PL159264B1 - Uklad elektryczny przekaznika ziemnozwarciowego PL - Google Patents
Uklad elektryczny przekaznika ziemnozwarciowego PLInfo
- Publication number
- PL159264B1 PL159264B1 PL27516288A PL27516288A PL159264B1 PL 159264 B1 PL159264 B1 PL 159264B1 PL 27516288 A PL27516288 A PL 27516288A PL 27516288 A PL27516288 A PL 27516288A PL 159264 B1 PL159264 B1 PL 159264B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- output
- relay
- comparators
- earth
- input
- Prior art date
Links
- 230000007935 neutral effect Effects 0.000 claims abstract description 5
- 239000000523 sample Substances 0.000 claims abstract description 5
- 230000004224 protection Effects 0.000 claims description 18
- 230000001012 protector Effects 0.000 abstract 2
- 238000005259 measurement Methods 0.000 abstract 1
- 238000009413 insulation Methods 0.000 description 7
- AZFKQCNGMSSWDS-UHFFFAOYSA-N MCPA-thioethyl Chemical compound CCSC(=O)COC1=CC=C(Cl)C=C1C AZFKQCNGMSSWDS-UHFFFAOYSA-N 0.000 description 4
- 238000000034 method Methods 0.000 description 3
- 230000004913 activation Effects 0.000 description 2
- 230000008878 coupling Effects 0.000 description 2
- 238000010168 coupling process Methods 0.000 description 2
- 238000005859 coupling reaction Methods 0.000 description 2
- 230000035945 sensitivity Effects 0.000 description 2
- 238000010586 diagram Methods 0.000 description 1
- 230000001939 inductive effect Effects 0.000 description 1
- 238000005065 mining Methods 0.000 description 1
- 230000010363 phase shift Effects 0.000 description 1
- 230000011664 signaling Effects 0.000 description 1
- 230000001960 triggered effect Effects 0.000 description 1
- 238000004804 winding Methods 0.000 description 1
Landscapes
- Emergency Protection Circuit Devices (AREA)
- Testing Of Short-Circuits, Discontinuities, Leakage, Or Incorrect Line Connections (AREA)
Abstract
warciowego zawierajacy czlon sterujacy, pola- czony z zabezpieczeniem uplywowym oraz filtr i czujnik, znamienny tym, ze ma filtr pradu skladowej zerowej (1), który polaczony jest z punktem zerowym zródla zasilania (2) oraz z jednym wejsciem czlonu sterujacego (3), któ- rego drugie wejscie jest polaczone z obwodem wyjsciowym centralnego zebezpieczenia uply- wowego (4), a wyjscie polaczone jest z zespo- lem komparatorów (5), do którego wejsc pomiarowych wlaczone sa obwody wyjsciowe czujników (7) pradu skladowej zerowej, przy czym z zespolem komparatorów (5) polaczony jest czlon wykonawczy (8), którego obwody stanowia wyjscie przekaznika, natomiast dru- gie wyjscie czlonu sterujacego (3) jest pola- czone z sonda. PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest układ elektryczny przekaźnika ziemnozwarciowego, porównawczo-prądowego, przeznaczonego do pracy w układach ochrony ziemnozwarciowej sieci elektroenergetycznych, prądu przemiennego, niskiego napięcia o izolowanym punkcie zerowym, zwłaszcza w sieciach zakładów przeróbki mechanicznej węgla.
Dotychczas stosowane są do ochrony ziemnozwarciowej górniczych sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia, zebezpieczania (urządzenia) upływowe niedomiarowo rezystancyjne, kontrolujące stan izolacji doziemnej sieci. Stan izolacji określony jest w tych zabezpieczeniach poprzez pomiar rezystancji izolacji doziemnej sieci, za pomocą prądu stałego. W przypadku zmniejszenia rezystancji izolacji do poziomu nie większego niż rezystancja rozruchowa zabezpieczenia (na przykład przy uszkodzeniu jednofazowym izolacji) następuje jego zadziałanie, polegające na sygnalizacji świetlnej lub akustycznej i ewentualne spowodowanie wyłączenia zagrożonej sieci spod napięcia roboczego. Zabezpieczenia te reagują, w sposób nieselektywny, na każdy rodzaj uszkodzenia izolacji doziemniej sieci, niezależnie od miejsca jego wystąpienia.
Znane są również z polskich opisów patentowych nr 79 885 i nr 90265 układy zabezpieczeń porównawczo-prądowych, stosowanych w sieciach wysokich napięć, działających w oparciu o metodę porównania faz prądów składowej zerowej w kontrolowanych liniach odpływowych sieci. Sygnały prądów składowej zerowej przesyłane są w każdej kontrolowanej linii w postaci analogowej do zabezpieczenia (przekaźnika).
Wadą stosowanych rozwiązań jest ich mała czułość prądowa, niewystarczająca w przypadku ich zastosowania w sieciach niskich napięć, charakteryzujących się małymi wartościami prądów zwarcia doziemnego.
Znany jest również z polskiego opisu patentowego nr 153 542 sdektywny układ ochrony ziemnozwarciowej, w izolowanych sieciach energetycznych średnich napięć, wyposażony w pojemnościowe lub izolowane indukcyjne filtry napięcia, izolowane przekładniki napięciowe o polach pomiarowych, przekładniki sumujące, zabezpieczenia ziemnozwarciowe czynnomocowe z członami zwłoki czasowej. Sieć elektroenergetyczna wyposażona jest dodatkowo w zespół kontroli wartości rezystancji względem ziemi. Zespół ten zawiera człon rezystora ograniczającego, połączonego poprzez stycznik z transformtorem zasilającym w punkcie gwiazdowym jego uzwojenia. Człon rezystora ograniczającego połączony jest z członem sterującym, który z kolei połączony jest z członem nadnapięciowym napięcia Vo i z członem zebezpieczenia upływowego, który poprzez człon sprzężenia połączony jest z kontrolowaną siecią energetyczną. Człon sprzężenia połączony jest również z członem nadnapięciowym.
Ponadto, znany jest z polskiego opisu patentowego nr 116699 sposób i układ wybiorczego zabezpieczenia od jednofazowych zwarć z ziemią w sieci o małym prądzie ziemnozwarciowym, który w układzie składającym się z pięciu bloków funkcjonalnych i członu nastawnego, pomiędzy
159 264 wyjście bloku dzielącego a wejście członu nastawnego ma włączony zespół dwóch, równolegle połączonych, niezależnych bloków pamiętających oraz blok różnicowy. Równocześnie drugie wejścia niezależnych bloków pamięciowych i trzecie wejście bloku różnicowego jest połączone z blokiem sterującym.
Układ, według wynlazku, ma filtr prądu składowej zerowej, który połączony jest z punktem zerowym źródła zasilania i z jednym wejściem członu sterującego, którego drugie wejście połączone jest z obwodem wyjściowym centralnego zebezpieczenia upływowego. Wyjście członu sterującego doprowadzone jest do zespołu komparatorów, do którego wejść pomiarowych podłączone są obwody wyjściowe czujników prądu składowej zerowej. Z zespołem komparatorów połączony jest człon wykonawczy, którego obwody wyjściowe doprowadzone są do zacisków zewnętrznych przekaźnika. Drugie wyjście członu sterującego połączone jest z sondą próby.
Zaletą rozwiązania, według wynalazku, jest duża czułość prądowa przekaźnika przy jednoczesnej dużej jego odporności na zakłócenia zewnętrzne i stany przejściowe występujące w sieci elektroenergetycznej. Rozwiązanie to umożliwia zbudowanie, selektywnie działającego, układu ochrony ziemnozwarciowej dla sieci niskiego napięcia, o małym prądzie ziemnozwarciowym.
Przedmiot wynlazku został uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia schemat blokowy układu elektrycznego przekaźnika.
Jak pokazano na rysunku, filtr 1 prądu składowej zerowej podłączony jest do punktu zerowego źródła zasilania 2 i połączony jest z wejściem członu sterującego 3 przekaźnika. Drugie wejście członu sterującego 3 podłączone jest poprzez zacisk zewnętrzny przekaźnika, do obwodu wyjściowego centralnego zabezpieczenia upływowego 4, z którym przekaźnik może współpracować. Człon sterujący 3 połączony jest z zespołem komparatorów fazy 5 torami doprowadzającymi do komparatorów 5 sygnały sterujące. Do zacisku zewnętrznego przekaźnika wyprowadzonyjest z członu sterującego 3 sygnał kontrolny włączony do sondy próby 6. Wejścia pomiarowe komparatorów podłączone są do obwodów wyjściowych odpowiednich cz^uników 7 prądu składowej zerowej. Zespół komparatorów 5 połączony jest z członem wykonawczym 8 torami doprowadzającymi do niego sygnały zadziałania. Obwody wyjściowe członu wykonawczego 7 wprowadzone są do zacisków zewnętrznych przekaźnika, do których mogą być włączone, na przykład, obwody sterownicze wyłączników stycznikowych kontrolowanych linii sieci.
Układ przekaźnika, według wynalazku, działa następująco. W przypadku powstania jednofazowego doziemienia w sieci, w filtrze 1 zostanie wytworzony analogowy sygnał prądu składowej zerowej, który w członie sterującym 3 przetwarzany jest na ciąg impulsów zero-jedynkowych, reprezentujących prąd składowej zerowej linii nieuszkodzonej, stanowiących sygnał odniesienia dla komparatorów fazy 5, w członie sterującym 3 zostaje wytworzony impuls strobujący komparatorów 5. Warunkiem powstania tego impulsu jest otrzymanie z zabezpieczenia upływowego 4 sygnał o jego zadziałaniu lub bardzo niska wartość rezystancji izolacji doziemnej. Na wejściach pomiarowych zespołu komparatorów 5 znajdują się zero-jedynkowe, sygnały prądu składowej zerowej kontrolowanych linii, wytworzone w czujnikach 7 po doziemieniu jednofazowym sieci.
W komparatorach 5, po otrzymaniu z członu sterującego 3 impulsu strobującego, przebiega proces porównania fazowego zero-jedynkowych sygnałów linii z sygnałem odniesienia. Identyfikacja doziemionej linii następuje w wyniku stwierdzenia w kontrolowanych liniach sygnału o przesunięciu fazowym, niezgodnym z sygnałem odniesienia (linii niedoziemionej). Informacja o numerze uszkodzonej linii jest przekazywana poprzez zaświecenie odpowiedniej diody elektroluminescencyjnej. Jednocześnie z zespołu komparatorów 5 zostaje wysłany sygnał do członu wykonawczego 8 powodujący jego zadziałanie, w wyniku którego następuje wyłączenie uszkodzonej linii.
Człon sterujący 3, oprócz sygnałów odniesienia i strobującego, wytwarza również sygnały zerujący i kontrolny. Sygnał zerujący powstaje po uruchomieniu przycisku kasowania lub jednoczesnego zadziałania wielu komparatorów w członie 5. Sygnał ten umożliwia skasowanie stanu zadziałania przekaźnika. Sygnał kontrolny wytwarzany jest po naciśnięciu przycisku próby, w postaci ciągu impulsów zero-jedynkowych, reprezentujących linię z doziemieniem. Za pomocą sondy próby 6 można skontrolować prawidłowość działania poszczególnych torów sdektywnych przekaźnika.
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 5000 zł.
Claims (1)
- Zastrzeżenie patentoweUkład elektryczny przekaźnika ziemnozwarciowego zawierający człon sterujący, połączony z zabezpieczeniem upływowym oraz filtr i czujnik, znamienny tym, że ma filtr prądu składowej zerowej (1), który połączony jest z punktem zerowym źródła zasilania (2) oraz z jednym wejściem członu sterującego (3), którego drugie wejście jest połączone z obwodem wyjściowym centralnego zebezpieczenia upływowego (4), a wyjście połączone jest z zespołem komparatorów (5), do którego wejść pomiarowych włączone są obwody wyjściowe czujników (7) prądu składowej zerowej, przy czym z zespołem komparatorów (5) połączony jest człon wykonawczy (8), którego obwody stanowią wyjście przekaźnika, natomiast drugie wyjście członu sterującego (3) jest połączone z sondą.
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| PL27516288A PL159264B1 (pl) | 1988-10-07 | 1988-10-07 | Uklad elektryczny przekaznika ziemnozwarciowego PL |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| PL27516288A PL159264B1 (pl) | 1988-10-07 | 1988-10-07 | Uklad elektryczny przekaznika ziemnozwarciowego PL |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| PL275162A1 PL275162A1 (en) | 1990-04-17 |
| PL159264B1 true PL159264B1 (pl) | 1992-12-31 |
Family
ID=20044475
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| PL27516288A PL159264B1 (pl) | 1988-10-07 | 1988-10-07 | Uklad elektryczny przekaznika ziemnozwarciowego PL |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| PL (1) | PL159264B1 (pl) |
-
1988
- 1988-10-07 PL PL27516288A patent/PL159264B1/pl unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| PL275162A1 (en) | 1990-04-17 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4151460A (en) | High resistance ground fault detector and locator for polyphase electrical systems | |
| US3974446A (en) | Polyphase fault current flow detecting and resetting means | |
| DK0654673T3 (da) | Fremgangsmåde og indretning til isolationsovervågning af ikke-jordforbundne jævn- og vekselstrømsnet | |
| CA1261389A (en) | Monitoring device for detecting faults in an electrical device | |
| CA1070813A (en) | Over-voltage protection | |
| US4173774A (en) | Parallel AC electrical system with differential protection immune to high current through faults | |
| US3913010A (en) | Means and method for measuring electrical-ground resistance between earth-separated locations | |
| EP0633640B1 (en) | An earth leakage unit | |
| US3488559A (en) | Device for the detection of defects to the ground and the protection of line portions of a three-phase system having a ground neutral conductor | |
| US3604982A (en) | Ground fault and overload current interrupting apparatus | |
| PL159264B1 (pl) | Uklad elektryczny przekaznika ziemnozwarciowego PL | |
| EP0203472A1 (en) | Method for obtaining a backup function for a digital distance relay and relay to carry out the method | |
| US4233598A (en) | Emergency stop circuit monitoring system | |
| SU1185474A1 (ru) | Устройство дл определени поврежденной линии при однофазном замыкании на землю в сети с изолированной нейтралью | |
| SU868651A1 (ru) | Устройство дл определени места замыкани на землю в силовой цепи посто нного тока | |
| SU1522340A1 (ru) | Устройство дл направленной защиты от замыканий на землю в сети с изолированной нейтралью | |
| SU909741A1 (ru) | Устройство дл защиты электрической сети с изолированной или компенсированной нейтралью от однофазного (однополюсного) замыкани на землю | |
| SU1365220A1 (ru) | Устройство дл релейной защиты от коротких замыканий линии электропередачи в неполнофазном режиме | |
| SU1181043A1 (ru) | Устройство дл защиты от несимметричного режима нагрузки в трехфазной электрической сети | |
| SU1197000A1 (ru) | Устройство дл защиты электросети от повреждени | |
| SU1504710A1 (ru) | Устройство дл защиты от однофазного замыкани на землю в сети с изолированной нейтралью | |
| RU1809486C (ru) | Устройство дл защиты от однофазного замыкани на землю в сети с изолированной нейтралью | |
| SU1434521A1 (ru) | Устройство защиты шин и питаемых присоединений | |
| SU1511718A1 (ru) | Устройство дл проверки аппаратов токовой защиты | |
| SU1467651A1 (ru) | Способ защиты от токов утечки в электрической сети переменного тока с вентильным преобразователем |