej PL177638B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ES09402693A ES2108622B1 (es) 1994-12-30 1994-12-30 Autentificacion de identidad de abonado en terminales celulares fijos.
PCT/EP1995/005077 WO1996021327A1 (en) 1994-12-30 1995-12-21 Subscriber identity authentication in fixed cellular terminals

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL316046A1 PL316046A1 (en) 1996-12-23
PL177638B1 true PL177638B1 (pl) 1999-12-31

Family

ID=8288449

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95316046A PL177638B1 (pl) 1994-12-30 1995-12-21 Sposób legalizowania tożsamości abonenta w stałej końcówce komórkowej

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5854976A (pl)
EP (1) EP0748572A1 (pl)
JP (1) JPH09510073A (pl)
CN (1) CN1143440A (pl)
AR (1) AR000400A1 (pl)
AU (1) AU710762B2 (pl)
CA (1) CA2184010A1 (pl)
ES (1) ES2108622B1 (pl)
FI (1) FI963372A (pl)
MA (1) MA23767A1 (pl)
PE (1) PE28697A1 (pl)
PL (1) PL177638B1 (pl)
WO (1) WO1996021327A1 (pl)
ZA (1) ZA9510564B (pl)

Families Citing this family (33)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI952146A (fi) * 1995-05-04 1996-11-05 Nokia Telecommunications Oy Tilaajalaitteen käyttoikeuden tarkistus
FI101031B (fi) * 1995-05-12 1998-03-31 Nokia Telecommunications Oy Tilaajalaitteen käyttöoikeuden tarkistus
GB2304257A (en) * 1995-08-08 1997-03-12 Northern Telecom Ltd Method of Effecting SIM Card Replacement
DE19637153C1 (de) * 1996-09-12 1998-04-02 Siemens Ag Verfahren und Kommunikationssystem zur erstmaligen Eintragung von Teilnehmerdaten eines Mobilteilnehmers in eine zentrale Teilnehmerdatenbasis
CN1112076C (zh) * 1996-09-19 2003-06-18 Ntt移动通信网株式会社 启动移动站的方法
FI104351B (fi) * 1997-01-23 1999-12-31 Nokia Telecommunications Oy Menetelmä turvallisuushallintaan liittyvien tarkistustoimintojen suorittamiseksi matkaviestinverkossa ja/tai langattomassa tilaajaverkossa
WO1998036546A1 (fr) * 1997-02-14 1998-08-20 Ntt Mobile Communications Network Inc. Procede de commande d'une station mobile, et station mobile utilisant ce procede
EP0970422B1 (de) * 1997-03-27 2002-11-13 Siemens Aktiengesellschaft Anordnung zur übertragung von programmen
DE19722181C1 (de) * 1997-05-27 1998-11-26 Siemens Ag Kraftfahrzeug-Einbauvorrichtung für ein Mobiltelefon
US6324402B1 (en) * 1997-10-07 2001-11-27 Nortel Dasa Network System Gmbh & Co. Kg Integration scheme for a mobile telephone
US6104928A (en) * 1997-10-07 2000-08-15 Nortel Dasa Network System Gmbh & Co. Kg Dual network integration scheme
US6269248B1 (en) * 1998-02-03 2001-07-31 Nortel Networks Limited Method and apparatus for programming a cellular line access unit utilizing an extension telephone
US6195568B1 (en) 1998-02-24 2001-02-27 Ericsson Inc. Radiotelephone adapted to the identity of its user
US6179205B1 (en) * 1998-03-05 2001-01-30 Visa International Service Association System and method for locking and unlocking and application in a smart card
US6349217B1 (en) * 1998-04-24 2002-02-19 Lucent Technologies Inc. Multi-mode/multi-rate fixed wireless communication system
SE514433C2 (sv) 1998-05-08 2001-02-26 Ericsson Telefon Ab L M Förfarande och anordning i ett trådlöst kommunikationssystem
FI107110B (fi) 1998-06-24 2001-05-31 Nokia Networks Oy Menetelmä ja verkkoelementti tilaajan liittämiseksi matkaviestinverkkoon
DE19828735A1 (de) * 1998-06-29 1999-12-30 Giesecke & Devrient Gmbh Mobilfunksystem mit dynamisch änderbarer Identität
US6195531B1 (en) * 1998-11-25 2001-02-27 Telefonaktiebolaget L M Ericsson (Publ) Method and system for automatic configuration of fixed cellular terminals
GB2357009A (en) * 1999-12-02 2001-06-06 Orange Personal Comm Serv Ltd Dual mode phone and cellularly linked cordless base station
US6996072B1 (en) 2000-01-19 2006-02-07 The Phonepages Of Sweden Ab Method and apparatus for exchange of information in a communication network
US8400946B2 (en) 2000-01-19 2013-03-19 Sony Corporation System and method for sharing common location-related information between communication devices
US6977909B2 (en) 2000-01-19 2005-12-20 Phonepages Of Sweden, Inc. Method and apparatus for exchange of information in a communication network
US7248862B2 (en) 2000-01-19 2007-07-24 Sony Ericsson Mobile Communications Ab Method and apparatus for retrieving calling party information in a mobile communications system
US6922721B1 (en) 2000-10-17 2005-07-26 The Phonepages Of Sweden Ab Exchange of information in a communication system
FR2810840B1 (fr) * 2000-06-26 2003-05-30 Sagem Perfectionnements aux terminaux pour le raccordement a un reseau de telecommunication par voie hertzienne d'un ou plusieurs postes telephoniques fixes d'une ligne du reseau telephonique filaire
GB2366141B (en) * 2001-02-08 2003-02-12 Ericsson Telefon Ab L M Authentication and authorisation based secure ip connections for terminals
SE0102729D0 (sv) 2001-08-15 2001-08-15 Phone Pages Sweden Ab Method and apparatus for exchange of information in a communication network
US7076797B2 (en) * 2001-10-05 2006-07-11 Microsoft Corporation Granular authorization for network user sessions
CN1172469C (zh) * 2001-12-13 2004-10-20 华为技术有限公司 一种自主选择加密算法实现保密通信的方法
US20030216136A1 (en) * 2002-05-16 2003-11-20 International Business Machines Corporation Portable storage device for providing secure and mobile information
US7599713B2 (en) * 2004-03-10 2009-10-06 Nxp B.V. Mobile terminal with reduced components
DE102005060351A1 (de) * 2005-12-16 2007-06-21 Siemens Ag Verfahren zur Aufnahme eines Funkmoduls in ein Funknetz mit Zugangsberechtigungsprüfung, Funkmodul und Teilnehmeridentifikationsmodul zur Unterstützung des Verfahrens

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS60103834A (ja) * 1983-11-11 1985-06-08 Nippo Tsushin Kogyo Kk 個人呼出通信システム
FI77550C (fi) * 1987-07-29 1989-03-10 Nokia Mobira Oy Foerfarande foer sammankoppling till anvaendarens kort vid en mobilradiotelefon.
US5448764A (en) * 1989-06-08 1995-09-05 U.S. Philips Corporation Cordless telephone set with secure communication protocol
GB2241133A (en) * 1990-02-14 1991-08-21 Motorola Inc Radiotelephone having removable memory means for storing radio user validation code
FI88842C (fi) * 1990-03-22 1993-07-12 Nokia Mobile Phones Ltd Kontroll av kortsanslutning
FI98183C (fi) * 1992-02-14 1997-04-25 Nokia Mobile Phones Ltd Järjestely data-adapterin kytkemiseksi GSM-solukkopuhelimeen
SE470519B (sv) * 1992-11-09 1994-06-27 Ericsson Telefon Ab L M Anordning för tillhandahållande av tjänster såsom telefonkommunikation datakommunikation, etc omfattande en terminalenhet och en accessenhet
US5444764A (en) * 1993-07-01 1995-08-22 Motorola, Inc. Method of providing a subscription lock to a radiotelephone system
US5497411A (en) * 1994-03-14 1996-03-05 Pellerin; Joseph C. E. Telecommunications card-access system

Also Published As

Publication number Publication date
PL316046A1 (en) 1996-12-23
AU710762B2 (en) 1999-09-30
CN1143440A (zh) 1997-02-19
MA23767A1 (fr) 1996-07-01
ES2108622B1 (es) 1998-07-01
ZA9510564B (en) 1996-05-07
PE28697A1 (es) 1997-08-21
WO1996021327A1 (en) 1996-07-11
US5854976A (en) 1998-12-29
FI963372A0 (fi) 1996-08-29
EP0748572A1 (en) 1996-12-18
JPH09510073A (ja) 1997-10-07
AR000400A1 (es) 1997-06-18
AU4432996A (en) 1996-07-24
CA2184010A1 (en) 1996-07-11
FI963372A (fi) 1996-08-29
ES2108622A1 (es) 1997-12-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL177638B1 (pl) Sposób legalizowania tożsamości abonenta w stałej końcówce komórkowej
AU758451B2 (en) Subscriber validation method in cellular communication system
US6236852B1 (en) Authentication failure trigger method and apparatus
RU2129760C1 (ru) Способ эксплуатации мобильной радиосети
AU724429B2 (en) System and method for changing subscriber service features in a radio telecommunications network
US6427073B1 (en) Preventing misuse of a copied subscriber identity in a mobile communication system
US6463276B1 (en) Mobile terminal having conditional blocking of outgoing call requests
CA2288159C (en) Roamer service auto-activation and deactivation in a home location register
US5517554A (en) Apparatus and method for locking a mobile communication unit
JP4222722B2 (ja) 取り外し可能なデータ記憶装置を備えたユーザステーションを有する加入者システム
US6038440A (en) Processing of emergency calls in wireless communications system with fraud protection
KR100228021B1 (ko) 스마트 카드를 구비한 이동통신 단말기 및 그를 이용한 가입자 인증방법과 공유 비밀테이터 갱신방법
US6487402B1 (en) System and method for providing access to a wireless communication service to a group of subscribers who share a set of modems
CA2311092A1 (en) Mobile-station adapted for removable user identity modules
US6430279B2 (en) Method for the acceptance of calling charges for individual calls as well as telephone network and terminal unit
KR19990063908A (ko) 단축 코드 다이얼링 장치 및 전기통신 링크 설치 방법
CN102014388B (zh) 合法终端的判定方法及系统
WO2001022757A1 (en) Method of processing charging information