LV13919B - Rotācijas reometrs - Google Patents

Rotācijas reometrs Download PDF

Info

Publication number
LV13919B
LV13919B LVP-07-116A LV070116A LV13919B LV 13919 B LV13919 B LV 13919B LV 070116 A LV070116 A LV 070116A LV 13919 B LV13919 B LV 13919B
Authority
LV
Latvia
Prior art keywords
cylinders
rotary
rheometer
concrete
cylinder
Prior art date
Application number
LVP-07-116A
Other languages
English (en)
Other versions
LV13919A (lv
Inventor
Videvuds - Ārijs LAPSA
Andrejs KRASŅIKOVS
Māris EIDUKS
Amjad Habaz
Original Assignee
Rīgas Tehniskā Universitāte
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rīgas Tehniskā Universitāte filed Critical Rīgas Tehniskā Universitāte
Priority to LVP-07-116A priority Critical patent/LV13919B/lv
Publication of LV13919A publication Critical patent/LV13919A/lv
Publication of LV13919B publication Critical patent/LV13919B/lv

Links

Landscapes

  • Investigating Strength Of Materials By Application Of Mechanical Stress (AREA)
  • Developing Agents For Electrophotography (AREA)

Description

Izgudrojums attiecās uz kompozīto materiālu maisījumu reometriju. Tā lietošanas joma ir kompozīto materiālu maisījumu, galvenokārt betona maisījumu, viskozo īpašību mērīšana to tehnoloģisko procesu - maisīšanas, transportēšanas un iestrādāšanas procesu projektēšanas, vadīšanas un regulēšanas nolūkā.
Ir zināms rotācijas reometrs /1/, kura darba orgāns ir izveidots divu koaksiālu cilindru veidā, starp kuriem iepilda testējamo materiālu - pastu vai šķidrumu. Vienu no šiem cilindriem rotē ar dažādiem pastāvīgiem ātrumiem, bet otrs atrodas miera stāvoklī. Uz tā ass ir nostiprināts vērpes dinamometrs, ar kuru mēra testējamā materiāla bīdes pretestības radīto vērpes momentu, un no kura iegūst informāciju par testējamā materiāla plūsmā esošajiem bīdes spriegumiem. Salīdzinot tos ar rotācijas radīto bīdes deformāciju ātrumu gradientiem, aprēķina testējamā materiāla viskozitāti.
Ir zināms rotācijas reometrs /2/, saturošs pirmajā aprakstītajā analogā norādītās pazīmes, bet kura darba orgāns satur divus vertikālus un gludus koaksiālus cilindrus.
Ir pazīstams rotācijas reometrs /3/, arī saturošs pirmajā analogā norādītās pazīmes, kura darbu orgāns satur divus vertikālus koaksiālus cilindrus, bet tā abās virsmās ir iefrēzētas vertikālas rievas betona maisījuma slīdēšanas iespēju samazināšanai. (Prototips)
Zināmajiem reometriem piemīt vairāki trūkumi:
1. Tie nav piemēroti smagā betona maisījumu reoloģisko īpašību testēšanai, jo rupjo pildvielu (šķembu, oļu) graudi tomēr izslīd uz abu darbu orgānu virsmām (daļēji arī uz rievotajām virsmām), tādā veidā izmainot testējamā maisījuma bīdes deformāciju ātrumu gradientu sadalījumu. Tas, savukārt, neļauj materiāla reoloģiskās īpašības noteikt invarianti, t.i., neatkarīgi no eksperimenta apstākļiem un reometra parametriem.
2. Ar zināmā tipa reometriem nav arī iespējams mērīt betona maisījuma reoloģiskās īpašības tieši ražošanas vai būvniecības apstākļos, t.i tieši maisītājā, sūkņa tvertnē, paceļamā kubulā vai betonējamā konstrukcijā.
Lietojot zināmos reometrus pārbaudāmais maisījums ir jāved no būvlaukuma uz laboratoriju, bet pa to laiku notiek saistvielas agrā hidratācija, maisījuma reoloģiskās īpašības izmainās un vairs neatbilst reālajiem tehnoloģiskajiem apstākļiem, piem., konstrukcijas formēšanai.
Tādēļ šī izgudrojuma mērķis ir radīt tādu reometru, ar kuru būtu iespējams testēt Teoloģiskās īpašības smago betonu maisījumiem saturošiem gan rupjo pildvielu, gan arī dažādu materiālu šķiedras (fibras), un arī lai mērījumus varētu veikt gan būvlaukumā, gan arī betona un dzelzsbetona konstrukciju ražošanas apstākļos.
Šī mērķa sasniegšanai tiek piedāvāts rotācijas reometrs, kura darba orgāns sastāv no diviem koaksiāliem cilindriem, no kuriem viens ir pieslēgts pie rotācijas piedziņas, piem., pārnesuma kārbas, bet otrs ir nekustīgs. Viens no abiem cilindriem, vai nu ārējais vai arī iekšējais (tehniski var būt divi varianti) ir pieslēgts pie vērpes dinamometra. Šie cilindri ir izveidoti režģu veidā no paralēliem stieņiem, kuri ir novietoti pa aploci, paralēli rotācijas
V asij. Sī režģa stieņi ir piestiprināti pie darba orgāna ar augšējiem galiem, bet to apakšējie gali ir noasināti, lai tos vieglāk varētu ievadīt betona maisījumā.
Attālumi starp šiem stieņiem ir lielāki par testējamā maisījuma rupjas pildvielas graudu vai fibru lielākajiem izmēriem.
Piedāvātais reometrs strādā sekojošā veidā:
Ieslēgta reometra darba orgānu ar rotējošu iekšējo cilindru pakāpeniski iegremdē testējamā betona maisījumā, kurš var būt iepildīts kādā laboratorijas traukā ar izmēriem lielākiem par reometra darba orgāna izmēriem. Tieši tāpat, priekš rūpnieciskiem mērījumiem reometra darba orgānu var iegremdēt ari betona rūpnīcas maisītājā vai arī konstrukcijas izgatavošanas veidnī iepildītā betona maisījumā, vibrētā vai arī nevibrētā.
Ārējā cilindra režģa stieņi ieslīd starp rupjās pildvielas graudiem un tādā veidā norobežo testējamo betona maisījuma apjomu no tā apkārtējās masas. Iekšējā rotējošā cilindra režģu stieņi arī ieslīd starp testējamā maisījuma pildvielas graudiem un starp tiem ietvertais maisījums rotē līdzi tam bez pretestības, bet bīdes deformācijai tiek pakļauts tikai tas maisījuma slānis, kurš atrodas starp iekšējo un ārējo cilindru režģiem. Zinot šī slāņa biezumu, iekšējā cilindra rotācijas ātrumu, un izmērot tā bīdes pretestības radīto vērpes momentu, nosaka bīdes spriegumu un deformāciju ātrumu sadalījumu šajā slānī. Šo abu lielumu attiecība ir testējamā materiāla viskozitāte un testējot to pie dažādiem rotācijas ātrumiem, iegūst t.s. konsistences līkni, kura tehnologam interesējošā diapazonā raksturo viskozitātes atkarību no bīdes deformācijas ātruma.
Šodien betona maisījumu testēšanai izmanto dažādas visai nosacītas metodes un ierīces - noteiktu izmēru konusa paraugu nosēdumu vai tā izplūdes diametru, konusa nosēšanās laiku, vai arī maisījuma izplūdes laiku caur noteikta izmēra kanālu u.c. Daudzi no šiem paņēmieniem ir arī standartizēti, taču ar tiem iegūtie mērījumi un to mērvienības (cm, cm/sek vai sek) neraksturo tik daudz materiālu atsevišķi, kā tā kopību ar eksperimenta apstākļiem - mērierīces veidu, parauga formu, caurplūdes kanāla ģeometriju un tamlīdzīgi. Tādēļ ar šīm zināmām ierīcēm nevar noteikt invariantās īpašības, kuras raksturo tikai materiālu - piem., viskozitāti ar mērvienību Pa-s; taču tikai invariantās īpašības ir piemērojamas tehnoloģisko spriegumu, deformāciju un to ātrumu sadalījumu aprēķiniem. Tādā veidā piedāvātais reometrs, atšķirībā no zināmajiem, var tikt izmantots gan būvzinātnei 10 betona reoloģijas pētījumiem, gan arī tehnoloģiskai projektēšanai nepieciešamas informācijas ieguvei.
IZMANTOTĀ INFORMĀCIJA
1. V.A.Lapsa „Jaunākās būvmateriālu pārbaudes”, Rīga, „Avots”. 1981, lpp.18-26.
2. Joost Walraven, Eleni Lappa „Innovative concrete technology for industrial applications at Delft University of Technology”, „Concrete Plant International” N2 4 (August) 2005, p. 96-97.
3. Peter Billberg „Rheology of fme mortar”, Proceedings of the Nordic
Concrete Reseach Meeting, Reyķjavik, Iceland 1999, p.243 - 245.

Claims (2)

  1. PRETENZIJAS
    1. Rotācijas reometrs kompozītu materiāli maisījumu reoloģisko īpašību noteikšanai, kurš satur darba orgāna piedziņu ar maināmu rotācijas ātrumu, tam pievienotu vērpes momenta mērīšanas dinamometru un darba orgānu, sastāvošu no viena rotējoša cilindra un otra stacionāra cilindra, kuri ir novietoti koaksiāli, atšķirīgs ar to, ka abi darba orgāna cilindri ir izveidoti divu vertikālu cilindrisku režģu veidā no rotācijas asij paralēliem un noasinātiem stieņiem, kuri ir piestiprināti pie darba orgāna ar augšējiem galiem.
  2. 2. Rotācijas reometrs saskaņā ar 1. punktu, atšķirīgs ar to, ka attālumi starp atsevišķiem režģa stieņiem pa cilindru vadulēm ir lielāki nekā kompozīta maisījuma rupjāko komponentu daļiņu lielākie izmēri.
LVP-07-116A 2007-10-10 2007-10-10 Rotācijas reometrs LV13919B (lv)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-07-116A LV13919B (lv) 2007-10-10 2007-10-10 Rotācijas reometrs

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-07-116A LV13919B (lv) 2007-10-10 2007-10-10 Rotācijas reometrs

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LV13919A LV13919A (lv) 2009-04-20
LV13919B true LV13919B (lv) 2009-08-20

Family

ID=41694486

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LVP-07-116A LV13919B (lv) 2007-10-10 2007-10-10 Rotācijas reometrs

Country Status (1)

Country Link
LV (1) LV13919B (lv)

Also Published As

Publication number Publication date
LV13919A (lv) 2009-04-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Alfani et al. Rheological test methods for the characterization of extrudable cement-based materials—A review
Tattersall et al. Further development of the two-point test for workability and extension of its range
US7624625B2 (en) Measurements of yield stress and plastic viscosity of cement-based materials via concrete rheometer
Hu et al. Effect of coarse aggregate characteristics on concrete rheology
Assaad et al. Measurement of yield stress of cement pastes using the direct shear test
US6227039B1 (en) System and method for controlling concrete production
US20120020180A1 (en) Mixer waveform analysis for monitoring and controlling concrete
FI75672C (fi) Foerfarande foer maetning av egenskaper hos formbara material, saerskilt plastiska och reologiska egenskaper.
AU6317296A (en) System and method for controlling concrete production
CN106474973A (zh) 一种纤维沥青胶浆拌和均匀性自检装置和方法
Zhang et al. A two-phase design strategy based on the composite of mortar and coarse aggregate for 3D printable concrete with coarse aggregate
CN103105346B (zh) 一种混凝土工作性流变参数范围测试方法
Laskar Correlating slump, slump flow, vebe and flow tests to rheological parameters of high-performance concrete
LV13919B (lv) Rotācijas reometrs
Riding et al. Best practices for concrete pumping.
Stähli et al. Three-fibre-type hybrid fibre concrete
Nessim et al. The rheology of cement pastes and fresh mortars
CN106018177A (zh) 一种混凝土和易性定量测试装置及测试方法
Kadri et al. Effect of recycled aggregate on fresh concrete properties
Laskar et al. Rheology of steel fiber reinforced concrete
Narayan et al. Rheology of Concrete & Rheometers
CN219820163U (zh) 一种水泥胶砂搅拌机
Kamble et al. New Approach for Evaluating Different Concrete Mixer Based on Concrete Slurry Property
Li et al. Development of rheological measurement method for fresh concrete considering its granular characteristic
Ajay et al. A scientific approach for determining the workability of concrete