NO166259B - Vertikal seismisk profilering. - Google Patents

Vertikal seismisk profilering. Download PDF

Info

Publication number
NO166259B
NO166259B NO834389A NO834389A NO166259B NO 166259 B NO166259 B NO 166259B NO 834389 A NO834389 A NO 834389A NO 834389 A NO834389 A NO 834389A NO 166259 B NO166259 B NO 166259B
Authority
NO
Norway
Prior art keywords
calculation
waveform
selmogram
difference
shot
Prior art date
Application number
NO834389A
Other languages
English (en)
Other versions
NO166259C (no
NO834389L (no
Inventor
Albert Alfred Fitch
Peter Bernard Dillon
Original Assignee
Seismograph Service England
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GB8312719A external-priority patent/GB2133148A/en
Application filed by Seismograph Service England filed Critical Seismograph Service England
Publication of NO834389L publication Critical patent/NO834389L/no
Publication of NO166259B publication Critical patent/NO166259B/no
Publication of NO166259C publication Critical patent/NO166259C/no

Links

Landscapes

  • Buildings Adapted To Withstand Abnormal External Influences (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)

Description

Foreliggende oppfinnelse angår fremgangsmåte for tilveie-bringelse av forbedrede seismiske data spesielt hvor direkte utlesning kan bli tilveiebrakt kun med vanskeligheter eller overhode ikke.
Ved tilveiebringelsen av en vertikal seismisk profil av underjordiske lag blir informasjon utledet fra signalet detektert av geofoner etter passasjen gjennom og/eller refleksjoner fra underjordiske laggrenser til en akustisk skuddavfyring. Informasjon blir vanligvis tilveiebrakt med hensyn til arten av den nedgående og oppgående bølgeformen, loggen for akustisk impedans, refleksjonskoeffisientene, bølgehastigheten, etc.
Mens en betydelig grad av presisjon er forbundet med forholdene ved noen dybder i jorden har det til nå ikke vært mulig lett å utlede informasjon angående den vertikale seismiske profilen ved de grunneste dybdene.
På grunn av at kildene kan bli forskjøvet i en betydelig avstand med hensyn til de grunne detektorene er de første elementene i refleksjonsserier uklare av avbøyde ankomstsignaler og kanskje på grunn av støy fra kilden. Resultatet er at ingen informasjon blir tilveiebrakt angående den vertikale seismiske profilen, den akustiske impedanseloggen eller refleksjonskoeffisientene ved disse grunne dybdene. Den grunne delen av hullet kan bli boret på nytt og logget, men vil generelt frembringe kun dårlig data.
Ifølge foreliggende oppfinnelse er det tilveiebrakt en fremgangsmåte for å tilveiebringe en vurdering av den første delen av et overflateopptegnet seismogram kjennetegnet ved generering av et seismisk skudd, opptegning med en eller flere brønngeofoner/signaler fra skuddet som har blitt sendt gjennom og/eller reflektert fra forskjellige jordlag, automa-tisk korrelering av z-transformatorer av oppgående eller nedgående bølger, og bestemmelse av nevnte forskjell mellom autokorrelasjoner og anvendelse av forskjellen som en beregning på overflateselsmogrammet.
Fremgangsmåten er basert på et lenge kjent teoretisk forhold. Det er beskrevet, og dens historiske utvikling av E.A. Robinson og S. Treitel i deres artikkel "The Spectral Function of a Layer System and the Determination of the Waveforms at Depth" utgitt av Geophysical Prospecting, vol. 25, side 434, 1977.
Dersom Dn(z), ^n(z) er z-transformatorer av nedgående og oppgående bølger ved nivået n.
S(z) er z-transformatorer av overflateselsmogrammet.
betegner autokorrelasjonén.
Så gjelder:
$Dn(z) - fj)Un(z) er en konstant bølgeform for alle nivåer n scallert ved hjelp av akustisk impedanse ved nivået n. hvor D»(z) er z-transformasjonen til nedgående bølger i grunnen under pelesedimentene og
Med andre ord, dersom man tar forskjellen mellom autokorrelasjonén til nedgående og oppgående bølgeformer, så er den høyre siden av denne symmetriske bølgeformen overflateselsmogrammet .
Ved opptegning av overflateseismogrammer er det ikke mulig å detektere den tidligste delen av refleksjonssekvensen på grunn av at detektorene må bli anbrakt med avstand fra kilden som et resultat av hvilket de første reflekterte ankomst-signalene er uklare av avbøyde ankomstsignaler og kanskje på grunn av støy fra kilden. Ingen slike ulemper er funnet med brønngeofonopptegninger, som presenterer de første samplene til nedgående og oppgående bølger uten noen interferens. Anvendelsen av ligningen (3) gir en beregning av S(z) fra den første samplen, koeffisienten for z og videre.
Ved utførelse av denne metoden blir bølgeformen
bestemt for hvert nivå n. De er fortrinnsvis normalisert for å fjerne virkningen av de forskjellige akustiske impedansene ved nivåene n og en sentral måling tatt for å gi den beste vurderingen av (J)D - $11, og følgelig den beste vurderingen av
S.
Ifølge et annet trekk ved foreliggende oppfinnelse blir beregningen av overflateselsmogrammet S tilveiebrakt ved at metoden definert tidligere blir dekonvolvert, f.eks. ved spalte- eller transient-dekonvolvering fulgt av et filter for å gi en båndbegrenset vurdering av loggen for den akustiske impedansen over hastlghetsloggen og tetthetsloggene.
Dekonvolvert prosess blir utført som følgende:
Som nevnt tidligere gir forskjellen av autokorrelasjon til oppgående og nedgående bølgeformer en symmetrisk bølgeform «= 1 + S(Z) + S(l/Z).
Hvor S(Z) er overflateselsmogrammet som ville bli opptegnet av en ideell seismisk overflateoversikt. Det kan bli vist at S(Z) er den oppgående bølgeformen som finnes rett under Jordoverflaten eller vannet. Det kan også bli vist at 1 + S(Z) er den nedgående bølgeformen som finnes rett under overflaten. En dekonvolverende operator utpekt fra denne nedgående bølgeformen kan bli utledet ved å anvende metoder som er velkjente. Denne operatoren kan så bli tilført den oppgående bølgeformen for fjerning av multippelenergi og etter egnet filtrering blir den nødvendige båndbegrensede beregningen av refleksjonsrekkene fra overflaten nede vist.
Akustisk impedanselogg for ovenfor nevnte grunneste område kan til slutt bli utledet ved metoder som ville være innlysende for fagmannen på området.

Claims (4)

1. Fremgangsmåte for å tilveiebringe en beregning av den tidligste delen av et overflateopptegnet seismogram, karakterisert ved generering av et seismisk skudd, opptegning med en eller flere brønngeofoner, signaler fra skuddet som har blitt sendt gjennom og/eller reflektert fra forskjellige jordlag, autokorrelasjon av Z-transformerin-gene til oppgående og nedgående bølger, og bestemmelse av forskjellen mellom autokorrelasjonene og anvendelsen av nevnte forskjell som en beregning på overflateselsmogrammet.
2. Fremgangsmåte ifølge krav l.karakterisert ved at bølgeformen bestemmes for hvert nivå under undersøkelsen i jorden, bølgeformen normaliseres ved hjelp av standard statiske middel og at en gjennomsnittsmåling utføres.
3. Fremgangsmåte ifølge krav 1 eller 2, karakterisert ved at beregningen av det tilveiebrakte overflateselsmogrammet dekonvolveres for å gi en båndbegrenset vurdering av den akustiske impedanseloggen over hastighet-stoppen og tetthetsloggene.
4. Fremgangsmåte Ifølge krav 3,karakterisert ved at spalte- eller transientdekonvolvering blir tilført beregningen fulgt av anvendelsen av et frekvensfilter.
NO834389A 1982-11-30 1983-11-29 Vertikal seismisk profilering. NO166259C (no)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB8234101 1982-11-30
GB8312719A GB2133148A (en) 1982-11-30 1983-05-09 Vertical seismic profiling

Publications (3)

Publication Number Publication Date
NO834389L NO834389L (no) 1984-06-01
NO166259B true NO166259B (no) 1991-03-11
NO166259C NO166259C (no) 1991-06-19

Family

ID=26284532

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
NO834389A NO166259C (no) 1982-11-30 1983-11-29 Vertikal seismisk profilering.

Country Status (1)

Country Link
NO (1) NO166259C (no)

Also Published As

Publication number Publication date
NO166259C (no) 1991-06-19
NO834389L (no) 1984-06-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Lavergne et al. Inversion of seismograms and pseudo velocity logs
Toomey et al. Tomographic imaging of the shallow crustal structure of the East Pacific Rise at 9° 30′ N
US6738715B2 (en) Method for attenuating noise in seismic data
Yu Offset-amplitude variation and controlled-amplitude processing
EP1660914B1 (en) Method for attenuating water layer multiples in a seismic survey
AU687590B2 (en) Method of processing seismic data having multiple reflection noise
Dragoset et al. Ocean-bottom cable dual-sensor scaling
Berryhill Submarine canyons: Velocity replacement by wave-equation datuming before stack
NO327298B1 (no) Fremgangsmate for demping av reverberasjon ved hjelp av en trykk-hastighetsbunnkabel
US20070076525A1 (en) Coherent wave energy removal from seismic data
GB2440276A (en) Processing seismic data acquired using three or more over/under streamers and/or sources
NO306648B1 (no) Fremgangsmåte for å dempe uönskede data som multipler ved bruk av begrensende krysskorrelasjon
CA2225504C (en) Method for measuring the water bottom reflectivity
EP0247813A2 (en) A process for directly detecting the presence of hydrocarbons in a rock formation
US4581724A (en) Method for determining source and receiver statics in marine seismic exploration
Caughlin et al. The detection and development of Silurian reefs in northern Michigan
US4415997A (en) Method for determining source and receiver statics in marine seismic exploration
Lee et al. Computer processing of vertical seismic profile data
Bradford et al. Imaging a shallow aquifer in temperate glacial sediments using seismic reflection profiling with DMO processing
Ahmed Application of mode-converted shear waves to rock-property estimation from vertical seismic profiling data
Mosegaard et al. Monte Carlo analysis of seismic reflections from Moho and the W reflector
Khalil et al. Full-waveform processing and interpretation of kilohertz cross-well seismic data
Landrø et al. Target-oriented AVO inversion of data from Valhall and Hod fields
GB2180936A (en) A method of seismic exploration including processing shear wave data
RU2381529C1 (ru) Способ устранения искажающего влияния верхней части разреза в сейсморазведке