PL171736B1 - Wkładka wymienna do zaworu mieszającego kulowego - Google Patents

Wkładka wymienna do zaworu mieszającego kulowego

Info

Publication number
PL171736B1
PL171736B1 PL92309330A PL30933092A PL171736B1 PL 171736 B1 PL171736 B1 PL 171736B1 PL 92309330 A PL92309330 A PL 92309330A PL 30933092 A PL30933092 A PL 30933092A PL 171736 B1 PL171736 B1 PL 171736B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
ball valve
valve member
sleeve
insert according
insert
Prior art date
Application number
PL92309330A
Other languages
English (en)
Other versions
PL309330A1 (en
Inventor
Alfons Knapp
Original Assignee
Masco Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Masco Corp filed Critical Masco Corp
Priority to PL92309330A priority Critical patent/PL171736B1/pl
Priority claimed from PCT/US1992/010739 external-priority patent/WO1994013985A1/en
Publication of PL309330A1 publication Critical patent/PL309330A1/xx
Publication of PL171736B1 publication Critical patent/PL171736B1/pl

Links

Landscapes

  • Multiple-Way Valves (AREA)

Abstract

1 Wkładka wymienna do zaworu mieszającego kulowego, zawierająca kulowy człon zaworowy posiadający przynajmniej jeden wlot i wylot oraz osłonową tuleję posiadającą górny otwór przez który przechodzi dźwignia regulacyjna, połączona z kulowym członem zaworowym, 1 zawierająca zespół do ruchomego osadzenia kulowego członu zaworowego wewnątrz osłonowej tulei, znamienna tym, ze osłonowa tuleja (56) ma dolny otwór (92), przez który wystaje kulowy człon zaworowy (24), a zespół do ruchomego osadzenia kulowego członu zaworowego zawiera wypusty wystające z przeciwnych stron na obwodzie kulowego członu zaworowego (24), które są umieszczone w co najmniej jednej szczelinie (68),

Description

Przedmiotem wynalazku jest wkładka wymienna do zaworu mieszającego kulowego. Zawory mieszające z jedną dźwignią, która steruje przepływem zarówno gorącej jak i zimnej wody, uzyskały społeczną aprobatę. Znane zawory mieszające zawierają dźwignię lub gałkę, która jest zamontowana ruchomo w dwóch różnych kierunkach, dla ustawienia stosunku gorącej i zimnej wody oraz dla ustawienia natężenia strumienia lub szybkości przepływu wody.
Znane są dwa podstawowe typy zaworów mieszających, które uzyskały największe powodzenie, są to zawory płytkowe i zawory kulowe. Zawory kulowe mają niezawodną, jednoczęściową konstrukcję, dzięki czemu są wytrzymałe i łatwe w montażu. Natomiast zawory płytkowe posiadają mechanizm regulujący, który umożliwia ruch dźwigni w dwu pożądanych kierunkach, co jest powszechnie akceptowane przez konsumentów. Dźwignia jest zamocowana z możliwością wykonywania okrężnego ruchu dźwigni wokół ustalonej osi wzdłużnej korpusu zaworu i ruchu kołyszącego, to jest przegubowego ruchu wokół ruchomej osi poziomej względem korpusu zaworu. Oś pozioma jest ustalona w stosunku do dźwigni i jest prostopadła do wzdłużnej osi korpusu zaworu. Wyróżniającą cechą tego typu dźwigni jest to, że kiedy dźwignia jest pochylana i odchylana w stosunku do wybranej pozycji, pożądany stosunek gorącej i zimnej wody może być zapamiętany jako położenie dźwigni tak, że kiedy kran jest ponownie uruchamiany, taka sama mieszanina gorącej i zimnej wody przepływa przez kran.
Najnowsze znane zawory kulowe pozwalają na posługiwanie się dźwignią w podobny sposób, jak w płytkowych zaworach mieszających. Takie zawory mieszające typu kulowego zawierają dodatkową ruchomą cześć w postaci obracającej się płytki, zamontowanej ponad kulowym członem zaworowym. Kulowe człony zaworowe są ponadto połączone z konstrukcjami płytkowymi, które są ustawiane wokół otworu w obudowie, poprzez który dźwignia kontroluje zawór kulowy, aby ograniczyć całkowitą szybkość przepływu wody. Alternatywnie lub dodatkowo, te ograniczniki ograniczają maksymalny stosunek gorącej wody do zimnej wody, a w konsekwencji maksymalną temperaturę zmieszanej wody na wylocie.
Znane zawory kulowe są zamontowane między elastomerowymi elementami uszczelniającymi na wlocie, umieszczonymi wokół otworów wlotowych korpusu zaworu, a uszczelką, zamontowaną pod pokrywą zaworu. Elastomerowe elementy uszczelniające wlotu oraz uszczelka poddają się naciskowi kulowego członu zaworowego poruszającego się między korpusem zaworu a pokrywą. Nie ma zatrzasku lub mechanizmu blokującego, który unieruchomiłby kulowy człon zaworowy. Ponieważ kulowy człon zaworowy może poruszać się translacyjnm w stosunku do elastomerowych elementów uszczelniających, użytkownik, podczas obsługi dźwigni, może przesunąć dźwignię nieco w dowolnym kierunku włącznie z kierunkiem nie przewidywanym podczas konstruowania zaworu mieszającego. Ten nie przewidywany ruch powoduje niepożądane wrażenie miękkości przy obsłudze kranu i operator może nie być pewny poprawności działania kranu. Dalej, czując miękkość dźwigni odnosi się wrażenie, że dźwignia jest niestabilna i że nie jest właściwie zmontowana.
Górna uszczelka realizuje trzy funkcje. Po pierwsze, uszczelnia przeciwko przeciekom wody wokół kulowego członu zaworowego. Po drugie, jego zewnętrzny brzeg uszczelnia wewnętrzną powierzchnię obudowy, zapobiegając przeciekaniu. Po trzecie, elastycznie dociska kulowy człon zaworowy do dołu, do uszczelnień wlotowych. W konsekwencji, uszczelka jest drogim elementem, ze względu na jej masę i kształt.
W celu zredukowania wrażenia miękkości, wiele zaworów mieszających typu kulowego zawiera pierścień regulacyjny. Pierścień regulacyjny jest odpowiednio przykręcony do pokrywy zaworu. Pierścień przyciska uszczelkę w dół do kulowego członu zaworowego, który, ze swojej strony, przyciska elementy uszczelniające wlot. Dociśnięcie uszczelki i kulowego członu zaworowego redukuje niepożądany ruch, ale go nie eliminuje. Dalej, połączenie pierścienia regulacyjnego z uszczelką zwiększa koszt i złożoność zaworu mieszającego.
Znany jest z opisu patentowego US nr 2 592 062 zawór kulowy mieszający, który zawiera kulowy człon zaworowy umieszczony w obudowie i zabezpieczony za pomocą pokrywy nakręconej na obudowę. Kulowy człon zaworowy ma dwa występy, które są umieszczone w poziomych szczelinach ukształtowanych w obudowie do utrzymywania kierunku ruchu kulowego członu zaworowego w dwóch określonych kierunkach.
W opisie patentowym US nr 3 915 195 ujawniono kulowy człon zaworowy, który ma szczelinę, w której jest umieszczony trzpień zamocowany do obudowy zaworu mieszającego.
W opisie patentowym US nr 3 422 849 przedstawiono kulowy człon zaworowy, który ma wgłębienie zamiast otworów dla umożliwienia przepływu wody. Wnęka jest wyłożona membraną, która jest dociskana kulowym członem zaworowym w celu uszczelnienia wlotów. Kulowy człon zaworowy jest uruchamiany w celu przemieszczenia wgłębień nad wloty. To pozwala na unoszenie się membrany i otwarcie wlotów dla przepływu cieczy.
Opis patentowy US nr 3 915 195 ujawnia kulowy człon zaworowy, który zawiera górną wstawkę ograniczającą ruch dźwigni regulacyjnej wystającej z kulowego członu zaworowego Wstawka jest ukształtowana do zapobiegania przemieszczaniu się członu zaworowego bezpośrednio od położenia wyłączenia do położenia jedynie gorącej wody i odwrotnie.
Opis patentowy US nr 4 200 123 ujawnia zawór mieszający, który zawiera kulowy człon zaworowy umieszczony w obudowie zaworu. Jego ruch jest ograniczony do dwóch kierunków za pomocą trzpienia zamontowanego do obudowy i umieszczonego w szczelinie członu zaworowego. Człon zaworowy ma dźwignię regulacyjną, która również działa jako wylewka. Dźwignia regulacyjna/wylewka jest otoczona osłoną. Człon zaworowy jest utrzymywany w obudowie za pomocą pokrywy nakręconej na obudowę z uszczelką i pierścieniem prowadzącym umieszczonym pomiędzy nimi.
W przypadku znanych zaworów mieszających kulowych konieczne jest wymienianie całego zaworu przy awarii członu zaworowego.
Znane są zawory mieszające płytkowe, które zawierają wkładkę posiadającą ruchomą i stałą płytkę. Wkładka taka jako całość może być łatwo wymontowana i zastąpiona przez inną, co upraszcza naprawę kranu.
W przypadku wkładek wymienionych do zaworów kulowych wymaga się, aby, w związku z niestabilnym charakterem tradycyjnego kulowego członu zaworowego, obudowa całkowicie otaczała i zamykała kulowy człon zaworowy, w przeciwnym przypadku kulowy człon zaworowy po prostu wypada z dna wkładki. Po drugie, zwarta konstrukcja zaworu kulowego pozostawia mało swobody na zastosowanie wkładki. Zastosowanie tradycyjnych wkładek, które obejmowałyby i zamykały kulowy człon zaworowy w obudowie zaworu mieszającego wymaga, aby obudowa była wyższa, dla objęcia dodatkowej wysokości wynikającej z zastosowania wkładki. Wkładka zawierająca kulowy człon zaworowy do zaworu mieszającego, musi zawierać górne elementy uszczelniające, które uszczelnią przed przeciekiem na zewnątrz obudowy i musi zawierać kulowy człon zaworowy. Wkładka do zaworu mieszającego kulowego, powinna być dostosowana do tego, aby kulowy człon zaworowy powtarzał ruch dźwigni znanych zaworów płytkowych, umożliwiając przesuwanie dźwigni wokół osi podłużnej korpusu zaworu, bez rezygnacji z tej zalety, że jest tylko jedna ruchoma część dla obsługi zaworu. Inaczej mówiąc, bez wprowadzania dodatkowej części ruchomej. Wkładka do zaworu mieszającego kulowego powinna eliminować potrzebę stosowania pierścienia regulacyjnego i możliwość przypadkowego przesuwania dźwigni.
Znana jest wkładka wymienna do zaworu mieszającego, która zawiera kulowy człon zaworowy posiadający przynajmniej jeden wlot i wylot oraz osłonową tuleję posiadającą górny otwór przez który przechodzi dźwignia regulacyjna, połączona z kulowym członem zaworowym. Wkładka wymienna zawiera zespół do ruchomego osadzenia kulowego członu zaworowego wewnątrz jej osłonowej tulei.
Wkładka wymienna do zaworu mieszającego kulowego według wynalazku, charakteryzuje się tym, że osłonowa tuleja ma dolny otwór, przez który wystaje kulowy człon zaworowy, a zespół do ruchomego osadzenia kulowego członu zaworowego zawiera wypusty
171 736 wystające z przeciwnych stron na obwodzie kulowego członu zaworowego, które są umieszczone w co najmniej jednej szczelnie, znajdującej się na obwodzie osłonowej tulei.
Korzystnie wypusty stanowią końce pręta przechodzącego przez kulowy człon zaworowy.
Korzystnie osłonowa tuleja posiada gniazdo usytuowane wokół jej górnego otworu, a w nim jest umieszczony pierścień uszczelniający szczelnie przylegający do kulowego członu zaworowego.
Korzystnie osłonowa tuleja ma górną wnękę wokół górnego otworu, w której zamontowana jest wstawka do ograniczenia amplitudy przechylania i kąta obrotu dźwigni regulacyjnej.
Korzystnie pierścień uszczelniający ma wewnętrzny bok, który szczelnie przylega do kulowego członu zaworowego.
Korzystnie pierścień uszczelniający jest wstępnie dociśnięty do powierzchni kulowego członu zaworowego.
Korzystnie pręt jest dociśnięty do dolnej powierzchni co najmniej jednej szczeliny na obwodzie osłonowej tulei.
Korzystnie gniazdo ma pochyłą powierzchnię wokół górnego otworu, przy czym jej wewnętrzny brzeg jest usytuowany wyżej niż jej zewnętrzny brzeg, a pierścień uszczelniający w stanie nieobciążonym ma wewnętrzną górną krawędź i zewnętrzną górną krawędź ułożone w przybliżeniu w tej samej płaszczyźnie, zaś przy wstępnym obciążeniu wewnętrzna górna krawędź jest powyżej zewnętrznej górnej krawędzi i są one ułożone na pochyłej powierzchni gniazda.
Korzystnie osłonowa tuleja posiada umieszczoną wokół niej zewnętrzną pierścieniową uszczelkę dla zapobiegania przeciekom.
Korzystnie osłonowa tuleja posiada gniazdo usytuowane wokół jej górnego otworu, a w nim jest umieszczony pierścień uszczelniający szczelnie przylegający do kulowego członu zaworowego.
Korzystnie osłonowa tuleja ma górną wnękę wokół górnego otworu, w której zamontowana jest wstawka do ograniczenia amplitudy przechylania i kąta obrotu dźwigni regulacyjnej.
Korzystnie pierścień uszczelniający ma wewnętrzny bok, który szczelnie przylega do kulowego członu zaworowego.
Korzystnie pierścień uszczelniający jest wstępnie dociśnięty do powierzchni kulowego członu zaworowego.
Korzystnie gniazdo osłonowej tulei ma pochyłą powierzchnię wokół górnego otworu, przy czym jej wewnętrzny brzeg jest usytuowany wyżej niż jej zewnętrzny brzeg, a pierścień uszczelniający w stanie nieobciążonym ma wewnętrzną górną krawędź i zewnętrzną górną krawędź ułożone w przybliżeniu w tej samej płaszczyźnie, zaś przy wstępnym obciążeniu wewnętrzna górna krawędź jest powyżej zewnętrznej górnej krawędzi i są one ułożone na pochyłej powierzchni gniazda.
Korzystnie osłonowa tuleja posiada umieszczoną wokół niej zewnętrzną pierścieniową uszczelkę dla zapobiegania przeciekom.
Według wynalazku kulowy człon zaworowy jest umieszczony we wkładce zaworu mieszającego bez konieczności zwiększania całkowitej wysokości korpusu zaworu. Uszczelnienia, które zapobiegają powstawaniu przecieków wokół ruchomego kulowego członu zaworowego i wkładki mają minimalne rozmiary i wagę, gdyż nie muszą już spełniać podwójnej funkcji dociskania i unieruchamiania ruchomego kulowego członu zaworowego do elementów uszczelniających otwory wlotowe.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wkładkę do zaworu mieszającego, umieszczoną w zaworze mieszającym, w widoku z boku przekroju poprzecznego, fig. 2 - rozebrany na części, pokazany na fig. 1, zawór mieszający z wkładką w widoku perspektywicznym, fig. 3 - wkładkę do zaworu mieszającego w przekroju wzdłuż jej osi, widzianą wzdłuz linii 3-3 z fig. 2, fig. 4 - wkładkę pokazaną na fig. 2 w widoku z dołu, fig. 5 - wkładkę pokazaną na fig. 2 w widoku z góry, fig. 6 - nieobciążoną uszczelkę pokazaną na fig. 1 w przekroju poprzecznym.
Pokazany na fig. 1 i 2, zawór mieszający 10 zawiera obudowę 12, która posiada podstawę 14 oraz zespół pokrywy 16. Podstawa 14 ma wnękę 22 z dwoma otworami wlotowymi 18 i 19 na gorącą i zimną wodę oraz otworem wylotowym 20 na zmieszaną wodę. Otwory wlotowe 18 i 19 są rozwiercane dla utworzenia gniazd dla sprężyn dociskowych 23, które dociskają cylindrycznie elastomerowe elementy uszczelniające 25 do kulowego członu zaworowego 24 wkładki 26 Otwory przewiercone w elastomerowych elementach uszczelniających 25 mają średnicę około 6,5 mm. Otwory wlotowe 18 i 19 są ustawione pod kątem około 40° w stosunku do dolnego punktu 27 wnęki 22 i są umieszczone na obwodzie, około 15° od przedniej i tylnej płaszczyzny, zawierającej pionową oś 28.
Cylindryczna osłona 17 jest szczelnie nasunięta wokół podstawy 14 i tworzy pierścieniową komorę 15, połączoną przepływowo z otworem wylotowym 20. Wypływ 21 jest zamocowany do osłony 17 i jest połączony przepływowo z pierścieniową komorą 15 poprzez otwór 13 w osłonie 17.
Pokrywa 16 zawiera nagwintowaną część 31, nakręcaną na podstawę 14. Dekoracyjna osłona 11 jest umieszczona nad częścią 31. Wnęka 22 ma półsferyczną dolną powierzchnię, dopasowaną wymiarami do kulowego członu zaworowego 24 wkładki 26. Wkładka 26 jest zamocowana we wnęce 22 za pomocą pokrywy 16. Podstawa 14 ma skierowaną ku górze kryzę kołnierzową 70 ze skosem pozycjonującym 71, o który opiera się wypust 72 wkładki 26 dla właściwego zorientowania wkładki w zaworze mieszającym 10.
Kulowy człon zaworowy 24 ma sferyczną powierzchnię 29 z otworami 30 i 32 zimnej wody, otworami 34 i 36 na gorącą wodę oraz otworem wylotowym 38. Otwory 30 i 32 zimnej wody współdziałają z wlotem 18 zimnej wody, otwory 34 i 36 gorącej wody współdziałają z wlotem 19 gorącej wody, zaś otwór wylotowy 38 współpracuje z wylotem 20 odpowiednio dla regulacji przepływu wody z dwu wlotów 18 i 19 do wylotu 20 poprzez regulację proporcji mieszaniny z dwu wlotów 18 i 19 oraz szybkości przepływu, tj. objętości wody na jednostkę czasu.
Zespół pokrywy 16 posiada otwór regulacyjny 40. Pokrywa 16 jest tak ustawiona, że oś wzdłużna 28 obudowy 12 przechodzi przez otwór regulacyjny 40. Wkładka 26 zawiera osłonową tuleję 56, która posiada górny otwór 58, ustawiony pod otworem 40 pokrywy 16. Dźwignia regulacyjna 42 jest trwale zamocowana do kulowego członu zaworowego 24. Dźwignia regulacyjna 42 przechodzi przez otwór regulacyjny 40. Dźwignia regulacyjna 42 jest dostosowana do połączenia w tradycyjny sposób z rękojeścią kranu 43.
Kulowy człon zaworowy 24 jest przegubowo zamontowany w osłonowej tulei 56 wkładki 26. Osłonowa tuleja 56 korzystnie jest wykonana z tworzywa sztucznego, odpowiedniego do zastosowań w kranach. Kulowy człon zaworowy 24 posiada również przechodzący przez niego na wylot, cylindryczny pręt 60, którego końce 62 wystająpozapowierzchnię 29 kulowego członu zaworowego 24, tworząc wypusty. W kulowym członie zaworowym 24 jest otwór 61, który ma wymiary dopasowane do wsuwania weń pręta 60. Pręt 60 przecina środek 66 kulowego członu zaworowego 24 i jest prostopadły do dźwigni regulacyjnej 42. Pręt 60 korzystnie jest unieruchomiony, jak jest opisane bardziej szczegółowo dalej.
Każdy koniec 62 pręta 60 jest umieszczany w szczelinie obwodowej 68, wykonanej w osłonowej tulei 56. Każda szczelina 68 ma oś symetrii usytuowaną w płaszczyźnie 69, prostopadłej do osi 28. Ponieważ końce 62 mają kształt cylindryczny, zatem mają kołowy przekrój poprzeczny, który umożliwia zamontowanie ich przegubowo w szczelinach 68 wokół osi 75, która jest prostopadła do osi 28.
Obwodowe końce 74 szczelin 68 stanowią ograniczniki 76 dla końców 62 prętu 60 Szczeliny 68 są pionowo zwymiarowane tak, że stanowią zaledwie wystarczającą przestrzeń dla umożliwienia przesuwania końców 62 w szczelinie 68. Pożądane jest, aby nie było dostępu w pionie między szczeliną 68 a końcem 62.
Kulowy człon zaworowy 24 posiada dolną cześć 90 powierzchni 29 wystającą przez duży, dolny otwór 92 osłonowej tulei 56. Wystająca dolna część 90 powierzchni 29 stanowi znaczną część kuli. W przybliżeniu, niemal połowa sferycznej powierzchni 29 wystaje pod dolnym otworem 92 wkładki 26 w danym momencie. Powierzchnia 29 z otworami 30, 32, 34 i 36 przylega do dociskanych przez sprężyny elementów uszczelniających 25.
Osłonowa tuleja 56 ma pierścieniowe gniazdo 94 wokół górnego otworu 58, które jest skierowane w stronę kulowego członu zaworowego 24. Gniazdo 94 ma pochyloną powierzchnię,
171 736 przy czym jego wewnętrzny brzeg 95 znajduje się wyżej niż jego zewnętrzny brzeg 96. Do wewnętrznego brzegu 95 zamocowany jest skierowany w dół występ 97. W osłonowej tulei 56 jest zamontowany na gnieździe 94 pierścień uszczelniający 98 tak, że znajduje się pod wstępnym obciążeniem, przy czym jego wewnętrzny bok 100 jest skręcony i znajduje się wyżej niż bok zewnętrzny 102. Pierścień uszczelniający 98 ma cztery zaokrąglone krawędzie pierwszą 104, drugą 106, trzecią 108 i czwartą 109. Pierwsza krawędź 104 przylega do kulowego członu zaworowego 24 i zapewnia uszczelnienie, zapobiegające przeciekom wody. Górne krawędzie druga 106 i trzecia 108 przylegają do pochylonej powierzchni gniazda 94, przy czym wewnętrzna druga krawędź 106 jest położona wyżej od zewnętrznej trzeciej krawędzi 108. Pierścień uszczelniający 98 jest pokazany na fig. 6 w stanie nieobciążonym, z krawędziami drugą 106 i trzecią 108 w jednej płaszczyźnie. Górna cześć 99 powierzchni 29 kulowego członu zaworowego 24, która przylega do pierścienia uszczelniającego 98 jest odpowiednio wygładzona, dla zapewnienia szczelnego kontaktu z pierścieniem uszczelniającym 98.
Zewnętrzna powierzchnia 110 osłonowej tulei 56 posiada pierścieniowy rowek 11, w który włożona jest pierścieniowa uszczelka 112 typu O-ring. Pierścieniowa uszczelka 112 ma wymiary odpowiednie dla uszczelnienia zewnętrznej powierzchni wkładki 26 z wnęką 22 w podstawie 14 obudowy 12.
Przechylając dźwignię regulacyjną 42 w płaszczyźnie, w której znajduje się wzdłużna oś 28, wywołuje się kołyszące ruchy kulowego członu zaworowego 24 wokół osi 75 niezależnie od obrotu kulowego członu zaworowego 24 wokół osi 28. Końce zewnętrzne 62 pręta 60 przesuwaj ą się wzdłuż szczelin 68, umożliwiając obracanie kulowego członu zaworowego 24 wokół osi 28, kiedy dźwignia regulacyjna 42 jest obracana wokół wzdłużnej osi 28. Obracanie kulowego członu zaworowego 24 wokół osi 28 jest ograniczone przez pozycje ograniczników 76, o które opierają się zewnętrzne krańce 68 pręta 60.
Zawory mieszające dla różnych zastosowań mogą mieć różne maksymalne kąty obrotu, ustalone przez ustawienie ograniczników 76. Obracanie kulowego członu zaworowego 24 tak, jak przedstawiono, powoduje zmiany stosunku natężenia dwu strumieni wody, a więc i temperatury zmieszanej wody na wylocie. Alternatywnie, lub oprócz ograniczników 76, obracanie kulowego członu zaworowego 24 wokół osi 28 może być również ograniczone przez wystające wzdłuż promienia krawędzie 80, 82, 84 i 86 górnego otworu 115 we wstawce 120, która jest umieszczona w górnej wnęce 122 wokół górnego otworu 58 w osłonowej tulei 56, jak pokazano na fig. 5. Wnęka 122 jest otoczona przez pierścieniowy kołnierz oporowy 126. Dźwignia regulacyjna 42, kiedy przylega do krawędzi 80, 82, 84, 86, nie może przesunąć się dalej poza nie. Krawędzie 80 i 82 stanowią ograniczenie dla zimnej wody, zaś krawędzie 84 i 86 stanowią ograniczenie dla gorącej wody. Krawędzie 80-86 pozwalają, aby kulowy człon zaworowy 24 obracał się wokół pionowej osi 28 o około 90°.
Górny otwór 58 również ma na obwodzie krawędzie 88 i 89, które kontrolują zasięg przechylania wokół osi 75 pręta 60 odpowiednio od pozycji wyłączonej do w pełni otwartej.
Wkładka 26 jest montowana z odpowiednio osadzonym pierścieniem uszczelniającym 98 i pierścieniową uszczelką 112. Kulowy człon zaworowy 24 jest następnie ustawiany naprzeciw pierścienia uszczelniającego 98 i lekko przyciśnięty do niego. Pręt 60 jest następnie przeciskany przez szczeliny 68 i otwór 61 w powierzchni 29. Docisk pierścienia uszczelniającego 98 do kulowego członu zaworowego 24 daje cierny opór końcom 62 pręta 60 na dolnej powierzchni 67 każdej szczeliny 68, co zapobiega wypadnięciu pręta 60. Wstawka 120 jest następnie wkładana w zagłębienie 122. Wstawka 120 ma cienką zewnętrzną kryzę 123, która może być dopasowana na wcisk lub na zatrzask do zagłębienia 122. Zmontowana wkładka 26 jest zespołem autonomicznym, który może być sprzedawany oddzielenie, jako część zamienna dla późniejszej instalacji w kranowym zaworze mieszającym 10.
Zmontowana wkładka 26 jest umieszczana we wnęce 22 podstawy 14 zaworu mieszającego 10. Szczelina 72 odpowiednio ustawia wkładkę 26 we wnęce 22, zaś występ 130 odpowiednio ustawia w pionie wkładkę 26 na odpowiednim występie 132 w podstawie 14. Pokrywa 16 jest następnie nakręcana na wystającą do góry kryzę 70 ze sprężynującym pierścieniem 135, umieszczonym między wkładką 26, a pokrywą 16 dla dociśnięcia do dołu wkładki 26, do występu 132.
171 736
Minimalny luz między końcami 62 prętu 60 a szczelinami 68 w kierunku pionowym zapobiega pionowemu przemieszczaniu się kulowego członu zaworowego 24 w stosunku do obudowy 12 oraz osłonowej tulei 56 wkładki 26. W konsekwencji, dźwignia regulacyjna 42 wykazuje stabilność i daje wrażenie sztywności dla użytkownika, kiedy kulowy człon zaworowy 24 jest obracany w dwóch opisanych kierunkach.
Wyeliminowano duży, gumowy, dociskowy pierścień regulacyjny, przeznaczony do dociskania kulowego członu zaworowego 24 do popychanych przez sprężyny elementów uszczelniających 25. Pierścień uszczelniający 98 wyłącznie zapobiega przeciekom między kulowym członem zaworowym 24, a osłonową tuleją 56. Pierścieniowa uszczelka 112 wyłącznie zapobiega przeciekom między osłonową tuleją 56, a podstawą 14. Pionowa pozycja kulowego członu zaworowego 56 jest ustalona wewnątrz osłonowej tulei 56 przez pręt 60i szczeliny 68. Pierścień regulacyjny 140, który poprzednio był potrzebny dla uzyskania odpowiedniego docisku kulowego członu zaworowego 24 do elementów uszczelniających 25 staję się opcjonalny.
Kulowy człon zaworowy 24 jest umieszczony w łatwo wymienialnej wkładce 26 bez konieczności zwiększania całkowitej wysokości obudowy 12 zaworu mieszającego 10 w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami zaworów mieszających, zawierającymi kulowe człony zaworowe. Wkładkę 26 można modyfikować lub umieszczać w standardowej obudowie 14, która została uprzednio dostosowana do kulowych członów zaworowych według dotychczasowego rozwiązania, jeśli kulowy człon zaworowy ma właściwie zaprojektowane wloty i wylot wody.
Zmiany i modyfikacje są możliwe w ramach zakresu i istoty mniejszego wynalazku, określonych w dołączonych zastrzeżeniach.
171 736
171 736
67
Fig-3
Fig-2
Fig-5
171 736
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 4,00 zł

Claims (15)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wkładka wymienna do zaworu mieszającego kulowego, zawierająca kulowy człon zaworowy posiadający przynajmniej jeden wlot i wylot oraz osłonową tuleję posiadającą górny otwór przez który przechodzi dźwignia regulacyjna, połączona z kulowym członem zaworowym, i zawierająca zespół do ruchomego osadzenia kulowego członu zaworowego wewnątrz osłonowej tulei, znamienna tym, że osłonowa tuleja (56) ma dolny otwór (92), przez który wystaje kulowy człon zaworowy (24), a zespół do ruchomego osadzenia kulowego członu zaworowego zawiera wypusty wystające z przeciwnych stron na obwodzie kulowego członu zaworowego (24), które są umieszczone w co najmniej jednej szczelinie (68), znajdującej się na obwodzie osłonowej tulei (56).
  2. 2. Wkładka według zastrz. 1, znamienna tym, że wypusty stanowią końce (62) pręta (60) przechodzącego przez kulowy człon zaworowy (24).
  3. 3. Wkładka według zastrz.2, znamienna tym, że osłonowa tuleja (56) posiada gniazdo (94) usytuowane wokół jej górnego otworu (58), a w nim jest umieszczony pierścień uszczelniający (98) szczelnie przylegający do kulowego członu zaworowego (24).
  4. 4. Wkładka według zastrz. 2, znamienna tym, że osłonowa tuleja (56) ma górną wnękę (122) wokół górnego otworu (58), w której zamontowana jest wstawka (120) do ograniczenia amplitudy przechylania i kąta obrotu dźwigni regulacyjnej (42).
  5. 5. Wkładka według zastrz. 3, znamienna tym, że pierścień uszczelniający (98) ma wewnętrzny bok (100), który szczelnie przylega do kulowego członu zaworowego (24).
  6. 6. Wkładka według zastrz. 5, znamienna tym, że pierścień uszczelniający (98) jest wstępnie dociśnięty do powierzchni kulowego członu zaworowego (24).
  7. 7. Wkładka według zastrz. 2, znamienna tym, że pręt (60) jest dociśnięty do dolnej powierzchni co najmniej jednej szczeliny (68) na obwodzie osłonowej tulei (56).
  8. 8. Wkładka według zastrz. 3, znamienna tym, że gniazdo (94) ma pochyłą powierzchnię wokół górnego otworu (58), przy czym jej wewnętrzny brzeg (95) jest usytuowany wyżej niż jej zewnętrzny brzeg (97), a pierścień uszczelniający (98) w stanie nieobciążonym ma wewnętrzną górną krawędź (106) i zewnętrzną górną krawędź (108) ułożone w przybliżeniu w tej samej płaszczyźnie, zaś przy wstępnym obciążeniu wewnętrzna górna krawędź (106) jest powyżej zewnętrznej górnej krawędzi (108) i są one ułożone na pochyłej powierzchni gniazda (94).
  9. 9. Wkładka według zastrz. 3 albo 7, znamienna tym, że osłonowa tuleja (56) posiada umieszczoną wokół niej zewnętrzną pierścieniową uszczelkę (112) dla zapobiegania przeciekom.
  10. 10. Wkładka według zastrz. 1, znamienna tym, że osłonowa tuleja (56) posiada gniazdo (94) usytuowane wokół jej górnego otworu (58), a w nim jest umieszczony pierścień uszczelniający (98) szczelnie przylegający do kulowego członu zaworowego (24).
  11. 11. Wkładka według zastrz. 10, znamienna tym, że osłonowa tuleja (56) ma górną wnękę (122) wokół górnego otworu (58), w której zamontowana jest wstawka (120) do ograniczenia amplitudy przechylania i kąta obrotu dźwigni regulacyjnej (42).
  12. 12. Wkładka według zastrz. 10, znamienna tym, że pierścień uszczelniający (98) ma wewnętrzny bok (100), który szczelnie przylega do kulowego członu zaworowego (24).
  13. 13. Wkładka według zastrz. 12, znamienna tym, ze pierścień uszczelniający (98) jest wstępnie dociśnięty do powierzchni kulowego członu zaworowego (24).
  14. 14. Wkładka według zastrz. 10, znamienna tym, że gniazdo (94) osłonowej tulei (56) ma pochyłą powierzchnię wokół górnego otworu (58), przy czym jej wewnętrzny brzeg (95) jest usytuowany wyżej niż jej zewnętrzny brzeg (97), a pierścień uszczelniający (98) w stanie nieobciążonym ma wewnętrzną górną krawędź (106) i zewnętrzną górną krawędź (108) ułożone w przybliżeniu w tej samej płaszczyźnie, zaś przy wstępnym obciążeniu wewnętrzna górna
    171 736 krawędź (106) jest powyżej zewnętrznej górnej krawędzi (108) i są one ułożone na pochyłej powierzchni gniazda (94).
  15. 15. W kładkk wekhig zastrz. 10 alb o 14,zn imienna tym, ie, osi on owa taleja (56j p osiada umieszczoną wokół niej zewnętrzną pierścieniową uszczelkę (112) dla zapobiegania przeciekom.
PL92309330A 1992-12-11 1992-12-11 Wkładka wymienna do zaworu mieszającego kulowego PL171736B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL92309330A PL171736B1 (pl) 1992-12-11 1992-12-11 Wkładka wymienna do zaworu mieszającego kulowego

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/US1992/010739 WO1994013985A1 (en) 1992-12-11 1992-12-11 A mixer valve having a ball valve element housed in a cartridge
CA002149031A CA2149031C (en) 1992-12-11 1992-12-11 A mixer valve having a ball valve element housed in a cartridge
HU9501291A HUT71590A (en) 1992-12-11 1992-12-11 Cartridge and mixer valve mainly mixer bibcock provided with such a cartridge
PL92309330A PL171736B1 (pl) 1992-12-11 1992-12-11 Wkładka wymienna do zaworu mieszającego kulowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL309330A1 PL309330A1 (en) 1995-10-02
PL171736B1 true PL171736B1 (pl) 1997-06-30

Family

ID=27170011

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92309330A PL171736B1 (pl) 1992-12-11 1992-12-11 Wkładka wymienna do zaworu mieszającego kulowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL171736B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL309330A1 (en) 1995-10-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR19980702006A (ko) 개량된 볼 밸브를 가지는 싱글핸들 혼합밸브
US5615709A (en) Mixer valve having a ball valve element housed in a cartridge
US5507314A (en) Mixer valve having a ball valve element
JP3304980B2 (ja) ボール弁要素と上方シール用ガスケットとを有する混合弁
EP0593489B1 (en) Mixer valve having a ball valve element
US5613521A (en) Mixing valve having a ball valve cartridge and a lower insert member
KR100287276B1 (ko) 혼합밸브용 볼밸브 카트리지
PL171736B1 (pl) Wkładka wymienna do zaworu mieszającego kulowego
EP0748426B1 (en) A ball valve cartridge for a mixer valve and a faucet mixer valve
KR100235852B1 (ko) 개량된볼밸브급수전
CA2173628C (en) Mixing valve having a ball valve cartridge and a lower insert member
KR100225563B1 (ko) 카트리지내에 둘러싸인 볼밸브요소를 갖는 믹서밸브
AU676952C (en) Mixing valve having a ball valve cartridge and a lower insert member
AU674838C (en) A mixer valve having a ball valve element housed in a cartridge

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20051211