PL166926B1 - Sposób pomiaru średnic tocznych I wysokości obrzeży kół jezdnych pociągu - Google Patents

Sposób pomiaru średnic tocznych I wysokości obrzeży kół jezdnych pociągu

Info

Publication number
PL166926B1
PL166926B1 PL29247391A PL29247391A PL166926B1 PL 166926 B1 PL166926 B1 PL 166926B1 PL 29247391 A PL29247391 A PL 29247391A PL 29247391 A PL29247391 A PL 29247391A PL 166926 B1 PL166926 B1 PL 166926B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
measuring
wheel
plane
determined
length
Prior art date
Application number
PL29247391A
Other languages
English (en)
Other versions
PL292473A1 (en
Inventor
Michal Ponder
Slawomir Bialas
Original Assignee
Politechnika Warszawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Warszawska filed Critical Politechnika Warszawska
Priority to PL29247391A priority Critical patent/PL166926B1/pl
Publication of PL292473A1 publication Critical patent/PL292473A1/xx
Publication of PL166926B1 publication Critical patent/PL166926B1/pl

Links

Landscapes

  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)

Abstract

1. Sposób pomiaru średnic tocznych i wysokości obrzeżykółjezdnych pociągu zwykorzystaniem do pomiaru czujników fotoelektrycznych, znamienny tym, że średnicę toczną (d) oraz wysokość (Ow) obrzeża ustala się na podstawie zależności geometrycznych znając długość cięciw koła (1) w co najmniej dwóch równoległych płaszczyznach (I, II) leżących w stałych odległościach względem szyny (2), przy czym długość cięciw wyznacza się mierząc chwilową prędkość unoszenia koła (1) i okresy czasu pomiędzy impulsami pochodzącymi z fotoelektrycznego czujnika (3, 6) umieszczonego na początku, i czujnika (5,7) umieszczonego na końcu odcinka pomiarowego (L) w każdej płaszczyźnie (I, II), zaś chwilową prędkość unoszenia koła (1) mierzy się za pomocą dwóch fotoelektrycznych czujników (3,4) umieszczonych wjednej płaszczyźnie (I) w stałej odległości (LI).

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób pomiaru średnic tocznych w wysokości obrzeży kół jezdnych pociągu, mający zastosowanie do pomiarów podczas ruchu pociągu, a także w procesie produkcji podczas względnego obiektu badanego względem urządzenia pomiarowego.
Dotychczas powszechnie w praktyce stosowane są ręczne sposoby pomiaru cech geometrycznych kół, wykonywane za pomocą specjalnych przymiarów podczas postoju pociągu.
Od szeregu lat w niektórych specjalistycznych ośrodkach badawczych pracuje nad opracowaniem bezdotykowej metody pomiaru geometrii kół pociągów będących w ruchu. Jednak dotychczas nie udało się opracować i wdrożyć do praktyki urządzeń realizujących pomiar bezdotykowo z zadowalającą dokładnością.
Znany z opisu patentowego RFN nr 3 625 564 sposób pomiaru polega na określeniu tylko średnicy tocznej koła na podstawie pomiaru cięciwy w płaszczyźnie koła tocznego. Źródła promieni umieszczone są pod szyną, a ich odbiorniki obok szyny poniżej koła. Sposób ten nie umożliwia pomiaru wysokości obrzeża koła.
Z opisu zgłoszeniowego EP nr 0 212 052 znany jest sposób pomiaru polegający na użyciu sześciu głowic laserowych, spośród których cztery, umieszczone pod szyną, wykorzystywane są do pomiaru długości cięciw koła tocznego, a dwie pozostałe do pomiaru prędkości przemieszczania się koła po szynie. Sposób ten nie umożliwia równoczesnego pomiaru wysokości obrzeża koła.
W przedstawionych rozwiązaniach podczas pomiaru wykorzystuje się głowice optyczne współpracujące ze skomplikowanymi urządzeniami elektronicznymi i komputerem.
166 926
Sposoby te są trudne w zastosowaniu ze względu na drgania powstające podczas jazdy pociągiem, co wymaga przygotowania specjalnego stanowiska pomiarowego. Ponadto do przeprowadzenia pomiaru niezbędne są zmiany konstrukcyjne szyny na odcinku pomiarowym. Z tych względów sposoby te jak dotychczas nie znalazły praktycznego zastosowania.
Sposób według wynalazku polega na tym, że średnicę toczną oraz wysokość obrzeża ustala się na podstawie zależności geometrycznych znając długość cięciw koła w co najmniej dwóch równoległych płaszczyznach leżących w stałych odległościach względem szyny. Długość cięciw wyznacza się mierząc chwilową prędkość unoszenia koła i okresy czasu pomiędzy impulsami pochodzącymi z fotoelektrycznego czujnika umieszczonego na początku, i czujnika umieszczonego na końcu odcinka pomiarowego w każdej płaszczyźnie, przy czym chwilową prędkość unoszenia koła mierzy się za pomocą dwóch fotoelektrycznych czujników umieszczonych w jednej płaszczyźnie w stałej odległości od siebie.
Inny sposób polega na tym, że średnicę toczną ustala się na podstawie zależności geometrycznych znając długość cięciwy koła w płaszczyźnie leżącej w stałej odległości od szyny i wysokość obrzeża koła. Wysokość obrzeża koła wyznacza się za pomocą czujnika przemieszczeń, natomiast długość cięciwy wyznacza się mierząc chwilową prędkość unoszenia koła i okresy czasu pomiędzy impulsami pochodzącymi z czujników fotoelektrycznych umieszczonych w stałej odległości w tej płaszczyźnie, przy czym chwilową prędkość unoszenia koła mierzy się za pomocą dwóch fotoelektrycznych czujników umieszczonych w tej płaszczyźnie w stałej odległości od siebie.
W praktyce czujniki do pomiaru chwilowej prędkości unoszenia powinny znajdować się w czasie pomiaru po jednej stronie osi pionowej koła. Minimalizacja odległości czujników do pomiaru prędkości chwilowej wpływa na zwiększenie dokładności pomiaru. Natomiast maksymalna odległość odcinka pomiarowego od szyny, mająca znaczny wpływ na dokładność pomiaru, w praktyce jest ograniczona wielkością prześwitu pomiędzy elementami wózków jezdnych i podwozia wagonów a podtorzem, przy prostopadłym przebiegu emitowanych promieni świetlnych względem płaszczyzny koła. Może być jednak zwiększona w wyniku ukośnego do płaszczyzny koła przebiegu tych promieni.
Przy pomiarze w co najmniej dwóch płaszczyznach minimalna odległość dolnego odcinka pomiarowego musi być większa od zera, aby było możliwe przesyłanie sygnałów pomiędzy emiterami a detektorami ponad szyną.
Sposób według wynalazku umożliwia ustalenie średnich wartości średnic tocznych oraz średnich wartości wysokości obrzeży kół, co jest ważne ze względu na występujące w rzeczywistości deformacje kształtu kołowego wywołane zużyciem eksploatacyjnym.
Wynalazek objaśniony jest na podstawie przykładowych układów pomiarowych przedstawionych na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia układ pomiarowy złożony z czujników fotoelektrycznych w dwóch płaszczyznach pomiarowych, a fig. 2 - układ pomiarowy złożony z czujników fotoelektrycznych w jednej płaszczyźnie pomiarowej i czujnika przemieszczeń.
W układzie przedstawionym na fig. 1, średnicę toczną d oraz wysokość Ow obrzeża koła 1 ustala się na podstawie elementarnych zależności geometrycznych znając długość cięciw w dwóch równoległych płaszczyznach pomiarowych I, II odległych od siebie o stałą wielkość A, oraz położenie tych płaszczyzn względem szyny określone wymiarem B. Pomiar przeprowadzany jest podczas przemieszczania się koła 1 wzdłuż szyny 2. Ustalenie długości cięciw polega na dokładnym pomiarze chwilowej prędkości unoszenia koła 1 wzdłuż szyny 2 za pomocą czujników 3, 4 umieszczonych w płaszczyźnie pomiarowej I w odległości L1, oraz dokładnym pomiarze okresów czasu pomiędzy impulsami pochodzącymi z czujników
3,5 umieszczonych w płaszczyźnie pomiarowej I w odległości L i czujników 6,7 umieszczonych w płaszczyźnie II także w odległości L. Impulsy wywoływane są przez koło 1 o średnicy zewnętrznej D przetaczające się po szyjnie 2. Na podstawie tych pomiarów wyznacza się długość cięciw.
W układzie przedstawionym na fig. 2, średnicę toczną d oraz wysokość Ow obrzeża koła 1 ustala się na podstawie zależności geometrycznych znając długość cięciwy koła 1 w płaszczyźnie pomiarowej I leżącej w stałej odległości H od szyny 2, a wysokość Ow obrzeża
166 926 koła 1, wyznacza się za pomocą czujnika przemieszczeń 8 przymocowanego do szyny 2. Długość cięciwy wyznacza się tak jak w przykładzie z fig. 1, mierząc chwilową prędkość unoszenia koła 1 za pomocą czujników 3, 4 i okresy czasu pomiędzy impulsami pochodzącymi z czujników 3, 5.
W układzie pomiarowym realizującym sposób według wynalazku mogą być zastosowane czujniki fotoelektryczne wykorzystujące światło laserowe. Czujniki te powinny być związane z szyną w celu wyeliminowania wpływu ugięcia szyny podczas jazdy pociągu na wyniki pomiarów. W przypadku połączenia urządzenia pomiarowego z podłożem należy mierzyć ugięcie szyny za pomocą czujnika przemieszczeń i na bieżąco uwzględniać jego wartość w obliczeniach badanych parametrów geometrycznych kół.
Obliczenia powinny być przeprowadzane na komputerze klasy PC.
Zbliżenie wartości średnich uzyskanych na drodze pomiarów do rzeczywistych wartości oczekiwanych mierzonych parametrów geometrycznych można uzyskać stosując do pomiaru zwielokrotniony układ czujników fotoelektiycznych przesuniętych względem siebie, na przykład o stałą podziałkę.
Fig.1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 1,00 zł.

Claims (2)

Zastrzeżenia patentowe
1. Sposób pomiaru średnic tocznych i wysokości obrzeży kół jezdnych pociągu z wykorzystaniem do pomiaru czujników fotoelektrycznych, znamienny tym, że średnicę toczną (d) oraz wysokość (Ow) obrzeża ustala się na podstawie zależności geometrycznych znając długość cięciw koła (1) w co najmniej dwóch równoległych płaszczyznach (I, II) leżących w stałych odległościach względem szyny (2), przy czym długość cięciw wyznacza się mierząc chwilową prędkość unoszenia koła (1) i okresy czasu pomiędzy impulsami pochodzącymi z fotoelektrycznego czujnika (3, 6) umieszczonego na początku, i czujnika (5,7) umieszczonego na końcu odcinka pomiarowego (L) w każdej płaszczyźnie (I, II), zaś chwilową prędkość unoszenia koła (1) mierzy się za pomocą dwóch fotoelektiycznych czujników (3,4) umieszczonych w jednej płaszczyźnie (I) w stałej odległości (L1).
2. Sposób pomiaru średnic tocznych i wysokości obrzeży kół jezdnych pociągu z wykorzystaniem do pomiaru czujników fotoelektiycznych, znamienny tym, że średnicę toczną (d) ustala się na podstawie zależności geometrycznych znając długość cięciwy koła (1) w płaszczyźnie (I) leżącej w stałej odległości (H) od szyny (2) i wysokość (Ow) obrzeża koła (1), przy czym długość cięciwy wyznacza się mierząc chwilową prędkość unoszenia koła (1) i okresy czasu pomiędzy impulsami pochodzącymi z czujników fotoelektrycznych (3,5) umieszczonych w stałej odległości (L) w tej płaszczyźnie, zaś wysokość (Ow) obrzeża koła (1) wyznacza się za pomocą czujnika przemieszczeń (8), przy czym chwilową prędkość unoszenia koła (1) mierzy się za pomocą dwóch fotoelektrycznych czujników (3, 4) umieszczonych w płaszczyźnie (I) w stałej odległości (L1).
PL29247391A 1991-11-21 1991-11-21 Sposób pomiaru średnic tocznych I wysokości obrzeży kół jezdnych pociągu PL166926B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29247391A PL166926B1 (pl) 1991-11-21 1991-11-21 Sposób pomiaru średnic tocznych I wysokości obrzeży kół jezdnych pociągu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29247391A PL166926B1 (pl) 1991-11-21 1991-11-21 Sposób pomiaru średnic tocznych I wysokości obrzeży kół jezdnych pociągu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL292473A1 PL292473A1 (en) 1993-05-31
PL166926B1 true PL166926B1 (pl) 1995-07-31

Family

ID=20056144

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29247391A PL166926B1 (pl) 1991-11-21 1991-11-21 Sposób pomiaru średnic tocznych I wysokości obrzeży kół jezdnych pociągu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL166926B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL292473A1 (en) 1993-05-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5203089A (en) Railroad vehicle for measuring the geometrical parameters of railroad track
US3718040A (en) Method and apparatus for evaluating railroad track structure and car performance
CN101219672B (zh) 基于激光的车轮直径非接触式动态测量方法
CA2574051C (en) Apparatus for detecting hunting and angle of attack of a rail vehicle wheelset
US3924461A (en) Monitoring system for detecting defective rails or road beds
KR101004782B1 (ko) 철도 바퀴의 진원도 측정 장치
CN1140432C (zh) 铁路车辆轮对几何参数自动测量装置
JPH01501785A (ja) 通過中の鉄道車輪の車輪輪郭の軌道基準検出装置
US3517307A (en) Track profile and gauge measuring system
CN100999219A (zh) 车辆轮对踏面缺陷在线检测方法及装置
US3896665A (en) Railway inspection method and vehicle
CN102252627B (zh) 一种高铁轨道轨距检测装置和检测方法
CN201746752U (zh) 轨道检测装置
CN110667643B (zh) 轮轨接触状态与车轮踏面故障的激光检测系统与方法
CN206266964U (zh) 一种地铁钢轨波磨实时测量打磨装置
CN103693073A (zh) 一种非接触式车轮直径动态测量装置及其测量方法
CN109668515B (zh) 列车轮对尺寸动态检测系统及检测方法
Boronenko et al. Continuous monitoring of the wheel-rail contact vertical forces by using a variable measurement scale
RU2114950C1 (ru) Способ контроля состояния рельсового пути и устройство для его осуществления
CN103507832B (zh) 一种轨道几何尺寸检测装置
US6003232A (en) Installation for measuring the wheel offset of railway vehicles
PL166926B1 (pl) Sposób pomiaru średnic tocznych I wysokości obrzeży kół jezdnych pociągu
CN107719412A (zh) 一种三摆臂钢轨轮廓测量装置及测量方法
CN112504173A (zh) 一种基于激光轮廓扫描的轨道不平顺测量装置与方法
CN211969462U (zh) 一种多功能钢轨断面参数检测装置