PL102910B1 - Sposob odzyskiwania cieklego dwutlenku siarki z gazow spalinowych - Google Patents

Sposob odzyskiwania cieklego dwutlenku siarki z gazow spalinowych Download PDF

Info

Publication number
PL102910B1
PL102910B1 PL1974174820A PL17482074A PL102910B1 PL 102910 B1 PL102910 B1 PL 102910B1 PL 1974174820 A PL1974174820 A PL 1974174820A PL 17482074 A PL17482074 A PL 17482074A PL 102910 B1 PL102910 B1 PL 102910B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sulfur dioxide
gas
pressure
gases
sulfur
Prior art date
Application number
PL1974174820A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL102910B1 publication Critical patent/PL102910B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B17/00Sulfur; Compounds thereof
    • C01B17/48Sulfur dioxide; Sulfurous acid
    • C01B17/50Preparation of sulfur dioxide
    • C01B17/60Isolation of sulfur dioxide from gases
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S62/00Refrigeration
    • Y10S62/922Sulfur

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób ekstrakcji cieklego dwutlenku siarki z gazów spalinowych.
W sposobie wedlug wynalazku dwutlenek siarki najpierw absorbuje sie w zimnej wodzie, po czym desorbuje pod zmniejszonym cisnieniem i nastep¬ nie skrapla stosujac chlodzenie pod zmniejszonym cisnieniem, przy czym zmniejszenie cisnienia uzy¬ skuje sie przez odpompowanie gazów pozostalych po kondensacji dwutlenku siarki.
Ciekly dwutlenek siarki stosuje sie miedzy in¬ nymi do sporzadzenia srodków bielacych w prze¬ mysle celulozowym oraz do produkcji kwasu siar¬ kowego. W obu przypadkach niezbedny jest dwu¬ tlenek siarki o wysokim stopniu czystosci, dlate¬ go tez konieczne jest usuniecie wszelkich zanieczy¬ szczen z gazów spalinowych, które moglyby przejsc do skroplonego dwutlenku siarki.
Ciekly dwutlenek siarki otrzymuje sie zazwy¬ czaj z gazów spalinowych otrzymywanych pod¬ czas spalania substancji zawierajacych siarke. Na ogól sa to gazy odpadowe z procesu prazenia siarczków, moga to byc jednak takze gazy spa¬ linowe z procesu spalania czystej siarki. Podczas spalania siarczków metali w powietrzu otrzymu¬ je sie zazwyczaj gaz zawierajacy 2—16% dwutlen¬ ku siarki. W celu zwiekszenia zawartosci dwutlen¬ ku siarki mozna w procesie spalania stosowac po- ' wietrze wzbogacone w tlen. Znanych jest wiele metod zatezania gazów zawierajacych dwutlenek siarki i przeksztalcania go w postac ciekla. 80 W „Encyklopiedie der Technischen Chemie" Ul- lamana, 15, 420 (1964) podana jest metoda wy¬ twarzania cieklego dwutlenku siarki* z gazów spa¬ linowych zawierajacych 6—7°/o S02. W tej me¬ todzie gazy spalinowe oziebia sie do temperatury okolo —60°C i równoczesnie stosuje podwyzszone cisnienie, w wyniku czego dwutlenek siarki skra¬ pla sie. Sposób powyzszy jest kosztowny ze wzgle¬ du na duze zuzycie energii. Takze aparatura jest kosztowna i skomplikowana ze wzgledu na po¬ trzebe stosowania wysokiego cisnienia.
W Kemisk Tidskrift, 1, 39^0 (1970) opisana jest metoda otrzymywania skroplonego dwutlen¬ ku siarki z gazów spalinowych o niskiej zawar¬ tosci SQ2. Zgodnie z ta metoda gazy spalinowe przechodza najpierw przez wieze absorpcyjna, w której sa pochlaniane w zimnej wodzie o tempe¬ raturze 5—10°C, nastepnie dwutlenek siarki jest desorbowany w desorberze za pomoca pary, su¬ szony kwasem siarkowym i skraplany za pomoca sprezania do okolo 4 atmosfer lub ochlodzenia do temperatury okolo ^15°C pod cisnieniem atmosfe¬ rycznym. Sposób powyzszy jest tanszy od poprzed¬ niego ze wzgledu na mozliwosc stosowania do absorpcji zimnej wody.
Podobna metoda zostala opisana w encyklope¬ dii Kirka-Othmera, 19, 414, z tym ze gazowy dwu¬ tlenek siarki absorbuje sie w dwumetyloanilinie.
W niemieckim opisie patentowym nr 1667 745 podana zostala metoda zatezania gazu zawiera- , 102 910102 910 3 jacego dwutlenek siarki, polegajaca na absorpcji w zimnej wodzie a nastepnie desorpcji z zastoso¬ waniem stale obnizajacego sie cisnienia. Desorbo- wany pod najnizszym cisnieniem dwutlenek siarki przechodzi, w przeciwpradzie do stopniowo zwiek¬ szajacego sie cisnienia, przez rózne stopnie desorp¬ cji, miedzy którymi rozmieszczone sa pompy zwiekszajace kolejno stopien sprezenia.
W szwedzkim opisie patentowym nr 167993 po¬ dana jest metoda odzyskiwania dwutlenku siarki w postaci skroplonej z gazów odlotowych z war¬ ników siarczynowych. W tym przypadku gazy od¬ lotowe ochladza sie i skrapla w baterii wymien¬ ników ciepla. Dwutlenek siarki- wyplukuje sie z gazów stosujac zimna wode pod cisnieniem. Na¬ stepnie desorbuje sie dwutlenek siarki pod cisnie¬ niem nizszym od atmosferycznego i nizszym od punktu wrzenia w' wymiennikach ciepla, suszy i skrapla ochladzajac po sprezeniu w wymienni¬ kach ciepla.
W niemieckim opisie patentowym nr 1567462 opisana jest metoda, w której dwutlenek siarki desorbuje sie z wody pod zmniejszonym cisnie¬ niem, stosujac jednoczesnie ogrzewanie i zateza- nie. W tym.celu opary przeprowadza sie przez ko¬ lejne stopnie, w których cisnienie i temperatura gazu stopniowo zwiekszaja sie. Przy podwyzszo¬ nym . cisnieniu opary skraplaja sie. W metodzie tej wymagane sa duze ilosci energii a zuzycie pary wynosi 5,35 tony na 1 tone dwutlenku siarki.
W niemieckim opisie patentowym nr 1769303 opisany jest sposób- oczyszczania gazu polegajacy na tym, ze desorbcje dwutlenku siarki prowadzi sie pod zmniejszonym cisnieniem bez potrzeby do¬ starczania z zewnatrz pary. W zwiazku z tym nie¬ zbedne jest stosowanie do desorpcji bardzo zmniej¬ szonego cisnienia. Calosc gazu odpompowywana jest za pomoca pompy prózniowej. W-przypadku duzych ilosci gazu niezbedne sa urzadzenia o bar¬ dzo duzej objetosci a ponadto pompy prózniowe zuzywaja bardzo duze ilosci energii.
Stad metoda powyzsza jest mniej przydatna w przypadku operowania duzymi objetosciami gazu, jak to ma miejsce w produkcji na skale przemy¬ slowa.
Reasumujac, wada dotychczas stosowanych me¬ tod jest zuzywanie duzych ilosci energii, zwlaszcza w przypadku niestosowania do absorpcji dwu¬ tlenku siarki zimnej wody.
Nieoczekiwanie stwierdzono, ze ciekly dwutle¬ nek siarki mozna odzyskiwac z gazów spalino¬ wych za pomoca prostej i taniej metody, co jest przedmiotem wynalazku. Gazy spalinowe po od- , pyleniu przemywa sie woda w wiezy absorpcyj¬ nej, w której dwutlenek siarki jest pochlaniany w wodzie. Sposób wedlug wynalazku polegajacy na absorpcji zawierajacego dwutlenek siarki gazu w wodzie i desorpcji pod cisnieniem nizszym od atmosferycznego w temperaturze 15—98 °C, a na¬ stepnie wykropleniu dwutlenku siarki, charakte¬ ryzuje sie tym, ze zawierajacy wodex wilgotny ga¬ zowy dwutlenek siarki po procesie desorpcji chlo¬ dzi sie pod cisnieniem nizszym ód atmosferycz¬ nego, po czym suszy sie go za pomoca kwasu siarkowego i skrapla przez ochladzanie, przy czym 4 w calym ukladzie od procesu desorpcji do usunie¬ cia gazów odpadowych • utrzymuje sie cisnienie nizsze od atmosferycznego za pomoca odpompo¬ wywania gazów pozostalych po skropleniu S02.
Woda wykroplona z dwutlenku siarki moze byc zawracana do desorbera dla usuniecia resztek roz¬ puszczonego dwutlenku siarki.
Powyzszy sposób pozwala na oszczednosc ener¬ gii ze wzgledu na male zuzycie pary w przypadku desorpcji S02 pod zmniejszonym cisnieniem. Po¬ nadto, objetosc gazów pozostalych po skropleniu, które trzeba usuwac z ukladu, jest bardzo mala, tak ze mozna stosowac stosunkowo male pompy prózniowe zuzywajace malo energii. Pozostale ga- zy, nasycone dwutlenkiem siarki, mozna zawracac do wiezy absorpcyjnej.
Mozna równiez stosowac pomocnicza pompe prózniowa umieszczona przed skraplaczem. Dzieki temu uzyskuje sie wyzsze cisnienie w skraplaczu, 2q z tym ze zawsze nizsze od atmosferycznego. Ozna¬ cza to, ze skraplanie dwutlenku siarki moze za¬ chodzic w wyzszej temperaturze. Cenna zaleta sposobu wedlug wynalazku jest mozliwosc stoso¬ wania w procesie desorpcji ciepla odpadowego w postaci niskokalorycznych czynników, takich jak ciepla woda lub para pod niskim cisnieniem.
Urzadzenia przemyslowe stosowane do produk¬ cji kwasu siarkowego z siarczków posiadaja wieze absorpcyjna, do której wprowadza sie gazy zawie- rajace dwutlenek siarki i w której ten ostatni absorbowany jest w zimnej wodzie. Wieza moze byc wylozona materialem kwasoodpornym, takim jak polipropylen lub odpowiedni material cera¬ miczny. Mozna takze stosowac inne typy wiez ab- sorpcyjnych, np. kolumne pecherzykowa, ale oczy¬ wiscie czynnikiem ograniczajacym bedzie zawjsze problem doboru odpowiedniego materialu. W gór¬ nej czesci wiezy umieszcza sie lapacz kropli ma¬ jacy na,celu zapobieganie porywaniu kropli przez 40 przechodzacy gaz.
Po absorpcji woda przechodzi do desorbera, który podobnie jak wieza absorpcyjna powinien • byc wylozony materialem kwasoodpornym, takim jak tworzywo sztuczne lub ceramiczne. 45 Przed odprowadzeniem dwutlenku ¦ siarki z de¬ sorbera korzystnie jest ogrzac wode woda. wy¬ chodzaca z absorbera, stosujac np. plytowy wy¬ miennik ciepla wykonany ze stali kwasoodpornej, tytanu lub stopu palladu i tytanu. 50

Claims (5)

Zastrzezenia patentowe
1. Sposób odzysuwania cieklego dwutlenku siar¬ ki z gazów spalinowych zawierajacych dwutlenek 55 siarki, polegajacy na absorpcji zawierajacego dwu¬ tlenek siarki gazu w wodzie i desorpcji pod ci¬ snieniem nizszym od atmosferycznego, w tempe¬ raturze 15—98°C, a nastepnie wykropleniu dwu¬ tlenku siarki, znamienny tym, ze zawierajacy wo-% 60 de gazowy dwutlenek siarki po procesie desorpcji chlodzi sie pod cisnieniem nizszym od atmosfe¬ rycznego, po czym suszy sie go za pomoca kwasu .siarkowego i skrapla przez ochladzanie, przy czym w calym ukladzie od procesu desorpcji do usunie- 65 cia gazów odpadowych utrzymuje sie cisnienie102 910 nizsze od atmosferycznego za pomoca odpompo¬ wywania gazów pozostalych po skropleniu dwu¬ tlenku siarki.
2. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze skroplona wode zawraca sie do kolumny absorp¬ cyjnej.
3. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze wilgotny gaz ochladza sie w wymienniku ciepla 6 do temperatury 0—10°C.
4. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze pozostale nieskroplone gazy zawraca sie do pro¬ cesu absorpcji.
5. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze dalsze suszenie gazu odbywa sie za pomoca kwa¬ su siarkowego. <>. -H [AJ ff 20 V 19 z\y iz 2 #: Zb U T 2£> Cena 45 zl WZGraf. Legn. 2382/Dm-80. 95+15 egz.
PL1974174820A 1973-10-15 1974-10-14 Sposob odzyskiwania cieklego dwutlenku siarki z gazow spalinowych PL102910B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE7313965A SE382967B (sv) 1973-10-15 1973-10-15 Forfarande for utvinning av flytande svaveldioxid ur gaser innehallande svaveldioxid

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL102910B1 true PL102910B1 (pl) 1979-05-31

Family

ID=20318810

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1974174820A PL102910B1 (pl) 1973-10-15 1974-10-14 Sposob odzyskiwania cieklego dwutlenku siarki z gazow spalinowych

Country Status (25)

Country Link
US (1) US3985529A (pl)
JP (1) JPS5827204B2 (pl)
AT (1) AT333783B (pl)
BE (1) BE821069A (pl)
BR (1) BR7408545D0 (pl)
CA (1) CA1045785A (pl)
CH (1) CH610282A5 (pl)
CS (1) CS211383B2 (pl)
DD (1) DD117430A5 (pl)
DE (1) DE2448056C3 (pl)
DK (1) DK135676B (pl)
ES (1) ES430983A1 (pl)
FI (1) FI62270C (pl)
FR (1) FR2247423B1 (pl)
GB (1) GB1474465A (pl)
IE (1) IE40529B1 (pl)
IT (1) IT1022869B (pl)
NL (1) NL181985C (pl)
PH (1) PH11506A (pl)
PL (1) PL102910B1 (pl)
SE (1) SE382967B (pl)
SU (1) SU682119A3 (pl)
TR (1) TR18675A (pl)
ZA (1) ZA746379B (pl)
ZM (1) ZM15274A1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4110087A (en) * 1976-11-02 1978-08-29 Uop Inc. Sulfur dioxide removal by absorption and fractionation
SE405109B (sv) * 1977-04-12 1978-11-20 Svenska Flaektfabriken Ab Forfarande for utvinning av koncentrerad svaveldioxid ur avgaser innehallande svaveldioxid
US4312643A (en) * 1978-03-03 1982-01-26 International Power Technology, Inc. Removal of sulfur compounds from combustion product exhaust
SE422317B (sv) * 1980-06-19 1982-03-01 Boliden Ab Forfarande for framstellning av svavelsyra ur svaveldioxid innehallande gas
DE3505590A1 (de) * 1985-02-18 1986-08-21 Linde Ag, 6200 Wiesbaden Verfahren und vorrichtung zum abtrennen unerwuenschter komponenten aus gasgemischen
DE3630940A1 (de) * 1986-09-11 1988-03-24 Insumma Energie Systemplanung Verfahren und vorrichtung zum entschwefeln von rauchgas
US4959088A (en) * 1989-04-14 1990-09-25 Andrija Fuderer Method of producing nitric acid and refrigeration
US7097392B2 (en) * 2003-06-04 2006-08-29 Stecher Proprietary Interests Free-flowing sulfur transport, storage and use to produce energy, fertilizer or hydrogen without carbon dioxide
US7918095B2 (en) * 2007-06-12 2011-04-05 Foi Group, Llc Heat actuated cooling system
CA2689461A1 (en) * 2007-07-23 2009-01-29 Exxonmobil Upstream Research Company Production of hydrogen gas from sulfur-containing compounds

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2111389A (en) * 1932-06-30 1938-03-15 Gen Chemical Corp Purification and concentration of sulphur dioxide obtained from acid sludge
US2963875A (en) * 1953-05-18 1960-12-13 Lindley E Mills Heat pump
US3733779A (en) * 1969-10-30 1973-05-22 Gaf Corp Stripping of sulfur dioxide from gas streams by use of n-alkyl lactams

Also Published As

Publication number Publication date
NL7413555A (nl) 1975-04-17
ES430983A1 (es) 1976-10-16
TR18675A (tr) 1977-06-23
DE2448056A1 (de) 1975-04-30
AU7411074A (en) 1976-04-15
FI62270C (fi) 1982-12-10
DK135676C (pl) 1977-11-07
CA1045785A (en) 1979-01-09
CH610282A5 (pl) 1979-04-12
IT1022869B (it) 1978-04-20
FR2247423B1 (pl) 1978-04-14
DD117430A5 (pl) 1976-01-12
IE40529B1 (en) 1979-06-20
SU682119A3 (ru) 1979-08-25
IE40529L (en) 1975-04-15
BR7408545D0 (pt) 1975-08-05
DK540674A (pl) 1975-06-16
BE821069A (fr) 1975-02-03
JPS5078593A (pl) 1975-06-26
ATA816074A (de) 1976-04-15
SE7313965L (pl) 1975-04-16
FR2247423A1 (pl) 1975-05-09
JPS5827204B2 (ja) 1983-06-08
DE2448056C3 (de) 1979-05-10
FI300474A (pl) 1975-04-16
DE2448056B2 (de) 1978-09-21
ZM15274A1 (en) 1975-05-21
CS211383B2 (en) 1982-02-26
SE382967B (sv) 1976-02-23
ZA746379B (en) 1976-01-28
DK135676B (da) 1977-06-06
GB1474465A (en) 1977-05-25
NL181985B (nl) 1987-07-16
US3985529A (en) 1976-10-12
NL181985C (nl) 1987-12-16
PH11506A (en) 1978-02-01
AT333783B (de) 1976-12-10
FI62270B (fi) 1982-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2013256233B2 (en) Regenerative recovery of contaminants from effluent gases
KR101329149B1 (ko) 탄소 포집 시스템 및 프로세스
EP2632567B1 (en) Regenerative recovery of sulfur dioxide from effluent gases
US4414817A (en) Purifying geothermal steam
EP0168533A2 (en) Energy and water recovery from flue gases
GB1403638A (en) Method of removing mercury from gases contaminated therewith
PL102910B1 (pl) Sposob odzyskiwania cieklego dwutlenku siarki z gazow spalinowych
FI56933B (fi) Foerfarande foer avlaegsnande av foeroreningar fraon heta avgasstroemmar
US4133650A (en) Removing sulfur dioxide from exhaust air
US4378977A (en) Removal of undesired gaseous components from hot waste gases
US4181506A (en) Method for recovering concentrated sulphur dioxide from waste gases containing sulphur dioxide
US4152218A (en) Method for the distillation of sea water
US2082006A (en) Process for removing and recovering sulphur dioxide from waste gases
EP0246403A1 (en) Production of sulfur from sulfur dioxide obtained from flue gas
KR840007953A (ko) 질소가스 제조장치
CA2001002A1 (en) Process for the removal of sulfur dioxide and hydrogen chloride from hot gases
EP0207199B1 (en) Selective absorbtion of sulfur dioxide from gases containing sulfur dioxide and carbon dioxide
US3980760A (en) Recovery of sulfur dioxide from gas mixtures
RU2104754C1 (ru) Способ очистки газов от оксидов серы и азота
Lien et al. Description and economic evaluation of flue gas desulfurization by the modified citrate process
JPS56126430A (en) Wet type stack gas desulfurization method
US3684440A (en) Cooling cycle for sulfuric acid contact plant
CA1235885A (en) Selective absorbtion of so.sub.2 from gases containing the same
SU1112203A1 (ru) Способ осушки сероводородсодержащего газа
US4238466A (en) Absorption of sulfur dioxide from gases by ferrous sulfate