PL103308B1 - Uklad do kompensacji wplywu temperatury na wskazania przyrzadow pomiarowych - Google Patents

Uklad do kompensacji wplywu temperatury na wskazania przyrzadow pomiarowych Download PDF

Info

Publication number
PL103308B1
PL103308B1 PL19995477A PL19995477A PL103308B1 PL 103308 B1 PL103308 B1 PL 103308B1 PL 19995477 A PL19995477 A PL 19995477A PL 19995477 A PL19995477 A PL 19995477A PL 103308 B1 PL103308 B1 PL 103308B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
amplifier
bridge
measuring
output
diagonal
Prior art date
Application number
PL19995477A
Other languages
English (en)
Other versions
PL199954A1 (pl
Inventor
Zbigniew Moron
Original Assignee
Politechnika Wroclawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Wroclawska filed Critical Politechnika Wroclawska
Priority to PL19995477A priority Critical patent/PL103308B1/pl
Publication of PL199954A1 publication Critical patent/PL199954A1/pl
Publication of PL103308B1 publication Critical patent/PL103308B1/pl

Links

Landscapes

  • Indication And Recording Devices For Special Purposes And Tariff Metering Devices (AREA)
  • Measuring Instrument Details And Bridges, And Automatic Balancing Devices (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest uklad do kompensacji wplywu temperatury na wskazania przyrzadów pomiarowych, zawierajacy rezystancyjny czujnik temperatury wlaczony w obwód mostka pomiarowego, którego przekatna pomiarowa jest polaczona z wejsciem róznicowego wzmacniacza wejsciowego poprzez drugi wzmacniacz róznicowy. Istota wynalazku polega na tym, ze uklad jest wyposazony w transformator napieciowy wlaczony miedzy wyjscie wzmacniacza wejsciowego a zasilajaca przekatna mostka. W rozwiazaniu zjednym2 ~ 103,308 wzmacniaczem róznicowym pomiarowa przekatna mostka jest polaczona z wejsciami róznicowego wzmacniacza wejsciowego. Jedno z uzwojen transformatora napieciowego ma odczepy, które poprzez przelacznik sa polaczone z zasilajaca przekatna mostka. W innym rozwiazaniu ukladu, zbudowanego z dwóch wzmacniaczy, wyjscie wzmacniacza wejsciowego jest polaczone poprzez potencjometr i drugi wzmacniacz z zasilajaca przekatna mostka. Istota wynalazku polega na tym, ze pomiarowa przekatna mostka jest polaczona z wejsciami róznicowego wzmacniacza wejsciowego.
Uklad wedlug wynalazku w porównaniu ze znanym ukladem charakteryzuje sie mniejszym poborem mocy i mniejsza iloscia precyzyjnie wykonanych rezystorów decydujacych o dokladnosci dzialania ukladu. Ponadto w ukladzie wyposazonym w transformator sygnal skompensowany temperaturowo i odbierany z jednego z uzwojen transformatora jest galwanicznie oddzielony od pozostalych elementów ukladu.
Przedmiot wynalazku jest objasniony w przykladach na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat ideowy ukladu do kompensacji wplywu temperatury na wskazania konduktometru o zmiennopradowym sygnale wyjsciowym czlonu pomiarowego, fig. 2—schemat ideowy konduktometru z kompensacja wplywu temperatury, a fig. 3 — schemat ideowy ukladu kompensujacego wplyw temperatury na wskazania konduktometru o stalopradowym sygnale wyjsciowym.
Przyklad I. Uklad do kompensacji wplywu temperatury na wskazania konduktometru sklada sie z róznicowego wzmacniacza 1, miedzy którego wyjscie a mase ukladu jest wlaczone pierwotne uzwojenie napieciowego transformatora 2 wyposazone w odczepy. Odczepy transformatora 2 sa polaczone poprzez przelacznik 3 i rezystor 4 o regulowanej wartosci rezystancji z zasilajaca przekatna czteroramiennego, rezystancyjnego mostka 5, która z drugiej strony jest polaczona z masa ukladu. Pomiarowa przekatna mostka 5 jest polaczona z wejsciami drugiego róznicowego wzmacniacza 6, przy czym nieodwracajace wejscie tego wzmacniacza 6 jest polaczone z platynowym czujnikiem temperatury, stanowiacym jedno z ramion mostka 5 i polaczonym z drugiej strony z masa ukladu. Wyjscie drugiego róznicowego wzmacniacza 6 jest polaczone z odwracajacym wejsciem pierwszego wzmacniacza 1. Miedzy nieodwracajace wejscie pierwszego wzmacniacza 1 a mase ukladu jest podawany sygnal wyjsciowy pomiarowego czlonu 7 konduktometru, natomiast wtórne uzwojenie napieciowego transformatora 2 jest polaczone z wyjsciowym czlonem 8 konduktometru.
Tak zbudowany uklad dziala na zasadzie ukladu regulacji z petla ujemnego sprzezenia zwrotnego, w którym sygnal wyjsciowy drugiego wzmacniacza 6 zalezy od wartosci sygnalu wyjsciowego czlonu pomiarowego 7 konduktometru, od temperatury czujnika równej temperaturze elektrolitu i od przekladni napieciowego transformatora 2. Transformator 2 oddziela galwanicznie pomiarowy czlon 7 konduktometru od jego wyjsciowego czlonu 8, co umozliwia niezalezne od siebie uziemienie wyjscia i wejscia konduktometru.
Sekcjonowane uzwojenie pierwotne transformatora 2 oraz przelacznik 3 umozliwiaja skokowa regulacje wspólczynnika kompensacji wplywu temperatury bez koniecznosci stosowania dodatkowych elementów. Plynne doregulowanie wartosci wspólczynnika kompensacji w obrebie jednego skoku realizuje sie za pomoca regulowanego rezystora 4. Opisany uklad umozliwia kompensacje wplywu temperatury na wskazania konduktometru w zakresie temperatur 273—373 K z dokladnoscia ±1 K i przy wspólczynniku kompensacji o wartosci regulowanej od 1,2%/K do 3%/K. Moc pobierana przez uklad jest o okolo 30% mniejsza w porównaniu z moca pobierana przez znany uklad o trzech wzmacniaczach róznicowych.
Przyklad II. Uklad do kompensacji wplywu temperatury na wskazania konduktometru sklada sie z róznicowego wzmacniacza 1, którego wyjscie polaczone jest poprzez pierwotne uzwojenie napieciowego transformatora 2 z masa ukladu. Wtórne uzwojenie transformatora 2 sklada sie z dwóch czesci, przy czym jedna czesc uzwojenia jest wyposazona w odczepy, a druga — stanowi wyjscie ukladu. Odczepy transformatora 2 sa polaczone poprzez przelacznik 3 i rezystor 4 o regulowanej wartosci rezystancji z zasilajaca przekatna rezystancyjnego mostka 5, która z drugiej strony jest polaczona z masa ukladu. Pomiarowa przekatna mostka 5 jest polaczona poprzez rezystory 9, 10 z wejsciami róznicowego wzmacniacza 1, przy czym odwracajace wejscie tego wzmacniacza 1 jest polaczone z platynowym czujnikiem temperatury, stanowiacym jedno z ramion mostka i polaczonym z masa ukladu. Wyjscie wzmacniacza 1 jest polaczone poprzez rezystor 11 z jego wejsciem odwracajacym, a sygnal z pomiarowego czlonu 7 konduktometru jest podawany poprzez rezystor 12 .na odwracajace wejscie wzmacniacza 1. Wyjscie ukladu jest polaczone z wyjsciowym czlonem 8 konduktometru.
W opisanym ukladzie róznicowym wzmacniacz 1 spelnia równoczesnie role wzmacniacza pomiarowego konduktometru. W odróznieniu od ukladu z przykladu pierwszego na wejsciach róznicowego wzmacniacza 1103 308 3 nastepuje sumowanie pradów, a nie sumowanie napiec, dzieki czemu wyeliminowany jest drugi róznicowy wzmacniacz 6.
Przyklad Hf. Uklad do kompensacji wplywu temperatury na wskazania konduktometru o stalopradowym sygnale wyjsciowym sklada sie z róznicowego wzmacniacza 1, miedzy którego wyjscie a mase ukladu jest wlaczone wejscie potencjometru 13. Wyjscie potencjometru 13 jest polaczone poprzez napieciowy wtórnik 14 z zasilajaca przekatna rezystancyjnego mostka 5, która z drugiej strony jest polaczona z masa ukladu.
Pomiarowa przekatna mostka 5 jest polaczona z wejsciami róznicowego wzmacniacza 1, przy czym odwracajace wejscie jest polaczone z platynowym czujnikiem temperatury, stanowiacym jedno z ramion mostka 5 i polaczonym z masa ukladu. Miedzy wyjscie wzmacniacza 1 a jego odwracajace wejscie jest wlaczony rezystor 11, a sygnal stalopradowy z wyjscia konduktometru 15 jest podawany poprzez rezystor 12 na odwracajace wejscie wzmacniacza 1. Sygnal wyjsciowy ukladu jest odbierany z wyjscia wzmacniacza 1. Uklad ten, dzieki zastosowaniu potencjometru 13 i napieciowego wtórnika 14 wspólpracuje zarówno z konduktometrami o stalopradowym, jak i zmiennopradowym sygnale wyjsciowym.

Claims (5)

Zastrzezenia patentowe
1. Uklad do kompensacji wplywu temperatury na wskazania przyrzadów pomiarowych, zawierajacy rezystancyjny czujnik temperatury wlaczony w obwód mostka pomiarowego, którego przekatna pomiarowa jest polaczona poprzez róznicowy wzmacniacz z jednym z wejsc róznicowego wzmacniacza wejsciowego, znamienny tym, ze wyjscie róznicowego wzmacniacza wejsciowego (1) jest polaczone poprzez jedno z uzwojen napieciowego transformatora (2) z zasilajaca przekatna pomiarowego mostka (5).
2. Uklad wedlug zastrz. 1,znamienny tym, ze jedno z uzwojen napieciowego transformatora (2) ma odczepy, które poprzez przelacznik (3) sa polaczone z zasilajaca przekatna pomiarowego mostka (5).
3. Uklad do kompensacji wplywu temperatury na wskazania przyrzadów pomiarowych, zawierajacy wejsciowy wzmacniacz róznicowy oraz rezystancyjny czujnik temperatury wlaczony w obwód mostka pomiarowego, znamienny tym, ze pomiarowa przekatna mostka (5) jest polaczona z wejsciami róznicowego wzmacniacza wejsciowego (1), a wyjscie tego wzmacniacza (1) jest polaczone poprzez jedno z uzwojen napieciowego transformatora (2) z zasilajaca przekatna mostka (5).
4. Uklad wedlug zastrz. 3, znamienny tym, ze jedno z uzwojen napieciowego transformatora (2) ma odczepy, które poprzez przelacznik (3) sa polaczone z zasilajaca przekatna mostka (5).
5. Uklad do kompensacji wplywu temperatury na wskazania przyrzadów pomiarowych, skladajacy sie z wejsciowego wzmacniacza róznicowego, którego wyjscie jest polaczone poprzez potencjometr i drugi wzmacniacz z zasilajaca przekatna mostka pomiarowego zawierajacego rezystancyjny czujnik temperatury, znamienny tym, ze pomiarowa przekatna mostka (5) jest polaczona z wejsciami róznicowego wzmacniacza wejsciowego (1).103 308 r L i/ 3 Li 3^° Ml: ? 5 L--Iir--T-^ a ii i a "~ \ l-r-A cetR /5 tf ff / « fi Prac. Poligraf. UP PRL naklad 120 + 18 Cena 45 zl
PL19995477A 1977-07-29 1977-07-29 Uklad do kompensacji wplywu temperatury na wskazania przyrzadow pomiarowych PL103308B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL19995477A PL103308B1 (pl) 1977-07-29 1977-07-29 Uklad do kompensacji wplywu temperatury na wskazania przyrzadow pomiarowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL19995477A PL103308B1 (pl) 1977-07-29 1977-07-29 Uklad do kompensacji wplywu temperatury na wskazania przyrzadow pomiarowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL199954A1 PL199954A1 (pl) 1978-06-05
PL103308B1 true PL103308B1 (pl) 1979-05-31

Family

ID=19983880

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL19995477A PL103308B1 (pl) 1977-07-29 1977-07-29 Uklad do kompensacji wplywu temperatury na wskazania przyrzadow pomiarowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL103308B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL199954A1 (pl) 1978-06-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPS6013237B2 (ja) 隔離した変換回路を具備した2線式電流送信機
US4823087A (en) Salimeter
US4492123A (en) Thermal conductivity vacuum gage
CA1044326A (en) Measurement system including bridge circuit
US4114446A (en) Temperature measurement with three lead resistance thermometers
EP0035403A1 (en) Voltage measuring instrument and preamplifier therefor
GB806442A (en) Improvements in and relating to the measurement of the rate of flow of fluids
US3068693A (en) Mass flow meter
US4685325A (en) Measurement of gas content in molten metal using a constant current source
DE2447629A1 (de) Chaltungsanordnung zur messung von widerstaenden
PL103308B1 (pl) Uklad do kompensacji wplywu temperatury na wskazania przyrzadow pomiarowych
US2723559A (en) Apparatus for determining optimum operation of a heating plant
US2224382A (en) Electrical measuring equipment
US3281681A (en) Device for measuring the electrical resistance of molten glass
US2997652A (en) Self-balancing d. c. bolometer bridge
SE439224B (sv) Anordning for overvakning av nivan hos en till en nivaregulator tillford insignal
US2992373A (en) Electrical displacement measuring servosystem
US3164755A (en) Instrument for the sensing of temperature
US3524135A (en) Error reducing metering for a constant current regulated power supply
Lacey et al. An improved potentiometric circuit for measuring the galvanic skin response
JPS5635030A (en) Temperature measuring apparatus
SU1661588A1 (ru) Устройство дл измерени разности температур
SU444993A1 (ru) Термисторный ваттметр свч
SU708174A1 (ru) Устройство дл измерени разности температур
SU614340A1 (ru) Устройство дл измерени температуры