PL160611B1 - Układ elektroniczny do automatycznej Identyfikacji zwierząt hodowlanych I zadawania paszy treściwe] - Google Patents

Układ elektroniczny do automatycznej Identyfikacji zwierząt hodowlanych I zadawania paszy treściwe]

Info

Publication number
PL160611B1
PL160611B1 PL27733389A PL27733389A PL160611B1 PL 160611 B1 PL160611 B1 PL 160611B1 PL 27733389 A PL27733389 A PL 27733389A PL 27733389 A PL27733389 A PL 27733389A PL 160611 B1 PL160611 B1 PL 160611B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
feed
controller
feeder
output
automatic
Prior art date
Application number
PL27733389A
Other languages
English (en)
Other versions
PL277333A1 (en
Inventor
Maciej Judka
Lech Jugowar
Stanislaw Przygorzewski
Maciej Kielbowicz
Waldemar Rudawski
Original Assignee
Inst Budownictwa Mech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Budownictwa Mech filed Critical Inst Budownictwa Mech
Priority to PL27733389A priority Critical patent/PL160611B1/pl
Publication of PL277333A1 publication Critical patent/PL277333A1/xx
Publication of PL160611B1 publication Critical patent/PL160611B1/pl

Links

Landscapes

  • Feeding And Watering For Cattle Raising And Animal Husbandry (AREA)

Abstract

I. Układ elektroniczny do automatycznej identyfikacji zwierząt hodowlanych i zadawania paszy treściwej, posiadający układ sterujący zadawaniem paszy o ra z n a d a jn ik i o b ec n o ści i charakterystyki zwierząt na stanowiskach żywienia, zaopatrzony w komputer nadrzędny, znamienny tym, ze komputer nadrzędny typu PC (1) jest sprzężony zwrotnie poprzez koncentrator linii (2) z co najmniej jednym sterownikiem nadrzędnym (3) który sprzężony jest zwrotnie z co najmniej z jednym sterownikiem automatu paszowego (8) którego pierwsze wyjście (10) połączone jest z układem silnika elektrycznego dozownika (11), będącego organem wykonawczym automatu paszowego, a drugie wyjście (9) sterownika (8) automatu paszowego połączone jest bezprzewodowo za pomocą zmiennego w czasie pola magnetycznego, wytwarzanego przez pętlę indukcyjną (12), z wejściem jednego z transponderów (13i_m , którego wyjście, wysyłające zakodowany numer identyfikacyjny krowy, połączone jest bezprzewodowo za pomocą fali elektrom agnetycznej o zasięgu jednego stanow iska paszowego z pierwszym wejściem (14) sterownika automatu paszowego (8), a drugie i trzecie wejście połączone jest z dwoma czujnikami krańcowymi (15), (16) napełniania paszą zbiornika automatu paszowego (22).

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ do automatycznej identyfikacji zwierząt hodowlanych i zadawania paszy treściwej stosowany w oborach, zwłaszcza krów mlecznych w chowie wolnostanowiskowym.
W znanym wolnostanowiskowym systemie utrzymywania krów występują duże trudności w ich indywidualnym traktowaniu. Czynnikiem warunkującym indywidualne traktowanie poszczególnych krów jest możliwość ich rozpoznania w gruncie lub stadzie. Pierwszorzędne znaczenie w chowie krów ma zagadnienie indywidualnego żywienia ich paszami treściwymi zgodnie z uzyskiwaną wydajnością mleczną i kondycją fizyczną.
W dojamiach typu rybia ość, stosowanych w systemie wolnostanowiskowym, istnieje techniczna możliwość indywidualnego dawkowania pasz treściwych podczas doju przez dojarza. Jednak zdolność rozpoznawania poszczególnych krów przez pracownika jest ograniczona. Stwierdzono, że dojarz jest w stanie zapamiętać orientacyjne ilości paszy, jakie należy zadawać dla około 50-70 krów. Powoduje to jednak duże obciążenie psychiczne jego pracy. W stadach większych, powyżej 80 krów, metoda indywidualnego dawkowania pasz treściwych w dojami nie spełnia oczekiwań. Ponadto, krowy wysokomleczne powinny otrzymywać swoją dawkę paszy treściwej w co najmniej czterech porcjach w ciągu doby.
Celem wynalazku jest opracowanie układu elektronicznego do automatycznej identyfikacji i zadawania paszy treściwej dla bydła mlecznego w oborach bezuwięziowych, utrzymywanego w systemie wolnostanowiskowym, pozbawionego powyższych niedogodności.
Według wynalazku komputer nadrzędny typu PC sprzężony jest zwrotnie poprzez koncentrator linii z co najmniej jednym sterownikiem nadrzędnym, który sprężony jest zwrotnie z co najmniej jednym sterownikiem automatu paszowego. Drugie wyjście sterownika automatu paszowego połączone jest bezprzewodowo za pomocą zmiennego w czasie pola magnetycznego, wytwarzanego przez pętlę indukcyjną, z wejściem jednego z transporterów, którego wyjście, wysyłające zakodowany numer identyfikacyjny krowy, połączone jest bezprzewodowo za
160 611 pomocą fali elektromagnetycznej o zasięgu jednego stanowiska paszowego z pierwszym wejściem sterownika automatu paszowego, określonym jako wejście odbiornikowe. Drugie i trzecie wejście sterownika automatu paszowego połączone jest z dwoma czujnikami krańcowymi napełnienia paszą zbiornika automatu zbiornika paszowego, który napełniany jest z centralnego zbiornika paszy.
Układ elektroniczny według wynalazku umożliwia indywidualne traktowanie krów w stadach do 16 tysięcy sztuk oraz wprowadzenie informacji dotyczących każdej krowy, istotnych dla prawidłowej hodowli, zapewniających prawidłowe ich żywienie, zgodne z wydajnością mleczną i kondycją fizyczną, w co najmniej czterech dawkach dobowych. Konfiguracja układu elektronicznego zależna jest od ilości zwierząt. Jeden komputer nadrzędny typu PC może sterować pracą do 100 sterowników nadrzędnych. Jeden sterownik nadrzędny steruje pracą do 8 sterowników automatów paszowych. Jeden automat paszowy przypada na 20 krów. Urządzenia elektroniczne nie są wrażliwe na przerwy w dopływie prądu, ponieważ dane o żywieniu i informacje zwrotne o ilości paszy pobieranej przez każdą krowę nie są tracone, istnieje dowolność wyboru przez krowy stanowiska zadawania paszy, możliwa jest pełna kontrola żywienia i pracy automatów paszowych za pomocą komputera nadrzędnego.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig.l przedstawia układ elektroniczny w ujęciu blokowym, fig.2 urządzenie w ujęciu schematycznym.
Układ elektroniczny steruje zadawaniem paszy oraz ma nadajnik obecności i charakterystyki zwierząt na stanowiskach żywienia. Jest on zaopatrzony w komputer nadrzędny 1 który przekazuje poprzez koncentrator linii 2 do sterownika nadrzędnego 3, w momentach dowolnie wybranych przez zarządzającego systemem, dane w postaci numerów krów i związanych z nimi wartości dobowych dawek paszy, które zapamiętywane są w pamięci nieulotnej sterownika nadrzędnego 3. Sterownik nadrzędny 3, w momentach dowolnie wybranych przez zarządzającego systemem, przekazuje do komputera nadrzędnego 1 zawarte w jego pamięci nieulotnej dane dotyczące ilości paszy pobranej do tego momentu przez poszczególne krowy oraz informacje o sytuacjach awaryjnych systemu. Sterownik nadrzędny 3 sprzężony jest zwrotnie z co najmniej jednym sterownikiem 8 automatu paszowego poprzez układ we/wy 4 sterownika nadrzędnego 3 i układ we/wy 7 sterownika automatu paszowego 8. Pierwsze wyjście 10 sterownika 8 automatu paszowego połączone jest z układem silnika elektrycznego dozownika paszy 11, będącego organem wykonawczym automatu paszowego. Drugie wyjście 9 sterownika automatu paszowego 8 połączone jest bezprzewodowo za pomocą zmiennego w czasie pola magnetycznego wytwarzanego przez pętlę indukcyjną 12 z wejściem jednego z transponderów 13i-m którego wyjście połączone jest bezprzewodowo za pomocą fali elektromagnetycznej o zasięgu jednego stanowiska paszowego z pierwszym wejściem 14 sterownika 8 automatu paszowego, określonym jako wejście odbiornikowe. Każda krowa nosi transponder generujący zakodowany numer identyfikacyjny. Sygnały transponderów 13i-m są odbierane i identyfikowane w dowolnym automacie paszowym umieszczonym na stanowisku paszowym, po wejściu krowy na stanowisko paszowe. Drugie wejście 17 sterownika automatu paszowego połączone jest z czujnikiem braku paszy 15 umieszczonym w zbiorniku paszy automatu paszowego. Trzecie wejście 18 sterownika automatu paszowego połączone jest z czujnikiem napełniania paszy 16, umieszczonym korzystnie w zbiorniku paszy automatu paszowego.
Po wejściu krowy do automatu paszowego 22, transponder 13i.mnoszony przez krowę, jest zasilany energią poprzez pętlę indukcyją 12, połączoną z wejściem 9 sterownika 8 i wysyła za pomocą fali elektromagnetycznej zakodowany numer identyfikacyjny krowy, który jest doprowadzony do pierwszego wejścia 14 sterownika automatu paszowego 8. Układ elektroniczny sterownika automatu paszowego rozkodowuje numer i poprzez układ we/wy 7 przesyła go do układu we/wy 4 sterownika nadrzędnego 3. W sterowniku nadrzędnym 3 zostaje obliczona dawka paszowa, która ma zostać w danym momencie wydana krowie i przeliczona na liczbę obrotów silnika dozownika paszy. Odpowiedni sygnał zostaje przesłany przez układ we/wy do sterownika 8 automatu paszowego, który poprzez pierwsze wyjście 10 uruchamia silnik dozowania paszy 11. Pasza jest wydawana do żłobu 26 małymi porcjami przez okres pozostawania krowy na stanowisku paszowym, gdy do wejścia 14 sterownika 8 automatu paszowego dociera
160 611 numer identyfikacyjny krowy. Jeżeli krowa opuści stanowisko paszowe przed wydaniem przez automat paszowy całej dawki paszowej, sterownik 8 automatu paszowego poprzez układ we/wy 7 i we/wy 4 przesyła do sterownika nadrzędnego 3 informację o ilości wydanej paszy. Jeżeli do drugiego wejścia 17 sterownika 8 automatu paszowego dociera sygnał z czujnika braku paszy 15 w zbiorniku dozownika paszy automatu paszowego, sterownik 8 automatu paszowego przesyła tą informację do sterownika nadrzędnego 3. Sterownik nadrzędny 3 połączony przez układ wyjściowy 5 z układem załączania 6 silników przenośnika spiralnego 23 i linowo-krążkowego 24, włącza silnik przenośników. Czujnik napełniania paszą 16 zbiornika dozownika paszy automatu paszowego przesyła sygnał zapełnienia paszą zbiornika dozownika paszy do trzeciego wejścia 18 sterownika 8 automatu paszowego. Sygnał ten jest przesyłany do sterownika nadrzędnego 3. Sterownik nadrzędny 3 poprzez wyjście 5 wyłącza poprzez układ załączania 6 silniki sterownika spiralnego i linowo-krążkowego w momencie dotarcia do niego informacji od wszystkich połączonych z nim sterowników 8 automatów paszowych o napełnieniu paszą zbiorników dozowników 25 paszy.
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 10 000 zł

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ elektroniczny do automatycznej identyfikacji zwierząt hodowlanych i zadawania paszy treściwej, posiadający układ sterujący zadawaniem paszy oraz nadajniki obecności i charakterystyki zwierząt na stanowiskach żywienia, zaopatrzony w komputer nadrzędny, znamienny tym, że komputer nadrzędny typu PC (1) jest sprzężony zwrotnie poprzez koncentrator linii (2) z co najmniej jednym sterownikiem nadrzędnym (3) który sprzężony jest zwrotnie z co najmniej z jednym sterownikiem automatu paszowego (8) którego pierwsze wyjście (10) połączone jest z układem silnika elektrycznego dozownika (11), będącego organem wykonawczym automatu paszowego, a drugie wyjście (9) sterownika (8) automatu paszowego połączone jest bezprzewodowo za pomocą zmiennego w czasie pola magnetycznego, wytwarzanego przez pętlę indukcyjną (12), z wejściem jednego z transponderów (13i-m), którego wyjście, wysyłające zakodowany numer identyfikacyjny krowy, połączone jest bezprzewodowo za pomocą fali elektromagnetycznej o zasięgu jednego stanowiska paszowego z pierwszym wejściem (14) sterownika automatu paszowego (8), a drugie i trzecie wejście połączone jest z dwoma czujnikami krańcowymi (15), (16) napełniania paszą zbiornika automatu paszowego (22).
  2. 2. Układ według zastrz.l, znamienny tym, że sygnały dowolnych transponderów (13i-m), umieszczonych na krowach, są odbierane i identyfikowane w dowolnym automacie paszowym (22), po wejściu do niego krowy.
PL27733389A 1989-01-20 1989-01-20 Układ elektroniczny do automatycznej Identyfikacji zwierząt hodowlanych I zadawania paszy treściwe] PL160611B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27733389A PL160611B1 (pl) 1989-01-20 1989-01-20 Układ elektroniczny do automatycznej Identyfikacji zwierząt hodowlanych I zadawania paszy treściwe]

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27733389A PL160611B1 (pl) 1989-01-20 1989-01-20 Układ elektroniczny do automatycznej Identyfikacji zwierząt hodowlanych I zadawania paszy treściwe]

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL277333A1 PL277333A1 (en) 1989-10-30
PL160611B1 true PL160611B1 (pl) 1993-04-30

Family

ID=20046164

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL27733389A PL160611B1 (pl) 1989-01-20 1989-01-20 Układ elektroniczny do automatycznej Identyfikacji zwierząt hodowlanych I zadawania paszy treściwe]

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL160611B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL277333A1 (en) 1989-10-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3650402B2 (ja) 動物搾乳器具を含む構造
US4517923A (en) Animal feeding system
AU2001248687B2 (en) Method of monitoring animal feeding behavior
US3557757A (en) Automatic selective animal feeder
EP3235376B1 (en) Feeding station for farm animals, in particular for pigs
US20220061260A1 (en) System and method for directing livestock animal
KR20070059125A (ko) 동물의 자동 착유를 위한 장치 및 방법
DE10221484A1 (de) Vorrichtung zur Energieversorgung einer Datenerfassungs- und Datenübertragungseinheit sowie Datenerfassungs- und Übertragungseinheit
WO1998047351A1 (en) Animal husbandry system
GB1577023A (en) Apparatus for controlling dispensing of feed to animals
WO1980001231A1 (en) Method and device for feeding animals
JP2002101780A (ja) 家畜の誘導システム及びこのシステムを用いた自動給餌システム
PL160611B1 (pl) Układ elektroniczny do automatycznej Identyfikacji zwierząt hodowlanych I zadawania paszy treściwe]
EP0231182A1 (en) Method and apparatus for feeding
EP1272029B2 (en) Milk feeding of young animals
KR20160069124A (ko) 돈용 사료급여방법
EP2250879A2 (en) An assembly for and a method of managing a herd of animals moving about freely
Stokes et al. Compact machine for feeding cattle at hourly intervals
KR20160069123A (ko) 돈용 사료급여장치
BG67622B1 (bg) Устройство за дозиране на храната на селскостопански животни
CN115812619A (zh) 一种放牧家畜精量补饲机
Dawson Equipment for feeding concentrates in and out of the parlour
EP3338543A1 (en) Feeding method of dairy cows with special dosage of feed and a device performing the said method
EP2898768B1 (en) Feeding system for feeding piglets
Hyde et al. Factors affecting dispensing rate of an automatic dairy concentrate feeder