PL172211B3 - Blok zaworowy do zabezpieczania układów hydraulicznych - Google Patents

Blok zaworowy do zabezpieczania układów hydraulicznych

Info

Publication number
PL172211B3
PL172211B3 PL30177194A PL30177194A PL172211B3 PL 172211 B3 PL172211 B3 PL 172211B3 PL 30177194 A PL30177194 A PL 30177194A PL 30177194 A PL30177194 A PL 30177194A PL 172211 B3 PL172211 B3 PL 172211B3
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
valve
port
control piston
cylinder
hydraulic
Prior art date
Application number
PL30177194A
Other languages
English (en)
Other versions
PL301771A3 (en
Inventor
Jan Boguslaw Gwiazda
Aleksander Stanislaw Gwiazda
Original Assignee
Aleksander Stanislaw Gwiazda
Gwiazda Jan B
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aleksander Stanislaw Gwiazda, Gwiazda Jan B filed Critical Aleksander Stanislaw Gwiazda
Priority to PL30177194A priority Critical patent/PL172211B3/pl
Publication of PL301771A3 publication Critical patent/PL301771A3/pl
Publication of PL172211B3 publication Critical patent/PL172211B3/pl

Links

Landscapes

  • Check Valves (AREA)
  • Fluid-Pressure Circuits (AREA)

Abstract

1. Blok zaworowy do zabezpieczania układów hydraulicznych, wyposażony w moduł podstawowy, składający się z kadłuba, tłoka sterującego, tulei 1 kuli dociskanej do gniazda, połączony w blok z modułami składowymi, takimi jak zawór bezpieczeństwa, wskaźnik ciśnienia i gniazdo manometru, ma do przyłącza tłoka sterującego modułu podstawowego dołączony trójnik lub mny rozgałęźnik, przez który przewodem hydraulicznym jedno przyłącze rozdzielacza jest połączone z przestrzenią siłownika niezabezpieczoną blokiem zaworowym, a drugie przyłącze rozdzielacza jest połączone przewodem hydraulicznym z przyłączem wlotowym modułu podstawowego, zaś przyłącze wylotowe tego modułu podstawowego je s t dołączone przewodem hydraulicznym do przestrzeni siłownika zabezpieczonej blokiem zaworowym, przy czym do czwartego dodatkowego przyłącza w osi wzdłużnej modułu podstawowego dołączone są poprzez czwómik, trójnik lub bezpośrednio moduły składowe, według patentu głównego nr 160896, znamienny tym, ze cylmder (8) opierający się kołnierzem (8a) o powierzchnię (la) kadłuba (1) ma wewnętrzny kołnierz (8b) ograniczający ruch tłoka sterującego (4) w kierunku kuh (15), przy czym tuleja (11) filtra (12) jest umieszczona z małym luzem długoścło- wym pomiędzy cylindrem (8) i gniazdem (16) zaworu zwrotnego .sterowanego, otwieranego ciśnieniem.

Description

Przedmiotem wynalazku jest blok zaworowy do zabezpieczania układów hydraulicznych, a zwłaszcza do zabezpieczania przestrzeni podtłokowych i nadtłokowych siłowników hydraulicznych.
Bloki zaworowe są stosowane do zabezpieczania układów hydraulicznych, a zwłaszcza siłowników hydraulicznych, przed wyciekaniem cieczy z ich wnętrza pod wpływem obciążeń zewnętrznych i przed ich przeciążeniem. Bloki takie zabezpieczają przestrzenie podtłokowe i nadtłokowe siłowników, przy czym do zamknięcia jednej z tych przestrzeni stosuje się blok zaworowy pojedynczy, a do jednoczesnego zamknięcia obydwóch przestrzeni stosuje się blok zaworowy podwójny. Standardowy blok zaworowy składa się z zaworu zwrotnego sterowanego, otwieranego ciśnieniem i zaworu bezpieczeństwa, które mieszczą się we wspólnym kadłubie. Bloki zaworowe stosowane do stojaków hydraulicznych obudowy górniczej mają dodatkowo zamocowany do kadłuba wskaźnik ciśnienia i ewentualnie gniazdo manometru. Zawór zwrotny sterowany zamyka zabezpieczany układ hydrauliczny w czasie, gdy nie powinna z niego wypływać ciecz i otwiera ten układ po otrzymaniu sygnału ciśnienia na tłok sterujący. Zawór bezpieczeństwa nie pozwala na nadmierny wzrost ciśnienia medium hydraulicznego w układzie. Wskaźnik ciśnienia wskazuje obciążenie układu, a gniazdo manometru pozwala podłączyć manometr do obciążonego układu i zmierzyć w nim ciśnienie cieczy.
Znany z patentu głównego nr 160896 blok zaworowy do zabezpieczania układów hydraulicznych, wyposażony w moduł podstawowy, składający z kadłuba, tłoka sterującego, tulei- i kuli dociskanej do gniazda, połączony w blok z modułami składowymi, takimi jak zawór bezpieczeństwa, wskaźnik ciśnienia i gniazdo manometru, ma do przyłącza tłoka sterującego modułu podstawowego dołączony trójnik lub inny rozgałęźnik, przez który przewodem hydraulicznym jedno przyłącze rozdzielacza jest połączone z przestrzenią siłownika niezabezpieczoną blokiem zaworowym, a drugie przyłącze rozdzielacza jest połączone przewodem hydraulicznym z przyłączem wlotowym modułu podstawowego, zaś przyłącze wylotowe tego modułu podstawo172 211 wego jest dołączone przewodem hydraulicznym do przestrzeni siłownika zabezpieczonej blokiem zaworowym, przy czym do czwartego dodatkowego przyłącza w osi wzdłużnej modułu podstawowego dołączone są poprzez czwórmk, trójnik lub bezpośrednio moduły składowe. Moduł podstawowy bloku zaworowego ma filtr siatkowy przy przyłączu wlotowym oraz stożkową sprężynę dociskającą kulę do gniazda, opierającą się mniejszą podstawą o moduł składowy zamocowany w dodatkowym przyłączu tego modułu podstawowego, umieszczoną w tulei i przechodzącą przez otwór, którego średnicajest mniejsza od średnicy większej podstawy tej sprężyny. Przedmiotowy blok zaworowy według patentu głównego ma dwa zawory zwrotne otwierane ciśnieniem, połączone ze sobą za pomocą złączek i trójników, dla uzyskania modułowego bloku zaworowego podwójnego, przy czym przyłącze wlotowe jednego z tych zaworów jest połączone z trójnikiem dołączonym do przyłącza tłoka sterującego drugiego z tych zaworów i na odwrót.
Opisany powyżej blok zaworowy spełnia swoje zadanie, lecz w przypadku obciążeń dynamicznych tłoka sterującego modułu podstawowego, tłok ten obciąża dynamicznie filtr powodując wygięcie jego kołnierza. Poza tym, przy obciążeniu dynamicznym stojaka zabezpieczanego blokiem zaworowym, gwałtowny przepływ cieczy przez moduł podstawowy, od przyłącza wylotowego do czwartego dodatkowego przyłącza, może spowodować zassanie kuli i zamknięcie przepływu cieczy do zaworu bezpieczeństwa. W przypadku silnego dławienia w przewodach odpływowych, odprowadzających ciecz z odbiornika - stojaka lub siłownika hydraulicznego - w pracy modułu podstawowego bloku zaworowego występują zakłócenia. Mianowicie, po otwarciu zaworu zwrotnego ciecz pod wysokim ciśnieniem wypływa gwałtownie do części podgrzybkowej zaworu i do filtra, w którym mieści się trzpień tłoka sterującego. Ciśnienie tej cieczy przewyższa ciśnienie cieczy sterującej, działającej na tłok po jego przeciwnej stronie. Wskutek oporów przepływu w przewodach odpływowych, w części podgrzybkowej zaworu nie może w krótkim czasie nastąpić spadek ciśnienia cieczy. Wysokie ciśnienie cieczy w przestrzeni podgrzybkowej zaworu działa na powierzchnię tłoka i przemieszcza go do jego pierwotnego położenia, powodując zamknięcie się zaworu, po czym w przestrzeni podgrzybkowej następuje spadek ciśnienia cieczy i tłok sterujący otwiera ponownie zawór. W ten sposób otwieraniu zaworu towarzyszą uderzenia - z jednej strony tłoka o przyłącze, a z drugiej popychacza o kulę i zderzające się elementy ulegają zniszczeniu lub uszkodzeniom.
Celem usunięcia tych niedogodności wprowadza się usprawnienie modułu podstawowego polegające na przekonstruowaniu cylindra tłoka sterującego, tulei filtra siatkowego i tulei mieszczącej sprężynę dociskającą kulę do gniazda. W dolnej części cylindra tłoka sterującego wykonano wewnętrzny kołnierz ograniczający ruch tłoka sterującego w kierunku kuli. W ten sposób obciążony ciśnieniem cieczy tłok sterujący nie obciąża filtra i gniazda zaworu. W tulei mieszczącej sprężynę wykonano dodatkowe otwory, zlokalizowane miedzy kulą i czwartym dodatkowym przyłączem, przez które przepływa ciecz z zabezpieczonego siłownika do zaworu bezpieczeństwa, połączonego bezpośrednio lub za pośrednictwem rozgałęźnika z czwartym dodatkowym przyłączem. Tłok sterujący wykonano jako różnicowy, znany z patentu polskiego nr 46883. Tłok różnicowy uzyskano uszczelniając tuleję filtra względem kadłuba i względem trzpienia tłoka sterującego. Dzięki temu uszczelnieniu zmniejszyła się znacznie siła hydrauliczna odpychająca tłok sterujący od kuli zaworu, gdyż ciecz pod ciśnieniem w przestrzeni podgrzybkowej zaworu nie działa na całą powierzchnię tego tłoka, lecz jedynie na kilkakrotnie mniejszą powierzchnię przekroju poprzecznego trzpienia zakończonego popychaczem. Przyłącze tłoka sterującego zaopatrzono w otwór o małej średnicy, doprowadzający ciecz do przestrzeni podtłokowej modułu podstawowego. Dławienie przepływu cieczy występujące w tym otworze zlikwidowało dynamiczne obciążenia tłoka sterującego. W tak zmienionym module podstawowym nie występują deformacje kołnierza filtra, przepływ cieczy do zaworu bezpieczeństwa odbywa się nad kulą oraz nie mają miejsca uderzenia tłoka i popychacza o sąsiadujące z nimi elementy, w czasie otwierania zaworu, nawet przy dużych oporach w przewodach odpływowych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładowym wykonaniu na rysunku, na którym przedstawiono moduł podstawowy w przekroju podłużnym.
Moduł podstawowy, będący jednocześnie zaworem zwrotnym sterowanym otwieranym ciśnieniem, składa się z kadłuba 1 wyposażonego w cztery przyłącza i wymienionych niżej
172 211 elementów. Przyłącze A łączy przestrzeń podgrzybkową 2 zaworu zwrotnego z rozdzielaczem hydraulicznym. Przyłącze B łączy przestrzeń nadgrzybkową 3 zaworu z zabezpieczaną przestrzenią odbiornika - zasilanego stojaka lub siłownika hydraulicznego. Przyłącze C łączy, za pomocą trójnika, tłok sterujący 4 modułu podstawowego z przewodem prowadzącym od rozdzielacza do niezabezpieczanej przestrzeni zasilanego odbiornika, a czwarte dodatkowe przyłącze D, zaślepione korkiem 5, służy do przyłączenia modułu składowego - zaworu bezpieczeństwa - w czasie łączenia modułu podstawowego w blok zaworowy. Tłok sterujący 4 ma trzpień 6 i popychacz 7. Tłok sterujący 4 przesuwa się w cylindrze 8, względem którego jest uszczelniony uszczelką 9. Cylinder 8 tłoka sterującego zaopatrzono w kołnierz zewnętrzny 8a i kołnierz wewnętrzny 8b. Przyłącze C tłoka sterującego uszczelniono uszczelką 10 względem cylindra 8. Trzpień 6 tłoka sterującego 4 przesuwa się w tulei 11 wyposażonej w siatkowy filtr 12. Tuleję 11 uszczelniono uszczelką 13 względem kadłuba 1 i uszczelką 14 względem trzpienia 6. Grzybek zaworu - element zamykający - wykonano w postaci kuli 15 osadzonej na poliamidowym gnieździe 16. Kula 15 jest dociskana do gniazda 16 za pomocą sprężyny 17. Tłok sterujący 4 jest odpychany od kuli 15 za pomocą sprężyny 18. Kula 15 przemieszcza się w tulei 19 zaopatrzonej w obwodowe otwory 20 i 21 oraz w otwór osiowy 22. Przyłącze C, mocujące cylinder 8 wraz z tłokiem sterującym 4, połączone za pomocą gwintu z kadłubem 1, ma otwór 23 o małej średnicy i jest zabezpieczone przed odkręcaniem się śrubą 24.
Opisany powyżej moduł podstawowy, według wynalazku, działa w sposób następujący. Ciecz pod ciśnieniem doprowadzana z rozdzielacza do przyłącza A dostaje się, przez filtr 12, do przestrzeni podgrzybkowej 2, po czym odpycha kulę 15 od gniazda 16 i przepływa do przestrzeni nadgrzybkowej 3 zaworu i dalej otworami 20 w tulei 19 do przyłącza B, skąd płynie do przestrzeni zabezpieczanej siłownika hydraulicznego. Po przesterowaniu rozdzielacza przepływ cieczy ustaje i kula 15 osiada na gnieździe 16, zamykając szczelnie zabezpieczaną przestrzeń siłownika. Przed nadmiernym wzrostem ciśnienia cieczy przestrzeń tą można zabezpieczyć zaworem bezpieczeństwa, podłączając go jako moduł składowy w miejsce korka 5. Gdy ciecz pod ciśnieniem doprowadza się z rozdzielacza, poprzez trójnik połączony z przyłączem C, do niezabezpieczanej przestrzeni siłownika hydraulicznego, ciecz ta wywiera nacisk na powierzchnię 4a tłoka sterującego 4, który przemieszcza się w kierunku kuli 15. Popychacz 7 naciska na kulę 15 i odpychają od gniazda 16, otwierając zawór zwrotny. Tłok sterujący 4 opiera się o kołnierz 8b cylindra 8. Ciecz z zabezpieczanej przestrzeni siłownika wypływa, poprzez przyłącze B i otwory 20 w tulei 19, do przestrzeni podgrzybkowej 2 i dalej przez przyłącze A i rozdzielacz do przewodu odpływowego. Ciśnienie cieczy w przestrzeni podgrzybkowej 2 działa na powierzchnię przekroju poprzecznego trzpienia 6. Iloczyn tego ciśnienia i tej powierzchni jest mniejszy od iloczynu powierzchni 4a tłoka 4 i ciśnienia sterującego w przyłączu C. Tłok 4 utrzymuje więc zawór zwrotny w pozycji otwartej do chwili, gdy przesterowaniem rozdzielacza przyłącze C zostanie połączone z przewodem odpływowym. Wówczas sprężyna 18 przemieści tłok sterujący 4 do jego pierwotnego położenia, to jest do oparcia się powierzchni 4a o przyłącze C. Następnie kula 15 zostaje dociśnięta do gniazda 16 zamykając przepływ cieczy przez zawór zwrotny sterowany, otwierany ciśnieniem. Gdy nastąpi przeciążenie przestrzeni siłownika hydraulicznego zabezpieczonej blokiem zaworowym, ciecz z tej przestrzeni wypływa, poprzez przyłącze B, otwory 21, otwór 22 i zawór bezpieczeństwa zamocowany w przyłączu D w miejsce korka 5.
172 211
172 211
5 D
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Blok zaworowy do zabezpieczania układów hydraulicznych, wyposażony w moduł podstawowy, składający się z kadłuba, tłoka sterującego, tulei i kuli dociskanej do gniazda, połączony w blok z modułami składowymi, takimi jak zawór bezpieczeństwa, wskaźnik ciśnienia i gniazdo manometru, ma do przyłącza tłoka sterującego modułu podstawowego dołączony trójnik lub inny rozgałęźnik, przez który przewodem hydraulicznym jedno przyłącze rozdzielacza jest połączone z przestrzenią siłownika niezabezpieczoną blokiem zaworowym, a drugie przyłącze rozdzielacza jest połączone przewodem hydraulicznym z przyłączem wlotowym modułu podstawowego, zaś przyłącze wylotowe tego modułu podstawowego jest dołączone przewodem hydraulicznym do przestrzeni siłownika zabezpieczonej blokiem zaworowym, przy czym do czwartego dodatkowego przyłącza w osi wzdłużnej modułu podstawowego dołączone są poprzez czwórnik, trójnik lub bezpośrednio moduły składowe, według patentu głównego nr 160896, znamienny tym, że cylinder (8) opierający się kołnierzem (8a) o powierzchnię (la) kadłuba (1) ma wewnętrzny kołnierz (8b) ograniczający ruch tłoka sterującego (4) w kierunku kuli (15), przy czym tuleja (11) filtra (12) jest umieszczona z małym luzem długościowym pomiędzy cylindrem (8) i gniazdem (16) zaworu zwrotnego sterowanego, otwieranego ciśnieniem.
  2. 2. Blok według zastrz. 1, znamienny tym, ze tuleja (19), mieszcząca sprężynę (17), oprócz otworów (20) skierowanych skośnie w stronę kuli (15) ma obwodowe otwory (21) znajdujące się między kulą (15) i przyłączem dodatkowym (D).
PL30177194A 1994-01-03 1994-01-03 Blok zaworowy do zabezpieczania układów hydraulicznych PL172211B3 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL30177194A PL172211B3 (pl) 1994-01-03 1994-01-03 Blok zaworowy do zabezpieczania układów hydraulicznych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL30177194A PL172211B3 (pl) 1994-01-03 1994-01-03 Blok zaworowy do zabezpieczania układów hydraulicznych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL301771A3 PL301771A3 (en) 1995-07-10
PL172211B3 true PL172211B3 (pl) 1997-08-29

Family

ID=20061600

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL30177194A PL172211B3 (pl) 1994-01-03 1994-01-03 Blok zaworowy do zabezpieczania układów hydraulicznych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL172211B3 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL301771A3 (en) 1995-07-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6837266B2 (en) Remotely actuated multiple pressure direct acting relief valve
US3972557A (en) Hydraulic cab-tilting systems
GB2062813A (en) Device for connecting a pressure fluid source to a fluid motor
WO2010125500A2 (en) Pressure relief valve
US8910659B2 (en) Hydraulic valve device
PL189037B1 (pl) Hydraulicznie sterowany zawór zwrotny do układu hydraulicznego w górnictwie podziemnym
JP2001519010A (ja) 油圧制御装置
EP0515692A4 (en) Hydraulic circuit system
US5934319A (en) Hydraulic coupling
US4633665A (en) Double-action piston/cylinder unit
CA2444454C (en) Pressure compensated pilot operated check valve
GB1207027A (en) Valve combinations for hydraulic systems
PL172211B3 (pl) Blok zaworowy do zabezpieczania układów hydraulicznych
US4825909A (en) High pressure hydraulic flow control valve
CA1090677A (en) Hydraulic valve assembly
CA1059877A (en) Self-actuating fluid holding system
PL223102B1 (pl) Zawór, zwłaszcza uruchamiający cylinder hydrauliczny, oraz sposób zapinania korpusu obudowy za pomocą zaworu
US4338962A (en) Control and relief valves
US4301832A (en) Pressure converter valve
CA1037523A (en) Modular proportioner
US6168244B1 (en) Park brake release apparatus and method
GB2076182A (en) Fluid Control Valve
US4535804A (en) Conduit-break valve for a pressure conduit or hose with a surrounding protective conduit or hose
GB2274325A (en) A yield valve
CN108916147A (zh) 一种带溢流功能的单向阀