PL101374B1 - Sposob selektywnego usuwania siarkowodoru z goracych gazow - Google Patents

Sposob selektywnego usuwania siarkowodoru z goracych gazow Download PDF

Info

Publication number
PL101374B1
PL101374B1 PL17837975A PL17837975A PL101374B1 PL 101374 B1 PL101374 B1 PL 101374B1 PL 17837975 A PL17837975 A PL 17837975A PL 17837975 A PL17837975 A PL 17837975A PL 101374 B1 PL101374 B1 PL 101374B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
nickel
reaction zone
temperature
catalyst
gas
Prior art date
Application number
PL17837975A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL17837975A priority Critical patent/PL101374B1/pl
Publication of PL101374B1 publication Critical patent/PL101374B1/pl

Links

Landscapes

  • Industrial Gases (AREA)
  • Gas Separation By Absorption (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób selektywnego usuwania siarkowodoru z mieszaniny goracych gazów zawierajacej siarkowodór.
Ustalenie wymogów dotyczacych dopuszczalnych poziomów zanieczyszczen powietrza stworzylo koniecz¬ nosc usuwania z gazów odlotowych zanieczyszczen gazowych zawierajacych siarke. Niektóre z tych zanieczysz¬ czen, np. S02 byly w przeszlosci usuwane do atmosfery. Inne zawierajace siarke zanieczyszczenia gazowe, takie jak siarkowodór oraz inne siarczki, np, CS2, wystepujace niekiedy w gazach odlotowych, np. powstajacych przy zgazowywaniu wegla i olejów, musza byc takze usuwane, nie tylko z powodu wlasciwosci korozyjnych i wynikajacych stad niedogodnosci, lecz równiez z uwagi na fakt, ze tlenki siarki powstajace w czasie spalania bylyby uciazliwe dla uzytkowników paliwa gazowego.
Znane sposoby usuwania H2S z mieszaniny goracych gazów, np. powstajacych w procesie zgazowywania wegla i olejów, polegaja na przepuszczaniu gazów przez skrubery, np. skrubery mokre lub suche. Metoda sucha, obecnie wypierana powszechnie przez metode oparta na zastosowaniu skfuberów mokrych, polegala na usuwaniu siarczków, takich jak H2S, przez kontaktowanie gazu z suchym tlenkiem lub wodorotlenkiem zelaza i nastepna ekstrakcje zuzytego i ponownie aktywowanego wodorotlenku dwusiarczkiem wegla, w celu odzysku siarki.
Z drugiej strony zastosowanie pluczek gazowych uproscilo w znacznym stopniu zlozony proces oczyszczania paliwa gazowego, dzieki przemywaniu gazu róznymi cieczami, np. roztworem sody kaustycznej lub innym roztworem alkalicznym, takim jak rozcienczony, 3% roztwór weglanu sodu, rozcienczony np. 1-2% roztwór sody amoniakalnej zawierajacej zawiesine wodorotlenku zelazowego. Stosowano równiez takie srodki, jak np. mieszanine uwodnionego tlenku arsenawego z soda amoniakalna; zimne roztwory amin organicznych, np. 50% roztwór wodny dwuetanoloaminy; fenolan sodu, stanowiacy silnie stezony roztwór fenolu w wodoro¬ tlenku sodu i inne. Niedogodnoscia oczyszczania gazu na drodze mokrej jest jednak to, ze wiaze sie to czesto z potrzeba stosowania kosztownych urzadzen, hp. absorberów, takich jak np.kolumny z pólkami dzwonowymi lub wieze absorpcyjne z wypelnieniem, wymienników ciepla i innych urzadzen podobnego rodzaju. Prowadzono równiez próby usuwania H2S z zawierajacych go gazów przez kontaktowanie gazu z metalem lub tlenkiem2 101 374 metalu, zwlaszcza z niklem i tlenkiem niklu. W tym celu gaz przepuszczano przez zloze katalizatora niklowego.
Siarkowodór reagowal z niklem przechodzac w ten sposób z fazy gazowej do stalej. Otrzymany siarczek niklu poddawano regeneracji za pomoca gazu zawierajacego tlen uzyskujac dwutlenek siarki i .zregenerowany katalizator niklowy. Dotychczas sadzono, ze proces taki musi byc prowadzony w stosunkowo niskiej temperaturze,,gdyz przypuszczano, ze w wysokiej temperaturze, przy niskich stezeniach siarkowodoru, w gazie odlotowym, równowaga bedzie sie raczej przesuwala w kierunku rozkladu siarczku niklu niz jego tworzenia. Wymagane zatem bylo chlodzenie gazu przed wprowadzeniem go w kontakt z metalem lub tlenkiem metalu.
Nieoczekiwanie stwierdzono jednakze, ze siarkowodór zawarty w gazie reaguje z katalizatorem niklowym równiez w wysokich temperaturach tworzac siarczek niklu. Stwierdzenie to wykorzystano do opracowania sposobu wedlug wynalazku.
Znaczna zalete sposobu wedlug wynalazku stanowi to, ze umozliwia on oczyszczanie gazu opalowego przez usuwanie z niego H2S o wiele prostszy sposób^od znanych dotychczas róznych sposobów przemywania gazu. Zastosowanie katalizatora niklowego w podwyzszonej temperaturze w celu usuwania zanieczyszczen H2S z gazów opalowych eliminuje potrzebe stosowania kosztownych urzadzen dla wymiany ciepla, nieodzownych w przypadku zastosowania znanych sposobów. Zuzyty katalizator moze byc latwo regenerowany przez utlenianie, np. za pomoca tlenu z powietrza.
Wedlug wynalazku sposób relaktywnego usuwania siarkowodoru z zawierajacych go gazów, przez kontaktowanie goracych gazów z materialem niklowym, nastepna regeneracje tego materialu i zawracanie go do ponownego uzycia polega na tym, ze gazy odlotowe zawierajace siarkowodór kontaktuje sie w strefie reakcji, w temperaturze 490-760°C ze stalym materialem niklowym w nastepstwie czego co najmniej czesc niklu zawartego w materiale przechodzi w siarczek niklu, odbiera sie siarczkowany material niklowy ze strefy reakcji do strefy regeneracji i poddaje go dzialaniu zródla tlenu w temperaturze w przyblizeniu takiej samej jak w strefie reakcji w wyniku czego tworzy sie dwutlenek siarki i uzyskuje sie zregenerowany material niklowy.
Korzystnie proces ten prowadzi sie w sposób ciagly wprowadzajac do strefy reakcji taka sama ilosc zregenerowanego katalizatora jaka odbiera sie do regeneracji. Stosowanie podwyzszonych temperatur pozwala na reakcje H2S zawartego w gazie zniklem bez potrzeby chlodzenia gazu. Ponadto, wyczerpany nikiel mozna regenerowac w temperaturze która w przyblizeniu jest taka sama jak temperatura w której nikiel reaguje z H2S, eliminujac potrzebe ogrzewania i chlodzenia niklu, W korzystnej realizacji sposobu wedlug wynalazku odpowiedni gaz odlotowy, np. zwykly opalowy odprowadzany ze znanego urzadzenia do zgazowywania oleju lub wegla, przepuszcza sie w podwyzszonej temperaturze przez katalizator niklowy znajdujacy sie w odpowiednim reaktorze lub strefie reakcyjnej. Gaz opalowy stanowi zazwyczaj mieszanine zawierajaca wodór i tlenek wegla, w propocji okolo 0,7-13 objetosci wodoru na objetosc tlenku wegla, obok pewnych ilosci dwutlenku wegla, pary wodnej, metanu oraz siarkowodoru. Zawartosc siarki wynosi przy tym okolo 0,3-6,0%.
Korzystnym katalizatorem przy prowadzeniu procesu oczyszczania gazu sposobem wedlug wynalazku jest katalizator niklowy w postaci: niklu metalicznego, stopu metalicznego, takiego jak stop niklu z glinem lub innego materialu zawierajacego nikiel, albo tlenków niklu. Katalizator taki moze oczywiscie byc naniesiony na obojetnym nosniku dowolnego, dostepnego w handlu rodzaju. Typowymiprzykladami substancji nosnikowych, które moga byc stosowane jako skladnik katalizatora sa rózne, zawierajace glin i krzemionke materialy naturalne i syntetyczne, takie jak boksyt, tlenek glinu, aktywny tlenek glinu, ziemia okrzemkowa, zel glinowy, zel krzemionkowy, zel magnezjowy, zele mieszane, tlenek magnezu, krzemian magnezu, pumeks, kaolin, glinki, karborund, alund i inne. Co innych przykladowych substancji nosnikowych nalezy wegiel aktywny. Jako katalizator korzystnie stosuje sie nikiel lub substancje zawierajace nikiel.
Strumien gazów odlotowych korzystnie przepuszcza sie przez zloze skladajace sie z katalizatora niklowego, w temperaturze okolo 450-950°C, korzystnie okolo 490-760°C Gaz odlotowy wprowadza sie do strefy reakcji w temperaturze zblizonej do temperatury odsiarczania, dzieki czemu zachowywana zostaje równowaga cieplna strefy reakcyjnej* Z uwagi na to, ze nikiel zawarty w katalizatorze ulega zuzyciu wskutek przemiany na stale siarczki niklu, zwiazki te usuwa sie ze zlo a i zastepuje regenerowanym katalizatorem' niklowym doprowadzanym nieprzerwanie do zloza. Zuzyty staly katalizator przekazuje sie do strefy regeneracji, w której poddaje sie go kontrolowanemu procesowi utleniania za pomoca gazu zawierajacego tlen, np. powietrza.
Korzystnie w sposobie wedlug wanalazku regeneracje zuzytego katalizatora przeprowadza sie przez napowietrzanie, to znaczy przez przedmuchiwanie powietrza przez zuzyte zloze katalizatora. Dostosowujac predkosc przeplywu paliwa'gazowego doprowadzanego do reaktora lub strefy odsiarczania lub strefy reakcyjnej, w zaleznosci od wlasciwosci stalego katalizatora, mozna zapewnic utrzymanie jego w czasie obróbki w zlozu101 374 3 fluidyzowanym lub wstanie zawieszonym w gazie. Regeneracje katalizatora niklowego prowadzi sie korzystnie w temperaturze dostatecznej dla spelnienia wymogów wynikajacych z analizy warunków równowagi miedzy reakcje odzysku Ni i reakcja Ni z S02.
Ze wzgledu na wysoka zawartosc wodoru w gazie odlotowym korzystnie jest prowadzic proces obróbki gazu odlotowego przy uzyciu katalizatora niklowego, w temperaturze zblizonej do dolnej wartosci okreslonego powyzej zakresu 450 950°C\ korzystnie okolo 480-760°C, w celu przeciwdzialania tendencji wiazania sie wodoru na H2S.
Zuzyty katalizator zawierajacy stale zwiazki siarczku niklu moze, po oddzieleniu od odlotowego gazu opalowego, byc regenerowany w oddzielnej strefie regeneracyjnej, w której zwiazki NiS poddaje sie bezposred¬ niej reakcji z tlenem z powietrza, przez napowietrzanie, polegajace na przedmuchiwaniu powietrza przez zuzyty katalizator w temperaturze zblizonej do temperatury panujacej w strefie reakcyjnej, W strefie regeneracyjnej stale zwiazki NiS poddaje sie reakcji z tlenem z powietrza w wyniku czego wytwarza sie dwutlenek siarki i wolny katalizator, a nastepnie poddaje sie je rozdzielaniu. Staly katalizator zagraca sie do strefy reakcji w celu dalszego kontaktowania zH2S zawartym w dalszych partiach doprowadzanego gazu odlotowego.
Przyklad I. Przez zloze stalego niklu przepuszczano gaz o nastepujacym skladzie w% molowych: azot - 68,3% tlenek wegla - 15,2%, wodór - 14,3%, woda - 1,7% oraz H2S -0,46%. Przcietna temperatura w reaktorze podczas pracy wynosila 680°C, czas przebywania gazu w reaktorze wynosil 0,8 sekundy. Calkowita ilosc siarki wprowadzanej do reaktora, obliczona z ilosci H2S wprowadzanego do reaktora, wynosila 0,618 g/godzine. Powyzszy gaz wprowadzano nastepnie po 9 godzinach pracy zloza, uzyskujac calkowita wydajnosc usuwania H2 S okolo 93%. Po 14 godzinach pracy skutecznosc usuwania H2 S pozostawala w dalszym ciagu na poziomie powyzej 90%: Przyklad II. Do reaktora dostosowanego do pracy w fazie fluidalnej zaladowano 5 kg katalizatora zlozonego z tlenku glinu z osadzonym na nim niklem metalicznym i przepuszczano gaz opalowy o skladzie wodór - 48%, tlenek wegla - 37,5%, metan i inne weglowodory - 6%, dwutlenek wegla - 3% azot - 5% oraz siarkowodór - 0,5%. Reaktor pracowal w temperaturze 500°C pod cisnieniem atmosferycznym. W trakcie przepuszczania gazu odbierano czesc katalizatora do drugiego reaktora, który pracowal równiez w temperaturze 500°G i przez który przepuszczano powietrze.Zregenerowany katalizator zawracano do reaktora z taka sama szybkoscia z jaka go odbierano do regeneracji. Po przepuszczeniu gazu opalowego przez reaktor ze zlozem katalizatora poddano go analizie na zawartosc H2S, ale nie stwierdzono obecnosci tego skladnika w gazie odlotowym.

Claims (6)

Zastrzezenia patentowe
1. Sposób selektywnego usuwania siarkowodoru z zawierajacych go gazów, przez kontaktowanie goracych gazów z materialem niklowym, nastepna regeneracje tego materialu i zawracanie go do ponownego uzycia z na m i enn y t y m, ze gazy odlotowe, zawierajace siarkowodór, kontaktuje sie w strefie reakcji, w temperatu¬ rze 490-760T, ze stalym materialem niklowym w nastepstwie czego co najmniej czesc niklu zawartego w materiale przechodzi w siarczek niklu, odbiera sie siarczkowany material niklowy ze strefy reakcji do strefy regeneracji i poddaje go dzialaniu zródla tlenu w temperaturze w przyblizeniu takiej samej jak w strefie reakcji w wyniku czego tworzy sie dwutlenek siarki i uzyskuje sie zregenerowany material niklowy.
2. Sposób wedlug zastrz. 1, z n a m i e n n y t y m, ze proces prowadzi sie w sposób ciagly.
3. Sposób wedlug zastrz. 1, z n a m i e n n y tym, ze ze strefy regeneracji odbiera sie gaz zawierajacy dwutlenek siarki oraz zregenerowany katalizator niklowy, który zawraca sie do strefy reakcji.
4. Sposób wedlug zastrz. 3, z n a m i e n n y tym, ze regeneracje katalizatora niklowego przeprowadza sie w temperaturze dostatecznej do spelnienia warunków równowagi miedzy reakcja regeneracji a reakcja miedzy NiiS02.
5. Sposób wedlug zastrz. 4, z n,a m i e n n y tym, ze zregenerowany katalizator niklowy wprowadza sie do strefy reakcji w sposób ciagly utrzymujac w niej staly stosunek niklu do siarczku niklu w wyniku czego w strefie reakcji utrzymuje sie stala szybkosc usuwania siarki z gazów spalinowych.
6. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze gazy odlotowe wprowadza sie do strefy reakcji w temperaturze zblizonej do temperatury odsiarczania utrzymujac tym samym równowage cieplna w strefie reakcji.
PL17837975A 1975-02-28 1975-02-28 Sposob selektywnego usuwania siarkowodoru z goracych gazow PL101374B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL17837975A PL101374B1 (pl) 1975-02-28 1975-02-28 Sposob selektywnego usuwania siarkowodoru z goracych gazow

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL17837975A PL101374B1 (pl) 1975-02-28 1975-02-28 Sposob selektywnego usuwania siarkowodoru z goracych gazow

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL101374B1 true PL101374B1 (pl) 1978-12-30

Family

ID=19971097

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL17837975A PL101374B1 (pl) 1975-02-28 1975-02-28 Sposob selektywnego usuwania siarkowodoru z goracych gazow

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL101374B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3859416A (en) Scrubbing a gas stream containing so' ' and o' ' with an absorbent containing a reducing agent
CA1098285A (en) Process for working-up hydrogen sulphide-containing gases
EP0380848B1 (en) Production of demurcurized synthesis gas, reducing gas, or fuel gas
WO2002032810A1 (en) Method and apparatus for removing sulfur compound in gas containing hydrogen sulfide, mercaptan, carbon dioxide and aromatic hydrocarbon
CA2558236A1 (en) A process for the high recovery efficiency of sulfur from an acid gas stream
US4324776A (en) Mid-temperature H2 S removal process
US4251495A (en) Process for purifying a hydrogen sulfide containing gas
RU2409517C2 (ru) Способ получения серы из сернистого ангидрида
US6217839B1 (en) Removal of sulfur compounds from gaseous waste streams
EP0073074B1 (en) Process for reducing the total sulphur content of a high co2-content feed gas
FI56320C (fi) Foerfarande foer att reducera den totala svavelhalten i avgaser vid en clausprocess
US3524720A (en) Process for removing sulfur dioxide from gases
CS196350B2 (en) Treatnment of gases containing hydrogen sulphide
US4039619A (en) Process for the selective removal of hydrogen sulfide from hot coal gasification gases
US3579302A (en) Method of forming sulfur from so2-containing gases
US3728433A (en) Continuous process for scrubbing sulfur dioxide from a gas stream
US3798315A (en) Treatment of gases
CA1037225A (en) Process of recovering elementary sulfur from gases which have a high carbon dioxide content and contain sulfur compounds and impurities
NL1006339C2 (nl) Werkwijze voor het ontzwavelen van afgassen.
US3904743A (en) Continuous process for scrubbing SO{HD 2 {B from a gas stream and making sulfur
US3717699A (en) Treatment of gases
NO782519L (no) Fremgangsmaate for fremstilling av syntesegass som vesentlig inneholder karbonmonoksyd og hydrogen
PL101374B1 (pl) Sposob selektywnego usuwania siarkowodoru z goracych gazow
CA2006093C (en) Removing hydrogen sulphide from a gas mixture
US3923957A (en) Conversion of hydrogen cyanide in foul gas streams to carbon disulfide