PL164188B1 - Wkład grzejny do odzieży ciepłochronnej - Google Patents

Wkład grzejny do odzieży ciepłochronnej

Info

Publication number
PL164188B1
PL164188B1 PL28936691A PL28936691A PL164188B1 PL 164188 B1 PL164188 B1 PL 164188B1 PL 28936691 A PL28936691 A PL 28936691A PL 28936691 A PL28936691 A PL 28936691A PL 164188 B1 PL164188 B1 PL 164188B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
conductive
strips
layer
clothing
textile
Prior art date
Application number
PL28936691A
Other languages
English (en)
Other versions
PL289366A1 (en
Inventor
Wlodzimierz Wiezlak
Marian Rybicki
Janusz Zielinski
Kazimiera Siejka
Grazyna Orawiec
Zofia Slowikowska-Szymanska
Maria Kwiatkowska
Teresa Swiatkowska
Jozef Kryztoporski
Franciszek Gaciarek
Original Assignee
Politechnika Lodzka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Lodzka filed Critical Politechnika Lodzka
Priority to PL28936691A priority Critical patent/PL164188B1/pl
Publication of PL289366A1 publication Critical patent/PL289366A1/xx
Publication of PL164188B1 publication Critical patent/PL164188B1/pl

Links

Landscapes

  • Surface Heating Bodies (AREA)
  • Professional, Industrial, Or Sporting Protective Garments (AREA)

Abstract

Wkład grzejny do odzieży ciepłochronnej, z ma teriału włókienniczego nie przewodzącego prądu i z materiału włókienniczego przewodzącego prąd, znamienny tym, że do warstwy (1) wyrobu włókienniczego nie przewodzącego prądu, o kształcie odpowiadającym wykrojowi ogrzewanej odzieży są przymocowane, korzystnie połączeniem nitkowym, paski (2) wyrobu włókienniczego, korzystnie tkaniny, przewodzącego pąd elektryczny, o rezystywności nie większej niż 4,0 x 10"2 Um, przy czym paski przewodzące (2) o wymiarach uzależnionych od projektowanej mocy grzewczej wkładu, przymocowane do warstwy nie przewodzącej (1) w sposób uniemożliwiający kontakt między paskami (2), pokrywają co najmniej 50% powierzchni warstwy nie przewodzącej (1) i są połączone ze sobą co najmniej dwoma szynami zbiorczymi (3) wyposażonymi w odprowadzenia (8) do źródła zasilania prądu stałego lub zmiennego o napięciu nie wyższymniż 24 V, złączonymi z warstwą nie przwodzącą (1), korzystnie połączeniem nitkowymi dodatkowo z paskami (2) klejem przewodzącym prąd oraz klejem osłonowym, ewentualnie pokrytymi taśmą blokującą (4), przy czym paski przewodzące (2) są korzystnie osłoniętewarstwą izolacyjną (5), także o kształcie odpowiadającym wykrojowi ogrzewanej odzieży, złączoną z warstwą nie przewodzącą (1), korzystnie połączeniem nitkowym.

Description

Przedmiotem wynalazku jest wkład grzejny do odzieży ciepłochronnej, przeznaczonej dla ludzi przebywających w ujemnych tempraturach do -30° w pomieszczeniach zamkniętych.
W czasopiśmie Odzież, nr 4 z 1990 r., s. 88 - 96, przedstawiono wymagania stawiane odzieży ciepłochronnej, zwłaszcza wymagania dotyczące ochrony człowieka przed wymuszonym oddawaniem ciepła, własności odpowiadające fizycznej aktywności człowieka i warunkom klimatycznym, dobrego wchłaniania potu i oddawania wilgoci, czy właściwego stopnia ocieplania poszczególnych części ciała człowieka. Spełnienie powyższych wymagań decyduje o komforcie cieplnym odzieży. Komfort cieplny odczuwalny jest przez człowieka przy średniej temperaturze skóry 33°, produkcji potu 2 2 wynoszącej 25 g/hm2, produkcji ciepła - 58,15 W/m‘ i stężeniu CO2 w warstwach przyskórnych 0,03 - 0,04%.
Znane są dwa rodzaje odzieży ciepłochronnej, typu biernego i typu aktywnego.
W odzieży ciepłochronnej typu biernego stosuje się wkłady ocieplające w postaci warstw materiału włókienniczego stosowanych zwykle do ocieplania odzieży takich, jak watolina, włókniny, futra naturalne i sztuczne. Zwiększenie izolacyjności cieplnej odzieży zawierającej takie wkłady uzyskuje się przez zwiększenie grubości wkładu ocieplającego. I tak aby umożliwić przebywanie człowieka w temperaturze -30° konieczne jest stosowanie wkładu ocieplającego o grubości 5,5 cm. Wkład ocieplający o takiej grubości powoduje, iż ocieplana nim odzież staje się sztywna i ciężka, co w efekcie obniża komfort jej użytkowania.
Odzież ciepłochronna typu aktywnego zawiera jako wkłady ocieplające źródła ciepła w postaci grzejników, a jej izolacyjność cieplna zależy od mocy zainstalowanego źródła ciepła i jego rozkładu na powierzchni odzieży oraz własności izolacyjnych poszczególnych warstw odzieży.
Znane są próby stosowania jako wkładów ocieplających do aktywnej odzieży ciepłochronnej poduszek wypełnionych substancjami chemicznymi, które przy kontakcie z wodą, wchodząc z nią w reakcję egzotermiczną, ogrzewały odpowiednie części ciała.
Znane są wkłady grzejne do aktywnej odzieży ciepłochronnej, w postaci elementów grzejnych metalicznych, grafitowych, włókien grafitowo-węglowych, gumy przewodzącej, systemu grzejników wodnych i powietrznych, przy czym wkłady te umieszcza się w określonych częściach odzieży, to jest na plecach, lędźwiach, ramionach, twarzy i stopach, względnie tak, aby zapewniały rozprowa164 188 dzenia ciepła po całej odzieży ciepłochronnej. Takie wkłady grzejne zwiększają masę odzieży ciepłochronnej oraz powoduję jej sztywność i podatność na uszkodzenia mechaniczne. Umieszczenie elementów grzejnych tylko w pewnych częściach odzieży ciepłochronnej stwarza niebezpieczeństwo lokalnego przegrzania lub ochłodzenia organizmu, co nie zabezpiecza stanu komfortu cieplnego użytkownika i może stać się przyczyną chorób przeziębieniowych.
Z polskiego opisu patentowego nr 135 488 jest znany oporowy grzejnik elektryczny przeznaczony, między innymi, do ocieplania odzieży, złożony z dwóch warstw materiału włókienniczego, między którymi jest umieszczony przewód w postaci uformowanego potoku włókien syntetycznych przewodzących prąd elektryczny. Grzejnik ten charakteryzują bardzo ograniczone możliwości projektowania mocy grzewczej w zależności od potrzeb i warunków użytkowania.
Wkład grzejny do odzieży ciepłochronnej, z materiału włókienniczego nie przewodzącego prądu i z materiału włókienniczego przewodzącego prąd, według wynalazku charakteryzuje się tym, że do warstwy wyrobu włókienniczego nie przewodzącego prądu, o kształcie odpowiadającym wykrojowi ogrzewanej odzieży, są przymocowane, korzystnie połączeniem nitkowym, paski wyrobu włókienniczego, korzystnie tkaniny, przewodzącego prąd elektryczny, o rezystywności nie większej niż 4,0 x 10“2 Ω m, przy czym paski przewodzące o wymiarach uzależnionych od projektowanej mocy grzewczej wkładu, przymocowane do warstwy nie przewodzącej w sposób uniemożliwiający kontakt między paskami, pokrywają co najmniej 50% powierzchni warstwy nie przewodzącej i są połączone ze sobą co najmniej dwoma szynami zbiorczymi wyposażonymi w odprowadzenia do źródła zasilania prądu stałego lub zmiennego o napięciu nie wyższym niż 24 V, złączonymi z warstwą nie przewodzącą korzystnie połączeniem nitkowym i dodatkowo z paskami klejem przewodzącym prąd oraz klejem osłonowym, ewentualnie pokrytymi taśmą blokującą, przy czym paski przewodzące są korzystnie osłonięte warstwą izolacyjną, także o kształcie odpowiadającym wykrojowi ogrzewanej odzieży, złączoną z warstwą nie przewodzącą korzystnie połączeniem nitkowym.
Gotowe elementy wkładu grzejnego łączy się ze sobą, a następnie, korzystnie w sposób rozłączny, z odzieżą, przy czym wyprowadzenia szyn poszczególnych części odzieży łączy się w dwa przewody, które doprowadza się do źródła prądu, korzystnie w postaci baterii akumulatorów lub transformatora ochronnego.
Odzież zawierająca wkłady według wynalazku jest lekka, trwała, elastyczna, wygodna w użytkowaniu i gwarantuje całkowity komfort cieplny użytkownika odzieży. Zapewnia uzyskanie mocy grzewczej do 300 W, przy użytkowaniu odzieży w temperaturze do -30°C w pomieszczeniach zamkniętych, prędkości przepływu powietrza nie większej niż 0,1 m/s i produkcji ciepła metabolicznego 125 W. Wkłady grzejne według wynalazku dają się łatwo wmontować w odzież zapewniając jednocześnie wytworzenie ciepła na całej jej powierzchni. Wkłady według wynalazku umożliwiają w szerokim zakresie projektowanie mocy grzewczej przez dobór wymiarów pasków materiału przewodzącego, ich rozmieszczenia na powierzchni nośnika i ich ilości. Wkłady te łączą w sobie dodatnie cechy zarówno wkładów grzejnych biernych, wynikające z izolacyjności materiału nie przewodzącego prądu oraz cechy grzewcze wkładów aktywnych wynikające z zastosowania materiału przewodzącego prąd i możliwości programowania rozkładu temperatur.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładzie wykonania na rysunku przedstawiającym wkład grzejny przodu kurtki.
Wkład grzejny jest wyposażony w warstwę 1 wyrobu włókienniczego nie przewodzącego prądu w postaci laminatu odzieżowego, o kształcie odpowiadającym wykrojowi przodu kurtki, zwaną nośnikiem. 0o nośnika 1 są przymocowane, połączeniem nitkowym, paski 2 tkaniny przewodzącej prąd elektryczny, o rezystywności równej 2,0 x 10^i2 m. Paski 2 pokrywają 60% całkowitej powierzchni nośnika 1. Paski 2 są połączone dwiema szynami zbiorczymi 3, przymocowanymi do nośnika 1 i pasków 2 połączeniem nitkowym i połączonymi dodatkowo z paskami 2 przy pomocy kleju przewodzącego prąd i kleju osłonowego. Szyny 3 są pokryte taśmą blokującą 4 przyszytą do warstwy nośnika 1 i pasków 2. Szyny 3 są wyposażone w odprowadzenia 6 do akumulatora o napięciu 24 V. Paski 2 są nakryte warstwą izolacyjną 5 z laminatu, o kształcie identycznym jak kształt nośnika 1, złączoną z warstwą nośnika 1 połączeniem nitkowym.
164 188
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 10 000 zł

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Wkład grzejny do odzieży ciepłochronnej, z materiału włókienniczego nie przewodzącego prądu i z materiału włókienniczego przewodzącego prąd, znamienny tym, że do warstwy (1) wyrobu włókienniczego nie przewodzącego prądu, o kształcie odpowiadającym wykrojowi ogrzewanej odzieży, są przymocowane, korzystnie połączeniem nitkowym, paski (2) wyrobu włókienniczego, korzystnie tkaniny, przewodzącego prąd elektryczny, o rezystywności nie większej niż 4,0 x 10'2 Ω m, przy czym paski przewodzące (2) o wymiarach uzależnionych od projektowanej mocy grzew czej wkładu, przymocowane do warstwy nie przewodzącej (1) w sposób uniemożliwiający kontakt między paskami (2), pokrywają co najmniej 50% powierzchni warstwy nie przewodzącej (1) i są połączone ze sobą co najmniej dwoma szynami zbiorczymi (3) wyposażonymi w odprowadzenia (6) do źródła zasilania prądu stałego lub zmiennego o napięciu nie wyższym niż 24 V, złączonymi z warstwą nie przewodzącą (1) korzystnie połączeniem nitkowym i dodatkowo z paskami (2) klejem przewodzącym prąd oraz klejem osłonowym, ewentualnie pokrytymi taśmą blokującą (4), przy czym paski przewodzące (2) są korzystnie osłonięte warstwą izolacyjną (5), także o kształcie odpowiadającym wykrojowi ogrzewanej odzieży, złączoną z warstwą nie przewodzącą (1) korzystnie połączeniem nitkowym.
PL28936691A 1991-03-08 1991-03-08 Wkład grzejny do odzieży ciepłochronnej PL164188B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28936691A PL164188B1 (pl) 1991-03-08 1991-03-08 Wkład grzejny do odzieży ciepłochronnej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28936691A PL164188B1 (pl) 1991-03-08 1991-03-08 Wkład grzejny do odzieży ciepłochronnej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL289366A1 PL289366A1 (en) 1992-09-21
PL164188B1 true PL164188B1 (pl) 1994-06-30

Family

ID=20053980

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28936691A PL164188B1 (pl) 1991-03-08 1991-03-08 Wkład grzejny do odzieży ciepłochronnej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL164188B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL289366A1 (en) 1992-09-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6723967B2 (en) Heating/warming textile articles with phase change components
US6963055B2 (en) Electric resistance heating/warming fabric articles
US3500014A (en) Electrically heated articles
EP1328137B1 (en) Electric heating/warming fabric articles
US6111233A (en) Electric heating warming fabric articles
US7268320B2 (en) Electric heating/warming fabric articles
US20060052849A1 (en) Radiant therapeutic heater
US4532410A (en) Low voltage battery operated heating bib
US7560664B2 (en) Thermal garments
WO2009012260A2 (en) Heating pad system for orthopedic braces and the like
JPS5999690A (ja) 面加熱部材
KR102084799B1 (ko) 외투
US6852956B2 (en) Fabric with heated circuit printed on intermediate film
US6875963B2 (en) Electric heating/warming fabric articles
Bahadir et al. A wearable heating system with a controllable e-textile-based thermal panel
JPH0561361B2 (pl)
PL164188B1 (pl) Wkład grzejny do odzieży ciepłochronnej
KR100781319B1 (ko) 탄소섬유를 이용한 발열체로 제조된 발열복
KR101766581B1 (ko) 원적외선 방사파 전열 매트
KR200323793Y1 (ko) 세라믹종이발열체를 이용한 방한복
CA2295261C (en) Electric heating/warming fabric articles
KR101715221B1 (ko) 발열 재킷
CN209965264U (zh) 一种石墨烯发热马甲
CN2522049Y (zh) 安全健康电热毯
RU9123U1 (ru) Одежда с электронагревательной тканью

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20060308