PL166947B1 - Chwastownlk - Google Patents

Chwastownlk

Info

Publication number
PL166947B1
PL166947B1 PL29263091A PL29263091A PL166947B1 PL 166947 B1 PL166947 B1 PL 166947B1 PL 29263091 A PL29263091 A PL 29263091A PL 29263091 A PL29263091 A PL 29263091A PL 166947 B1 PL166947 B1 PL 166947B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weeding
pairs
suspension
vertical supports
support frame
Prior art date
Application number
PL29263091A
Other languages
English (en)
Other versions
PL292630A2 (en
Inventor
Kazimierz Jagielski
Marian Dudek
Jan Dudek
Original Assignee
Inst Sadownictwa Kwiaciarstwa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Sadownictwa Kwiaciarstwa filed Critical Inst Sadownictwa Kwiaciarstwa
Priority to PL29263091A priority Critical patent/PL166947B1/pl
Publication of PL292630A2 publication Critical patent/PL292630A2/xx
Publication of PL166947B1 publication Critical patent/PL166947B1/pl

Links

Landscapes

  • Soil Working Implements (AREA)

Abstract

1. Chwastownik, mający zastosowanie do mechanicznego niszczenia chwastów w międzyrzędziach krzewów jagodowych na plantacjach porzeczek i agrestu, posiadający ramę nośną, płozy regulacji głębokości roboczej i zespół pielący zaopatrzony w wał nożowy z nożami o kształcie ceowym, rozstawionymi wzdłuż czterech tworzących - co 90° na obwodzie - w odstępach wzdłuż każdej tworzącej i z jednoczesnym przesunięciem o połowę długości noża wzdłuż dwóch kolejnych tworzących, a także ruchomą tylną osłonę, mocowaną do obudowy zespołu pielącego, rolkę podporową i zespół zawieszenia, znamienny tym, że rama nośna (01) jest płaska i stanowią ją dwa równoległe i przesunięte względem siebie pręty: prawy (1) i lewy (2) połączone na sztywno trzema przeponami: jedną o obrysie trójkąta równoramiennego (3) i dwiema kątowymi (4) - rozstawionymi w odstępach, a przy tym pręty (2) i (1) ramy nośnej (01) połączone są z płozami (02) za pomocą par pionowych wsporników (12), (13) i (14), rozstawionych po dwie pary (12), (13) i (12), (14) na każdym pręcie (1) i (2), przy czym pierwszy wspornik (15) z drugiej pary pionowych wsporników (14), łączących prawy pręt (1) ramiy nośnej (01) z płozą (02), ma kształt cyfry jeden i posiada otwór (32) współśrodkowy z otworem (34) w przeponie trójkątnej (3), a poza tym posiada krzyżak (03), który złożony jest ze słupa (7) z pionową dźwignią (10) w jednym końcu i zamocowaną do drugiego końca poprzeczną belką (8), która na końcach zaopatrzona jest w widełkowe gniazda (9), a poza tym zespół zawieszenia (04) jest przestrzenną ramą, zestawioną w obrys ostrosłupa z dwóch trójkątów (35), przy czym ostrosłup jest w płaszczyźnie swojej podstawy przelotowy w kierunku prostopadłym do osi sworzni zawieszenia (44), a ponadto ma zespoły pielące (05), które ustawione są w tandem wzdłuż długości ramy nośnej (01) po jej jednej i drugiej stronie i zamocowane są przegubowo, każdy z osobna, przy pomocy sztywnego płaskiego cięgna (24) do drugich par pionowych wsporników (13) i (14) oraz przegubowo do pierwszych par pionowych wsporników (12) przy pomocy sztywnego rurowego cięgna (23), przy czym cięgna (23) i (24) związane są na sztywno ze stałą obudową (20) każdego zespołu pielącego (05).

Description

Przedmiotem wynalazku jest chwastownik, mający zastosowanie do mechanicznego niszczenia chwastów w międzyrzędziach krzewów jagodowych na plantacjach porzeczek i agrestu.
Odchwaszczanie międzyrzędzi krzewów jagodowych na plantacjach porzeczek i agrestu, jako konieczny zabieg agrotechniczny, wykonuje się obecnie przede wszystkim przy pomocy herbicydów, co czyni zabieg drogim i szkodliwym dla środowiska.
166 947
Znany jest chwastownik z polskiego zgłoszenia wynalazku nr P 287170 wyposażony w przestrzenną ramę nośną nabudowaną na płaskiej, otwartej, trzypiętrowej ramie o obrysie równoległoboku, do której mocowany jest zespół pielący, złożony z korytowej obudowy i ułożyskowanego w niej wału nożowego, który zaopatrzony jest w noże o kształcie ceowym, rozmieszczone wzdłuż czterech tworzących, rozstawionych co 90° na obwodzie, przy czym noże wzdłuż tworzących rozstawione są z odstępami tak, że odstępom wzdłuż jednej tworzącej odpowiadają noże wzdłuż przeciwnej do niej tworzącej, a noże wzdłuż dwóch kolejnych tworzących są przesunięte względem siebie o połowę długości noża.
Chwastownik ma uchylny zespół roboczy i rolkę podporową. Mechanicznie można niszczyć chwasty w międzyrzędziach także przy pomocy znanej glebogryzarki sekcyjnej do upraw międzyrzędowych, przedstawionej na stronach 195-197 podręcznika dla Techników Ogrodniczych - Mechanizacja ogrodnictwa, autorstwa: Mieczysława Bałoniaka, Bolesława Bery, Zdziasława Cianciary i Kazimierza Viscardiego, wyd. PWRiL, Warszawa 1981r.
Znana glebogryzarka, zaopatrzona w ramę narzędziową, posiada sekcje robocze w postaci tarcz z nożami kątowymi. Tarcze ułożyskowane są w obudowach i napędzane z wałka odbioru mocy ciągnika poprzez przekładnie stożkowe, lub łańcuchowe. Sekcje robocze mocowane są przesuwnie na wałkach napędowych osadzonych w ramie narzędziowej, co umożliwia zestawienie paru sekcji w celu uzyskania określonej szerokości glebogryzarki. Sekcja robocza zaopatrzona jest w płozę regulacji głębokości roboczej, a także osłonę tarczy z nożami. Glebogryzarka zestawiona z paru sekcji posiada także koło podporowe.
Znane rozwiązania glebogryzarki i chwastownika nie są jednak przystosowane do odchwaszczania międzyrzędzi krzewów jagodowych na plantacjach porzeczek i agrestu.
Znany chwastownik, aczkolwiek umożliwia mechaniczne odchwaszczanie, jest przystosowany do odchwaszczania międzyrzędzi drzew łącznie z przestrzenią między drzewami przy dwukrotnym przejeździe roboczym w jedną i przeciwną stronę tego samego międzyrzędzia. Uchylność zespołu roboczego przy odchwaszczaniu międzyrzędzi krzewów jagodowych jest wadą, a nie zaletą. Zespół roboczy w czasie pracy może niszczyć nisko płożące się pędy krzewów, co ma również miejsce przy pracy glebogryzarki, choć wynika z czego innego. Glebogryzarka wykazuje poza tym rzędowość pracy, a więc nie wszystkie chwasty mogą zostać zniszczone. Przekazanie napędu na tarcze z nożami jest także dość kłopotliwe.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji zawieszanego na ciągniku rolniczym chwastownika do mechanicznego niszczenia chwastów jednocześnie na całej szerokości międzyrzędzia, także pod krzewami, podczas roboczego przejazdu ciągnika środkiem międzyrzędzia.
Chwastownik według wynalazku składa się z poziomej ramy nośnej, wspartej na dwóch płozach regulacji głębokości roboczej, krzyżaka, zespołu zawieszenia na ciągniku, dwóch zespołów pielących, użebrowanej rolki prowadzącej i przekładni napędowych, przy czym rama nośna jest płaska i stanowią ją dwa równoległe i przesunięte względem siebie pręty: prawy i lewy, połączone na sztywno trzema przeponami jedną o obrysie równoramiennego trójkąta i dwiema kątowymi, rozstawionymi w odstępach, a przy tym pręty prawy i lewy ramy nośnej połączone są z płozami za pomocą par zestawionych z trzech rodzajów pionowych wsporników, rozstawionych po dwie pary, w których powtarza się jeden rodzaj wspornika, na każdym pręcie prawym i lewym, przy czym pierwszy wspornik z drugiej pary pionowych wsporników, łączących prawy pręt ramy nośnej z płozą, ma kształt cyfry jeden i posiada otwór współśrodkowy z otworem w przeponie trójkątnej, a poza tym chwastownik posiada krzyżak, który złożony jest ze słupa z pionową dźwignią w jednym końcu i zamocowaną do drugiego końca poprzeczną belką, która na końcach zaopatrzona jest w widełkowe gniazda, a poza tym zespół zawieszenia jest przestrzenną ramą zestawioną w obrys ostrosłupa z dwóch trójkątów, przy czym ostrosłup jest w płaszczyźnie swojej podstawy przelotowy w kierunku prostopadłym do osi sworzni zawieszenia, a ponadto chwastownik ma zespoły pielące, które są ustawione w tandem wzdłuż długości ramy nośnej po jej jednej i drugiej stronie i zamocowane są przegubowo, każdy z osobna, przy pomocy sztywnego, płaskiego cięgna do drugich par pionowych wsporników oraz przegubowo do pierwszych par pionowych wsporników przy pomocy sztywnego rurowego cięgna, przy czym cięgna rurowe i płaskie - związane są na sztywno ze stałą
166 947 obudową każdego zespołu pielącego, a poza tym krzyżak połączony jest ruchowo z ramą nośną poprzez czopy osadzone w otworach pionowego wspornika i trójkątnej przepony, przy czym wzajemny obrót krzyżaka i ramy, nośnej ograniczony jest do 3°-4° przy pomocy ogranicznika, a ponadto zespół zawieszenia połączony jest przegubowo z krzyżakiem za pośrednictwem widelców i widełkowych gniazd przy pomocy sworzni oraz dodatkowo z pionową dźwignią słupa krzyżaka przy pomocy cięgna podwieszającego, zaś zespół pielący wyposażony jest w podbierak i w cięgno podwieszające o regulowanej długości, rozpięte między grzbietem obudowy zespołu pielącego a uchem na kątowej przeponie.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok boczny chwastownika zawieszonego na ciągniku rolniczym, fig. 2 - widok z góry chwastowrnika, fig;. 3 - widok boczny ramy nośnej połączonej z krzyżakiem i zespołem zawieszenia na ciągniku, fig. 4 - widok z góry ramy nośnej połączonej z krzyżakiem i zespołem zawieszenia na ciągniku, fig. 5 - przekrój A-A z fig. 2 zespołu pielącego, fig. 6 - przekrój B-B z fig. 4 bez tła, obrazujący wzajemnie - od czoła - usytuowanie ramy nośnej i krzyżaka, fig. 7 - pr:z^<^^^-wi^ przekrój C-C z fig. 4 bez tła, obrazujący k^iz^łł: przepony kątowej, fig. 8 - przedstawia w widoku bocznym wspornik pierwszy drugiej pary wsporników pręta prawego ramy nośnej, fig. 9 - w perspektywie ramę nośną połączoną z krzyżakiem i zespołem perspektywicznym połączenie zespołów pielących z ramą nośną.
Chwastownik według wynalazku zbudowany jest z ramy nośnej 01, wspartej na dwóch płozach 02, krzyżaka 03, zespołu zawieszenia 04 na ciągniku rolniczym 45, dwóch zespołów pielących 05, użebrowanej rolki prowadzącej 08, przystawki napędowej 07 oraz przekłądni napędowych kątowych 06 i łańcuchowych 09. Rama nośna 01 jest płaska i wykonana jest z dwóch rónoległych i przesuniętych względem siebie prętów 1 i 2 prawego i lewego połączonych sztywno trzema przeponami, z których przepona trójkątna 3 wiąże ze sobą pręty 1 i 2 jako pierwsza, a przepony kątowe 4 występują po przeponie trójkątnej 3 w odstępach, a przy tym przepona trójkątna 3 usztywniona jest dodatkowo płaskownikiem 29 przyspawanym do niej i do prętów 1 i 2. Ramiona przepony kątowej 4 tworzą rozwarty kąt, przy czym ramię poziome 30 posiada dwa otwory 6, przez które przeprowadzone są pręty 1 i 2, a ramię pochyłe 31, wystające poza obrys ramy nośnej 01, zakończone jest tarczą kołową 5, do której mocowana jest przekładnia kątowa 06. Rama nośna 01 wsparta jest na dwóch płozach 02 poprzez pary pionowych wsporników 12, 13 i 14 spawanych po dwie do prętów 1 i 2 z tym, że z pary 14 wspornik 15 ma kształt cyfry jeden i zaopatrzony jest w otwór 32 współśrodkowy z otworem 34 w przeponie trójkątnej 3. W otworach 32 i 34 zamocowany jest ruchowo, ale z ogranicznikiem obrotów 33, krzyżak 03, który czopami słupa 7 wchodzi w otwory 32 i 34, a jego poprzeczna belka 8, związana na sztywno ze słupem 7 i zaopatrzona na końcach w widełkowe gniazda 9, połączona jest poprzez te gniazda przegubowo, przy pomocy sworzni 16, z zespołem zawieszenia 04, który jest przestrzenną ramą nośną zestawioną w obrys ostrosłupa z dwóch trójkątów prostokątnych 35, przy czym ostrosłup ten w płaszczyźnie swojej podstawy jest przelotowy w kierunku podłużnej osi ramy nośnej 01, a poza tym wierzchołek ostrosłupa ukształtowany jest w kątowe, o kącie 90°, gniazdo widełkowe, którego pionowe ramię 36 stanowi trzeci punkt trzypunktowego układu zawieszenia na ciągniku, a poziome ramię 37 służy do połączenia poprzez łamane, płaskie cięgno 17 z pionową dźwignią 10 związaną na sztywno ze słupem 7 krzyżaka 03. Do zewnętrznych krawędzi płóz 02 zamocowane są wyprofilowane osłony 18 i 19 osłaniające przekładnie kątowe 06. Rama nośna 01 wyposażona jest w rolkę prowadzącą 08, która zamocowana jest do prawego pręta 1 ramy nośnej 01 poprzez widełkę 38 przyspawaną pomiędzy przeponami kątowymi 4 przed parą pionowych wsporników 12, przy czym w widełce 38 osadzony jest obrotowo użebrowany element walcowy 39. Zespoły pielące 05 ustawione są w tandem wzdłuż długości ramy nośnej 01 po jej jednej i drugiej stronie i zamocowane są przegubowo przy pomocy sztywnych cięgien płaskich 24 do drugiej pary 13 i 14 każdej z dwóch par 12; 13 i 12; 14 pionowych wsporników oraz przegubowo do pierwszej pary 12 każdej z dwóch par pionowych wsporników przy pomocy sztywnego cięgna rurowego 23, przy czym cięgna 24 i 23 są sztywno związane z obudową stałą 20 zespołów pielących 05, z których każdy wyposażony jest w znany wał nożowy 26 z nożami 27 o kształcie
166 947 ceowym, rozstawionymi wzdłuż czterech tworzących co 90°, ruchomą tylną osłoną 22, ułożyskowany tocznie w bocznych ściankach 40 obudowy 20 i połączony przy pomocy przegubu Cardana z końcówką wałka przekładni kątowej 06. Na lewym pręcie 2 ramy nośnej 01, pomiędzy kątowymi przeponami 4, zamocowany jest pionowy, płytowy wspornik 11, na którym mocowana jest przystawka napędowa 07 zaopatrzona na obydwóch końcach wałka w koła łańcuchowe tworzące z kołami łańcuchowymi osadzonymi na wałkach przekładni kątowych 06 przekładnie łańcuchowe 09. Przystawka napędowa 07 uzyskuje napęd z WOM ciągnika poprzez wał przegubowo-teleskopowy 28 i przekazuje go poprzez przekładnie łańcuchowe 09 na przekładnie kątowe 06, które z kolei przekazują ten napęd na wały nożowe 26 zespołów pielących 05. Ruch zespołów pielących 05, wynikający z przegubowego zamocowania obudów 20 i takiego połączenia wałów nożowych 26 z wałkami przekładni kątowych 06, ograniczony jest cięgnami podwieszającymi 25 o regulowanej długości, rozpiętymi po jednym dla każdego zespołu 05 między grzbietem jego stałej obudowy 20 a uchem 41, zamocowanym na kątowej przeponie 4. Do obudowy stałej 20 zespołu pielącego 05 zamocowany jest podbierak 21 złożony z prętowego stelaża 42 z umocowaną w nim blachą 43. Krzyżak 03 połączony jest ruchowo z ramą nośną 01 czopami 46 i 47 osadzonymi w otworach 32 i 34 pionowego wspornika 15 i trójkątnej przepony 3, a ponadto połączony jest z zespołem zawieszenia 04 poprzez widelec 48, wchodzący w gniazdo widełkowe 9, a sam zespół zawieszenia 04 zaopatrzony jest u dołu w dwa rozstawione, współosiowe sworznie zawieszenia 44 do mocowania na ciągniku 45.
Zasady działania i posługiwania się chwastownikiem są następujące: z zamocowanym na ciągniku 45 chwastownikiem wjeżdża się w międzyrzędzie krzewów jagodowych i opuszcza się chwastownik do oparcia się jego płozami 02, rolką 08 i nożami 27 wałów nożowych 26 o grunt. Rozpoczyna się przejazd roboczy, a podbieraki 21 podnoszą opuszczone nisko pędy, chroniąc je od zniszczenia przez noże 27, które przy obrocie wałów 26 wchodzą w grunt na głębokość 2-3 cm i ścinają chwasty, rozdrabniając je jednocześnie, co ułatwia rozstawienie noży 27 wzdłuż czterech tworzących wału nożowego 26 z ich wzajemnym przesunięciem. Rozrzucania pociętych chwastów nie obserwuje się, gdyż zapobiega temu osłona 22 zespołu pielącego 05, tworząca nad wałem 26 zamkniętą przestrzeń.
166 947
ŁzA.
Fig.6
Fig. 7
166 947
Δ=Α
Fig. 5
166 947
Fig. 2
166 947
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 1,00 zł.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Chwastownik, mający zastosowanie do mechanicznego niszczenia chwastów w międzyrzędziach krzewów jagodowych na plantacjach porzeczek i agrestu, posiadający ramę nośną, płozy regulacji głębokości roboczej i zespół pielący zaopatrzony w wał nożowy z nożami o kształcie ceowym, rozstawionymi wzdłuż czterech tworzących - co 90° na obwodzie - w odstępach wzdłuż każdej tworzącej i z jednoczesnym przesunięciem o połowę długości noża wzdłuż dwóch kolejnych tworzących, a także ruchomą tylną osłonę, mocowaną do obudowy zespołu pielącego, rolkę podporową i zespół zawieszenia, znamienny tym, że rama nośna (01) jest płaska i stanowią ją dwa równoległe i przesunięte względem siebie pręty: prawy (1) i lewy (2) połączone na sztywno trzema przeponami: jedną o obrysie trójkąta równoramiennego (3) i dwiema kątowymi (4) - rozstawionymi w odstępach, a przy tym pręty (2) i (1) ramy nośnej (01) połączone są z płozami (02) za pomocą par pionowych wsporników (12), (13) i (14), rozstawionych po dwie pary (12), (13) i (12), (14) na każdym pręcie (1) i (2), przy czym pierwszy wspornik (15) z drugiej pary pionowych wsporników (14), łączących prawy pręt (1) ramiy nośnej (01) z płozą (02), ma kształt cyfry jeden i posiada otwór (32) współśrodkowy z otworem (34) w przeponie trójkątnej (3), a poza tym posiada krzyżak (03), który złożony jest ze słupa (7) z pionową dźwignią (10) w jednym końcu i zamocowaną do drugiego końca poprzeczną belką (8), która na końcach zaopatrzona jest w widełkowe gniazda (9), a poza tym zespół zawieszenia (04) jest przestrzenną ramą, zestawioną w obrys ostrosłupa z dwóch trójkątów (35), przy czym ostrosłup jest w płaszczyźnie swojej podstawy przelotowy w kierunku prostopadłym do osi sworzni zawieszenia (44), a ponadto ma zespoły pielące (05), które ustawione są w tandem wzdłuż długości ramy nośnej (01) po jej jednej i drugiej stronie i zamocowane są przegubowo, każdy z osobna, przy pomocy sztywnego płaskiego cięgna (24) do drugich par pionowych wsporników (13) i (14) oraz przegubowo do pierwszych par pionowych wsporników (12) przy pomocy sztywnego rurowego cięgna (23), przy czym cięgna (23) i (24) związane są na sztywno ze stałą obudową (20) każdego zespołu pielącego (05).
  2. 2. Chwastownik według zastrz. 1, znamienny tym, że krzyżak (03) połączony jest ruchowo z ramą nośną (01) poprzez czopy (46) i (47) osadzone w otworach (32) i (34) pionowego wspornika (15) i trójkątnej przepony (3), przy czym wzajemny obrót krzyżaka (03) i ramy nośnej (01) ograniczony jest do (3°-4°) przy pomocy ogranicznika (33).
  3. 3. Chwastownik według zastrz. 1, znamienny tym, że zespół zawieszenia (04) połączony jest przegubowo z krzyżakiem (03) za pośrednictwem widelców (48) i widełkowych gniazd (9) przy pomocy sworzni (16) oraz dodatkowo z pionową dźwignią (10) słupa (7) krzyżaka (03) przy pomocy płaskiego cięgna podwieszającego (17).
  4. 4. Chwastownik według zastrz. 1, znamienny tym, że zespół pielący (05) wyposażony jest w podbierak (21).
  5. 5. Chwastownik według zastrz. 1, znamienny tym, że zespół pielący wyposażony jest w cięgno podwieszające (25) o regulowanej długości, rozpięte między grzbietem obudowy (20) zespołu pielącego (05) a uchem (41) na kątowej przeponie (4).
PL29263091A 1991-12-03 1991-12-03 Chwastownlk PL166947B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29263091A PL166947B1 (pl) 1991-12-03 1991-12-03 Chwastownlk

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29263091A PL166947B1 (pl) 1991-12-03 1991-12-03 Chwastownlk

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL292630A2 PL292630A2 (en) 1992-09-07
PL166947B1 true PL166947B1 (pl) 1995-07-31

Family

ID=20056252

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29263091A PL166947B1 (pl) 1991-12-03 1991-12-03 Chwastownlk

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL166947B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL292630A2 (en) 1992-09-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3983943A (en) Soil cultivating implement combinations
US3821989A (en) Rotary harrows
ES2272837T3 (es) Segadora.
US3885633A (en) Soil cultivating implements or harrows
US20030221401A1 (en) Agricultural implement comprising a transporting device
US4042039A (en) Rotary harrows
US4051904A (en) Soil cultivating implements
US3501901A (en) Mowing machines
US3532169A (en) Cultivating implements
CA1048844A (en) Soil cultivating implements
US3193023A (en) Disc harrow
US3360053A (en) Flexible rod weeders having folding wings
EP0083460B1 (en) Agricultural implement
US3540195A (en) Mowing machines
US3848677A (en) Soil cultivating implements and screening elements
US3197948A (en) Hitch structure for mounting a rotary mower laterally offset to one side of a tractor
US6629406B2 (en) Apparatus for pruning field crops and low bushes
US3937285A (en) Cultivators
ES2895989T3 (es) Máquina de trabajo del suelo con un dispositivo de regulación de la profundidad de trabajo perfeccionado
PL166947B1 (pl) Chwastownlk
US4042041A (en) Rotary harrows
US3796268A (en) One-row crop cutting or digging machine
US3930542A (en) Rotary harrows
GB2043416A (en) Harrow
GB1595126A (en) Soil cultivating implements