PL152500B1 - Method of cultivation of plants from ligneous sprouts - Google Patents

Method of cultivation of plants from ligneous sprouts Download PDF

Info

Publication number
PL152500B1
PL152500B1 PL26892687A PL26892687A PL152500B1 PL 152500 B1 PL152500 B1 PL 152500B1 PL 26892687 A PL26892687 A PL 26892687A PL 26892687 A PL26892687 A PL 26892687A PL 152500 B1 PL152500 B1 PL 152500B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
soil
loosening
woody
combs
planting
Prior art date
Application number
PL26892687A
Other languages
English (en)
Other versions
PL268926A1 (en
Inventor
Mirenkov J Markovic
Kniznikov V Nikolaevic
Radionova L Pavlovna
Cimbalist N Ivanovic
Original Assignee
Mo Selskokhoz Akad
Ni Skijj Zonal Nyjj I Sadovods
V Sel Skochozjajstvennyjj I Za
Vni Skijj I Udobrenij I Agropo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mo Selskokhoz Akad, Ni Skijj Zonal Nyjj I Sadovods, V Sel Skochozjajstvennyjj I Za, Vni Skijj I Udobrenij I Agropo filed Critical Mo Selskokhoz Akad
Publication of PL268926A1 publication Critical patent/PL268926A1/xx
Publication of PL152500B1 publication Critical patent/PL152500B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G7/00Botany in general

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Botany (AREA)
  • Ecology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
  • Transplanting Machines (AREA)

Description

RZECZPOSPOLITA POLSKA OPIS PATENTOWY 152 500
Patent dodatkowy do patentu nr--- Int. Cl.5 A01G 1/00 A01G 17/00
Zgłoszono: 87 11 20 /P. 26 8 9 26/
Pierwszeństwo: 86 11 20 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich q 6 6 tl4
URZĄD PATENTOWY Zgłoszenie ogłoszono: 88 09 01
RP Opis patentowy opublikowano: 1991 09 30
Twórcy wynalazku: Jurij Markovic Mirenkov, Yalentin NikolaevicMKniznikov,
Ljudmila Pavlovna Radionova, Nikołaj Ivanovic Cimbalist
Uprawniony z patentu: Na^cno-Issledovatel'skij Zonal'nyj Institut Sądovodstva
Necernozemnoj Polosy, Moskwa; Vsesoj^znyj Sel skochozjajstvennyj Institut Zaocnogo Obrazovanija, Ba la sic Ina ; Moskovskajs Sel'skochoz ja jstve nna ja Akadamija imani Χ.Α. Timirjazeva, Moskwa; Vsg,sojuznyj Naucno-Issledovatel *skij Institut Udobrenij i Agropocvovadanija ime ni D.N. Prjanisnikova, Moskwa /Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich/
SPOSÓB HODOWANIA ROŚLIN Z P’DÓW ZDREWNIAŁYCH
Wynalazek dotyczy rolnictwa, a bardziej dokładnie - sposobów hodowania roślin, na przykład, wierzby, topoli, porzeczki, oblepichi, brzoskwini, herbaty, róży, wiciokrzewu, z pędów zdrewniałych. Wymienione sposoby są skierowane na otrzymywanie wolnych od chwastów plantacji kultur hodowanych z pędów zdrewniałych w okresie ukorzeniania się sadzonek i rozwoju młodych roślin /owocowych, jagodowych, leśnych, dekoracyjnych, kwiatowych/, oraz na zwiększenie produktywności plantacji.
Hodowanie roślin z pędów zdrewniałych można realizować zarówno w celu otrzymania standardowego materiału nasadzęniowego jak też przy zakładaniu plantacji przemysłowych celem produkcji żywności. Znany jest sposób hodowania roślin z pędów zdrewniałych polsgający na przygotowaniu gleby /wniesienie nawozów, orka, kultywacja, wyrównanie powierzchni gleby/, sadzeniu zdrewniałych sadzonek pochylnie yjzględem równej powierzchni gleby i pielęgnacji posadzonych sadzonek /pielenie ręczne, spulchnianie gleby w mięczyrzędziach i zrastanie gleby poprzez deszczowanie/ - patrz T.I. Sevjakova i inni M?ipovye technologiceskie karty po vozdelyvaniju plodovych i jagodnych kultur v Necernoziemnoj polose RSPSR, 1975, Moskovskij rabocij, Moskwa, str. 106-109.
Wada znanego sposobu polega na tym, że po posadzeniu zdrewniałych sadzonek są wymagane 4-6 ręczne pielenia kultur w rządkach, 4-6 spulchnieć gleby w międzyrzędsiach i 1-3 polewania. Taka liczba pieleń jest wynikiem niemożliwości zastosowania wysokoskutecznych herbicydów zarówno w okresie przygotowywania gleby pod nasadzenia sadzonek jak też w okresie pielęgnacji posadzonych sadzonek ze względu na ujemne oddziaływanie tych herbicydów na sadzonki.
Inną wadą tego sposobu jest to, że nie eliminuje on zjawiska wypierania sadzonek w przypadku jesiennego zakładania plantacji, które to wypieranie może dotyczyć 53£ wysadzonych sadzonek. Poza tym znany sposób charakteryzuje się tym, że współczynnik przyjmowania 3ię zdrewniałych sadzonek nie jest większy od 60-70^, ponieważ ten sposób nie zapewnia optymalnych warunków ekologicznych dla hodowania roślin z sadzonek zdrewniałych
152 500
152 509 /przy zastosowaniu tego sposobu nie eliminuje się ujemnego wpływu wahań temperatury otoczenia na proces wzrostu roślin/. Współczynnik wykorzystania powierzchni uprawnej przy zastosowaniu znanego opisanego powyżej sposobu nie jest większy od 0,3 a uzysk standardowego materiału nasadzęniowego nie jest większy cd o9f;. Celem zabezpieczenia gleby przed nadmiernym wysuszeniem przy zastosowaniu opisanego powyżej znanego sposobu wymagane jest pracochłonne mulczowanie ~leby torfem.
Znany jest również sposób hodowania roślin z sadzonek zdrewniałych polegający na przygotowywaniu gleby /wniesienie nawozów, orka, kultywacja, wyrównanie powierzchni gleby/,· utworzeniu grzęd, mulczowanych papierem lub nieprzepus zczej ącą światła folią polimerową, sadzeniu zdrewniałych sadzonek pochylnie względem powierzchni grzędy i pielęgnacji zdrewniałych sadzonek /spulchnianie gleby w międzyrzędziach i polewanie gleby poprzez deszczowanie/ - patrz ϊ/.G. fruseckin i inni* Re komend a cii po proizvodstvu smorodiny v Moskovskoj oblas-ci”, 1954, CNI1T2I, Moskwa, str. 15-16.
Wada opisanego sposobu polega na tym, że nie eliminuje on zjawiska wypierania sadzonek. foza tym przy realizacji tego sposobu zachodzi konieczność zastosowania drogich, nieprzepuszczających światła materiałów polimerowych do mulczowania powierzchni gleby na grzędach. Stosowanie tych materiałów doprowadza do zanieczyszczenia środowiska oraz utrudnia przeprowadzenie prac związanych z walką ze szkodnikami i organizmami chorobotwórczymi egzystującymi w glebie lub przechodzącymi początkową fazę rozwoju w glebie.
Poza tym znany jest sposób hodowania roślin z sadzonek zdrewniałych polegający na tym, że przeprowadza się przygotowanie gleby /wniesienie nawozów, orka, kultywacja, wyrównywanie powierzchni gleby/, nacinaniu bruzd, sadzeniu zdrewniałych sadzonek w płaszczyźnie pionowej z obu stron bruzdy poniżej powierzchni gleby i pielęgnacji .posadzonych sadzonek /pielenie ręczne, spulchnianie gleby w międzyrzędziach, polewanie gleby w bruzdach/ - patrz Selskoe chozjajstvo Sibiri, nr 10, 1960, Omsk, X. Jarkova Uskorennoe wyrascivanie oernoj smorodiny w Priirtyse, str. 58-61.
Wada znanego opisanego powyżej sposobu polega na tym, że przy hodowaniu kultur ze zdrewniałych sadzonek wymagane jest 4-6-krotne spulchnianie gleby w mięrzyrzędziach, 4-6-krotne ręczne pielenie kultur w rządkach i 3-4-krotne polewanie. Wielokrotne pielenie wymagane jest z tego względu, że nie jest możliwe zastosowanie wysokoskutecznych herbicydów zarówno w okresie przygotowania gleby pod nasadzenie sadzonek jak też w okresie pielęgnacji posadzonych sadzonek z powodu ujemnego oddziaływania tych herbicydów na sadzonki.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie sposobu hodowania roślin z pędów zdrewniałych polegającego na utworzeniu takiej topografii gleby i na takiej zmianie warunków sadzenia zdrewniałych sadzonek i ich pielęgnacji, które pozwoliłyby wyeliminować pielenie ręczne chwastów, wyeliminować zjawisko wypierania sadzonek, oraz wyeliminować konieczność stosowania drogich nieprzepuszczających światła materiałów polimerowych do mulczowania gleby, zmniejszyć liczbę zraszać gleby i spulchnieć, zwiększyć współczynnik wykorzystania powierzchni uprawnej, zwiększyć procent przyjętych roślin i przez to zwiększyć wydajność plentacji. Zadanie to zostało rozwiązane w wyniku opracowania sposobu hodowania roślin z pędów zdrewniałych polegającego na przygotowaniu gleby celem nadania glebie powierzchni wyjściowej, utworzeniu topografii gleby, posadzeniu zdrewniałych sadzonek i spulchnianiu.
Zgodnie z wynalazkiem topografię gleby tworzy się poprzez formowanie ra jej powierzchni wyjściowej ciągłych równoległych grzebieni i bruzd między tymi grzebieniami, sadzi się zdrewniałe sadzonki z obu stron bruzdy poniżej powierzchni wyjściowej gleby równolegle do wyjściowej powierzchni gleby pod grzebienie, przed lub po posadzeniu zdrewniałych sadzonek na glebę przed pojawieniem się wschodów chwastów nanosi się herbicydy, spulchnia się grzebienie, przy czym pierwsze spulchnienie realizuje się po tym, jak hodowane ze zdrewniałych sadzonek rośliny osiągną poziom wierzchołków grzebieni, po czym spulchnianie powtarza się w miarę pojawienia się chwastów, a zaprzestaje się spulchniania po utworzeniu równej powierzchni gleby, a następnie, po zakończeniu spulchniania, na glebę przed pojawieniem się wschodów chwastów nanosi się herbicydy.
152 500
Dzięki utworzeniu ciągłych równoległych grzebieni i bruzd między tymi grzebieniami i przy sadzeniu zdrewniałych sadzonek z obu stron bruzdy poniżej powierzchni wyjściowej gleby pod grzebienie z rozmieszczeniem sadzonek równolegle do powierzchni wyjściowej gleby zapewnia się możliwość stosowania wysokoskutecznych herbicydów przed.» lub po posadzeniu zdrewniałych sadzonek, co pozwala całkowicie wyeliminować ręczne pielenie chwastów. Frzy tym grzebienie chronią posadzone sadzonki przed porażeniem herbicydami. Poza tym grzebienie pełnią rolę materiału mulczującego, eliminując konieczność stosowania do tego celu drogich materiałów polimerowych, papieru i torfu, a więc eliminując zanieczyszczenie środowiska tymi materiałami.
Stosowanie grzebieni pozwala wyeliminować polewanie w rejonach o wystarczającym nawilgoceniu. Jednakże, w przypadku konieczności, sposób według wynalazku przewiduje możliwość polewania. Przy tym w okresie od utworzenia topografii gleby do ostatniego spulchniania zaleca się polewanie przeprowadzać w bruzdach. Po utworzeniu równej powierzchni gleby, to znaczy po zakończeniu spulchniania, polewanie zaleca się realizować poprzez deszczowanie.
Przeprowadzenie spulchnianie zgodnie ze sposobem według wynalazku pozwala zwiększyć masę systemu korzeniowego posadzonych sadzonek. Sposób według wynalazku hodowania roślin z pędów zdrewniałych pozwala zwiększyć procent przyjętych roślin do 100%, a więc pozwala zwiększyć produktywność plantacji, całkowicie wyeliminować wypieranie sadzonek przy nasadzeniach jesiennych, w ten sposób wyeliminować konieczność oprawiania sadzonek, zwiększyć współczynnik wykorzystania powierzchni uprawnej z 0,3 do 0,9, zmniejszyć ilość polewań i spulchnień nie mniej niż 50%, zmechanizować wszystkie operacje związane z pielęgnacją roślin uzyskiwanych z pędów zdrewniałych, zmniejszyć wydatki na materiał nasadzę niowy·
Sposób hodowania roślin z pędów zdrewniałych według wynalazku jest realizowany następująco. Najpierw przygotowuje się glebę poprzez wniesienie nawozów, orkę, Kultywację, wyrównywanie powierzchni gleby celem uzyskania powierzchni wyjściowej gleby.
7/ przypadku wiosennych nasadzeń sadzonek wymienione operacje związane z przygotowaniem gleby można realizować zarówno jesienią jak też wiosną - w zależności od usytuowania geograficznego obrabianych powierzchni, natomiast w przypadku nasadzeń jesiennych odpowiednio jesienią. Następnie tworzy się topografię gleby poprzez kształtowanie na jej powierzchni wyjściowej ciągłych równoległych grzebieni o wysokości 20-30 cm i bruzd między tymi grzebieniami o głębokości 18-20 cm. Po tym sadzi się zdrewniałe sadzonki pod grzebienie. Sadzonki sadzi się z obu stron bruzdy w jej górnej części, lecz poniżej powierzchni wyjściowej gleby. Głębokość sadzenia sadzonek pod grzebienie określa się koniecznością wyeliminowania wyorywania sadzonek narzędziami rolniczymi stosowanymi przy spulchnianiu gleby na grzel iemach. Z reguły sadzonki sadzi się pod grzebienie o 2-3 cm poniżej powierzchni wyjściowej gleby. Przy tym sadzenie sadzonek można przeprowadzać zarówno jesienią jak też wiosną.
Sadzenie zdrewniałych sadzonek pod grzebienie przy równoległym ustawieniu sadzonek względem powierzchni wyjściowej gleby zapewnia możliwość wykorzystania wysokoskutecznych herbicydów do walki z chwastami, eliminując tym samym ręczne pielenie chwastów.
Te herbicydy wnosi się na glebę przed, lub po posadzeniu zdrewniałych sadzonek, przed pojawieniem się wschodów chwastów.
Z wysokoskutecznych herbicydów można stosować, na przykład, takie herbicydy, w których w charakterze substancji czynnych stosuje się 2-chloro-4,6-bis/etyloemino/-sym-triazynę; N-3,4-dwuchlorofenylo-Ν,Ν'-dwumetylomocznik; 5-chloro-6-metylo-3- tert -butylouracyl, przy normie zużycia herbicydów 2-4 kg/ha w przeliczeniu na substancję czynną. Zastosowanie herbicydów w wymienionych warunkach pozwala na utrzymanie plantacji w stanie wolnym od chwastów w okresie ukorzeniania się sadzonek zdrewniałych i wzrostu młodych roślin do poziomu wierzchołków grzebieni.
Po osiągnięciu przez hodowane rośliny poziomu wierzchołków grzebieni realizuje się pierwsze spulchnienie grzebieni. Spulchnienie powtarza się w miarę pojawiania się
152 500 chwastów. Spulchnianie kończy się po utworzeniu równej powierzchni gleby. Zaleca się przeprowadzać 2-3 spulchnienia. Po zakończeniu spulchnień na glebę, przed pojawieniem się wschodów chwastów, wnosi się herbicydy analogicznie jak wymienione powyżej, lecz przy zachowaniu mniejszej normy ich zużycia, a mianowicie O,75-1»0 kg/ha w przeliczeniu na substancję czynną.
Stosowanie sposobu według wynalazku opisanego powyżej pozwala utrzymywać plantacje, na których hodowane są rośliny z pędów zdrewniałych, w stanie wolnym od chwastów przez cały okres wegetacji roślin.
Jak zaznaczono powyżej, stosowanie .grzebieni pozwala wyeliminować polewanie w rejonach o wystarczającym nawilgoceniu. Jednakże w przypadku konieczności sposób według wynalazku przewiduje możliwość polewania. 7/ okresie od otworzenia topografii gleby do ostatniego spulchniania polewanie jest realizowane w bruzdach, przy czym polewania przeprowadza się w miarę konieczności w dowolnym momencie wymienionego okresu. Po utworzeniu równej powierzchni gleby, to znaczy po zakończeniu spulchnień, polewanie jest realizowane poprzez deszczowanie, przy czym deszczowanie przeprowadza się przed i/lub po powtórnym wniesieniu herbicydów. W okresach późniejszych, zgodnie z ogólnie przyjętą technologią hodowli roślin z pędów zdrewniałych, przeprowadza się tylko pielęgnację roślin skierowaną na walkę ze szkodnikami i chorobami roślin.
Celem lepszego zrozumienia istoty rozwiązania według wynalazku poniżej opisywane są przykłady konkretnych zastosowań wynalazku.
Przykład I. Jesionią przygotowuje się glebę, a mianowicie wnosi się nawozy, przeprowadza się orkę, kultywację, wyrównywanie powierzchni gleby,tak że uzyskuje się równą powierzchnię gleby. Wiosną tworzy się topografię gleby poprzez tworzenie na jej powierzchni wyjściowej ciągłych równoległych grzebieni o wysokości 20-30 cm i bruzd między tymi grzebieniami o głębokości 18-20 cm. Następnie przeprowadza się polewanie w bruzdach przy normie zużycia wody 300 πΡ/ha. Po czym sadzi się zdrewniałe sadzonki porzeczki, oblepichi, wierzby, topoli, o długości 20-25 cm, a winorośli - o długości 20-35 cm, z obu stron bruzdy poniżej powierzchni wyjściowej gleby.
Sadzenie zdrewniałych sadzonek roślin jednego gatunku przeprowadza się na, osobne j dziełce, mającej wymienioną topografię gleby z grzebieniami o wysokości 20-25 i 30 cm.
Po posadzeniu zdrewniałych sadzonek, przed pojawieniem się wschodów chwastów na glebę wnosi się herbicydy, zawierające jako substancje czynne takie składniki, jak 2-chloro-4,6-bis/etyloamino/-3ym-triazynę lub N-3,4-dwuchloro-fenylo-N,N'-dwumetylomocznik lub 5-chloro-6-metylo-3- tert-butylouracyl, przy czym norma zużycia herbicydów wynosi 2, 3» kg/ha w przeliczeniu na substancję czynną.
Te działki, odpowiadające temu lub innemu gatunkowi hodowanych roślin, były podzielone na dziewięć poprzecznych pasów, z których na każdy nanoszono jeden ze wskazanych herbicydów przy zachowaniu konkretnej normy zużycia /2, 3, 4 kg/ha/. Gdy hodowane rośliny osiągnęły poziom wierzchołków grzebieni, zostało przeprowadzone pierwsze spulchnienie grzebieni na głębokość 3-5 cm, drugie, na głębokość 5-7 cm, trzecie - na głębokość 7-12 cm. Drugie i trzecie spulchnienie było przeprowadzone w miarę pojawiania się wschodów chwastów. Stopniowa spulchnianie grzebieni pozwala uniknąć zasypania ziemią słabo rozwiniętych roślin z pędów zdrewniałych i zwiększyć masę systemu korzeniowego hodowanych roślin dzięki tworzeniu się i wzrostu korzeni na odcinku pędu zwróconego w stronę bruzdy.
Po utworzeniu się równej powierzchni gleby /po trzecim spulchnieniu/ na glebę przed pojawieniem się wschodów chwastów wnoszono herbicyd, w którym jako substancję czynną była zastosowana 2-chloro-4,6-bis/etyloamino/-sym-triazyna, przy normie zużycia herbicydu 1,0 kg/ha w przeliczeniu na substancję czynną. Następnie zastosowano polewanie poprzez deszczowanie przy normie zużycia wody 300 m^/ha. W wyniku otrzymano plantację wyhodowanych z pędów zdrewniałych roślin wolne od chwastów w ciągu całego okresu wegetacji roślin. Przyjęło się przy tym 100% roślin, a uzysk standardowego materiału nasadzeniowego wynosił: porzeczki - 90%, oblepichi - 90%, wierzby - 100%, topoli - 100%, winorośli - 87%.
152 500
P r β y k ł a d II. Hodowano porzeczki, oblepichę, wierzbę, topolę, winorośl ze zdrewniałych pędów analogicznie jak w przykładzie I. Jednakże herbicydy po raz pierwszy wnoszono na glebę przed posadzeniem zdrewniałych sadzonek przed pojawieniem się wschodów chwastów, a polewanie w bruzdach przeprowadzano od razu po posadzeniu sadzonek przy normie zużycia wody 300 m^/ha. W wyniku otrzymano plantacje hodowanych roślin wolne od chwastów w całym okresie wegetacji roślin, stuprocentowe przyjęcie się sadzonek i następujący uzysk materiału sadzeniowego: porzeczek - 93%, oblepichi - 88%, wierzby 100%, topoli - 100%j winorośli - 90%.
Przykład III. Hodowano porzeczki, oblepichę, wierzbę, topolę, winorośl ze zdrewniałych pędów w sposób analogiczny jak w przykładzie I. Jednakże nasadzenia przeprowadzano jesienią, herbicydy po raz pierwszy wnoszono również jesienią po posadzeniu sadzonek przed pojawieniem się wschodów chwastów, a polewanie przeprowadzono tylko poprzez deszczowanie przed powtórnym wniesieniem herbicydów na glebę. Jako herbicyd stosowano substancję, w której składnikiem czynnym był N-3,4-dwuchloro-fenylo-Ν,Ν'-dwumetylomocznik przy normie zużycia herbicydu 0,85. kg/ha w przeliczeniu na substancję czynną. ΐ7 wyniku uzyskano plantacje hodowanych roślin wolne od chwastów w ciągu całego okresu wegetaoji roślin, stuprocentowe przyjęcie się sadzonek zdrewniałych, a uzysk standardowego materiału nasad zenlowego wynosił: porzeczki - 90%, oblepichi - 91%, wierz by - 100%, topoli - 100%, winorośli - 90%.
Przykład IV. Kodowano porzeczki, oblepichę, wierzbę, topolę, winorośl ze zdrewniałych pędów w sposób analogiczny jak w przykładzie I. Jednakże sadzenie zdrewniałych sadzonek przeprowadzano jesienią, a herbicydy po raz pierwszy wnoszono na glebę przed wysadzaniem sadzonek przed pojawieniem się wschodów chwastów. Poza tym po zakończeniu spulchniania grzebieni i utworzeniu równej powierzchni gleby nanoszono herbicydy, w którym jako substancja czynna występował 5-chloro-S-metylo-3-tert-butylouracyl przy normie zużycia herbicydu 9,75 kg/ha w przeliczeniu na substancję czynną, a polewanie przeprowadzano tylko w bruzdy po pierwszym spulchnianiu. ’,7 wyniku otrzymano plantacje roślin wolne od chwastów w ciągu całego okresu wegetacji roślin, stuprocentowe przyjęcie się zdrewniałych sadzonek, a uzysk standardowego materiału sadzeniowego wynosił: porzeczki - 92%, oblepichi - 89%, wierzby - 100%, topoli - 100%, winorośli 90%.
Przykład V. Hodowano porzeczki, oblepichę, wierzbę, topolę, winorośl ze zdrewniałych pędów w sposób analogiczny jak w przykładzie I. Jednakże sadzenie zdrewniałych sadzonek przeprowadzano jesienią, a herbicydy po raz pierwszy wnoszono na glebę wiosną przed pojawieniem się wschodów chwastów. 7/ wyniku otrzymano plantacje hodowanych roślin wolne od chwastów w ciągu całego okresu wegetacji, stuprocentowe przyjęcia się roślin, a uzysk standardowego materiału nasadzeniowego wynosił: porzeczki - 90%, oblepichi - 90%, wierzby - 100%, topoli - 100%, winorośli - £9%.
Przykład VI. Hodowano porzeczki, oblepichę, wierzbę, winorośl ze zdrewniałych pędów w spcsób analogiczny jak w przykładzie I. Przy tym nie przeprowadzano polewania plantacji. W wyniku otrzymano plantacje hodowanych roślin wiolne od chwastów w ciągu całego okresu wegetacji, stuprocentowe przyjęcie się sadzonek zdrewniałych, a uzysk standardowego materiału nasadzeniowego wynosił: porzeczki - 90%, oblepichi - 90%, wierzby - 100%, topoli - 103%, winorośli - £7%.
Przykład VII. /porównawczy/. 7; warunkach znanego sposobu hodowano porzeczki, oblepichę, wierzbę, topolę, winorośl ze zdrewniałych pędów. 7/ tym celu najpierw przygotowywano glebę /wniesienie nawozów, orka, kultywacja, wyrównywanie powierzchni/, następnie sadzonki sadzono pochylnie względem równej powierzchni gleby i pielęgnowano posadzone sadzonki /ręcznie pielenie, spulchnianie gleby w mi;*ćzyrnędziech i polewanie poprzez deszczowanie/·
Ponieważ na początku okresu wegetacji plantacje hodowanych roślin były bardzo zachwaszczone /416 sztuk chwastów na 1 m^ powierzchni gleby/ przeprowadzono pierwsze pielenie ręczne, a nestępnie - spulchnianie. Takie operacje w ciągu okresu wegetacji trzeba było przeprowadzać jeszcze 3 razy. W wyniku porzeczki przyjęły się w 60%, oblepicha 6
152 500 w c0%, wierzba - w 88%, topola - w 91%, a winorośl-67%, a uzysk standardowego materiału nasadzeniowego wynosił: porzeczki - 43%, oblepichi - 45%, wierzby - 77%, topoli 52%, winorośli - 39%.
Przykład VIII /porównawczy/. <7 warunkach znanego sposobu hodowano porzeczki, oblepichę, wierzbę, topolę, winorośl ze zdrewniałych pędów. Prze prowadzono przygotowanie gleby /wniesienie nawozów, orkę, kultywację, wyrównanie powierzchni/, mulczowanie za pomocą papieru lub nieprzepuszczającej światła folii polimerowej grzęd* sadzenie zdrewniałych pędów pochylnie względem powierzchni grzędy i pielęgnację posadzonych sadzonek /spulchnianie gleby w międzyrzędziach i polewanie gleby poprzez deszczowanie/.
W wyniku otrzymano plantacje hodowanych roślin wolne od chwastów w ciągu całego okresu wegetacji. 7/ wyniku, przyjęcie się roślin wynosiło: porzeczki - 69%, oblepichi - 70%, wierzby - 98%, topoli - 100%, winorośli - 67%, a uzysk standardowego materiału sadzeniowego wynosił: porzeczki - 80%, oblepichi - 60%, wierzby - 79%, topoli - 95%, winorośli - 45%.
Przykład IX /porównawczy/. W warunkach znanego sposobu hodowano porzeczki, wierzbę, topolę z pędów zdrewniałych. W tym celu przygotowywano glebę /wniesienie nawozów, orka, kultywacja, wyrównywanie powierzchni gleby/, nacinano bruzdy, sadzono zdrewniałe pędy w płaszczyźnie pionowej z obu stron bruzdy poniżej powierzchni gleby i pielęgnowano posadzone sadzonki /ręczne pielenie, spulchnianie gleby w międzyrzędziach i polewanie gleby w bruzdach/. Ponieważ na początku wegetacji plantacje były bardzo za2 chwaszczone /635 sztuk chwastów na 1 m powierzchni gleby/, przeprowadzono pierwsze pielenie, a następnie - spulchnienie. Te operacje w ciągu okresu wegetacji trzeba było powtórzyć jeszcze 3 razy.
W wyniku sadzonki zdrewniałe porzeczki przyjęły się w 80%, wierzby - w 99%, a topoli - w 100%, a uzysk standard owego materiału nasadzeniowego wynosił: porzeczki - 70%, wierzby - 63%, topoli - 90%. Poniżej w tabeli podane są wyniki uzyskane przy realizacji sposobu według wynalazku jak w /przykładach 1-6, jak również wyniki uzyskane przy stosowaniu znanych sposobów /przykłady VII-IX/.
Tabela
Wpływ sposobów hodowania roślin z pędów zdrewniałych na zachwaszczenie plantacji, przyjęcie się zdrewniałych sadzonek i uzysk standardowego materiału nasadzeniowego
Lp. Sposób hodowania roślin Hod owana roślina Chwasty szt/n/ % przyjętych sadzonek Uzysk standardowego materiału nasadź. %
1 2 3 . . J 4 5 6
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 Sposób według wynalazku /przykłady I-VI/ Znany sposób /przykład VII/ Znany sposób /przykład VIII/ Znany sposób /przykład IX/ Porzeczka Otlepiche Wierzba Topola 7Zinorośl Porzeczka Cblepicha Wierzba Topola Winorośl _ _______ Porzeczka Oblepicha 7/ierzba Topola Winorośl l_ — ________ Porzeczka Wierzba Topola 0 0 0 0 0 416 416 416 416 416 0 0 0 0 0 635 635 635 100 100 100 100 100 50 60 88 91 67 69 70 96 100 67 80 99 100 90-93 68-91 100 100 67-90 43 48 77 62 39 80 60 79 95 45 70 63 90 —
152 500
Jak widać z tabeli, sposób według wynalazku pozwala wyeliminować ręczne pielenie plantacji hodowanych ze zdrewniałych pędów sadzonek w 100 procentach, zwiększyć przyjęcie się sadzonek zdrewniałych do 100# i zapewnia uzysk standardowego materiału nasadzeniowego rzędu 87-100# - w zależności od rodzaju hodowanej rośliny· Tak więc sposób według wynalazku pozwala zwiększyć uzysk materiału nasadzeniowego wysokiej jakości oraz produktywność plantacji.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób hodowania roślin z pędów zdrewniałych polegający na przygotowaniu gleby dla uzyskania wyjściowej powierzchni gleby, utworzeniu topografii gleby, wysadzeniu zdrewniałych pędów i spulchnianiu, znamienny tym, że topografię gleby tworzy się poprzez kształtowanie na niej powierzchni ciągłych równoległych grzebieni i bruzd między tymi tymi grzebieniami, sadzenie zdrewniałych pędów realizuje się z obu stron bruzdy poniżej powierzchni wyjściowej gleby pod grzebienie, umieszczając przy tym zdrewniałe pędy równolegle do powierzchni wyjściowej gleby, przed lub po posadzeniu zdrewniałych pędów na glebę nanosi się przed pojawieniem się wschodów chwastów herbicydy, spulchnia się grzebienie, a pierwsze spulchnienie przeprowadza się po tym, jak hodowane ze zdrewniałych pędów rośliny osiągną poziom wierzchołków grzebieni, po czym spulchnianie powtarza się w miarę pojawiania się wschodów chwastów, a kończy się spulchnianie po utworzeniu równej powierzchni gleby, po czym, po skończeniu spulchniania gleby, na glebę, przed pojawieniem się wschodów chwastów, nanosi się herbicydy.
  2. 2· Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w okresie od utworzenia topografii gleby do ostatniego spulchniania przeprowadza się polewanie w bruzdach.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że po zakończeniu spulchniania przeprowadza się polewanie poprzez deszczowanie.
PL26892687A 1986-11-20 1987-11-20 Method of cultivation of plants from ligneous sprouts PL152500B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SU864166274A SU1546009A1 (ru) 1986-11-20 1986-11-20 Способ размножени растений черенкованием

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL268926A1 PL268926A1 (en) 1988-09-01
PL152500B1 true PL152500B1 (en) 1991-01-31

Family

ID=21274753

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL26892687A PL152500B1 (en) 1986-11-20 1987-11-20 Method of cultivation of plants from ligneous sprouts

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0318585A4 (pl)
ES (1) ES2005451A6 (pl)
FI (1) FI883422A0 (pl)
PL (1) PL152500B1 (pl)
SU (1) SU1546009A1 (pl)
WO (1) WO1988003751A1 (pl)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1850717A (en) * 1931-07-06 1932-03-22 Case Co J I Tractor cultivator
DE804498C (de) * 1948-10-02 1951-04-23 Harry Turmann Verfahren zur Foerderung des Pflanzenwuchses, insbesondere von Getreide und QElsaaten

Also Published As

Publication number Publication date
FI883422A (fi) 1988-07-19
FI883422A0 (fi) 1988-07-19
ES2005451A6 (es) 1989-03-01
EP0318585A1 (de) 1989-06-07
PL268926A1 (en) 1988-09-01
EP0318585A4 (de) 1989-11-29
SU1546009A1 (ru) 1990-02-28
WO1988003751A1 (en) 1988-06-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN105993626A (zh) 一种盆栽金花茶的培育方法
CN112568048A (zh) 一种红花椒的嫁接育苗方法
RU2415561C1 (ru) Способ выращивания корнесобственных саженцев винограда
SU733557A1 (ru) Способ выращивани полуторалетних се нцев шелковицы
SU1079215A1 (ru) Способ вегетативного размножени растений,преимущественно туранговых тополей
PL152500B1 (en) Method of cultivation of plants from ligneous sprouts
CN105210633A (zh) 一种碧玉杨覆除草膜硬枝扦插育苗技术方法
Singh et al. Nursery Management for Fruit Crops
JP7508119B2 (ja) キヌアの栽培方法及びキヌア種子の生産方法
SU1523117A1 (ru) Способ производства саженцев винограда
Criley Culture and cultivar selection for anthurium in Hawaii
SU1662426A1 (ru) Способ восстановлени защитных лесных насаждений
SU738551A1 (ru) Способ выращивани семенного картофел в питомниках семеноводства
RU1806547C (ru) Способ возделывани земл ники
SU843848A1 (ru) Способ формировани спуровых садовС.P. лЕРНЕРА
SU1113042A1 (ru) Способ выращивани привитых саженцев винограда
SU1095900A1 (ru) Способ выращивани виноградника
SU1493160A1 (ru) Способ размножени клоновых подвоев
SU1720559A1 (ru) Способ выращивани годных кустарников, преимущественно смородины
CN118176943A (zh) 一种四倍体泡桐埋根育苗繁殖方法
SU1349728A1 (ru) Способ выращивани се нцев березы
Čmelik et al. Effects of irrigation on cropping of'Elstar','Golden Delicious','Idared'and'Jonagold'apple trees
RU1808254C (ru) Способ выращивани годных кустарников на террасах
RU2189730C2 (ru) Способ выращивания винограда
CN115024151A (zh) 一种杞柳扦插栽培方法