PL165784B1 - Separator flotacyjny przeciwprądowy - Google Patents

Separator flotacyjny przeciwprądowy

Info

Publication number
PL165784B1
PL165784B1 PL29126691A PL29126691A PL165784B1 PL 165784 B1 PL165784 B1 PL 165784B1 PL 29126691 A PL29126691 A PL 29126691A PL 29126691 A PL29126691 A PL 29126691A PL 165784 B1 PL165784 B1 PL 165784B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
outlet
axis
feed
fraction
shaped
Prior art date
Application number
PL29126691A
Other languages
English (en)
Other versions
PL291266A2 (en
Inventor
Jacek Kosciukiewicz
Original Assignee
Przed Prod Uslugowe Radus Sp Z
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przed Prod Uslugowe Radus Sp Z filed Critical Przed Prod Uslugowe Radus Sp Z
Priority to PL29126691A priority Critical patent/PL165784B1/pl
Publication of PL291266A2 publication Critical patent/PL291266A2/xx
Publication of PL165784B1 publication Critical patent/PL165784B1/pl

Links

Landscapes

  • Physical Water Treatments (AREA)

Abstract

Separator flotacyjny przeciwprądowy, składają- ^5, cy się z cylindrycznego płaszcza pionowo-osiowego z 57j wlotem nadawy, usytuowanym w górnej części płaszcza i wylotem frakcji użytecznej spienionej zagregowanych cząstek hydrofobowych usytuowanym poosiowo w górnej części oraz wylotem frakcji hydrofilowej usytuowanym poosiowo w dolnej części, zaopatrzonego na części jego długości w nadciśniemową cylindryczną komorę powietrzną, przyłączoną do źródła sprężonego powietrza technologicznego, której wewnętrzna ścianka jest przemkalna dla gazu, znamienny tym, ze dolotowy króciec (1) nadawy (weNA)jest usytuowany w osi wyodrębnionej głowicy górnej (2), mającej zwłaszcza kształt regularnej wypukłej dennicy jednopromieniowej, umocowanej pośrednictwemzłącza zwłaszczakołnierzowego (3) do wylotowego pierścienia górnego (4), mającego promieniowo-stycznie usytuowany laminarny kanał wypływowy (5), w kształcie dyszy o zarysie ewolwentowym, zakończony odlotowym poziomoosiowym króćcem (6) frakcji spienionej cząstek hydrofobowych (WYK), przy czym do dolnej części pierścienia górnego wylotowego (4) jest za pośrednictwem złącza zwłaszcza kołnierzowego (7), umocowana pełniąca funkcję płaszcza komora powietrzna nadciśnieniowa (8), mająca dolotowe króćce zasilające (9) gazu technologicznego (POW), zwłaszcza sprężonego powietrza, oraz zaopatrzona w wewnętrzną przenikalna dla gazu ściankę sitową (10), ukształtowaną w postać jednozwojnej spirali o skoku (S), w której osi (L-L) w części dolnej ścianki sitowej (10)jest wprowadzony promieniowo-stycznie do tworzącej zasilający króciec (11) wody technologicznej przemywającej (WEM),

Description

Przedmiotem wynalazku jest separator flotacyjny przeciwprądowy.
Wynalazek dotyczy budowy specjalistycznych urządzeń separacyjnych do flotacji cząstek stałych z zawiesiny wodnej, w drodze agregacji pęcherzyków powietrznych i separowanych cząstek hydrofobowych.
Znane są liczne rozwiązania hydrocyklonów pionowo-osiowych, stosowanych w uadach urządzeń separacyjnych, zwłaszcza w przemyśle wydobywczym i w gospodarce komunalnej do oczyszczania ścieków .
Znane i stosowane hydrocyklony składają się zazwyczaj z cylindrycznej górnej komory wejściowej nadawy, mającej doprowadzenie nadawy w postaci stycznie-promieniowo usytuo wanego króćca zasilającego poziomoosiowego, powodującego wprawianie nadawy w ruch wirowy we wnętrzu komory. W innych rozwiązaniach podobnego typu hydrocyklonów tak zwanych przeciwprądowych nadawa jest podawana centralnie przez króciec zasilający, umieszczony w osi głowicy górnej. Nadawa jest w licznych rozwiązaniach hydrocyklonów również prowadzona wielowejściowo, co sprzyja elutriacji drobnych cząsteczek z produktu poddawanego separacji w zawiesinie wodnej. W znanych rozwiązaniach hydrocyklonów górna zasilająca część cylindryczna jest połączona z częścią cylindryczną centralną, mającą usytuowane na jej tworzącej liczne otwory małośrednicowe, doprowadzające sprężone powietrze tech165 784 nologiczne lub też mającą część jej powierzchni cylindrycznej ukształtowaną w postać przepuszczalnej dla powietrza ścianki, ograniczającej przestrzeń otaczającej ją komory powietrznej dyspercyjnej. Dolna część wylotowa znanych separatorów hydrocyklonowych jest ukształtowana w postać stożka o niewielkim kącie wierzchołkowym w przedziale kątów ostrych, lub też ma kształt pierścieniowej płaskiej promieniowej komory wylotowej i jest zakończona wylotowym króćcem frakcji hydrofilowej, usytuowanym promieniowo-stycznie do tworzącej walca lub usytuowanym poosiowo w stosunku do osi symetrii urządzenia. Komora zasilająca cylindryczna jest w znanych hydrocyklonach zaopatrzona w umieszczony w osi cylindryczny wylew lub też w wylew usytuowany poziomo promieniowo-stycznie do tworzącej walca. W rozwiązaniach z wylewem usytuowanym poosiowo, ma on we wnętrzu komory przedłużenie w postaci separacyjnego pierścienia cylindrycznego, realizującego oddzielenie wewnętrznej strugi napowietrzonej cieczy poruszającej się w kierunku ku górze, od zewnętrznej przyściennej strugi zawiesiny cząstek stałych o większych wymiarach, poruszającej się ku dołowi. Stosowane w części partii środkowej znanych hydrocyklonów doprowadzenie warstwy dyspersyjnej powietrza pod zwiększonym ciśnieniem jest zazwyczaj realizowane poprzez zastosowanie ścianki półprzepuszczalnej (mikroporowatej) o stałej na całej jej długości przenikalności dla gazu.
Znane i opisane rozwiązania hydrocyklonów do separacji flotacyjnej cząstek stałych o niejednakowych wielkościach z zawiesiny wodnej, w tym również z zawiesiny zawierającej dodatkowo wprowadzane do niej środki powierzchniowo czynne poprawiające współczynnik hydrofobowości cząstek drobnych, mimo że powszechnie stosowane w przemyśle wydobywczym, chemicznym i gospodarce komunalnej, wykazują jednak liczne wady i niedogodności przede wszystkim eksploatacyjne.
Zastosowanie w znanych hydrocyklonach w środkowej partii ich części cylindrycznej, przepuszczalnej dla powietrza ścianki dyspersyjnej o stałym współczynniku przenikalności dla gazu, mimo że znacząco poprawia wyniki sedymentacji, jest jednak przyczynkiem do dość znacznych strat wydajności rozdziału, wynikających z odkładania się w trakcie dłuższej eksploatacji urządzenia na jego krańcach złogów cząstek o większych wymiarach, wymieszanych z uwięzionymi pomiędzy nimi cząstkami małymi hydrofobowymi. Również zastosowanie w części górnej wypływu cylindrycznego współosiowego, połączonego z separacyjnym wewnętrznym pierścieniem oddzielacza strug centralnej od wewnętrznej, jest powodem spadku wydajności hydrocyklonu, w przypadku zmiany parametrów nadawy, lub w przypadku najmniejszych nawet błędów w narządzaniu (nastawie średnic-odległości-ciśnień-wielkości przepływów i tym podobnych). Sama zmiana ciśnienia wprowadzanej promieniowo i zawirowywanej nadawy, jak również zmiana ciśnienia powietrza podawanego do dyspersji, w znanych hydrocyklonach o opisanej budowie, nie daje zadawalających rezultatów w przypadku znaczących zmian parametrów zawiesiny podawanej jako nadawa. Zastosowanie w znanych hydrocyklonach wylotowego dolnego króćca jest w praktyce przyczyną odkładania się na jego wewnętrznych powierzchniach złogów wielowymiarowych ziaren substancji separowanych, mających znaczący wpływ na spadek wydajności urządzenia.
Wynalazek rozwiązuje zagadnienie opracowania nowej konstrukcji separatora flotacyjnego przeciwprądowego, eliminującego wskazane wady znanych konstrukcji hydrocyklonów i pozwalającego na łatwe przystosowanie urządzenia do zmiennych w szerokim zakresie parametrów wprowadzanej nadawy. Wynalazek rozwiązuje nadto zagadnienie poprawy wskaźników energetycznych eksploatacji systemów flotacyjnych, z zastosowaniem dodawanych do nadawy środków powierzchniowo czynnych, w przypadku gdy nadawa zawiera frakcje separowanych cząstek hydrofobowych i hydrofilowych nieznacznie różniące się od siebie zarówno wymiarami, jak i ciężarem właściwym.
Separator flotacyjny przeciwprądowy, składający się z cylindrycznego płaszcza pionowoosiowego z wlotem nadawy usytuowanym w górnej części płaszcza i wylotem frakcji użytecznej spienionej zareagowanych cząstek hydrofobowych, usytuowanym poosiowo w górnej części oraz wylotem frakcji hydrofilowej usytuowanym poosiowo w dolnej części, zaopatrzonego na części jego długości w nadciśnieniową cylindryczną komorę powietrzną, przyłączoną do źródła sprężonego powietrza technologicznego, której wewnętrzna ścianka jest przenikalna dla gazu charakterystyczny tym według wynalazku, że dolotowy króciec nadawy jest usytuowany w osi
165 784 wyodrębnionej głowicy górnej, mającej zwłaszcza kształt regularnej wypukłej dennicy jednopromieniowej. Jest ona umocowana za pośrednictwem złącza zwłaszcza kołnierzowego, do wylotowego pierścienia górnego, mającego promieniowo-stycznie usytuowany laminarny kanał wypływowy, w kształcie dyszy, o zarysie ewolwentowym, zakończony odlotowym poziomoosiowym króćcem frakcji spienionej cząstek hydrofobowych. Do dolnej części pierścienia górnego wylotowego jest za pośrednictwem złącza zwłaszcza kołnierzowego, umocowana pełniąca funkcję płaszcza, komora powietrzna nadciśnieniowa, mająca dolotowe króćce zasilające gazu technologicznego, zwłaszcza sprężonego powietrza oraz zaopatrzona w wewnętrzną przenikalną dla gazu ściankę sitową. Ścianka ta jest ukształtowana w postać jednozwojowej, o skoku charakterystycznym dla każdego z wykonań separatora, spirali. W osi spirali, w części dolnej ścianki sitowej, jest wprowadzony promieniowo-stycznie do tworzącej zasilający króciec wody technologicznej przemywającej, podawanej w przeciwprądzie. Tak ukształtowana komora powietrzna nadciśnieniowa jest w dolnej części przyłączona za pośrednictwem najkorzystniej złącza kołnierzowego, do wylotowej głowicy dolnej, mającej komorę ukształtowaną w postać najkorzystniej regularnej hipocykloidy obrotowej. W osi komory za pośrednictwem łagodnym łukiem ukształtowanego przejścia, jest usytuowany króciec wylotowy frakcji hydrofilowej separowanej mieszaniny. W dolnej części separatora w rejonie wylotowej głowicy dolnej, jest w jej osi umieszczony stożkowy penetrator o kącie wierzchołkowym nie większym jak 8°, umocowany do pośredniczącego sworznia, osadzonego w generatorze drgań infradźwiękowych.
Dzięki zastosowaniu w separatorze według wynalazku specjalnej budowy wyodrębnionej głowicy górnej, mającej czaszowy kształt jej komory oraz dzięki wyprowadzeniu z płaszcza separatora spienionej frakcji hydrofobowych cząstek poprzez specjalnie ukształtowany wypływ w kształcie dyszy o ewolwentowym zarysie, okazało się możliwe usunięcie wszelkich zaburzeń przepływu strug zarówno wprowadzanej nadawy, jak i usuwanej promieniowo frakcji spienionej, zawierającej wyflotowane cząsteczki hydrofobowe. Również zastosowanie w rozwiązaniu według wynalazku charakterystycznego spiralnego kształtu ścianki bocznej cylindrycznej, poprawia opływ strug wody przemywającej, wpływając na skuteczność separacji cząstek w przeciwprądzie. Również zastosowanie w dolnej części separatora specjalnej budowy głowicy dolnej, mającej hypocykloidalny zarys jej komory wewnętrznej z laminamym przejściem w spustowy króciec frakcji hydrofilowej separowanych cząstek, poprawia w znaczącym stopniu niezakłócony przebieg strug cieczy poruszających się we wzajemnie przeciwnych kierunkach. Zastosowanie w rozwiązaniu według wynalazku usytuowanego w osi specjalnego penetratora infradźwiękowego, sprzężonego z generatorem infradźwięków, poprawia proces usuwania zatorów (złogów) cząstek hydrofilowych w dolnej części separatora, jakie mogą się tam pojawiać podczas dłuższych okresów eksploatacyjnych lub w trakcie zmiany parametrów fizykochemicznych nadawy.
Wynalazek jest szczegółowo opisany na przykładzie jego wykonania i zobrazowany na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój pionowy separatora, fig. 2 przekrój poprzeczny A-A z fig. 1 i fig. 3 przekrój poprzeczny B-B z fig. 1.
Jak pokazano w przykładzie wykonania, na rysunku separator flotacyjny przeciwprądowy ma dolotowy króciec 1 nadawy WENA, usytuowany w osi wyodrębnionej głowicy górnej 2, mającej zwłaszcza kształt regularnej wypukłej dennicy jednopromieniowej, umocowanej za pośrednictwem złącza zwłaszcza kołnierzowego 3 do wylotowego pierścienia górnego 4, mającego promieniowo-stycznie usytuowany laminarny kanał wypływowy 5 w kształcie dyszy, o zarysie ewolwentowym, zakończony odlotowym poziomoosiowym króćcem 6 frakcji spienionej cząstek hydrofobowych WYK. Do dolnej części pierścienia górnego wylotowego 4 jest za pośrednictwem złącza zwłaszcza kołnierzowego 7, umocowana pełniąca funkcję płaszcza komora powietrzna nadciśnieniowa 8, mająca co najmniej dwa króćce zasilające 9 gazu technologicznego POW, zwłaszcza sprężonego powietrza. Jest ona zaopatrzona w wewnętrzną przenikalną dla gazu ściankę sitową 10, ukształtowaną w postać jednozwojowej spirali o skoku S, charakterystycznym dla każdego wykonania separatora. W osi L-L spirali, w części dolnej ścianki sitowej 10, jest wprowadzony promieniowo-stycznie do tworzącej zasilający króciec 11 wody technologicznej przemywającej WEM, podawanej w przeciwprądzie. Tak ukształtowana komora powietrzna nadciśnieniowa 8 jest w dolnej części przyłączona za pośrednictwem
165 784 najkorzystniej złącza kołnierzowego 12, do wylotowej głowicy dolnej 13, mającej komorę ukształtowaną w postać najkorzystniej regularnej hipocykloidy obrotowej. W osi komory dolnej 13 za pośrednictwem łagodnym łukiem ukształtowanego przejścia 14 jest usytuowany króciec wylotowy 15 frakcji hydrofilowej WYO separowanej mieszaniny. W dolnej części separatora w rejonie wylotowej głowicy dolnej 13 jest w jej osi umieszczony stożkowy penetrator 16 o kącie wierzchołkowym a nie większym jak 8°. Jest on umocowany do pośredniczącego sworznia 17, osadzonego w generatorze 18 drgań infradźwiękowych.
FIG.3
165 784
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 1,00 zł.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Separator flotacyjny przeciwprądowy, składający się z cylindrycznego płaszcza pionowoosiowego z wlotem nadawy, usytuowanym w górnej części płaszcza i wylotem frakcji użytecznej spienionej zagregowanych cząstek hydrofobowych usytuowanym poosiowo w górnej części oraz wylotem frakcji hydrofilowej usytuowanym poosiowo w dolnej części, zaopatrzonego na części jego długości w nadciśnieniową cylindryczną komorę powietrzną, przyłączoną do źródła sprężonego powietrza technologicznego, której wewnętrzna ścianka jest przenikalna dla gazu, znamienny tym, że dolotowy króciec (1) nadawy (WENA) jest usytuowany w osi wyodrębnionej głowicy górnej (2), mającej zwłaszcza kształt regularnej wypukłej dennicy jednopromieniowej, umocowanej za pośrednictwem złącza zwłaszcza kołnierzowego (3) do wylotowego pierścienia górnego (4), mającego promieniowo-stycznie usytuowany laminarny kanał wypływowy (5), w kształcie dyszy o zarysie ewolwentowym, zakończony odlotowym poziomoosiowym króćcem (6) frakcji spienionej cząstek hydrofobowych (WYK), przy czym do dolnej części pierścienia górnego wylotowego (4) jest za pośrednictwem złącza zwłaszcza kołnierzowego (7), umocowana pełniąca funkcję płaszcza komora powietrzna nadciśnieniowa (8), mająca dolotowe króćce zasilające (9) gazu technologicznego (POW), zwłaszcza sprężonego powietrza, oraz zaopatrzona w wewnętrzną przenikalną dla gazu ściankę sitową (10), ukształtowaną w postać jednozwojnej spirali o skoku (S), w której osi (L-L) w części dolnej ścianki sitowej (10) jest wprowadzony promieniowo-stycznie do tworzącej zasilający króciec (11) wody technologicznej przemywającej (WEM), podawanej w przeciwprądzie, a tak ukształtowana komora powietrzna nadciśnieniowa (8) jest w dolnej części przyłączona za pośrednictwem najkorzystniej złącza kołnierzowego (12) do wylotowej głowicy dolnej (13), mającej komorę ukształtowaną w postać najkorzystniej regularnej hipocykloidy obrotowej, w której osi za pośrednictwem łagodnym łukiem ukształtowanego przejścia (14), jest usytuowany króciec wylotowy (15) frakcji hydrofilowej (WYO) separowanej mieszaniny, a nadto w dolnej części separatora w rejonie wylotowej głowicy dolnej (13), jest w jej osi umieszczony stożkowy penetrator (16) o kącie wierzchołkowym (α) nie większym jak 8°, umocowany do pośredniczącego sworznia (17), osadzonego w generatorze (18) drgań infradźwiękowych.
PL29126691A 1991-07-25 1991-07-25 Separator flotacyjny przeciwprądowy PL165784B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29126691A PL165784B1 (pl) 1991-07-25 1991-07-25 Separator flotacyjny przeciwprądowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29126691A PL165784B1 (pl) 1991-07-25 1991-07-25 Separator flotacyjny przeciwprądowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL291266A2 PL291266A2 (en) 1992-05-04
PL165784B1 true PL165784B1 (pl) 1995-02-28

Family

ID=20055325

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29126691A PL165784B1 (pl) 1991-07-25 1991-07-25 Separator flotacyjny przeciwprądowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL165784B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL291266A2 (en) 1992-05-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SU1540650A3 (ru) Устройство дл разделени твердого вещества и жидкости
US4216095A (en) Dynamic dense media separator
EP0473566B1 (en) Gas sparged hydrocyclone
US4578199A (en) Cyclone separators
US5492622A (en) Water clarification apparatus
US6849182B2 (en) Hydrocyclone having unconstrained vortex breaker
GB2056325A (en) Hydrocyclone
GB2162092A (en) Cyclonic froth flotation cell
US5942111A (en) Apparatus for clarifying contaminated fluids
CS216048B1 (en) Appliance for the flotation separation of the suspension or emulsion from the liquids
US4070274A (en) Coarse concentrated iron ore for catalytic purposes
CA2348453A1 (en) Separator apparatus
JPH0748791A (ja) 浮選装置
PL165784B1 (pl) Separator flotacyjny przeciwprądowy
CZ285066B6 (cs) Způsob a zařízení k oddělování alespoň jedné látky z kapalného nebo plynného média
PL165751B1 (pl) Hydrocyklonowy separator przeciwprądowy
EP0137510B1 (en) Apparatus for dynamic separation of suspensions of solid bodies in liquids
EP0822858B1 (en) Mixing
PL165737B1 (pl) Flotownlk hydrocyklonowy
PL165763B1 (pl) Hydrocyklon
PL126515B1 (en) Apparatus for separating solids suspended in a liquid
PL165746B1 (pl) Separator
PL165796B1 (pl) Hydrocyklonowy separator flotacyjny
RU2100098C1 (ru) Пневматическая флотационная машина
RU2046668C1 (ru) Гидроциклон для очистки крахмальных суспензий от песка