PL174316B1 - Sposób w/twarzania mieszaniny podsadzkowej - Google Patents

Sposób w/twarzania mieszaniny podsadzkowej

Info

Publication number
PL174316B1
PL174316B1 PL94306316A PL30631694A PL174316B1 PL 174316 B1 PL174316 B1 PL 174316B1 PL 94306316 A PL94306316 A PL 94306316A PL 30631694 A PL30631694 A PL 30631694A PL 174316 B1 PL174316 B1 PL 174316B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
slag
mixed
additives
water
metallurgical
Prior art date
Application number
PL94306316A
Other languages
English (en)
Other versions
PL306316A1 (en
Inventor
Andrzej Kaczmarczyk
Bogdan Łukasik
Stefan Musioł
Tadeusz Stąpała
Aldona Uziębło
Original Assignee
Kaczmarczyk Janina
Lukasik Bogdan
Musiol Zofia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=20063920&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL174316(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Kaczmarczyk Janina, Lukasik Bogdan, Musiol Zofia filed Critical Kaczmarczyk Janina
Priority to PL94306316A priority Critical patent/PL174316B1/pl
Publication of PL306316A1 publication Critical patent/PL306316A1/xx
Publication of PL174316B1 publication Critical patent/PL174316B1/pl

Links

Landscapes

  • Soil Conditioners And Soil-Stabilizing Materials (AREA)

Abstract

Oposób wytwarzania mieszaniny podsadzkowej zawierającej w swym składzie granulowane żużle hutnicze z dodatkami do wypełnienia przestrzeni międzyziamowych w żużlu, znamienny tym, że jako dodatki wypełniające przestrzenie międzyziamowe stosowane są popioły lotne, pyły hutnicze lub wapno odpadowe, które wstępnie miesza się ze sobą i z wodą w osobnych instalacjach i w postaci zawiesiny podaje się na monitory lub zamiast wody dodatkowej na sita lub leje, albo też wypełniacze miesza się ze sobą i z żużlem i w postaci suchej dostarcza się do zbiorników podsadzkowych, zwłaszcza skarpowych a następnie razem spłukuje się do rurociągów podsadzkowych.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania mieszaniny podsadzkowej, stosowanej do wypełniania pustek poeksploatacyjnych lub rumowiska zawałowego w celu jego rekonsolidacji.
Dotychczas stosowane mieszaniny podsadzkowe, które w swym składzie posiadają wyłącznie granulowane żużle hutnicze mają niewielką wartość użytkową dla górnictwa ze względu na znaczną ściśliwość, przekraczającą nawet niekiedy 30%. Tak znaczna ściśliwość wynika z budowy ziaren żużla hutniczego, który charakteryzuje się nieforemnym kształtem i porowatą strukturą. Stosowane czasami mieszaniny granulowanego żużla hutniczego i piasku podsadzkowego jest bardzo kosztowne ze względu na coraz to droższą cenę piasku a także nieodwracalne szkody ekologiczne.
Znany jest z opisu patentowego nr 158 411 sposób tamowania zrobów lub wyrobisk górniczych i pustek poeksploatacyjnych, wypełnianych wodną mieszaniną podsadzkową, zawierającą materiały drobnofrakcyjne, umożliwiające swobodny odpływ wody, korzystnie z prędkością mniejszą niż 2 cm/sek a zatrzymujące drobnoziarniste frakcje wprowadzanej podsadzki. Materiałami porowatymi są drobnoziarnisty żużel paleniskowy, drobnoziarniste odpady hutnicze, czysty piasek i drobnoskruszone skały.
Znany jest z opisu patentowego nr 158 067 sposób likwidacji pustek podziemnych, w którym równocześnie z podsadzką suchą lub hydrauliczną wprowadza się materiał drobnofrakcyjny, szczególnie odpady przemysłowe, które dostarcza się w postaci jego mieszaniny z wodą Iub z nasyconymi roztworami wodnymi substancji zawartych w kopalinie lub na sucho za pomocą sprzężonego powietrza.
W innym, znanym z opisu patentowego nr 155 416 sposobie lokowania dymnicowych pyłów w wyrobiskach górniczych na spągu podsadzanego wyrobiska umieszcza się warstwę rozkruszonej skały a na nią wylewa się mieszaninę wody z dymnicowym pyłem.
Składowanie żużli hutniczych i popiołów lotnych na powierzchni nie jest wskazane z powodu zanieczyszczania środowiska naturalnego. Właściwe wymieszanie i odpowiednie proporcje żużli i popiołów jako materiału podsadzkowego, pozwala usunąć podstawową ich wadę jaką jest nadmierna ściśliwość. Takie zagospodarowanie znacznych ilości tych odpadów w kopalniach ma duży wpływ na koszty wydobycia węgla a jednocześnie korzystnie wpływa na ekologię powierzchni ziemi.
Sposób według wynalazku polega na tym, że do granulowanego żużla hutniczego dodaje się wypełniacze przestrzeni międzyziarnowych. Jako wypełniacze stosowane są popioły lotne, pyły hutnicze lub wapno odpadowe, które wstępnie miesza się ze sobą i z wodą w osobnych instalacjach, po czym w postaci zawiesiny podaje się na monitory lub zamiast wody dodatkowej na sita lub leje, albo też wypełniacze miesza się ze sobą i z żużlem i w postaci suchej dostarcza się do zbiorników podsadzkowych, zwłaszcza skarpowych a następnie razem spłukuje się do rurociągów.
174 316
Zastosowanie sposobu według wynalazku, w którym wykorzystywana jest mieszanina złożona z granulowanego żużla hutniczego z dodatkiem popiołów lotnych w porównaniu z innymi znanymi sposobami podsadzania pustek poeksploatacyjnych znacznie upraszcza transport mieszaniny za pomocą rurociągów podsadzkowych, których wyloty rozmieszcza się w wyrobiskach, ponadto zmniejszona jest ścieralność rurociągów a spłukiwanie może być prowadzone w typowych urządzeniach podsadzkowych. Dzięki zasadowemu odczynowi mieszaniny, zawarte w wodzie kopalnianej metale ciężkie ulegają w znacznym stopniu wytrąceniu i pozostają w polu podsadzkowym. Zmniejsza się tym samym zanieczyszczenie odprowadzanych przez kopalnie wód dołowych. Sposób ten pozwala na obniżenie kosztów podsadzania również dzięki wyeliminowaniu drogiego piasku.
Popioły lotne lub popioły z procesu suchego odsiarczania spalin zmieszane z hutniczym żużlem granulowanym regulują skutecznie odczyn pH cieczy nośnej, którą jest woda kopalniana a jednocześnie stanowią bardzo skuteczny wypełniacz przestrzeni międzyziamowej co znacznie zmniejsza ściśliwość zastosowanej podsadzki. Dodatek popiołów lotnych w granicach od 1 do 45% wagowych powoduje zmniejszenie ściśliwości takiego materiału podsadzkowego do 7.0% przy ciśnieniu 15 MPa i zaliczenie go do I klasy materiałów podsadzkowych.
Proponowany sposób umożliwia znaczne uproszczenie technologii wypełniania pustek poeksploatacyjnych i rekonsolidacji skały płonnej wypełniającej te pustki oraz zmniejsza koszty poprzez zastosowanie uciążliwych ekologicznie odpadów z procesów spalania, które zalegają w postaci hałd.
174 316
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób wytwarzania mieszaniny podsadzkowej zawierającej w swym składzie granulowane żużle hutnicze z dodatkami do wypełnienia przestrzeni międzyziarnowych w żużlu, znamienny tym, że jako dodatki wypełniające przestrzenie międzyziamowe stosowane są popioły lotne, pyły hutnicze lub wapno odpadowe, które wstępnie miesza się ze sobą i z wodą w osobnych instalacjach i w postaci zawiesiny podaje się na monitory lub zamiast wody dodatkowej na sita lub leje, albo też wypełniacze miesza się ze sobą i z żużlem i w postaci suchej dostarcza się do zbiorników podsadzkowych, zwłaszcza skarpowych a następnie razem spłukuje się do rurociągów podsadzkowych.
PL94306316A 1994-12-14 1994-12-14 Sposób w/twarzania mieszaniny podsadzkowej PL174316B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94306316A PL174316B1 (pl) 1994-12-14 1994-12-14 Sposób w/twarzania mieszaniny podsadzkowej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94306316A PL174316B1 (pl) 1994-12-14 1994-12-14 Sposób w/twarzania mieszaniny podsadzkowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL306316A1 PL306316A1 (en) 1996-06-24
PL174316B1 true PL174316B1 (pl) 1998-07-31

Family

ID=20063920

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94306316A PL174316B1 (pl) 1994-12-14 1994-12-14 Sposób w/twarzania mieszaniny podsadzkowej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL174316B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2163533A1 (en) 2008-09-05 2010-03-17 Przedsiebiorstwo Robót Geologiczno-Wiertniczych G. Janik & R. Kus Spólka Jawna A hydraulic mixture for disposing environmentally dangerous waste in ground landfills

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2163533A1 (en) 2008-09-05 2010-03-17 Przedsiebiorstwo Robót Geologiczno-Wiertniczych G. Janik & R. Kus Spólka Jawna A hydraulic mixture for disposing environmentally dangerous waste in ground landfills

Also Published As

Publication number Publication date
PL306316A1 (en) 1996-06-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Makusa Soil stabilization methods and materials
Makusa Soil stabilization methods and materials in engineering practice: State of the art review
Sheshpari A review of underground mine backfilling methods with emphasis on cemented paste backfill
Lyashenko et al. Substantiation of technologies and technical means for disposal of mining and metallurgical waste in mines
AU614858B2 (en) Backfilling in mines
PL174316B1 (pl) Sposób w/twarzania mieszaniny podsadzkowej
Zabielska-Adamska Industrial By-Products and Waste Materials in Geotechnical Engineering Applications
Masniyom Systematic selection and application of backfill in underground mines
Walker State-of-the-art techniques for backfilling abandoned mine voids
PL175396B1 (pl) Mieszanina podsadzkowa do wypełniania pustek poeksploatacyjnych albo wykonywania sztucznego stropu
Aljoe US DEPARTMENT OF ENERGY PROJECTS INVOLVING THE USE OF COAL COMBUSTION BYPRODUCTS IN MINING APPLICATIONS1
Chngh et al. A FIELD DEMONSTRATION OF THE COAL COMBUSTION BY-PRODUCTS BASED PASTE BACKFILL FOR SUBSIDENCE CONTROL IN ILLINOIS'
Schueck et al. The use of FBC ash for alkaline addition at surface coal mines
PL177231B1 (pl) Sposób lokowania popiołów lotnych w pustkach poeksploatacyjnych, zawodnionych lub trudnodostępnych
PL160195B1 (en) Stowing material for under-ground mining
PL174341B1 (pl) Mieszanina podsadzkowa
Pierzyna Disposal of coal combustion wastes in the hydraulic backfill process
Martin COAL REFUSE DISPOSAL PRACTICES AND CHALLENGES IN THE UNITED STATES
Soni Utilization of Slate mine Waste: A Study
PL159733B3 (en) Filling mixture for filling abandoned workimgs or making an artifical roof
Sutmoller et al. Using Foam as a Transportation Medium for Backfilling Underground Voids
Matsui et al. Disposal and Utilization of Mine Waste Rocks and Fly Ash as a Coal Mine Backfill
CZ208691A3 (cs) Vápenopopílková směs pro zakládání prostor v zemské kůře
Palarski et al. ASH AND SLAG HANDLING
Walker Information Circular 9359: State-of-the-Art Techniques for Backfilling Abandoned Mine Voids