LV15375B - Termiskā spektra diapazonā infrasarkanā un ultravioletā starojuma līmeni samazinošs tekstilmateriāls - Google Patents

Termiskā spektra diapazonā infrasarkanā un ultravioletā starojuma līmeni samazinošs tekstilmateriāls Download PDF

Info

Publication number
LV15375B
LV15375B LV170091A LV170091A LV15375B LV 15375 B LV15375 B LV 15375B LV 170091 A LV170091 A LV 170091A LV 170091 A LV170091 A LV 170091A LV 15375 B LV15375 B LV 15375B
Authority
LV
Latvia
Prior art keywords
interlayer
textile material
polypropylene
yarn
fiber
Prior art date
Application number
LV170091A
Other languages
English (en)
Other versions
LV15375A (lv
Inventor
Inga ĻAŠENKO
Olga Kononova
Andrejs KRASŅIKOVS
Juris Ķiploks
Arta Viļuma-Gudmona
Armands Šenfelds
Original Assignee
Rīgas Tehniskā Universitāte
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rīgas Tehniskā Universitāte filed Critical Rīgas Tehniskā Universitāte
Priority to LV170091A priority Critical patent/LV15375B/lv
Publication of LV15375A publication Critical patent/LV15375A/lv
Publication of LV15375B publication Critical patent/LV15375B/lv

Links

Landscapes

  • Chemical Or Physical Treatment Of Fibers (AREA)

Description

[001] Izgudrojums attiecas uz tekstila ražošanas nozari un ir paredzēts izmantošanai kā maskēšanās un aizsega līdzeklis. Tāpat izgudrojums var tikt izmantots, lai palielinātu kamuflāžas kostīma kvalitāti, ļaujot ievērojami samazināt silta maskējamā objekta redzamību infrasarkanā starojuma diapazonā.
Zināmais tehnikas līmenis [002] Ir zināmi daudzi tekstilmateriāli kamuflāžas kostīmu izstrādei, kuri efektīvi aizsargā infrasarkanā starojuma (IS) diapazonā, tie ir daudzslāņu pārklājumi, pamatā plēvju un šķiedru materiāla ar nanodaļiņu ieslēgumu [1-6].
[003] Katram maskēšanas pārklājuma slānim ir jāsamazina infrasarkanais starojums attiecīgajā viļņu diapazonā: redzamajā, tuva infrasarkanā spektra, termovizora un radiolokācijas. Šādus risinājumus izstrādā vairākas kompānijas, tādas kā Intermat (Grieķija), Saab Barracuda (ASV), SSZ (Šveice), GMA (Kanāda), Fibrotex (Izraēla). To darbu galvenais mērķis ir sensoru atrašanās tāluma samazināšana, pateicoties siltuma emisijai, ar mērķi „apmānīt” siltuma starojuma atklāšanas devējus, tajā pašā laikā samazināt radiosignālus un objekta atstarošanas efektīvo lauku. To nodrošina pateicoties ne tikai emisijas samazināšanas dēļ, bet arī ar raksturlielumu pielāgošanu tā, lai „izlīdzinātu” objektu un fonu. Svarīgs apstāklis - termovizors „redz” nevis objekta temperatūru, bet objekta un fona temperatūras starpību. T.i., ja cilvēkam uzvilktu kostīmu, kas pavisam nelaiž cauri siltumu un novietotu to siltas mājas sienas fonā, termovizorā būtu skaidri redzama tumša figūra uz gaiša fona. Tāpēc maskēšanai no termovizora novērošanas ir svarīga objekta un apkārtējās vides kontrasta neesamība.
[004] Turklāt, ņemot vērā tendenci (dokuments AEP-31, ASV) jaunu pārklājumu veidu izstrādes sfērā (militārās tehnikas maskēšana, militāru tērpu audumi un specializēti maskēšanās tīkli) ir nepieciešams veidot produktus uz ūdens bāzes dabas aizsardzības likumdošanas dēļ, kura prasa gaistošu organisko komponentu samazināšanu.
[005] Izgudrojumam pēc tehniskās būtības tuvākais risinājums ir multispektrāla selektīvi atstarojoša struktūra saskaņā ar patentu [7], kas ir izvēlēts par prototipu. Kamuflāžas materiāls veido aizsardzību infrasarkanā starojuma diapazonā, šis materiāls satur pēc spektrālā raksturojuma fona virsmai tuvu ārējo slāni un iekšējo slāni ar zemu siltumvadāmību. Kā ārējais slānis tika izvēlēts šķiedrains acetilcelulozes materiāls, zināms kā Petrjanova acetilcelulozes filtrs (PAF), ar niķeļa nanodaļiņu ieslēgumu. Kā iekšējais slānis tika izvēlēts infrasarkanā starojuma spektra daļai mazcaurlaidTgs materiāls, kas sastāv no izolācijas pārklājuma, no aerogela un stiegrota neausta stikla šķiedras materiāla. Turklāt starp norādītajiem slāņiem tiek ievietots starpslānis no ar ūdeni piesātināta augstmolekulāra gēla, kuram ir spēja ātri iztvaikot ārējā vidē. Prototipa tehniskais rezultāts - maskēšanās īpašību nodrošināšana plašākā infrasarkanā starojuma spektra daļas diapazonā un pašstarojuma intensitātes reducēšana līdz apkārtējā fona līmenim.
[005] Prototipa trīsslāņu materiāla analīzes rezultātā tika konstatēts, ka starpslānis veido izolētu čaulu gaisa slāņa pamatā (gaiss tiek noturēts ar telpisku šķiedrmateriālu) vai gēla pamatā. Augstmolekulāriem gēliem - augstmolekulāro savienojumu šķidrumu ūdenī vai ūdens un etanola maisījumā (pie koncentrācijas ap 20 %) veidā - piemīt augsta viskozitāte, kas kavē to izplūšanu un caursūkšanos. Pateicoties tam tie, iztvaikojot šķidrumam, var diezgan ilgi radīt dzesējošu efektu. Bet starpslāņa hermētiskuma zušanas gadījumā notiks arī funkcionalitātes zušana. Līdz ar to starpslāņa funkcionalitātes un liekā siltuma izstarošanās plaša spektra diapazonā no kamuflāžas kostīma virsmas problēmas prototips pilnībā neatrisina. Kamuflāžas kostīms neizbēgami sasilst no maskējamā objekta un tā atrašanās vieta varētu tikt noteikta ar termovizoriem, tāpat arī termovizoru kvalitāte nepārtraukti pilnveidojas [8].
Izgudrojuma mērķis un būtība [006] Izgudrojuma mērķis ir paaugstināt kamuflāžas tekstilmateriāla maskēšanas efektivitāti (atstarošanās koeficientu) vienlaicīgi divos virzienos ar atstarošanās nodrošinājumu, līdzīgi atstarošanai no fona virsmas, plašāka spektra diapazonā un maskējamā objekta siltuma izdalīšanās neitralizāciju, kā arī nodrošināt starpslāņa funkcionalitāti.
[007] Izgudrojuma mērķis tiek sasniegts pateicoties tam, ka tekstilmateriāls (1) (1. zīm.) starojuma samazināšanai infrasarkanā un ultravioletā starojuma diapazonā satur absorbējošo un atstarojošo slāņu komplektu, turklāt slāņu skaits ir ierobežots ar ārējo, starpslāni un iekšējo slāņiem. Turklāt ārējais slānis (2) (1. zīm.) ir izgatavots no siltumizolācijas materiāla ar atstarošanas spektrālo raksturlīkni, kas ir līdzīga fona virsmas atstarošanas spektrālajai raksturlīknei, vēlams, no acetilcelulozes. Iekšējo slāni (4) (1. zīm.) vēlams izgatavot no materiāla, kas sastāv no aerogela un stiegrota neausta stikla šķiedras materiāla veidota izolācijas pārklājuma (biezums vēlams 3 mm), kurš aizkavē infrasarkano starojumu. Starpslānis (3) (1. zīm.) ir kombinēts telpiski apjomīgs pinums, vēlams, vienkārtains kulirētas trikotāžas rakstainā plīša pinums, kura viena puse satur plīša caurvelci, savukārt otra puse ir gluda, turklāt starpslāņa plīša caurvelce ir pavērsta uz iekšējo slāni, bet starpslāņa gludā puse ir pavērsta uz ārējo slāni, turklāt starpslāņa šķiedru kompleksa sastāvā ir iekļauta: dabīga dzija, vēlams merino vilnas ķemmdzija (3) (2. zīm.), sintētiski pavedieni, vēlams polipropilēna šķiedra (1) (2. zīm.), metalizēti pavedieni (2) (2. zīm.), vēlams alumīnija pavedieni, šādā komponentu attiecībā (masas %): merino vilnas ķemmdzija (monošķiedras diametrs 16 pm), 34 Nm/1 45-55, polipropilēna pavedieni, teksturēts, 16,0 Тех 35^45 un alumīnija pavedieni, 117/17 dtex Z tums+B, dubultais pārklājums 20-30.
[008] Alternatīvais risinājums: tekstilmateriāla (1) (1. zīm.) starpslānis (3) (1. zīm.) ir veidots kombinētā telpiski apjomīgā pinumā, vēlams, vienkārtainā kulirētas trikotāžas rakstainā plīša pinumā; šķiedru kompleksa sastāvs ietver: dabīgu dziju, vēlams, merino vilnas ķemmdziju (3) (2. zīm.), sintētiskus pavedienus, polipropilēna šķiedras (1) (2. zīm.), metalizētus pavedienus, sudraba vai zelta pavedienus (2) (2. zīm.), šādā komponentu attiecībā (masas %): merino vilnas ķemmdzija (monošķiedras diametrs 16 pm), 34 Nm/1 45-55, polipropilēna pavedieni, teksturēts, 16,0 Тех 35-45 un metalizēti pavedieni, sudraba vai zelta pavedieni 117/17 dtex Z tums+B, dubults pārklājums 20-30.
[009] Starpslāņa iegūšanas metode tika nodrošināta ar to, ka materiāla gludā puse ir impregnēta ar suspensijas kompleksu, kas satur 5 % sukcinīta (vēlamais daļiņu izmērs 300-500 nm) un 5 % silīcija dioksīda (vēlamais daļiņu izmērs 15-20 nm), izmantojot sola-gela tehnoloģiju. Starpslānis ir lokalizēts starp ārējo un iekšējo slāni tā, lai plīša caurvelce ir pavērsta uz iekšējo slāni, bet starpslāņa gludā puse ir pavērsta uz ārējo slāni, turklāt starpslāņa impregnētā daļa ir pavērsta uz arējā slāņa pusi.
[010] Izgudrojums ir skaidrots ar šādiem zīmējumiem:
1. zīm. Kamuflāžas kostīma trīs slāņu tekstilmateriāls (1): ārējais slānis - šķiedrains aceti[celulozes materiāls (2), starpslānis ir kombinēts telpiski apjomīgs pinums (3), iekšējais slānis - materiāls, kas sastāv no aerogela un stiegrota neausta stikla šķiedras materiāla veidota izolācijas pārklājuma (4).
2. zīm. Vienkārtainas kulirētas trikotāžas rakstainais plīša pinums: polipropilēna šķiedra (1), sudraba pavedieni (2), merino vilnas ķemmdzija (3).
3. zīm. Starpslāņa, atkarībā no lokalizācijas materiālā, aizsardzība infrasarkanā starojuma (IS) diapazonā, kur 1 - starpslānis ir lokalizēts starp ārējo un iekšējo slāni tā, lai plīša caurvelce ir pavērsta uz ārējā slāņa pusi, bet starpslāņa gludā impregnētā daļa ir pavērsta uz iekšējā slāņa pusi; 2 - starpslānis ir izvietots starp ārējo un iekšējo slāni tā, lai plīša caurvelce ir pavērsta uz iekšējā slāņa pusi, bet starpslāņa gludā impregnētā daļa ir pavērsta uz arējā slāņa pusi.
4. zīm. Impregnēta tekstilmateriāla aizsardzība ultravioletā starojuma (UV) diapazonā atkarībā no cilpas struktūras.
5. zīm. Maskēšanas kostīma aizsardzības pakāpes analīzē ar termovizoru TilO.
Izgudrojuma realizācijas piemērs [011] Izgudrojuma vēlamā starpslāņa konstrukcija tika veidota no kompleksa šķiedru sastāva, no kuriem viens ir hidrofila šķiedra (merino vilnas ķemmdzija), kas iztvaiko lieko mitrumu uz ārējo vidi. Starpslānis ir kombinēts telpiski apjomīgs pinums, kur starpslāņa gludā puse tika impregnēta ar sukcinīta un silīcija oksīda kompleksa suspensiju, turklāt starpslāņa gludā puse ir pavērsta uz ārējo slāni.
[012] Izgudrojuma inovācija ir starpslāņa konstrukcijā, kuram piemīt dzesējošas īpašības un tajā pašā laikā termoregulāciju paaugstinošas īpašības, lai uzturētu ķermeņa komforta temperatūru, un funkcionalitāte. Tāda starpslāņa konstrukcija kopā ar ārējo un iekšējo slāni tiek pielietota pirmo reizi un ļauj efektīvi noslēpt objektu, padarot to neredzamu atrašanai termovizora darba zonā.
[013] Izgudrojums sīkāk ir paskaidrots ar piemēru, bet esošais izgudrojums nav ierobežots ar šo piemēru.
[014] Izgudrojuma ietekme (starpslāņa īpašības) uz tehniskā rezultāta sasniegšanu: starpslānim ir jābūt ar dzesējošām īpašībām, tai pašā laikā ar paaugstinātām termoregulācijas īpašībām ķermeņa komforta temperatūras uzturēšanai. Starpslānim jāabsorbē liekais siltums, kurš izveidojas aktivitātes palielināšanās laikā un jāatdod tas atpakaļ ķermenim pēc tam, kad ķermeņa temperatūra samazinājusies. Turklāt starpslānim jāabsorbē ultravioletais starojums (ar UV absorbcijas koeficientu +50).
[015] Par ārējā slāņa materiālu tika izvēlēts acetilcelulozes šķiedrmateriāls ar niķeļa nanodaļiņu ieslēgumu. Ārējā slāņa siltumizolācijas īpašības ieguva pateicoties tā šķiedrainībai. Ārējā slāņa siltumizolācijas īpašības nodrošina iespēju izlīdzināt apkārtējās vides un ārējā slāņa temperatūras, neatkarīgi no iekšējā slāņa temperatūras [9].
[016] Par iekšējā slāņa materiālu tika izvēlēts zināms mazcaurlaidīgs IS starojumam materiāls, kas sastāv no izolācijas pārklājuma no aerogela un stiegrota neausta stikla šķiedras materiāla. Aerogelam piemīt 2-5 reizes mazāka siltumvadītspēja nekā tradicionāliem siltumizolācijas materiāliem. Šis materiāls ir elastīgs, viegls, plāns un apkārtējai videi drošs materiāls. Zemā materiāla siltumvadītspēja nodrošina objekta siltuma dozētu padevi dzesējošajam starpslānim bez objekta pārkarsēšanas [10].
[017] Ņemot vērā tekstila pinuma tehnoloģiskās īpatnības un šķiedru materiālu fizikāli mehāniskos raksturlielumus, starpslāņa konstrukcija tika veidota ar kombinētu telpiski apjomīgu pinumu - vienkārtainu kulirētas trikotāžas rakstaino plīša pinumu (2. zīm.). Šķiedru kompleksais sastāvs (šķiedru procentuālā kombinācija) ir: merino vilnas ķemmdzija (monošķiedras diametrs 16 pm) - 45-55 %, polipropilēna šķiedra - 35-45 %, sudraba pavediens - 20-30 %. Starpslāņa gludā puse ir impregnēta ar suspensijas kompleksu 5 % sukcinīta (vēlamais daļiņu izmērs 300500 nm) un 5 % silīcija oksīda (vēlamais daļiņu izmērs 15-20 nm), izmantojot sola-gela tehnoloģiju. Starpslānis ir izvietots starp ārējo un iekšējo slāni tā, lai starpslāņa plīša caurvelce ir pavērsta uz iekšējo slāni, bet starpslāņa gludā impregnētā puse ir pavērsta uz ārējo slāni [11].
[018] Dotā izgudrojuma ietvaros tika pierādīts, ka IS starojuma indikatora samazināšanu nodrošina starpslāņa izvietojums. Starpslānis ir izvietots tā, lai materiāla gludā puse tiek impregnēta ar suspensijas kompleksu 5 % sukcinīta (daļiņu vēlamie izmēri 300-500 nm) un 5 % silīcija dioksīda (vēlamais daļiņu izmērs 15-20 nm), izmantojot sola-gela tehnoloģiju. Starpslānis ir izvietots starp ārējo un iekšējo slāni tā, lai plīša caurvelce ir pavērsta uz iekšējo slāni, bet starpslāņa gludā impregnētā daļa ir pavērsta uz ārējo slāni - šāds risinājums nodrošina, ka temperatūras paaugstinājums nav novērojams (3. zīm.). Turklāt pamatojoties uz metālu IS atstarošanas pētījumiem, prioritāte ir pavedieniem ar alumīnija pārklājumu (alumīnija atstarošanas līmenis ir no 92 % līdz 100 %, viļņa garumā no 200 nm līdz 5 pm; sudraba atstarošanas līmenis ir no 92 % līdz 100 %, viļņa garumā no 350 nm līdz 5 pm; zelta atstarošanas līmenis ir no 92 % līdz 100 %, viļņa garumā no 500 nm līdz 5 pm) [11].
[019] Pateicoties tam tiek nodrošināta starpslāņa funkcionalitāte kompleksā ar ārējo un iekšējo slāņiem: sviedru izdalīšanās absorbēšanu no objekta nodrošina polipropilēna šķiedras (ar sarežģīto iekšējo struktūru), kas lokalizētas materiāla pamatā un novadās uz ārējo vidi, pateicoties mitruma iztvaikošanas absorbēšanai. Termoregulāciju nodrošina kuplas merino dzijas plīša caurvelces, kas aiztur gaisu, turklāt merino šķiedras ir dobās, kas papildus nodrošina siltuma saglabāšanu un izolāciju (gaiss ir labākais izolators). Ir zināms, ka salīdzinot ar citām naturālajām šķiedrām, merino dzijai ir labākas termoregulācijas īpašības (pateicoties šķiedras sarežģītajai morfoloģiskai uzbūvei un tās bioķīmiskajām īpašībām) - vilnas tekstilmateriāli palīdz uzturēt ķermeņa virsmas mikroklimatu, novēršot auksta gaisa ātru piekļūšanu ķermeņa virsmai, t.i. ziemā vilna „silda” un vasarā vilna „dzesē”. Merino dzija ir noturīga pret ultravioleto starojumu - vilnas apģērba UPF (ultravioleta aizsardzības faktors) ir 50+. Plīša caurvelce ir kompleksa dzija, kuras sastāvā ir merino dzija un sudraba pavedieni. Sudraba pavedieni ir hidrofili, t.i. efektīvi atgrūž mitrumu, kurš pārvietojas no izstrādājuma iekšējās puses uz ārējo. Mitruma ātram pārvietojumam palīdz arī sudraba pavediena viļņu (kosinusoidāls) sadalījums izstrādājuma materiāla struktūrā. Sudraba pavedieni nodrošina baktericīdu efektu, tādējādi nodrošinot komforta apstākļus ķermenim 24 stundas diennaktī. Sudraba pārklājums ekranē ilgviļņu infrasarkanā spektra apgabalu ar viļņa garumu 4-14 pm, t.i. cilvēka ķermeņa elektromagnētiskais starojums atstarojas atpakaļ. Tas uzlabo asins reoloģiskās īpašības ādas un zemādas kapilārajā sistēmā, kas savukārt stimulē šūnu reģenerāciju šajos slāņos.
[020] Dotā izgudrojuma ietvaros tika pierādīts, ka starpslāņa materiāla impregnācija ar suspensijas kompleksu 1 %, 3 % un 5 % sukcinīta un 5 % silīcija dioksīda (gludas virsmas trikotāžai) UV spektra apgabalā, priekšroka ir suspensijas kompleksam ar 5 % sukcinīta un 5 % silīcija dioksīda, kas nodrošina 1,5 reizes lielāku ekranēšanu salīdzinājumā ar neimpregnētu materiālu (4. zīm.) [12].
[021] Ir zināma sukcinīta īpašība absorbēt UV starojumu (pateicoties polikarbonātu grupām), tapāt sukcinīts akumulē siltumu un pie mehāniskas berzes atdod to, silīcija dioksīds paaugstina drānas fiziski mehāniskos rādītājus, t.i., nodrošina tekstilmateriāla darba ilgizturību [13-15].
[022] Temperatūras sadalījums ārējā slānī (termoizolācijas materiāls) notiek atkarībā no gaisa telpas, kuru veido plīša caurvelces iekšpuse, temperatūras, līdz ārējās puses apkārtējas vides temperatūrai. Pateicoties tam ārējā slāņa temperatūra izlīdzinās līdz apkārtējā fona līmenim kā pēc IS starojuma atstarošanas, tā arī pēc sava siltuma starojuma (5. zīm.).
[023] Izgudrojuma realizācijas tehniskais efekts: tekstilmateriāls nodrošina maskēšanas īpašības kamuflāžas kostīmam plašākā IS un UV spektra diapazonā, pašstarojuma intensitāte tiek izlīdzināta līdz apkārtējā fona līmenim, tajā skaitā nodrošināta starpslāņa funkcionalitāte.
[024] Tika izstrādāts tekstilmateriāls starojuma samazināšanai infrasarkanā un ultravioletā starojuma diapazonā, kas satur absorbējošo un atstarojošo slāņu komplektu, kurā slāņu skaits ir ierobežots ar ārējo, starpslāni un iekšējo slāni. Turklāt ārējais slānis ir izveidots no siltumizolācijas materiāla ar atstarošanas spektrālo raksturlīkni, kas ir līdzīga fona virsmas atstarošanas spektrālajai raksturlīknei. Iekšējais slānis ir veidots no siltumizolācijas materiāla, kurš aizkavē infrasarkano starojumu. Starpslānis ir veidots no kombinēta telpiski apjomīga pinuma, vēlams, no vienkārtaina kul īrētas trikotāžas rakstainā plīša pinuma, kura šķiedru kompleksa sastāvā ir iekļauta: merino vilnas ķemmdzija, polipropilēna šķiedra un metalizēts pavediens.
Izmantotie informācijas avoti
1. Pearlmutter et al. 2007 Integrated modeling of pedestrian energy exchange and thermal comfort in urban street canyons.
2. WO2011066595Al 2011-06-09 Solarmodul und coextrudatkorper.
3. Liu et al.2009 Structural color change in longhorn beetles Tmesistemus isabellae.
4. Conselice et al.2000 Panchromatic Study of Nearby Ultraviolet-bright Starburst Galaxies: Implications for Massive Star Formation and High-Redshift Galaxies.
5. Rimmele et al.2011 Solar adaptive optics.
6. Musculus et al.2008 Gradient effects on two-color soot optical pyrometry in a heavy-duty DI diesel engine.
7. A. Potekaev et al, RU 2560007C2, 2015-08-20, Camouflage material of infrared range.
8. Omrane et al. 2004 Temperature measurements of single droplets by use of laser-induced phosphorescence.
9. High-molecular compounds //Arzakov M. et al http://vms-praktikum.narod.ru/vmsbaku.pdf
10. Material «Pyrogel XT». http://www.aerogel.com/Aspen_Aerogels_Pyrogel_XT.pdf
ILL Lyashenko “Amber Way: Towards the Future of Latvia in the World”// ISBN 978-9934507-74-8, research methods book, publishing house: Apgāds Mantojums, Riga, Latvia, 2014, - p. 224.
12. I. Lyashenko, Arta Viļuma-Gudmona, Dace Grauda, Jūlija Rombovska. UV protection finishing of natural and blend textiles using Succinite micro-particles. Int.conf., Book of Proceedings, 8th INTERNATIONAL TEXTILE, CLOTHING & DESIGN CONFERENCE Magic World of Textiles, October 02nd to 05th 2016, DUBROVNIK, CROATIA, ISSN 18477275, pp.183-188, 2016.
13. I. Lyashenko, Seergejs Gaidukovs, Jūlija Rombovska. “Manufacturing of Amber Particles Suitable for Composite Fiber Melt Spinning” // PROCEEDINGS OF THE LATVIAN ACADEMY OF SCIENCES. Section B, Vol. 70 (2016), No. 2 (701), ISSN 1407-009X, pp. 5157.
14. Dace Grauda, Lada Bumbure, Inga Lyashenko, Alexei Katashev, Yuri Dekhtyar, and Isaak Rashal. “Amber Particles as Living Plant Cell Markers in Flow Cytometry” H PROCEEDINGS
OF THE LATVIAN ACADEMY OF SCIENCES. Section B, Vol. 69 (2015), No. 3 (696), pp. 7781. DOI: 10.1515/prolas-2015-0011, ISSN 1407-009X.
15. I. Lyashenko, Seergejs Gaidukovs, Jūlija Rombovska. “Manufacturing of Amber Particles Suitable for Composite Fiber Melt Spinning” // PROCEEDINGS OF THE LATVIAN ACADEMY OF SCIENCES. Section B, Vol. 70 (2016), No. 2 (701), ISSN 1407-009X, pp. 5157.

Claims (5)

1. Termiskā spektra diapazonā infrasarkanā un ultravioletā starojuma līmeni samazinošs tekstilmateriāls, kas satur absorbējoša un atstarojoša slāņa komplektu, kas ietver ārējo slāni, starpslāni un iekšējo slāni, turklāt ārējais slānis ir no siltumizolācijas materiāla ar atstarošanas spektrālo raksturlīkni, kas ir līdzīga fona virsmas atstarošanas spektrālajai raksturlīknei, savukārt iekšējais slānis ir no aerogela izolācijas pārklājuma un stiegrota neausta stikla šķiedras materiāla, kas atšķiras ar to, ka starpslānis ir vienkārtains kulirētas trikotāžas rakstainais plīša pinums, kura viena puse satur plīša caurvelci, savukārt otra puse ir gluda, turklāt starpslāņa plīša caurvelce ir pavērsta uz iekšējo slāni, bet starpslāņa gludā puse ir pavērsta uz ārējo slāni, turklāt starpslāņa šķiedru kompleksa sastāvā ir dabīga dzija, sintētiskie pavedieni un metalizēti pavedieni.
2. Tekstilmateriāls saskaņā ar 1. pretenziju, kas atšķiras ar to, ka starpslāņa šķiedru komplekss ietver ķemmdziju no merino vilnas, polipropilēna šķiedras un alumīnija pavedienus šādā komponentu attiecībā (masas %):
ķemmdzija no merino vilnas (monošķiedras diametrs 16 pm), 34 Nm/1 45-55, polipropilēna teksturēti pavedieni, 16,0 Тех 35-45 un alumīnija pavedieni, 117/17 dtex Z tums+B, dubults pārklājums 20-30.
3. Tekstilmateriāls saskaņā ar 1. pretenziju, kas atšķiras ar to, ka starpslāņa šķiedru komplekss ietver merino vilnas ķemmdziju, polipropilēna šķiedras un sudraba pavedienus šādā komponentu attiecībā (masas %):
merino vilnas ķemmdzija (monošķiedras diametrs 16 pm), 34 Nm/1 45-55, polipropilēna teksturēti pavedieni, 16,0 Тех 35^-5 un sudraba pavedieni, 117/17 dtex Z tums+B, dubults pārklājums 20-30.
4. Tekstilmateriāls saskaņā ar 1. pretenziju, kas atšķiras ar to, ka starpslāņa šķiedru komplekss ietver merino vilnas ķemmdziju, polipropilēna šķiedras un zelta pavedienus šādā komponentu attiecībā (masas %):
merino vilnas ķemmdzija (monošķiedras diametrs 16 pm), 34 Nm/1 45-55, polipropilēna teksturēti pavedieni, 16,0 Тех 35^15 un zelta pavedieni, 117/17 dtex Z tums+B, dubults pārklājums 20-30.
5. Tekstilmateriāla saskaņā ar jebkuru no 1. līdz 4. pretenzijai starpslāņa iegūšanas metode, kas raksturīga ar to, ka starpslāņa gludā puse tiek impregnēta ar suspensijas kompleksu, kas satur 5 % sukcinīta (vēlamais daļiņu izmērs 300-500 nm) un 5 % silīcija dioksīda (vēlamie daļiņu izmēri 15-20 nm), izmantojot sola-gela tehnoloģiju.
LV170091A 2017-12-14 2017-12-14 Termiskā spektra diapazonā infrasarkanā un ultravioletā starojuma līmeni samazinošs tekstilmateriāls LV15375B (lv)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LV170091A LV15375B (lv) 2017-12-14 2017-12-14 Termiskā spektra diapazonā infrasarkanā un ultravioletā starojuma līmeni samazinošs tekstilmateriāls

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LV170091A LV15375B (lv) 2017-12-14 2017-12-14 Termiskā spektra diapazonā infrasarkanā un ultravioletā starojuma līmeni samazinošs tekstilmateriāls

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LV15375A LV15375A (lv) 2018-11-20
LV15375B true LV15375B (lv) 2019-11-20

Family

ID=64268632

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LV170091A LV15375B (lv) 2017-12-14 2017-12-14 Termiskā spektra diapazonā infrasarkanā un ultravioletā starojuma līmeni samazinošs tekstilmateriāls

Country Status (1)

Country Link
LV (1) LV15375B (lv)

Also Published As

Publication number Publication date
LV15375A (lv) 2018-11-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8918919B2 (en) Infrared-reflecting covering material
CN106142755B (zh) 具有选择性辐射滤波器的多层织物
Kim et al. Selectively enhancing solar scattering for direct radiative cooling through control of polymer nanofiber morphology
RU2127194C1 (ru) Материал с покрытием, отражающим инфракрасное излучение
JP4031047B2 (ja) 赤外線反射性カバー
JP2021512228A (ja) 受動的放射性屋外個人冷却用のスペクトル選択的織物
CN108778012A (zh) 用于人体冷却和加热的红外透明的多孔聚合物纺织物
US11865810B2 (en) Radiative-heating clothing fabric with colors
RU2403328C1 (ru) Материал, отражающий инфракрасное излучение
JP2002038360A (ja) 水分制御及び改良された熱特性を有するダブル編み編成布
JP2024501236A (ja) 断熱基材製品及びその製造方法
CN102356192A (zh) 金属化的动物舍窗帘
RU2490379C1 (ru) Двусторонний многослойный камуфлирующий материал
LV15375B (lv) Termiskā spektra diapazonā infrasarkanā un ultravioletā starojuma līmeni samazinošs tekstilmateriāls
CN210529350U (zh) 一种金属化复合织物
CN113622204A (zh) 一种保温与散热双功能热管理织物及其制备方法
KR100504675B1 (ko) 온도조절 기능을 갖는 인공지능형 초발수 흡수속건성 원단
CN205512458U (zh) 防寒锁暖运动服
JP4563773B2 (ja) 蓄熱保温性衣料
Alvi et al. Fabrication of Multifunctional Tents Using Canvas Fabric
WO2023215631A1 (en) Reflective prismatic fiber and reflective material incorporating said reflective prismatic fibers
RU2676574C1 (ru) Многослойный низкоэмиссионный материал
CN115891338B (zh) 一种保暖织物材料及制备方法
RU2560007C2 (ru) Камуфляжный материал инфракрасного диапазона
Militký et al. Sandwich Structures Reflecting Thermal Radiation Produced by the Human Body. Polymers 2021, 13, 3309