LV14202B - Organiskā un organominerālā mēslojuma iegūšanas paņēmiens un ražošanas iekārta - Google Patents

Organiskā un organominerālā mēslojuma iegūšanas paņēmiens un ražošanas iekārta Download PDF

Info

Publication number
LV14202B
LV14202B LVP-10-84A LV100084A LV14202B LV 14202 B LV14202 B LV 14202B LV 100084 A LV100084 A LV 100084A LV 14202 B LV14202 B LV 14202B
Authority
LV
Latvia
Prior art keywords
peat
sapropel
organic
volume
mineral
Prior art date
Application number
LVP-10-84A
Other languages
English (en)
Other versions
LV14202A (lv
Inventor
Vladimirs Butovs
Karina Stankevica
Original Assignee
Vladimirs Butovs
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vladimirs Butovs filed Critical Vladimirs Butovs
Priority to LVP-10-84A priority Critical patent/LV14202B/lv
Publication of LV14202A publication Critical patent/LV14202A/lv
Publication of LV14202B publication Critical patent/LV14202B/lv

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/10Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture
    • Y02A40/20Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Description

IZGUDROJUMA APRAKSTS
Izgudrojums attiecas uz organiskā un organominerālā mēslojuma ražošanu no kūdras un sapropeļa, ko var izmantot lauksaimniecībā, ekoloģiski tīrā lauksaimniecībā, dārzkopībā.
Ir zināms organiskā un organominerālā mēslojuma iegūšanas paņēmiens, kad kūdra ar mitrumu 40 - 50% tiek sajaukta ar organisko un organominerālo sapropeli ar mitrumu, kas atbilst tā plūstamības - plastiskajam stāvoklim, t.i. dabīgā mitrumā, tilpuma attiecībās, kas tiek regulētas mainot kūdras padevējbunkura loga šķērsgriezumu, bet sapropeli - mainot pad.evējcauruļvada aizbīdņa stāvokli. Pēc tam 1.5 mēneša laikā maisījums tiek kompostēts. Šī izgudrojuma nepilnība ir mēslojuma izgatavošanas procesa ilgums un apstāklis, ka nevar kontrolēt iegūstamā mēslojuma mitrumu. - autorapliecība SU No 1198048, MKH C05F7/00, 11/00, public. 15.12.1985.
Tuvāks analogs piedāvātajam izgudrojumam ir “Sapropeļa mēslojuma iegūšanas paņēmiens”, kas paredz sapropeli dabīgā mitrumā sajaukt ar izžāvētu un sasmalcinātu kūdru noteiktās attiecībās. - RU No 2336253, ΜΠΚ C05F7/00, 11/00, public. 20.10.2008. Iekārtas sastāvā, kas tiek piedāvāta ar šo iegūšanas paņēmienu, ir uzkrāj ējbunkurs, aprīkots ar gliemeždozatoru sapropeļa padevei uz jaucēju, transportieris kūdras padevei uz dezintegratoru, kur tiek veikta kūdras sasmalcināšana un žāvēšana. Šī paņēmiena un iekārtas nepilnība - kūdras sasmalcināšana līdz 100 mkm labākai mitruma adsorbcijai no sapropeļa, nepiedod augsnei pietiekamu porainību. Kā arī, ar šo metodi un iekārtām nav iespējams kontrolēt stabilu mēslojuma receptūru, jo, ja tiek kontrolēts gala produkta mitrums, nav iespējams ievērot sapropeļa un kūdras proporcijas jaukšanas laikā. Tas tā notiek tādēļ, ka kūdra, kas tiek padota pārstrādei uz dezintegratoru, satur mitrumu no 40 līdz 60%. Tādēļ kūdra, kas tiek pārstrādāta dezintegratorā, rezultātā satur ievērojumu mitruma daudzumu - no 20 līdz 45%. Ja ņem vērā, ka. sapropeļa iegulām ezerā ir dažāds blīvums, un, atkarībā no iegulu slāņiem, sapropeļa iegūšanas laikā no ezera, tā plastiskums un, attiecīgi, mitrums būs dažādi: augšējā iegulu slānī sapropelis ir ar mazāku blīvumu, un tam ir ievērojami augstāks mitruma saturs nekā zemākajiem slāņiem. Jo dziļāks sapropeļa slānis, jo tas ir blīvāks un, attiecīgi, mazāk satur mitrumu. Šie slāņi atšķiras arī pēc sastāva. Vienā un tajā pašā ezerā var būt dažādi sapropeļi pēc klasifikācijas. Tādēļ, kontrolējot gatavā produkta mitrumu, nav iespējams precīzi ievērot sajaucamo komponentu attiecības, kā rezultātā sajauktā mēslojuma sastāvs vienmēr ir neviendabīgs.
Izgudrojuma pamatā ir izvirzīts uzdevums - uzlabot mēslojuma kvalitāti, kā arī iegūt plaša spektra mēslojumu lauksaimniecības kultūru ražības paaugstināšanai. Piedāvātais paņēmiens dod iespēju bagātināt kūdras - sapropeļa maisījumus ar barības vielām, izmantot organiskās piedevas un minerālvielas, t.i. koku mizas, putnu mēslus, koka zāģskaidas, kaļķus, uzraudzētu perlītu, minerālās piedevas, kopā pēc dažādām receptūrām, kā ari atsevišķi. Pateicoties tam, ka ir iespējama izejvielu mitruma un tilpuma kontrole, kā arī pievienojamā sapropeļa mitruma kontrole, rodas iespēja ražot mēslojumu ar sākumā paredzēto receptūru un kvalitāti. Izvirzītais uzdevums ir sasniedzams tādejādi, ka organiskā un organominerālā mēslojuma ražošanas paņēmienā, kas paredz kūdras un sapropeļa sajaukšanu, tiek pievienotas organiskās un/vai minerālās piedevas, tiek noteikts kūdras mitrums un apjoms, pēc tam tiek veikta kūdras termiskā apstrāde žāvēšanas procesā un/vai sterilizēšana žāvēšanas iekārtā, pēc tam tiek pievienots sapropelis dabīgā mitrumā. Piedāvātais paņēmiens dod iespēju noteikt sapropeļa mitrumu līdz tā padevei uz jaucēju.
Ps * Wsm
Wt - [Wud - (Wsa - Wud)*K]
Kur: Vsm - kūdras tilpums, kas tiek padots uz pārstrādi laika vienībā (m3/min);
Ps - maisījuma tilpuma vienība, kas iziet cauri žāvēšanas iekārtai laika vienībā (m3/min); Wsm - maisījuma tilpuma relatīvā mitruma zudumi Ps (%);
W t - sākotnējās kūdras relatīvais mitrums (%);
Wud - ražojamā mēslojuma relatīvais mitrums (%);
Wsa - sapropeļa relatīvais mitrums (%);
K sapropeļa un kūdras tilpuma daļu attiecība ražojamā mēslojumā.
Piedāvātais paņēmiens dod iespēju noteikt sapropeļa mitrumu līdz tā padevei uz jaucēju.
Iekārtas sastavā, kas tiek piedāvāta organiskā un organominerālā mēslojuma ražošanai, ir kūdras padevējbunkurs, sapropeļa padevējbunkurs, minerālo un organisko piedevu dozatori un transportieri, transportlentes galā pirms kūdras un sapropeļa jaucēja ir uzstādīta žāvēšanas iekārta, kā arī pirms minerālo un organisko piedevu dozatorieim ir uzstādīti kūdras mitruma un tilpuma padeves kontroles devēji. Iekārta ir aprīkota ar žāvēšanas, karsēšanas, komponentu jaukšanas laika kontroles skaitļošanas kompleksu. lence aprīkota ar maisījuma mitruma un tilpuma kontroles devējiem pēc žāvēšanas iekārtas.
Piedāvātais paņēmiens tiek īstenots sekojoši:
Uzkrājējbunkurā tiek iekrauta izsijāta un attīrīta no mehāniskiem ieslēgumiem kūdra, kas ar gliemežpadevēju tiek padota uz transportlenti (kūdras padeves ātrums tiek regulēts ar gliemežpadevēju griešanās ātrumu), kūdras tilpums un mitrums tiek noteikti ar devēju palīdzību. Atkarībā no kūdras padeves tilpuma tiek noteikts organisko piedevu nepieciešamais daudzums, kas kūdrai tiek pievienots pirmajā maisījuma sagatavošanas posmā. Pēc organisko piedevu pievienošanas kūdra tiek padota papildus kalcinēšanai un mineralizācijai saskaņā ar > ' __ ___ noteikto receptūru (ja tas plānots iegūstamajam produktam). Talak bagatinata kūdra tiek padota uz žāvēšanas iekārtu un/vai sterilizāciju pēc noteiktajiem parametriem. Kūdras padeves tilpuma kontrole tiek veikta pēc iepriekš uzrādītās formulas. Pēc šī procesa pabeigšanas kūdra, kas izžāvēta un bagātināta līdz noteiktiem parametriem, tiek padota uz jaucēju, uz kurieni tiek padots arī sapropelis dabīgā mitrumā. Gatavais produkts tiek padots uz iepakošanas mehānismu.
Piedāvātais organiskā un organominerālā mēslojuma ražošanas paņēmiens un iekārta tā īstenošanai shematiski attēlots rasējumā (l.fig.).
Organiskā un organominerālā mēslojuma ražošanas iekārta satur kūdras padevējbunkuru (I) , gliemeždozatoru (2), transportlenti (3), kūdras mitruma devēju (4), kūdras tilpuma devēju (5), apūdeņošanas iekārtu (6). Iekārtas sastāvā ir arī minerālo un organisko piedevu dozatori (7) un (8) kūdras bagātināšanai, žāvēšanas iekārta (9), sausas un bagātinātas kūdras transportieris (10), sausas un bagātinātas kūdras mitruma kontroles devējs (11), sausas un bagātinātas kūdras tilpuma kontroles devējs (12), jaucējs (13), sapropeļa padevējbunkurs (14), kas aprīkots ar sapropeļa mitruma noteikšanas devēju (15) un gliemeždozatoru (16). Iekārta ir aprīkota ar skaitļošanas kompleksu (17), kas veic pārstrādājamās kūdras un sapropeļa apjoma un mitruma, kūdras bagātināšanai nepieciešamo organisko un minerālo piedevu padeves kontroli, kā arī žāvēšanu t.i. bagātinātās kūdras karsēšanas laiku un temperatūru, sapropeļa padeves apjomu un mitrumu, bagātinātās kūdras un sapropeļa sajaukšanas laiku, kā arī iepakošanas mehānisma (18) darbības ātrumu. Kūdras mitruma un tilpuma kontroles devēji (4) un (5) izvietoti pirms organisko un minerālo piedevu dozatora, kūdras mitruma un tilpuma kontroles devēji (10) un (II) ir izvietoti pēc žāvēšanas iekārtas, sapropeļa mitruma noteikšanas devējs (15) izvietots sapropeļa padevējbunkurā (14), kas dod iespēju iegūt mēslojumu pēc stingri noteiktas receptūras. Žāvēšanas iekārta izvietota transportlentes (3) galā pirms kūdras un sapropeļa jaucēja (13). Šāds žāvēšanas iekārtas izvietojums dod iespēju iegūt vēlamos bagātinātās kūdras mitruma un tilpuma parametrus un, tādejādi, kontrolēt precīzas jau līdz noteiktiem parametriem izžāvētas, bagātinātas kūdras un sapropeļa dabīgā mitrumā attiecības. Organiskā un organominerālā mēslojuma ražošanas iekārta var strādāt nepārtrauktā režīmā, ražojot organisko kā arī organominerālo mēslojumu pēc vēlamās receptūras.
Iekārta, kas realizē piedāvāto paņēmienu, darbojas sekojoši:
Kūdra, kas izsijāta un attīrīta no mehāniskiem ieslēgumiem, no padevējbunkura (1) ar gliemeždozatoru (2), kura ātrums tiek regulēts ar frekvences regulatoru, tiek padota uz transportlenti (3). Ar devējiem (4) un (5) tiek noteikts padotās kūdras mitrums un apjoms.
Ar skaitļošanas kompleksu (17), lai iegūtu mēslojumu ar vēlamo receptūru, tiek veikta pārstrādājamās kūdras īpatnējā mitruma un aprēķinātā īpatnējā mitruma atbilstības pārbaude. Bagātinātās kūdras aprēķinātais īpatnējais mitrums pēc žāvēšanas tiek noteikts pēc formulas:
Wltn - Wud - (Wsa - Wud)*K
Kur: Vtn - kūdras relatīvais mitrums pēc žāvēšanas iekārtas mēslojuma iegūšanai ar vēlamiem parameriem (%);
Wud - ražojamā mēslojuma relatīvais mitrums (%);
Wsa - sapropeļa relatīvais mitrums (%);
K - sapropeļa un kūdras tilpuma daļu attiecība ražojamā mēslojumā.
Ja aprēķinātais mitrums ir lielāks par pārstrādei padotās kūdras īpatnējo mitrumu, kūdrai tiek pievienots ūdens no apūdeņošanas iekārtas (6) līdz brīdim, kad padotās kūdras relatīvais mitrums sasniedz parametrus Wltn = Wtn + Wsm.
Kur: Wltn - kūdras relatīvais mitrums pēc apūdeņošanas (%);
Wtn - kūdras relatīvais mitrums pēc žāvēšanas iekārtas mēslojuma iegūšanai ar vēlamiem parameriem (%);
Wsm - maisījuma tilpuma relatīvā mitruma zudumi žāvēšanas iekārtā Ps (%);
Atkarībā no padotās kūdras tilpuma tiek noteikts nepieciešamais organisko un minerālo piedevu daudzums, tiek pievienotas kūdrai no padevēj dozatoriem (7) un (8), kuru ātrums tiek regulēts ar frekvences regulētāju, pirmajā maisījuma ražošanas posmā. Pēc biopiedevu un, ja nepieciešams minerālpiedevu, pievienošanas, bagātinātais kūdras maisījums tiek padots uz žāvēšanas iekārtu (9). Ar skaitļošanas kompleksa palīdzību, kur nonāk visu devēju (4), (5) un kontroles devēju (11), (12) dati, tiek uzstādīts bagātinātās kūdras optimālais žāvēšanas režīms, un tiek regulēts dozatora (2) darbības ātrums, no kura atkarīgs kūdras padeves apjoms bagātināšanai, ko nosaka pēc formulas:
Ps * Wsm
Vsm ---------------------------------------Wt - [Wud - (Wsa - Wud)*K]
Kur: Vsm - kūdras tilpums, kas tiek padots uz pārstrādi laika vienībā (nfVmin);
Ps - maisījuma tilpuma vienība, kas iziet cauri žāvēšanas iekārtai laika vienībā (m3/min); Wsm - maisījuma tilpuma relatīvā mitruma zudumi Ps (%);
W t - sākotnējās kūdras relatīvais mitrums (%);
Wud - ražojamā mēslojuma relatīvais mitrums (%);
Wsa - sapropeļa relatīvais mitrums (%);
K - sapropeļa un kūdras tilpuma daļu attiecība ražojamā mēslojumā.
Pēc žāvēšanas iekārtas izžāvētā un bagātinātā kūdra tiek padota uz transportlenti (10), kur ar devēju (11) un (12) palīdzību-tiek veikta izžāvētās un bagātinātās kūdras mitruma un tilpuma kontrole, tālāk kūdra tiek padota uz jaucēju (13), vienlaikus no uzkrājēj bunkura (14) ar gliemeždozatoru (16), kura ātrums tiek regulēts ar frekvences regulatoru, jaucējā tiek padots sapropelis dabīgā mitrumā precīzi kontrolētā apjomā, sapropeļa mitruma kontrole tiek veikta ar devēju (15). Gatavā produkcija jaucēja pretējā galā tiek padota uz transportieri, kas to nogādā uz iepakošanas mehānismu (18) un uz noliktavu.
Visu ražošanas procesu kontrolē skaitļošanas komplekss (17), kurā pirms mēslojuma ražošanas uzsākšanas tiek ievadīti vēlamie ražojamā mēslojuma parametri. Visi dati no mitruma un tilpuma noteikšanas devējiem nonāk skaitļošanas kompleksā, kas nosaka optimālo gliemeždozatoru, transporilentu, žāvēšanas iekārtas darba režīmu.
Tādejādi, piedāvātais organiskā un organominerālā mēslojuma ražošanas paņēmiens un iekārta tā īstenošanai dod iespēju vienlaicīgi, nepārtrauktā režīmā kā bagātinātājus izmantot sapropeli dabīgā mitrumā, kā arī organiskās un minerālās piedevas atsevišķi, gan arī kopā pēc dažādas receptūras, t.i. tiek nodrošināta iespēja ražot organisko un organominerālo mēslojumu pēc iepriekš aprēķinātas noteiktas kvalitātes receptūras.

Claims (7)

  1. PRETENZIJAS
    1. Organiskā un organominerālā mēslojuma ražošanas paņēmiens, kas satur kūdras un sapropeja dabīgā mitrumā sajaukšanu, minerālo un organisko piedevu pievienošanu, kas atšķiras ar to, ka iepriekš tiek noteikts kūdras mitrums un tilpums, kas tiek padots uz ražošanu, pēc tam tiek pievienotas organiskās un/vai minerālās piedevas, žāvēšanas procesā tiek veikta kūdras termiskā apstrāde un/vai sterilizācija žāvēšanas iekārtā un tiek veikta kūdras padeves kontrole pēc sekojošas formulas:
    Ps * Wsm
    Vsm ::------------------~~~----------------Wt - [Wud - (Wsa - Wud)*K] kur:
    Vsm - kūdras tilpums, kas tiek padots uz pārstrādi laika vienībā (m2 3 4 5/min);
    Ps - maisījuma tilpuma vienība, kas iziet cauri žāvēšanas iekārtai laika vienībā (m3/min); Wsm - maisījuma tilpuma relatīvā mitruma zudumi Ps (%);
    Wt - sākotnējais kūdras relatīvais mitrums (%);
    Wud - ražojamā mēslojuma relatīvais mitrums (%);
    Wsa - sapropeļa relatīvais mitrums (%);
    K - sapropeļa un kūdras tilpuma daļu attiecība ražojamā mēslojumā; pēc tam tiek pievienots sapropelis dabīgā mitrumā.
  2. 2. Paņēmiens pēc l.p. atšķiras ar to, ka kā piedevas tiek izmantotas organiskās un neorganiskās vielas (koku mizas, putnu mēsli, koka zāģskaidas, kaļķi, uzraudzēts periīts, minerālas piedevas).
  3. 3. Paņēmiens pēc l.p. atšķiras ar to, ka kūdra pirms nonākšanas padevējbunkurā tiek attīrīta no mehāniskiem ieslēgumiem.
  4. 4. Paņēmiens pēc l.p. atšķiras ar to, ka sapropeļa mitrums tiek noteikts pirms tā padeves uz jaucēju.
  5. 5. Organiskā un organominerālā mēslojuma ražošanas iekārta satur kūdras padevējbunkuru, sapropeļa padevējbunkuru, minerālo un organisko piedevu dozatorus, transportierus, tā atšķiras ar to, ka iekārtas sastāvā ir žāvēšanas iekārta, kas izvietota transportlentes galā pirms kūdras un sapropeļa jaucēja, kā arī ir kūdras mitruma un tilpuma kontroles devēji, kas izvietoti pirms organisko un minerālo piedevu dozatoriem.
  6. 6. Iekārtā pēc 5.p. atšķiras ar to, ka iekārta ir apgadata ar sajaucamo komponentu žāvēšanas, karsēšanas un jaukšanas laika kontroles skaitļošanas kompleksu.
  7. 7. Iekārta . pēc 5.p. atšķiras ar to, ka iekārta ir apgādāta ar maisījuma mitruma un tilpuma kontroles devējiem pēc žāvēšanas iekārtas.
LVP-10-84A 2010-05-26 2010-05-26 Organiskā un organominerālā mēslojuma iegūšanas paņēmiens un ražošanas iekārta LV14202B (lv)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-10-84A LV14202B (lv) 2010-05-26 2010-05-26 Organiskā un organominerālā mēslojuma iegūšanas paņēmiens un ražošanas iekārta

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-10-84A LV14202B (lv) 2010-05-26 2010-05-26 Organiskā un organominerālā mēslojuma iegūšanas paņēmiens un ražošanas iekārta

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LV14202A LV14202A (lv) 2010-09-20
LV14202B true LV14202B (lv) 2010-12-20

Family

ID=44023275

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LVP-10-84A LV14202B (lv) 2010-05-26 2010-05-26 Organiskā un organominerālā mēslojuma iegūšanas paņēmiens un ražošanas iekārta

Country Status (1)

Country Link
LV (1) LV14202B (lv)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN113045174B (zh) * 2021-03-12 2022-09-13 内蒙古新创环境科技有限公司 一种太阳能污泥干化系统

Also Published As

Publication number Publication date
LV14202A (lv) 2010-09-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5393317A (en) Method and apparatus for producing organic based fertilizer in continuous process
FI128349B (fi) Menetelmä kasvualustan valmistamiseksi
WO2007086773A1 (fr) Procédé de fabrication d'un engrais organo-minéral granulé
DE102014019350A1 (de) Verfahren zur Herstellung von Pflanz-, oder Blumenerden, oder Spezialerden sowie diesbezügliche Erden selbst
RU2664296C1 (ru) Экочернозём обогащённый, концентрированный почвенный раствор обогащённый, способ и устройство для их получения
RU2513558C1 (ru) Способ приготовления компоста из осадка сточных вод (варианты)
JP2002248454A (ja) 有機性物質の処理装置
LV14202B (lv) Organiskā un organominerālā mēslojuma iegūšanas paņēmiens un ražošanas iekārta
RU2423335C1 (ru) Способ получения органоминерального удобрения
US9394208B2 (en) Methods to convert mealworm castings to fertilizer
RU109461U1 (ru) Поточная линия получения биологически активных средств
JPH0535117B2 (lv)
Persson et al. Impacts of organic soil amendments on forage grass production under different soil conditions
RU2336253C1 (ru) Способ получения сапропелевого удобрения
US20160297720A1 (en) Methods to convert mealworm castings to organic fertilizer
RU2621978C1 (ru) Способ получения органического удобрения
JPH04507233A (ja) 加熱処理した栽培基材と肥料を製造する方法
RU2221761C1 (ru) Способ получения комплексного органоминерального удобрения из отходов солодки голой и технологическая линия для его осуществления
US9409828B1 (en) Method for treating animal waste and other waste streams
RU2281271C1 (ru) Способ получения органического удобрения
EP0835855B1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Kompostieren von zerkleinerten biologischen Abfallstoffen
RU2794351C1 (ru) Способ получения гранулированного удобрения на основе подстилочного куриного помета и леонардита
FI67534B (fi) Foerfarande foer framstaellning av jordfoerbaettringsmedel av ko- haest- eller paelsdjursgoedsel
JPH01208385A (ja) 水産加工廃棄物等による有機質肥料の製造方法
CA1110864A (en) Method for manufacturing fertilizer from tree bark