PL160996B1 - Sposób wydzielania z gazów związków siarki, chloru I azotu - Google Patents

Sposób wydzielania z gazów związków siarki, chloru I azotu

Info

Publication number
PL160996B1
PL160996B1 PL28191489A PL28191489A PL160996B1 PL 160996 B1 PL160996 B1 PL 160996B1 PL 28191489 A PL28191489 A PL 28191489A PL 28191489 A PL28191489 A PL 28191489A PL 160996 B1 PL160996 B1 PL 160996B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
magnesium
chloride
suspension
gas
sulphate
Prior art date
Application number
PL28191489A
Other languages
English (en)
Other versions
PL281914A1 (en
Inventor
Andrzej Urbanek
Krzysztof Kumanowski
Roman Krzywda
Zygmunt Jarczyk
Original Assignee
Politechnika Warszawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Warszawska filed Critical Politechnika Warszawska
Priority to PL28191489A priority Critical patent/PL160996B1/pl
Publication of PL281914A1 publication Critical patent/PL281914A1/xx
Publication of PL160996B1 publication Critical patent/PL160996B1/pl

Links

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)

Abstract

Sposób wydzielania z gazów związków siarki, chloru i azotu z wytworzeniem nawozu zawierającego siarczan, chlorek i azotan magnezowy polegający na tym, że gaz, zwłaszcza gaz zapylony pochodzący ze spalania paliw miesza się z zawiesiną tlenku, wodorotlenu bądź węglanu magnezowego w wodnym roztworze siarczanu, siarczynu, chlorku i azotanu magnezowego, znamienny tym, że z zawiesiny poreakcyjnej separuje się jej część zawierającą osad stanowiący pył wydzielony z gazu oraz nieprzereagowany surowiec, tę część zawiesiny filtruje się a uzyskany filtrat natlenia się z równoczesnym zatężeniem i oziębieniem, po czym z filtratu separuje się mieszane kryształy siarczanu, chlorku i azotanu magnezowego, zaś lug pokrystalizacyjny łączy się z zawiesiną zawierającą tlenek, wodorotlenek bądź węglan magnezowy

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wydzielania z gazów związków siarki, chloru i azotu z wytworzeniem nawozu zawierającego siarczan, chlorek i azotan magnezowy.
Znane są dwa sposoby wydzielania z gazów związków siarki, chloru i azotu występujących w postaci dwutlenku i trójtlenku siarki, chlorowodoru oraz dwutlenku azotu przy użyciu związków magnezu /tlenku, wodorotlenku bądź węglami jako czynnika alkalicznego.
Sposób półsuchy polega na wtryskiwaniu do strumienia gazu wodnej zawiesiny wyżej wymienionych związków magnezu. W trakcie suszenia drobnych kropel zawiesiny następuje częściowa absorpcja wyżej wymienionych składników z gazu. Reagują one z zewnętrzną powierzchnią ziam stanowiących składnik zawiesiny. W rezultacie uzyskuje się bardzo drobny, higroskopijny a stąd trudny do wyseparowania pył zawierający przede wszystkim nieprzereagowany surowiec magnezowy a także siarczyn magnezowy, chlorek magnezowy i azotyn magnezowy.
Znana jest też wersja sucha, polegająca na mieszaniu gazu z drobno zmielonym alkalicznym czynnikiem magnezowym a następnie, po krótkim czasie przebywania w strumieniu gazu, wydzieleniu czynnika alkalicznego wraz z pokrywającymi jego powierzchnię związkami siarki, chloru i azotu.
Zasadniczą wadą tego znanego sposobu jest: mała sprawność tego typu procesów usuwania składników gazu, konieczność stosowania kilkakrotnego nadmiaru czynnika alkalicznego w stosunku do stechiometrii reakcji, uzyskiwanie związków siarki przede wszystkim w postaci siarczynu magnezowego. Wadą tego typu procesów jest również uzyskiwanie wydzielonych związków siarki, chloru i azotu w mieszaninie z nieprzereagowanym czynnikiem alkalicznym jak również z pyłem.
Tak wytworzona mieszanina związków magnezu i pyłu nie może być stosowana jako nawóz magnezowy ze względu na obecność toksycznych składników pyłu w mieszaninie.
Znane sposoby mokre wydzielania z gazów związków siarki, chloru i azotu polegają na zraszaniu gazu cyrkulującego zawiesiną alkalicznego czynnika magnezowego w wodzie przy czym z zawiesiny w sposób ciągły wydziela się składniki stałe będące mieszaniną nieprzereagowanego surowca i pyłu zawartego w gazie jak również w sposób ciągły odprowad/a się roztwór siarczynu, chlorku i azotanu magnezowego, z którego na drodze zatężenia, oziębienia i krystalizacji wydziela się siedmio wodny siarczyn i siarczan magnezowy zaś część roztworu siarczanu
160 996 i siarczynu, chlorku i azotanu magnezowego odpuszcza się z układu aby nie dopuścić do nadmiernego wzrostu stężenia chlorku i azotanu magnezowego co powoduje krystalizację siarczynu i siarczanu magnezowego w cyrkulującej zawiesinie. W wyniku krystalizacji zniszczeniu mogą ulec pompy powodujące cyrkulację zawiesiny alkalicznego czynnika magnezowego zaś kryształy siarczynu i siarczanu magnezowego separowane wraz z nieprzereagowanym czynnikiem alkalicznym i pyłem stanowią stratę wytwarzanego siarczynu i siarczanu magnezowego. Wobec braku urządzeń do szybkiego ciągłego pomiaru stężenia chlorku i azotanu magnezowego w zawiesinie, znane metody mokre nie mogą być przedmiotem automatycznego, komputerowego sterowania lecz wymagają sterowania ręcznego, opartego na praco- i czasochłonnej okresowej kontroli stężeń tych związków w zawiesinie. Według znanych sposobów mokrych wydzielania z gazów związków siarki, chloru i azotu na skutek złych warunków utleniania siarczynu do siarczanu magnezowego uzyskuje się mieszaninę kryształów siarczynu i siarczanu magnezowego, która ze względu na obecność siarczynu nie ma wartości nawozowej i dlatego jest następnie rozkładana termicznie z wydzieleniem dwutlenku i trójtlenku siarki, które przetwarza się na kwas siarkowy, zaś tlenek magnezowy będący również produktem rozkładu zwraca się do procesu i stosuje jako czynnik alkaliczny. Ten sposób przetwarzania mieszaniny siarczynu i siarczanu magnezowego jest bardzo kosztowny i wymaga materiałów konstrukcyjnych o specjalnej odporności korozyjnej.
Według znanych sposobów mokrych wydzielania z gazów związków siarki, chloru i azotu części stałe usuwa się w sposób dowolny z pobieranej części cyrkulującego strumienia zawiesiny w wyniku czego znaczna część nieprzereagowanego alkalicznego czynnika magnezowego jest usuwana z układu i nie jest wykorzystana w procesie. Jej ubytek stanowi istotną stratę.
Znane sposoby wydzielania z gazów związków siarki chloru i azotu, zwłaszcza z gazów ze spalania paliw stałych, ciekłych i gazowych posiadają szereg niedogodności powodujących ich złą ekonomikę, złą jakość uzyskiwanych produktów bądź uniemożliwiających pełną automatyzację procesu. Stwierdzono, że jeżeli zastosuje się ciągłą separację części stałych z cyrkulującej zawiesiny, której strumień po przefiltrowaniu podda się natlenianiu, oziębieniu i zatężeniu z równoczesną krystalizacją mieszanych kryształów soli magnezowych a ług pokrystalizacyjny zawróci się do obiegu absorbera to wyeliminuje się wyżej wymienione wady.
Sposób według wynalazku polega na tym, że gaz zawierający związki siarki, chloru i azotu, zwłaszcza zapylony gaz pochodzący ze spalania paliw miesza się z zawiesiną tlenku, wodorotlenku bądź węglanu magnezowego w wodnym roztworze siarczanu, siarczynu, chlorku i azotanu magnezowego, zaś z zawiesiny poreakcyjnej separuje się jej część zawierającą osad stanowiący pył wydzielony z gazu oraz osad, będący pozostałością nieprzereagowanego surowca, część tej zawiesiny filtruje się uzyskany filtrat poddaje się natlenianiu z równoczesnym adiabetycznym zatężeniem i oziębieniem, po czym z filtratu separuje się mieszane kryształy siarczanu, chlorku i azotanu magnezowego zaś ług pokrystalizacyjny łączy się z zawiesiną alkalicznego czynnika magnezowego.
Sposób według wynalazku polega również na tym, że wydzielanie związków siarki, chloru i azotu z gazów oraz wytwarzanie nawozu zawierającego siarczan, chlorek i azotan magnezowy prowadzi się przy różnych stężeniach rozpuszczalnych składników zawiesiny to jest siarczynu, siarczanu, chlorku i azotanu magnezowego przy czym w części do wydzielania siarki, chloru i azotu z gazów stężenia siarczanu i siarczynu magnezowego są większe zaś stężenia chlorku i azotanu magnezowego są mniejsze od stężeń tych samych soli w części procesu, w której następuje wydzielenie nawozu magnezowego, przy czym stężenia składników rozpuszczalnych w obydwu wyodrębnionych częściach procesu według sposobu ustalają się samoczynnie w wyniku ilości związków siarki, chloru i azotu wydzielonych z gazu, jak również wielkości strumienia cieczy kierowanego do wydzielania nawozu magnezowego.
W sposobie według wynalazku całość chlorku i azotanu magnezowego wydzielonych z gazu jest wyprowadzona na zewnątrz instalacji w postaci kryształów w maksymalnym stopniu uwodnienia w mieszaninie z kryształami siedmiowodnego siarczanu magnezowego. Skład nawozu magnezowego wytworzonego w efekcie wydzielania z gazów związków siarki, chloru i azotu zależy od stężenia składników nawozu w filtracie. W sposobie według wynalazku trzy operacje, a mianowicie: zatę zanie filtratu, oziębianie filtratu i utlenianie siarczynu magnezowego
160 996 do siarczanu magnezowego prowadzi się równocześnie przez zmieszanie filtratu z powietrzem atmosferycznym.
W sposobie według wynalazku zawiesinę do filtracji pobiera się w sposób gwarantujący pozostawienie w zawiesinie ziam o wymiarach powyżej 30 pm będących ziarnami nieprzereagowanego alkalicznego czynnika magnezowego. Tylko ziarna fazy stałej o wymiarze poniżej 30 pm stanowiące pył wyseparowany z gazu jak również nieaktywną pozostałość po przereagowanym alkalicznym czynniku magnezowym, będące zbędnym balastem są wyprowadzone ze strumieniem zawiesiny i separowane w filtrze.
Sposób według wynalazku posiada szereg korzystnych cech różniących go od znanych sposobów i stanowiących o jego oryginalności i ekonomice. W sposobie według wynalazku w trakcie filtracji z zawiesiny są separowane części stałe w postaci pyłu wychwyconego z gazów w absorberze a także jako nieprzereagowany surowiec magnezowy. Zawiesina kierowana do fitracji ma temperaturę 55-65°Ć, jest nienasyconym roztworem soli magnezowych stąd wydzielony osad zawiera oprócz wymienionych składników stałych tylko roztwór soli magnezowych. Wydzielony osad jest jednym odpadem wytworzonym w instalacji pracującej sposobem według wynalazku.
Inną korzystną cechą sposobu według wynalazku jest powstawanie obojętnego produktu chemicznego - siarczanu magnezowego w wyniku utleniania tlenem atmosferycznym siarczynu magnezowego.
Zaletą sposobu według wynalazku jest powstawanie mieszanych kryształów soli magnezowych dzięki utrzymywaniu się w układzie odpowiednio wysokich stężeń azotanu i chlorku magnezowego, przy czym proporcje udziałów poszczególnych związków w roztworze poddanym krystalizacji ustalają się samoczynnie.
Prowadząc wydzielanie z gazów związków siarki, chloru i azotu sposobem według wynalazku uzyskuje się ograniczenie strat krystalizujących soli magnezowych, które w znanych procesach są wydzielane wraz z osadem zawartym w zawiesinie. Sole magnezowe zarówno siarczan jak chlorek i azotan są wydzielane w formie jednego krystalicznego produktu, którego wartość w przypadku stosowania jako nawozu magnezowego jest z tytułu zawartości azotu większa niż w instalacjach tradycyjnych, gdzie wydziela się siarczan magnezowy jako produkt. Zblokowanie procesów wydzielania, zatężania i utleniania filtratu w jednym aparacie, w którym miesza się gorący roztwór z powietrzem atmosferycznym daje oszczędność miejsca i aparatury. Samoregulacja bilansowa stężeń soli magnezowych w układzie ogranicza ingerencję obsługi i pozwala na całkowitą eliminację ręcznej obsługi instalacji. Instalacja pracująca sposobem według wynalazku jest wyposażona w sprawdzone układy do pomiaru i regulacji dające możliwość w pełni automatycznego prowadzenia procesu.
Powyższe cechy stanowią o przewadze sposobu według wynalazku nad znanymi wcześniej sposobami usuwania z gazów związków siarki, chloru i azotu.
Przedmiot wynalazku jest zilustrowany w przykładzie wykonania, który nie ogranicza jego zakresu.
o
Przykład. Do absorbera wprowadza się w sposób ciągły 10000 Nm /h gazów spalinowych ze spalania węgla kamiennego. Gazy zawierają 0,1% obj. SO2, 0,005% obj. NO2, oraz gazy jak azot, tlen, dwutlenek węgla, wodę, tlenek azotu, które nie reagują w absorberze. Gaz zawiera też 1,0 g/Nm3 pyłu o wymiarach ziam poniżej 30 m. Do absorbera dodaje się zawiesinę 50 g/1 części stałych w roztworze zaw. 15% wag. MgSCh, 13% wag. MgSCb, 3% wag. MgCl i 6% wag. Mg(NCb)2 oraz wodę. Do zawiesiny dodaje się w sposób ciągły 21,4 kg/h magnezytu prażonego zawierającego 90% MgO, zmielony do ziarna o wymiarach poniżej 100 m. Zawiesina cyrkulująca przez absorber ma temperaturę 60°C. W absorberze następuje wydzielenie z gazu 90% dwutlenku siarki, 90% chlorowodoru i 50% dwutlenku azotu oraz 70% pyłu wprowadzonego z gazem: stopień przereagowania tlenku magnezu wynosi 90%.
Z absorbera, poprzez klasyfikator dynamiczny, wyprowadza się na zewnątrz 183,6 kg/h zawiesiny zawierającej 7 kg/h pyłu wprowadzonego z gazem oraz 3,9 kg/h pozostałości alkalicznego czynnika magnezowego o wymiarze ziam poniżej 30 m, zawiesinę filtruje się uzyskując 13,6 kg/h osadu zawierającego 20% roztworu. Filtrat w ilości 170 kg/h kieruje się do PrzeciwprądoweJ, fluidalnej, adiabatycznej Mumny zasdanej od doto 250 Nm3/h powtetra atmosferycznego o temperaturze 20°C. W wyniku odparowania 9 kg/h wody zawartej w zawiesinie, jej temperatura obniża się do 20°C, w konsekwencji, w kolumnie następuje krystalizowanie mieszaniny zawierającej 97,3 kg/h MgSCh 7 H2O, 1,9 kg/h MgCl 6 H2O i 5,4 kg/h Mg(NCb)2 6 H2O i 1% MgSCb 6 H2O oraz 56 kg/h fazy ciekłej o składzie 6,2% wag MgSO4, 0,1% wag. MgSO, 7,5% wag. MgCh i 12,5 wag. Mg(NC>3)2. Kryształy separuje się w wirówce a następnie suszy i pakuje w worki, natomiast ług po wirowaniu w ilości 56 kg/h łączy się ze strumieniem cyrkulującym w obiegu absorbera.
160 996
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wydzielania z gazów związków siarki, chloru i azotu z wytworzeniem nawozu zawierającego siarczan, chlorek i azotan magnezowy polegający na tym, że gaz, zwłaszcza gaz zapylony pochodzący ze spalania paliw miesza się z zawiesiną tlenku, wodorotlenu bądź węglanu magnezowego w wodnym roztworze siarczanu, siarczynu, chlorku i azotanu magnezowego, znamienny tym, że z zawiesiny poreakcyjnej separuje się jej część zawierającą osad stanowiący pył wydzielony z gazu oraz nieprzereagowany surowiec, tę część zawiesiny filtruje się a uzyskany filtrat natlenia się z równoczesnym zatężeniem i oziębieniem, po czym z filtratu separuje się mieszane kryształy siarczanu, chlorku i azotanu magnezowego, zaś ług pokrystalizacyjny łączy się z zawiesiną zawierającą tlenek, wodorotlenek bądź węglan magnezowy.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stężenie siarczanu i siarczynu magnezowego są większe a stężenie chlorku i azotanu magnezowego są mniejsze w strefie wydzielania składników z gazu niż w strefie wydzielania nawozu magnezowego.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że natlenianie, zatężanie i oziębianie filtratu następuje adiabatycznie z wykorzystaniem ciepła strumienia filtratu.
PL28191489A 1989-10-20 1989-10-20 Sposób wydzielania z gazów związków siarki, chloru I azotu PL160996B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28191489A PL160996B1 (pl) 1989-10-20 1989-10-20 Sposób wydzielania z gazów związków siarki, chloru I azotu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28191489A PL160996B1 (pl) 1989-10-20 1989-10-20 Sposób wydzielania z gazów związków siarki, chloru I azotu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL281914A1 PL281914A1 (en) 1991-04-22
PL160996B1 true PL160996B1 (pl) 1993-05-31

Family

ID=20048980

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28191489A PL160996B1 (pl) 1989-10-20 1989-10-20 Sposób wydzielania z gazów związków siarki, chloru I azotu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL160996B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL281914A1 (en) 1991-04-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5362458A (en) Process for the simultaneous absorption of sulfur oxides and production of ammonium sulfate
CA1258961A (en) PROCESS FOR PRODUCING .alpha.-FORM GYPSUM HEMIHYDRATE
US4247525A (en) Method of and apparatus for removing sulfur oxides from exhaust gases formed by combustion
US4183908A (en) Crystalline calcium sulfate dihydrate and process for making same
WO1980001377A1 (en) Improved so2 removal
US3784680A (en) Cyclical process for recovery of elemental sulfur from waste gases
US4664893A (en) Method for the preparation of a bicarbonate sorbent in flue gas desulfurization
US5135734A (en) Process for removing a residue containing sodium sulphate
PL148176B1 (en) Method of removing gaseous sulfur compounds,in particular sulfur dioxide,from furnace combustion gases
CA1335690C (en) Process for producing ammonia and sulfur dioxide
US3965242A (en) Method for desulfurizing exhaust gas by alkali sulphite-gypsum process
US5618511A (en) Process for producing ammonium sulfate from flue-gas scrubber waste liquor
US5324501A (en) Method for the preparation of low-chloride plaster products from calcium-containing residues of flue-gas purification plants
US3607036A (en) Recovery of sulfur from gypsum
PL160996B1 (pl) Sposób wydzielania z gazów związków siarki, chloru I azotu
US3058803A (en) Waste recovery process
US4152397A (en) Method for the conversion of phosphate rock containing magnesium into phosphoric acid and a mixture of magnesium and calcium carbonates
US4610853A (en) Process for producing purified monoammonium phosphate from wet process phosphoric acid
US3826812A (en) Treatment of flue gases and the like
EP0041761A1 (en) Process for recovering calcium compounds and sulphur dioxide from calcium sulphate, and calcium compounds and sulphur dioxide obtained according to this process
PL148178B1 (en) Method of removing gaseous sulfur compounds,in particular sulfur dioxide,from furnace combustion gases
US4610862A (en) Process for producing purified diammonium phosphate from wet process phosphoric acid
US3687625A (en) Recovery of sulfur dioxide from waste gas
US3607038A (en) Process for recovering sulfur dioxide
US3649182A (en) Reduction of pyrosulfite