PL174327B1 - Maszyna z obrotowym tłokiem - Google Patents

Maszyna z obrotowym tłokiem

Info

Publication number
PL174327B1
PL174327B1 PL94303625A PL30362594A PL174327B1 PL 174327 B1 PL174327 B1 PL 174327B1 PL 94303625 A PL94303625 A PL 94303625A PL 30362594 A PL30362594 A PL 30362594A PL 174327 B1 PL174327 B1 PL 174327B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
working chamber
piston
axis
shaft
rotary
Prior art date
Application number
PL94303625A
Other languages
English (en)
Other versions
PL303625A1 (en
Inventor
Franciszek Bielecki
Urszula Bielecka
Izabela Bielecka
Grzegorz Bielecki
Original Assignee
Izabela Bielecka
Urszula Bielecka
Franciszek Bielecki
Grzegorz Bielecki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Izabela Bielecka, Urszula Bielecka, Franciszek Bielecki, Grzegorz Bielecki filed Critical Izabela Bielecka
Priority to PL94303625A priority Critical patent/PL174327B1/pl
Publication of PL303625A1 publication Critical patent/PL303625A1/xx
Publication of PL174327B1 publication Critical patent/PL174327B1/pl

Links

Landscapes

  • Hydraulic Motors (AREA)

Abstract

Maszyna z obrotowym tłokiem, zawierająca: korpus, obrotową komorę roboczą, obrotowy tłok, wał, sworznie, kanał wlotowy, kanał wylotowy, znamienna tym, że korpus (1) na zewnątrz ma kształt walca awewnątrz kształt cylindra i na płaszczyznach bocznych ma centrycznie usytuowane łożyska (10) do obrotowej komory roboczej (2) oraz niecentrycznie usytuowane łożyska (11) do wału (4), ponadto na płaszczyznach bocznych korpusu (1)jest kanałwlotowy (6), który ma kształtwycinka koła i kanałwylotowy (7), który ma kształt wycinka koła, awkorpusie (1) jest umieszczona komora robocza (2), która na zewnątrz ma kształt walca zaś wewnątrz kształt walca z odciętymi częściami przez dwie płaszczyzny równolegle do osi walca i w równych odległościach od tej osi, ponadtow osi komory roboczej (2) jest tuleja połączona z zewnętrzną częścią komory roboczej (2) za pomocą dwóch prostokątnych wsporników usytuowanych centrycznie w stosunku do płaszczyzn równoległych wewnątrz komoryroboczej (2), natomiast po zewnętrznych stronachwsporników tulei i prostopadle do osi znajdują się cztery wycięcia w tulei o kształcie prostokątów oraz cztery otworyw zewnętrzną części komory roboczej (2), następnie do komory roboczej (2) jest zamontowany tłok (3), któryma kształtwalca z odciętymi częściami przez dwie równoległe płaszczyzny do osi walca i w równych odległościach od tej osi, wewnątrz tłoka (3) iwjego osijest otwór o kształcie elipsy, oraz prostopadle do płaszczyzn tłoka (3) i do jego osi są cztery otwory na sworznie (5), ponadto w środku płaszczyzn równoległych tłoka (3) są wycięcia prostokątne, a w łożyskach (11) jest ułożyskowany wał (4) mający kształt walca a prostopadle do osi wału (4) są dwa otwory na sworznie (5), natomiast połączenie tłoka (3) zwałem (4),jest za pomocąsworzni (5), które mają kształt walca i są osadzone na stale w otworach tłoka (3), zaśwotwórachwału (4)jestmożliwośćprzemieszczaniasię sworzni (5).

Description

Przedmiotem wynalazku jest maszyna z obrotowym tłokiem, zwłaszcza pompa z obrotowym tłokiem, silnik parowy lub hydrauliczny z obrotowym tłokiem, sprężarka z obrotowym tłokiem, silnik spalinowy z obrotowym tłokiem, pompa o płynnej zmianie wydajności przy stałych obrotach.
Znane są rozwiązania techniczne maszyn z wirującym tłokiem, są to silnik spalinowy Wanke'la, patent polski nr 43 628, złożony z cylindra w kształcie trochoidy oraz z poruszającym się wewnątrz cylindra ruchem obrotowym i mimośrodowym tłoka o przekroju w kształcie wypukłego trójkąta, którego wierzchołki znajdują się w stanie ciągłego styku ze ściankami cylindra i który jest prowadzony za pomocą obiegowego zazębienia wewnętrznego oraz korby wiążącej go z wałem głównym silnika.
Znany jest również silnik spalinowy z wirującym tłokiem wg patentu tymczasowego nr 84 320, którego tłok umieszczony mimośrodowo w cylindrze ma kształt płaskiej eliptycznej bryły z kołnierzem cylindrycznym, umieszczonym współosiowo z otworem przelotowym, wykonanym w osi przechodzącej przez jego środek ciężkości, w którym umieszczony jest wieniec zębaty z zazębieniem wewnętrznym, zazębiającym się z częścią uzębioną wału głównego, ułożyskowanego w pokrywach, a na kołnierzu osadzony jest wieniec z uzębieniem zewnętrznym, wykonujący w czasie pracy silnika ruch planetarny po wieńcu zębatym z uzębieniem wewnętrznym, umieszczonym w pokrywie i powodującym obtaczanie się tłoka po krzywej cylindra.
Wadą znanych maszyn z obrotowym tłokiem jest skomplikowany kształt komory roboczej i tłoka oraz niekorzystne połączenie tłoka z wałem za pomocą zębatek i uszczelnienie na powierzchniach niepłaskich.
Celem wynalazku jest usunięcie powyższych niedogodności. Cel ten został osiągnięty przez skonstruowanie maszyny z obrotowym tłokiem według wynalazku, który składa się z korpusu, który na zewnątrz ma kształt walca, a wewnątrz kształt cylindra. Na płaszczyznach bocznych korpusu jest centrycznie umieszczone łożyskowanie obrotowej komory roboczej oraz niecentrycznie umieszczone ułożyskowanie wału a ponadto na płaszczyznach bocznych korpusu jest kanał wlotowy, który ma kształt wycinka koła oraz kanał wylotowy, który ma również kształt wycinka koła. Wewnątrz korpusu umieszczona jest obrotowo komora robocza, która na zewnątrz ma kształt walca. Wewnątrz obrotowej komory roboczej jest komora, która ma kształt walca z odciętymi częściami przez dwie równoległe płaszczyzny przechodzące równoległe do osi walca i w równych odległościach od tej osi. W osi komory umieszczona jest tuleja. Tuleja jest połączona z zewnętrzną częścią komory obrotowej za pomocą dwóch prostokątnych wsporników umiejscowionych centrycznie w stosunku do płaszczyzn równoległych wewnątrz obrotowej komory
174 327 roboczej. W osi obrotowej komory roboczej po zewnętrznych stronach wsporników tulei, prostopadle do tej osi komory znajdują się cztery wycięcia w tulei o kształcie prostokątów i cztery otwory montażowe dla tulejek w zewnętrznej części obrotowej komory roboczej. Do obrotowej komory roboczej jest wmontowany tłok. Tłok posiada kształt walca z odciętymi częściami przez dwie równoległe płaszczyzny, przechodzące równolegle do osi walca i w równych odległościach od tej osi. W osi tłoka jest otwór w kształcie elipsy, natomiast prostopadle do płaszczyzn tłoka i w jego osi są cztery otwory do zamontowania sworzni służących do połączenia tłoka z wałem. W środku płaszczyzn równoległych tłoka są wycięcia prostokątne. Tłok jest dzielony na dwie części w celu zamontowania go z obrotową komorą roboczą. Po zamontowaniu części tłoka są one ze sobą skręcone. Wał ma kształt walca. Prostopadle do osi wału są dwa otwory na sworznie. Wał jest zamontowany w korpusie i połączony z tłokiem za pomocą sworzni. Sworznie mają możliwość przemieszczania się w otworach wału.
W wariancie rozwiązania według wynalazku zastosowane jest jednostronne łożyskowanie. Na jednej płaszczyźnie bocznej korpusu jest centrycznie umieszczone łożyskowanie obrotowej komory roboczej, a na drugiej płaszczyźnie bocznej korpusu niecentrycznie łożyskowanie wału. Obrotowa komora robocza z jednej strony jest zamknięta płaszczyzną. Na zewnątrz tej płaszczyzny w osi komory jest łożyskowanie obrotowej komory roboczej. Tłok nie jest dzielony na dwie części i w środkach dwóch równoległych płaszczyzn tłoka nie ma wycięć prostokątnych. Prostopadle do tych płaszczyzn tłoka i w jego osi jest otwór do zamontowania sworznia.
Komora robocza ma na płaszczyznach bocznych w rowkach centrycznie do osi komory roboczej pierścienie o przekroju prostokątnym oraz na krawędziach płaszczyzn równoległych wewnątrz komory roboczej listwy o przekroju czworoboku.
Tłok ma na płaszczyznach bocznych prostopadłych i centrycznie do osi tłoka w rowkach łuki o przekroju prostokątnym oraz na płaszczyznach równoległych do osi tłoka listwy o przekroju czworoboku.
Korpus ma kanał dopływowy oleju do kanału komory roboczej, zaś z kanału komory roboczej jest kanał do przestrzeni między pierścienie, ponadto w korpusie jest kanał do łożysk komory roboczej oraz łożysk wału, zaś z łożysk wału jest kanał w wale do sworzni, w dolnej części korpusu jest kanał odpływowy oleju.
W wariancie rozwiązania łożyska wału usytuowane są na linii zmiany położenia osi wału i mają możliwość przemieszczania się po tej linii.
Maszyna z obrotowym tłokiem według wynalazku przedstawiona w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój osiowy pompy z obrotowym tłokiem, silnika parowego lub hydraulicznego z obrotowym tłokiem i rozmieszczenie kanału wlotowego i kanału wylotowego, fig. 2 przekrój osiowy sprężarki z obrotowym tłokiem i rozmieszczenie kanału wlotowego i kanału wylotowego, fig. 3 przekrój osiowy silnika spalinowego z obrotowym tłokiem i rozmieszczenie kanału wlotowego i kanału wylotowego oraz rozmieszczenie wtrysku paliwa i świecy zapłonowej, fig. 4 przekrój osiowy pompy o płynnej zmianie wydajności przy stałych obrotach i rozmieszczenie kanału wlotowego i kanału wylotowego oraz rozmieszczenie linii zmiany położenia osi wału, fig. 5 przekrój poprzeczny maszyna z obrotowym tłokiem, fig. 6 przekrój osiowy maszyna z obrotowym tłokiem, fig. 7 przekrój podłużny maszyna z obrotowym tłokiem, fig. 8 przekrój poprzeczny korpusu, fig. 9 przekrój osiowy korpusu, fig. 10 przekrój podłużny korpusu, fig. 11 przekrój poprzeczny obrotowej komory roboczej, fig. 12 przekrój osiowy obrotowej komory roboczej i rozmieszczenie pierścieni uszczelniających obrotowej komory roboczej, fig. 13 przekrój podłużny obrotowej komory roboczej, fig. 14 przekrój poprzeczny tłoka obrotowego (część 3/1), fig. 15 przekrój osiowy tłoka obrotowego (część 3/1), fig. 16 przekrój podłużny tłoka obrotowego (część 3/1), fig. 17 przekrój poprzeczny tłoka obrotowego (część 3/2), fig. 18 przekrój osiowy tłoka obrotowego (część 3/2), fig. 19 przekrój podłużny tłoka obrotowego (część 3/2), fig. 20 przekrój poprzeczny wału, sworzni i tulejek, fig. 21 przekrój osiowy wału, sworzni
174 327 i tulejek, fig. 22 przekrój podłużny wału, sworzni i tulejek, fig. 23 przekrój poprzeczny maszyny z obrotowym tłokiem oraz kanału odpływowego oleju i kanału dopływowego, fig. 24 przekrój poprzeczny maszyny z obrotowym tłokiem z jednostronnie ułożyskowaną obrotową komorą roboczą i wałem, fig. 25 przekrój osiowy maszyny z obrotowym tłokiem z jednostronnie ułożyskowaną obrotową komorą roboczą i wałem, fig. 26 przekrój osiowy maszyny z obrotowym tłokiem z jednostronnie ułożyskowaną obrotową komorą roboczą i wałem fig. 26 przekrój podłużny maszyny z obrotowym tłokiem z jednostronnie ułożyskowaną obrotową komorą roboczą i wałem, fig. 27 przekrój poprzeczny korpusu z jednostronnie ułożyskowaną obrotową komorą roboczą i wałem, fig. 28 przekrój osiowy korpusu z jednostronnie ułożyskowaną obrotową komorą roboczą i wałem, fig. 29 przekrój podłużny korpusu z jednostronnie ułożyskowaną obrotową komorą roboczą i wałem, fig. 30 przekrój poprzeczny obrotowej komory roboczej z jednostronnie ułożyskowaną obrotową komorą roboczą, fig. 31 przekrój osiowy obrotowej komory roboczej z jednostronnie ułożyskowaną obrotową komorą roboczą, fig. 32 przekrój podłużny obrotowej komory roboczej z jednostronnie ułożyskowaną obrotową komorą roboczą, fig. 33 przekrój poprzeczny tłoka obrotowego z jednostronnie ułożyskowaną obrotową komorą roboczą i wałem, fig. 34 przekrój osiowy tłoka obrotowego z jednostronnie ułożyskowaną obrotową komorą roboczą i wałem, fig. 35 przekrój podłużny tłoka obrotowego z jednostronnie ułożyskowaną obrotową komorą roboczą i wałem, fig. 36 przekrój poprzeczny wału, sworznia i tulejki z jednostronnie ułożyskowanym wałem, fig. 37 przekrój osiowy wału, sworznia i tulej’ki z jednostronnie ułożyskowanym wałem, fig. 38 przekrój podłużny wału, sworznia i tulejki z jednostronnie ułożyskowanym wałem.
Maszyna z obrotowym tłokiem według wynalazku przedstawiona w przykładowym wykonaniu na rysunku, na którym fig. 5 przekrój poprzeczny maszyny z obrotowym tłokiem, fig. 6 przekrój osiowy maszyny z obrotowym tłokiem, fig. 7 przekrój podłużny maszyny z obrotowym tłokiem.
Maszyna z obrotowym tłokiem fig. 5, fig; 6, fig. 7 składa się z korpusu 1, który na zewnątrz ma kształt walca a wewnątrz kształt cy^^^^a i na płaszczyznach bocznych ma centrycznie usytuowane łożysko 10 do obrotowej komory roboczej 2 oraz centrycznie usytuowane łożysko 11 do wału 4 ponadto na płaszczyznach bocznych korpusu 1 jest kanał wlotowy 6, który ma kształt wycinka koła i kanał wylotowy 7, który ma kształt wycinka koła. W korpusie 1 umieszczona jest obrotowa komora robocza 2, która na zewnątrz ma kształt walca, a wewnątrz kształt walca z odciętymi częściami przez dwie płaszczyzny równolegle do osi walca i w równych odległościach od tej osi. Również w osi komory roboczej 2 jest tuleja połączona z zewnętrzną częścią komory roboczej 2 za pomocą dwóch prostokątnych wsporników usytuowanych centrycznie w stosunku do płaszczyzn równoległych wewnątrz komory roboczej 2, a po zewnętrznych stronach wsporników tulei i prostopadle do osi znajdują się cztery wycięcia w tulei o kształcie prostokątów oraz cztery otwory w zewnętrznej części komory roboczej 2. Do komory roboczej 2 jest zamontowany tłok 3, który ma kształt walca z odciętymi częściami przez dwie równoległe płaszczyzny do osi walca i w równych odległościach od tej osi, a wewnątrz tłoka 3 i w jego osi jest otwór o kształcie elipsy, natomiast prostopadle do płaszczyzn tłoka 3 i do jego osi są cztery otwory na sworznie 5. W środku płaszczyzn równoległych tłoka 3 są wycięcia prostokątne. W łożyskach 11 jest ułożyskowany wał 4, ma on kształt walca i prostopadle do osi wału 4 są dwa otwory na sworznie 5. Połączenie tłoka 3 z wałem 4, jest za pomocą sworzni 5, które mają kształt walca i są osadzone na stałe w otworach tłoka 3 zaś w otworach wału 4 jest możliwość przemieszczania się sworzni.
W wariancie rozwiązania według wynalazku zastosowane jest jednostronne łożyskowanie, maszyny z obrotowym tłokiem fig. 24, fig. 25, fig. 26, która składa się z korpusu 1, który na zewnątrz ma kształt walca a wewnątrz kształt cyllndra i na jednej płaszczyźnie bocznej korpusu 1 jest centrycznie usytuowane łożysko komory roboczej 2, a na drugiej płaszczyźnie bocznej korpusu 1 niecentrycznie usytuowane łożysko wału 4,
174 327 ponadto na tej płaszczyźnie jest kanał wlotowy 6, który ma kształt wycinka koła i kanał wylotowy 7, który ma kształt wycinka koła. W korpusie 1 jest umieszczona komora robocza 2, która ma kształt walca z odciętymi częściami przez dwie równoległe płaszczyzny równolegle do osi walca i w równych odległościach od tej osi, komora robocza 2 z jednej strony jest zamknięta płaszczyzną, na zewnątrz tej płaszczyzny w osi komory roboczej 2 usytuowane jest łożysko komory roboczej 2 zaś w komorze roboczej 2 usytuowany jest tłok 3, który posiada kształt walca z odciętymi częściami przez dwie równoległe płaszczyzny równolegle do osi walca i w równych odległościach od tej osi, a w osi tłoka 3 jest otwór w kształcie elipsy, natomiast prostopadle do płaszczyzn tłoka 3 i w jego osi jest otwór na sworzeń 5. W łożysku 11 jest ułożyskowany wał 4, ma on ksztalłt walca i prostopadle do osi wału 4 jest otwór na sworzeń, a połączenie tłoka 3 z wałem 4 jest za pomocą sworznia 5, który ma kształt walca i jest osadzony na stałe w otworze tłoka 3 zaś w otworze wału 4 jest możliwość przemieszczania się sworznia 5.
Uszczelnienie obrotowej komory roboczej fig. 11, fig. 12, fig. 13. Obrotowa komora robocza 2 ma na płaszczyznach bocznych w rowkach centrycznie do osi komory roboczej 2 pierścienie uszczelniające obrotowej komory roboczej 15 o przekroju prostokątnym oraz na krawędziach płaszczyzn równoległych wewnątrz komory roboczej 2 listwy uszczelniające obrotowej komory roboczej 16 o przekroju czworoboku.
Uszczelnienie tłoka fig. .14, fig. 15, fig. 16. Tłok 3 ma na płaszczyznach bocznych prostopadłych i centrycznie do osi tłoka 3 w rowkach łuki uszczelniające obrotowego tłoka 17 o przekroju prostokątnym oraz na płaszczyznach równoległych do osi tłoka 3 listwy uszczelniające obrotowego tłoka 18 o przekroju czworoboku.
Smarowanie maszyny z obrotowym tłokiem fig. 23. Korpus 1 ma kanał dopływowy oleju 20 do kanału komory roboczej 2, zaś z kanału komory roboczej 2 jest kanał do przestrzeni między pierścienie 15, ponadto w korpusie 1 jest kanał do łożysk komory roboczej 2 oraz łożysk wału 4, zaś z łożysk wału 4 jest kanał w wale 4 do sworzni 5, w dolnej części korpusu 1 jest kanał odpływowy oleju 19.
Zmiana usytuowania osi wału na linii zmiany położenia osi wału fig. 4. Łożyska wału 11 usytuowane są na linii zmiany położenia osi wału 21 i mają możliwość przemieszczania się po tej linii.
Maszyna z obrotowym tłokiem jako pompa z obrotowym tłokiem fig. 1 działa w następujący sposób. Komorę roboczą dzieli obrotowa komora robocza 2 i obrotowy tłok 3 na dwie części. Napędzany wał 4 obcym źródłem napędu powoduje, że podczas obrotu przez kanał wlotowy 6 zasysany jest płyn. Obrót o 180° powoduje zassanie płynu i zamknięcie kanału wlotowego 6 przez obrotową komorę roboczą 2. Dalszy obrót powoduje otwarcie kanału wylotowego 7 i wytłaczanie płynu. Po wykonaniu obrotu o 360° płyn zostaje wytłoczony i zamknięty kanał wylotowy 7. Cykl powtarza się przemiennie w każdej z dwóch części komory roboczej.
Maszyna z obrotowym tłokiem jako silnik parowy lub hydrauliczny z obrotowym tłokiem fig. 1 działa w następujący sposób. Komorę roboczą dzieli obrotowa komora robocza 2 i obrotowy tłok 3 na dwie części. Dopływ pary lub płynu pod ciśnieniem przez kanał wlotowy 6 powoduje obrót o 180° i zamknięcie kanału wlotowego 7 przez obrotową komorę roboczą 2 do tej komory i otwarcie kanału wlotowego 6 do drugiej komory co powoduje dalszy obrót i otwarcie kanału wylotowego 7 poprzedniej komory co powoduje wytłaczanie pary lub płynu z tej komory. Po wykonaniu obrotu o 360° para lub płyn zostaje wytłoczona i zostaje zamknięty kanał wylotowy 7. Cykl powtarza się przemiennie w każdej z dwóch części komory roboczej.
Maszyna z obrotowym tłokiem jako sprężarka z obrotowym tłokiem fig. 2 działa w następujący sposób. Komorę roboczą dzieli obrotowa komora robocza 2 i obrotowy tłok 3 na dwie części. Napędzany wał 4 obcym źródłem napędu. Podczas obrotu przez kanał wlotowy 6 zasysany jest gaz. Obrót o 180° powoduje zassanie gazu i zamknięcie kanału wlotowego 6 przez obrotową-komorę roboczą 2. Dalszy obrót powoduje sprężanie gazu i otwarcie kanału wylotowego 7. Po wykonaniu obrotu o 360° zostaje wytłoczony sprężony gaz i zamknięty kanał wylotowy 7. Cykl powtarza się przemiennie w każdej z dwóch części komory roboczej.
Maszyna z obrotowym tłokiem jako silnik spalinowy z obrotowym tłokiem fig. 3 działa w następujący sposób. Komorę roboczą dzieli obrotowa komora robocza 2 i obrotowy tłok 3 na dwie części. Przez kanał wlotowy 6 dostarczane jest powietrze, po obrocie tłoka 3 z obrotową komorą roboczą 2 o około 20° kanał wlotowy 6 zostaje zamknięty przez obrotową komorę roboczą 2. Obrót tłoka 3 o około 180° powoduje zmniejszenie objętości dostarczonego powietrza w jednej przestrzeni komory roboczej (sprężanie). Przed maksymalnym sprężeniem powietrza następuje bezpośredni wtrysk paliwa przez wtryskiwacz 8 po tym następuje zapłon mieszanki za pomocą świecy zapłonowej 9. Zapłon mieszanki powoduje zwiększenie ciśnienia gazu i nacisk na tłok 3 co wymusza obrót tłoka 3, wału 4 i obrotowej komory roboczej 2. Po wykonaniu obrotu przez tłok 3 o około 180° następuje odsłonięcie kanału wylotowego 7 przez obrotową komorę roboczą 2 i następuje wydech spalin. Dalszy obrót tłoka o około 20° powoduje otwarcie kanału wlotowego 6 i następuje przez to dostarczanie powietrza. Dalszy obrót tłoka 3 powoduje zamknięcie kanału wylotowego 7 następnie zamknięcie kanału wlotowego 6. Cykl powtarza się przemiennie w każdej z dwóch części komory roboczej.
Smarowanie maszyny z obrotowym tłokiem fig. 23 działa w następujący sposób. Dopływ oleju do korpusu 1 następuje kanałem dopływowym 20 do części obrotowej komory roboczej 2. Siła odśrodkowa doprowadza olej do kanału między pierścieniami uszczelniającymi 15 obrotową komorę roboczą 2. Następnie olej jest rozprowadzany kanałami w korpusie 1 na łożyska obrotowej komory 10, łożyska wału 11 i do kanału wału 4. Z kanału wału 4 do tulejek sworzni 12. Odpływ oleju z łożyska obrotowej komory roboczej 10, łożysk wału 11 i smarowania tulejek sworzni 12 dostaje się do wnętrza obrotowego tłoka 3, smaruje gładzie komory roboczej. Nadmiar oleju wypływa przez otwory w części obrotowej komory roboczej 2 do kanału odpływowego 19.
Maszyna z obrotowym tłokiem jako pompa z obrotowym tłokiem o płynnej zmianie wydajności przy stałych obrotach fig. 4 działa w następujący sposób. Komorę roboczą dzieli obrotowa komora robocza 2 i obrotowy tłok 3 na dwie części. Podczas obrotu przez kanał wlotowy 6 zasysany jest płyn. Obrót o 180° powoduje zassanie płynu i zamknięcie kanału wlotowego 6 przez obrotową komorę roboczą 2. Dalszy obrót powoduje otwarcie kanału wylotowego 7 i wytłaczanie płynu. Po wykonaniu obrotu o 360° płyn zostaje wytłoczony i zamknięty kanał wylotowy 7. Cykl powtarza się przemiennie w każdej w dwóch części komory roboczej. Zmiana położenia osi wału 4 na linii zmiany położenia osi wału 21 powoduje zmianę pojemności ssania i wytłaczania oraz zmianę wydajności pompy przy stałych obrotach.
Zaletą maszyny z obrotowym tłokiem według wynalazku jest nieskomplikowany kształt komory roboczej i tłoka oraz połączenie tłoka z wałem za pomocą sworzni lub sworznia, a także małe gabaryty w stosunku do pojemności. Wszystkie uszczelnienia są na powierzchniach płaskich.
Przedmiot wynalazku może mieć zastosowanie jako: silnik spalinowy z obrotowym tłokiem do napędu samochodu, lotni, kosiarek i motocykli, sprężarka z obrotowym tłokiem do agregatów chłodniczych i sprężarek gazów, pompa z obrotowym tłokiem do przetłaczania płynów o dużej lepkości, silnik parowy lub hydrauliczny z obrotowym tłokiem do silników i siłowników obrotowych, pompa o płynnej zmianie wydajności przy stałych obrotach do pomp dozujących.
174 327
Wykaz oznaczeń
Korpus
2. Obrotowa komora robocza.
3. Obrotowy tłok ( 3/1. Część obrotowego tłoka. 3/2. Część obrotowego tłoka. )
4. Wał.
5worzeń.
6. Kanał wlotowy.
7. Kanał wylotowy.
8. Wtrysk paliwa.
9.. 9wieca zapłonowa.
10. Czop i łożysko obrotowej komory roboczej.
11. Czop i łożysko wału.
12. Tulejka sworznia.
13. Komora robocza.
14. Uszczelniacz wału.
15. Pierścienie uszczelniające obrotowej komory roboczej.
16. Listwy uszczelniające obrotowej komory roboczej.
17. Łuki uszczelniające obrotowego tłoka.
18. Listwy uszczelniające obrotowego tłoka.
19. Kanał odpływowy oleju.
20. Kanał dopływowy oleju.
21. Linia zmiany położenia osi wału.
174 327
Fig.37
Fig.38
174 327
! !
1
Fig.33
Fig.34
Fig.35
174 327
Fig.30
Fig.31
Fig.32
174 327
Fig.29
Fig.28
174 327
12 4 14 11
ή/χ
iw silili
H Γ
II ---- */zz
Kwili
3 5 10
Fig.24
Fig.25
Fig.26
174 327
Fig.23
174 327
Fig.20
i 5 J .2
-—( w ----
Fig.21
Fig.22
174 327
3/2
3/2
Fig. 17 3/2
Fig. 18
Fig.19
174 327
3/1
BS ss; 1 1 L
.1 1
Fig. 14
17
Fig.15
Fig. 16
174 327
Fig.11
1 1 1
rr-i 1
1 I 3¾] $ 1 1 + — !
1
1
Fig.12
Fig.13
174 327
Fig.9
Fig.10
174 327
11 10
12
Fig-5
Fig. 7
Fig.6
174 327
Fig. 4
174 327
Fig. 3
174 327
Fig. 2
174 327
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 4,00 zł

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Maszyna z obrotowym tłokiem, zawierająca: korpus, obrotową komorę roboczą, obrotowy tłok, wał, sworznie, kanał wlotowy, kanał wylotowy, znamienna tym, że korpus (1) na zewnątrz ma kształt walca a wewnątrz kształt cylindra i na płaszczyznach bocznych ma centrycznie usytuowane łożyska (10) do obrotowej komory roboczej (2) oraz niecentrycznie usytuowane łożyska (11) do wału (4), ponadto na płaszczyznach bocznych korpusu (1) jest kanał wlotowy (6), który ma kształt wycinka koła i kanał wylotowy (7), który ma kształt wycinka koła, a w korpusie (1) jest umieszczona komora robocza (2) , która na zewnątrz ma kształt walca zaś wewnątrz kształt walca z odciętymi częściami przez dwie płaszczyzny równolegle do osi walca i w równych odległościach od tej osi, ponadto w osi komory roboczej (2) jest tuleja połączona z zewnętrzną częścią komory roboczej (2) za pomocą dwóch prostokątnych wsporników usytuowanych centrycznie w stosunku do płaszczyzn równoległych wewnątrz komory roboczej (2), natomiast po zewnętrznych stronach wsporników tulei i prostopadle do osi znajdują się cztery wycięcia w tulei o kształcie prostokątów oraz cztery otwory w zewnętrznej części komory roboczej (2), następnie do komory roboczej (2) jest zamontowany tłok (3), który ma kształt walca z odciętymi częściami przez dwie równoległe płaszczyzny do osi walca i w równych odległościach od tej osi, wewnątrz tłoka (3) i w jego osi jest otwór o kształcie elipsy, oraz prostopadle do płaszczyzn tłoka (3) i do jego osi są cztery otwory na sworznie (5), ponadto w środku płaszczyzn równoległych tłoka (3) są wycięcia prostokątne, a w łożyskach (11) jest ułożyskowany wał (4) mający kształt walca a prostopadle do osi wału (4) są dwa otwory na sworznie (5), natomiast połączenie tłoka (3) z wałem (4), jest za pomocą sworzni (5), które mają kształt walca i są osadzone na stałe w otworach tłoka (3), zaś w otworach wału (4) jest możliwość przemieszczania się sworzni (5).
  2. 2. Maszyna z obrotowym tłokiem, zawierająca: korpus, obrotową komorę roboczą, obrotowy tłok, wał, sworznie, kanał wlotowy, kanał wylotowy, znamienna tym, że korpus (1), który na zewnątrz ma kształt walca a wewnątrz kształt cylindra, a na jednej płaszczyźnie bocznej korpusu (1) jest centrycznie usytuowane łożysko komory roboczej (2), a na drugiej płaszczyźnie bocznej korpusu (1) niecentryczne usytuowane łożysko wału (4), ponadto na tej płaszczyźnie jest kanał wlotowy (6), który ma kształt wycinka koła i kanał wylotowy (7), który ma kształt wycinaka koła, natomiast w korpusie (1) jest umieszczona komora robocza (2), która ma kształt walca z odciętymi częściami przez dwie równoległe płaszczyzny równolegle do osi walca i w równych odległościach od tej osi, ponadto komora robocza (2) z jednej strony jest zamknięta płaszczyzną, na zewnątrz tej płaszczyzny w osi komory roboczej (2) usytuowane jest łożysko komory roboczej (2), zaś w komorze roboczej (2) usytuowany jest tłok (3), który posiada kształt walca z odciętymi częściami przez dwie równoległe płaszczyzny równolegle do osi walca i w równych odległościach od tej osi, a w osi tłoka (3) jest otwór w kształcie elipsy, natomiast prostopadle do płaszczyzn tłoka (3) i w jego osi jest otwór na sworzeń (5), natomiast w łożysku (11) jest ułożyskowany wał (4), mają kształt walca i prostopadle do osi wału (4) jest otwór na sworzeń, ponadto połączenie tłoka (3) z wałem (4) jest za pomocą sworznia (5), który ma kształt walca i jest osadzony na stałe w otworze tłoka (3), zaś w otworze wału (4) jest możliwość przemieszczania się sworznia (5).
  3. 3. Maszyna z obrotowym tłokiem według zastrz. 1, znamienna tym, że komora robocza (2) ma na płaszczyznach bocznych w rowkach centrycznie do osi komory roboczej (2) pierścienie uszczelniające obrotowej komory roboczej (15) o przekroju prostokątnym oraz na krawędziach płaszczyzn równoległych wewnątrz komory roboczej (2) listwy uszczelniające obrotowej komory roboczej (16) o przekroju czworoboku.
    174 327
  4. 4. Maszyna z obrotowym tłokiem według zastrz. 1, znamienna tym, że tłok (3) ma na płaszczyznach bocznych prostopadłych i centrycznie do osi tłoka (3) w rowkach łuki uszczelniające obrotowego tłoka (17) o przekroju prostokątnym oraz na płaszczyznach równoległych do osi tłoka (3) listwy uszczelniające obrotowego tłoka (18) o przekroju czworoboku.
  5. 5. Maszyna rotacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że korpus (1) ma kanał dopływowy oleju (20) do kanału komory roboczej (2), zaś z kanału komory roboczej (2) jest kanał do przestrzeni między pierścienie (15), ponadto w korpusie (1) jest kanał do łożysk komory roboczej (2) oraz łożysk wału (4), ponadto z łożysk wału (4) jest kanał w wale (4) do sworzni (5), a w dolnej części korpusu (1) jest kanał odpływowy oleju (19).
  6. 6. Maszyna z obrotowym tłokiem według zastrz. 1, znamienna tym, że łożyska wału (11) usytuowane są na linii zmiany położenia osi wału (21) i mają możliwość przemieszczania się po tej linii.
PL94303625A 1994-05-27 1994-05-27 Maszyna z obrotowym tłokiem PL174327B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94303625A PL174327B1 (pl) 1994-05-27 1994-05-27 Maszyna z obrotowym tłokiem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94303625A PL174327B1 (pl) 1994-05-27 1994-05-27 Maszyna z obrotowym tłokiem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL303625A1 PL303625A1 (en) 1995-12-11
PL174327B1 true PL174327B1 (pl) 1998-07-31

Family

ID=20062521

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94303625A PL174327B1 (pl) 1994-05-27 1994-05-27 Maszyna z obrotowym tłokiem

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL174327B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL303625A1 (en) 1995-12-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101480464B1 (ko) 스크롤 압축기 및 이를 적용한 냉동기기
KR100850845B1 (ko) 회전식 유체기계
KR20070010082A (ko) 회전식 유체기계
US4431356A (en) Hermetic refrigeration rotary motor-compressor
KR101587171B1 (ko) 스크롤 압축기 및 이를 적용한 냉동기기
KR100322269B1 (ko) 요동형로타리압축기
KR101553953B1 (ko) 스크롤 압축기 및 이를 적용한 냉동기기
JP3724495B1 (ja) 回転式流体機械
US5577903A (en) Rotary compressor
US11703055B2 (en) Rotary compressor including a bearing containing an asymmetrical pocket to improve compressor efficiency
KR20070012545A (ko) 회전식 유체 기계
US6886528B2 (en) Rotary machine
US4431387A (en) Hermetic refrigeration rotary motor-compressor
EA007694B1 (ru) Механизм с вращающимся поршнем
PL174327B1 (pl) Maszyna z obrotowym tłokiem
US20220003235A1 (en) Rotary compressor
KR100556404B1 (ko) 이중용량 로터리 압축기
KR101510699B1 (ko) 스크롤 압축기 및 이를 적용한 냉동기기
KR101038385B1 (ko) 압축기
CN220815971U (zh) 一种自转式涡旋压缩机
CN221120318U (zh) 涡旋压缩机
JPH041492A (ja) 流体圧縮機
CN219622879U (zh) 迷宫转子压缩机
JP2001521100A (ja) 媒質の搬送又は媒質による駆動のための装置
KR101049598B1 (ko) 압축기