PL170919B1 - Zderzak tulejowy, zwłaszcza do pojazdów szynowych - Google Patents

Zderzak tulejowy, zwłaszcza do pojazdów szynowych

Info

Publication number
PL170919B1
PL170919B1 PL29875993A PL29875993A PL170919B1 PL 170919 B1 PL170919 B1 PL 170919B1 PL 29875993 A PL29875993 A PL 29875993A PL 29875993 A PL29875993 A PL 29875993A PL 170919 B1 PL170919 B1 PL 170919B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sleeve
ring
seat
buffer
buffer tube
Prior art date
Application number
PL29875993A
Other languages
English (en)
Other versions
PL298759A1 (en
Inventor
Jerzy Baczynski
Stanislaw Bak
Marek Bruski
Andrzej Chmielewski
Jozef Kedzior
Antoni Kubicki
Kazimierz Milczarski
Wojciech Poplawski
Eugeniusz Strzyz
Marian Wojturski
Marian Wojcik
Original Assignee
Urzadzen Mechanicznych Kamax S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Urzadzen Mechanicznych Kamax S filed Critical Urzadzen Mechanicznych Kamax S
Priority to PL29875993A priority Critical patent/PL170919B1/pl
Publication of PL298759A1 publication Critical patent/PL298759A1/xx
Publication of PL170919B1 publication Critical patent/PL170919B1/pl

Links

Landscapes

  • Vibration Dampers (AREA)

Abstract

Zderzak tulejowy, zwłaszcza do pojazdów szynowych, zawierający pochwę zderzakową z tarczą zderzakową, w której to pochwie zderzakowej zamocowana jest teleskopowo tuleja zderzakowa połączona z kołnierzem oraz elementy ustalające dla zabezpieczenia przed obracaniem się pochwy względem tulei, znamienny tym, ze na przeciwległym do tarczy zderzakowej (2) końcu pochwy zderzakowej (1) wykonanejest gniazdo (3), w którym umieszczony jest, przytwierdzony do puchwy zdeizakowej, zestaw oporowy składający się z co najmniejjednego elementu wybranego z grupy znanych pierścieniowych elementów zabezpieczających, takich jak pierścień pełny, pierścień dzielony, pierścień segmentowy, pierścień gwintowany, pierścień sprężysty, które to elementy zostały użyte pojedynczo albo w zespole, a wewnątrz pochwy zderzakowej wykonany jest co najmniejjeden wzdłuzny kanałek (7), a na obwodzie tulei zderzakowej wykonany jest występ (11) stanowiący wraz z zestawem oporowym ogranicznik ruchu wzdłuznego pochwy względem tulei, a na bocznej powierzchni tulei znajduje się co najmniej jeden, umieszczony w zagłębieniu (13), wpust (12)stanowiący wraz z wzdluznym kanałkiem (7) zabezpieczenie przed obracaniem się pochwy względem tulei.

Description

Przedmiotem wynalazku jest zderzak tulejowy, zwłaszcza do pojazdów szynowych. Znany jest z opisu patentowego nr 114 281 zderzak tulejowy zawierający pochwę zderzakową z kołnierzem, tuleję zderzakową zamocowaną teleskopowo w pochwie zderzakowej oraz sprężynę. W rozwiązaniu tym pochwa zderzakowa na końcu przeciwległym do tarczy zderzakowej ma przyspawaną końcówkę składającą się z dwóch części, a tuleja zderzakowa ma na swoim swobodnym końcu występ, przy czym połówki końcówki i występ stanowią ograniczniki ruchu pochwy względem tulei. Ponadto w odmianie tego rozwiązania pochwa zderzakowa i tuleja zderzakowa mają elementy ustalające dla zabezpieczenia przed ich względnym obracaniem się, przy czym elementy ustalające stanowią kanałek wykonany w tulei zderzakowej oraz występ pochwy w postaci listwy wykonanej jakojedna całość z pochwą lub do niej zamocowanej.
Celem wynalazku jest rozszerzenie asortymentu produkowanych zderzaków.
Istota wynalazku polega na tym, że na przeciwległym do tarczy zderzaka końcu pochwy wykonane jest gniazdo, w którym umieszczony jest, przytwierdzony do pochwy zderzakowej, zestaw oporowy. Zestaw oporowy składa się z co najmniej jednego elementu wybranego z grupy znanych pierścieniowych elementów zabezpieczających takich jak: pierścień pełny, pierścień
170 919 dzielony, pierścień segmentowy, pierścień gwintowany, pierścień sprężysty. Elementy te mogą być użyte pojedynczo albo w zespole. Ponadto wewnątrz pochwy zderzakowej wykonany jest co najmniej jeden wzdłużny kanaiek. Na obwodzie tulei zderzakowej wykonany jest występ stanowiący wraz z elementem oporowym ogranicznik ruchu wzdłużnego pochwy względem tulei. Ponadto na bocznej powierzchni tulei zderzakowej znajduje się co najmniej jeden, umieszczony w gnieździć, wpust stanowiący wraz z wzdłużnym kanałkiem zabezpieczenie przed obracaniem się pochwy względem tulei.
Korzystne jest przy tym wykonanie zestawu oporowego w postaci zespołu składającego się z pierścienia wielosegmentowego zaopatrzonego w obwodowy uskok, w którym to uskoku umieszczony jest ustalający pierścień segmentowy oraz z pierścienia sprężystego. Wchodzące w skład zestawu pierścienie umieszczone są w gnieździć. Umieszczony tu jako pierwszy pierścień wielosegmentowy ogranicza ruch wzdłużny tulei względem pochwy, z kolei ustalający pierścień segmentowy stabilizuje położenie pierścienia wielosegmentowego i wspiera się na pierścieniu sprężystym osadzonym w rowku wykonanym na bocznej powierzchni gniazda.
W przypadku mniejszych obciążeń wzdłużnych, korzystne jest wykonanie zderzaka, w którym zestaw oporowy składa się z pierścienia segmentowego umieszczonego w gnieździe i zabezpieczonego przed wypadnięciem przy pomocy pierścienia sprężystego osadzonego w rowku wykonanym na bocznej powierzchni gniazda.
Zestaw oporowy może też mieć postać pierścienia gwintowanego, który wkręcony jest w gniazdo.
Dalsze korzyści, w przypadku zderzaków wykonanych jako zespoły nierozbieralne, uzyskuje się przez użycie zestawu oporowego w postaci pierścienia pełnego albo pierścienia dzielonego umieszczonego w gnieździe i przyspawanego na obwodzie do pochwy zderzaka.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia zderzak tulejowy w przekroju wzdłużnym, fig. 2 - przekrój wzdłuż linii A-A oznaczonej na fig. 1, fig. 3 - fragment przekroju wzdłużnego innego zderzaka tulejowego wyposażonego w uproszczony ogranicznik, fig. 4 - fragment przekroju wzdłużnego zderzaka tulejowego z zestawem oporowym w postaci nagwintowanego pierścienia, fig. 5 - fragment przekroju wzdłużnego zderzaka tulejowego zawierającego zestaw oporowy w postaci pierścienia pełnego przyspawanego do pochwy zderzaka, a fig. 6 przedstawia, we fragmencie przekroju poprzecznego, zderzak tulejowy zawierający zestaw oporowy w postaci pierścienia dzielonego przyspawanego do pochwy.
Przedstawiony na fig. 1 zderzak zawiera pochwę zderzakową 1, która z jednej strony połączona jest na stałe z tarczą zderzakową 2, a z przeciwległego końca posiada gniazdo 3 W gnieździe tym umieszczony jest zestaw oporowy w postaci znanych pierścieniowych elementów zabezpieczających. Jako pierwszy w gnieździe, od strony tarczy zderzakowej, umieszczony jest pierścień wielosegmentowy 4 opierający się jednym bokiem na powierzchni czołowej gniazda. Drugi bok pierścienia wielosegmentowego posiada uskok, w którym umieszczony jest ustalający pierścień segmentowy 5. Ustalający pierścień segmentowy opiera się na bocznej powierzchni pierścienia sprężystego 6 osadzonego w rowku wykonanym na bocznej powierzchni gniazda. Ponadto wewnątrz pochwy zderzakowej wykonane są dwa wzdłużne kanałki 7. Wewnątrz pochwy zderzakowej umieszczony jest swobodny koniec tulei zderzakowej 8, której drugi koniec połączony jest na stałe z kołnierzem 9. Wewnątrz tulei zderzakowej i częściowo wewnątrz pochwy zderzakowej umieszczony jest, uwidoczniony na rysunku schematycznie, element spręzysto-tłumiący 10. Na obwodzie zewnętrznej powierzchni tulei zderzakowej utworzony jest występ 11, który wraz z pierścieniem wielosegmentowym tworzy ogranicznik skoku tulei zderzaka względem pochwy zderzaka. Na fig. 2 uwidocznione są dwa wypusty 12 umieszczone w zagłębieniach 13 tulei zderzaka, stanowiące wraz z wzdłużnymi kanałkami zabezpieczenie przed obracaniem się pochwy zderzaka względem tulei zderzaka.
W innym przykładzie wykonania wynalazku uwidocznionym na fig. 3 i dotyczącym zderzaka tulejowego przeznaczonego do przenoszenia mniejszych obciążeń, w gnieździe 3 umieszczony jest pierścień segmentowy 14, który oparty jest na bocznej powierzchni pierścienia sprężystego 6 osadzonego w rowku wykonanym na bocznej powierzchni gniazda 3.
170 919
W kolejnym przykładzie wykonania wynalazku przedstawionym na fig. 4, do ograniczenia skoku tulei zderzakowej użyty został pierścień gwintowany 15, który jest wkręcony w gniazdo 3;
vy'kon«ny jest jako zespół nierozbieralNTotr^mi oct fi rr S i 1 vŁLUlii*M.U»V Λ -J VU/lui-WJV uvivi£ui\. V< j , 1\LV1 j ny. W zderzaku tym pochwa zderzakowa 1 zaopatrzona jest w gniazdo 3, w które wsunięty jest pierścień pełny 16. Pierścień ten zabezpiecza przed wypadnięciem z gniazda spoina 17 łącząca go nierozłącznie z pochwą zderzakową.
W kolejnym przykładzie wykonania, przedstawionym na fig. 6, zderzak kolejowy posiada zestaw oporowy składający się z elementów pierścienia dzielonego 18 umieszczonego w gnieździe 3 i połączonego nierozłącznie z pochwą zderzakową 1 za pomocą spoin 19.
Montaż zderzaka tulejowego, według wynalazku, przebiega następująco: w pierwszej kolejności we wnętrzu tulei zderzakowej 8 umieszcza się, uwidoczniony na rysunku schematycznie, element sprężysto-tłumiący 10, a na jej zewnętrznej powierzchni, w zagłębieniach 13 umieszcza się dwa wpusty 12. Następnie na tuleję zderzakową nasuwa się pochwę zderzakową i doprowadzając przy tym do wsunięcia się wpustów we wzdłużne kanałki 7. Potem wywiera się nacisk na tarczę zderzakową 2 w kierunku kołnierza 9 z siłą zapewniającą zagłębienie się tulei zderzakowej na głębokość, przy której występ 11 odsłoni całkowicie gniazdo 3 i wówczas w gnieździe umieszcza się zestaw oporowy.
Zderzak tulejowy według wynalazku zamocowany jest za pośrednictwem kołnierza 9 przykładowo na czołownicy wagonu przenosi siły wzdłużne i po przekroczeniu napięcia wstępnego elementu sprężysto-tłumiącego 10 następuje zagłębianie się tulei zderzakowej 8 w pochwie zderzakowej 1. Przy zaniku obciążenia, rozprężający się element sprężysto-tłumiący 10 wysuwa tuleję z pochwy aż do momentu oparcia się występu 11 na zestawie oporowym.
170 919
170 919
14 6 δ
Fig. 3
170 919
1_ 15_j 18 9
Ew
Fig. 4
Fig. 6
170 919
12 13 5 6 8 ιτ'
0Ά //Λν/ΖΕΑ
/ \ La /
V. 11]
\J
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zderzak tulejowy, zwłaszcza do pojazdów szynowych, zawierający pochwę zderzakową z tarczą zderzakową, w której to pochwie zderzakowej zamocowana jest teleskopowo tuleja zderzakowa połączona z kołnierzem oraz elementy ustalające dla zabezpieczenia przed obracaniem się pochwy względem tulei, znamienny tym, że na przeciwległym do tarczy zderzakowej (2) końcu pochwy zderzakowej (1) wykonane jest gniazdo (3), w którym umieszczony jest, przytwierdzony do pochwy zderzakowej, zestaw oporowy składający się z co najmniej jednego elementu wybranego z grupy znanych pierścieniowych elementów zabezpieczających, takich jak: pierścień pełny, pierścień dzielony, pierścień segmentowy, pierścień gwintowany, pierścień sprężysty, które to elementy zostały użyte pojedynczo albo w zespole, a wewnątrz pochwy zderzakowej wykonany jest co najmniej jeden wzdłużny kanałek (7), a na obwodzie tulei zderzakowej wykonany jest występ (11) stanowiący wraz z zestawem oporowym ogranicznik ruchu wzdłuznego pochwy względem tulei, a na bocznej powierzchni tulei znajduje się co najmniej jeden, umieszczony w zagłębieniu (13), wpust (12) stanowiący wraz z wzdłużnym kanałkiem (7) zabezpieczenie przed obracaniem się pochwy względem tulei.
  2. 2. Zderzak według zastrz. 1, znamienny tym, że zestaw oporowy składa się z umieszczonego w gnieździe (3) pierścienia wielosegmentowego (4), który posiada obwodowy uskok, w którym to uskoku umieszczony jest ustalający pierścień segmentowy (5), który z kolei wspiera się na pierścieniu sprężystym (6) osadzonym w rowku wykonanym na bocznej powierzchni gniazda.
  3. 3. Zderzak według zastrz. 1, znamienny tym, że zestaw oporowy składa się z umieszczonego w gnieździe (3) pierścienia segmentowego (14), który zabezpieczony jest pierścieniem sprężystym (6) osadzonym w rowku wykonanym na bocznej powierzchni gniazda.
  4. 4. Zderzak według zastrz. 1, znamienny tym, że zestaw oporowy stanowi pierścień gwintowany (15), który wkręcony jest w gniazdo (3).
  5. 5. Zderzak według zastrz. 1, znamienny tym, że zestaw oporowy ma postać pierścienia pełnego (16), umieszczonego w gnieździe (3) połączonego spoiną (17) z pochwą zderzakową (1).
  6. 6. Zderzak według zastrz. 1, znamienny tym, że zestaw oporowy ma postać pierścienia dzielonego (18), który umieszczony jest w gnieździe (3) i połączony jest z pochwą zderzakową (1) przy pomocy spoiny (19).
PL29875993A 1993-04-28 1993-04-28 Zderzak tulejowy, zwłaszcza do pojazdów szynowych PL170919B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29875993A PL170919B1 (pl) 1993-04-28 1993-04-28 Zderzak tulejowy, zwłaszcza do pojazdów szynowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29875993A PL170919B1 (pl) 1993-04-28 1993-04-28 Zderzak tulejowy, zwłaszcza do pojazdów szynowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL298759A1 PL298759A1 (en) 1993-10-04
PL170919B1 true PL170919B1 (pl) 1997-02-28

Family

ID=20060004

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29875993A PL170919B1 (pl) 1993-04-28 1993-04-28 Zderzak tulejowy, zwłaszcza do pojazdów szynowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL170919B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4419042C2 (de) * 1993-08-16 2003-02-27 Urzadzen Mechanicznych Kamax S Stoßdämpfereinrichtung

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5908123A (en) * 1997-01-21 1999-06-01 Keystone Industries, Inc. Rail car buffer and method

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4419042C2 (de) * 1993-08-16 2003-02-27 Urzadzen Mechanicznych Kamax S Stoßdämpfereinrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
PL298759A1 (en) 1993-10-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2251421C (en) Ball joint
JP2927732B2 (ja) 係止装置
EP1032781B1 (de) Anbindung einer kolbenstange am kolben eines geberzylinders
US5228728A (en) Tube retainer release sleeve
US4832161A (en) Pin guiding and/or damping sleeve for floating-caliper spot-type disc brakes
US4906031A (en) Quick connect coupling with garter spring
US6129324A (en) Snap-action catch, in particular for fixing an automobile vehicle seat to a floor of the vehicle
GB2064640A (en) Ball joint
GB2324348A (en) Protective caps for bolts with nuts
CA2090844C (en) Captive ball and end connector assembly
US5105682A (en) Arrangement for the detachable coupling of a brake cable line
EP0607563A3 (en) Fuel filter with spring-loaded retention system
FR2362693A1 (fr) Dispositif de montage et de positionnement rapides d&#39;un porte-outil sur un support
EP1937521A2 (de) Rückhaltesystem mit gurtaufroller und straffvorrichtung
US4504165A (en) Ball-and-socket joint, especially for mounting the casing of an orientable rear-view mirror
DE50008841D1 (de) Verbindungselement
PL170919B1 (pl) Zderzak tulejowy, zwłaszcza do pojazdów szynowych
US5699984A (en) Energy-absorbing link member and an aircraft seat fitted with such a member
US4464077A (en) Coupling device for drive shafts
EA199800937A1 (ru) Устройство для блокирования на высоте подголовника, в особенности для автомобльного сидения
US4650039A (en) Sealing cap for a bolt guide of a spot-type disc brake
EP1616761A3 (en) Retractor
PL172461B1 (pl) Urzadzenie zderzne PL
DE102010008159A1 (de) Hupenaktivierungseinrichtung
US3628384A (en) Acceleration sensor