An inviolable rigid metallic stopper cap for bottles and like receptacles
Info
Publication number
IL39751A
IL39751A IL39751A IL3975172A IL39751A IL 39751 A IL39751 A IL 39751A IL 39751 A IL39751 A IL 39751A IL 3975172 A IL3975172 A IL 3975172A IL 39751 A IL39751 A IL 39751A
Authority
IL
Israel
Prior art keywords
cap
cap according
upper zone
external diameter
skirt
Prior art date
Application number
IL39751A
Other versions
IL39751A0 (en
Original Assignee
Bouchage Mecanique
Filing date
Publication date
Priority claimed from FR7123211A external-priority patent/FR2142794B1/fr
Priority claimed from FR7209622A external-priority patent/FR2176472A2/fr
Application filed by Bouchage Mecanique filed Critical Bouchage Mecanique
Publication of IL39751A0 publication Critical patent/IL39751A0/en
Publication of IL39751A publication Critical patent/IL39751A/en
Links
Classifications
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)
Claims (10)
3ί751/3 CI im :
7. · A cap according to any one of the preceding claims formed from a material cold hardened and having a thickness of at least 0.2 mm and preferably between 0.2 and 0.5 mm
8. A cap according to any one of the preceding claims, in which the height of the upper zone is less than 6 mm.