PL176337B1 - Styk sprężysty do urządzeń elektrycznych, zwłaszcza do rozdzielnic średniego napięcia - Google Patents

Styk sprężysty do urządzeń elektrycznych, zwłaszcza do rozdzielnic średniego napięcia

Info

Publication number
PL176337B1
PL176337B1 PL95307500A PL30750095A PL176337B1 PL 176337 B1 PL176337 B1 PL 176337B1 PL 95307500 A PL95307500 A PL 95307500A PL 30750095 A PL30750095 A PL 30750095A PL 176337 B1 PL176337 B1 PL 176337B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
jaw
jaws
adjusting
terminal strip
spring
Prior art date
Application number
PL95307500A
Other languages
English (en)
Other versions
PL307500A1 (en
Inventor
Antoni Kotula
Original Assignee
Elektromontaz Rzeszow Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elektromontaz Rzeszow Sa filed Critical Elektromontaz Rzeszow Sa
Priority to PL95307500A priority Critical patent/PL176337B1/pl
Publication of PL307500A1 publication Critical patent/PL307500A1/xx
Publication of PL176337B1 publication Critical patent/PL176337B1/pl

Links

Landscapes

  • Connections Arranged To Contact A Plurality Of Conductors (AREA)

Abstract

1. Styk sprężysty do urządzeń elektrycznych, zwłaszcza 3 do rozdzielnic średniego napięcia, złożony z segmentów, wykonanych z materiału przewodzącego, połączonych galwanicznie z listwą zaciskową i przewidzianych do połączenia zewspólną szyną prądową, z których każdy jest wyposażony w parę zaciskowych szczęk, zaopatrzonych w otwory montażowe przechodzące osiowo przez obie szczęki, ułożonych symetrycznie względem listwy zaciskowej oraz zamocowanych na niej połączeniem śrubowym i dociśniętych do niej sprężyście, przy czym każda ze szczęk jest zakończona z przodu wypukłym wprowadzeniem na szynę prądową, w części środkowej ma kształt zbliżony do wydłużonej prostokątnej płytki, zaś z tyłu jest zakończona wypukłym przegięciem, znamienny tym, zew regulacyjnym otworze (11) listwy zaciskowej (2) jest osadzona tulejka dystansowa (12) i umieszczonaw niej' regulacyjna śruba (7), osadzonaw piewvszym otworze montażowym (6) każdej ze szczęk (3), a tulejka dystansowa (12) w regulacyjnym otworze (11) oraz regulacyj'na śruba (7) w tulejce dystansowej (12) i w pierwszych otworach montażowych (6) są osadzone suwliwie z ciasnym pasowaniem, zaś każda ze szczęk (3)jest dociśnięta swym przegięciem(8) dolistwyzaciskowej (2) orazswą środkowączęściądotulejkidystansowej (12), bądź swym wprowadzeniem (4) do szyny prądowej (5), regulacyjną sprężyną (13), osadzoną na tej regulacyjnej śrubie (7), przy czym regulacyjna sprężyna (13) jednej szczęki (3) jest wsparta na łbie regulacyjnejśruby (7), zaś regulacyjna sprężyna (13) drugiej szczęki (3) jest wsparta na pierwszej nakrętce samohamownej (14), nakręconej na koniec tej regulacyjnej śruby (7), a ponadto szczęki (3) są połączone z listwą zaciskową (2) elementem sprężystym (10), umieszczonymw osadzonym otworze (15) listwyzaciskowej' (2) i drugim otworze montażowym (9) każdej ze szczęk (3), zaś regulacyjne sprężyny (13) są wykonane w postaci talerzowych sprężyn

Description

Przedmiotem wynalazku jest styk sprężysty do urządzeń elektrycznych, zwłaszcza do rozdzielnic średniego napięcia. Wynalazek może być zastosowany w urządzeniach elektrycznych przy łączeniu torów prądowych, a szczególnie przydatny może być w rozdzielnicach średniego napięcia przy łączeniu elementów przewodzących, gdzie niezbędny jest docisk sprężysty. Styk sprężysty może współpracować z elementami toru prądowego jako styk rozłączny, na przykład w rozdzielnicach o dużych prądach znamionowych, a także w rozdzielnicach z członem ruchomym do połączenia toru prądowego części ruchomej z torem prądowym części nieruchomej rozdzielnicy, przy czym styk sprężysty współpracuje ze stykiem stałym połączonym galwanicznie z szyną prądową toru prądowego lub bezpośrednio z tą szyną prądową.
Znany styk sprężysty do urządzeń elektrycznych, na przykład z polskiego opisu patentowego nr 157569, składa się z dwóch połączonych ze sobą szczęk, wykonanych z materiału przewodzącego, które zaopatrzone są w co najmniej jeden otwór montażowy, przechodzący osiowo przez obie szczęki, przy czym szczęki są połączone montażową śrubą osadzoną w tym otworze montażowym i zaopatrzoną w dociskową sprężynę.
Z kolei z polskiego opisu patentowego nr 49031 znany jest styk sprężysty złożony z segmentów połączonych z listwą zaciskową, przy czym z segmentów można budować w zależności od potrzeb styki sprężyste o znamionowej obciążalności prądowej od 200 A (jeden segment) do 1250 A (pięć segmentów). Segment styku sprężystego składa się z czterech szczęk, symetrycznie ułożonych względem listwy zaciskowej i ' zamocowanych w obejmie przy pomocy montażowych wkrętów do tej listwy zaciskowej, przy czym każda ze szczęk jest dociśnięta dwiema dociskowymi sprężynami osadzonymi w obejmie, do listwy zaciskowej i styku stałego, a ponadto jest zakończona z przodu wypukłym wprowadzeniem, którym jest wsparta na styku stałym, zaś z tyłu wypukłym przegięciem, którym z kolei jest wsparta na listwie zaciskowej.
Znany jest także, z polskiego opisu patentowego nr 67434, styk sprężysty wyposażony w szczęki położone w odległości trochę mniejszej niż grubość styku stałego. Szczęki te są dociśnięte do izolacyjnej przekładki dystansowej za pomocą dociskowych sprężyn. W trakcie czynności połączenia lub rozłączenia styku sprężystego ze stykiem stałym, szczęki styku sprężystego są naprowadzane na styk stały i obejmują go, ulegając przy tym rozchyleniu, co powoduje ściśnięcie dociskowych sprężyn.
Niedogodnością znanych rozwiązań jest brak możliwości regulacji siły docisku szczęk styku sprężystego do styku stałego, zwłaszcza w trakcie eksploatacji urządzenia elektrycznego ze stykami sprężystymi, a ponadto znane styki sprężyste posiadają skomplikowaną konstrukcję, trudną w wykonaniu i montażu przy masowej produkcji.
Styk sprężysty według wynalazku charakteryzuje się tym, że w regulacyjnym otworze listwy zaciskowej jest osadzona tulejka dystansowa i umieszczona w niej regulacyjna śruba, osadzona w pierwszym otworze montażowym każdej ze szczęk, a tulejka dystansowa w regulacyjnym otworze oraz regulacyjna śruba w tulejce dystansowej i w pierwszych otworach montażowych są osadzone suwliwie z ciasnym pasowaniem, zaś każda ze szczęk jest
176 337 dociśnięta swym przegięciem do listwy zaciskowej oraz swą środkową częścią do tulejki dystansowej, bądź swym wprowadzeniem do szyny prądowej, regulacyjną sprężyną, osadzoną na tej regulacyjnej śrubie, przy czym regulacyjna sprężyna jednej szczęki jest wsparta na łbie regulacyjnej śruby, zaś regulacyjna sprężyna drugiej szczęki jest wsparta na pierwszej nakrętce samohamownej, nakręconej na koniec tej regulacyjnej śruby. Szczęki są połączone z listwą zaciskową elementem sprężystym, umieszczonym w osadczym otworze listwy zaciskowej i drugim otworze montażowym każdej ze szczęk. Regulacyjne sprężyny są wykonane w postaci talerzowych sprężyn.
Korzystnym jest, jeśli element sprężysty stanowi kołek rozprężny, zwinięty z blachy w kształt rurki, który w osadczym otworze listwy zaciskowej jest osadzony na wcisk, zaś w drugim otworze montażowym każdej ze szczęk jest osadzony z luzem średnicowym wynoszącym 0 - 1 mm na stronę.
W innym wykonaniu element sprężysty stanowi osadcza śruba, która jest osadzona przesuwnie z luźnym pasowaniem w osadczym otworze listwy zaciskowej i drugim otworze montażowym każdej ze szczęk oraz jest wyposażona w dwie osadcze sprężyny, wykonane w postaci talerzowych sprężyn i nakręconą na jej koniec drugą nakrętkę samohamowną, przy czym każda ze szczęk jest dociśnięta do listwy zaciskowej jedną z tych osadczych sprężyn, a ponadto osadcza sprężyna jednej szczęki jest wsparta na łbie osadczej śruby, zaś drugiej szczęki, na drugiej nakrętce samohamownej.
Korzystnym jest także, gdy pierwsza część obrysu przekroju wzdłużnego wprowadzenia szczęki styku sprężystego, położona od strony listwy zaciskowej jest złożona, w kierunku od środkowej części szczęki, z pierwszego łuku, połączonego poprzez i pierwszy odcinek, ułożony w kierunku zbliżonym do równoległego do górnej powierzchni' iśrodkowej części szczęki, z drugim łukiem, zakończonym drugim odcinkiem, odchylonym·.· od listwy zaciskowej, przy czym te łuki są wypukłe w stronę listwy zaciskowej i wystające -poniżej dolnej powierzchni środkowej części szczęki, a ponadto druga część tego obrysu położona naprzeciwko pierwszej jest złożona, w kierunku od środkowej części szczęki, z .-trzeciego łuku, wypukłego w stronę od listwy zaciskowej i zakończonego trzecim odcinkiem, który jest ułożony w kierunku zbliżonym do równoległego do pierwszego odcinka i połączony z czwartym odcinkiem, odchylonym od listwy zaciskowej, przy czym trzeci łuk i trzeci odcinek są położone poniżej górnej powierzchni środkowej części szczęki.
Talerzowe sprężyny w regulacyjnej sprężynie są ułożone współosiowo w szereg, w którym każda następna jest odwrócona o 180° w stosunku do poprzedniej.
W innym wykonaniu talerzowe sprężyny w regulacyjnej sprężynie są ułożone współosiowo w szereg par złożonych z jednakowo ułożonych talerzowych sprężyn, przy czym w tym szeregu każda następna para jest odwrócona o 180° w stosunku do poprzedniej.
Zaletą styku sprężystego według wynalazku jest łatwa regulacja siły docisku styku sprężystego do szyny prądowej lub styku stałego, w tym możliwość regulacji tej siły w stanie rozłączenia z szyną prądową, co ma duże znaczenie dla obsługi rozdzielnic z wysuwanym członem- ruchomym. Styk sprężysty ma prostą budowę, łatwą w wykonaniu i montażu przy produkcji masowej. Kształt szczęki styku sprężystego jest łatwy do uzyskania poprzez wykrawanie szczęki z blachy, a ponadto kształt obrysu wprowadzenia szczęki umożliwia uzyskanie dużej powierzchni styczności styku sprężystego z szyną prądową, a przez to uzyskanie jego dużej obciążalności prądowej. Zastosowanie talerzowych sprężyn umożliwia uzyskanie dużej siły docisku szczęk, przy stosunkowo niewielkich rozmiarach regulacyjnej sprężyny, zaś poszczególne rozwiązania ułoŻenia talerzowych sprężyn umożliwiają dobranie siły docisku szczęk przy określonej wymiarami elementów styku sprężystego drodze ugięcia regulacyjnych sprężyn.
Przedmiot wynalazku jest pokazany w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia styk sprężysty, w stanie jego połączenia z szyną prądową, wyposażony w element sprężysty w, postaci kołka rozpręŻnego, w widoku z boku i częściowym przekroju wzdłużnym, fig. 2 - styk sprężysty, w stanie 'jego rozłączenia z szyną prądową, zawierający element sprężysty wykonany w postaci osadczej śruby wyposażonej w dwie
176 337 osadcze sprężyny i drugą nakrętkę samohamowną, w widoku z boku i częściowym przekroju wzdłużnym, fig. 3 - styk sprężysty trójsegmentowy w. widoku z góry, fig. 4 · - wprowadzenie szczęki styku sprężystego w widoku z boku, a fig. 5 i fig. 6 przedstawiają regulacyjną sprężynę w przykładach wykonania w widoku z boku.
Styk sprężysty jest złożony z segmentów 1, wykonanych z materiału przewodzącego, połączonych galwanicznie z listwą zaciskową 2 i ułożonych równolegle przy jej brzegu, przy czym segment 1 styku sprężystego jest wyposażony w parę zaciskowych szczęk 3, zamocowanych na listwie zaciskowej 2 i ułożonych względem niej symetrycznie. Każda ze szczęk 3 jest zakończona z przodu wypukłym wprowadzeniem 4 na szynę prądową 5, w części środkowej ma kształt zbliżony do wydłużonej prostokątnej płytki z umieszczonym w jej osi podłużnej pierwszym otworem montażowym 6 na regulacyjną śrubę 7, zaś z tyłu jest zakończona wypukłym przegięciem 8 z drugim otworem montażowym 9 na element sprężysty 10. Z kolei listwa zaciskowa 2 ma w pobliżu swego brzegu regulacyjny otwór 11 przelotowy, z osadzoną w nim tulejką dystansową 12 i umieszczoną w niej regulacyjną śrubą 7, która jest osadzona w pierwszym otworze montażowym 6 każdej ze szczęk 3, przy czym tulejka dystansowa 12 w regulacyjnym otworze 11 oraz regulacyjna śruba 7 w tulejce dystansowej 12 i w pierwszych otworach montażowych 6 są osadzone suwliwie z ciasnym pasowaniem, zaś każda ze szczęk 3 jest dociśnięta regulacyjną sprężyną 13, osadzoną na tej regulacyjnej śrubie 7, do listwy zaciskowej 2 oraz do bocznej powierzchni szyny prądowej 5, bądź do tulejki dystansowej 12, odpowiednio do stanu połączenia, bądź rozłączenia styku sprężystego z tą szyną prądową 5, a ponadto regulacyjna sprężyna 13 jednej szczęki 3 jest wsparta na łbie regulacyjnej śruby 7, zaś regulacyjna sprężyna 13 drugiej szczęki 3 jest wsparta na pierwszej nakrętce samohamownej 14, nakręconej na koniec tej regulacyjnej śruby 7.
Szczęki 3 są połączone, z listwą zaciskową 2 elementem sprężystym 10, umieszczonym w osadczym otworze 15 przelotowym listwy zaciskowej 2 i drugim otworze montażowym 9 każdej ze szczęk 3, przy czym ten osadczy otwór 15 jest wykonany w dalszej odległości od brzegu listwy zaciskowej 2 niż jej regulacyjny otwór 11. Element sprężysty 10 stanowi kołek rozprężny 16, zwinięty z blachy w kształt rurki, który w osadczym otworze 15 listwy zaciskowej 2 jest osadzony na wcisk i zablokowany przed przesuwem osiowym, zaś w drugim otworze montażowym 9 każdej ze szczęk 3 jest osadzony z luzem średnicowym wynoszącym 0 1 mm na stronę.
W innym wykonaniu styku sprężystego, w celu zwiększenia siły docisku szczęk 3 do listwy zaciskowej 2, a tym samym zwiększenia jego obciążalności prądowej, element sprężysty 10 stanowi osadcza śruba 17, która jest osadzona przesuwnie z luźnym pasowaniem w osadczym otworze 15 listwy zaciskowej 2 i drugim otworze montażowym 9 każdej ze szczęk 3 oraz jest wyposażona w dwie osadcze sprężyny 18 i nakręconą na jej koniec drugą nakrętkę samohamowną 19, przy czym każda ze szczęk 3 jest dociśnięta do listwy zaciskowej 2 jedną z tych osadczych sprężyn 18, a ponadto osadcza sprężyna 18 jednej szczęki 3 jest wsparta na łbie osadczej śruby 17, zaś drugiej szczęki 3, na drugiej nakrętce samohamownej 19.
Każda z samohamownych nakrętek 14 i 19 ma samozaciskową wkładkę samohamowną wykonaną z tworzywa sztucznego.
Z segmentów 1 można budować w zależności od potrzeb styki sprężyste o znamionowej obciążalności prądowej od 630 do 2500 A poprzez zamocowanie do jednej listwy zaciskowej 2, odpowiednio od jednego do czterech segmentów 1 przewidzianych do połączenia ze wspólną szyną prądową 5 lub stykami stałymi połączonymi galwanicznie ze wspólną szyną prądową 5. Z kolei w listwie zaciskowej 2, w pobliżu jej końca przeciwległego w stosunku do miejsca zamocowania szczęk 3, są wykonane zaciskowe otwory 20, w ilości od jednego do czterech, do zamocowania tej listwy zaciskowej 2 do konstrukcji wsporczej lub podłączenia do tej listwy 2 elementów toru prądowego członu ruchomego rozdzielnicy.
Wprowadzenie 4 szczęki 3 styku sprężystego ma w przekroju wzdłużnym obrys, którego pierwsza część położona od strony listwy zaciskowej 2 jest złożona, w kierunku od
176 337 środkowej części szczęki 3, z pierwszego łuku 21, połączonego poprzez pierwszy odcinek 22, ułożony w kierunku zbliżonym do równoległego do górnej powierzchni środkowej części szczęki 3, z drugim łukiem 23, zakończonym drugim odcinkiem 24, odchylonym od listwy zaciskowej 2, przy czym te łuki 21 i 23 są wypukłe w stronę listwy zaciskowej 2 i wystające poniżej dolnej powierzchni środkowej części szczęki 3, a ponadto druga część tego obrysu położona naprzeciwko pierwszej jest złożona, w kierunku od środkowej części szczęki 3, z trzeciego łuku 25, wypukłego w stronę od listwy zaciskowej 2 i zakończonego trzecim odcinkiem 26, który jest ułożony w kierunku zbliżonym do równoległego do pierwszego odcinka 22 i połączony z czwartym odcinkiem 27, odchylonym od listwy zaciskowej 2, przy czym trzeci łuk 25 i trzeci odcinek 26 są położone poniżej górnej powierzchni środkowej części szczęki 3.
W stanie rozłączenia styku sprężystego z szyną prądową 5 szczęki 3 są wsparte na tulejce dystansowej 12, zaś regulacyjne sprężyny 13 są ściśnięte z naprężeniem wstępnym wymaganym do prawidłowego ułożenia się szczęk 3 w trakcie łączenia styku sprężystego z szyną prądową 5. W stanie połączenia styku sprężystego z szyną prądową 5 odległość pomiędzy dolnymi powierzchniami środkowych części szczęk 3 jest nieco większa od długości tulejki dystansowej 12, przez co regulacyjne sprężyny 13 są ściśnięte z dodatkowym naprężeniem w stosunku do naprężenia wstępnego, a ponadto szczęki są dociśnięte na całej długości pierwszego odcinka 22 wprowadzenia 4 do bocznej powierzchni szyny prądowej 5, przez co z kolei uzyskuje się dużą powierzchnię styczności styku sprężystego z tą szyną prądową 5.
Każda z regulacyjnych sprężyn 13 jest złożona z talerzowych sprężyn ułożonych współosiowo w szereg, w którym każda następna jest odwrócona o 180° w stosunku do poprzedniej. W innym wykonaniu regulacyjnej sprężyny 13 jej talerzowe sprężyny są ułożone współosiowo w szereg par złożonych z jednakowo ułożonych talerzowych sprężyn, przy czym w tym szeregu każda następna para jest odwrócona o 180° w stosunku do poprzedniej. Osadcza sprężyna 18 jest złożona z talerzowych sprężyn, ułożonych podobnie jak w regulacyjnej sprężynie 13, jednakże w ilości około połowę mniejszej niż w przypadku regulacyjnej sprężyny 13.
176 337
176 337
1 2 8 3
2125 22 26 232724 4
Fig. 4
Fig. 5
Fig. 6
176 337
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz.
Cena 2,00 zl.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Styk sprężysty do urządzeń elektrycznych, zwłaszcza do rozdzielnic średniego napięcia, złożony z segmentów, wykonanych z materiału przewodzącego, połączonych galwanicznie z listwą zaciskową i przewidzianych do połączenia ze wspólną szyną prądową, z których każdy jest wyposażony w parę, zaciskowych szczęk, zaopatrzonych w otwory montażowe przechodzące osiowo przez obie szczęki, ułożonych symetrycznie względem listwy zaciskowej oraz zamocowanych na niej połączeniem śrubowym i dociśniętych do niej sprężyście, przy czym każda ze szczęk jest zakończona z przodu wypukłym wprowadzeniem na szynę prądową, w części środkowej ma kształt zbliżony do wydłużonej prostokątnej płytki, zaś z tyłu jest zakończona wypukłym przegięciem, znamienny tym, że w regulacyjnym otworze (11) listwy zaciskowej (2) jest osadzona tulejka dystansowa (12) i umieszczona w niej regulacyjna śruba (7), osadzona w pierwszym otworze montażowym (6) każdej ze szczęk (3), a tulejka dystansowa (12) w regulacyjnym otworze (11) oraz regulacyjna śruba (7) w tulejce dystansowej (12) i w pierwszych otworach montażowych (6) są osadzone suwliwie z ciasnym pasowaniem, zaś każda ze szczęk (3) jest dociśnięta swym przegięciem (8) do listwy zaciskowej (2) oraz swą środkową częścią do tulejki dystansowej (12), bądź swym wprowadzeniem (4) do szyny prądowej (5), regulacyjną sprężyną (13), osadzoną na tej regulacyjnej śrubie (7), przy czym regulacyjna sprężyna (13) jednej szczęki (3) jest wsparta na łbie regulacyjnej śruby (7), zaś regulacyjna sprężyna (13) drugiej szczęki (3) jest wsparta na pierwszej nakrętce samohamownej (14), nakręconej na koniec tej regulacyjnej śruby (7), a ponadto szczęki (3) są połączone z listwą zaciskową (2) elementem sprężystym (10), umieszczonym w osadzonym otworze (15) listwy zaciskowej (2) i · drugim otworze montażowym (9) każdej ze szczęk (3), zaś regulacyjne sprężyny (13) są wykonane w postaci talerzowych sprężyn.
  2. 2. Styk sprężysty według zastrz. 1, znamienny tym, że element sprężysty (10) stanowi kołek rozprężny (16), zwinięty z blachy w kształt rurki, który w osadczym otworze (15) listwy zaciskowej (2) jest osadzony na wcisk, zaś w drugim otworze montażowym (9) każdej ze szczęk (3) jest osadzony z luzem średnicowym wynoszącym 0 * 1 mm na stronę.
  3. 3. Styk sprężysty według zastrz. 1, znamienny tym, że element sprężysty (10) stanowi osadcza śruba (17), która jest osadzona przesuwnie z luźnym pasowaniem w osadczym otworze (15) listwy zaciskowej (2) i drugim otworze montażowym (9) każdej ze szczęk (3) oraz jest wyposażona w dwie osadcze sprężyny (18), wykonane w postaci talerzowych sprężyn i nakręconą na jej koniec drugą nakrętkę samohamowną (19), przy czym każda ze szczęk (3) jest dociśnięta do listwy zaciskowej (2) jedną z tych osadczych sprężyn (18), a ponadto osadcza sprężyna (18) jednej szczęki (3) jest wsparta na łbie osadczej śruby (17), zaś drugiej szczęki (3), na drugiej nakrętce samohamownej (19).
  4. 4. Styk sprężysty według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwsza część obrysu przekroju wzdłużnego wprowadzenia (4) szczęki (3) styku sprężystego, położona od strony listwy zaciskowej (2) jest złożona, w kierunku od środkowej części szczęki (3), z pierwszego łuku (21), połączonego poprzez pierwszy odcinek (22), ułożony w kierunku zbliżonym do równoległego do górnej powierzchni środkowej części szczęki (3), z drugim łukiem (23), zakończonym drugim odcinkiem (24), odchylonym od listwy zaciskowej (2), przy czym te łuki (21 i 23) są wypukłe w stronę listwy zaciskowej (2) i wystające poniżej dolnej powierzchni środkowej części szczęki (3), a ponadto druga część tego obrysu położona naprzeciwko pierwszej jest złożona, w kierunku od środkowej części szczęki (3), z trzeciego łuku (25), wypukłego w stronę od listwy zaciskowej (2) i zakończonego trzecim odcinkiem (26), który jest ułożony w kierunku zbliżonym do równoległego do pierwszego odcinka (22) i połączony z czwartym
    176 337 odcinkiem (27), odchylonym od listwy zaciskowej (2), przy czym trzeci łuk (25) i trzeci odcinek (26) są położone poniżej górnej powierzchni środkowej części szczęki (3).
  5. 5. Styk sprężysty według zastrz. 1, znamienny tym, że talerzowe sprężyny w regulacyjnej sprężynie (13) są ułożonych współosiowo w szereg, w którym każda następna jest odwrócona o 180° w stosunku do poprzedniej.
  6. 6. Styk sprężysty według zastrz. 1, znamienny tym, że talerzowe sprężyny w regulacyjnej sprężynie (13) są ułożone współosiowo w szereg par złożonych z jednakowo ułożonych talerzowych sprężyn, przy czym w tym szeregu każda następna para jest odwrócona o 180° w stosunku do poprzedniej.
PL95307500A 1995-02-28 1995-02-28 Styk sprężysty do urządzeń elektrycznych, zwłaszcza do rozdzielnic średniego napięcia PL176337B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95307500A PL176337B1 (pl) 1995-02-28 1995-02-28 Styk sprężysty do urządzeń elektrycznych, zwłaszcza do rozdzielnic średniego napięcia

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95307500A PL176337B1 (pl) 1995-02-28 1995-02-28 Styk sprężysty do urządzeń elektrycznych, zwłaszcza do rozdzielnic średniego napięcia

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL307500A1 PL307500A1 (en) 1996-09-02
PL176337B1 true PL176337B1 (pl) 1999-05-31

Family

ID=20064514

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95307500A PL176337B1 (pl) 1995-02-28 1995-02-28 Styk sprężysty do urządzeń elektrycznych, zwłaszcza do rozdzielnic średniego napięcia

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL176337B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL307500A1 (en) 1996-09-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7244140B2 (en) Spring-operated plug terminal
AU2013396240B2 (en) Plug-on neutral connection
EP2141719A1 (en) Fixed disconnector
AU2012339237A1 (en) High-current switch
US4727345A (en) Contact arrangement for low voltage circuit breaker with a flexible current lead
GB2268843A (en) A connecting clamp
US3678237A (en) Self-aligning jaw contact
PL176337B1 (pl) Styk sprężysty do urządzeń elektrycznych, zwłaszcza do rozdzielnic średniego napięcia
US3991290A (en) Anti-rock preventing means for electric switch contacts
US4482876A (en) Electromagnetic relay
US6884952B2 (en) Contact finger for a high-power switchgear
EP1346386B1 (en) Current limiting circuit breaker
US2063954A (en) Switch
ES8305163A1 (es) Perfeccionamientos en una instalacion portante para el soporte de aparatos de una instalacion electrica.
US5224884A (en) High current, low voltage drop, separable connector
US3487352A (en) Plug-type connection
US20030057074A1 (en) Contact arrangement for a grounding switch in switchgears which are provided for supplying and distributing power
RU2194325C2 (ru) Разъединитель с ножами заземления и механической блокировкой
PL176222B1 (pl) Styk sprężystyw modułowej obudowie izolacyjnej, zwłaszcza Ob rozdzielnic niskiego napięcia
CN203398072U (zh) 熔断器支架和用于隔离开关的熔断器组件
RU211952U1 (ru) Втычной контакт
CN109564830A (zh) 用于高压开关设备的接触装置及其应用和制造
US1953806A (en) Positive pressure clip
CN114122758A (zh) 电位分配装置
US1315599A (en) Electric switch.