PL162536B1 - Morski zestaw artyleryjsko-rakietowy PL - Google Patents

Morski zestaw artyleryjsko-rakietowy PL

Info

Publication number
PL162536B1
PL162536B1 PL28537690A PL28537690A PL162536B1 PL 162536 B1 PL162536 B1 PL 162536B1 PL 28537690 A PL28537690 A PL 28537690A PL 28537690 A PL28537690 A PL 28537690A PL 162536 B1 PL162536 B1 PL 162536B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
ammunition
trigger
permanently
cradle
attached
Prior art date
Application number
PL28537690A
Other languages
English (en)
Inventor
Andrzej Grybos
Kazimierz Broniewicz
Emil Nelec
Kazimierz Ordowski
Wladyslaw Broniewicz
Marian Wenc
Andrzej Niedojadlo
Original Assignee
Os Bad Rozwojowy Sprzetu Mecha
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Os Bad Rozwojowy Sprzetu Mecha filed Critical Os Bad Rozwojowy Sprzetu Mecha
Priority to PL28537690A priority Critical patent/PL162536B1/pl
Publication of PL162536B1 publication Critical patent/PL162536B1/pl

Links

Landscapes

  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)

Abstract

1 . Morski zestaw artyleryjsko-rakietowy zawie- rajacy dwa automaty usytuowane w plaszczyznie pozio- m ej zamontowane w zespole wahadlowym osadzonym w lozu zestawu, magazyny amunicji zamocowane na lozu, uklady zasilania w amunicje laczace automaty z magazynami am unicji, mechanizmy przeladowania usytuowane na kadlubie kolyski, celownik rakursowy polaczony rozlacznie z j ego podstawa zamocowana na lozu. wyrzutnie rakiet zamocowane rozlacznie na ich stole startowym usytuowanym w górnej czesci zestawu, znamienny tym, ze ma prowadnice elastyczna (18) ukladu zasilania w amunicje (3, 4) polaczona trwale z gardziela automatów (1 , 2) i z magazynem amunicji (14). zespól podajnika amunicji (8), zamocowany do czopów (7) zespolu wahadlowego (5), zaopatrzony w ustalacz polozenia(31) polaczony obrotowo z trzpieniem (32) przytwierdzonym do korpusu (33) zespolu podajni- ka amunicji (8) i w dzwignie (34) zamocowana obrotowo do korpusu (33) tego zespolu podajnika amunicji oraz przesuwnie na sworzniu (35) przymocowanym trwale do suwaka (36), uklad spustu noznego (11) polaczony stykowo z elektrospustem, zamocowany rozlacznie do zespolu wahadlowego (5). wyposazony w j edna lub wie- cej dzwigni spustowych (52. 53) zamocowanych trwale na walku spustowym (54) osadzonym obrotowo w obu- dowach (55, 56) przytwierdzonych do kadluba kolyski , blokade ukladu spustu noznego (12), zamocowana rozlacznie do zespolu wahadlowego (5), zawierajaca krzywke (78) osadzona trwale na walku (77) i trzpien (81) ze sprezyna (82) osadzony suwliwie w korpusie (83) listwy zebatej (84). F i g 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest morski zestaw artyleryjsko-rakietowy przystosowany do uzbrojenia okrętów. Zestaw ten przeznaczony jest przede wszystkim do zwalczania celów powietrznych, jak również do zwalczania celów nawodnych i nabrzeżnych oraz do rażenia siły żywej.
Dotychczas znana jest podwójna przeciwlotnicza armata morska. Armata ta ma dwa automaty usytuowane w płaszczyźnie poziomej zamontowane w zespole wahadłowym, który osadzony jest w łożu armaty.
Układ sterowania prędkościami naprowadzania tej armaty zawiera dwie napędzające dźwignie osadzone z jednej strony obrotowo na czopach, a z drugiej strony połączone suwliwie z napędzaną dźwignią za pomocą kołków osadzonych trwale w napędzających dźwigniach. Układ blokady kątów ostrzału zawiera jedną krzywkę połączoną z pierwszą listwą poprzez
162 536 dźwignię oraz drugą listwę, które to listwy umieszczone są wzajemnie przesuwnie w prowadnicach o osiach równoległych, przy czym w drugiej listwie zamocowana jest obrotowo odchylna dźwignia. Mechanizm przeładowania ma zębaty pierścień połączony ruchowo z zapadkowym kołem przy pomocy gwintu i przesuwnie z zębatą tarczą umieszczoną w otworze pokrywy. Wyłącznik zapadki zębatego koła ze sprężyną umieszczony na osi zamocowanej w tarczy zębatego koła podczas końcowego cyklu przeładowania połączony jest poprzez wycinek zębatego koła tego wyłącznika z zębatym pierścieniem. Zwalniacz zapadki zatrzasku połączony jest ruchowo z osłoną przy pomocy kołków umieszczonych w spiralnych rowkach tej osłony.
Rozwiązanie tak opisanej podwójnej przeciwlotniczej armaty morskiej przedstawione jest w polskim opisie patentowym tajnym nr 436, natomiast mechanizm przeładowania przedstawiony jest w polskim opisie patentowym tajnym nr 0492.
Niedogodnością tej armaty jest przede wszystkim to, że po wystrzeleniu naboi znajdujących się w skrzynce amunicyjnej należy ją wymienić na nową. Wymiana skrzynki wymaga wykonania szeregu uciążliwych czynności, szczególnie trudnych do realizacji na oblodzonym pokładzie przy dużych przechyłach okrętu i niewielkiej powierzchni stanowiska bojowego. Ponadto skrzynka załadowana taśmą z amunicją ma stosunkowo dużą masę. Masa ta zawieszona jest poza osią czopa układu wahadłowego i podczas przemieszczania tego układu w granicy kątów od -10° do +85° daje dodatkowy moment niewyważenia, który musi być równoważony specjalnymi układami zamontowanymi na armacie. Odpalenie pocisku wymaga znacznej siły potrzebnej do zwolnienia suwadeł automatów z zaczepów spustowych i następuje z dużą zwłoką czasową między momentem wycelowania a chwilą oddania strzału. Zwłoka ta jest szczególnie niekorzystna w warunkach, w których położenie pokładu okrętu, a tym samym armaty ciągle ulega zmianie w stosunku do przyjętego układu odniesienia. Inną niedogodnością jest konieczność przerwania ognia po wystrzeleniu stosunkowo niewielkiej ilości naboi celem wymiany luf lub ich chłodzenia.
Istota wynalazku polega na tym, że zestaw ma prowadnicę elastyczną układu zasilania w amunicję połączoną trwale z gardzielą automatów i z magazynem amunicji, zespół podajnika amunicji, zamocowany do czopów zespołu wahadłowego, zaopatrzony w ustalacz położenia połączony obrotowo z trzpieniem przytwierdzonym do korpusu zespołu podajnika amunicji i w dźwignię zamocowaną obrotowo do korpusu tego zespołu podajnika amunicji oraz przesuwnie na sworzniu przymocowanym trwale do suwaka, układ spustu nożnego połączony stykowo z elektrospustem, zamocowany rozłącznie do zespołu wahadłowego, wyposażony w jedną lub więcej dźwigni spustowych zamocowanych trwale na wałku spustowym osadzonym obrotowo w obudowach przytwierdzonych do kadłuba kołyski, blokadę układu spustu nożnego, zamocowaną rozłącznie do zespołu wahadłowego, zawierającą krzywkę osadzoną trwale na wałku i trzpień ze sprężyną osadzony suwliwie w korpusie listwy zębatej.
Prowadnica elastyczna układu zasilania w amunicję ma szereg obejm naboju ułożonych równolegle, połączonych prowadnicami sprężynowymi i umieszczonych obrotowo na wałku, przy czym obejma naboju na prowadnicę pocisku i prowadnicę łuski połączone ze sobą trwale. Magazyn amunicji ma budowę komorową, a do ściany tego magazynu zamocowana jest obrotowo na trzpieniu ze sprężynami prowadnica taśmy nabojowej z zabierakiem. Do korpusów dźwigni spustowych zamocowane są z jednej strony obrotowo na sworzniach płytki dociskowe, a z drugiej strony płytki te połączone są trwale ze śrubami dokładnej regulacji, wałkami i kołkami. Listwa zębata ma wyjęcie cylindryczne prostopadłe do jej osi i równoległe do osi trzpienia korpusu tej listwy zębatej.
Zaletą zestawu według wynalazku jest przede wszystkim to, że układ zasilania w amunicję pozwala najednorazowe zataśmowanie dużej ilości naboi i podawanie ich prowadnicą elastyczną w sposób ciągły do automatów, a zwłaszcza podczas zmiany ich położenia w czasie strzelania. Komorowa budowa magazynu amunicji ogranicza swobodne przemieszczanie się ostatnich ogniw taśmy z nabojami w komorze głównej przez samoczynne utworzenie się komory pomocniczej, stanowiącej prowadnicę dla ostatniego odcinka taśmy, a tym samym płynne przejście tego odcinka z dna komory głównej poprzez zespół gwiazdek do prowadnicy elastycznej. Oddanie strzału odbywa się za pomocą elektrospustu natychmiast po wycelowaniu przez wciśnięcie przycisku, znajdującego się pod palcem obsługującego kolumnę sterowniczą.
162 536
Zastosowana blokada elektrospustu i blokada spustu nożnego rozłączają obwód elektrospustu i blokują w sposób mechaniczny pedał układu spustu nożnego w przypadku, gdy listwa zębata napinająca suwadło nie wróci w swoje położenie wyjściowe. Nie pozwoli to na udarowe zadziałanie suwadła przez wystającą listwę zębatą na mechanizm przeładowania i jego zacięcie uniemożliwiające przeładowanie. Zastosowany układ chłodzenia luf płynem chłodzącym z wymuszonym jego obiegiem pozwala na prowadzenie ognia i nie dopuszcza do ich nadmiernego rozgrzania. Pozwala to również na oddawanie długich serii, co poprawia parametry technicznotaktyczne zestawu. Oznakowanie rakursowego celowania gazowymi trytowymi źródłami światła, emitującymi zielone światło, przez umieszczenie ich w wizjerze i przezierniku umożliwia realizowanie procesu celowania w warunkach zapadającego zmroku. Ponadto wyposażenie zestawu w dwie wyrzutnie rakiet oraz przystosowanie go do współpracy z celownikiem tachometrycznym zwiększa wydatnie jego parametry techniczno-taktyczne.
Przedmiot wynalazku jest pokazany w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia 23 mm morski zestaw artyleryjsko-rakietowy w widoku z boku, fig. 2 - widok z przodu tego zestawu, fig. 3 - prowadnicę elastyczną w widoku z góry, fig. 4 - prowadnicę elastyczną w widoku z boku, fig. 5 - zespół podajnika w widoku z góry, fig. 6 - przekrój poprzeczny zespołu podajnika, fig. 7 - przekrój poprzeczny magazynu amunicji, fig. 8 - układ spustu nożnego w widoku z przodu, fig. 9 - przekrój poprzeczny przez płytkę dociskową układu spustu nożnego, fig. 10 - blokadę układu spustu nożnego w widoku z boku, a fig. 11 - przekrój poprzeczny blokady układu spustu nożnego.
Kaliber 23 mm morski zestaw artyleryjsko-rakietowy składa się z dwóch automatów 12, usytuowanych w płaszczyźnie poziomej, z płaszczami wodnymi luf i elektrospustami. Automat 1 zasilany jest w amunicję z układu zasilania 3 prawostronnie, a automat 2 z układu zasilania 4 lewostronnie. Automaty zamocowane są w zespole wahadłowym 5, który jest ułożyskowany w łożu 6. Do czopów 7 oraz zespołu wahadłowego 5 zamocowane są zespoły podajnika amunicji 8, układ chłodzenia 9 i elementy blokady martwych sektorów ostrzału 10. Do zespołu wahadłowego 5 zamocowany jest rozłącznie układ spustu nożnego 11 połączony stykowo zelektrospustem i blokada układu spustu nożnego 12. Łoże 6 osadzone jest obrotowo poprzez łożysko na fundamencie 13, przy czym na łożu 6 zamocowane są magazyny amunicji 14. Układy zasilania w amunicję 3, 4 łączą te magazyny amunicji z automatami 1, 2. Zestaw naprowadzany jest na cel w płaszczyźnie poziomej i pionowej układem hydraulicznym 15 lub w razie awarii napędami ręcznymi 16. Zestaw ma również dwa mechanizmy przeładowania 17, współpracujące oddzielnie z automatami 1,2. Układ zasilania w amunicję 3,4 ma prowadnicę elastyczną 18 połączoną trwale z gardzielą automatów 12 i z magazynem amunicji 14. Prowadnica 18 ma szereg obejm naboju 19 ułożonych równolegle. Obejmy te połączone są wałkiem 20 umożliwiającym ruch obrotowy jednej obejmy względem drugiej. Obejma naboju 19 składa się z prowadnicy pocisku 21 i prowadnicy łuski 22 połączonych ze sobą trwale. Do każdej prowadnicy łuski 22 przytwierdzone są obejmy 23 prowadzące wałek 20 i prowadnice sprężynowe 24 oraz zderzak 25. Do każdej prowadnicy pocisku 21 przynitowane są prowadnice sprężynowe 26 utrzymujące sprężyny 27, opór górny 28 i opór dolny 29 oraz zabierak 30. Zespół podajnika amunicji 8 ma ustalacz położenia 31 połączony obrotowo z trzpieniem 32 przytwierdzonym do korpusu 33 i dźwignię 34 zamocowaną obrotowo do korpusu 33 oraz przesuwnie na sworzniu 35 przymocowanym trwale do suwaka 36, współpracującą z występem na ustalaczu położenia 31.
Do korpusu 33 przymocowana jest zapadka 37. Suwak 36 ma zamocowany na trzpieniu 38 ze sprężynami 39, dosyłacz 40. Suwak 36, a tym samym dosyłacz 40, przesuwany jest dźwignią 41 zamocowaną obrotowo w korpusie 33 i ustalony w położeniu wyjściowym występem 42 na korpusie 33. Magazyn amunicji 14 ma budowę komorową. Do ściany 43 komory głównej magazynu zamocowana jest obrotowo na trzpieniu 44 ze sprężynami 45 prowadnica taśmy nabojowej 46 tworząca komorę pomocniczą. Prowadnica taśmy nabojowej 46 posiada zabierak 47 i utrzymywana jest w dwóch położeniach, pionowym i poziomym, zatrzaskami 48. W przedniej części magazynu 14 znajduje się zespół gwiazdek 49 przykryty pokrywą 50 utrzymywaną przez zamykacze 51. Układ spustu nożnego 11 składa się z dźwigni spustowej prawej 52 i lewej 53 zamocowanych trwale na wałku spustowym 54 osadzonym obrotowo w obudowach 55, 56 przytwierdzonych do kadłuba kołyski 57. Na tym kadłubie kołyski usytuo162 536 wane są mechanizmy przeładowania 17. Do korpusów dźwigni spustowych 52,53 zamocowane są z jednej strony obrotowo na sworzniach 58 płytki dociskowe 59, 60. Z drugiej strony płytki te są połączone w sposób trwały ze śrubami dokładnej regulacji 61, wałkami 62 i kołkami 63. Na wałku spustowym 54 zamocowane są trwale tulejki 64, 65, w które wkręcane są śruby 66 zgrubnej regulacji położenia płytek dociskowych 59, 60. Na wałku spustowym 54 znajdują się również sprężyny 67, 68 osadzone jednym koncern w obudowach 55, 56, a drugim końcem w nastawnych zabierakach 69, 70 zamocowanych do wałka spustowego 54 wkrętem 71.
Wałek spustowy 54 posiada również przytwierdzoną do siebie dźwignię 72 połączoną cięgnem 73 z dźwignią 74 wałka krótkiego 75 osadzonego w kadłubie kołyski 57. Na wałku krótkim 75 zamocowana jest w sposób trwały dźwignia z rolką 76 przekazująca ruch od pedału układu spustu nożnego 11 poprzez znany układ kinematyczny. Blokada układu spustu nożnego 12 składa się z osadzonej trwale na wałku 77 krzywki 78 obracanej przez cięgna 79 i dźwignię 80 trwale połączoną z wałkiem spustu 54. Ta blokada ma również trzpień 81 ze sprężyną 82 osadzony suwliwie w korpusie 83 listwy zębatej 84. Listwa zębata 84 ma wyjęcie cylindryczne prostopadłe do jej osi i równoległe do osi trzpienia 81. Ponadto zestaw ma celownik rakursowy 85 połączony rozłącznie z jego podstawą, która zamocowana jest do łoża 6. Wizjer i przeziernik celownika rakursowego 85 oznakowany jest gazowymi trytowymi źródłami światła, emitującymi zielone światło. Zestaw jest również przystosowany do współpracy z celownikiem tachometrycznym. Ma dwie wyrzutnie rakiet 86 zamocowane rozłącznie na stole startowym wyrzutni, usytuowanym w górnej części zestawu.
Działanie zestawu jest następujące. Prowadzenie ognia z automatów 1, 2 odbywa się na ogólnie znanych zasadach. Naprowadzenie zestawu na cel w płaszczyźnie pionowej i poziomej odbywa się za pomocą układu hydraulicznego 15 lub awaryjnie napędów ręcznych 16. Przeładowanie automatów 1, 2 realizowane jest za pomocą mechanizmów przeładowania 17, a ich zasilanie w amunicję odbywa się z dwóch niezależnych układów zasilania 3,4 podających naboje do automatu lewego i prawego 1, 2. Zataśmowana amunicja ułożona w głównej komorze magazynu amunicji 14, ostatnim swoim nabojem zaczepiona jest za zabierak 47 prowadnicy 46. Górnym końcem taśmy amunicja przechodzi przez zespół gwiazdek 49 do prowadnicy elastycznej 18 i dalej do automatów 1, 2. Podczas podawania ostatniego odcinka taśmy prowadnica 46 zabierana jest poprzez zaczepiony za ostatni nabój zabierak 47 i zatrzaskiwana zatrzaskiem 48, po uprzednim wykonaniu obrotu o kąt 90°.
Zatrzaśnięcie prowadnicy taśmy nabojowej 46 w nowym położeniu wydziela z komory głównej magazynu komorę pomocniczą stanowiącą prowadnicę ostatniego odcinka taśmy, a tym samym płynne jej przejście z dna komory głównej poprzez zespół gwiazdek 49 do prowadnicy elastycznej 18. Bazą do prowadzenia tylnej części naboju są prowadnice łuski 22. Prowadnice te połączone są z prowadnicami pocisku 21 stanowiącymi bazę do prowadzenia przedniej części naboju. Do prowadnic łuski 22 przynitowane są obejmy 23 wałka 20, na którym następuje obrót kolejnych obejm naboju 19 oraz prowadnic sprężynowych 24. Również do prowadnicy pocisku 21 przynitowane są dwie prowadnice sprężynowe 26. Obrotowe połączenie obejm naboju 19 na wałku 20 oraz możliwość wzajemnego ich przemieszczania się dzięki elastycznemu połączeniu sprężynami 27 pozwala na skręcenie się jednego końca prowadnicy elastycznej 18 względem drugiego, a tym samym przemieszczanie się taśmy z nabojami z magazynu amunicji 14, zajmującego położenie nieruchome w stosunku do automatu 1 lub 2, który zmienia swoje położenie w zakresie kątów od -10° do +90°. Zespół podajnika amunicji 8 pozwala na dosłanie naboju poza łapki podające automatów 1, 2.
Suwak 36 z dosyłaczem 40 wykonując ruch obrotowy wokół osi wywołany ruchem dźwigni 41 przesuwa nabój do przodu, równocześnie stabilizując ruch taśmy nabojowej przez sprężysty docisk ustalacza położenia 31. Taśma amunicji przed wykonaniem ruchu dosyłającego na linię komory nabojowej utrzymywana jest w prowadnicy elastycznej 18 występem dosyłacza 40 wchodzącym między ogniwa taśmy opierającej się o ustalacz położenia 31. Wykonując ruch dźwignią 34, jej koniec zchodzi z występu ustalacza 31 zwalniając jego blokadę i równocześnie suwak 36 z dosyłaczem 40 zaczyna przesuwać taśmę nabojową do przodu. Zastosowanie automatów 1,2 z elektrospustami pozwala na prowadzenie ognia przez wciśnięcie przycisku znajdującego się na kolumnie sterowniczej pod palcem obsługującego. Natomiast
162 536 zastosowanie układu spustu nożnego 11 pozwala na awaryjne prowadzenie ognia w przypadku braku prądu. Wciśnięcie pedału tego układu spustu przy dowolnym kącie naprowadzania automatów 1, 2 przekazuje ruch pedału przez układ kinematyczny na dźwignię z rolką 76 powodując obrót wałka krótkiego 75. Razem z wałkiem krótkim 75 obraca się dźwignia 74, która poprzez cięgno 73 i dźwignię 72 powoduje obrót o odpowiedni kąt wałka spustowego 54. Obrót tego wałka razem z tulejkami 64,65 powoduje przesuwanie do góry płytek dociskowych 59,60 zamocowanych w korpusach dźwigni 52, 53. Płytki 59, 60 wciskają trzpienie elektrospustów powodując zwolnienie suwadeł z zaczepów spustowych elektrospustów na drodze mechanicznej, w przypadku braku prądu zasilającego cewkę elektrospustów. Odpowiednie kąty płytek dociskowych 59,60 uzyskane przez regulację zgrubną śrubami 66 i regulację dokładną śrubami 61 oraz odpowiednie ich długości, pozwalają na działanie układu nożnego 11 podczas przesuwania się automatów 12 względem kadłuba kołyski 57 ruchem posuwisto-zwrotnym wykonywanym w czasie ich odrzutu i narzutu. Blokada układu spustu nożnego 12 zabezpiecza przed udarowym zadziałaniem suwadeł automatów 12 na mechanizmy przeładowania 17 w przypadku, gdy listwy zębate 84 tych mechanizmów nie wrócą w swoje położenie wyjściowe. Wtedy trzpień 81 ze sprężyną 82 nie wskoczy w wyjęcie cylindryczne wykonane w listwie 84 i nie pozwoli na obrót krzywki 78 z wałkiem 77, a tym samym cięgna 79 i dźwigni 80 z wałkiem spustowym 54. Uniemożliwienie obrotu wałka 54 zabezpiecza suwadło przed zwolnieniem go z zaczepu spustowego. Naprowadzanie automatów 1, 2 i wyrzutni rakiet 86 na cel odbywa się za pomocą celownika rakursowego 85 w znany sposób.
162 536
A-A
Fg 10
162 536
162 536
Fg. 7
162 536
Fg 5
162 536
fu 3
162 536
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Morski zestaw artyleryjsko-rakietowy zawierający dwa automaty usytuowane w płaszczyźnie poziomej zamontowane w zespole wahadłowym osadzonym w łożu zestawu, magazyny amunicji zamocowane na łożu, układy zasilania w amunicję łączące automaty z magazynami amunicji, mechanizmy przeładowania usytuowane na kadłubie kołyski, celownik rakursowy połączony rozłącznie z jego podstawą zamocowaną na łożu, wyrzutnie rakiet zamocowane rozłącznie na ich stole startowym usytuowanym w górnej części zestawu, znamienny tym, że ma prowadnicę elastyczną (18) układu zasilania w amunicję (3, 4) połączoną trwale z gardzielą automatów (1, 2) i z magazynem amunicji (14), zespół podajnika amunicji (8), zamocowany do czopów (7) zespołu wahadłowego (5), zaopatrzony w ustalacz położenia (31) połączony obrotowo z trzpieniem (32) przytwierdzonym do korpusu (33) zespołu podajnika amunicji (8) i w dźwignię (34) zamocowaną obrotowo do korpusu (33) tego zespołu podajnika amunicji oraz przesuwnie na sworzniu (35) przymocowanym trwale do suwaka (36), układ spustu nożnego (11) połączony stykowo z elektrospustem, zamocowany rozłącznie do zespołu wahadłowego (5), wyposażony w jedną lub więcej dźwigni spustowych (52,53) zamocowanych trwale na wałku spustowym (54) osadzonym obrotowo w obudowach (55,56) przytwierdzonych do kadłuba kołyski (57), blokadę układu spustu nożnego (12), zamocowaną rozłącznie do zespołu wahadłowego (5), zawierającą krzywkę (78) osadzoną trwale na wałku (77) i trzpień (81) ze sprężyną (82) osadzony suwliwie w korpusie (83) listwy zębatej (84).
  2. 2. Morski zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że prowadnica elastyczna (18) układu zasilania w amunicję (3, 4) ma szereg obejm naboju (19) ułożonych równolegle, połączonych prowadnicami sprężynowymi (24, 26) i umieszczonych obrotowo na wałku (20), przy czym obejma naboju (19) ma prowadnicę pocisku (21) i prowadnicę łuski (22) połączone ze sobą trwale.
  3. 3. Morski zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że magazyn amunicji (14) ma budowę komorową, a do ściany (43) tego magazynu zamocowana jest obrotowo na trzpieniu (44) ze sprężynami (45) prowadnica taśmy nabojowej (46) z zabierakiem (47).
  4. 4. Morski zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że do korpusów dźwigni spustowych (52,53) zamocowane są z jednej strony obrotowo na sworzniach (58) płytki dociskowe (59,60), a z drugiej strony płytki połączone są trwale ze śrubami dokładnej regulacji (61), wałkami (62) i kołkami (63).
  5. 5. Morski zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że listwa zębata (84) ma wyjęcie cylindryczne prostopadłe do jej osi i równoległe do osi trzpienia (81) korpusu (83) tej listwy zębatej.
PL28537690A 1990-05-30 1990-05-30 Morski zestaw artyleryjsko-rakietowy PL PL162536B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28537690A PL162536B1 (pl) 1990-05-30 1990-05-30 Morski zestaw artyleryjsko-rakietowy PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28537690A PL162536B1 (pl) 1990-05-30 1990-05-30 Morski zestaw artyleryjsko-rakietowy PL

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL162536B1 true PL162536B1 (pl) 1993-12-31

Family

ID=20051336

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28537690A PL162536B1 (pl) 1990-05-30 1990-05-30 Morski zestaw artyleryjsko-rakietowy PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL162536B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3999461A (en) Modular lightweight squad automatic weapon system
US4967642A (en) Machine gun
EP2852807B1 (en) A firearm
US3491650A (en) Firearm
EP1293745B1 (en) Turret intended for a military vehicle equipped with two weapons
GB1353342A (en) Hand firearms
US3875845A (en) Automatic firearm construction
US4679486A (en) Combination gun with repeater mechanism
US4381693A (en) Military equipment comprising a turret carrying an external large caliber gun
US4777863A (en) Shell feeding apparatus for guns
BR112020004260B1 (pt) Metralhadora
US3380342A (en) Clearing mechanism for high rate of fire multi-barrel automatic weapon
US4640182A (en) Shell feeding apparatus for guns
PL162536B1 (pl) Morski zestaw artyleryjsko-rakietowy PL
EP0619869B1 (en) Lightweight grenade launcher
RU2383844C1 (ru) Самозарядное оружие
US3766825A (en) Cartridge feeder
US4561340A (en) Two-barrel revolver-type firearm
RU2367875C1 (ru) Карабин специальный
EP0077841A1 (en) Small-arm having a rotary magazine
RU2723522C1 (ru) Система подачи боеприпасов для огнестрельного оружия
US4102241A (en) High-rate-of-fire rifle mechanism or dual cyclic rate mechanism
US3919921A (en) Hand firearms and ammunition therefor
KR100369531B1 (ko) 반동저감용 기관총 거치대
US6752063B2 (en) Multiple cell ammunition cradle