PL172220B1 - Wylacznik samoczynny ochronny z chronionym termicznie PL PL PL - Google Patents

Wylacznik samoczynny ochronny z chronionym termicznie PL PL PL

Info

Publication number
PL172220B1
PL172220B1 PL93301021A PL30102193A PL172220B1 PL 172220 B1 PL172220 B1 PL 172220B1 PL 93301021 A PL93301021 A PL 93301021A PL 30102193 A PL30102193 A PL 30102193A PL 172220 B1 PL172220 B1 PL 172220B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pole
conductor
circuit breaker
neutral conductor
phase conductor
Prior art date
Application number
PL93301021A
Other languages
English (en)
Other versions
PL301021A1 (en
Inventor
Franz Reil
Original Assignee
Felten & Guilleaume Ag Oester
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Felten & Guilleaume Ag Oester filed Critical Felten & Guilleaume Ag Oester
Publication of PL301021A1 publication Critical patent/PL301021A1/xx
Publication of PL172220B1 publication Critical patent/PL172220B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H73/00Protective overload circuit-breaking switches in which excess current opens the contacts by automatic release of mechanical energy stored by previous operation of a hand reset mechanism
    • H01H73/02Details
    • H01H73/18Means for extinguishing or suppressing arc
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H71/00Details of the protective switches or relays covered by groups H01H73/00 - H01H83/00
    • H01H71/002Details of the protective switches or relays covered by groups H01H73/00 - H01H83/00 with provision for switching the neutral conductor
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H71/00Details of the protective switches or relays covered by groups H01H73/00 - H01H83/00
    • H01H71/02Housings; Casings; Bases; Mountings
    • H01H2071/0292Housing or frames containing grooves or slots for guiding movable parts

Landscapes

  • Arc-Extinguishing Devices That Are Switches (AREA)
  • Breakers (AREA)
  • Emergency Protection Circuit Devices (AREA)

Abstract

1. Wylacznik samoczynny ochronny z chro- nionym termicznie i elektromagnetycznie biegu- nem dla przewodu fazowego i niechronionym biegunem dla przewodu neutralnego i z urzadze- niem do gaszenia luku dla bieguna przewodu fazo- w ego, przy czym zespól stykowy bieguna dla przewodu fazowego, jest umieszczony równolegle obok zespolu stykowego bieguna dla przewodu neutralnego, jest oddzielony od tego ostatniego przegroda wewnetrzna i jest z nim sprzegniety, zna- mienny tym, ze zespól stykowy (53,55) bieguna dla przewodu neutralnego jest umieszczony z tej samej strony przed urzadzeniem do gaszenia luku (24) co i zespól stykowy (18, 19) bieguna dla przewodu fazowego, przy czym zespól stykowy (53,55) biegu- na dla przewodu neutralnego przez odpowiednio zalamana przegrode wewnetrzna (48) jest oddzie- lony od zespolu stykowego (18,19) bieguna dla prze- wodu fazowego i od urzadzenia do gaszenia luku (24). Fig. 5 PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest wyłącznik samoczynny ochronny z chronionym termicznie i elektromagnetycznie biegunem dla przewodu fazowego i niechronionym biegunem dla przewodu neutralnego i z urządzeniem do gaszenia łuku dla bieguna przewodu fazowego, przy czym zespół stykowy bieguna dla przewodu fazowego, jest umieszczony równolegle obok zespołu stykowego bieguna dla przewodu neutralnego, jest oddzielony od tego zespołu stykowego przegrodą wewnętrzną i jest sprzęgnięty z nim.
Znane są tego rodzaju samoczynne wyłączniki ochronne, w których zespół stykowy, wyzwalacze termiczne i elektromagnetyczne oraz urządzenie gaszeniowe łuku - dla bieguna przewodu fazowego - są umieszczone w jednej obudowie, a zespół stykowy bieguna dla niechronionego przewodu neutralnegojest umieszczony w dodatkowej obudowie obok obudowy bieguna dla przewodu fazowego. Jest to konieczność, ponieważ w tej ostatniej obudowie nie ma dostatecznie dużo miejsca dla zespołu stykowego bieguna dla przewodu neutralnego nie mówiąc już o tym, że inne istotne elementy samoczynnego wyłącznika ochronnego, takie jak np. wyzwalacz elektromagnetyczny oraz urządzenie do gaszenia łuku muszą zostać znacznie zmniejszone, a ich działanie i sprawność ulegają osłabieniu. W stanie techniki trzeba się liczyć albo ze zwiększeniem wymiarów samoczynnego wyłącznika ochronnego, albo z pogorszeniem jego sprawności.
Celem wynalazku jest opracowanie samoczynnego wyłącznika ochronnego wspomnianego rodzaju, którego wielkość konstrukcyjna nie będzie przekraczała wielkości konstrukcyjnej samoczynnego wyłącznika ochronnego nie zawierającego zespołu stykowego bieguna dla przewodu neutralnego, to znaczy którego szerokość podziałowa jest wystarczająco duża, przy czym taki samoczynny wyłącznik ochronny nie będzie wykazywał osłabienia sprawności.
Cel ten został osiągnięty w ten sposób, że zespół stykowy bieguna dla przewodu neutralnego jest umieszczony po tej samej stronie przed urządzeniem do gaszenia łuku, co i zespół stykowy bieguna dla przewodu fazowego, a ponadto zespół stykowy bieguna dla przewodu neutralnego jest oddzielony od zespołu stykowego bieguna dla przewodu fazowego oraz od urządzenia do gaszenia łuku usytuowaną z załamaniami przegrodą wewnętrzną.
Idea wynalazku wykorzystuje to, że obok zespołu stykowego bieguna dla przewodu fazowego, na skutek jego niewielkiego przesunięcia bocznego, uzyskuje się dostatecznie dużo miej sca dla zespołu stykowego bieguna dla przewodu neutralnego i oba umieszczone obok siebie zespoły stykowe, ze względu na to, że są one umieszczone przed urządzeniem do gaszenia łuku, nie ograniczającą wielkości ani tego urządzenia, ani też innych wyzwalaczy termicznych i elektromagnetycznych samoczynnego wyłącznika ochronnego. Aby uzyskać odpowiednią izolację, to znaczy oddzielenie zespołu stykowego bieguna dla przewodu neutralnego od zespołu stykowego bieguna dla przewodu fazowego, oraz od urządzenia do gaszenia łuku - przewidziana jest odpowiednio załamana przegroda wewnętrzna, która spełnia powyższe zadanie.
W odniesieniu do samoczynnych wyłączników ochronnych w stanie techniki, często obok zespołu stykowego bieguna dla przewodu fazowego są przewidziane płytki ceramiczne lub płytki z tworzywa sztucznego dla ograniczania łuku elektrycznego i dla utworzenia kanałów przepływu wstecznego gazów pomiędzy takimi płytkami ceramicznymi względnie płytkami z tworzywa sztucznego a ściankami obudowy, co ma na celu polepszenie przepływu zjonizowanych gazów i przyspieszenie przebiegu łuku elektrycznego od miejsca styku w kierunku komory do gaszenia łuku.
Według korzystnego przykładu wykonania wynalazku, na przeciwległej względem przegrody wewnętrznej stronie zespołu stykowego bieguna dla przewodu fazowego umieszczona jest płytka, przy czym pomiędzy tą płytką a ścianką obudowy samoczynnego wyłącznika ochronnego utworzony jest kanał przepływu wstecznego gazów. W tym przypadku zespół stykowy bieguna dla przewodu neutralnego zajmuje miejsce kanału przepływu zwrotnego, jednak dzięki korzystnemu pod względem możliwości przepływania gazów ukształtowaniu innego kanału przepływu zwrotnego może to zostać w znacznym stopniu skompensowane tak, że praktycznie nie następuje to pogorszenie jego działania.
Przy tym korzystnym jest według wynalazku, że szerokość urządzenia do gaszenia łuku odpowiada sumie szerokości zespołu stykowego bieguna dla przewodu neutralnego, grubości przegrody wewnętrznej, szerokości zespołu stykowego bieguna dla przewodu fazowego, grubości płytki i szerokości kanału przepływu zwrotnego. Na skutek takiego wykonania wynalazku uzyskuje się to, że komorę gaszeniową, która korzystnie jest ukształtowana tak, jak to opisano w opisie patentowym AT-PS 382 741, można zwymiarować jako znacznie większą, aby zapewnić szybkie i pewne gaszenie łuku.
Szczególnie korzystny przykład wykonania wynalazku wyróżnia się tym, że mostek przełączający zespołu stykowego bieguna dla przewodu fazowego jest sprzęgnięty mechanicznie z mostkiem przełączającym zespołu stykowego bieguna dla przewodu neutralnego. Przy tym przedmiot wynalazku może odznaczać się szczególnie tym, że mostek przełączający bieguna dla przewodu fazowego jest połączony elementem suwakowym z mostkiem przełączającym bieguna dla przewodu neutralnego, który to element suwakowy posiada korzystnie współśrodkowe osie łożyskujące mostków przełączających i który to element suwakowy jest ułożyskowany przesuwnie w przegrodzie wewnętrznej. Element suwakowy może być korzystnie ukształtowany tak, jak zostało to przedstawione w opisie patentowym AT-PS 380 751. Na skutek takiego wykonania wynalazku zapewnia się, że zespół stykowy bieguna dla przewodu neutralnego w prosty technicznie sposób zawsze otwiera i zamyka się razem z zespołem stykowym chronionego bieguna dla przewodu fazowego.
Opierając się na prawie fizyki stanowiącym, że przewody przez które przepływa prąd elektryczny odpychają się wzajemnie, to łuk bieguna dla przewodu fazowego i łuk bieguna dla przewodu neutralnego oddziały wująna siebie wzajemnie kiedy zespoły stykowe zostają otwarte. Zjawisko to może być wykorzystane według wynalazku tak, że łuk elektryczny bieguna dla przewodu neutralnego będzie powodował przyśpieszenie przebiegu łuku bieguna dla przewodu fazowego w kierunku komory gaszeniowej. Przy tym niewielka odległość pomiędzy miejscami styków bieguna dla przewodu fazowego i bieguna dla przewodu neutralnego oddziaływuje bardzo korzystnie jako rezultat rodzaju konstrukcji według wynalazku.
Korzystnie przegroda wewnętrzna posiada załamania nadaj ącejej kształt podobny do litery Z, przy czym pierwsze ramię przegrody wewnętrznej tworzy ściankę oddzielającą pomiędzy zespołem stykowym bieguna dla przewodu fazowego i zespołem stykowym bieguna dla przewodu neutralnego, poprzeczna część środkowa przegrody wewnętrznej tworzy ściankę oddzielającą pomiędzy zespołem stykowym bieguna dla przewodu neutralnego a urządzeniem do gaszenia łuku, natomiast drugie ramię przegrody, usytuowane równolegle względem pierwszego ramienia, ogranicza urządzenie do gaszenia łuku od tej strony, z której znajduje się zespół stykowy bieguna dla przewodu neutralnego.
Według wynalazku samoczynny wyłącznik ochronny może być również ukształtowany tak, aby odległość pomiędzy urządzeniem do gaszenia łuku a stykiem bieguna dla przewodu fazowego była mniejsza od odległości pomiędzy urządzeniem do gaszenia łuku a stykiem bieguna dla przewodu neutralnego. Kiedy oba zespoły stykowe zostają równocześnie otwarte, to łuk bieguna dla przewodu neutralnego następuje względem komory gaszeniowej za łukiem bieguna dla przewodu fazowego i powoduje przyśpieszenie tego łuku w kierunku komory gaszeniowej.
Korzystnym jest według wynalazku, że posiada urządzenie, które powoduje opóźnione otwieranie się zespołu stykowego bieguna dla przewodu neutralnego w stosunku do zespołu stykowego bieguna dla przewodu fazowego.
Według innego jeszcze przykładu wykonania wynalazku, w celu wykorzystania wspomnianego już prawa fizyki można przewidzieć, aby mostek przełączający bieguna dla przewodu fazowego swoją częścią końcową przeciwległą względem styku, przylegał w stanie otwartym wyłącznika ochronnego, do elementu łożyskującego, stanowiącego stałą część obudowy, a dalej aby mostek przełączający bieguna dla przewodu neutralnego swoim końcem, przeciwległym względem styku, przylegał w stanie otwartym wyłącznika ochronnego do elementu łożyskującego, stanowiącego stałą część obudowy. Ponadto w stanie zamkniętym zespołów stykowych odległość pomiędzy końcem mostka przełączającego bieguna dla przewodu fazowego a elementem łożyskuj ącym, stanowiącym stałą część obudowy, będzie w przybliżeniu równa lub mniej sza od odległości pomiędzy końcem mostka przełączającego bieguna dla przewodu neutralnego a elementem łożyskującym, stanowiącym stałą część obudowy, przy zachowaniu takiej samej w przybliżeniu odległości pomiędzy odpowiednimi osiami ułożyskowania mostków przełączających na elemencie suwakowym a elementami łożyskującymi, stanowiącymi stałą część obudowy.
Wskutek tego zespół stykowy bieguna dla przewodu neutralnego zostaje otwarty pod względem upływu czasu po zespole stykowym bieguna dla przewodu fazowego, dzięki czemu uzyskuje się tu również przyśpieszenie przebiegu łuku elektrycznego bieguna dla przewodu neutralnego za łukiem bieguna dla przewodu fazowego i łuk ten ulega przyśpieszeniu w kierunku do komory gaszeniowej.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia samoczynny wyłącznik ochronny pokazany w przekroju, przy czym zespół stykowy bieguna dla przewodu fazowego został przedstawiony w położeniu otwartym, fig. 2 samoczynny wyłącznik ochronny z fig. 1, pokazany w przekroju, przy czym zespół stykowy bieguna dla przewodu fazowego został przedstawiony w położeniu zamkniętym, fig. 3 samoczynny wyłącznik ochronny pokazany w przekroju, przy czym zespół stykowy bieguna dla przewodu neutralnego został przedstawiony w położeniu otwartym, fig. 4 - samoczynny wyłącznik ochronny pokazany w przekroju z fig. 3, przy czym zespół stykowy bieguna dla przewodu neutralnego został przedstawiony w położeniu zamkniętym, oraz fig. 5 - samoczynny wyłącznik ochronny pokazany w przekroju wzdłuż linii V-V, zaznaczonej na fig. 2.
Samoczynny wyłącznik ochronny, pokazany na fig. 1 do 5, jest umieszczony w obudowie 11, składającej z części dolnej 1 oraz czz^^tci górnej 2. W obudowie 11 (fig. 5) znajduje się powszechnie znany wyzwalacz elektromagnetyczny, wyzwalacz termiczny bimetalowy, komora gaszeniowa 24 oraz układ mechaniczny do uruchamiania zespołu stykowego. Ponieważ wymienione powyżej elementy wyłącznika ochronnego posiadają znaną powszechnie budowę, omówione zostaną poniżej skrótowo w oparciu o fig. 1 i 2 tylko te elementy wyłącznika, które są istotne dla zrozumienia wynalazku.
Dla uruchamiania ruchomego mostka przełączającego 18 bieguna dla przewodu fazowego, który poprzez zaciski 30 można przyłączyć do samoczynnego wyłącznika ochronnego, mostek przełączający jest sprzęgnięty łącznikiem mostkowym 5 i łącznikiem kabłąkowym 6 z główką tarczową 3, ułożyskowaną obrotowo w obudowie 11. Koniec łącznika kabłąkowego 6, znajdujący się blisko mostka przełączającego 18, jest sprzęgnięty poprzez łącznik 4 zapadki z zapadką 16, ułożyskowaną obrotowo w obudowie 11. Kiedy główka tarczowa 3 przestawia się obrotowo, to mostek przełączający 18 przemieszcza się pokonując siłę oporu sprężyny 31 do położenia przylegania do stałego styku 19, a zapadka 16 zostaje zablokowana przez nakładkę 17 zapadki, znajdującą się pod działaniem sprężyny 7.
Mostek przełączający 18 swoją częścią końcową 13, przeciwległą do styku 19, jest ułożyskowany z luzem poprzez podłużny otwór 14 na łożysku 15, osadzonym trwale w obudowie, w przykładzie wykonania - na czopie łożyskującym.
Jak to przedstawiono na fig. 3 i 5, obok zespołu stykowego 18, 19 bieguna dla przewodu fazowego, składającego się z mostka przełączającego 18 i styku 19, umieszczony jest zespół stykowy 53, 55 bieguna dla przewodu neutralnego, składający się z mostka przełączającego 53
172 220 i styku 55. Ten ostatni zespół stykowy jest oddzielony przegrodą wewnętrzną 48 od zespołu stykowego 18 i 19 bieguna dla przewodu fazowego i od usytuowanej przed nim komory gaszeniowej 24. Przewód neutralny można przyłączyć do samoczynnego wyłącznika ochronnego poprzez zaciski 29. Przegroda wewnętrzna 48 posiada w przekroju poprzecznym kształt podobny do litery Z, przy czym jej pierwsze ramię 56 oddziela zespół stykowy 18, 19 bieguna dla przewodu fazowego od zespołu stykowego 53, 55'bieguna dla przewodu neutralnego, poprzeczna część środkowa 57 przegrody wewnętrznej 48 oddziela zespół stykowy 53, 55 bieguna dla przewodu neutralnego od komory gaszeniowej 24, a drugie swobodne ramię 58 przegrody wewnętrznej 48 ogranicza komorę gaszeniową 24 od tej strony, pod której znajduje się zespół stykowy 53, 55 bieguna dla przewodu neutralnego obok zespołu stykowego 18, 19 bieguna dla przewodu fazowego. W ten sposób zostaje zapewnione zupełne oddzielenie zespołu stykowego 53, 55 bieguna dla przewodu neutralnego od zespołu stykowego 18, 19 bieguna dla przewodu fazowego, oraz od komory gaszeniowej 24, tak że żadne przepływające zjonizowane gazy nie mogą spowodować przeskoku napięcia. Ponadto w tym przypadku nie zachodzi potrzeba zmniejszenia komory gaszeniowej 24.
Po przeciwległej względem przegrody wewnętrznej 48 stronie zespołu stykowego 18,19 bieguna dla przewodu fazowego umieszczona jest płytka 38 ceramiczna lub z tworzywa sztucznego, która podobnie jak ramię 56 przegrody wewnętrznej 48 ogranicza łuk elektryczny przy jego przeskoku od zespołu stykowego 18, 19 w kierunku komory gaszeniowej 24. Dalej, przez płytkę 38 oraz część dolną 1 obudowy 11 utworzony jest kanał 13 dla przepływu wstecznego gazów, przez który zjonizowane gazy mogą odpływać z komory gaszeniowej do tylnej części samoczynnego wyłącznika ochronnego. Wskutek tego uzyskuje się lepszy obieg zjonizowanych gazów, a tym samym przyśpieszenie przeskoku łuku od miejsca styku 18,19 do komory gaszeniowej 24.
Mostek przełączający 18 bieguna dla przewodu fazowego jest sprzęgnięty mechanicznie z mostkiem przełączającym 53 bieguna dla przewodu neutralnego poprzez element suwakowy 49, który jest prowadzony w szczelinie znajdującej się w przegrodzie wewnętrznej 48 tak, aby nie mógł nastąpić niepożądany przepływ zjonizowanych gazów poprzez tą szczelinę. Na elemencie suwakowym 49 są umieszczone współśrodkowo dwie osie łożyskujące 50, 52 dla mostków przełączających 18, 53, przy czym oś łożyskująca 50 mostka przełączającego 18 stanowi jednocześnie oś łączącą mostek przełączający 18 z łącznikiem 5 mostka.
Części końcowej 62 mostka przełączającego 53, przeciwległej do stałego styku 55 bieguna dla przewodu neutralnego, jest przyporządkowany element łożyskujący 63, który stanowi stałą część obudowy (fig. 3 i 4). Na elemencie łożyskującym 63 opiera się część środkowa 62 mostka przełączającego 53, kiedy mostek przełączający 53 pod działaniem elementu suwakowego 49 jest podnoszony od stałego styku 55, a równocześnie jest przestawiany obrotowo wokół osi łożyskującej 52 na elemencie suwakowym 49.
Ponieważ łuk bieguna dla przewodu neutralnego i łuk bieguna dla przewodu fazowego, jak wspomniano powyżej, oddziaływują wzajemnie na siebie ze względu na ich bliskość w przestrzeni, to znaczy odpychają się wzajemnie, to według przedstawionej postaci wykonania uzyskuje się przyśpieszenie przebiegu łuku bieguna dla przewodu neutralnego nadążające za łukiem bieguna dla przewodu fazowego przez to, że mostek przełączający 53 bieguna dla przewodu neutralnego otwiera się później niż mostek przełączający 18 bieguna dla przewodu fazowego. Następuje to wskutek tego, że w stanie kiedy zespoły stykowe 18, 19 względnie 53, 55 są zamknięte, to odległość pomiędzy częścią końcową 62 mostka przełączającego 53 a elementem łożyskującym 63, stanowiącym stałą część obudowy wyłącznika ochronnego, jest taka sama lub nieco większa od odległości pomiędzy elementem łożyskującym 15, stanowiącym stalą część obudowy a dolnym zakończeniem otworu podłużnego 14 w mostku przełączającym 18 bieguna dla przewodu fazowego. Jeżeli zatem zespół stykowy 18, 19 zostaje otwarty, to znaczy kiedy mostek przełączający pod działaniem siły sprężyny 31 przemieszcza się do góry, to przez oś łożyskującą 50 element suwakowy 49 zostaje również przesunięty do góry, przy czym ten element suwakowy poprzez oś łożyskującą 52 również przemieszcza do góry mostek przełączający 53 bieguna dla przewodu neutralnego.
172 220
Ze względu na odległość pomiędzy częścią końcową 62 mostka 53 a elementem łożyskującym 63, stanowiącym stałą część obudowy, mostek przełączający 53 bieguna dla przewodu neutralnego nie zostaje jednak natychmiast podniesiony do góry ze stałego styku 55, lecz dopiero wtedy, kiedy część końcowa 62 mostka będzie już przyległa do elementu łożyskującego 63, a sam mostek 53 pod działaniem siły sprężyny 26 względnie na skutek ruchu elementu suwakowego 49 zostanie odsunięty od stałomiejscowego styku 55. Wskutek tego uzyskuje się niewielkie opóźnienie otwierania zespołu stykowego 53, 55 względem zespołu stykowego 18, 19 bieguna dla przewodu fazowego, co powoduje przyśpieszenie nadążne łuku elektrycznego bieguna dla przewodu neutralnego za łukiem bieguna dla przewodu fazowego.
Przedstawiono tu, że według wynalazku proponuje się samoczynny wyłącznik ochronny z zespołem stykowym bieguna dla przewodu neutralnego, który to wyłącznik w porównaniu z samoczynnym wyłącznikiem ochronnym bez zespołu stykowego bieguna dla przewodu neutralnego i przy takiej samej wielkości konstrukcyjnej wykazuje nieznaczne tylko pogorszenie sprawności działania.
Przy tym na skutek umieszczenia według wynalazku zespołów stykowych bieguna dla przewodu fazowego i bieguna dla przewodu neutralnego można znacznie zwiększyć skuteczność gaszenia łuku elektrycznego.
172 220
Fig.3
rgIBŁ
172 220
Fig 2
172 220
Fig.1
31 4 5 18 19 20 38 2h
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wyłącznik samoczynny ochronny z chronionym termicznie i elektromagnetycznie biegunem dla przewodu fazowego i niechronionym biegunem dla przewodu neutralnego i z urządzeniem do gaszenia łuku dla bieguna przewodu fazowego, przy czym zespół stykowy bieguna dla przewodu fazowego, jest umieszczony równolegle obok zespołu stykowego bieguna dla przewodu neutralnego, jest oddzielony od tego ostatniego przegrodą wewnętrzną i jest z nim sprzęgnięty, znamienny tym, że zespół stykowy (53,55) bieguna dla przewodu neutralnego jest umieszczony z tej samej strony przed urządzeniem do gaszenia łuku (24) co i zespół stykowy (18, 19) bieguna dla przewodu fazowego, przy czym zespół stykowy (53, 55) bieguna dla przewodu neutralnego przez odpowiednio załamaną przegrodę wewnętrzną (48) jest oddzielony od zespołu stykowego (18,19) bieguna dla przewodu fazowego i od urządzenia do gaszenia łuku (24).
  2. 2. Wyłącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że po przeciwległej względem przegrody wewnętrznej (48) stronie zespołu stykowego (18,19) bieguna dla przewodu fazowego, umieszczona jest płytka (38), zaś pomiędzy taką płytką (38) a ścianką (1) obudowy samoczynnego wyłącznika ochronnego utworzony jest kanał (13) przepływu wstecznego gazów.
  3. 3. Wyłącznik według zastrz. 2, znamienny tym, że szerokość urządzenia do gaszenia łuku (24) stanowi sumę szerokości zespołu stykowego (53, 55) bieguna dla przewodu neutralnego, grubości przegrody wewnętrznej (48), szerokości zespołu stykowego (18, 19) bieguna dla przewodu fazowego, grubości płytki (38) i szerokości kanału (13) przepływu wstecznego gazów.
  4. 4. Wyłącznik według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że mostek przełączający (18) zespołu stykowego (18,19) bieguna dla przewodu fazowego jest sprzęgnięty mechanicznie z mostkiem przełączającym (53) zespołu stykowego (53,55) bieguna dla przewodu neutralnego.
  5. 5. Wyłącznik według zastrz. 4, znamienny tym, że mostek przełączający (18) bieguna dla przewodu fazowego jest połączony elementem suwakowym (49) z mostkiem przełączającym (53) bieguna dla przewodu neutralnego, który to element suwakowy korzystnie posiada współśrodkowe osie łożyskujące (50, 52) dla mostków przełączających (18, 53) i który jest ułożyskowany przesuwnie w przegrodzie wewnętrznej (48).
  6. 6. Wyłącznik według zastrz. 5, znamienny tym, że przegroda wewnętrzna (48) posiada załamania nadające jej kształt podobny do litery Z, przy czym pierwsze ramię (56) przegrody wewnętrznej (48) tworzy ściankę oddzielającą pomiędzy zespołem stykowym (18,19) bieguna dla przewodu fazowego i zespołem stykowym (53, 55) bieguna dla przewodu neutralnego, poprzeczna część środka (57) przegrody wewnętrznej (48) tworzy ściankę oddzielającą pomiędzy zespołem stykowym (53,55) bieguna dla przewodu neutralnego a urządzeniem do gaszenia łuku (24), natomiast drugie ramię (58) przegrody, usytuowane równolegle względem pierwszego ramienia (56), ogranicza urządzenie do gaszenia łuku (24) od tej strony, z której znajduje się zespół stykowy (53, 55) bieguna dla przewodu neutralnego.
  7. 7. Wyłącznik według zastrz. 6, znamienny tym, że odległość pomiędzy urządzeniem do gaszenia łuku (24), a stykiem (19) bieguna dla przewodu fazowego jest mniejsza od odległości pomiędzy urządzeniem do gaszenia łuku (24) a stykiem (55) bieguna dla przewodu neutralnego.
  8. 8. Wyłącznik według zastrz. 7, znamienny tym, że posiada urządzenie, które powoduje opóźnione otwieranie się zespołu stykowego (53, 55) bieguna dla przewodu neutralnego w stosunku do zespołu stykowego (18,19) bieguna dla przewodu fazowego.
  9. 9. Wyłącznik według zastrz. 8, znamienny tym, że mostek przełączający (18) bieguna dla przewodu fazowego swoją częścią końcową (13), przeciwległą względem styku (19), przylega w stanie otwartym wyłącznika ochronnego do elementu łożyskującego (15), stanowiącego stałą część obudowy, a dalej że mostek przełączający (53) bieguna dla przewodu neutralnego swoją częścią końcową (62), przeciwległą względem styku (55) przylega w stanie otwartym wyłącznika ochronnego do elementu łożyskującego (63), stanowiącego stałą część obudowy, oraz że w stanie zamknięcia obu zespołów stykowych (18, 19; 53, 55) odległość pomiędzy częścią końcową (13) mostka przełączającego (18) bieguna dla przewodu fazowego a elementem łożyskującym (15), stanowiącym stałą część obudowy, jest w przybliżeniu taka sama lub mniejsza od odległości pomiędzy częścią końcową (62) mostka przełączającego (53) bieguna dla przewodu neutralnego a elementem łożyskującym (63), stanowiącym stałą część obudowy, przy zachowaniu mniej więcej takiej samej odległości pomiędzy odpowiednimi osiami łożyskującymi (50, 52) mostków przełączających (18, 53) na elemencie suwakowym (49) a elementami łożyskującymi (15, 63), stanowiącymi stałą część obudowy.
PL93301021A 1992-11-25 1993-11-10 Wylacznik samoczynny ochronny z chronionym termicznie PL PL PL PL172220B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0233692A AT402583B (de) 1992-11-25 1992-11-25 Leitungsschutzschalter mit einem thermisch und magnetisch geschützten aussenleiterpol und einem ungeschützten nulleiterpol

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL301021A1 PL301021A1 (en) 1994-05-30
PL172220B1 true PL172220B1 (pl) 1997-08-29

Family

ID=3532457

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93301021A PL172220B1 (pl) 1992-11-25 1993-11-10 Wylacznik samoczynny ochronny z chronionym termicznie PL PL PL

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0599800B1 (pl)
AT (1) AT402583B (pl)
AU (1) AU672641B2 (pl)
CZ (1) CZ285282B6 (pl)
DE (1) DE59303359D1 (pl)
DK (1) DK0599800T3 (pl)
ES (1) ES2095626T3 (pl)
FI (1) FI106279B (pl)
GR (1) GR3021282T3 (pl)
NO (1) NO307160B1 (pl)
PL (1) PL172220B1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19503530B4 (de) * 1995-02-03 2006-07-06 Aeg Niederspannungstechnik Gmbh & Co Kg Leitungsschutzschalter
FI116863B (fi) * 2004-01-19 2006-03-15 Abb Oy Nollajohtimella varustettu kytkinlaite

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3341791A (en) * 1964-06-16 1967-09-12 Square D Co Electric circuit breaker with improved operating mechanism
CH481481A (it) * 1968-04-13 1969-11-15 Bassani Spa Interruttore automatico con camera deionizzante
JPS56162436A (en) * 1980-05-20 1981-12-14 Matsushita Electric Works Ltd Circuit breaker
FR2485254A1 (fr) * 1980-06-19 1981-12-24 Merlin Gerin Disjoncteur miniature unipolaire et neutre
FR2488440A1 (fr) * 1980-08-06 1982-02-12 Merlin Gerin Disjoncteur miniature a coupure du neutre et de la phase
AT378283B (de) * 1983-11-28 1985-07-10 Felten & Guilleaume Ag Oester Leitungsschutzschalter mit schalter fuer einen mittelleiter
AT382741B (de) * 1985-11-15 1987-04-10 Felten & Guilleaume Ag Oester Lichtbogenloeschkammer
FR2600210B1 (fr) * 1986-06-17 1993-04-16 Telemecanique Electrique Disjoncteur a deux circuits de commutation dont l'un est protege
FR2648614B1 (fr) * 1989-06-16 1994-03-11 Hager Electro Sa Disjoncteur phase et neutre
FR2674369B1 (fr) * 1991-03-20 1996-09-20 Merlin Gerin Disjoncteur electrique de phase et neutre a encombrement reduit.

Also Published As

Publication number Publication date
NO934253D0 (no) 1993-11-24
GR3021282T3 (en) 1997-01-31
AT402583B (de) 1997-06-25
FI935152A0 (fi) 1993-11-19
EP0599800A1 (de) 1994-06-01
CZ285282B6 (cs) 1999-06-16
FI106279B (fi) 2000-12-29
PL301021A1 (en) 1994-05-30
AU672641B2 (en) 1996-10-10
ATA233692A (de) 1996-10-15
NO934253L (no) 1994-05-26
EP0599800B1 (de) 1996-07-31
DE59303359D1 (de) 1996-09-05
NO307160B1 (no) 2000-02-14
FI935152A (fi) 1994-05-26
AU5194193A (en) 1994-06-09
ES2095626T3 (es) 1997-02-16
DK0599800T3 (da) 1996-08-26
CZ254093A3 (en) 1994-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4417222A (en) Circuit breaker
CA1086361A (en) Anti-rebound latch for current limiting switches
CA1252192A (en) Shunt effect low-voltage circuit-breaker
AU598234B2 (en) Reverse loop circuit breaker with stationary conductor
US4071836A (en) Current limiting circuit breaker
US5907461A (en) Molded case circuit breaker with ground fault protection and signaling switches
MXPA02011361A (es) Interruptor de circuito que emplea un mecanismo para abrir un circuito de energia en respuesta a un cuerpo de resistor que abre al quemarse.
US4546336A (en) Residential circuit breaker with combination slot motor and arc chute
NO813660L (no) Elektrisk bryter.
AU777311B2 (en) Circuit breaker with bypass conductor commutating current out of the bimetal during short circuit interruption and method of commutating current out of bimetal
US3421123A (en) Electric circuit breaker with magnetic tripping means
US4430631A (en) Circuit breaker with increased current interrupting capacity
JPH0336264B2 (pl)
US4546337A (en) Residential circuit breaker with one piece slot motor
PL172220B1 (pl) Wylacznik samoczynny ochronny z chronionym termicznie PL PL PL
US6700082B1 (en) Trip actuator for a circuit breaker
US4507527A (en) Current limiting circuit-breaker having an improved contact arrangement
US6483408B1 (en) Circuit breaker with bypass for redirecting high transient current and associated method
US4072916A (en) Stacked circuit breakers having high interrupting capacity
JPS6237499B2 (pl)
US5565827A (en) Circuit breaker with current conducting blow open latch
RU2020634C1 (ru) Автоматический выключатель
AU2002212566A1 (en) Circuit breaker with bypass for redirecting high transient current and associated method
JP2779222B2 (ja) 回路しゃ断器
RU2067332C1 (ru) Автоматический выключатель