LV13971B - Aksiālas ierosmes induktormašīna - Google Patents

Aksiālas ierosmes induktormašīna Download PDF

Info

Publication number
LV13971B
LV13971B LVP-09-72A LV090072A LV13971B LV 13971 B LV13971 B LV 13971B LV 090072 A LV090072 A LV 090072A LV 13971 B LV13971 B LV 13971B
Authority
LV
Latvia
Prior art keywords
rotor
stator
slots
teeth
magnets
Prior art date
Application number
LVP-09-72A
Other languages
English (en)
Other versions
LV13971A (lv
Inventor
Kārlis Ketners
Jānis DIRBA
Nikolajs Levins
Svetlana Orlova
Vladislavs PUGAČEVS
Original Assignee
Rīgas Tehniskā Universitāte
Fizikālās Enerģētikas Institūts
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rīgas Tehniskā Universitāte, Fizikālās Enerģētikas Institūts filed Critical Rīgas Tehniskā Universitāte
Priority to LVP-09-72A priority Critical patent/LV13971B/lv
Publication of LV13971A publication Critical patent/LV13971A/lv
Publication of LV13971B publication Critical patent/LV13971B/lv

Links

Landscapes

  • Permanent Field Magnets Of Synchronous Machinery (AREA)
  • Insulation, Fastening Of Motor, Generator Windings (AREA)

Description

154) Virsraksts: AKSIĀLAS IEROSMES INDUKTORMASINA fep Kopsavilkums: Piedāvāta aksiālas ierosmes inauktormašīna, kurā ir vienpaketes vai daudzpakešu stators 1 ar zobiem 2, enkura tinums 3, kas novietots statora rievās, kā arī ierosmes tinums (attēlā 1 parādīti tikai statora un rotora zobu un rievu fragmenti, bet ierosmes tinums nav parādīts). Rotoram 4 ar zobiem 5 nav tinumu, bet tā seklajās rievās nostiprināti augstas enerģijas magnēti 6, kas izgatavoti no magnētcieta materiāla, piemēram, no Nd-Fe-B. Rotora rievām un magnētiem ir trapecveida forma, turklāt magnēta platums bm ir vienāds ar rotora zoba platumu bz un statora zobu iedaļu ts. Rotora rievu un magnētu blakus esošās sānu malas nav paralēlas un tās atdalītas savā starpā ar nemagnētiskiemķ'iliem7, kas izgatavoti, piemēram, nostiklatekstotita. Lai palielinātu drošumu rotora elementi saskarsmes vietās tiek nostiprināti ar līmes palīdzību, bet lai samazinātu pastāvīgo magnētu plūsmas pulsācijas statora rievas veidotas kā pusaizvērtas. Enkura tinums rievās tiek nostiprināts ar nemagnētisku ķīju 8 palīdzību.
Aksiālas ierosmes induktormašīna darbojas šādi. Rotoram rotējot un pateicoties pastāvīgo magnētu (N- S) un tiem pretēji vērstā ierosmes tinumaMDS(Fe) darbībai, statora zobi tiek pārmagnetižēti ar lielāku plūsmas amplitūdu. Tāpēc enkura tinumā inducējas palielināts EDS. Izvēlētās izmēru attiecības un zobu zonas MDS kopā ar palielinātas enerģijas, pastāvīgajiem magnētiem un pusaizvērtām statora rievām praktiski izslēdz pastāvīgo magnētu magnētiskās plūsmas pulsācijas, tādējādi nerodas zudumi un rotora silšana no virpuļstrāvām. Rezultātā piedāvājamā aksiālas ierosmes induktormašīna būtiski palielinās plūsmas saķēdējumi ar enkura tinuma spolēm, palielinās arī elektriskās mašīnas EDS un īpatnējā jauda, saglabājas sprieguma regulēšanas iespējas. Pastāvīgo magnētu stiprināšanas īpatnības rotora rievās palielina mašīnas drošumu.
AKSIĀLAS IEROSMES INDUKTORMAŠĪNA
Izgudrojuma apraksts
Izgudrojums attiecas uz elektriskajām mašīnām, precīzāk - uz induktortipa mašīnām, kuras var izmantot kā augstfrekvences metināšanas ģeneratorus vai lēngaitas ģeneratorus vēja enerģētiskajās iekārtās u.c.
Ir zināma bezkontaktu sinhronā mašīna, kurai magnētiskā sistēma izveidota kā aksiālas ierosmes induktormašīnai, novietojot rotora rievās prizmatiskas formas pastāvīgos magnētus. Šāda papildu ierosme ļauj samazināt elektriskās mašīnas masu un uzlabot magnētiskā lauka formu gaisa spraugā, tādējādi uzlabojot arī inducētā EDS formu. Tomēr, ņemot vērā reālos magnētu izmērus un izmantojamos materiālus, mašīnas masu izdodas samazināt tikai nedaudz, turklāt rodas grūtības ar magnētu stiprināšanu rievās [1].
Vistuvākā piedāvātajam tehniskajam risinājumam ir aksiālas ierosmes induktormašīna, kas sastāv no vienpaketes vai daudzpakešu statora ar zobiem, enkura un ierosmes tinuma spolēm un zobratveida rotora bez tinumiem, kura rievās nostiprināti prizmatiskas formas pastāvīgie magnēti. Šajā gadījumā rievās novietotie papildu magnētiskie ieliktņi uzlabo rievas telpas izmantošanu un nedaudz palielina elektriskās mašīnas īpatnējo jaudu, saglabājot pastāvīgo magnētu stiprināšanas grūtības [2].
Piedāvātā izgudrojuma mērķis ir aksiālas ierosmes induktormašīnas īpatnējās jaudas palielināšana, kas tiek sasniegts tā, ka aksiālas ierosmes induktormašīnā, kas sastāv no vienpaketes vai daudzpakešu statora ar zobiem, enkura un ierosmes tinuma spolēm un zobratveida rotora bez tinumiem, kura rievās nostiprināti pastāvīgie magnēti, saskaņā ar izgudrojumu, no augstas enerģijas magnētcieta materiāla izgatavoto pastāvīgo magnētu platums un rotora zobu platums ir vienāds ar statora zobu iedaļu, turklāt rotora zobu skaits vismaz divas reizes ir mazāks nekā statora zobu skaits un nodrošina iespēju tehnoloģiski izveidot m-fažu enkura tinumu.
Izvirzītais mērķis, kā arī drošuma palielināšana saskaņā ar izgudrojumu tiek vienlaicīgi sasniegts tādējādi, ka gan pastāvīgajiem magnētiem, gan rotora rievām ir trapecveidīga forma, turklāt magnētu un rievu blakus esošās sānu malas nav paralēlas un savā starpā ir atdalītas ar nemagnētisku ķīli.'
Izgudrojumu paskaidro pievienotie attēli, kur 1. attēlā 1 parādīti statora un rotora zobu un rievu fragmenti ar pastāvīgajiem magnētiem starp rotora zobiem, bet 2. attēlā ir parādīta magnētiskās plūsmas izmaiņa statora zobā atkarībā no rotora pagriešanās leņķa α.
Piedāvātā aksiālas ierosmes induktormašīna satur vienpaketes vai daudzpakešu statoru 1 (1. attēlā ir parādīti tikai četri vienas paketes 1 zobi 2 un daļa no enkura tinuma 3, bet ierosmes tinums, kas novietots starp statora paketēm, nav parādīts) un zobratveida rotoru 4 bez tinumiem, no kura parādīti divi zobi 5. Trapecveida formas rievā nostiprināts trapecveida formas pastāvīgais magnēts 6. Pastāvīgais magnēts izgatavots no augstas enerģijas magnētcieta materiāla, piemēram, neodīma - dzelzs - bora (Nd-Fe-B) sakausējuma. Tāpēc magnēta augstums un arī rievas augstums hm ir neliels.
Starp zoba 5 sānu malu un magnētu 6 novietots nemagnētisks ķīlis 7, kurš tiek izgatavots, piemēram, no stikla tekstolīta. Ķīlim 7 ir dažāds biezums, tas ir lielāks rievas dibenā un mazāks rievas augšējā daļā.
Magnēta platums bm un rotora zoba platums bz ir vienādi ar statora zobu iedaļu ts. Statora rievas ir pusaizvērtas, t.i. ar nelielu atveres spraugu, lai tajās varētu ievietot enkura 3 tinuma vadus. Atveres spraugā tiek novietots nemagnētisks ķīlis 8. Lai nodrošinātu iepriekš noteiktās sakarības, rotora zobu skaitam jābūt vismaz divas reizes mazākam nekā statora zobu skaitam.
Lai palielinātu drošuma pakāpi, pastāvīgie magnēti tiek pielīmēti pie rievas dibena un ķīļiem 7, kuri savukārt tiek pielīmēti pie zobu 5 sānmalām.
Pastāvīgie magnēti 6 ir novietoti rotora rievās tā, lai to polaritāte N - S būtu pretēja ierosmes tinuma radītā MDS (Fe) polaritātei.
Augstas enerģijas pastāvīgo magnētu izmantošana ļauj būtiski samazināt to augstumu hm un rotora rievas dziļumu, tādējādi elektriskā mašīna kļūst kompaktāka un tās masa samazinās.
Aksiālas ierosmes induktormašīna darbojas šādi. Magnētisko lauku rada divi MDS avoti: ierosmes tinums (Fe) un pastāvīgie magnēti (N-S). Rotoram rotējot, magnētiskā plūsma katrā statora zobā mainās nevis no Φζηιαχ vērtības līdz Φζ»ύη , kā tas ir parastajā induktormašīnā (līkne 9 attēlā 2), bet no + Φζηιαχ līdz - Φζ,,,αχ (līkne 10 attēlā 2). Šis apstāklis, pirmkārt, vairāk nekā divās reizes palielina plūsmas saķēdējuma izmaiņu ar enkura tinumu un, otrkārt, praktiski samazina līdz nullei plūsmas nemainīgo komponentu, kura noslēdzas caur mašīnas korpusu un rotora ieliktni. Tas ļauj atvieglot konstrukciju un papildu palielināt ģeneratora vai dzinēja īpatnējo jaudu.
Tā kā magnēta platums un rotora zoba platums ir vienāds ar statora zoba iedaļu un rievas atveres sprauga ir neliela, magnēta plūsma, rotoram rotējot, praktiski nemainās. Tāpēc nav novērojamas arī vērā ņemamas elektromagnētiskā momenta pulsācijas un virpuļstrāvu izraisītā magnēta silšana.
Tādējādi kombinētā ierosme no augstas enerģijas pastāvīgā magnēta un ierosmes tinuma nodrošina iespēju regulēt spriegumu uz ģeneratora spailēm un palielināt induktormašīnas īpatnējo jaudu. Turklāt, pateicoties īpašai magnētu stiprināšanai, tiek nodrošināta augsta drošuma pakāpe.
Izmantotie informācijas avoti:
1. /ļoM6yp JI.3., nyraneB B.A., CiīKa 3.K. BecKOHTaKTHan cnnxpoHiian MamriHa. ABTopcKoe CBHfleTejiBCTBO CCCP N° 213956 ot 4.01.1968.
2. A.Bezsmertnijs, R.Vinogradovs, N.Levins, V.Pugačevs, I.Roļiks. Induktormašīna. Patents LV 10350, SKI5 H02K19/20. Patenta publikācijas datums 20.04.1995 (prototips)
Pretenzijas

Claims (2)

1. Aksiālas ierosmes induktormašīna, kas satur vienpaketes vai daudzpakešu statoru ar zobiem, enkura un ierosmes tinuma spoles un zobratveida rotoru bez tinumiem, kura rievās nostiprināti pastāvīgie magnēti, atšķirīga ar to, ka, lai palielinātu īpatnējo jaudu, pastāvīgie magnēti izgatavoti no augstas enerģijas magnētcieta materiāla un to platums tāpat kā rotora zobu platums ir vienāds ar statora zobu iedaļu ploatumu, turklāt rotora zobu skaits vismaz divas reizes mazāks nekā statora zobu skaits un nodrošina iespēju tehnoloģiski izveidot m-fažu enkura tinumu.
2. Aksiālas ierosmes induktormašīna saskaņā ar 1. punktu, kas atšķirīga ar to, ka, lai palielinātu drošumu, gan pastāvīgajiem magnētiem, gan rotora rievām ir trapecveida forma, turklāt magnētu un rotora rievu blakus esošās sānu malas nav paralēlas un savā starpā ir atdalītas ar nemagnētisku ķīli
LVP-09-72A 2009-04-08 2009-04-08 Aksiālas ierosmes induktormašīna LV13971B (lv)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-09-72A LV13971B (lv) 2009-04-08 2009-04-08 Aksiālas ierosmes induktormašīna

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-09-72A LV13971B (lv) 2009-04-08 2009-04-08 Aksiālas ierosmes induktormašīna

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LV13971A LV13971A (lv) 2009-06-20
LV13971B true LV13971B (lv) 2009-11-20

Family

ID=41694527

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LVP-09-72A LV13971B (lv) 2009-04-08 2009-04-08 Aksiālas ierosmes induktormašīna

Country Status (1)

Country Link
LV (1) LV13971B (lv)

Also Published As

Publication number Publication date
LV13971A (lv) 2009-06-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5548172A (en) Permanent magnet line start motor having magnets outside the starting cage
US7719153B2 (en) Permanent magnet machine and method with reluctance poles and non-identical PM poles for high density operation
US6087742A (en) Hybrid linear motor
US8901798B2 (en) Switched reluctance machines with minimum stator core
US7518278B2 (en) High strength undiffused brushless machine and method
US6960858B2 (en) Motor using permanent magnet
US11218067B2 (en) Method and apparatus for power generation
CN101330231A (zh) 压缩机用永磁电机定转子
JP2009545940A (ja) 力リプル補償式リニアモータ
US7902700B1 (en) Low harmonic loss brushless motor
US7737597B2 (en) Toothed module for primary parts of permanent-magnet synchronous motors
US10056813B2 (en) Multipole electrical machine
JP2009195104A (ja) 力脈動補償機能を備えたリニア電気機械の1次側部分およびリニア電気機械
US20170338726A1 (en) Polyphase motor having an alternation of permanent magnets and salient poles
JP2009195103A (ja) 力脈動補償機能を備えたリニア電気機械の1次側部分およびリニア電気機械
MXPA00003737A (es) Maquina de corriente alterna.
JP2009195103A6 (ja) 力脈動補償機能を備えたリニア電気機械の1次側部分およびリニア電気機械
Dubois et al. Transverse-flux permanent magnet (TFPM) machine with toothed rotor
EP1798844B1 (en) Self magnetizing motor
LV13971B (lv) Aksiālas ierosmes induktormašīna
RU53828U1 (ru) Многополюсная магнитоэлектрическая машина
RU207794U1 (ru) Синхронная электрическая машина торцевого типа
RU2439770C1 (ru) Генератор переменного тока с комбинированным возбуждением
RU2334341C1 (ru) Устройство трехфазного синхронного двигателя повышенной эффективности с возбуждением от постоянных магнитов
Binns et al. A canned solid rotor permanent magnet machine with skewed-radial neodymium-iron-boron magnets