HU226286B1 - Jogjegyrendszer termékek jogosítottságának megjelölésére és ellenõrzésére, és eljárás adott termék forgalomba hozatali jogosítottságának feltüntetésére - Google Patents

Jogjegyrendszer termékek jogosítottságának megjelölésére és ellenõrzésére, és eljárás adott termék forgalomba hozatali jogosítottságának feltüntetésére Download PDF

Info

Publication number
HU226286B1
HU226286B1 HU0004054A HUP0004054A HU226286B1 HU 226286 B1 HU226286 B1 HU 226286B1 HU 0004054 A HU0004054 A HU 0004054A HU P0004054 A HUP0004054 A HU P0004054A HU 226286 B1 HU226286 B1 HU 226286B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
code
product
products
domain
database
Prior art date
Application number
HU0004054A
Other languages
English (en)
Inventor
Imre Koekenyesi
Original Assignee
Danubia I P Services Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Danubia I P Services Ltd filed Critical Danubia I P Services Ltd
Priority to HU0004054A priority Critical patent/HU226286B1/hu
Publication of HU0004054D0 publication Critical patent/HU0004054D0/hu
Priority to EP01980775A priority patent/EP1334453A2/en
Priority to AU2002212562A priority patent/AU2002212562A1/en
Priority to PCT/HU2001/000101 priority patent/WO2002033605A2/hu
Priority to US10/399,188 priority patent/US20040015700A1/en
Publication of HUP0004054A2 publication Critical patent/HUP0004054A2/hu
Publication of HU226286B1 publication Critical patent/HU226286B1/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06QINFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGY [ICT] SPECIALLY ADAPTED FOR ADMINISTRATIVE, COMMERCIAL, FINANCIAL, MANAGERIAL OR SUPERVISORY PURPOSES; SYSTEMS OR METHODS SPECIALLY ADAPTED FOR ADMINISTRATIVE, COMMERCIAL, FINANCIAL, MANAGERIAL OR SUPERVISORY PURPOSES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G06Q10/00Administration; Management
    • G06Q10/10Office automation; Time management

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Strategic Management (AREA)
  • Entrepreneurship & Innovation (AREA)
  • Human Resources & Organizations (AREA)
  • Operations Research (AREA)
  • Economics (AREA)
  • Marketing (AREA)
  • Data Mining & Analysis (AREA)
  • Quality & Reliability (AREA)
  • Tourism & Hospitality (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Business, Economics & Management (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Management, Administration, Business Operations System, And Electronic Commerce (AREA)

Description

a kódmező (14) első és második elkülönített tartományra (12, 13) oszlik, az első tartományban (12) lévő kód nem titkosított, és a jogosultra, valamint adott esetben a jogosultság meghatározott korlátáira jellemző adatokat tartalmaz, a második tartományban (13) pedig a jogjeggyel (10) ellátott konkrét termékre (3) jellemző egyedi kód van, amely például önmagában ismert expanziós titkosítási algoritmussal az adott termék sorszámából van generálva, és az adott kódból egyetlen más sorszám kódja sem ismerhető meg, az első és második tartomány (12, 13) kódjai közös adatbázisban (5) vannak rögzítve, az adatbázishoz (5) a jogtulajdonosok által kijelölt és jogosítottsági kóddal ellátott ellenőrök kommunikációs vonalon át egyedi lekérdezéssel férhetnek hozzá, és a hozzáféréshez szükség van a lekérdezést kezdeményező ellenőr jogosítottsági kódjára és a lekérdezett termékről (3) leolvasott mindkét tartomány (12,13) kódjának megadására.
A találmány tárgya jogjegyrendszer szerzői jogi vagy iparjogi oltalommal védett termékek jogosítottságának megjelölésére és ellenőrzésére, és eljárás az ilyen termékek forgalomba hozatali jogosultságának feltüntetésére.
A forgalomban szereplő márkás termékek jelentős része védjegyoltalom vagy szerzői jogi oltalom alatt áll. Az oltalmat megalapozó jog a fogyasztó számára garantálja a termék megfelelő minőségét és eredetiségét. A bizalom hatalmas gazdasági potenciált jelent, ami az új termékek létrehozásának gazdasági alapját képezi. A bizalom jogosulatlan kihasználása az ügyeskedők számára számottevő profitot jelent, ugyanakkor közvetlenül és közvetetten a fogyasztók érdekeit sérti. A jogvédelmi rendszerek (tehát a szerzői jogi és iparjogvédelmi rendszerek) a jogtulajdonosok részére az illetéktelen hasznosítással szemben hatékony jogi garanciát adnak, de ez a garancia csak keretként szolgál ahhoz, hogy jogsértés esetén a jogosult a jogsértővel szemben hatékonyan fel tudjon lépni. A piacon megjelenő konkrét termékek esetében azok jogosított vagy jogosulatlan voltának eldöntése sokszor nagyon nehéz, esetenként pedig lehetetlen. Hatékony jogvédelem pedig csak ott érvényesülhet, ahol a jogosított és jogosulatlan termékeket egymástól egyszerűen, gyorsan meg lehet különböztetni.
Egy adott termék jogosulatlansága adódhat abból, hogy a termék hamis, tehát nem a jogosult vagy annak szerződéses partnere állította elő, de a termék eredetisége a jogosítottságnak önmagában még nem elégséges feltétele. Ha az egyik országban jogosított terméket egy másik ország területére jogosult engedélye nélkül bevisznek, az egyértelműen jogsértésnek minősül, amennyiben a két ország között regionális egyezmény nincs. A párhuzamos import jogsértő volta mindaddig fennáll, ameddig a nemzetközi jogkimerülésről egyezmény nem születik, de ez belátható időtávon belül nem várható. Hasonlóképpen jogosulatlan az a termék is, amelyet a feljogosított licenciavevő a jogosítványban szereplő mennyiségen felül állít elő és hoz forgalomba, vagy ahol a forgalombahozatal a licenciaszerződésben rögzített feltételeket sérti.
Az eredetiség igazolására számos megoldás született, amely magában foglalta a terméknek valamely tanúsítóemblémával való ellátását. Ezek az eredetiségjelző megoldások azonban nem képesek kimutatni a jogos eredetű, de területi, darabszám vagy egyéb korlátokat sértő termékeket. Az eredetiség tanúsítására elterjedt emblémák hamisítás elleni védettsége ugyancsak nem tökéletes.
Az US 5,592,561 Isz. szabadalom olyan eredetiséget igazoló, hamisítási védelem céljára létrehozott rendszer, amely egyúttal lehetővé teszi, hogy a termékeknek a gyártástól a gyártó által történő értékesítésig terjedő útját követni lehessen, és ezáltal megakadályozza, hogy a gyártás és az értékesítési rendszer különböző állomásain a részt vevő személyek az eredeti termékek közé hamisakat is elhelyezzenek.
A megoldás elsősorban textiltermékek esetében alkalmazható, és a rendszer különböző helyeken lévő számítógépek és eszközök titkosított kapcsolatát használja ki. A vezérlő számítógép központi számítógéppel közli az adott helyen gyártandó termék jellemző gyártási paramétereit, majd a központi számítógép kapcsolatba lép a gyártás helyszínén lévő számítógéppel és speciális nyomtatóval, és a nyomtatót oly módon vezérli, hogy az a nyomtató alatt elhaladó anyag meghatározott helyére egy szabad szemmel láthatatlan festékkel egy sajátos kódolt mintázatot nyomtasson, amely mintázat tartalmazza a vezérlő számítógép által megadott gyártási információkat. A nyomtatott anyag elhalad egy speciális fénnyel sugárzó lámpa alatt, és egy videokamera érzékeli a mintázatot, majd az érzékelt mintázatot továbbítja a központi számítógéphez, és az csak akkor engedi az anyag továbbmozdítását, ha a kiolvasott kód a bevitt kóddal azonos.
A kód a felvitelt követően is ellenőrizhető, ha az ellenőrnek van saját számítógépe és kódolvasója, és titkosított kapcsolatba léphet a központi számítógéppel, valamint a vezérlő számítógéppel.
A szabadalom kifejezetten említi, hogy különböző gyártóknál használt rendszerek központi számítógépei egymástól függetlenek, közöttük sem kommunikáció, sem információcsere nem jöhet létre, az alkalmazott kódok eltérőek.
A szabadalom célja feltehetően az volt, hogy az adott gyártó vállalat érdekeltségén és a termék belső áramlási útvonalán belül kizárják a hamisítás lehetőségét, és a többszörösen titkosított kapcsolat és kódolás ezt a biztonságot segítette. A megoldás ugyanakkor nem védett a kereskedelmi forgalomba került, azaz a belső rendszert elhagyó piacon a hamis termékek megjelenése ellen, mert ha egy hamisító egy jogos eredeti termék emblémáját és a kódot lemásolja, akkor
HU 226 286 Β1 az ellenőrzés az így lemásolt emblémát jogosítottnak fogja tekinteni. Ha a kódot is sikerül visszafejteni, akkor az egyik jogosított termék adatából számos további termék adatát elő tudja állítani, mert a termékre vagy nem kerül sorszám, csak gyártási időadat, vagy ha kerül is, akkor az egyszerű számsort alkot. A megoldás az igen nagy költségekkel járó kódolás és keresztellenőrzés ellenére nem biztosít hatékony védelmet a gyártótól független külső hamisításokkal szemben, ugyanakkor számos felesleges korláttal rendelkezik, nevezetesen láthatatlan tintát alkalmazó nyomtatót, sajátos anyagmozgatást igényel, és feltételezi, hogy a nyomtatást a gyártás egy állomásaként valós időben végezzék el.
A szabadalom említést sem tesz arról, hogy a megoldást a jogosulttal csak lazább kapcsolatban álló licenciavevők milyen módon tudják alkalmazni, és nem különbözteti meg az eredeti termékeket azoktól a termékektől, melyek eredetiek ugyan, de adott célra nem jogosítottak. A megoldás nem utal arra sem, hogy csak szellemi jogvédelemben részesített termékek esetén hogyan lehetne használni. A szabadalom meg sem említi, hogy milyen eszközök védik a közt attól, hogy a szabadalom szerinti megoldást egy hamisító a hamis termékein alkalmazza, és azt a látszatot keltse, mintha termékei eredetiek lennének.
A találmány feladata olyan jogjegyrendszer létrehozása, amely nemzeti vagy akár nemzetközi méretekben is hatékonyan képes a különböző gyártók vagy jogosítottak igényei szerint a szellemi tulajdonvédelem valamely válfaja által védett termékek jogosítottságát feltüntetni, mely a termékekre vonatkozó jogosítottsági adatokat egységes adatbázisban tartalmazza, de az adatokhoz hozzáférést csak a jogosított ellenőrök részére biztosít a jogosítottságuknak megfelelő korlátokkal.
A kitűzött feladatot a csatolt igénypontokban meghatározott jogjegyrendszerrel és eljárással oldottuk meg.
A találmány szerinti megoldást a továbbiakban példák kapcsán, a rajz alapján ismertetjük részletesebben. A rajzon az:
1. ábra a találmány szerinti rendszer egyszerűsített tömbvázlata, a
2. ábra a jogjegy elrendezési rajza, és a
3. ábra a lekérdező alrendszer tömbvázlata.
A találmány szerinti rendszer felépítését az 1. ábra szemlélteti. A rendszer alapvetően a jogosultak érdekeinek hatékony és könnyen ellenőrizhető védelmét szolgálja. Az 1. ábrán vázolt kapcsolati rajzon 1 jogosult alatt az eredeti jogtulajdonost értjük, aki például valamely védjegy, szerzői jog vagy know-how-jog eredeti tulajdonosa. A jogjeggyel ellátandó árut általában nem közvetlenül az 1 jogosult gyártja vagy viszi piacra, hanem ezt a feladatot országonként egy vagy több erre feljogosított gyártó vagy importáló vállalat vagy vállalkozás látja el. A 2 licenciavevő az 1 jogosulttal szerződéses kapcsolatban áll, mely kapcsolat a kibocsátandó 3 termék vonatkozásában legalább a jogosultságra jellemző kikötéseket tartalmazza. A jogosultságot jellemezheti a 3 termék megnevezése, a jogosultság területi és időbeli hatálya, a darabszámmal kapcsolatos kikötések és a fizetendő jogdíj.
A 3 termék jogjeggyel való ellátásáról az 1 jogosult vagy a 2 licenciavevő megrendelésére 4 szolgáltató gondoskodik. A 4 szolgáltató nagy kapacitású 5 adatbázissal rendelkezik, amely lehetővé teszi a jogjegy kibocsátásával és kibocsáthatóságával kapcsolatos adatok és információk megfelelő tárolását és egyedi lekérdezését. A 4 szolgáltató 6 nyomdával szerződéses és üzleti kapcsolatban van. A 6 nyomda kizárólagos feladata a jogjegy meghatározott formában való elkészítése és egyedi azonosító kóddal való ellátása. A 6 nyomda a jogjegyet meghatározott, korszerű hamisítás ellen védett formában állítja elő, amely tartalmaz sajátos rajzolatot, utánozhatatlan hordozót és holografikus vagy egyéb eredetiséget bizonyító jelet. A jogjegy a 6 nyomdában valamely hordozóra felvitt formában tárolható, felhasználható jogjeggyé azonban csak az azonosító kód felvitele után válik. A 4 szolgáltató a beérkezett jogjegyigények alapján rendeli meg a jogjegyeket a 6 nyomdától, közli vele a kódmező első tartományának tartalmát, és megadja a kódmező második tartományát képező sorszámra jellemző darabszámtartományt, a sorszámok generálására használandó kódot és a kezdő sorszámot. A 4 szolgáltató számítógépes rendszere a konkrét igény alapján elkészít egy nyomtatási adatbázist, azt hordozón vagy védett adatvonalon átadja a 6 nyomdának, ahol a jogjegyek egyedi gyártása, „megszemélyesítése” megtörténik.
A 6 nyomda az elkészült jogjegyeket a 4 szolgáltatón keresztül bocsátja a végső felhasználó rendelkezésére. A jogjegyek adatai generálásuk és elkészültük után azonnal bekerülnek az 5 adatbázisba.
Az 1 jogosult és a 4 szolgáltató közötti megállapodás rögzíti a szolgáltatási díj fizetésének feltételeit. Az adott 3 termék akkor látható el jogjeggyel, ha a 2 licenciavevő jogosultsága igazolást nyert. A szolgáltatási szerződés rögzíti a jogjegy használatának díját és feltételeit.
A 2. ábra a 10 jogjegy felépítését szemlélteti. A 10 jogjegy olyan 11 hordozón helyezkedik el, amelyről könnyen, gépi úton vagy kézzel a sérülés veszélye nélkül leválasztható. A 11 hordozóról való leválasztás után a 3 termékre való felvitelt követően a 10 jogjegy már sérülés nélkül nem távolítható el. Erről egyrészt a 10 jogjegy hátoldalán kialakított tapadóréteg tapadóereje, továbbá a 10 jogjegy anyagában kialakított horonyrendszer vagy perforáció gondoskodik. Ebből a szempontból a 10 jogjegy az autópálya-matricákhoz hasonló. Amennyiben az 1 jogosultnál vagy a 2 licenciavevőnél a 3 termékre való felvitelt megelőzően a 10 jogjegyek adott csoportja megsérül, akkor azok sérült, de még azonosítható állapotban a 4 szolgáltató részére visszaszállítandók, adataik „rontott” megjelöléssel az adatbázisba bevitelre kerülnek.
A 10 jogjegy tartalmaz 12 első tartományra és 13 második tartományra osztható 14 kódmezőt, amelyen például 8-8 alfanumerikus (32 vagy 64 állapotú) karakterekből, vagy egyenként 13-16 numerikus karaktert tartalmazó vonalkódból álló kód helyezhető el.
HU 226 286 Β1
A 12 és 13 tartományok célszerűen egymástól elkülönülten, tetszőleges karakterszámmal is elhelyezhetők, és a vonalkódszabvány szerint előállítva gépi úton is olvashatók. A 14 kódmezőn kívül a 10 jogjegy tartalmaz olyan elemeket, amelyek például a bankjegyeken vagy csekkeken szerepelnek, és amelyek meghatározott rajzolatból, háttérből és hologramos azonosítóból állnak. Célszerű, ha a 10 jogjegyen szerepel egy, a szolgáltatás céljára utaló felirat, adott esetben tanúsító védjegy is, amely például a minden országban érthető „Licensed Product”, magyarul „Jogosított Termék lehet.
A találmány szerinti rendszer egyik legfontosabb sajátossága az egyedi lekérdezés lehetősége. A 3. ábrán a lekérdezéssel kapcsolatos rendszertechnikai elrendezés vázlatát szemléltettük. A rendszerben 15 ellenőr jelölheti az 1 jogtulajdonost, illetve annak kiválasztott és feljogosított személyeit, jelölheti a 2 licenciavevőt, a 4 szolgáltatót, jelölheti továbbá az említett személyek által feljogosított hatósági vagy privát ellenőrt (vám- és pénzügyi szerveket, rendőrséget, fogyasztóvédelmi szervet vagy magánnyomozó irodát). A 15 ellenőr az őt feljogosító engedéllyel együtt kap egy olyan kódot, amely jogosultságának kereteit, illetve korlátáit tartalmazza. A 15 ellenőr 16 kommunikációs vonalon, például mobiltelefonon, telefonon vagy interneten keresztül kapcsolatba lép az 5 adatbázissal, és a kapcsolat felvétele után megadja (általában automatikusan) kérdezési jogosultságának kódját és az ellenőrizendő jogjegy kódmezőjét. Az 5 adatbázis abban az esetben, ha a keresett kódmezőadatok a jogosultsági tartományban esnek, megkeresi az adott kódot, és ha talál ilyen kóddal jellemzett kibocsátott jogjegyet, akkor egy egyszerű „igen” válasszal igazolja a jogjegy és ezzel a termék legális jellegét. Az igazolási folyamat rendkívül gyors és egyszerű. Különösen előnyös a jogjegyrendszer alkalmazása szerzői jogi védelem alatt álló termékek importja esetében a vámszerveknél. Mint ismeretes, az a tény, hogy egy tárgy szerzői jogi oltalom alatt áll-e és ha igen, akkor ki a jogosult, nem állapítható meg olyan egyszerűen, mint védjegyek esetében. Erre való tekintettel a vámfelügyelet igénybevétele és a nem jogosított termékek határon való feltartóztatása nehézségekbe ütközik. A találmány szerinti jogjegyrendszer használata ezen a problémán is segít. Ha az illetékes vámszervek lekérdezési jogosultságot kapnak, akkor a jogjeggyel ellátott termékek jogszerűségét könnyen tudják ellenőrizni. Ehhez természetesen arra van szükség, hogy a külföldi exportőr a küldemény indítása előtt a jogjegyeket megkapja, és azokat a termékekre felvigye. Ez a szerződött partnerek együttműködésével könnyen biztosítható.
Az 5 adatbázis lekérdezési programja olyan, hogy alapvetően csak egyedi lekérdezéseket engedélyez, tehát nem teszi lehetővé, hogy a lekérdező összetett információt kapjon az adott jogosult vagy az adott termék adatairól. Azt különösen nem teszi lehetővé, hogy a rendszer valamely jogosultja más jogosultak adatairól bárminemű információt kapjon.
A továbbiakban egy példa kapcsán a 14 kódmező felépítését és kialakítását ismertetjük. A 12 első tartomány például 64 állapotot felvevő 8 kódból áll, amely négyszer két mezőre oszlik. Az első mező azonosítja az 1 jogosultat. A második mező a 2 licenciavevő azonosítója. A harmadik mező az adott jog érvényességének földrajzi területét jelöli, amely lehet ország, országcsoport, regionális vámunió, illetve minden olyan terület, amely a szokásos nemzetközi megállapodásokban területként szerepelni szokott. A negyedik mező magát a terméket jelöli, ez a jelölés azonban döntően termékcsoportot jelöl, miután a nemzetközi szerződésekben licenciát általában hasonló termékeket magában foglaló termékcsaládokra adnak.
Amennyiben a találmány szerinti rendszer elterjedése olyan nagy lesz, hogy az eredeti mezők hossza az információk megkülönböztetésére nem elegendő, a mezőhossz értelemszerűen növelhető.
A találmány szerinti rendszer egyik előnye abban áll, hogy a 12 első tartomány adatai, illetve azok kódolása könnyen felismerhető és azok legalább a rendszer ismerői és használói számára nyilvánosak, az alfanumerikus jelölés pedig könnyű azonosíthatóságot biztosít. A termék azonosító számának rendszerbeli ellenőrzése előtt a hamis megjelölés már akkor is felderíthető, ha a 3 termék jellemzői és a könnyen felismerhető 12 első tartomány adatai nem egyeznek.
A termék egyedi azonosítására szóló 13 második tartomány nem egyszerű sorszám, azaz egy adott terméken lévő kódból egyszerű módon nem következik a soron következő (vagy megelőző) engedélyezett termékek sorszáma. A kódolást a 4 szolgáltató és a 6 nyomda közötti megállapodás, illetve a 4 szolgáltató által megrendelt kód határozza meg, amely kiterjedhet az alfanumerikus karakterek képzési algoritmusára és a karakterek sorrendjére, illetve a titkosítást meghatározó bármely egyéb paraméterre. Ez az adatkezelés a rendszert hamisítás ellen teljesen védetté teszi, mert ha valamely hamisító egy konkrét termék adatait alapján tudna egy másolatot készíteni, abból nem készíthet többet, mert az adott kód csak egyetlen termékhez használható fel. A rendszer ugyanis a lekérdezéskor azt is közli a kérdezővel, hogy ha ugyanaz a kérdező a keresett kódot másodszor is megkérdezi.
A találmány szerinti rendszer a valóságban az itt példaként bemutatott megoldásnál összetettebb. A jogosultság rendszere általában bonyolultabb az 1. ábrán vázoltnál. Az 1 eredeti jogosult és a végső felhasználó között soklépcsős viszony állhat fenn, mely magában foglalja a gyártót, a forgalmazót, az importőrt, a nagy- és kiskereskedőt. A jogjegyszerződés vonatkozásában az itt felsoroltak mindegyike licenciavevőnek minősülhet. A számítógépes rendszer a jogosultság vonatkozásában célszerűen 4-5 szintet tud kezelni és megkülönböztetni.
Amennyiben a 14 kódmezőt vonalkódból alakítjuk ki, a gépi olvashatóság előnye az, hogy a lekérdezés interneten és/vagy megfelelően programozott mobiltelefonon keresztül történhet, és ekkor a visszajelzés az egyszerű igen-nem válaszon kívül az áru adatait és a jogosultak megnevezését is tartalmazhatja.
A találmány szerinti jogjegyrendszer előnye, hogy a nemzetközi áruforgalom teljes egészére kiterjedően
HU 226 286 Β1 bővíthető, a jogosult terméket a hamisítottól és a jogosulatlan eredeti termékektől jól megkülönbözteti, az ellenőrzés lehetőségét biztosítja minden erre feljogosított fórum számára, ugyanakkor alkalmazása olcsó, és a jogosultak szerződéskötési szabadságát semmiképpen sem korlátozza, hanem a kikötéseket figyelembe veszi.

Claims (7)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Jogjegyrendszer adott jogtulajdonosok szerzői jogi vagy iparjogi oltalommal védett termékei jogosítottságának megjelölésére és ellenőrzésére a termékekre vonatkozó jogosítottsági korlátok alapján, ahol a termék a forgalomba hozatalát megelőzően az eredetiségét tanúsító, gépi úton olvasható kóddal van ellátva, a kód adatai adatbázis memóriájában is rögzítve vannak, azzal jellemezve, hogy az eredetiséget tanúsító kód a jogosítottság igazolását követően egy, a termékkel (3) társítható jogjegy (10) kódmezőjén (14) van kialakítva, a kódmező (14) első és második elkülönített tartományra (12, 13) oszlik, az első tartományban (12) lévő kód nem titkosított, és a jogosultra, valamint adott esetben a jogosultság meghatározott korlátáira jellemző adatokat tartalmaz, a második tartományban (13) pedig a jogjeggyel (10) ellátott konkrét termékre (3) jellemző egyedi kód van, az első és második tartomány (12, 13) kódjai közös adatbázisban (5) vannak rögzítve, az adatbázishoz (5) a jogtulajdonosok által kijelölt és jogosítottsági kóddal ellátott ellenőrök (15) kommunikációs vonalon (16) át egyedi lekérdezéssel férhetnek hozzá, és a hozzáféréshez szükség van a lekérdezést kezdeményező ellenőr (15) jogosítottsági kódjára és a lekérdezett termékről leolvasott mindkét tartomány (12, 13) kódjának megadására.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy a jogjegy (10) címke, amely a termékről (3) sérülésmentesen eltávolíthatatlan hordozón (11) van kiképezve, és felületének a kódmezőn (14) kívülre eső részén az utánnyomást megnehezítő struktúrák vannak.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy az első tartomány (12) a jogosultat (1) és a licenciavevőt (2) azonosító mezőt, a jog területi hatályára jellemző mezőt és a termék (3) fajtájára jellemző mezőt tartalmaz.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy a jogjegyek (10) kódmezői (14) nyomtatással vannak kialakítva, a jogjegyek (10) nyomtatása adott termékekhez csoportosan történik, és az adatbázis (5) minden adott csoport nyomtatásának tényét a csoport kódmezőinek (14) adatai mellett tartalmazza.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy a kódok szabványos vonalkódok.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti rendszer, azzal jellemezve, hogy a második tartományban (13) titkosított algoritmusnak megfelelően képzett egyedi kód van.
  7. 7. Eljárás szerzői jogi vagy iparjogi oltalommal védett termékek forgalomba hozatali jogosítottságának feltüntetésére és ellenőrzésére, ahol egy jogosult a forgalomba hozatalra meghatározott korlátok mellett licenciavevő részére jogosultságot adott, amelynek során a terméket egy, az eredetiséget tanúsító és további információkat kódolt formában tartalmazó jelöléssel látjuk el, azzal jellemezve, hogy a jogosult (1) vagy a licenciavevő (2) megrendelésére a termékek (3) jogosítottságára jellemző adatokat egy számítógépes jogosultság-nyilvántartó rendszert üzemeltető szolgáltatóval (4) közöljük, a jogosítottság ellenőrzését követően a szolgáltató (4) révén termékenként egy-egy jogjegyet (10) készítünk, melyeket a megrendelő félnél a termékekre (3) vagy azok csomagolására felhelyezzük, a jogjegyeket (10) azok elkészítésekor több mezőre osztjuk, egy kódmezőn (14) első és második tartományt (12, 13) alakítunk ki, az első tartományba (12) a jogosultra (1), valamint adott esetben a jogosultság meghatározott korlátáira jellemző adatokat nem titkosított, de gépi úton olvasható kódolt alakban rögzítjük, a második tartományba (13) pedig a konkrét termékre (3) jellemző, szintén gépi úton olvasható egyedi kódot rögzítünk, az első és második tartományokban (12, 13) rögzített adatokat a szolgáltatónál (4) lévő említett számítógépes rendszer adatbázisában (5) tároljuk, majd a termék (3) jogosultságának ellenőrzése érdekében az ellenőrzésre feljogosítottak részére az adatbázishoz (5) az adott termékre (3) vonatkozó adatok lekérdezésére hozzáférést engedélyezünk, az ellenőrzéshez felhasználjuk a lekérdezett jogjegyről (3) kiolvasott kódokat.
HU0004054A 2000-10-17 2000-10-17 Jogjegyrendszer termékek jogosítottságának megjelölésére és ellenõrzésére, és eljárás adott termék forgalomba hozatali jogosítottságának feltüntetésére HU226286B1 (hu)

Priority Applications (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0004054A HU226286B1 (hu) 2000-10-17 2000-10-17 Jogjegyrendszer termékek jogosítottságának megjelölésére és ellenõrzésére, és eljárás adott termék forgalomba hozatali jogosítottságának feltüntetésére
EP01980775A EP1334453A2 (en) 2000-10-17 2001-10-17 Attestation label system and method for marking and checking the legally correct nature of proprietory products
AU2002212562A AU2002212562A1 (en) 2000-10-17 2001-10-17 Attestation label system and method for marking and checking the legally correct nature of proprietory products
PCT/HU2001/000101 WO2002033605A2 (hu) 2000-10-17 2001-10-17 Attestation label system for marking and checking the legally correct nature of proprietory products and method for indicating the legalized status such products brought into commerce
US10/399,188 US20040015700A1 (en) 2000-10-17 2001-10-17 Attestation label system for marking and checking the legally correct nature of proprietory products and method for indicating the legalized status such products brought into commerce

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0004054A HU226286B1 (hu) 2000-10-17 2000-10-17 Jogjegyrendszer termékek jogosítottságának megjelölésére és ellenõrzésére, és eljárás adott termék forgalomba hozatali jogosítottságának feltüntetésére

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU0004054D0 HU0004054D0 (en) 2000-12-28
HUP0004054A2 HUP0004054A2 (hu) 2002-07-29
HU226286B1 true HU226286B1 (hu) 2008-07-28

Family

ID=89978676

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0004054A HU226286B1 (hu) 2000-10-17 2000-10-17 Jogjegyrendszer termékek jogosítottságának megjelölésére és ellenõrzésére, és eljárás adott termék forgalomba hozatali jogosítottságának feltüntetésére

Country Status (5)

Country Link
US (1) US20040015700A1 (hu)
EP (1) EP1334453A2 (hu)
AU (1) AU2002212562A1 (hu)
HU (1) HU226286B1 (hu)
WO (1) WO2002033605A2 (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7222791B2 (en) * 2004-03-30 2007-05-29 International Business Machines Corporation Counterfeit detection method
TW200713115A (en) * 2005-09-16 2007-04-01 Rong-Bang Wang Authorized code encoding method and authority identification and management system
TW200713065A (en) * 2005-09-16 2007-04-01 Rong-Bang Wang Authorization recognition and management system, and authorization recognition and management method thereof
TW200721017A (en) * 2005-11-29 2007-06-01 Rong-Bang Wang Burglarproof label for preventing label data from being stolen and burglarproof method
TW201132098A (en) * 2010-03-08 2011-09-16 Storewell Media Mfg Ltd Licensing identification and management system and the coding method of an anti-counterfeit label thereof
US20120290490A1 (en) * 2011-05-10 2012-11-15 Michael Young System and method for displaying product certification
US20130103596A1 (en) * 2011-10-24 2013-04-25 Sabre Publishing, Ltd. Co. d/b/a Sabre Trademark & Licensing, Ltd. Co. Denominated authenticating royalty collection and enforcement process

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2570101B1 (fr) * 1984-09-07 1987-09-25 Sotimag Procede antifraude pour document de valeur
ES2169142T3 (es) * 1994-07-26 2002-07-01 Internat Data Matrix Inc Articulos de autoverificacion inalterable.
US5892900A (en) * 1996-08-30 1999-04-06 Intertrust Technologies Corp. Systems and methods for secure transaction management and electronic rights protection
US5671412A (en) * 1995-07-28 1997-09-23 Globetrotter Software, Incorporated License management system for software applications
US6904525B1 (en) * 1997-07-01 2005-06-07 Pitney Bowes Inc. Method for preventing counterfeiting of articles of manufacture
US7034954B1 (en) * 1999-05-20 2006-04-25 Canon Kabushiki Kaisha Print control apparatus capable of processing store print job and information processing apparatus capable of displaying store print job

Also Published As

Publication number Publication date
US20040015700A1 (en) 2004-01-22
HU0004054D0 (en) 2000-12-28
HUP0004054A2 (hu) 2002-07-29
WO2002033605A3 (hu) 2003-06-05
AU2002212562A1 (en) 2002-04-29
WO2002033605A2 (hu) 2002-04-25
EP1334453A2 (en) 2003-08-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11664991B2 (en) Tracking apparel items using distributed ledgers
US20070180248A1 (en) Process for the authentication of products
US8421593B2 (en) Apparatus, systems and methods for authentication of objects having multiple components
US7387249B2 (en) Product verification and authentication system and method
US7996319B2 (en) Authentication and tracking system
EA031204B1 (ru) Способ проверки подлинности товара
US6442276B1 (en) Verification of authenticity of goods by use of random numbers
JP6486595B2 (ja) 供給源の認証、商品とサービスの認証システム、そのためのコンポーネント
US20050234823A1 (en) Systems and methods to prevent products from counterfeiting and surplus production also of tracking their way of distribution.
US20010047340A1 (en) Authenticity verification method and apparatus
US20030177095A1 (en) Remote authentication system
US20070185788A1 (en) Authentication and Tracking System
KR100404869B1 (ko) 상품의 진위여부 확인방법 및 이를 위한 시스템
US20040172537A1 (en) System and method for tracking and authenticating items through an internet web site
US8872622B2 (en) Authentication of “source” for brands
US11810179B2 (en) Method for tracking products using distributed, shared registration bases and random numbers generated by quantum processes
US20140324716A1 (en) Method and system for deterring product counterfeiting
US20040054888A1 (en) Method and system of authentication and ownership verification of collectables
HU226286B1 (hu) Jogjegyrendszer termékek jogosítottságának megjelölésére és ellenõrzésére, és eljárás adott termék forgalomba hozatali jogosítottságának feltüntetésére
US6463541B2 (en) Object authentification method using printed binary code and computer registry
US9652775B2 (en) System, method, procedure and components for preparing an article for authentication and tracking
RU2223544C1 (ru) Система идентификации объектов с идентификатором и устройство проверки подлинности идентификатора
RU24744U1 (ru) Система идентификации объектов с идентификатором и устройство проверки подлинности идентификатора
GB2371643A (en) Authenticity verification method and apparatus
AU2015268708A1 (en) Product authentication method

Legal Events

Date Code Title Description
GB9A Succession in title

Owner name: DANUBIA I.P. SERVICES LTD., UK

Free format text: FORMER OWNER(S): KOEKENYESI IMRE, HU

GB9A Succession in title

Owner name: LANTOS MIHALY ISTVAN, HU

Free format text: FORMER OWNER(S): DANUBIA I.P. SERVICES LTD., GB; KOEKENYESI IMRE, HU