PL174943B1 - Sokowirówka - Google Patents
SokowirówkaInfo
- Publication number
- PL174943B1 PL174943B1 PL94304608A PL30460894A PL174943B1 PL 174943 B1 PL174943 B1 PL 174943B1 PL 94304608 A PL94304608 A PL 94304608A PL 30460894 A PL30460894 A PL 30460894A PL 174943 B1 PL174943 B1 PL 174943B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- cone
- juicer
- cylindrical
- basket
- cylindrical part
- Prior art date
Links
Landscapes
- Food-Manufacturing Devices (AREA)
- Centrifugal Separators (AREA)
Abstract
1. Sokowirówka do gospodarstwa domowego, z walcowym
korpusem i wirującymkoszem o perforowanych ściankach,
umieszczonym w misce sokowej i osadzonym na sprzęgle wału
silnika napędowego, przy czym dno kosza ma tarczę nożową, a
w pokrywie sokowirówki umieszczono mimośrodowo otwory
załadowcze skierowane ku tarczy nożowej, znamienna tym, że
zabudowanajest najednolitej podstawie (1), wplaniew kształcie
koła z prostokątnym występem, którego zewnętrzne naroża są
zaokrąglone, przy czym na planie koła zabudowany jest
korpus (2) sokowirówki, korzystnie ze stali nierdzewnej,
gdzie nad silnikiem (3) z zamocowanym sprzęgłem (4), w
misce (5) sokowej, korzystnie ze stali nierdzewnej, wyposażonej
w stożek (7) przeciwwirowy, w którym pod częścią
zrzutową na jego powierzchni walcowej wykonane są dwa
żebra (7a, 7b) ustalające stożek (7) w misce (5) sokowej
naprzeciw znaczników na misce (5) i stożku (7), stycznie do
powierzchni bocznych kosza (6) i sprzęgła (4) dotykają swoim
obwodem co najmniej trzy równomiernie rozmieszczone na
obwodzie elastyczne elementy (8) w kształcie ściętego stożka,
z częścią walcową (10) pokrywy (9) z dwoma o różnych
kształtach otworami zasypowymi współpracuje przestawialny
stożek (11) zasypowy z jednym mimośrodowo do osi
wykonanym otworem (12) w kształcie nerki i częścią walcową
ustalającą stożek (11) na części walcowej (10) pokrywy (9),
natomiast zbiornik (13) zrzutowy dla odwirowywanych odpadów
opiera się na prostokątnym występie podstawy (1),
przylegając do tworzącej walca korpusu (2) sokowirówki i
tworzy łącznie z walcowym korpusem (2) bryłę o przekroju
owalnym ze ścięciemod góry i strony przeciwnejw stosunku
do korpusu (2).
Description
Przedmiotem wynalazku jest sokowirówka z własnym napędem elektrycznym, w której siły odśrodkowe powstające w wyniku wirowania kosza wyposażonego w nożową tarczę skrawającą owoce lub warzywa, wykorzystywane są do oddzielania na sitach separujących soku od pulpy i samoczynnego wyrzucania tej pulpy do specjalnego zbiornika, przeznaczona do zastosowań w gospodarstwach domowych.
Znane są z polskiego opisu patentowego 87 768 sokowirówki, w których wirujący kosz, wyposażony w tarczę nożową i dziurkowane ścianki, zamocowany jest elastycznie na wale silnika napędowego wewnątrz zbiornika zbierającego. Od góry urządzenia poprzez otwór załadowczy, umiejscowiony w pokrywie, dostarczane są produkty do ich przerobu.
174 943
Wadą tego rozwiązania jest gromadzenie się pulpy w koszu, co ogranicza ilość jednorazowo przerabianych owoców lub warzyw oraz fakt, że powstające od nierównomiernego, przypadkowego rozkładu masy pulpy siły odśrodkowe i odchylenia kosza od pozycji pionowej obniżają żywotność zespołu napędowego i elastycznego podzespołu mocowania kosza.
Znana jest również z opisu patentowego europejskiego 0 226 696 ulepszona sokowirówka do zastosowań przemysłowych. W rozwiązaniu tym kosz z sitem i tarczą nożową umieszczone są w zbiorniku ustalanym nad walcowym korpusem obejmującym silnik elektryczny.
Pokrywa wyrobu z otworem załadowczym mocowana jest specjalnie ukształtowaną rękojeścią sprzężoną z mikro wyłącznikiem działającym jako wyłącznik krańcowy i umożliwiającym załączanie silnika sokowirówki tylko w stanie, gdy urządzenie jest zmontowane, a rękojeść zajmuje pionowe, scalające wyrób położenie. Przemysłowy charakter wykorzystywania sokowirówki wymusił zastosowanie specjalnej podstawy pod korpus o dużej średnicy zewnętrznej, znacznie większej niż średnica korpusu i dodatkowo wyposażonej w dolnej części w koncentryczne pierścienie z elastycznymi elementami przeciwślizgowymi, a więc podstawy o dużej masie. Ponadto podstawa ta musi zawierać otwory wlotowe powietrza do korpusu, który od góry zamykany jest specjalnie ukształtowaną i z odpowiednio powiększoną średnicą zewnętrzną pokrywą, tak by tworzyła ona wraz z korpusem szczelinę wylotową powietrza.
Rozwiązanie takie zawiera dużo elementów, jest skomplikowane, a montaż pracochłonny. Ponadto taka sokowirówka jest materiałochłonna, a więc i ciężka, co jest niefunkcjonalne w przypadku jej wykorzystywania jako wyrób powszechnego użytku. Także nieregularna bryła urządzenia, z wieloma występami poza gabaryty korpusu oraz brak zintegrowanego z wyrobem zbiornika zrzutowego na pulpę odpadową znacznie obniżają walory marketingowe wyrobu np. cechy estetyczne sokowirówki.
Istotą wynalazku jest sokowirówka zabudowana na jednolitej podstawie, w planie w kształcie koła z prostokątnym występem, którego zewnętrzne naroża są zaokrąglone, przy czym na planie koła zabudowany jest korpus sokowirówki, korzystnie ze stali nierdzewnej. Nad silnikiem z zamocowanym sprzęgłem, w misce sokowej, korzystnie ze stali nierdzewnej, wyposażonej w stożek przeciwwirowy, w którym pod częścią zrzutową na jego powierzchni walcowej wykonane są dwa żebra ustalające stożek w misce sokowej naprzeciw znaczników na misce i stożku. Stycznie do powierzchni bocznych kosza i sprzęgła dotykają swoim obwodem co najmniej trzy równomiernie rozmieszczone na obwodzie elastyczne elementy w kształcie ściętego stożka. Z częścią walcową pokrywy z dwoma o różnych kształtach otworami zasypowymi współpracuje przestawialny stożek zasypowy. Stożek ma jeden mimośrodowo do osi wykonany otwór w kształcie nerki i część walcową ustalającą stożek na części walcowej pokrywy. Natomiast zbiornik zrzutowy dla odwirowywanych odpadów opiera się na prostokątnym występie podstawy, przylegając do tworzącej walca korpusu sokowirówki, i tworzy łącznie z walcowym korpusem bryłę o przekroju owalnym ze ścięciem od góry i strony przeciwnej w stosunku do korpusu. Ustalanie położenia przestawialnego stożka zasypowego na części walcowej pokrywy dokonuje się poprzez dwa wycięcia lub występy części walcowej stożka i dwa zewnętrzne żebra, lub wgłębienia części walcowej pokrywy rozmieszczone co 180 stopni. Miska sokowa wyposażona jest w dolnej części od strony przeciwnej do zbiornika zrzutowego w końcówkę wylotową soku w formie zwężającego się ku wylotowi i ku dołowi graniastosłupa w przekroju poprzecznym prostokątnego z otworem przy wierzchołku od dołu. W podstawie zamontowany jest wyłącznik nadmiarowo-termiczny silnika sokowirówki. Elementy elastyczne ustalane są w koszu pod tarczą nożową kosza w jego części walcowej lub w walcowej, zewnętrznej powierzchni sprzęgła.
Korzystnym skutkiem wynalazku jest znaczna poprawa sposobu mocowania kosza na sprzęgle wału napędowego silnika. Ułatwiony montaż i demontaż tych detali został osiągnięty przy równoczesnej poprawie stopnia wykasowania luzów, co znacznie obniża
174 943 poziom głośności tego, zwykle głośnego podzespołu. Zastosowanie w dnie sokowirówki specjalnego typu wyłącznika nadmiarowo-termicznego bez samoczynnego zwierania się jego styków, stwarza użytkownikowi gwarancję bezpieczeństwa, że tylko po usunięciu skutków zadziałania wyłącznika oraz po osobistej interwencji użytkownika i naciśnięciu przez niego dźwigni tego wyłącznika wyrób daje się ponownie uruchomić. Dodatkowym, korzystnym skutkiem wynalazku jest zastosowanie specjalnego kształtu końcówki wylotowej soku, co zapewnia ściekanie soku do naczynia bez rozbryzgiwania się. Znaczne walory użytkowe wynikają z możliwości przestawiania stożka zasypowego, tak by w jednym położeniu otwór tego stożka współpracował z mniejszym, walcowym otworem części walcowej pokrywy, co czyni skuteczniejszym przerób owoców jagodowych.
Po przestawieniu w drugie położenie stożek współpracuje z większym, nerkowatym otworem części walcowej pokrywy, takim samym jak otwór stożka zasypowego, co pozwala skuteczniej przerabiać inne produkty np. marchew lub jabłka.
Przedmiot wynalazku przedstawiono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia półprzekrój-półwidok wyrobu w pozycji stojącej, fig. 2 - podzespół sprzęgło-kosz z elementami elastycznymi, a fig. 3 - dwa położenia przestawialnego stożka zasypowego na walcowej części pokrywy.
Przykład realizacji wynalazku przedstawiono na rysunku, na którym sokowirówka zabudowana jest na jednolitej podstawie 1, w planie w kształcie koła z prostokątnym występem, którego zewnętrzne naroża są zaokrąglone, przy czym na planie koła zabudowany jest korpus 2 sokowirówki, korzystnie ze stali nierdzewnej. Nad silnikiem 3 z zamocowanym sprzęgłem 4, w misce 5 sokowej, korzystnie ze stali nierdzewnej, wyposażonej w stożek 7 przeciwwirowy, w którym pod częścią zrzutową na jego powierzchni walcowej wykonane są dwa żebra 7a, 7b ustalające stożek 7 w misce 5 sokowej naprzeciw znaczników na misce 5 i stożku 7. Stycznie do powierzchni bocznych kosza 6 i sprzęgła 4 dotykają swoim obwodem co najmniej trzy równomiernie rozmieszczone na obwodzie elastyczne elementy 8 w kształcie ściętego stożka. Z częścią walcową 10, pokrywy 9 z dwoma o różnych kształtach otworami zasypowymi, współpracuje przestawialny stożek 11 zasypowy z jednym mimośrodowo do osi wykonanym otworem 12 w kształcie nerki i częścią walcową ustalającą stożek 11 na części walcowej 10 pokrywy 9. Natomiast zbiornik 13 zrzutowy dla odwirowywanych odpadów opiera się na prostokątnym występie podstawy 1, przylegając do tworzącej walca korpusu 2 sokowirówki i tworzy łącznie z walcowym korpusem 2 bryłę o przekroju owalnym ze ścięciem od góry i strony przeciwnej w stosunku do korpusu 2. Ustalanie położenia przestawialnego stożka 11 zasypowego na części walcowej 10 pokrywy 9 dokonuje się poprzez dwa wycięcia lub występy 14 części walcowej stożka 11 i dwa zewnętrzne żebra lub wgłębienia 15 części walcowej 10 pokrywy 9 rozmieszczone co 180 stopni.
Miska 5 sokowa wyposażona jest, w dolnej części od strony przeciwnej do zbiornika 13 zrzutowego, w końcówkę 16 wylotową soku w formie zwężającego się ku wylotowi i ku dołowi graniastosłupa, w przekroju poprzecznym prostokątnego z otworem przy wierzchołku od dołu. W podstawie 1 zamontowany jest wyłącznik nadmiarowo-termiczny 17 silnika 3 sokowirówki. Elementy 8 elastyczne ustalane są w koszu 6 pod tarczą nożową kosza 6, w jego części walcowej lub w walcowej, zewnętrznej powierzchni sprzęgła 4.
174 943
174 943
Fig. 2
174 943
Fig. 3
12
¢--....1Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł
Claims (5)
1. Sokowirówka do gospodarstwa domowego, z walcowym korpusem i wirującym koszem o perforowanych ściankach, umieszczonym w misce sokowej i osadzonym na sprzęgle wału silnika napędowego, przy czym dno kosza ma tarczę nożową, a w pokrywie sokowirówki umieszczono mimośrodowo otwory załadowcze skierowane ku tarczy nożowej, znamienna tym, że zabudowana jest na jednolitej podstawie (1), w planie w kształcie koła z prostokątnym występem, którego zewnętrzne naroża są zaokrąglone, przy czym na planie koła zabudowany jest korpus (2) sokowirówki, korzystnie ze stali nierdzewnej, gdzie nad silnikiem (3) z zamocowanym sprzęgłem (4), w misce (5) sokowej, korzystnie ze stali nierdzewnej, wyposażonej w stożek (7) przeciwwirowy, w którym pod częścią zrzutową na jego powierzchni walcowej wykonane są dwa żebra (7a, 7b) ustalające stożek (7) w misce (5) sokowej naprzeciw znaczników na misce (5) i stożku (7), stycznie do powierzchni bocznych kosza (6) i sprzęgła (4) dotykają swoim obwodem co najmniej trzy równomiernie rozmieszczone na obwodzie elastyczne elementy (8) w kształcie ściętego stożka, z częścią walcową (10) pokrywy (9) z dwoma o różnych kształtach otworami zasypowymi współpracuje przestawialny stożek (11) zasypowy z jednym mimośrodowo do osi wykonanym otworem (12) w kształcie nerki i częścią walcową ustalającą stożek (11) na części walcowej (10) pokrywy (9), natomiast zbiornik (13) zrzutowy dla odwirowywanych odpadów opiera się na prostokątnym w^^ttępie podstawy (1), przylegając do tworzącej walca korpusu (2) sokowirówki i tworzy łącznie z walcowym korpusem (2) bryłę o przekroju owalnym ze ścięciem od góry i strony przeciwnej w stosunku do korpusu (2).
2. Sokowirówka według zastrz. 1, znamienna tym, że ustalanie położenia przestawialnego stożka (11) zasypowego na części walcowej (10) pokrywy (9) dokonuje się poprzez dwa wycięcia lub występy (14) części walcowej stożka (11) i dwa zewnętrzne żebra lub wgłębienia (15) części walcowej (10) pokrywy (9) rozmieszczone co 180 stopni.
3. Sokowirówka według zastrz. 1, znamienna tym, że miska (5) sokowa wyposażona jest w dolnej części od strony przeciwnej do zbiornika (13) zrzutowego w końcówkę (16) wylotową soku w formie zwężającego się ku wylotowi i ku dołowi graniastosłupa w przekroju poprzecznym prostokątnego z otworem przy wierzchołku od dołu.
4. Sokowirówka według zastrz. 1, znamienna tym, że w podstawie (1) zamontowany jest wyłącznik nadmiarowo-termiczny (17) silnika (3) sokowirówki.
5. Sokowirówka według zastrz. 1, znamienna tym, że elementy (8) elastyczne ustalone są w koszu (6) pod tarczą nożową kosza (6) w jego części walcowej lub w walcowej, zewnętrznej powierzchni sprzęgła (4).
Priority Applications (4)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL94304608A PL174943B1 (pl) | 1994-08-10 | 1994-08-10 | Sokowirówka |
CA 2177687 CA2177687A1 (en) | 1993-12-01 | 1994-11-29 | Juice extractor |
EP95901639A EP0731658A1 (en) | 1993-12-01 | 1994-11-29 | Juice extractor |
PCT/PL1994/000023 WO1995015106A1 (en) | 1993-12-01 | 1994-11-29 | Juice extractor |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL94304608A PL174943B1 (pl) | 1994-08-10 | 1994-08-10 | Sokowirówka |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL304608A1 PL304608A1 (en) | 1996-02-19 |
PL174943B1 true PL174943B1 (pl) | 1998-10-30 |
Family
ID=20063051
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL94304608A PL174943B1 (pl) | 1993-12-01 | 1994-08-10 | Sokowirówka |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL174943B1 (pl) |
-
1994
- 1994-08-10 PL PL94304608A patent/PL174943B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL304608A1 (en) | 1996-02-19 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4506601A (en) | Juice extractor with automatic pulp discharge | |
JP6200623B1 (ja) | モジュール式漉し器及び搾汁装置 | |
EP1411803B1 (en) | Juicer | |
EP2731473B1 (en) | A centrifugal separator for separating fruit or vegetable juice from fruit or vegetable pulp | |
US1963476A (en) | Coffee extractor | |
WO2005002404A1 (en) | Juicer | |
US8613251B2 (en) | Centrifugal juicers | |
US10420362B2 (en) | Juicer | |
US5784954A (en) | Juice extractor | |
TWM473791U (zh) | 榨汁機與用於榨汁機的硏磨座 | |
CN115175595A (zh) | 榨汁机 | |
US10863847B2 (en) | Food preparation appliance with cleaning feature | |
US6058833A (en) | Automatic grater for producing food paste | |
PL174943B1 (pl) | Sokowirówka | |
US2801658A (en) | Combination juicer and grater | |
KR20180111262A (ko) | 다단 형상의 스크류를 포함하는 착즙 스크류 조립체 및 이를 포함하는 주서기 | |
EP1531707B1 (en) | Juicer arrangement | |
GB2139077A (en) | Cover member for a cooking vessel | |
CN212755399U (zh) | 投料盖及料理机 | |
EP1684619A1 (en) | Kitchen machine | |
WO2003077717A1 (pl) | ||
JPS6334586Y2 (pl) | ||
JPH0114767B2 (pl) | ||
CA2530865C (en) | Juicer | |
JPH0445635Y2 (pl) |