LT6838B - Spinduliuotės dozių, tenkančių pacientui išorinės spindulinės terapijos procedūrų metu, vizualizacijos sistema ir jos gamybos būdas - Google Patents

Spinduliuotės dozių, tenkančių pacientui išorinės spindulinės terapijos procedūrų metu, vizualizacijos sistema ir jos gamybos būdas Download PDF

Info

Publication number
LT6838B
LT6838B LT2019538A LT2019538A LT6838B LT 6838 B LT6838 B LT 6838B LT 2019538 A LT2019538 A LT 2019538A LT 2019538 A LT2019538 A LT 2019538A LT 6838 B LT6838 B LT 6838B
Authority
LT
Lithuania
Prior art keywords
phantom
patient
head
radiation
gel
Prior art date
Application number
LT2019538A
Other languages
English (en)
Other versions
LT2019538A (lt
Inventor
Diana ADLIENĖ
ADLIENĖ Diana
Benas URBONAVIČIUS
URBONAVIČIUS Benas
Neringa ŠEPERIENĖ
ŠEPERIENĖ Neringa
Jurgita LAURIKAITIENĖ
LAURIKAITIENĖ Jurgita
Evelina JASELSKĖ
JASELSKĖ Evelina
Original Assignee
Kauno technologijos universitetas
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kauno technologijos universitetas filed Critical Kauno technologijos universitetas
Priority to LT2019538A priority Critical patent/LT6838B/lt
Publication of LT2019538A publication Critical patent/LT2019538A/lt
Publication of LT6838B publication Critical patent/LT6838B/lt

Links

Landscapes

  • Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)
  • Radiation-Therapy Devices (AREA)

Abstract

Išradimas susijęs su išorinės spindulinės terapijos procedūros metu paciento galvos apatinės dalies su vidinėmis struktūromis tenkančių apšvitos dozių 3D atvaizdavimu ir verifikacija, bei parengto spindulinės terapijos plano tikslinimu. Išradimas sprendžia problemą: universalaus galvos fantomo konstrukcijos neatitikimą paciento galvos individualiems parametrams, apšvitos dozių matavimo ir modeliavimo netikslumą dėl oro ertmių fantomo viduje. Išradimo esminis uždavinys: tikslus paciento galvos su žandikauliu ir kitomis struktūromis sričiai tenkančių jonizuojančios spinduliuotės dozių pasiskirstymo tūryje planavimas. Individualizuotas fantomas naudojamas vertinant jonizuojančios spinduliuotės sąveikos su polimeriniais geliais bei kitomis medžiagomis procesus, bei spinduliuotės poveikį medžiagų savybėms. Taip pat, fantomas taikytinas odontologijoje kaip modelis atvaizduoti tikslius paciento žandikaulio bei dantų parametrus. Individualių fantomų dėka spindulinėje terapijoje įgyvendinamas labiau personalizuotas pacientų gydymas, geresnė gydymo procedūros kontrolė, numatomas greitesnis sveikatos pagerėjimas bei trumpesnis gydymo įstaigoje praleistas laikas, nes pacientui parengiamas ir taikomas indvidualus ir tikslingas gydymo planas, prieš gydymą patikrintas ir patikslintas su fantomu.

Description

IŠRADIMO SRITIS
Šio išradimo sritis yra medicinos prietaisai, skirti išorinei spindulinei terapijai, konkrečiau, tai yra išorinės spindulinės terapijos dozių verifikavimo įrenginiai bei sistemos.
TECHNIKOS LYGIS
Šis išradimas yra susijęs su išorinės spindulinės terapijos gydymo metu paciento organams tenkančių apšvitos dozių atvaizdavimu ir verifikacija, būtent, jonizuojančios spinduliuotės (fotonų) dozių, tenkančių paciento apatinei galvos sričiai registravimu ir atvaizdavimu, suplanuoto apšvitos plano tikslinimu ir dozių verifikavimu.
Paciento galvos ir kaklo srityse aptikti vėžiniai dariniai dažnai yra gydomi išorinės spindulinės terapijos būdu. Pirmiausia, paciento problematinė sritis yra nuskenuojama kompiuteriniu tomografu. Išanalizavus gautus tomografinius vaizdus ir identifikavus vėžinius darinius, atitinkamai, standartine gydymo įrangos planavimo sistema suplanuojamas spindulinis gydymas. Tačiau, apatinėje paciento galvos srityje (žandikaulyje) nuolatinai esančios metalinės/keraminės struktūros (pavyzdžiui, implantai, dantų vainikėliai, protezai) dėl didesnės fotonų sugerties, o ypač dėl antrinių sąveikos produktų sklaidos, kompiuteriniu tomografu trukdo tiksliai atvaizduoti šalia tiriamoje galvos srityje išsidėsčiusius organus bei audinius. Todėl gaunami išplaukę ir neapibrėžtos struktūros vaizdai, kurie neleidžia pakankamai tiksliai suplanuoti spindulinį gydymą, tai yra, reikiamą apšvitos dozių pasiskirstymą taikinyje (auglys, vėžio pažeista sritis) bei kituose apatinės galvos dalies tūryje esančiuose organuose bei audiniuose. Netiksliai įvertintas apšvitos dozių pasiskirstymas atitinkamai sąlygoja netikslų gydymo planą. Todėl ir gydymas gali būti netikslus ir neefektyvus, nes jonizuojančioji spinduliuotė nesunaikins visų vėžinių ląstelių, o taip pat bus nepagrįstai apšvitinti sveiki audiniai. Apšvitos dozių atvaizdavimo ir verifikavimo sistema spindulinėje terapijoje sprendžia netikslaus dozių paskirstymo ir atvaizdavimo problemą, ypač kai kompiuteriniu tomografu gaunami paciento apatinės galvos ir kaklo srities vaizdai negali tiksliai vizualizuoti dantų ir metalinių darinių burnoje, žandikaulio srityje.
JAV patento paraiškoje US20130006035A1 aprašytas spindulinės terapijos simuliacijai skirtas žmogaus galvos fantomas, kurį sudaro galvos ir kaklo parametrus atitinkanti konstrukcija ir j ją jmontuotuojamas bent vienas jonizuojančiosios spinduliuotės matavimo modulis. Matavimo modulis įdedamas į tą galvos fantomo konstrukcijos sritį, kuri bus apšvitinama jonizuojančia spinduliuote. Spinduliuotės sąlygota dozė matuojama bent vieną organą atitinkančioje galvos fantomo srityje.
Kitame, Korėjos patente KR101406630B1 aprašytas daugiafunkcinis trimatis (3D) galvos fantomas, skirtas matuoti galvos ir kaklo sričių apšvitos dozes išorinėje radioterapijoje. Fantome įmontuojamas apšvitos dozės matavimo įrenginys. Fantomas padalintas į viršutinę ir apatinę dalis naudojant pozicionavimui skirtą fantomo dalį. Šis fantomas skirtas absoliutinei apšvitos dozimetrijai, dvimačio (2D) matavimo būdu dozės matuojamos su filmais, o trimatis (3D) dozės pasiskirstymas matuojamas naudojant gelinį dozimetrą.
Ankstesniuose išradimuose yra pastebėti šie esminiai trūkumai:
• ribota galimybė matuoti paciento galvai ir (arba) kaklui tenkančią dozę tik viename galvos fantomo taške ar srityje, tai yra, ten, kur įstatytas apšvitos dozės matavimo modulis (dozimetras);
• negalima atvaizduoti tikslaus apšvitos dozių pasiskirstymo visame fantome dėl nehomogeniškos fantomo sudėties ir konstrukcinės struktūros, tai yra, fantome yra paliktos tuščios oro ertmės;
• nėra tiksliai matuojamas ir atvaizduojamas apšvitos dozių pasiskirstymas žandikaulio ir dantų srityje, kai joje esama metalinių detalių ar struktūrų ir jų sukeliamų artefaktų.
Tam, kad efektyviai vykdyti išorinę radioterapiją išvengiant išvardintų trūkumų, šiuo išradimu sukuriama paciento galvos ir kaklo išorinės apšvitos dozių vizualizacijos ir verifikacijos sistema - specialus paciento galvos fantomas ir efektyvus jo gamybos būdas. Šis fantomas yra suprojektuotas taip, kad gali būti gaminamas panaudojant trimačio (3D) spausdinimo technologiją.
IŠRADIMO ESMĖ
Šis išradimas atskleidžia naujos konstrukcijos išorinėje spindulinėje terapijoje naudojamą paciento galvos fantomą, kuris gaminamas trimačio (3D) spausdinimo būdu. Fantomas paruošiamas individualus kiekvienam pacientui rekonstruojant paciento kompiuterinės tomografijos vaizdus. Fantomo tūriniai parametrai artimai atitinka originalius paciento galvos parametrus. Fantomo vidinei ertmei užpildyti naudojamas apšvita polimerizuojamas gelis. Išradimo esmė - speciali fantomo konstrukcija ir veikimo bei gamybos būdas. Skirtingai nuo kitų žinomų radioterapijoje naudojamų paciento galvos fantomų, šiame išradime įgyvendinti tokie esminiai patobulinimai:
• homogeniškas fantomo vidinės struktūros ir ertmių užpildymas jonizuojančiai spinduliuotei jautriu polimeriniu geliu;
• unikalių parametrų žandikaulio bei dantų modeliai montuojami į žmogaus galvos parametrus atitinkantį išorinį fantomo korpusą ir visas korpuso tūris užpildomas geliu, kuris nesudaro sąlygų atsirasti tuščioms ertmėms;
• apšvitos dozių pasiskirstymas galvos apatinės dalies fantomo srityje registruojamas ir atvaizduojamas, fantome įmontavus paciento žandikaulio ir dantų modelį, pagamintą trimačio (3D) spausdinimo būdu pagal to individualaus paciento žandikaulio ir dantų parametrus, gautus kompiuterinio tomografo tyrimo metu.
Apšvitos dozių vizualizavimo ir verifikavimo sistema simuliuoja parengtą išorinės spindulinės terapijos gydymo planą, atkartodama konkretaus paciento galvos, žandikaulio ir dantų geometrinius parametrus. Panaudojus individualius paciento tyrimo kompiuteriniu tomografu vaizdus, kitame žingsnyje atkuriamas atitinkamos formos galvos geometrija, žandikaulis ir dantys. Trimačio (3D) spausdinimo būdu pagaminti paciento žandikaulio ir dantų 3D modeliai įdedami į galvos geometriją atitinkantį 3D pagamintą išorinį korpusą, ir pritvirtinami jo viduje.
Likusios tuščios fantomo korpuse ertmės užpildomos spinduliuotei jautriu polimerizuojamuoju geliu. Paveikus jonizuojančiąja spinduliuote (fotonais), šis gelis polimerizuojasi ir atitinkamai atvaizduoja jonizuojančios spinduliuotės dozių pasiskirstymą apatinėje galvos fantomo su įmontuotu žandikauliu srityje.
Kiekvienam pacientui individualiai paruoštas gydymo planas yra simuliuojamas su šiam pacientui individualiai pagaminta dozių vizualizacijos sistema - jo galvos fantomu. Po atliktos pagal gydymo planą apšvitos, t. y., gydymo plano simuliacijos, paciento galvos fantomas užpildytas jau polimerizuotu geliu toliau skenuojamas magnetinio rezonanso įrenginiu arba ultragarsinio tyrimo įrenginiu ir sudaromas trimatis gautų spinduliuotės dozių pasiskirstymo vaizdas bei įvertinamos dozes. Gauta 3D apšvitos vizualizacija toliau naudojama tikslinti gydymo planą. Tam pačiam pacientui naudojamas tas pats (jo galvos) fantomas, o polimerizuojamas gelis fantomo viduje keičiamas nauju prieš kiekvieną gydymo plano simuliaciją (suplanuotą apšvitą). Tiksliam gydymo planui parengti gali būti atliekama daugiau nei viena jo simuliacija.
BRĖŽINIŲ APRAŠYMAS
Pridedamos schemos ir brėžiniai yra išradimo aprašymo sudedamoji dalis ir pateikti kaip nuoroda į galimą išradimo įgyvendinimą, bet neturi riboti išradimo apimties. Brėžiniai ir schemos nebūtinai atitinka išradimo detalių mastelį. Detalės, kurios nėra būtinos aiškinant išradimo veikimą ir neturi ryšio, nėra pateikiamos.
Pav. 1 a-d Paciento galvos fantomas, skirtas spindulinės terapijos metu gaunamų apšvitos dozių simuliacijai: a) šoninis išorinis fantomo korpuso vaizdas (pavaizduota apatinė fantomo korpuso dalis); b) fantomo korpuso horizontalaus pjūvio vaizdas iš viršaus, vaizde matyti į korpusą įdėtas apatinio žandikaulio modelis su dantų modeliais; c) fantomo korpuso pjūvio trimačio vaizdo ir korpuse esančio žandikaulio modelio atvaizdavimas kompiuterinės vizualizacijos programoje; d) fantomo horizontalus skersinis pjūvis.
Pav. 2 a-c Paciento galvos apatinės dalies tikslaus fantomo trimatis vaizdas, a) iš priekio, b) iš viršaus, c) iš viršaus, ir vaizde parodytas apatinio žandikaulio modelis bei jo tvirtinimo išoriniame korpuse laikiklis.
BRĖŽINIAI - pažymėtų objektų aprašymas
- Fantomas skirtas spindulinės terapijos procedūros simuliavimui;
- Fantomo išorinis korpusas, atitinkantis individualaus paciento galvos išorinę geometrinę formą;
- Apatinio žandikaulio modelis, atitinkantis individualaus paciento apatinio žandikaulio geometrinę formą;
- Dantų modeliai, atitinkantys individualaus paciento dantų geometrinę formą ir sudėtines medžiagas;
- Spinduliuotei jautrus polimerizuojamas gelis, užpildantis visa vidinę fantomo korpuso ertmę, nepaliekant tuščių ertmių su oru;
- Laikiklis, skirtas tvirtinti apatinio žandikaulio modelį fantomo korpuse.
DETALUS IŠRADIMO IR JO {GYVENDINIMO VARIANTŲ APRAŠYMAS
Išradimas apibūdinamas kaip žmogaus galvos apatinę dalį su žandikauliu geometriją atkartojantis fantomas, sudarytas iš tuščiavidurio išorinio galvos formos korpuso pagaminto 3D spausdinimo būdu bei trimačio (3D) spausdinimo būdu pagamintų individualių geometrinių parametrų žandikaulio ir dantų modelių, kurie tvirtinami galvos korpuso viduje moduliniu būdu. Minėtų objektų trimatis spausdinimas atliekamas ekstruzijos nusodinimo būdu iš PLA ir PETG termoplastikų. Apatinio žandikaulio modulyje gali būti paciento dantų implantus atkartojančios detalės, pagamintos iš dantų implantų keramikos.
Medžiagos, kurios 3D-spausdinimo būdu gali būti naudojamos gaminti spindulinio gydymo testavimui ir simuliavimui skirtus paciento galvos fantomus, savo jautrumo radiacijai savybėmis artimus paciento galvos savybėms, išsamiau yra aprašytos šaltinyje “Investigation of X-Ray Attenuation Properties in 3D Printing Materials Used for Development of Head and Neck Phantom” INTER-ACADEMIA 2018: Recent Advances in Technology Research and Education, pp. 137-143.
Fantomas sudarytas iš paciento galvos apatinės dalies formą imituojančio išorinio korpuso, spausdinamų žandikaulio ir dantų, laikiklių 6 pozicionuojančių žandikaulio modulį galvos korpuse.
Žmogaus galvą imituojantis išorinis korpusas (galvos modelis) pagamintas iš PLA ir PETG termoplastikų 1:1 santykiu pagal individualų kiekvieno paciento galvos dydį, rekonstruotą iš kompiuterinės tomografijos vaizdų. Pradedant nuo 200^200 mm, bet beapsiribojant šiuo dydžiu. Išorinio korpuso dydis (ir forma) individualus kiekvienam pacientui.
Individualių geometrinių parametrų apatinio žandikaulio modelis gaminamas 3D spausdinimo būdu iš PLA ir PETG termoplastikų 1:1 santykiu, pagal kiekvieno paciento žandikaulio individualų dydį ir formą, rekonstruotą iš paciento kompiuterinės tomografijos vaizdų. Pradedant nuo 180x180 mm, bet neapsiribojant šiuo dydžiu. Modelio dydis yra individualus kiekvienam pacientui.
Individualių geometrinių parametrų dantų modeliai gaminami 3Dspausdinimo būdu 1:1 santykiu pagal kiekvieno paciento individualų jo dantų dydį, formą ir medžiagą (jei dantys plombuoti, sutvirtinti, su vainkėliais, kabėmis ir pan.). Gaminami iš PLA ir PETG termoplastikų 3D spausdinimo būdu, taip pat dantų implantų keramikos, taip pat dantų modeliuose gali būti naudojami metalai ir kitos medžiagos, taikomos odontologijoje rekonstruojant dantis. Dantų modelių dydžiai gali būti nuo 10x10 mm, tačiau neapsiribojama šiuo dydžiu.
3D ekstruzijos nusodinimo būdu atspausdinami laikikliai 6, pozicionuojantys žandikaulio modulį 3 galvos korpuse 2. Dantų modeliai 4 pozicionuojami ir pritvirtinami prie žandikaulio modulio 3 ant jame suformuotų tam skirtų laikiklių 6.
Išorinis galvos fantomo korpusas 2, jame įtvirtinus žandikaulio modulį 3, pripildomas polimerizuojamuoju geliu 5, kuriame dėl apšvitos įvykusi polimerizacija atvaizduoja dozių pasiskirstymą fantomo 1 visame tūryje.
Polimerizuojamąjį hidrogelį, nPAG, 5 sudaro akrilamido ir bis-akrilamido mišinys, ištirpintas želatinos vandeniniame tirpale, yra sudarytas poliakrilamido gelio (nPAG) pagrindu.
Šis išradimas yra dozių, tenkančių apatinei galvos daliai su žandikauliu, spindulinės terapijos metu vizualizacijos sistema (fantomas) ir jos gamybos būdas. Fantomas yra taip suprojektuotas ir gaminamas iš tokių medžiagų, kad jį būtų galima efektyviai pagaminti individualiai kiekvienam pacientui, panaudojant trimačio (3D) spausdinimo technologijas.
Tinkamiausiame išradimo variante fantomas yra sudarytas iš išorinio korpuso 2, kuriame yra talpinamos vidinės struktūros: žandikaulio modelis 3 su dantų modeliais 4, kurie gali būti skirtingi kiekvienam dančiui, jei dantyse yra metalinės plombos, vainikėliai, implantai ir pan. Fantomo korpusas 2 pripildomas polimerizuojamuoju hidrogeliu 5. Toks fantomo 1 dizainas leidžia tiksliai vizualizuoti ir verifikuoti apšvitos dozes, tenkančias paciento galvos ir (arba)ba kaklo sritims išorinės radioterapijos metu.
Tinkamiausiame išradimo variante išorinio korpuso 2 pagrindiniai geometriniai parametrai yra skersmuo, aukštis, individuali forma. Skersmuo gali varijuoti pradedant nuo 200x200 mm ir iki dydžio, kuris gali būti realus individualaus paciento galvos skersmuo.
Tinkamiausiame išradimo variante žandikaulio modelio 3 dydis gali būti pradedant nuo 180x180 mm, tačiau naudojamas nebūtinai tik šis dydis: modelio dydis gali būti individualus ir atkartojamas 1:1 kiekvienam pacientui. Dantų modelių 4 dydžiai gali būti nuo 10x10 mm, tačiau nebūtinai apsiribojama šiuo dydžiu ir dantys modeliuojami individualiai pacientui ir kiekvienam jo dančiui pagal jo dydį ir medžiagas.
Pacientui individualūs 3D-spausdinti fantomai gaminami naudojant įvairių technologijų ir paciento audiniams lygiavertes 3D-spausdinimo medžiagas. 3Dspausdinimo medžiagos, turinčios fizines ir spinduliuotės slopinimo savybes, artimas žmogaus galvos anatominių struktūrų ir (arba) audinių atitinkamoms savybėms, yra pateiktos 1 lentelėje.
lentelė. 3D-spausdinimo medžiagų ir atitinkamų biologinių audinių masių tankiai
Kūno audinys q, g/cm3 3D-spausdinimo medžiaga q, g/cm3
Raumuo 1.04 Polistirenas (HIPS) 1.04-1.05
Smegenys 1.05 Akrilnitrilo butadieno stirenas (ABS) 1.06-1.08
Kaulas 1.92 Politetrafluoretilenas (PTFE) 2.12-2.19
Skydliaukė 1.05 Polilaktinė rūgštis (PLA) 1.06-1.43
Dantys 2.20 Politetrafluoretilenas (PTFE) 2.12-2.19
Oda 1.09 Polilaktinė rūgštis (PLA) 1.06-1.46
Taip pat, 3D-spausdinimo medžiagų ir galvos audinių savybių atitikimas (lygiavertiškumas) vertinamas pagal spinduliuotės slopinimą spinduliuotės energijų diapazone nuo 1,0 iki 10,0 MeV.
Neseniai sukurta ir patentuota 3D-spausdinimo medžiaga iš poli-tetra-fluoretileno (PTFE), leidžianti pagaminti labiau realistiškus kaulų ir dantų modelius 3Dspausdintuose fantomuose. Dantų audiniui modeliuoti taip pat naudojamas Akrilnitrilo butadieno stirenas (ABS) su 60% W užpildymu.
Kadangi kaulo ir danties audinius atitinkančios 3D-spausdinimo medžiagos dar komerciškai neprieinamos, todėl tenka rinktis iš kitų fantomams spausdinti tinkamų medžiagų (HIPS, ABS ir PLA). Šiuo tikslu įvertintos medžiagų rentgeno slopinimo savybės naudojant XCOM duomenų bazę. Įvertinus medžiagų masės tankio skirtumus (1 lentelė), HIPS parodė geriausią masės ir slopinimo atitikimą kaulų audiniui spinduliuotės energijų diapazone nuo 1,0 iki 10,0 MeV. Ši medžiaga pasirinkta 3D būdu spausdinant kaulinį ir dantų audinį pacientų individualizuotuose fantomuose.
Pagrindiniai fantomų 3D-spausdinimo technologijos pasirinkimo kriterijai yra 3D-spausdinimo medžiagų įvairovė ir pakankami spausdinamų objektų dydžiai/išmatavimai. Pacientui individualizuotų 3D fantomų gamybai pasirinktas 3Dspausdintuvas Zortrax M300, leidžiantis spausdinti pakankamai didelių gabaritų objektus (300 χ 300 χ 300 mm) bei panaudota Fused Deposition Modeling (FDM) technologija.
Išradimo įgyvendinimo etapuose 3D būdu gali būti spausdinamas ne tik paciento galvos, bet ir tam tikros jos anatominės srities fantomas, pavyzdžiui, gaminamas apatinio žandikaulio 3D-modelis su kartu dantų modeliais, kuris talpinamas į uždarą tūrį (pavyzdžiui, korpusą 2), po to tūris užpildomas polimerizuojamu geliu ir toks fantomas naudojamas atlikti apšvitos dozės matavimus.
Dar kituose išradimo įgyvendinimo variantuose fantomo dantų modeliai 4 gali būti padengiami metalo sluoksniu - taip fantome imituojami metaliniai/metalo keraminiai vainikėliai.
Fantomo paruošimas. Tinkamiausiame išradimo variante būdas pagaminti fantomo sistemą 1 apima mažiausiai šiuos žingsnius:
a. Fantomo korpusas 2, atitinkantis paciento galvos apatinės dalies geometriją, rekonstruotą iš individo kompiuterinės tomografijos vaizdų, sukuriamas panaudojus modeliavimui pritaikytą kompiuterinę programą, leidžiančią konvertuoti DICOM vaizdus į 3D printeriui charakteringą algoritmą;
b. Pacientui individualūs žandikaulio modelis (3) ir dantų modeliai (4) sukuriami panaudojus branduolių magnetinio rezonanso metodu gautus trimačius vaizdus (DICOM failuose);
c. Fantomo sudedamosios dalys (korpusas 2, žandikaulio modelis 3 ir dantų modeliai) pagaminami naudojant trimačio spausdinimo technologiją;
d. Žandikaulio modelis 3 ir dantų modeliai 4 įtvirtinami korpuso 2 viduje;
e. Korpuso 2 vidus užpildomas hidrogeliu 5, nepaliekant tuščių ertmių.
Fantomo naudojimas. Tinkamiausiame išradimo variante fantomas 1 naudojamas mažiausiai šiais žingsniais:
a. Pagal parengtą išorinės spindulinės terapijos planą atliekama fantomo 1 apšvita jonizuojančia spinduliuote (sukeliant spinduliuotei jautraus gelio 5 polimerizaciją fantomo viduje);
b. Magnetinio rezonanso ir (arba) ultragarsinio skenavimo būdu jau polimerizuotu geliu užpildytas fantomas 1 yra skenuojamas ir sudaromi jo 3D vaizdai;
c. Fantomo su polimerizuotu geliu 3D vaizdai naudojami švitinimo įrangos standartine dozių planavimo sistema sukurtų dozių planų verifikavimui;
d. Naujai to paties paciento apšvitos dozių simuliacijai atlikti, to paties fantomo korpuso 2 viduje esantis polimerizuotas gelis 5 keičiamas nauju spinduliuotei jautriu geliu.

Claims (8)

  1. APIBRĖŽTIS
    1. Išorinės spindulinės terapijos procedūrai simuliuoti naudojamas paciento galvos fantomas (1), sudarytas iš tuščiavidurio žmogaus galvos apatinės dalies formos korpuso (2) su viduje esančiomis struktūromis, užpildytas spindulinei apšvitai jautriu polimerizuojamu geliu (5), skirtas registruoti simuliacijos metu taikytų dozių pasiskirstymą tūryje besiskiriantis tuo, kad • fantomo korpuso (2) parametrai atitinka paciento galvos individualią geometrinę formą, o paciento individualių parametrų žandikaulio (3) ir dantų (4) modeliai pritvirtinami fantomo korpuso (2) viduje;
    • fantomo korpuso (2) su viduje esančiomis struktūromis tūris yra homogeniškai užpildytas jonizuojančiai spinduliuotei jautriu geliu (5), nepaliekant korpuso (2) viduje tuščių ertmių.
  2. 2. Fantomas pagal pagal 1, besiskiriantis tuo, kad medžiagos, skirtos gaminti pacientui individualų fantomą ir jo komponentus yra medžiagos, tinkamos gaminti trimačio (3D) spausdinimo būdu.
  3. 3. Fantomas pagal 1 -2 punktus, besiskiriantis tuo, kad fantomo korpusas (2) yra gaminamas iš PLA ir PETG termoplastikų.
  4. 4. Fantomas pagal 1 -2 punktus, besiskiriantis tuo, kad žandikaulio modelis (3) yra gaminamas iš PLA ir PETG termoplastikų.
  5. 5. Fantomas pagal 1-2 punktus, besiskiriantis tuo, kad dantų modeliai (4) gaminami iš PLA ir PETG termoplastikų, dantų implantų keramikos ir bet kitų medžiagų, skirtų dantų protezams, implantams ir plomboms.
  6. 6. Fantomas pagal 1 punktą, besiskiriantis tuo, kad apšvitai jautrus polimerizuojamas gelis (5), kuriuo užpildomas fantomo korpuso (2) vidus, yra poliakrilamido gelis (nPAG).
  7. 7. Fantomo pagal 1 punktą gamybos būdas, besiskiriantis tuo, kad fantomas (1) gaminamas individualiai kiekvienam pacientui, ir apima mažiausiai šiuos etapus:
    a. Magnetinio rezonanso ir (arba) kompiuterinio tomografo budu skenuojami paciento galvos ir kaklo 3D vaizdai;
    b. Pagal trimačius vaizdus, 3D-spausdinimo būdu gaminami: fantomo korpusas (galvos apatinės dalies modelis) (2), žandikaulio modelis (3) ir dantų modeliai (4);
    c. Žandikaulio modelis (3) ir dantų modeliai (4) pritvirtinami fantomo korpuso (2) viduje.
  8. 8. Fantomo pagal 1 punktą naudojimo išorinės spindulinės terapijos dozėms simuliuoti būdas, besiskiriantis tuo, kad apima mažiausiai šiuos žingsnius:
    e. Fantomo korpuso (2) su viduje esančiomis struktūromis tūris homogeniškai užpildomi jonizuojančiai spinduliuotei jautriu geliu (5), nepaliekant tuščių ertmių;
    f. Pagal parengtą išorinės spindulinės terapijos planą atliekama fantomo (1) apšvita jonizuojančia spinduliuote (sukeliant spinduliuotei jautraus gelio (5) polimerizaciją fantomo viduje);
    g. Branduolių magnetinio rezonanso ir (arba) ultragarsinio skenavimo būdu skenuojamas fantomas (1) ir sudaromi fantomo bei jautraus gelio su įvykusia polimerizacija 3D vaizdai;
    h. Fantomo su polimerizuoto geliu 3D vaizdai naudojami 3D dozių verifikacijai spindulinės terapijos procedūrų metu;
    i. Naujai to paties paciento spindulinės terapijos procedūros simuliacijai atlikti, fantomo korpuso (2) viduje esantis polimerizuotas gelis (5) keičiamas nauju spinduliuotei jautriu geliu
LT2019538A 2019-12-18 2019-12-18 Spinduliuotės dozių, tenkančių pacientui išorinės spindulinės terapijos procedūrų metu, vizualizacijos sistema ir jos gamybos būdas LT6838B (lt)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LT2019538A LT6838B (lt) 2019-12-18 2019-12-18 Spinduliuotės dozių, tenkančių pacientui išorinės spindulinės terapijos procedūrų metu, vizualizacijos sistema ir jos gamybos būdas

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LT2019538A LT6838B (lt) 2019-12-18 2019-12-18 Spinduliuotės dozių, tenkančių pacientui išorinės spindulinės terapijos procedūrų metu, vizualizacijos sistema ir jos gamybos būdas

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LT2019538A LT2019538A (lt) 2021-06-25
LT6838B true LT6838B (lt) 2021-08-10

Family

ID=76503817

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LT2019538A LT6838B (lt) 2019-12-18 2019-12-18 Spinduliuotės dozių, tenkančių pacientui išorinės spindulinės terapijos procedūrų metu, vizualizacijos sistema ir jos gamybos būdas

Country Status (1)

Country Link
LT (1) LT6838B (lt)

Also Published As

Publication number Publication date
LT2019538A (lt) 2021-06-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Joda et al. Systematic literature review of digital three-dimensional superimposition techniques to create virtual dental patients.
KR101378875B1 (ko) 환자 맞춤형 팬텀을 제조하는 방법, 장치 및 시스템
DeWerd et al. The phantoms of medical and health physics
KR101577976B1 (ko) 환자 맞춤형 어플리케이터에 대한 인쇄 데이터를 생성하는 장치 및 방법, 환자 맞춤형 어플리케이터를 제조하는 시스템
JP7100308B2 (ja) 個別患者用3dプリントファントム作成支援プログラム
BRPI0511379B1 (pt) "Método para realizar uma análise cefalométrica e/ou uma análise antropométrica e dispositivo para análise cefalométrica e/ou análise antropométrica"
Jayaratne et al. Computer-aided maxillofacial surgery: an update
CN106061554A (zh) 用于患者专用放疗的治疗验证和质量保障的系统和方法
Kitamori et al. Evaluation of mouthpiece fixation devices for head and neck radiotherapy patients fabricated in PolyJet photopolymer by a 3D printer
Lambrecht et al. Generation of three-dimensional prototype models based on cone beam computed tomography
Hatamikia et al. 3D printed patient-specific thorax phantom with realistic heterogenous bone radiopacity using filament printer technology
Matsumoto et al. Clinical use of three-dimensional models of the temporomandibular joint established by rapid prototyping based on cone-beam computed tomography imaging data
Bujtár et al. Internal or in-scan validation: a method to assess CBCT and MSCT gray scales using a human cadaver
Sanghera et al. Preliminary study of potential for rapid prototype and surface scanned radiotherapy facemask production technique
Choi et al. Patient-specific quality assurance using a 3D-printed chest phantom for intraoperative radiotherapy in breast cancer
Zubal et al. High resolution, MRI-based, segmented, computerized head phantom
LT6838B (lt) Spinduliuotės dozių, tenkančių pacientui išorinės spindulinės terapijos procedūrų metu, vizualizacijos sistema ir jos gamybos būdas
Saadatmand et al. Dose perturbation due to dental amalgam in the head and neck radiotherapy: a phantom study
Thompson A head and neck simulator for radiology and radiotherapy
Aghaz et al. Patient-specific dose assessment using CBCT images and Monte Carlo calculations
JP7126820B2 (ja) 検証用ファントム及び放射線治療支援方法
GR1009834B (el) Μεθοδος κατασκευης τρισδιαστατων αντιγραφων ανθρωπινης ανατομιας (ανθρωπινων phantoms) που επιτυγχανει την αναπαρασταση της αξονικης απεικονισης του ασθενους με ακριβη εξομοιωση της ανατομιας και αναπαραγωγη των αριθμων hounsfield των εικονων dicom
Torabinejad et al. Absorbed radiation by various tissues during simulated endodontic radiography
Shin et al. Contrast reference values in panoramic radiographic images using an arch-form phantom stand
KR101602928B1 (ko) 두경부 모사 팬텀 장치

Legal Events

Date Code Title Description
BB1A Patent application published

Effective date: 20210625

FG9A Patent granted

Effective date: 20210810