PL169053B1 - Koparka do rowów PL - Google Patents

Koparka do rowów PL

Info

Publication number
PL169053B1
PL169053B1 PL92301464A PL30146492A PL169053B1 PL 169053 B1 PL169053 B1 PL 169053B1 PL 92301464 A PL92301464 A PL 92301464A PL 30146492 A PL30146492 A PL 30146492A PL 169053 B1 PL169053 B1 PL 169053B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
track
excavator
frame
attached
digging
Prior art date
Application number
PL92301464A
Other languages
English (en)
Inventor
Reijo Vieno
Original Assignee
Laitilan Machine Laine Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Laitilan Machine Laine Oy filed Critical Laitilan Machine Laine Oy
Publication of PL169053B1 publication Critical patent/PL169053B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60SSERVICING, CLEANING, REPAIRING, SUPPORTING, LIFTING, OR MANOEUVRING OF VEHICLES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60S9/00Ground-engaging vehicle fittings for supporting, lifting, or manoeuvring the vehicle, wholly or in part, e.g. built-in jacks
    • B60S9/02Ground-engaging vehicle fittings for supporting, lifting, or manoeuvring the vehicle, wholly or in part, e.g. built-in jacks for only lifting or supporting
    • B60S9/10Ground-engaging vehicle fittings for supporting, lifting, or manoeuvring the vehicle, wholly or in part, e.g. built-in jacks for only lifting or supporting by fluid pressure
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02FDREDGING; SOIL-SHIFTING
    • E02F5/00Dredgers or soil-shifting machines for special purposes
    • E02F5/28Dredgers or soil-shifting machines for special purposes for cleaning watercourses or other ways
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02FDREDGING; SOIL-SHIFTING
    • E02F9/00Component parts of dredgers or soil-shifting machines, not restricted to one of the kinds covered by groups E02F3/00 - E02F7/00
    • E02F9/02Travelling-gear, e.g. associated with slewing gears
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02FDREDGING; SOIL-SHIFTING
    • E02F9/00Component parts of dredgers or soil-shifting machines, not restricted to one of the kinds covered by groups E02F3/00 - E02F7/00
    • E02F9/08Superstructures; Supports for superstructures
    • E02F9/085Ground-engaging fitting for supporting the machines while working, e.g. outriggers, legs

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • Pit Excavations, Shoring, Fill Or Stabilisation Of Slopes (AREA)
  • Agricultural Machines (AREA)
  • Harvesting Machines For Root Crops (AREA)
  • Jib Cranes (AREA)

Abstract

1. Koparka do rowów zawierajaca ply- te mocujaca gasiennice z przymocowanym do niej kopiacym zespolem oraz podpieraja- cymi nogami do podpierania koparki podczas kopania, znamienna tym, ze plyta mocujaca gasiennice zawiera rame (1) z umieszczonym pod nia zespolem gasiennicowym (11), ko- rzystnie o tej samej szerokosci co rama (1) i majacym urzadzenie napedzajace, a kopiacy zespól (7) jest przymocowany do jednego konca plyty mocujacej gasiennice w jej kie- runku wzdluznym, zas podpierajace nogi (8) sa zamocowane obrotowo, w kierunku po- przecznym koparki, po obu stronach plyty mocujacej gasiennice i przy jej koncach od strony kopiacego zespolu (7) oraz sa wypo- sazone, na swoich zewnetrznych koncach w stopy (9) do poprzecznego podpierania ko- parki. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest koparka do rowów, zwłaszcza do zastosowania przy kopaniu rowów w lasach i do oczyszczania rowów zarośniętych roślinnością.
Zazwyczaj kopanie rowów jest wykonywanie przy pomocy zwykłego sprzętu do kopania, który jest ciężki i ma duże rozmiary.
W gęstych lasach taka koparka, wymaga przestrzeni, która wynosi kilka metrów szerokości tak, aby istniała możliwość wykonania pracy. Zatem, w związku z oczyszczaniem starych rowów znaczna ilość rosnących drzew będących w dobrym stanie powinna być wyrąbana od strony brzegu rowów jedynie dla umożliwienia koparce poruszania się. Powoduje to niepotrzebne straty ekonomiczne. Poza tym do przejazdu koparki, w lesie, od jednego rowu do drugiego potrzebna jest przesieka, a dodatkowa maszyna ta poruszając się niszczy podszycie lasu.
Ponadto, użycie znanej ciężkiej koparki jest kosztowne.
169 053
Z brytyjskiego opisu patentowego nr 1 545 316 znane jest urządzenie zawierające ramę wyposażoną w dwa koła i podpierające koło przymocowane przy pomocy przegubowego ramienia poprzecznie do ramy, przy czym rama jak i podpierające koło są usytuowane po przeciwległych stronach rowu podlegającego kąpaniu, a rów jest przystosowany do kopania za pomocą czerpaka przymocowanego do ramy i poruszającego się poprzecznie do rowu.
Rozwiązanie to wymaga aby roślinność i inne przeszkody były usunięte z obu stron kopanego rowu, aby umożliwić urządzeniu poruszanie się. Ponadto, o ile chodzi o niewielkie i wąskie rowy w lesie, jest raczej niewygodne i powolne kopanie rowu za pomocą poprzecznie kopiącego urządzenia dlatego też przy kopaniu lub czyszczeniu rowów leśnych urządzenie nie może być wykorzystane efektywnie.
Z brytyjskiego zgłoszenia patentowego nr 2 134 565 znane jest rozwiązanie zawierające oczyszczarkę rowów postępującą wzdłuż dna rowu. Oczyszczarka ta zawiera oddzielny zespół napędowy w ramie, w kształcie wózka, a od strony jego czoła, zespół roboczy zaopatrzony jest w noże tnące materiał po obu stronach.
Zespół roboczy tnie ziemię i materiał od brzegów rowu a zespół napędowy w postaci podobnej do wózka postępując za zespołem roboczym wyrównuje materiał z powierzchnią rowu i jego krawędziami. Dla wprawienia w ruch urządzenia podczas gdy obracają się noże, urządzenie mocuje się przez zakotwiczenie w ziemi przy pomocy liny i ciągnie się do przodu. Nie jest możliwe wykorzystanie tego rozwiązania do obróbki rowów podlegających czyszczeniu lub przy kopaniu nowych rowów ponieważ w obu przypadkach z rowów musi być usunięty dodatkowy materiał a nie tylko ten powstały po zniwelowaniu spodu rowu. W dodatku, rozwiązanie wymaga aby dla każdego przesunięcia, lina była najpierw zamocowana w punkcie kotwiczenia, po czym jest dopiero możliwe wprawienie w ruch urządzenia, ale nie dalej niż sięga lina. Bez oddzielnej palety, która także zapobiega użyciu tego urządzenia przy zwykłym czyszczeniu lub kopaniu, urządzenie nie jest zdolne do puruszania się ani od jednego rowu do drugiego ani też od szosy do rowu.
Z niemieckiego opisu zgłoszeniowego nr 3 106 113 znane jest rozwiązanie z koparką kopiącą w kierunku poprzecznym do rowu, z ramą koparki poruszającą się na kolejnych kołach lub na gąsiennicy wzdłuż dna rowu lub krawędzi rowu. Koparka posiada zespół podpierających kół przymocowanych do ramy na końcu ramienia i porusza się wzdłuż krawędzi lub pochylenia podpierając zespół ramowy i zabezpieczając go przed przewróceniem. Urządzenie jest raczej niekształtne i nieporęczne i wymaga aby umiarkowanie szerokiego oczyszczonego przejścia przykładowo przy jednym brzegu rowu tak, aby umożliwić urządzeniu czynności oczyszczenia lub kopania. Urządzenie jest zatem praktycznie niemożliwe do wykorzystania do oczyszczenia rowów w gęstych lasach.
Fińskie zgłoszenie patentowe nr 761 791 przedstawia płytę mocującą maszyny do rowów, zawierającą zespół ramowy w kształcie rowu i napędowe koła zamontowane obrotowo wokół wzdłużnej osi urządzenia tak, że urządzenie jest napędzane na kołach do brzegów rowu, po czym jest ono opuszczane dla osadzenia najego ramie na spodzie rowu i ciągnięte do przodu za pomocą czerpaka w miarę jak postępuje czynność kopania. To urządzenie jest niekształtne i nieporęczne i jego zdolność do poruszania się jest, ograniczona. Urządzenie jest także trudne do obsługi.
Celem niniejszego wynalazku jest opracowanie koparki przy użyciu której nowe rowy mogą być łatwo czyszczone i wykopywane także i w gęstych lasach bez czynienia zbędnej szkody i bez potrzeby zapewnienia szerokiego przejścia dla urządzenia. Innym celem wynalazku jest opracowanie koparki do rowów, która ma prostą konstrukcję i ma jeszcze możliwość wykopywania rowu i przemieszczania się o niezbędną odległość w sposób kontrolowany i stabilny bez uszkadzania lasu lub terenu.
Koparka do rowów według wynalazku zawierająca płytę mocującą gąsiennicę z przymocowanym do niej kopiącym zespołem oraz podpierającymi nogami do podpierania koparki podczas kopania, charakteryzuje się tym, że płyta mocująca gąsiennicę zawiera ramę z umieszczonym pod nią zespołem gąsiennicowym, korzystnie o tej samej szerokości co rama i mającym urządzenie napędzające, a kopiący zespół jest przymocowany do jednego końca płyty mocującej gąsiennicę w jej kierunku wzdłużnym, zaś podpierające nogi są zamocowane obrotowo, w kierunku poprzecznym koparki, po obu stronach płyty mocującej gąsiennicę i przy jej końcach
169 053 od strony kopiącego zespołu oraz są wyposażone, na swoich zewnętrznych końcach, w stopy do poprzecznego podpierania koparki.
Korzystnie koparka posiada jedynie jedną gąsiennicę korzystnie o tej samej szerokości co rama płyty mocującej, gąsiennicę, która to gąsiennica przechodzi dokoła pary kół przymocowanych do oddzielnej pomocniczej ramy jak również okrągłe łańcuchowe koła, przy czym pomocnicza rama jest zamocowana do ramy płyty mocującej gąsiennicę przez środki łącznikowe z boku gąsiennicy.
Korzystnie gąsiennica jest ukształtowana z dwóch sąsiadujących względem siebie części, które posiadają korzystnie taką samą szerokość jak płyta mocująca gąsiennice.
Korzystnie stopy podpierających nóg są zakrzywione w kierunku do góry na obu swych końcach.
Korzystnie kopiący zespół jest przymocowany na stałe do płyty mocującej gąsiennicę.
Korzystnie kopiący zespół jest odrębnym kopiącym zespołem przymocowanym do płyty mocującej przy użyciu konwencjonalnych środków łączących.
Korzystnie podpierające nogi są zamocowane obrotowo dla obracania ich w górę do położenia pionowego.
Korzystnie podpierające nogi są zamocowane obrotowo dla obrócenia ich do położenia, ze stopami umieszczonymi poniżej dolnej powierzchni gąsiennicy.
Korzystnie podpierające koła są przytwierdzone do podpierających nóg, przy czym podpierające koła rozciągają się częściowo poniżej stóp.
Zasadniczą ideą wynalazku jest to, że koparka zawiera lekką ramę z gąsiennicą lub parą gąsiennic położonych od spodu, dla poruszania i przemieszczania urządzenia, przy czym gąsiennice nie są szersze niż rama urządzenia, a kopiący zespół zamocowany jest do jednego końca ramy, a ponadto zespół posiada wysięgnik i czerpak do kopania oraz podpierające nogi przy końcu ramy, które to podpierające nogi podpierają koparkę od jej czoła podczas kopania i także zapewniają boczne oparcie dla utrzymania urządzenia w położeniu pionowym zarówno w czasie kopania jak i poruszania się.
Zaletą urządzenia według wynalazku jest to, że całkowity ciężar urządzenia łącznie z koparkąjest mały, przy czym gąsiennica na nim umieszczona powoduje małe uszkodzenia gruntu po którym porusza się urządzenie.
Inną zaletą urządzeni a według wynalazkujest to, że cała konstrukcja urządzeniajest wąska, dlatego też może się ono poruszać w wąskich przestrzeniach w gęstych lasach i starych rowach bez uszkadzania drzewostanu lub innej roślinności wokoło.
Następną zaletą urządzenia według wynalazku jest prosta obsługa oraz uzyskanie szybkiego i efektywnego kopania rowu ponieważ nie wymaga ono wyrąbywania i oczyszczania przejścia, jak również wykonywania innych dodatkowych operacji.
Wynalazek w przykładzie wykonania jest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia koparkę do rowów w widoku z boku, fig. 2 przedstawia koparkę umieszczoną na równym terenie w widoku od tyłu, fig. 3 - przedstawia koparkę umieszczoną w rowie w widoku od tyłu, fig. 4 - przedstawia schematyczny widok z góry koparki podczas czyszczenia rowu, fig. 5 przedstawia schematyczny przekrój poprzeczny jednostki ramowej koparki, fig. 6 przedstawia drugi przykład wykonania podpierającej nogi koparki.
Koparka do rowów według wynalazku posiada ramę 1 z silnikiem elektrycznym 2 jak również zbiorniki na paliwo i olej hydrauliczny (nie pokazane w szczegółach) w swej tylnej części. Na tylnym końcu ramy 1 znajduje się także wciągarka 3 sterowana silnikiem hydraulicznym (nie pokazany) napędzanym przez silnik elektryczny 2. Do ramy 1, przy powierzchni czołowej silnika 2 zamocowane jest siedzenie 4 a do czoła ramy 1, łącznikowy zespół 5, oraz sterujące dźwignie 6 wystające w kierunku siedzenia 4 od strony łącznikowego zespołu 5.
Do czoła łącznikowego zespołu 5 przymocowany jest kopiący zespół 7. Na ramie 1, do boków łącznikowego zespołu 5 na jednym jego końcu i po obu stronach ramy 1, przymocowane są obrotowo wokół jego wzdłużnej osi 8a podpierające nogi 8. Na drugim końcu podpierające nogi 8 są zamocowane stopy 9, które napierają na grunt, gdy używane są podpierające nogi 8. Pomiędzy podpierającymi nogami 8 i łącznikowym zespołem 5 są umieszczone podpierające
169 053 cylindry 10, za pomocą których podpierające nogi 8 są obracane do żądanego położenia po bokach ramy 1 dla wsparcia ramy 1 i do utrzymania jej w pozycji pionowej.
Pod ramą 1 usytuowany jest gąsiennicowy zespół lub zespół kół 11 zawierający pary kół 12 rozmieszczone wzdłuż ramy 1. Pary kół 12 są zamontowane po obu stronach pomocniczej ramy pokazanej bardziej szczegółowo na fig. 5, tak że koła, z par kół, usytuowane są symetrycznie w kierunku poprzecznym ramy 1.
Dodatkowo do ramy 13 zamocowane są koła łańcuchowe 14, przy czym napędowe koła łańcuchowe są kołami uzębionymi połączonymi z jednej swej strony przy pomocy napędowego łańcucha (nie pokazanego) z silnikiem 2.
Dokoła pary kół i napędowych kół łańcuchowych przebiega gąsiennica 15, która porusza koparkę do przodu przy pomocy silnika elektrycznego, i na którym spoczywa cały ciężar koparki gdy koparka jest w trakcie ruchu.
Szerokość gąsiennicy jest równa szerokości płyty mocującej lub ramy 1, przy czym może ona być nieco szersza lub węższa. Istotne jest, że ciężar działający przez zespół kół na gąsiennicę występuje na gąsiennicy gdy urządzenie jest w trakcie ruchu, natomiast podczas kopania główne obciążenie spoczywa na podpierających nogach 8 i stopach 9. W kierunku wzdłużnym urządzenia, gąsiennica 15 może być dłuższa lub niewiele krótsza od ramy. Przez wzgląd na zdolność sterowania urządzenia ważne jest, aby ciężar płyty mocującej w stosunku do czołowego koła 12 był większy niż ciężar kopiącej jednostki 7 po drugiej stronie wymienionego koła, aby urządzenie to mogło być napędzane i aby można było kopać przy pomocy tego urządzenia.
Kopiący zespół 7 jest znaną koparką posiadającą element wysięgnikowy 17 obracający się dokoła pionowej osi 16 w kierunku poziomym oraz obracający się i składający się dokoła poziomych przegubów w kierunku pionowym, przy czym element wysięgnikowy 17 posiada na jednym swym końcu czerpak 18.
Ogólnie i całkowicie znane jest zastosowanie kopiącej jednostki 7 przeznaczonej do kopania i tak samo znana jest konstrukcja i elementy składowe jednostki, stąd też nie jest to opisywane tu w sposób bardziej szczegółowy.
Figura 2 przedstawia koparkę gdy porusza się ona po równej powierzchni. Tu, koparka do rowów jest poruszana przez silnik elektryczny obracający gąsiennicę 15. W celu utrzymania koparki w pozycji pionowej podpierające nogi 8 są odwinięte przez podpierające cylindry 10 tak, że stopy 9 nóg są położone blisko ziemi. Gdyby koparka do rowów przechyliłaby się, byłaby ona utrzymywana w równowadze przez stopy 9 i nie przewróciłaby się. Ponieważ teren zmienia się, stopy 9 razem lub każda oddzielnie są dostosowywane przez podpierające cylindry 10, do różnej odległości od ziemi. Zmiana kierunku przemieszczania urządzenia jest realizowana przez zatrzymywanie koparki do rowów na chwilę i przez obrócenie ramy koparki za pomocą kopiącego zespołu 7, po czym kopiący zespół 7 jest podnoszony ponad ziemię a koparka do rowów może ponownie poruszać się do przodu.
W rowie podlegającym oczyszczaniu, koparka jest wprowadzana do rowu, podpierana przy pomocy podpierających nóg 8 i obracana przez kopiący zespół 7, po czym podpierające nogi 8 są dociskane przez podpierające cylindry 10 do brzegu rowu i rów jest wykopywany.
Kiedy kawałek rowu w zasięgu kopiącego zespołu został wykopany, koparka jest przesuwana w kierunku do tyłu przez silnik elektryczny 2 i gąsiennicę 15 i ewentualnie także przez wysięgnik 17 i czerpak 18 kąpiącego zespołu 7, jeśli teren jest niewygodny lub trudny. Po cofnięciu urządzenia o odpowiednią odległość, wykopywany jest inny odcinek rowu w zasięgu koparki i przez kopanie, na zmianę z przesuwaniem koparki, rów zostaje oczyszczony szybko i skutecznie.
Jak pokazano na fig. 4 koparka do rowów według wynalazku może przejść zupełnie blisko pni drzew bez uszkadzania ich i bez spowodowania zakłócenia w kopaniu i przemieszczaniu urządzenia w rowie. Jak pokazano na fig. 4, podpierające nogi 8 są położone przy czole urządzenia, przy czym płyta mocująca lub rama 1 koparki do rowów, silnik elektryczny 2 oraz zespół kół 11 mogą być umiarkowanie lekkie jako całość i jeszcze zapewniać dostateczną przeciwwagę dla wysięgnika 17 kopiącego zespołu, czerpaka 18, ziemi i innych materiałów znajdujących się w czerpaku.
169 053
Fig. 5 pokazuje schematyczny przekrój poprzeczny płyty mocującej koparki do rowów. Płyta mocująca posiada zespół ramy 1 zawierający wysięgnik lub inne odpowiednie konstrukcje, silnik elektryczny oraz ciecz i zbiorniki cieczy hydraulicznej do niej zamocowane.
W kierunku do dołu, od zespołu ramowego 1, są przymocowane łącznikowe środki 1a, które wystają na zewnątrz gąsiennicy 15 i obracają się od spodu gąsiennicy pomiędzy kolejnymi parami kół 12 poniżej ramy 1.
Łącznikowe środki la są zamocowane do pomocniczej ramy 13, która jest podobna do zespołu wysięgnika w kierunku wzdłużnym płyty mocującej rozciągającej się ponad całkowitą długością zespołu kół 11. Każda para kół 12 i napędowe koła łańcuchowe 14 są zamontowane symetrycznie na pomocniczej ramie 13.
Uzębione koło 14a z łańcuchem 14b przebiegającym dokoła jest przyłączone do osi przy końcu jednego z napędowych łańcuchowych kół 14. Łańcuch 14b, z kolei, przechodzi na łańcuchowe koło 14c dołączone do osi silnika hydraulicznego (nie pokazanego) napędzanego przez silnik elektryczny 2 tak, że gdy silnik hydrauliczny obraca się koło 14c obraca łańcuch 14b i tym samym, poprzez łańcuchowe koło 14a obraca zespół napędowy łańcuchowych kół 14. W konsekwencji gąsiennica 15 obraca się dokoła łańcuchowych kół 14 a cały zespół kół w ten sposób porusza koparkę.
Fig. 6 przedstawia przykład wykonania dla wykonywania stóp 9 koparki do rowów. Rysunek ten pokazuje otwór w środku stóp 9 i dodatkowe podpierające koło 9a ustawione powyżej stóp 9. W stosunku do stopy 9 podpierające koło 9a jest zamontowane tak, że kiedy urządzenie jest przesuwane, może ono opierać się na podłożu za pomocą podpierającego koła 9a, które ułatwia poruszanie jego po twardym gruncie.
Jednakże, podczas kopania, podpierająca noga 8 może być trwale dociskana do gruntu i gdy podłoże jest miękkie podpierające koło 9a jest dociskane do podłoża i zagłębia się w nie tak dalece aż nastąpi oparcie stopami 9, po czym stopy 9 przejmują większość z podpierającej siły. Opis i figury rysunku opisują wynalazek jedynie w drodze przykładu wykonania i wynalazek nie jest w żaden sposób tym ograniczony. Koparka do rowów, według wynalazku może być zbudowana tak, że kopiący zespół 7 jest oddzielną koparką znaną samą przez się jako dodatkowe wyposażenie dla traktorów i innych takich urządzeń, przy czym zespół koparki jest zamocowany do koparki przy zastosowaniu konwencjonalnych środków łącznikowych do kopania rowu. Kopiący zespół 7 może być także na stałe przymocowany do koparki, przy czym podpierające nogi, które są nieruchomą częścią w koparkach konwencj onalnych używanych j ako wyposażenie dodatkowe, nie obciążają zbytecznie urządzenia i nie powiększają ilość roboczych części.
Podpierające nogi nie potrzebują być zasadniczo prostopadłe do obsady koparki tak jak to ujawniono, ale mogą one także obrócić się w stronę wzdłużnego kierunku obsady koparki tak, że podczas kopania podpierające nogi 8 podpierają koparkę od czoła stykając się z miejscem kopania, podczas gdy płyta mocująca może ważyć mniej niż przedtem i jeszcze dostarcza dostatecznej przeciwwagi podczas kopania.
Koła par kół 12 mogą być lite lub wypełnione powietrzem i one mogą obracać się niezależnie od siebie, lub koła na tej samej osi mogą być przyłączone do swych osi tak, że pozostają one nieruchome względem siebie.
Gąsiennica 15 może być jednolita lub może być utworzona z dwóch części sąsiadujących wzajemnie ze sobą, tak długich, że razem tworzą gąsiennicę o zasadniczo tej samej szerokości jak płyta mocująca, na której mogą poruszać się gąsiennica i urządzenie. W tym ostatnim przypadku, pomocnicza rama 13 może także być przymocowana do ramy płyty mocującej pomiędzy gąsiennicami, jeśli jest to pożądane. Chociaż w teorii dwie wąskie gąsiennie sąsiadujące ze sobą czynią możliwym obrócenie urządzenia przez napęd gąsiennie przy różnych prędkościach, to nie jest to szczególnie korzystne przy tej szerokości gąsiennicy, z tej przyczyny nawet w tym przypadku nie jest najkorzystniejsze aby ruchy gąsiennicy były podobne i wzajemnie zależne i aby urządzenie było obracane za pomocą kopiącego zespołu. Przy tym sposobie znaczna ilość dodatkowych połączeń hydraulicznych i jeden dodatkowy silnik hydrauliczny mogą być włączane.
169 053
FIG. 5
FIG. 6
169 053
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Koparka do rowów zawierająca płytę mocującą gąsiennicę z przymocowanym do niej kopiącym zespołem oraz podpierającymi nogami do podpierania koparki podczas kopania, znamienna tym, że płyta mocująca gąsiennicę zawiera ramę (1) z umieszczonym pod nią zespołem gąsiennicowym (11), korzystnie o tej samej szerokości co rama (1) i mającym urządzenie napędzające, a kopiący zespół (7) jest przymocowany do jednego końca płyty mocującej gąsiennicę w jej kierunku wzdłużnym, zaś podpierające nogi (8) są zamocowane obrotowo, w kierunku poprzecznym koparki, po obu stronach płyty mocującej gąsiennicę i przy jej końcach od strony kopiącego zespołu (7) oraz są wyposażone, na swoich zewnętrznych końcach w stopy (9) do poprzecznego podpierania koparki.
  2. 2. Koparka według zastrz. 1, znamienna tym, że posiada jedynie jedną gąsiennicę (15) korzystnie o tej samej szerokości co rama (1) płyty mocującej gąsiennicę, która to gąsiennica przechodzi dokoła pary kół (12) przymocowanych do oddzielnej pomocniczej ramy (13) jak również okrągłe łańcuchowe koła (14), przy czym pomocnicza rama (13) jest zamocowana do ramy (1) płyty mocującej gąsiennicę przez środki łącznikowe (1a) z boku gąsiennicy (15).
  3. 3. Koparka do rowów według zastrz. 2, znamienna tym, że gąsiennica (15) jest ukształtowana z dwóch sąsiadujących względem siebie części, które posiadają korzystnie taką samą szerokość jak płyta mocująca gąsiennicę.
  4. 4. Koparka według zastrz. 1, znamienna tym, że stopy (9) podpierających nóg (8) są zakrzywione w kierunku do góry na obu swych końcach.
  5. 5. Koparka według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4, znamienna tym, że kopiący zespół (7) jest przymocowany na stałe do płyty mocującej gąsiennicę.
  6. 6. Koparka według zastrz. 1 albo 2, albo 3 albo 4, znamienna tym, że kopiący zespół (7) jest odrębnym kopiącym zespołem (7) przymocowanym do płyty mocującej przy użyciu konwencjonalnych środków łączących.
  7. 7. Koparka według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4, znamienna tym, że podpierające nogi (8) są zamocowane obrotowo dla obracania ich w górę do położenia pionowego.
  8. 8. Koparka według zastrz. 7, znamienna tym, że podpierające nogi (8) są zamocowane obrotowo dla obrócenia ich do położenia, ze stopami (9) umieszczonymi poniżej dolnej powierzchni gąsiennicy (15).
  9. 9. Koparka według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4, znamienna tym, że podpierające koła (9a) są przytwierdzone do podpierających nóg (8), przy czym podpierające koła rozciągają się częściowo poniżej stóp (9).
    WWW
PL92301464A 1991-07-08 1992-07-06 Koparka do rowów PL PL169053B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI913302A FI87822C (fi) 1991-07-08 1991-07-08 Dikesgraevmaskin
PCT/FI1992/000208 WO1993000789A1 (en) 1991-07-08 1992-07-06 Ditch excavator

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL169053B1 true PL169053B1 (pl) 1996-05-31

Family

ID=8532863

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92301464A PL169053B1 (pl) 1991-07-08 1992-07-06 Koparka do rowów PL

Country Status (6)

Country Link
AU (1) AU2278092A (pl)
DE (1) DE4292161T1 (pl)
FI (1) FI87822C (pl)
PL (1) PL169053B1 (pl)
SE (1) SE501092C2 (pl)
WO (1) WO1993000789A1 (pl)

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2013032347A1 (en) 2011-08-31 2013-03-07 Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych Suspension system for front working tools in a melioration device
WO2013129950A1 (en) 2012-03-02 2013-09-06 Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych A method of carrying out renovation works in melioration ditches and a multifunction device for implementation of the method.
PL442246A1 (pl) * 2022-09-12 2024-03-18 Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza Urządzenie do umacniania skarp i nasypów za pomocą świeżej faszyny

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19830879A1 (de) * 1998-07-10 2000-01-20 Meinl Baumaschinen Gmbh Erdbewegungsmaschine
GB201113851D0 (en) * 2011-08-11 2011-09-28 Thomas Gareth J Excavator vehicle
CN107326953B (zh) * 2017-08-10 2020-05-19 瑞安市佰德装饰工程有限公司 一种基于离心原理的具有复位功能的自我漏水铲斗

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL7503685A (nl) * 1975-03-27 1976-09-29 Continental Com & Prod Inrichting voor het bewerken van greppels, sloten, kanalen en dergelijke waterlopen en de taluds daarvan.
DE3106113A1 (de) * 1981-02-19 1982-09-09 Cordes, Hugo, Dipl.-Ing., 2000 Hamburg "traegerfahrzeug fuer bagger"
GB2134565A (en) * 1983-02-04 1984-08-15 Cyril Young Self propelled ditch cleaner

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2013032347A1 (en) 2011-08-31 2013-03-07 Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych Suspension system for front working tools in a melioration device
WO2013129950A1 (en) 2012-03-02 2013-09-06 Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych A method of carrying out renovation works in melioration ditches and a multifunction device for implementation of the method.
PL442246A1 (pl) * 2022-09-12 2024-03-18 Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza Urządzenie do umacniania skarp i nasypów za pomocą świeżej faszyny

Also Published As

Publication number Publication date
FI913302A0 (fi) 1991-07-08
AU2278092A (en) 1993-02-11
WO1993000789A1 (en) 1993-01-21
SE9400023D0 (sv) 1994-01-04
SE9400023L (sv) 1994-01-04
DE4292161T1 (de) 1994-06-09
FI87822C (fi) 1993-02-25
FI87822B (fi) 1992-11-13
SE501092C2 (sv) 1994-11-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5265995A (en) Tractor-loader backhoe
US4301910A (en) Self-propelled receptacle-conveyor backfilling apparatus
US2485407A (en) Bulldozer
US2846094A (en) Tractor operated trencher
US6336280B1 (en) Self-propelled rotary excavator
US4833797A (en) Trencher attachment
US3690023A (en) Trencher-scraper machine
US5970634A (en) Semi-submersible machine for remediation of constructed drainage areas
US20170218598A1 (en) Vehicle-Attached Excavation Implement
US4913581A (en) Narrow trench tamper
US4088236A (en) Multiple use earth working machine
US6658768B1 (en) Trencher
US4174757A (en) Material ripping vehicle
US4014175A (en) Cable and pipe laying machine
PL225663B1 (pl) Urządzenie do prowadzenia prac renowacyjnych w rowach melioracyjnych
PL169053B1 (pl) Koparka do rowów PL
US2782534A (en) Earth digging machine
US3390533A (en) Machine for laying cable and the like
US4478289A (en) Side mounted soil ripping mechanism
US3550294A (en) Grave digger
US3726347A (en) Earth handling apparatus
US3982688A (en) Earth-moving apparatus
US6625908B1 (en) Apparatus for digging a trench
EP0185077A1 (en) Rock ditcher
US3345764A (en) Two-way terracing device