HU221242B1 - Polypropylene compositions having good transparency and impact resistant - Google Patents

Polypropylene compositions having good transparency and impact resistant Download PDF

Info

Publication number
HU221242B1
HU221242B1 HU9501376A HU9501376A HU221242B1 HU 221242 B1 HU221242 B1 HU 221242B1 HU 9501376 A HU9501376 A HU 9501376A HU 9501376 A HU9501376 A HU 9501376A HU 221242 B1 HU221242 B1 HU 221242B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
weight
ethylene
propylene
copolymer
xylene
Prior art date
Application number
HU9501376A
Other languages
Hungarian (hu)
Other versions
HU9501376D0 (en
Inventor
Giuliano Cecchin
Floriano Guglielmi
Original Assignee
Himont Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from IT8822940A external-priority patent/IT1227893B/en
Application filed by Himont Inc filed Critical Himont Inc
Publication of HU9501376D0 publication Critical patent/HU9501376D0/en
Publication of HU221242B1 publication Critical patent/HU221242B1/en

Links

Landscapes

  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)

Abstract

A találmány szerinti polimerkészítmények a) 70–98 tömeg%-banetilénből, propilénből és/vagy egy CH2=CHR általános képletű ?-olefinből – a képletben R jelentése alkilcsoport – előállított,85–99,5 tömeg% propilént tartalmazó kristályos kopolimert és b) 2–30tömeg%-ban etilénből, propilénből és/vagy egy CH2=CHR általánosképletű ?-olefinből – ahol a képletben R jelentése a fentiekbenmegadott – előállított, 20–70 tömeg% etilént tartalmazó elasztomerkopolimert tartalmaznak; a b) kopolimer xilolban, szobahőmérsékletenrészben oldódik és etiléntartalmának xilolban oldható részéhezviszonyított tömegaránya legfeljebb 1,5; a xilolban oldható rész belsőviszkozitása (I.V.2) kielégíti a 0,2 ? (I.V.2/I.V.1)×(C2–) ? 0,6feltételt, ahol I.V.1 jelentése az (a) kristályos propilénkopolimerbelső viszkozitása, I.V.1 és I.V.2 értékét (dl/g) értékben fejezzükki, és (C–2) jelentése a (b) elasztomer kopolimer etiléntartalmánaktömege. ŕPolymer Compositions of the Invention a) 70-98% by weight of crystalline copolymer containing 85% to 99.5% by weight of propylene, containing from 85% to 99.5% by weight of propylene and / or from an olefin of formula CH2 = CHR, wherein R is alkyl. Containing from 2 to 30% by weight of ethylene, propylene and / or a CH2 = CHR generalized olefin, wherein R is as defined above, contains between 20 and 70% by weight of elastomer copolymer; the copolymer (b) is soluble in xylene, at room temperature and has a weight ratio of ethylene content of up to 1.5 in the xylene soluble part; the internal viscosity (I.V.2) of the xylene soluble part satisfies 0.2? (I.V.2 / I.V.1) × (C2-)? 0.6, wherein I.V.1 is the intrinsic viscosity of the crystalline propylene copolymer (a), expressed as I.V.1 and I.V.2 (dl / g), and (C-2) is the ethylene content of the elastomer copolymer (b). ŕ

Description

A találmány alacsony hőmérsékleten ütésálló és jó átlátszóságú polipropilénkészítményekre vonatkozik.

Ismeretes, hogy a bizonyos alkalmazási területekre szánt polipropilénhomopolimerek kristályosságát a propilén kis mennyiségű etilénnel és/vagy a-olefinekkel, mint például buténnel, penténnel és hexénnel megvalósított kopolimerizálásával csökkentik.

Az ilyen eljárással olyan, úgynevezett statisztikus eloszlású kristályos polipropilénkopolimerek állíthatók elő, amelyek a homopolimerhez viszonyítva rugalmasabbak és átlátszóbbak.

Az így előállított kopolimerek számos területen, például öntözőcsövek (víz öntözőcsövek), ivóvíz vagy egyéb folyékony élelmiszerek szállítására alkalmas csövek, fűtőberendezések, detergens tárolásra alkalmas, egyrétegű palackok, italok és illatszerek tárolására alkalmas többrétegű palackok, különböző egy- vagy többrétegű csomagolóanyagok és élelmiszerek tárolására alkalmas merev falú tartályok előállítására alkalmazhatók.

A propilénből előállított, statisztikus eloszlású kopolimerek azonban a jó átlátszóságuk ellenére sem alkalmazhatók különösen alacsony hőmérsékleten megfelelő homopolimereknél ütésállóbb polimereket igénylő területeken, mint például a fent felsorolt alkalmazási területeken.

Régóta ismert, hogy a polipropilén ütésállóságát megfelelő mennyiségű propilén-etilén elasztomer kopolimerek bekeverésével vagy utópolimerizálásával lehet növelni, az így előállított kopolimer azonban általában veszít átlátszóságából.

A fenti hátrány kiküszöbölésére olyan eljárást javasoltak, amelyben a polipropilént ömledékfázisban összekeverik különleges katalizátorral előállított és 70 85 tömeg% etiléntartalmú propilén-etilén-kopolimerrel (lásd 4 634 740 számú, amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás). A leírásban rámutatnak, hogy ettől kisebb vagy nagyobb etiléntartalom nem vezet a kívánt eredményre. Az ilyen előállítási eljárás továbbá külön homopolimer- és kopolimerszintézist és az így kapott polimerek ezt követő összekeverését igényli. Ez az eljárás egyértelműen beruházási és üzemelési költségigényes. További hátrányt jelent, hogy a katalizátormaradék-eltávolítás elkerülésére a propilén-etilén-kopolimer előállítását kevésbé aktív katalizátor jelenlétében célszerű végezni.

A fenti hátrányok kiküszöbölésére olyan eljárást dolgoztunk ki, amellyel jó átlátszóságú és megfelelően ütésálló polipropilén állítható elő. Az eljárásban nagy hozamot eredményező, aktív magnézium-dihalogenid-hordozóra felvitt sztereospecifikus katalizátor alkalmazásával propilént és etilént vagy propilént, etilént és magasabb szénatomszámú alfa-olefint tartalmazó elegyet soros polimerizálásnak vetünk alá.

A találmányunk szerinti eljárással kiküszöbölhető a komponensek egymástól független előkészítése, a komponensek ömledékfázisban való költséges összekeverése, és a kopolimerkomponensek egymástól független tisztítása.

A 4 634 740 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetett eljárással előállított, nagy hozamot eredményező, aktív magnézium-dihalogenid-hordozóra felvitt, sztereospecifikus, katalizátor jelenlétében két, soros polimerizáló műveletben megvalósított polimerizálással kapott, 70-85 tömeg% etiléntartalmú, elasztomer propilén-etilén-kopolimereket tartalmazó polimerkészítmények alacsony hőmérsékleten mutatott ütésállósága nagyon gyenge. Továbbá az eljárással előállított készítmények átlátszósága csak akkor volt kielégítő, ha az elasztomer kopolimer etiléntartalma és az elasztomer kopolimer szobahőmérsékleten xilolban előállított, kristályos kopolimer belső viszkozitásához képest bizonyos kritikus értékhatárokon belül van.

A technika állásában mind ez ideig nem tanították vagy javasolták, hogy jó átlátszóságú és alacsony hőmérsékleten ütésálló, statisztikus eloszlású, kristályos propilénkopolimert lehet előállítani nagy hozamot eredményező, aktív magnézium-dihalogenid-hordozóra felvitt katalizátor jelenlétében megvalósított, soros polimerizálással.

Munkánk során olyan eljárást dolgoztunk ki, amelynek segítségével a fenti követelményeket kielégítő, kristályos propilénkopolimerek állíthatók elő.

A találmányunk szerinti eljárással előállított kopolimerkészítmények

a) 70-98 tömeg%-ban (előnyösen 85-98 tömeg%ban, célszerűen 80-95 tömeg%-ban) etilénből és propilénből és/vagy egy CH2=CHR általános képletű α-olefinből - ahol a képletben R jelentése 2-8 szénatomos egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport - előállított, 85-99,5 tömeg%, előnyösen 90-98 tömeg%, propilént és 0,5-10 tömeg%, előnyösen 2-3 tömeg% etilént tartalmazó, kristályos kopolimert (I. frakció) és

b) 2-30 tömeg%-ban (előnyösen 2-15 tömeg%-ban, célszerűen 5-20 tömeg%-ban) etilénből és propilénből és/vagy egy CH2=CHR általános képletű α-olefinből - ahol a képletben R jelentése a fentiekben megadott - előállított, 20-70 tömeg%, előnyösen 25-60 tömeg% etilént tartalmazó elasztomer kopolimert (II. frakció) tartalmaznak;

az elasztomer kopolimer szobahőmérsékleten, xilolban részben oldódik és etiléntartalmának xilolban oldható részéhez viszonyított tömegaránya 1,5 vagy ettől kisebb érték;

a xilolban oldható rész belső viszkozitása (I.V.2) pedig kielégíti a következő feltételt:

0,2 < (I.V.2/I.V.l)xC2 < 0,6, ahol

I.V. 1 jelentése a kristályos kopolimer belső viszkozitása (az I.V.l és I.V.2 értékeket dl/g-ban fejezzük ki), és C2 jelentése a II. frakció etiléntartalmának tömege.

A találmányunk szerinti eljárással előállított, előnyös kopolimerek szobahőmérsékleten xilolban oldható része

10-25 tömeg% (előnyösen 10-15 tömeg%), és a kopolimer etiléntartalma xilolban oldható részéhez viszonyított tömegaránya 0,3-1,5 (előnyösen 0,3-0,9).

Ha a találmányunk szerinti eljárással előállított kopolimerek komonomertartalma nő, a késztermék keménysége csökken, ugyanakkor átlátszóbb lesz.

HU 221 242 Β1

A találmány szerinti eljárással előállított készítmények elasztomer etilén kopolimertartalma (II. frakció) 2-30 tömeg%, előnyösen 5-20 tömeg%, mely mennyiség abban az értelemben kritikus, hogy ennél kisebb mennyiségeknél nem megfelelő mértékűre csökken az ütésállóság, nagyobb mennyiségeknél pedig túl kemény lesz a késztermék.

Kritikus a II. frakció összetétele és molekulatömege is. Ha a II. frakció etiléntartalma 20 tömeg%-nál kisebb, vagy 70 tömeg%-nál nagyobb, a termék ütésállósága és/vagy átlátszósága nem lesz kielégítő.

Ha a II. frakció szobahőmérsékleten xilolban oldható része belső viszkozitásának és a kristályos kopolimer belső viszkozitásának aránya és etiléntartalma nem elégíti ki a következő feltételt:

0,2 < (I.V.2/I.V.l)x(C2) < 0,6 nem kapunk kielégítő eredményt, vagyis a kopolimer optikai tulajdonságai a 0,6 érték felett nem kielégítőek, míg ütésállósága a 0,2 érték alatt gyenge.

Az I. frakció belső viszkozitása 1-4 dl/g érték lehet, amely 80-01, g/10 perc folyási mutatószámnak (Μ. I.) felel meg.

A késztermék folyási mutatószáma (Μ. I.) 0,1-5 g/10 perc, előnyösen 0,5-30 g/10 perc.

Az átlátszóság és szilárdság a szakemberek által jól ismert magképző anyagok hozzáadásával növelhető.

A találmányunk szerinti eljárással a kész kopolimer terméket a monomerek aktív magnézium-dihalogenid-hordozóra felvitt, sztereospecifikus Ziegler-Nattatípusú katalizátor jelenlétében végzett, soros polimerizálásával állítjuk elő. Az ilyen katalizátorok fő alkotóelemként egy aktív magnézium-dihalogenid-hordozóra felvitt, legalább egy halogén-titán kötést tartalmazó titánvegyületet és egy elektrondonor vegyületet tartalmazó szilárd komponenst tartalmaznak.

A találmányunk szerinti eljárásban alkalmazott katalizátorok jellemzője, hogy alkalmazásukkal olyan polipropilén állítható elő, amelynek folyékony propilénben 70 °C-on mutatott izotaktikus mutatószáma nagyobb mint 90%, és ha a katalizátort hidrogén jelenlétében, megfelelő koncentrációban alkalmazzuk, az előállított polimer folyási mutatószáma 1-10 g/10 perc. Az ilyen katalizátorok jól ismertek a szabadalmi irodalomból.

A találmányunk szerinti eljárásban különösen előnyösek a 4 339 054 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban és a 45 977 számú európai szabadalmi leírásban ismertetett katalizátorok. Ilyen katalizátorokat ismertetnek a 4 472 524 és a 4 473 660 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásokban is. Az ismert katalizátorok szilárd, katalitikus komponense elektrondonor vegyületként valamilyen étert, ketont vagy lektont, vagy valamilyen nitrogén-, foszfor- és/vagy kénatomot tartalmazó vegyületet vagy mono- vagy dikarbonsav-észtert tartalmaznak.

Különösen jól alkalmazhatók a ftálsav-észterek, mint például a diizobutil-, dioktil- vagy difenil-ftalát, a benzil-butil-ftalát; a malonsav-észterek, mint például a diizobutil- és dietil-malonát; az alkil- és aril-pivalátok;

az alkil-, cikloalkil- és aril-maleátok; az alkil- és arilkarbonátok, mint például diizobutil-karbonát; etil-fenil- és difenil-karbonát; borostyánkősav-észterek, mint például a mono- és dietil-szukcinát. Előnyös elektrondonor vegyületek a ftálsav-észterek.

A fentiekben ismertetett katalizátorkomponensek előállítása különböző eljárásokkal történhet.

Az egyik eljárásban például úgy járnak el, hogy a magnézium-dihalogenidet (amelyet 1 tömeg%-nál kevesebb vizet tartalmazó vízmentes formában alkalmaznak), a titánvegyületet és az elektrondonor vegyületet a magnézium-dihalogenidet aktiváló körülmények között megőrlik. Az őrleményt ezután feleslegben alkalmazott titán-tetrakloriddal, 80-135 °C-on egyszer vagy többször kezelik, majd addig mossák valamilyen szénhidrogénnel, például hexánnal, míg a mosófolyadékból az összes klórion eltűnik.

Egy másik eljárásban a vízmentes magnézium-halogenidet valamilyen ismert eljárással előaktiválják, majd 80-135 °C-on valamilyen elektrondonor vegyületet tartalmazó feleslegben alkalmazott titán-tetrakloridoldattal kezelik. Ezután megismétlik a titán-tetrakloridos kezelést, és a szilárd anyagot hexánnal vagy egyéb, megfelelő szénhidrogénnel mossák az el nem reagált titán-tetraklorid-nyomok eltávolítására.

Egy másik eljárásban előnyösen gömb formájú MgCl2.nROH általános képletű vegyületet - a képletben n értéke általában 1-3, és ROH jelentése etanol, butanol vagy izobutanol - valamilyen elektrondonor vegyületet tartalmazó, feleslegben alkalmazott titántetraklorid-oldattal kezelik. A kezelést 80-120 °C-on végzik. A kapott, szilárd anyagot elválasztják, majd újra titán-tetrakloriddal kezelik. A szilárd anyagot elválasztják, és addig mossák valamilyen szénhidrogénnel, míg a mosófolyadékból az összes klórion eltűnik.

Egy szintén ismert eljárás szerint magnézium-alkoholátokat és klór-alkoholátokat (a klór-alkoholátokat a 4 220 554 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetett eljárással állítják elő) elektrondonor vegyületet tartalmazó, feleslegben alkalmazott titán-tetraklorid-oldattal kezelik, a fentiekben ismertetett körülmények között.

Egy másik eljárásban pedig magnézium-halogenidet és titán-alkoholátot (így MgCl2.2Ti(OC4H9)4 képletű komplex vegyületet) szénhidrogénoldatban valamilyen elektrondonor vegyületet tartalmazó, feleslegben alkalmazott titán-tetraklorid-oldattal kezelik. A szilárd terméket elválasztják, majd ismét feleslegben alkalmazott titán-tetrakloriddal kezelik. A szilárd anyagot elválasztják, és valamilyen szénhidrogénnel, például hexánnal mossák. A titán-tetrakloridos kezelést 80-120 °Con végzik. Ennek az eljárásnak egy másik változatában a magnézium-diklorid és titán-alkoholát-komplexet szénhidrogénoldatban hidropolisziloxánnal reagáltatják, a szilárd terméket elválasztják, majd 50 °C-on elektrondonor vegyületet tartalmazó szilícium-tetraklorid-oldattal mossák.

A szilárd anyagot elválasztják, majd 80-100 °C-on feleslegben alkalmazott titán-tetrakloriddal mossák.

HU 221 242 Β1

Az elektrondonor vegyületet tartalmazó titán-tetraklorid-oldattal porózus műanyagokat, gömb formájú sztirol-divinil-benzolt vagy szervetlen hordozóanyagokat, mint például szilícium-dioxidot vagy alumíniumoxidot is kezelhetnek, ezeket a hordozóanyagokat előzőleg szerves oldószerben oldható magnéziumvegyületekkel vagy komplex vegyületekkel impregnálják.

Ilyen porózus műanyagokat és ezek impregnálási eljárását ismertetik például a 20811 A/88 számú olasz szabadalmi leírásban.

A titán-tetrakloridos kezelést 80-100 °C-on végzik, majd a nem reagált titán-tetraklorid elválasztása után a kezelést megismétlik, a szilárd anyagot elválasztják, és szénhidrogén oldószerrel mossák.

A fentiekben ismertetett reakcióban az MgX2 és az elektrondonor vegyület mólaránya általában (4:1)-(12:1).

A szilárd komponensre felvitt elektrondonor mennyisége a magnézium-dihalogenid mennyiségére számolva általában 5-20 mol%.

Műanyag és szervetlen hordozóanyagok esetén a magnéziumvegyület és az elektrondonor vegyület mólaránya nagyobb, egy elektronra számolva általában 0,3-0,8.

A szilárd katalizátorkomponens magnézium- és titánaránya (30:1)-(4:1), a műanyag vagy valamilyen szervetlen hordozóra felvitt vegyületek esetén ez az arány kisebb, általában (3:1)-(2:1).

A szilárd katalizátorkomponens előállításához alkalmazható titánvegyületek a halogenidek és a halogén alkoholátok. Előnyös titánvegyület a titán-tetraklorid.

Kielégítő eredmények nyerhetők titán-trihalogenidek, elsősorban TiCl3 HR, TiCl3 ARA és halogén-alkoholátok, mint például TiCl3.OR általános képletű vegyület, a képletben R jelentése valamilyen fenilcsoport, alkalmazásával.

A fentiekben ismertetett reakciókkal aktív magnézium-dihalogenidek állíthatók elő. A szakirodalomban a fenti reakcióktól eltérő reakciók is ismeretesek. Ezekben a reakciókban magnézium-halogenidektől eltérő magnéziumvegyületekből, mint például magnézium-alkoholátokból vagy -karboxilátokból állítják elő az aktív magnézium-dihalogenidet.

A szilárd magnézium-halogenidek aktív voltát az mutatja, hogy a szilárd katalizátorkomponens röntgensugárspektrumából hiányzik a nem aktivált magnézium-halogenidek (amelyek fajlagos felülete 3 m2/g értéknél kisebb) spektrumában jelenlévő nagy intenzitású diffrakciós vonal, és ehelyett egy, a nem aktivált magnézium-dihalogenid nagy intenzitású diffrakciós vonala irányába eltolódó, maximális intenzitású halogénvonal látható; vagy az, hogy a nagy intenzitású diffrakciós vonal olyan szélesedő félszélességet mutat, amely a legintenzívebb diffrakciós vonal félszélességénél legalább 30%-kal nagyobb.

Azok a legaktívabbak, amelyeknél a szilárd katalizátorkomponens röntgensugárspektrumában a halogénvonal megjelenik.

A magnézium-dihalogenid-vegyületek közül előnyösek a kloridok.

A legaktívabb magnézium-dikloridok esetén a szilárd katalizátorkomponens röntgensugárspektrumában a nem aktivált magnézium-diklorid spektrumában a 25,6 nm távolságnál megjelenő diffrakciós vonal helyett halogénvonal látható.

Kokatalizátorként alkalmazható alkil-alumíniumvegyületek a trialkil-alumínium-vegyületek, mint például a trietil-alumínium, triizobutil-alumínium, tri-n-butil-alumínium és az egy vagy több alumíniumot tartalmazó, egymáshoz oxigén- vagy nitrogénatomon vagy SO4- vagy SO3-csoporton keresztül kapcsolódó, lineáris vagy gyűrűs alkil-alumínium-vegyületek.

Ilyen vegyületek például a (C2H5)2A1-O-A1(C2H5)2;

(C2H5)2A1-N-A1(C2H5)2;

I

C6H5 o

II (C,H5)2A1-O-S-O-A1(C7H5)2;

II o

ch3

I

CH3(Al-O-)nAl(CH3)2; és a

CH3 (Al-O-)n általános képletű vegyületek, amelyekben n értéke 1 -20.

Alkalmazhatunk A1R2OR’ általános képletű vegyületeket, amelyekben R’ jelentése egy vagy két helyen helyettesített arilcsoport, és R jelentése 1-6 szénatomos alkilcsoport; vagy A1R2H általános képletű vegyületeket is, amelyekben

R jelentése azonos a fentiekben meghatározottakkal.

Az alkil-alumínium-vegyületet olyan mennyiségben alkalmazzuk, hogy az alumínium- és titánatomok aránya 1-1000 legyen.

Az alkil-alumínium-kokatalizátorokkal alkalmazható elektrondonor vegyületek az aromás savak észterei, mint például az alkil-benzoátok és elsősorban a 2,2,6,6tetrametil-piperidin vagy a 2,6-diizopropil-piperidin vagy a legalább egy Si-OR kötést - amelyben R jelentése szénhidrogéncsoport - tartalmazó szilíciumvegyületek.

Szilikonvegyületként alkalmazhatunk (terc-butil)2-Si(OCH3)2-t, (ciklohexil)2Si(OCH3)2-t vagy (fenil)2-Si-(OCH3)2-t.

Az alkil-alumínium-vegyület elektrondonor vegyülethez viszonyított mólaránya (5:1)-(100:1).

A találmányunk szerinti eljárásban a polimerizálást legalább két lépésben végezzük. Az első lépésben az I. frakciót, a másodikban I. lépésben alkalmazott katalizátorjelenlétében, az I. frakció polimerizálásával a II. frakciót állítjuk elő. A polimerizálást ismert eljárásokkal, folyamatosan vagy szakaszosan, folyadékfázisban, inért hígítóanyag jelenlétében vagy enélkül; vagy a folyadékés gázfázisú eljárás kombinálásával végezzük.

A két lépésben alkalmazott reakcióidő és reakcióhőmérséklet nem kritikus.

HU 221 242 Β1

Előnyös azonban, ha a reakcióidő 0,5-5 óra, és a reakció-hőmérséklet 50-90 °C. A molekulatömeg szabályozását ismert szabályozószerek, elsősorban hidrogén alkalmazásával végezzük.

Amint már a fentiekben ismertettük, az a-olefinek propilénnel való polimerizálásával kristályos propilénkopolimert vagy elasztomer etilén-propilén-kopolimert állíthatunk elő.

α-Olefinként CH2=CHR általános képletű, a képletben R jelentése hidrogénatom vagy 2-8 szénatomos alkilcsoport, vegyületet alkalmazunk. Ilyen olefinek például az 1-butén, 1-pentén, 1-hexén vagy a 4-metil-lpentén.

A következő példákat a találmányunk szerinti eljárás részletesebb ismertetésére mutatjuk be.

1-7. példák és

1C-6C összehasonlító példák

Az előállított polimerek elemzését a következő eljárásokkal végeztük:

- belső viszkozitás a vizsgálatot tetrahidronaftalinban végeztük, 135 °C-on;

-folyási mutatószám (M.I.) a meghatározást az ASTM D 1238, L. előírása szerint végeztük;

- etiléntartalom (C2) a meghatározást infravörös spektroszkópiás vizsgálattal végeztük;

- a xilolban oldható és nem oldható rész meghatározása a meghatározást úgy végeztük, hogy az anyagot 125 °C-on, xilolban oldottuk, majd szobahőmérsékletre hűtöttük, a xilolban oldható és oldhatatlan részeket szűréssel választottuk el;

- rugalmassági modulusz a meghatározást az ASTM D 790 (tangens) eljárással végeztük;

- Izod-féle ütésállóság a meghatározást az ASTM D 256 (rovátkoló) eljárással végeztük;

- hajlítási/törési átmeneti hőmérséklet a meghatározást saját HIMONT eljárással végeztük, mely módszer kívánságra hozzáférhető;

A hajlítási/törési átmeneti hőmérséklet azt a hőmérsékleti értéket jelenti, amelynél a meghatározott magasságból leeső, meghatározott tömegű kalapáccsal öntött minta 50%-a eltörik.

- zavarosság a mérést az ASTM D 1003 szabvány szerint végeztük 1 mm vastag lemezeken;

- nyújthatóság a mérést az ASTM D 638 szabvány szerint végeztük;

- II. frakciótartalom (tömeg%-ban) a meghatározást úgy végeztük, hogy a második műveletben képződött kopolimer tömegét a késztermék tömegéhez viszonyítottuk;

A kopolimer tömegét úgy határoztuk meg, hogy a műveletbe bevezetett etilén és propilén mennyiségét ±1 g pontossággal kalibrált áramlásmérőkkel mértük.

- belső viszkozitás (I.V.2) a xilolban oldható rész belső viszkozitását (I.V.2) a következő összefüggéssel határoztuk meg:

I.V.2=(I.V.sf-I.V.si ·Χ,)/(1-χ,), ahol I.V.SF jelentése a késztermék xilolban oldható frakciójának belső viszkozitása;

I.V.Si jelentése az első polimerizációs műveletben előállított termék xilolban oldható frakciójának belső viszkozitása; és

X, =S,Q,/SF,ahol

S, jelentése az I. frakció xilolban oldható részének tömege (tömeg%-ban);

SF jelentése a késztermék xilolban oldható részének tömege (tömeg%-ban); és

Q, jelentése az I. frakció tömegének késztermékhez viszonyított tömege.

A fizikai és kémiai tulajdonságok meghatározásához a mintákat pelletizáltuk és megöntöttük; a magképző anyagot nem tartalmazó terméket 230 °C-on pelletizáltuk.

A zavarosság meghatározásához a lemezek öntését részben 190 °C-on, és a folyási mutatószámtól függően, részben 210-230 °C-on végeztük.

A találmányunk szerinti eljárással és az összehasonlító eljárással előállított termékek előállítási körülményeit és tulajdonságait az l.B. táblázatban, és ezek fizikai-mechanikai tulajdonságait a 2.B. táblázatban foglaljuk össze.

Az eljárás ismertetése

A polimerizációs kísérletet percenként 90-es fordulatszámú csavarvonalú mágneses keverővei ellátott, 22 liter térfogatú autoklávban végeztük.

A nyomást és a hőmérsékletet az egész reakció alatt állandó értéken tartottuk, kivéve ha azt másképp jelezzük és molekulatömeg-szabályozó szerként hidrogént alkalmaztunk.

A gázfázis összetételét (propilén-, etilén- és magasabb szénatomszámú α-olefm-, valamint hidrogéntartalmát) folyamatos gázkromatográffal elemeztük.

Az eljárást két lépésben folytattuk le. Az első lépésben a propilént etilénnel vagy egy másik a-olefinnel kopolimerizáltuk, és így kristályos kopolimert kaptunk (I. frakció).

Ebben a lépésben folyékony propilénszuszpenzióban, a kívánt komonomer megfelelő és állandó túlnyomásán végeztük a polimerizálást.

A második lépésben az etilént propilénnel és/vagy egy magasabb szénatomszámú α-olefmnel kopolimerizáltuk, és így elasztomer frakciót kaptunk (II. frakció).

Ezt a műveletet gázfázisban, a gáz alakú reakcióelegy állandó összetétele mellett végeztük.

Az eljárás részletes kivitelezését a következőképpen folytattuk le.

A/l. lépés

Az autoklávba szobahőmérsékleten a következő anyagokat vezettük be az ismertetett sorrendben:

- 16 liter folyékony propilén,

- a kívánt mennyiségű etilén és/vagy α-olefm és hidrogéngáz,

HU 221 242 Bl

- katalizátor-rendszer, ami áll egy a következőkben ismertetésre kerülő, szilárd katalizátorkomponensből és

- 75 ml trietil-alumínium és

- 3,5 g ciklohexil-metil-dimetoxi-sziloxán keverékéből.

A szilárd katalizátorkomponenst a következőképpen állítottuk elő.

Kondenzátorral, mechanikus keverővei és hőmérővel felszerelt, 1 liter térfogatú üveglombikba vízmentes hidrogéngáz-atmoszférába bevezettünk 625 ml titán-tetrakloridot. Az anyagot 0 °C-on kevertük, és eközben 25 g, a 4 469 648 számú, amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetett eljárással előállított, gömb alakú MgCl2.2, 1C2H5OH hordozóanyagot adtunk hozzá.

Az elegyet 1 óra alatt 100 °C-ra melegítettük. Amikor a reakcióelegy hőmérséklete a 40 °C-ot elérte, 9 mmol diizobutil-ltalátot adtunk hozzá. A reakcióelegyet ezután 2 órán át, 100 °C-on tartottuk, majd a reakcióelegyet ülepedni hagytuk. Ezután a felszínen lévő folyadékot leszívattuk. A szilárd anyaghoz 550 ml titán-tetrakloridot adtunk, és 1 órán át, 120 °C-on melegítettük.

Ezután a reakcióelegyet ismét ülepedni hagytuk, majd a felszínen lévő folyadékot leszívtuk.

A szilárd maradékot 60 °C-on, 6 χ 200 ml, majd szobahőmérsékleten 3 χ 200 ml vízmentes hexánnal mostuk.

A fent ismertetett katalizátorrendszert propilénnyomással tápláltuk be a reaktorba. A reakcióelegy hőmérsékletét körülbelül 10 perc alatt, 70 °C-ra növeltük, majd az egész polimerizáció alatt ezen az értéken tartottuk. Eközben olyan mennyiségű etilént és/vagy magasabb szénatomszámú a-olefint és hidrogéngázt vezettünk be, hogy a reaktorban lévő gázfázis koncentrációját állandó értéken tartsuk.

Amikor a polimerizálás lényegében befejeződött, a nem polimerizálódott monomert a gázelegy atmoszferikus nyomásra való lefúvatásával távolítottuk el.

B/2. lépés

Az így kapott kristályos propilénkopolimer termékből (I. frakció) ezután az autokláv alsó részén lévő golyós szelepen keresztül mintát vettünk, majd 70 °C-ra melegítettük.

Ezután etilént és propilént és/vagy magasabb szénatomszámú olefint tápláltunk be olyan arányban és mennyiségben, hogy a kívánt összetételű és előre meghatározott nyomású gázfázis létrejöjjön (ezeket a mennyiségeket etilén, propilén vagy magasabb szénatomszámú α-olefin telítési koncentrációnak nevezzük).

A polimerizáció alatt a gázfázis nyomását és összetételét a kívánt kopolimer (II. frakció) összetételének megfelelő összetételű hidrogéngázt, etilént és propilént és/vagy magasabb szénatomszámú α-olefineket tartalmazó gázelegy-bevezetéssel tartottuk állandó értéken. Az egyedi monomerek betáplált mennyiségét áramlásmérőkkel határoztuk meg, és az elegy összetételét, valamint a fogyott mennyiségeket regisztráló/összegző műszerekkel határoztuk meg. A betáplálás! idő az alkalmazott reakcióelegy reaktivitásától és az I. és II. frakció kívánt arányának beállításához szükséges kopolimer mennyiségétől függően változott.

A folyamat befejezése után a képződött polimerport leürítettük, valamilyen ismert eljárással stabilizáltuk, majd kemencében, 60 °C-on, nitrogénatmoszférában szárítottuk és pelletizáltuk.

A pelletizálás előtt a terméket adott esetben megfelelő mennyiségű, általában 2000 ppm dibenzilidén-szorbitollal (DBS) oltottuk be.

A reakciókörülményeket és a kapott termékek tulajdonságait az I.B és 2.B táblázatban mutatjuk be.

HU 221 242 B1

1. táblázat

© 3,09 130 1,86 © re ©* 2,40 ττ re in Γ-* 0,80 92,5 re Tt CN* 0,74 © re SO re so oo 68,5 15,9 10,7 10,4 'Tt re 2,27 o © re CN 00 SO Os r- © -H re so in in © © © Os Os in Os re © ci ©* CN* CN Μ- in CN* ©’ © © Γ-* so* re r- ©* CN re Os so © •n Tf CN 00 oo re Os r- © © © © in CC 'rj- ,-1 so in © re CN Os re 00 re © —K © CN re ©* re CN* ©* © © re ©* ©* © ©* CN* © Os oo © CN re t—1 CN © re Os in m © ef r- in re re r- in re CN Γ- re* © CN* © CN re C- cN -H © © re CN © 1 00* 00* | CN* CN Ο Ti* Γ © 00 Os CN re © © © re «η re os re —< so oo re re CN «n_J © ΓΊ O ©* CN* CN i—« in* CN* ©* o O m O re* 00 © 1 CNj CN Os CN 00 m «η oo Γ- re © © re © © re © et r~- re re C- oo os © CN «n ír, re © —H ©* CN CN ©* re CN* ©* re © in © ©* oo © i cn1 CN os «--1 00 •n in θ' SO CN 3· i CN re re se rf Os 00 © in re *λ_Ί re* © CN* © CN re 00* CN © © © in © O-* © | CN 1 CN Os —4 © rt CN 1—1 »n CN © re re re in oo re Os sO Os oo oo in re re”1 © CN ©“ CN re Γ-* CN CN* ©* OO Γ- m © © oo* •n I CN* CN Os —H re re re CN 00 © © re © in CN re © Os © CN Os , Os Os ej- —H Cl re* © CN* ©* CN re* c~* © re CN © © r-~ in © ©* c~* in i CN* CN Os re re re re CN Os 00 re SO © © in CN re c- CN re re 00 re © m CN re © --1 ©r CN* CN SO* ,—1 re* CN* ©* in r- so in —-1 ©* ^t* CN* CN Os 00 re CN CN CN o CL cS 00 ü C3 T3 cs a yci > ti ιθ ox to t/1 ti :O első bű <υ •3 -S bű ü ε φ >? ε C3 <U ε © © Öű :O s—-- ©7 o ••eb © © O ο 2—s o ε ε 3? ε te <υ © c ε isi körül cmzcsi c o 6. Ϊ zisban ( viszkóz ti O Cl o frakció ó frakci ) atlan fr< atlan fr< ) (telítés elegybe zisban ( n (törne cx bű <D ti bű 1) ti :O Jű s A polimerek előállít; polimerek cl 1. lépés Nyomás (MPa) Idő (perc) Etilén a gázfázisb Hidrogén a gázfá; Kopolimer belső Etiléntartalom a k Xilolban oldható A xilolban oldhat viszkozitása (dl/g A xilolban oldhat A xilolban oldhat viszkozitása (dl/g 2. lépés Nyomás (MPa) Idő (perc) Propilén/* 1-butén Etilén (telítési) (g Etilén a betáplált Hidrogén a gázfá; Végtermék II. Frakciótartaloi Etiléntartalom (tő 1 -buténtartalom ( Belső viszkozitás

1. táblázat (folytatás)

© Tf (N 87,9 2,44 1,72 0,49 C 00 Tt Tf Ο —· re 08 80 re rd 08 —4 re* 80 rd o 00 00 08 00 08 Ο 00 80 rd re rd 00 —4 -H 08 Cd © 00 re © te Tt 00 80 08 Vt r- Tt r- ι—ι re* -H 80 Cd —-1 © 00 r- 00 cd r- Tt re 80 rd 80 ι-^ 4-4 00 Cl O* 00 08 re © c- Cd re 80 r- r- © re írj —Η re* -1 80* cd © 00 80 te re 80 r- V~> Tt tC Tt «r rd —4 re —1 80 cd © 00 r- r- r- 4 Cs o 8Γ) 08 Tt te -4 re 80* re o 00 r- te re re oo re Cl__ rd Γ rd rd Cd re 80 rd —4 © OO 80 80 Tt te re c- Γ- re rd Cd Tt Ά rd © 00 © CX o- cd '2' 00 o E cd <υ CX S' E C/5 ce •κ Ό >> '3 .§ & ε •o ^3 (g/10 OŰ <u E :O belső ció (te ció be sa I.V iléntai ε θ =δ - 5“ ζ/5 :0 -Ο Ν 1 (Μ.Ι.) 2 '5 frakció Ji/g) an frak eö t+3 £ 'oh ra zkozitá. ikció et “ £ -cd Ο Ε CÚ * -s N ce _J s. C/3 '> ο -o ldha I.V. 03 őáll rck itós hat X Ό 2 > *o CZ3 «0 Ο £5 •Ό o « O Ο CQ rx X A polimerek polim Folyási mu bán ol ólban ozitás ólban ólban ozitás II. frakció 1 /I.V.l Xilol A xil viszk < A xil viszk I.V.2

HU 221 242 B1

o 810 te te te 1 12,6 Cd 80* 23,5 25,2 >450 1 19,9 142,3 0,520 © cd 00 te 80 cd •e te ©8 te oo © re* re te* 80* © + 80 θ' © <e 1-H —4 1—4 n Cd 00 —-4 Tj oo —1 | Tt ι-M Λ >e OO 80 Tt r- -H -H re te 00 © r- rd* te Tt 80* © re cd © Tt 80 rd Cd 00 Cd Tt r- l Tt i—l Λ © 08 08 te rd te »e te Tj- r- o Tt r- rd* ©* re Tt* © re © te ©* 1—1 Tt ^-t -4 i-H cd Cd 80 re Cd Tj- OO 1 Tt 1—1 Λ «e © © 00 rd Cd Tt © 08 © •e 80 O oo 80 Γ- © Tt Tt~ »e 80 80* oo © 80 re | Cd Cd 08 Cd —4 Tt 00 Λ Tt 1—1 Λ © θ' © re r- 00 © c- r- © Tt Wl © ©* Tt —4 te Tt --1 © tJ- te 00* ©* OO Tt i—l rd rd 08 rd —-4 Tj- oo 1 re © © •e © 08 © re te 08 te te Tf © r- te 80 © rd re © 80* re T}- © Tt re 1 rd cd 08 Cd 1—4 Tt r Λ Tt i-H Λ © rd © 08 cd © re © © *e re © oo θ' ©* r- Tt* © Cd* 80* tT ©* Tt re | i--4 Cd 80 rd —-4 Tt r- Tt —H Λ © Γ- Tt oo rd Tt Tt 80 re te »e rd >e © 80 os © Cd’ Tf © © 80 80* © re | Cd cd 80 re Tj- r~ Tt •—1 Λ »e re rd 80 OO re © re •e te © —4 00 oo © Tt Cd © © r- © 00 re | Cd cd re re cd Tt r- »e ’cd Cd 5U0 E T3 ’c? t—> ''v ox © ’ce’ υ o Cu o H cd s © r? (% zei ck fizikai-mcchan ssági modulusz ütési szilárdság hőmérséklet (°l -5 °C (J) -10 °C (J) álárdság (MPa) ilárdság (MPa) fellépő nyúlás ( lék-zavarosodás dás magképző s •ont (°C) sűrűség (g/cm3) υ £ ü N ___ o ex ugalm fél sne cd ‘őh cd ‘oh -o C/3 (Λ sné g o ε Λ -o sdé 0 CL •po: E Ι- Ο) c u- c zak Ό u- :© '4) 1— :O N C/3 ava c« > E < ed < w ω 00 (- (- N o =O

HU 221 242 Β1

3. táblázat

A polimerek előállítási körülményei és a kapott polimerek elemzési eredményei IC 2C 3C 4C 5C 6C 7C 1. lépés Nyomás (MPa) 3,08 3,11 3,09 3,10 3,09 3,09 3,08 Idő (perc) 120 120 110 150 240 110 80 Etilén a gázfázisban (mol%) 1,8 2,0 1,6 1,8 1,8 1,6 1,55 Hidrogén a gázfázisban (mol%) 0,3 0,6 0,5 0,6 0,4 0,5 0,32 Kopolimer belső viszkozitása I.V.l (dl/g) - 2,14 2,05 2,41 2,58 2,51 2,44 Etiléntartalom a kopolimerben (tömeg%) - 3,3 2,2 2,8 2,8 2,1 2,8 Xilolban oldható frakció (tömeg%) - 8,5 5,9 5,7 6,5 3,9 6,5 A xilolban oldható frakció belső viszkozitása (dl/g) - 1,2 1,60 1,08 1,35 1,3 1,26 A xilolban oldhatatlan frakció (tömeg%) - 91,5 94,1 94,3 93,5 96,1 93,5 A xilolban oldhatatlan frakció belső viszkozitása (dl/g) - 2,2 2,05 2,48 2,58 2,54 2,45 2. lépés Nyomás (MPa) - 0,91 0,92 0,82 0,80 0,84 0,68 Idő (perc) - 65 25 15 20 23 550 Propilén/* 1-butén (telítési) (g) - 264 237 200 180 86 *136 Etilén (telítési) (g) - 19 35 45 55 115 86 Etilén a betáplált elegyben (tömeg%) - 18 30 40 50 80 67,0 Hidrogén a gázfázisban (mol%) - 1,2 2,5 0 0 12,1 4,1 Végtermék II. Frakciótartalom (tömeg%) - 8,8 9,3 7,3 7,1 10,5 12,2 Etiléntartalom (tömeg%) 2,8 4,6 5,3 5,6 6,1 9,9 10,6 1-buténtartalom (tömeg%) - - - - - 4,0 Belső viszkozitás (dl/g) 2,6 2,01 1,84 2,53 2,51 2,46 2,44 Folyási mutatószám (M.I.) (g/10 perc) 1,0 3,1 3,9 1,3 1,2 1,6 1,0 Xilolban oldható frakció (tömeg%) 6,8 11,2 11,8 11,0 11,0 9,0 11,6 A xilolban oldható frakció belső viszkozitása I.V.2 (dl/g) 1,18 1,42 1,40 2,48 2,11 1,35 1,81 A xilolban oldhatatlan frakció (tömeg%) 93,2 88,8 88,2 89,0 89,0 91 88,4 A xilolban oldhatatlan frakció belső viszkozitása I.V. (dl/g) 2,80 2,16 2,06 2,52 2,64 2,52 2,53 II. frakció belső viszkozitása I.V. (dl/g) - 1,91 1,23 3,77 3,25 1,38 2,35 I.V.2/I.V.1 xa II. frakció etiléntartalma - 0,16 0,18 0,62 0,63 0,44 0,64

4. táblázat

A polimerek fizikai-mechanikai tulajdonságai 1 2 3 4 5 6 7 Rugalmassági modulusz (MPa) 905 780 950 910 810 1050 920 Izod-féle ütési szilárdság, 0 °C (J/m) 18,5 24,7 22 34,2 31,5 31,4 58,9 Átmeneti hőmérséklet (°C) + 11 +2 + 1,5 -8,5 - -1 -34 Energia, -5 °C (J) 0,1 o,l 0,15 6,8 - 0,2 13,4 Energia, -10 °C (J) 0,1 0,1 0,1 0,3 - 0,1 9,8 Szakítószilárdság (MPa) 26,3 24,5 24,8 25,6 18,1 27,7 26,2

HU 221 242 BI

4. táblázat (folytatás)

A polimerek fizikai-mechanikai

BACKGROUND OF THE INVENTION The present invention relates to low temperature, impact resistant and highly transparent polypropylene compositions.

It is known to reduce the crystallinity of polypropylene homopolymers for certain applications by copolymerizing propylene with a small amount of ethylene and / or α-olefins such as butene, pentene and hexene.

Such a process can produce so-called statistically distributed crystalline polypropylene copolymers which are more flexible and more transparent than the homopolymer.

The copolymers thus produced are used in a variety of applications, such as water pipes, water pipes or other liquid food containers, heaters, detergent monolayer bottles, beverage and perfume multilayer bottles, multi-pack food containers and multilayer containers. can be used to make rigid-walled tanks.

However, despite their good transparency, the statistically distributed copolymers of propylene cannot be used in areas requiring more impact-resistant polymers than the corresponding homopolymers, such as those listed above.

It has long been known that the impact resistance of polypropylene can be increased by admixing or post-polymerizing a sufficient amount of propylene-ethylene elastomeric copolymers, but the copolymer thus produced generally loses its transparency.

To overcome this disadvantage, a process has been proposed in which polypropylene is mixed in a melt phase with a propylene-ethylene copolymer of 70 to 85% by weight with a special catalyst (see U.S. Patent No. 4,634,740). It is pointed out in this specification that lower or higher ethylene content does not lead to the desired result. Such a production process further requires separate homopolymer and copolymer synthesis and subsequent blending of the polymers thus obtained. This procedure is clearly costly in terms of investment and operation. A further disadvantage is that the propylene-ethylene copolymer should be prepared in the presence of a less active catalyst in order to avoid the removal of catalyst residues.

In order to overcome the above disadvantages, we have developed a process for producing polypropylene with high transparency and high impact strength. In the process, a high yield stereospecific catalyst loaded on an active magnesium dihalide support is subjected to serial polymerization of propylene and ethylene or a mixture of propylene, ethylene and a higher alpha-olefin.

The process of the present invention eliminates the independent preparation of components, the costly mixing of components in the melt phase, and the independent purification of copolymer components.

U.S. Pat. No. 4,634,740, High-Yield, Stereospecific, Highly Yielded, Magnesium Dihalide Supported by Polymerization of 70 to 85% by weight of Ethylene Propylene Elastomer Polymer compositions containing copolymers have very low impact resistance at low temperatures. Furthermore, the transparency of the formulations obtained by the process was only satisfactory when the ethylene content of the elastomeric copolymer and the elastomeric copolymer were within certain critical limits relative to the intrinsic viscosity of the crystalline copolymer produced at room temperature in xylene.

In the prior art, it has not been taught or suggested so far that high-transparency, low-temperature, impact-resistant, statistically distributed, crystalline propylene copolymer can be produced by high yield serial polymerization in the presence of an active magnesium dihalide support.

In our work, we have developed a process for the preparation of crystalline propylene copolymers that meet the above requirements.

Copolymer compositions prepared by the process of the present invention

a) 70-98% by weight (preferably 85-98% by weight, preferably 80-95% by weight) of ethylene and propylene and / or an α-olefin of the formula CH 2 = CHR wherein R is 2 C8-C8 straight or branched chain alkyl-crystalline copolymer (I - 85-99.5%, preferably 90-98%, propylene and 0.5-10%, preferably 2-3% - ethylene) Fraction) and

b) 2 to 30% by weight (preferably 2 to 15% by weight, preferably 5 to 20% by weight) of ethylene and propylene and / or an α-olefin of the formula CH 2 = CHR, wherein R is containing the above-prepared elastomeric copolymer (fraction II) containing 20-70% by weight, preferably 25-60% by weight of ethylene;

the elastomeric copolymer is partially soluble at room temperature in xylene and has a weight ratio of ethylene to xylene soluble in 1.5 or less;

and the intrinsic viscosity (IV2) of the xylene soluble moiety satisfies the following condition:

0.2 <(IV2 / IVL) x C 2 <0.6, where

IV 1 represents an intrinsic viscosity of the crystalline copolymer (IVL and the values IV2 dl / g are expressed), and C 2 is the second. mass of ethylene in fraction.

Preferred copolymers of the present invention are xylene soluble at room temperature

10 to 25% by weight (preferably 10 to 15% by weight) and the weight ratio of the copolymer to the amount of ethylene soluble in xylene is 0.3 to 1.5 (preferably 0.3 to 0.9).

As the comonomer content of the copolymers produced by the process of the present invention increases, the hardness of the finished product is reduced, but at the same time it becomes more transparent.

HU 221 242 Β1

The elastomeric ethylene copolymer (fraction II) in the compositions of the present invention has a content of 2-30% by weight, preferably 5-20% by weight, which is critical in the sense that smaller amounts do not adequately reduce impact resistance and larger quantities are too hard. will be the finished product.

Criticism of II. fraction composition and molecular weight. If II. The ethylene content of fraction 1 is less than 20% or more than 70% by weight, and the product will not have sufficient impact resistance and / or transparency.

If II. The ratio of the intrinsic viscosity and the intrinsic viscosity and ethylene content of the xylene soluble fraction of the fraction xylene at room temperature does not satisfy the following condition:

0.2 <(IV2 / IVL) x (C 2) <0.6 no satisfactory results are obtained, i.e. the optical properties of the copolymer are not satisfactory value above 0.6, and impact strength below the value of 0.2 is poor.

Fraction I has an intrinsic viscosity of 1-4 dl / g, which corresponds to a melt flow index (Μ.I.) of 80-01 g / 10 min.

The final product has a melt index (?) Of 0.1 to 5 g / 10 min, preferably 0.5 to 30 g / 10 min.

Transparency and strength can be enhanced by the addition of nucleating agents well known in the art.

According to the process of the present invention, the finished copolymer product is prepared by serial polymerization of monomers in the presence of a stereospecific Ziegler-Nattat catalyst on an active magnesium dihalide support. Such catalysts contain as a major component a solid component comprising an at least one halogen-titanium bond on an active magnesium dihalide support and an electron-donor compound.

The catalysts used in the process of the present invention are characterized in that they can be used to produce polypropylene having an isotactic index of greater than 90% in liquid propylene at 70 ° C, and when used in the presence of hydrogen at a suitable concentration, the polymer has a melt index of 1-10. g / 10 min. Such catalysts are well known in the patent literature.

The catalysts disclosed in U.S. Patent 4,339,054 and European Patent No. 45,977 are particularly preferred in the process of the present invention. Such catalysts are also disclosed in U.S. Patent Nos. 4,472,524 and 4,473,660. The solid catalytic component of known catalysts contains an ether, ketone or lecton, or a compound containing nitrogen, phosphorus and / or sulfur, or a mono- or dicarboxylic acid ester as the electron donor compound.

Particularly useful are phthalic acid esters such as diisobutyl, dioctyl or diphenyl phthalate, benzyl butyl phthalate; malonic acid esters such as diisobutyl and diethyl malonate; alkyl and aryl pivalates;

alkyl, cycloalkyl and aryl maleate; alkyl and aryl carbonates such as diisobutyl carbonate; ethyl phenyl and diphenyl carbonate; succinic esters such as mono- and diethyl succinate. Preferred electron donor compounds are phthalic acid esters.

The catalyst components described above can be prepared by various methods.

One method involves, for example, milling the magnesium dihalide (used in anhydrous form with less than 1% by weight of water), the titanium compound, and the electron donor compound under magnesium dihalide activating conditions. The mill is then treated one or more times with excess titanium tetrachloride at 80-135 ° C and then washed with a hydrocarbon such as hexane until all the chlorine ions have disappeared from the wash.

Alternatively, the anhydrous magnesium halide is preactivated by a known method and then treated at 80-135 ° C with an excess of titanium tetrachloride solution containing an electron donor compound. The titanium tetrachloride treatment is then repeated and the solid is washed with hexane or other suitable hydrocarbon to remove unreacted traces of titanium tetrachloride.

In another method, preferably spherical MgCl2 .nROH compound of the formula: - wherein n is generally from 1 to 3 and ROH is ethanol, butanol or isobutanol - treated titanium tetrachloride in an electron donor solution comprising a compound, used in excess. The treatment is carried out at 80-120 ° C. The resulting solid is separated and then treated again with titanium tetrachloride. The solid is separated and washed with some hydrocarbon until all the chlorine ions have disappeared from the wash.

According to a known process, magnesium alcoholates and chloro alcoholates (prepared by the process described in U.S. Patent No. 4,220,554) are treated with an excess of titanium tetrachloride containing an electron-donor compound under the conditions described above. .

Alternatively, magnesium halide and titanium alcoholate (such as MgCl 2. 2Ti (OC 4 H 9 ) 4 complex) are treated with a solution of excess titanium tetrachloride in a hydrocarbon solution containing an electron donor compound. The solid product is separated off and treated again with excess titanium tetrachloride. The solid is separated off and washed with a hydrocarbon such as hexane. The titanium tetrachloride treatment is carried out at 80-120 ° C. Alternatively, the magnesium dichloride and titanium alcoholate complex is reacted with hydropolysiloxane in a hydrocarbon solution, the solid product is separated off and washed at 50 ° C with a silicon tetrachloride solution containing an electron donor compound.

The solid was separated and washed with excess titanium tetrachloride at 80-100 ° C.

HU 221 242 Β1

Porous plastics, spherical styrene divinylbenzene or inorganic carriers such as silica or alumina may also be treated with the electron donor titanium tetrachloride solution, these carriers being previously impregnated with organic solvent soluble compounds or magnesium compounds.

Such porous plastics and their impregnation process are described, for example, in Italian Patent 20811 A / 88.

The titanium tetrachloride treatment is carried out at 80-100 ° C, after which the unreacted titanium tetrachloride is separated off, the treatment is repeated, the solid is separated and washed with a hydrocarbon solvent.

In the reaction described above, the molar ratio of MgX 2 to electron donor compound is generally from 4: 1 to 12: 1.

The amount of electron donor applied to the solid component is generally from 5 to 20 mol% based on the amount of magnesium dihalide.

In the case of plastic and inorganic carriers, the molar ratio of magnesium compound to electron donor compound is higher, generally 0.3-0.8 per electron.

The magnesium to titanium ratio of solid catalyst component (30: 1) to (4: 1) is lower in the case of plastic or inorganic supported compounds, generally (3: 1) to (2: 1).

The titanium compounds useful in the preparation of the solid catalyst component are halides and halogen alcoholates. A preferred titanium compound is titanium tetrachloride.

Satisfactory results can be obtained using titanium trihalides, in particular TiCl 3 HR, TiCl 3 ARA, and halogen alcoholates such as TiCl 3 OR, where R is a phenyl group.

The reactions described above can be used to prepare active magnesium dihalides. Other reactions other than those described above are known in the art. In these reactions, the active magnesium dihalide is prepared from magnesium compounds other than magnesium halides, such as magnesium alcoholates or carboxylates.

The activity of solid magnesium halides is shown by the lack of a high-intensity diffraction line in the spectrum of the solid catalyst component in the spectrum of non-activated magnesium halides (having a specific surface area of less than 3 m 2 / g); a halogen line of maximum intensity shifting toward the high intensity diffraction line of the dihalide; or that the high-intensity diffraction line exhibits a broadening half-width that is at least 30% larger than the half-width of the most intense diffraction line.

The most active are those in which the halogen line appears in the X-ray spectrum of the solid catalyst component.

Chlorides are preferred among the magnesium dihalide compounds.

In the case of the most active magnesium dichlorides, the halogen line appears in the X-ray spectrum of the solid catalyst component instead of the diffraction line at 25.6 nm.

Alkylaluminum compounds useful as cocatalysts are trialkylaluminum compounds such as triethylaluminum, triisobutylaluminum, tri-n-butylaluminum, and one or more aluminum atoms, each other being oxygen or nitrogen, or SO 4 or SO 3. linear or cyclic alkylaluminum compounds.

Examples of such compounds are (C 2 H 5 ) 2 Al-O-A1 (C 2 H 5 ) 2 ;

(C 2 H 5 ) 2 A1-N-A1 (C 2 H 5 ) 2 ;

I

C 6 H 5 o

II (C, H 5) 2 OSO A1-A1 (C 7 H 5) 2;

II

ch 3

I

CH 3 (Al-O-) n Al (CH 3 ) 2 ; and the

CH 3 (Al-O-) n wherein n is from 1 to 20.

Possible to use A1R 2 OR 'compounds of formula I, wherein R' is aryl substituted with one or two places, and R is C1-6 alkyl; A1R 2 H or a compound of formula in which

R has the same meaning as defined above.

The alkylaluminum compound is used in an amount such that the ratio of aluminum to titanium is from 1 to 1000.

Electron donor compounds for use with alkylaluminum cocatalysts are esters of aromatic acids, such as alkyl benzoates and especially 2,2,6,6-tetramethylpiperidine or 2,6-diisopropylpiperidine or at least one Si-OR bond - wherein R is hydrocarbon-containing silicon compounds.

Suitable silicone compounds are (tert-butyl) 2- Si (OCH 3 ) 2 , (cyclohexyl) 2 Si (OCH 3 ) 2 or (phenyl) 2- Si (OCH 3 ) 2 .

The molar ratio of alkyl aluminum compound to electron donor compound is from 5: 1 to 100: 1.

In the process of the present invention, the polymerization is carried out in at least two steps. In the first step, fraction I, in the presence of the catalyst used in step I, polymerization of fraction I, in the presence of the catalyst in step II. fraction. Polymerization may be carried out by known methods, either continuously or batchwise, in liquid phase, with or without an inert diluent; or by combining a liquid and a gas phase process.

The reaction time and reaction temperature used in the two steps are not critical.

HU 221 242 Β1

However, it is preferred that the reaction time is 0.5 to 5 hours and the reaction temperature is 50 to 90 ° C. Molecular weight regulation is accomplished using known regulatory agents, particularly hydrogen.

As described above, the polymerization of α-olefins with propylene may yield a crystalline propylene copolymer or an elastomeric ethylene-propylene copolymer.

The α-olefin is CH 2 = CHR, wherein R is hydrogen or C 2 -C 8 alkyl. Examples of such olefins are 1-butene, 1-pentene, 1-hexene or 4-methyl-1-pentene.

The following examples illustrate the process of the present invention in more detail.

1-7. examples and

Comparative Examples 1C-6C

The following polymers were analyzed for the prepared polymers:

- intrinsic viscosity was determined in tetrahydronaphthalene at 135 ° C;

flow rate (MI) was determined according to ASTM D 1238, L.;

- ethylene content (C 2 ) determined by infrared spectroscopy;

- determination of the xylene-soluble and insoluble matter was determined by dissolving the substance in xylene at 125 ° C and then cooling to room temperature, separating the xylene-soluble and insoluble parts by filtration;

- modulus of elasticity was determined by the ASTM D 790 (tangent) method;

Izod impact resistance was determined using the ASTM D 256 (notched) method;

- the bending / fracture transition temperature was determined by its own HIMONT method, which is available upon request;

The transitional bending / breaking temperature is the temperature at which 50% of the specimen, molded with a specified mass of hammer, falls from a specified height.

- turbidity was measured according to ASTM D 1003 on 1 mm thick plates;

extensibility was measured according to ASTM D 638;

- II. the fraction content (% by weight) was determined by comparing the weight of the copolymer formed in the second step with the weight of the finished product;

The mass of the copolymer was determined by measuring the amount of ethylene and propylene introduced into the operation using flow meters calibrated to within ± 1 g.

- intrinsic viscosity (IV2) The intrinsic viscosity (IV2) of the xylene soluble moiety was determined by the following relationship:

IV2 = (IV sf -IV si · Χ,) / (1-χ,) where IV SF is the intrinsic viscosity of the xylene soluble fraction of the final product;

IVSi is the intrinsic viscosity of the xylene-soluble fraction of the product obtained in the first polymerization step; and

X, = S, Q, / SF, where

S1 is the weight (% w / w) of the xylene soluble fraction of fraction I;

SF is the weight (% w / w) of the xylene soluble portion of the finished product; and

Q1 is the weight of fraction I relative to the finished product.

To determine physical and chemical properties, the samples were pelletized and cast; the product without the nucleating agent was pelletized at 230 ° C.

To determine turbidity, the plates were cast at 190 ° C and, depending on the melt index, at 210-230 ° C.

The production conditions and properties of the products of the present invention and the comparative process are set forth in Table 1B and their physico-mechanical properties are shown in Table 2.B. are summarized in Table.

Description of the procedure

The polymerization experiment was carried out in a 22 liter autoclave with a 90-revolutions per minute magnetic stirrer.

The pressure and temperature were kept constant throughout the reaction unless otherwise noted and hydrogen was used as the molecular weight regulator.

The composition of the gas phase (propylene, ethylene, higher alpha-olefm and hydrogen content) was analyzed by continuous gas chromatography.

The process was carried out in two steps. In the first step, the propylene was copolymerized with ethylene or another α-olefin to give a crystalline copolymer (fraction I).

In this step, the polymerization was carried out in liquid propylene slurry at a suitable and constant pressure of the desired comonomer.

In the second step, ethylene was copolymerized with propylene and / or a higher alpha-olefin to give an elastomeric fraction (fraction II).

This operation was carried out in a gas phase with a constant composition of the gaseous reaction mixture.

The procedure was carried out in detail as follows.

A / L. step

The following substances were introduced into the autoclave at room temperature in the order described:

- 16 liters of liquid propylene,

- the desired quantities of ethylene and / or α-olefm and hydrogen gas,

HU 221 242 Bl

- a catalyst system consisting of a solid catalyst component as described below, and

75 ml triethyl aluminum and

- 3.5 g of a mixture of cyclohexylmethyldimethoxysiloxane.

The solid catalyst component was prepared as follows.

625 ml of titanium tetrachloride were introduced into a 1 liter glass flask equipped with a condenser, a mechanical stirrer and a thermometer under anhydrous hydrogen gas. The material was stirred at 0 ° C, and 25 g of spherical MgCl 2 .2Cl 2 H 5 OH carrier prepared by the method described in U.S. Patent No. 4,469,648 were added.

The mixture was heated to 100 ° C over 1 hour. When the temperature of the reaction mixture reached 40 ° C, 9 mmol of diisobutyl phthalate was added. The reaction mixture was then heated at 100 ° C for 2 hours and then allowed to settle. The supernatant was then aspirated. To the solid was added titanium tetrachloride (550 mL) and heated at 120 ° C for 1 h.

The reaction mixture was allowed to settle again and the supernatant was sucked off.

The solid residue was washed with anhydrous hexane at 60 ° C, 6 x 200 mL and then at room temperature with 3 x 200 mL.

The catalyst system described above was fed to the reactor by propylene pressure. The temperature of the reaction mixture was raised to 70 ° C over a period of about 10 minutes and maintained at this value throughout the polymerization. Meanwhile, ethylene and / or higher alpha-olefin and hydrogen gas were introduced to maintain a constant gas phase concentration in the reactor.

When the polymerization is substantially complete, the unpolymerized monomer is removed by blowing the gas mixture at atmospheric pressure.

B / second step

The crystalline propylene copolymer product thus obtained (fraction I) was then sampled through a ball valve on the underside of the autoclave and heated to 70 ° C.

Subsequently, ethylene and propylene and / or a higher carbon olefin was added in a proportion and amount to form a gas phase of the desired composition and pressure (known as the saturation concentration of ethylene, propylene, or higher α-olefin).

During the polymerization, the pressure and composition of the gas phase were maintained constant by introducing a gas mixture containing hydrogen gas, ethylene and propylene and / or higher α-olefins of the desired copolymer composition (fraction II). The amount of individual monomers fed was determined by flowmeters and the composition of the mixture and the amount consumed were recorded / recorded. The feed! the time from the reactivity of the reaction mixture used and the time intervals shown in I and II. varied depending on the amount of copolymer needed to adjust the desired ratio.

After completion of the process, the polymer powder formed was drained, stabilized by a known method, then dried in an oven at 60 ° C under nitrogen and pelletized.

Prior to pelletization, the product was optionally inoculated with a suitable amount of dibenzylidene sorbitol (DBS), generally 2000 ppm.

The reaction conditions and properties of the products obtained are shown in Tables IB and 2B.

HU 221 242 B1

Table 1

© 3.09 130 1.86 © re © * 2.40 ττ re in Γ- * 0.80 92.5 re Tt CN * 0.74 © re SO re so oo 68.5 15.9 10.7 10.4 'Tt re 2.27 She © from CN 00 SALT Ancestor r- © H from salt tendon tendon © © © Ancestor Ancestor tendon Ancestor from © ci © * CN * CN Μ - tendon CN * © ' © © * Γ- salt* from r- © * CN from Ancestor salt © • n tf CN 00 oo from Ancestor r- © © © © tendon CC 'RJ -1 salt tendon © from CN Ancestor from 00 from © -K © CN from © * from CN * © * © © from © * © * © © * CN * © Ancestor oo © CN from t-1 CN © from Ancestor tendon m © ef r- tendon from from r- tendon from CN Γ- from * © CN * © CN from C- cN H © © from CN © 1 * 00 * 00 | CN * CN Ο You* Γ © 00 Ancestor CN from © © © from «η from ancestor from - < salt oo from from CN «n_J © ΓΊ SHE © * CN * CN i- " tendon* CN * © * She SHE m SHE from * 00 © 1 CNJ CN Ancestor CN 00 m «η oo Γ- from © © from © © from © et r ~ - from from C- oo ancestor © CN «n Irish, from © H © * CN CN © * from CN * © * from © tendon © © * oo © i CN1 CN ancestor «--1 00 • n tendon θ ' SALT CN 3 · i CN from from neither rf Ancestor r ± 00 © tendon from * λ_Ί from * © CN * © CN from * 00 CN © © © tendon © SHE-* © | CN 1 CN Ancestor -4 © rt CN 1-1 »Shop CN © from from from tendon oo from Ancestor salt Ancestor oo oo tendon from re ” 1 © CN © " CN from * Γ- CN CN * © * OO Γ- m © © oo * • n I CN * CN Ancestor H from from from CN 00 © © from © tendon CN from © Ancestor © CN Ancestor , Ancestor Ancestor night- H cl from * © CN * © * CN from * c ~ * © from CN © © r ~ tendon © © * c ~ * tendon i CN * CN Ancestor from from from from CN Ancestor 00 from SALT © © tendon CN from c- CN from from 00 from © m CN from © --1 © r CN * CN SALT* -1 from * CN * © * tendon r- salt tendon --1 © * ^ T * CN * CN Ancestor 00 from CN CN CN She sorrow CL cS 00 µl C3 T3 sorrow cs is yci > ti ιθ o x to t / 1 ti: O first sin <υ • 3 -S sin ε φ >? ε C3 <U ε © © Ou :SHE - s --- © 7 She •• eb © : © © SHE ο 2-D She ε ε 3? ε you <υ © c ε sorrow isi around cmzcsi c o 6. Ϊ zisban ( viscose ti O Cl o fraction oh fraction) atlan fr < atlan fr <) (saturation mixture zisban ( n (would break c x bû <D ti sin 1) ti: O Yeah s Polymers produce; polymers cl 1st step Pressure (MPa) Time (minutes) Ethylene is the gas phase Hydrogen to the gas tree; Copolymer interior Ethylene content ak Soluble in xylene Viscosity soluble in xylene (dl / g Soluble in xylene Viscosity soluble in xylene (dl / g Step 2 Pressure (MPa) Time (minutes) Propylene / * 1-butene Ethylene (saturation) (g Ethylene is fed Hydrogen to the gas tree; end product II. Frakciótartaloi Ethylene content (stem 1-butene content ( Internal viscosity

Table 1 (continued)

© tf (N 87.9 2.44 1.72 0.49 C 00 tt tf Ο - · from 08 80 from rd 08 -4 from * 80 rd She 00 00 08 00 08 Ο 00 80 rd from rd 00 -4 H 08 CD © 00 from © you tt 00 80 08 vt r- tt r- ι-ι from * H 80 CD --1 © 00 r- 00 CD r- tt from 80 rd 80 ^ ι- 4-4 00 cl SHE* 00 08 from © c- CD from 80 r- r- © from write from * -1 * 80 CD © 00 80 you from 80 r- VAC> tt tC tt «r rd -4 from -1 80 CD © 00 r- r- r- - 4 Thurs She 8Γ) 08 tt you -4 from * 80 from She 00 r- you from from oo from Cl__ rd Γ rd rd CD from 80 rd -4 © OO 80 8U 80 tt you from c- Γ- from rd CD tt Ά rd © 00 © CX She- CD '2' 00 o E CD <υ CX S ' E C / 5 ce • κ Ό >>'3 .§ & ε • o ^ 3 (G / 10 O <u E: O internal (you cio in you IV iléntai ε θ = δ - 5 ”ζ / 5: 0 –Ο Ο 1 (Μ.Ι.) 2 '5 fraction Ji / g) fr eö t + 3 £ 'oh ra zkozitá. action et £ -cd Ο Ε CU * -s N ce _J s. C / 3 '> ο -She ldha IV 03 shit rck ItŐs six X Ό 2> * o CZ3 «0 Ο £ 5 • Ό She " SHE Ο CQ rx X Polymers are polymers Flowing mu ban ol lead in ozity Barn lead in ozity II. fraction 1 / IVL xylene The xyl itch < The xyl itch IV2

HU 221 242 B1

She 810 you you 1 12.6 Cd 80 * 23.5 25.2 > 450 1 19.9 142.3 0.520 © CD 00 you 80 CD • e you © 8 you oo © from * from you* * 80 © + 80 θ ' © <e 1-H -4 1-4 n CD 00 --4 tj oo -1 | tt ι-M Λ > this OO 80 tt r- H H from you 00 © r- * rd you tt * 80 © from CD © tt 80 rd CD 00 CD tt r- l tt i-l Λ © 08 08 you rd you "e you TJ r- She tt r- * rd © * from tt * © from © you © * 1-1 tt .alpha -4 H CD CD 80 from CD TJ OO 1 tt 1-1 Λ «e © © 00 rd CD tt © 08 © • e 80 SHE oo 80 Γ- © tt tt ~ "e 80 * 80 oo © 80 from | CD CD 08 CD -4 tt 00 Λ tt 1-1 Λ © θ ' © from r- 00 © c- r- © tt WI © © * tt -4 you tt --1 © TJ you * 00 © * OO tt i-l rd rd 08 rd --4 TJ oo 1 from © © • e © 08 © from you 08 you you tf © r- you 80 © rd from © * 80 from T} - © tt from 1 rd CD 08 CD 1-4 tt r Λ tt H Λ © rd © 08 CD © from © © * e from © oo θ ' © * r- tt * © CD* * 80 tT © * tt from | I - 4 CD 80 rd --4 tt r- tt H Λ © Γ- tt oo rd tt tt 80 from you "e rd > this © 80 ancestor © CD' tf © © 80 * 80 © from | CD CD 80 from TJ r ~ tt • -1 Λ "e from rd 80 OO from © from • e you © -4 00 oo © tt CD © © r- © 00 from | CD CD from from CD tt r- "e 'CD Qu CD 5U0 E T3 'c? t-> '' v o x © 'Ce' υ She Cu She H CD s © r? (% Fumes ck physics-mcchan module impact strength temperature (° l -5 ° C (J) -10 ° C (J) mockery (MPa) durability (MPa) elongation occurring ( leak-turbidity dás seed formation • hollow (° C) density (g / cm 3 ) υ £ ü N ___ She ex ligated party sne cd 'oh cd 'oh -She C / 3 (Λ SNE g o ε Λ -o SDE 0 CL • po: E Ι- Ο) c u- c zak Ό u-: © 4) 1—: O N C / 3 ava c «> E < ed < w ω 00 (- (- N She = O

HU 221 242 Β1

Table 3

Conditions for the preparation of the polymers and analytical results of the polymers obtained IC 2C 3C 4C 5C 6C 7C 1st step Pressure (MPa) 3.08 3.11 3.09 3.10 3.09 3.09 3.08 Time (minutes) 120 120 110 150 240 110 80 Ethylene in the gas phase (mol%) 1.8 2.0 1.6 1.8 1.8 1.6 1.55 Hydrogen in the gas phase (mol%) 0.3 0.6 0.5 0.6 0.4 0.5 0.32 Copolymer intrinsic viscosity IVl (dl / g) - 2.14 2.05 2.41 2.58 2.51 2.44 Ethylene content in copolymer (% by weight) - 3.3 2.2 2.8 2.8 2.1 2.8 Xylene-soluble fraction (% by weight) - 8.5 5.9 5.7 6.5 3.9 6.5 Intrinsic viscosity of the xylene-soluble fraction (dl / g) - 1.2 1.60 1.08 1.35 1.3 1.26 Xylene insoluble fraction (% by weight) - 91.5 94.1 94.3 93.5 96.1 93.5 Intrinsic viscosity of the xylene-insoluble fraction (dl / g) - 2.2 2.05 2.48 2.58 2.54 2.45 Step 2 Pressure (MPa) - 0.91 0.92 0.82 0.80 0.84 0.68 Time (minutes) - 65 25 15 20 23 550 Propylene / * 1-butene (saturation) (g) - 264 237 200 180 86 * 136 Ethylene (saturation) (g) - 19 35 45 55 115 86 Ethylene in the feed mixture (% by weight) - 18 30 40 50 80 67.0 Hydrogen in the gas phase (mol%) - 1.2 2.5 0 0 12.1 4.1 end product II. Fraction content (% by weight) - 8.8 9.3 7.3 7.1 10.5 12.2 Ethylene content (% by weight) 2.8 4.6 5.3 5.6 6.1 9.9 10.6 1-butene content (% by weight) - - - - - 4.0 Internal viscosity (dl / g) 2.6 2.01 1.84 2.53 2.51 2.46 2.44 Flow rate (MI) (g / 10 min) 1.0 3.1 3.9 1.3 1.2 1.6 1.0 Xylene-soluble fraction (% by weight) 6.8 11.2 11.8 11.0 11.0 9.0 11.6 Intrinsic viscosity of xylene soluble fraction IV2 (dl / g) 1.18 1.42 1.40 2.48 2.11 1.35 1.81 Xylene insoluble fraction (% by weight) 93.2 88.8 88.2 89.0 89.0 91 88.4 Intrinsic viscosity IV (dl / g) of the xylene insoluble fraction 2.80 2.16 2.06 2.52 2.64 2.52 2.53 II. Fractional viscosity IV (dl / g) - 1.91 1.23 3.77 3.25 1.38 2.35 IV2 / IV1 xa II. Fraction of ethylene - 0.16 0.18 0.62 0.63 0.44 0.64

Table 4

Physico-mechanical properties of polymers 1 2 3 4 5 6 7 Flexibility modulus (MPa) 905 780 950 910 810 1050 920 Izod impact strength, 0 ° C (J / m) 18.5 24.7 22 34.2 31.5 31.4 58.9 Transient temperature (° C) + 11 +2 + 1.5 -8.5 - -1 -34 Energy, -5 ° C (J) 0.1 p, l 0.15 6.8 - 0.2 13.4 Energy, -10 ° C (J) 0.1 0.1 0.1 0.3 - 0.1 9.8 Tensile strength (MPa) 26.3 24.5 24.8 25.6 18.1 27.7 26.2

HU 221 242 BI

Table 4 (continued)

Polymers are physico-mechanical

Claims (4)

1-5 tömeg% etiléntartalmú kristályos propilénkopolimert; ésCrystalline propylene copolymer containing from 1 to 5% by weight of ethylene; and b) 5-20 tömeg%-ban, 25-60 tömeg% etiléntartalmú elasztomer kopolimert tartalmaznak.b) 5 to 20% by weight, 25 to 60% by weight, of an elastomeric copolymer containing ethylene. 1. Polimerkészítmények, amely készítmények1. Polymer compositions, which are compositions a) 70-98 tömeg%-ban etilénből, propilénből és/vagy egy CH2=CHR általános képletű α-olefinből - a 20 képletben R jelentése 2-8 szénatomos, lineáris vagy elágazó szénláncú alkilcsoport - előállított, 85-99,5 tömeg% propilént tartalmazó kristályos kopolimert és(a) from 85 to 99.5% by weight of ethylene, propylene and / or an α-olefin of the formula CH 2 = CHR, where R is C 2 -C 8 linear or branched alkyl, 70-98% by weight a crystalline copolymer of propylene and b) 2-30 tömeg%-ban etilénből, propilénből és/vagy 25 egy CH2 = CHR általános képletű α-olefinből ahol a képletben R jelentése a fentiekben megadottb) 2-30% by weight of ethylene, propylene and / or 25 of an α-olefin of the formula CH 2 = CHR wherein R is as defined above - előállított, 20-70 tömeg% etilént tartalmazó elasztomer kopolimert tartalmaznak;containing an elastomeric copolymer containing from 20 to 70% by weight of ethylene; a b) kopolimer xilolban, szobahőmérsékleten részben 30 oldódik és etiléntartalmának xilolban oldható részéhez viszonyított tömegaránya legfeljebb 1,5; a xilolban oldható rész belső viszkozitása (I.V.2) kielégíti athe copolymer (b) is partially soluble in xylene at room temperature and has a weight ratio of ethylene to xylene soluble fraction of not more than 1.5; the intrinsic viscosity (I.V.2) of the xylene soluble moiety satisfies 0,2<(I.V.2/I.V.l)x(C2)<0,6 feltételt, ahol0.2 <(IV2 / IVL) x (C 2) <0.6 condition, wherein I.V.l jelentése az (a) kristályos propilénkopolimer belső viszkozitása,I.V.1 is the intrinsic viscosity of the crystalline propylene copolymer (a), I.V. 1 és I.V.2 értékét (dl/g) értékben fejezzük ki, és (C2) jelentése a (b) elasztomer kopolimer etiléntartalmának tömege.IV 1 and IV2 value (dl / g) is expressed as a value, and (C 2) is the weight of (b) an elastomeric copolymer of ethylene content. 2. Az 1. igénypont szerinti olyan polimerkészítmények, amelyekPolymer compositions according to claim 1 which are a) 80-95 tömeg%-ban, 90-98 tömeg% propilén- és(a) 80-95% by weight, 90-98% by weight of propylene and 3. Az 1. igénypont szerinti olyan polimerkészítmények, amelyeknek 10-25 tömeg%-a oldódik szobahőmérsékleten xilolban, és etiléntartalmának xilolban oldható részéhez viszonyított tömegaránya 0,3-0,5.Polymer compositions according to claim 1, wherein 10 to 25% by weight are soluble in xylene at room temperature and the proportion by weight of ethylene in the xylene soluble portion is from 0.3 to 0.5. 4. Az 1. igénypont szerinti olyan polimerkészítmények, amelyeknek 10-25 tömeg%-a oldódik szobahőmérsékleten xilolban, és etiléntartalmának xilolban oldható részéhez viszonyított tömegaránya 0,3-1,5.Polymer compositions according to claim 1, wherein 10 to 25% by weight are soluble in xylene at room temperature and the proportion by weight of ethylene in the xylene soluble fraction is 0.3 to 1.5.
HU9501376A 1988-12-14 1989-12-14 Polypropylene compositions having good transparency and impact resistant HU221242B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT8822940A IT1227893B (en) 1988-12-14 1988-12-14 POLYPROPYLENE COMPOSITIONS WITH GOOD TRANSPARENCY AND IMPROVED IMPACT RESISTANCE
HU896604A HU212449B (en) 1988-12-14 1989-12-14 Process for producing polypropylene copolymer compositions having good transparency and impact resistance

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9501376D0 HU9501376D0 (en) 1995-06-28
HU221242B1 true HU221242B1 (en) 2002-09-28

Family

ID=26317885

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9501376A HU221242B1 (en) 1988-12-14 1989-12-14 Polypropylene compositions having good transparency and impact resistant

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU221242B1 (en)

Also Published As

Publication number Publication date
HU9501376D0 (en) 1995-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU212449B (en) Process for producing polypropylene copolymer compositions having good transparency and impact resistance
JP3961030B2 (en) Polypropylene composition having good transparency and improved impact resistance
KR101186080B1 (en) Propylene copolymer compositions with high transparency
KR100338844B1 (en) Polyolefin composition with very high impact strength and stiffness
US6319991B1 (en) Propylene polymer blends, processes of producing the same and polypropylene resin compositions
EP0027386B1 (en) Process for producing propylene resin composition and molded articles of said composition
AU609294B2 (en) Process for the preparation of random copolymers
EP0316692B1 (en) Propylene polymer composition
RU2528425C2 (en) Propylene polymer-based compositions
ES2435101T3 (en) Method of obtaining (co) crystalline ethylene polymers
JP4389307B2 (en) Propylene-based block copolymer composition
HU221242B1 (en) Polypropylene compositions having good transparency and impact resistant
JPH10316727A (en) Polypropylene resin composition
JP2001072815A (en) Propylene-based resin composition
JP3024082B2 (en) Propylene-based polymer blend and method for producing the same
JP3694929B2 (en) Propylene copolymer composition and method for producing the same
JP4568980B2 (en) Propylene-based block copolymer composition

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees