HU220565B1 - Labirintuspályás játékszer a logikai készség és a térérzékelés fejlesztésére - Google Patents

Labirintuspályás játékszer a logikai készség és a térérzékelés fejlesztésére Download PDF

Info

Publication number
HU220565B1
HU220565B1 HU9902212A HUP9902212A HU220565B1 HU 220565 B1 HU220565 B1 HU 220565B1 HU 9902212 A HU9902212 A HU 9902212A HU P9902212 A HUP9902212 A HU P9902212A HU 220565 B1 HU220565 B1 HU 220565B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
toy according
receiving body
toy
elements
insert
Prior art date
Application number
HU9902212A
Other languages
English (en)
Inventor
Tamás Kranauer
Original Assignee
Tamás Kranauer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tamás Kranauer filed Critical Tamás Kranauer
Priority to HU9902212A priority Critical patent/HU220565B1/hu
Publication of HU9902212D0 publication Critical patent/HU9902212D0/hu
Priority to AU58353/00A priority patent/AU5835300A/en
Priority to PCT/HU2000/000063 priority patent/WO2001000288A1/de
Publication of HUP9902212A1 publication Critical patent/HUP9902212A1/hu
Publication of HU220565B1 publication Critical patent/HU220565B1/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63FCARD, BOARD, OR ROULETTE GAMES; INDOOR GAMES USING SMALL MOVING PLAYING BODIES; VIDEO GAMES; GAMES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • A63F9/00Games not otherwise provided for
    • A63F9/0078Labyrinth games
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63FCARD, BOARD, OR ROULETTE GAMES; INDOOR GAMES USING SMALL MOVING PLAYING BODIES; VIDEO GAMES; GAMES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • A63F2250/00Miscellaneous game characteristics
    • A63F2250/60Connection between elements not otherwise provided for
    • A63F2250/606Connection between elements not otherwise provided for with suction cups
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63FCARD, BOARD, OR ROULETTE GAMES; INDOOR GAMES USING SMALL MOVING PLAYING BODIES; VIDEO GAMES; GAMES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • A63F9/00Games not otherwise provided for
    • A63F9/0001Games specially adapted for handicapped, blind or bed-ridden persons

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Toys (AREA)

Abstract

A találmány tárgya játékszer a logikai készség és a térérzékelésfejlesztésére, amely két, egymáshoz képest egy labirintuspálya menténelmozdítható játékidomból áll. A találmány lényege az, hogy az egyikjátékidom egy határoló elemek közé befogott üreges befogadótestként(1, 21, 31), míg a másik játékidom a befogadótest (1, 21, 31) üregébentengelyirányban megvezetett, abból változtatható mértékben kinyúló ésa hossztengelye körül elforgatható csúszótestként (2, 22, 32) vankialakítva, ahol a befogadótest (1, 21, 31) csúszótestet (2, 22, 32)körülvevő belső felülete és a csúszótest (2, 22, 32) ezzel szemköztikülső felülete közül az egyiken egy kívülről nézve rejtettlabirintuspálya van kiképezve, míg a másik egy ezen labirintuspályagátelemei között ívesen és tengelyirányban eltolható ütközőelemmel (9,29) van ellátva. ŕ

Description

A találmány tárgya játékszer a logikai készség és a térérzékelés fejlesztésére, amely azonos játékélményszintet tesz lehetővé a játékszert használók mindegyike számára, függetlenül azok látási vagy egyéb fizikai képességétől. A találmány különösen előnyösen használható iskoláskorú gyermekek, illetve teljes vagy részleges látássérültek térérzékelésének a fejlesztésére.
Az eddig ismert logikai készséget fejlesztő, illetve térlátásfejlesztő játékok jellemzője, hogy szükség van lényeges szerkezeti elemeik szín- és/vagy formavilágának látással vagy tapintással történő megismerésére és mindkét kéz használatára. Ilyen játékeszközöket ismertetnek az US 4,974,848 és a HU 210 738 számú iratok. Ennek következtében a legtöbb játék szerkezeti kialakítása nem teszi lehetővé a felhasználói kör kibővítését a vakok és csökkentlátók, valamint az egyik kezüket használni nem képes személyek irányában.
A találmány célja az ismert, logikai készséget és térlátást fejlesztő játékszerek hiányosságainak a kiküszöbölése egy olyan új szerkezeti kialakítással, amely jellemzői révén biztosítja a látók és a látássérültek azonos kiszolgálását. Ezt oly módon teszi, hogy egyenrangúan biztosítja a szerkezet logikájának és térbeli kialakításának megismerhetőségét minden használó számára.
A találmány azon a felismerésen alapul, hogy ha a játékszer fő jellemzőit magukban hordozó szerkezeti elemeket oly módon építjük be, hogy azok a külső szemlélő számára nem láthatóak és nem tapinthatóak, akkor egyenlő esélyekkel tapasztalható ki a jellemző térbeli és logikai vonalvezetés.
A kitűzött feladatot egy, a logikai készség és a térérzékelés fejlesztésére szolgáló, két egymáshoz képest egy labirintuspálya mentén elmozdítható játékidőmből álló olyan játékszerrel oldjuk meg, amelynél a találmány értelmében az egyik játékidőm egy határolóelemek közé befogott üreges befogadótestként, míg a másik játékidőm a befogadó test üregében tengelyirányban megvezetett, abból változtatható mértékben kinyúló és a hossztengelye körül elforgatható csúszótestként van kialakítva, ahol a befogadótest csúszótestet körülvevő belső felülete és a csúszótest ezzel szemközti külső felülete közül az egyiken egy kívülről nézve rejtett labirintuspálya van kiképezve, míg a másik egy ezen labirintuspálya gátelemei között ívesen és tengelyirányban eltolható ütközőelemmel van ellátva.
A könnyebb megmunkálás és a sorozatgyártás érdekében célszerű, ha a labirintuspályát hordozó játékidőm egymással összefogott betételemek sorozatából van kialakítva és a labirintuspálya ezen betételemek belső vagy külső palástfelületébe süllyesztett íves és tengelyirányú hornyokból áll. Ehhez igazodva ugyancsak célszerű, ha az ütközőelem a labirintuspályával szemközti felületről sugárirányban kiálló és a labirintuspálya hornyaiba illeszkedő pecek formájában van kialakítva. A betételemek sorozata végleges elrendezés esetén célszerűen összefogható ragasztással, viszont ha a betételemeket egymás között különböző sorrendben kívánjuk elhelyezni, akkor előnyös, ha a betételemek sorozata rajtuk áthatoló rögzítőelemek által vagy egy külső burkolat által van összefogva. Olyan megoldás is elképzelhető azonban, ahol a betételemek sorozata egy, az egyik szélső betételem és a külső burkolat ezzel szemközti záróeleme vagy a befogadótest szemközti határolóeleme közé iktatott nyomórugó által van összefogva.
Gyakorlati szempontból különösen előnyös a találmány szerinti játékszer azon kiviteli alakja, amelynél a befogadótest körgyűrű alakú betételemekből van összeállítva, amelyek belső palástfelületében van a labirintuspálya kialakítva, ugyanakkor az ütközőelem a csúszótest külső palástján van elrendezve.
A játék menetének és a megoldás elérésének ellenőrzéséhez célszerű, ha a csúszótest külső palástja a két vége közelében egy-egy tapintással és vizuálisan egyaránt érzékelhető, körbefútó jelzőhoronnyal van ellátva.
Gyengénlátók számára ugyancsak előnyös lehet, ha a csúszótest üreges belsejébe a játék sikeres befejezését akusztikusán kijelző eszközzel összekötött érzékelők vannak beépítve.
A találmány szerinti játékszernek elképzelhető olyan változata is, amelynél a labirintuspályát hordozó játékidőm betételemei körgyűrűcikk alapú hasábokból állnak, amelyek egymáshoz illesztve együttesen egy henger alakú befogadótestet képeznek, amelynek belső palástfelületébe van a labirintuspálya íves és tengelyirányú hornyok formájában bemunkálva. Ugyancsak elképzelhető olyan változat is, ahol a labirintuspálya gátelemei a befogadótest belső felületéről sugárirányban befelé kiálló nyúlványok formájában vannak kialakítva.
Jóllehet a befogadótest, illetve a befogadótestet alkotó betételemek külső és belső körvonala célszerűen kör alakú, olyan kiviteli alakok is elképzelhetőek, amelyeknél ezen külső és/vagy belső körvonal tetszőleges körszimmetrikus mértani alakzattal rendelkezik.
Végül célszerű a játékszer olyan változata, amely a befogadótest alsó határolóeleme vagy a külső burkolat alsó záróeleme a játékszer sík felületen való rögzítését biztosító vákuumos tappancsokkal van ellátva, különösen az egyik kezüket használni nem tudó játékosok számára.
A találmányt részletesebben kiviteli példa kapcsán, a csatolt rajz alapján ismertetjük.
A rajzon az 1. ábra a találmány szerinti játékszer egyik lehetséges kiviteli alakjának vázlatos hosszmetszete, a 2. ábra az 1. ábra szerinti játékszer egy betételemének távlati nézetét mutatja, a 3. ábra a találmány szerinti játékszer egy második lehetséges kiviteli alakjának felülnézete, a 4. ábra a 3. ábra szerinti játékszer vázlatos oldalnézete, míg az 5. ábra a találmány szerinti játékszer egy harmadik lehetséges kiviteli alakjának hosszmetszete.
Amint az az 1. ábrán látható, a találmány szerinti játékszer alapjában véve két, egymáshoz képest egy labirintuspálya mentén elmozdítható játékidőmből áll, mégpedig egy üreges 1 befogadótestből és egy, az 1 befogadótest üregében tengelyirányban megvezetett, abból
HU 220 565 Bl változtatható mértékben kinyúló és a hossztengelye körül elforgatható hengeres 2 csúszótestből. Az 1 befogadótest egy 3 külső burkolat által egymással összefogott, körgyűrű alakú 4 betételemek sorozatából van kialakítva és a labirintuspálya ezen 4 betételemek belső palástfelületébe süllyesztett íves 5 és tengelyirányú 6 hornyokból áll, amint az a 2. ábrán is látható. A 3 külső burkolat egy központi 7 nyílással ellátott felső 8 záróelemmel és egy kívülről zárt, belül pedig egy központos 9 fészekkel ellátott alsó 10 záróelemmel rendelkezik. A felső 8 záróelem 7 nyílásán keresztül nyúlik ki a csőszerűén kiképzett 2 csúszótest, amely az alsó végén egy, a falából sugárirányban kifelé kinyúló 11 ütközőelemmel van ellátva, amely végigvezethető az 1 befogadótest labirintuspályáját képező 5, 6 hornyokban, ugyanakkor felütközik a labirintuspálya gátelemein. All ütközőelem lehet a 2 csúszótestre ragasztással ráültetett, de előnyösen inkább szervesen beültetett vagy átmenő kialakítású. A 2 csúszótest 11 ütközöelemet hordozó alsó 12 zárótárcsája egy 13 hüvelyre van felerősítve, amely 13 hüvely egy, az alsó 10 záróelem 9 fészkébe ültetett 14 rúdon elcsúsztathatóan biztosítja a 2 csúszótest egyenes vonalú megvezetését. Az alkatrészek számának csökkentése érdekében célszerű, ha a 12 zárótárcsa és a 13 hüvely egy darabként van kialakítva. Az alsó 10 záróelem aljára adott esetben célszerű önmagukban ismert vákuumos tappancsokat felszerelni, amelyek biztosítják a játékszer valamely sík felületen, például asztallapon való stabil rögzítését, aminek különösen az egyik kezüket használni nem tudó játékosok számára van jelentősége. A 2 csúszótest külső palástfelületén a két vége közelében egy-egy körbefutó 15 jelzőhorony van kialakítva, amelyben célszerűen egy színes csík húzódik. Ily módon a 15 jelzőhomyok mindkét irányban jelzik a játék állását, illetve a végcél elérését. Adott esetben a 2 csúszótest üreges belsejében olyan érzékelők is felszerelhetők, amelyek egy akusztikus jelzőegységgel összekapcsolva hangjelzéssel mutatják a cél elérését, ami különösen gyengénlátók számára hasznos. Mindamellett a gyengénlátók a végcél elérését a 15 jelzőhomyok besüllyesztése következtében tapintással is érzékelni tudják. Annak érdekében, hogy egyrészt ne kerüljön szennyeződés az 1 befogadótest és a 2 csúszótest közé, másrészt pedig a kettő közötti résen keresztül ne lehessen megfigyelni a labirintuspályát, ezért a 3 külső burkolat felső 8 záróelemébe egy 16 filcgyúrú van beépítve. A cső alakú 2 csúszótest ugyanakkor felülről egy 17 zárósapkával van lezárva.
Meg kell jegyezni, hogy bár a találmány szerinti játékszer legcélszerűbb kiviteli alakja a fentiek szerint van kialakítva, azonban elképzelhető olyan kiviteli alak is, ahol a belső játékidomon van a labirintuspálya, míg az ütközőelem a külső játékidomon van elrendezve. Ennél a kiviteli változatnál azonban korlátozott a belső játékidőm, vagyis a csúszótest elmozdulási tartománya, mivel nem lenne célszerű, ha a labirintuspálya egy része láthatóvá válna.
A fentiekben ismertetett találmány szerinti labirintuspályás játékszer úgy működik, hogy a 2 csúszótestet az 1 befogadótestből kiálló részénél megfogva tengelyirányú eltolással és hossztengelye körüli elforgatással minél jobban igyekszünk kihúzni az 1 befogadótestből, egészen addig, amíg elő nem tűnik a 2 csúszótest alsó 15 jelzőhomya, ami a végcél elérését jelzi az adott irányban. Ezután újabb feladat a 2 csúszótest hasonló módon végzett visszadugása az 1 befogadótestbe, egészen addig, amíg a felső 15 jelzöhorony el nem tűnik.
A 3. és 4. ábrán a találmány szerinti játékszer egy további lehetséges kiviteli alakja látható. Ennél a kiviteli alaknál a 21 befogadótestet körgyúrücikk alapú hasábokból álló 24 betételemek képezik, amelyek belső palástfelületébe van az íves és tengelyirányú hornyokból álló labirintuspálya bemunkálva, amellyel egy, a 24 betételemek által képzett henger belsejében tengelyirányban megvezetett és hossztengelye körül elforgatható 22 csúszótest 29 ütközőeleme működik együtt. A 21 befogadótest felül egy nyílással ellátott felső 28 záróelem, alul pedig egy kifelé zárt alsó 30 záróelem által van közrefogva. A fentiekben ismertetett kiviteli alak működésmódja egyébként lényegében megegyezik az
1. és 2. ábra szerinti kiviteli alakéval.
Végezetül az 5. ábra a találmány szerinti játékszer egy újabb lehetséges kiviteli alakját szemlélteti. Ennél a kiviteli alaknál az előzőekhez képest csupán annyi a lényeges eltérés, hogy a labirintuspályát egy, a 31 befogadótestet képező ház falából sugárirányban befelé kiálló 34 nyúlványok képezik, amelyek között a 32 csúszótest 39 ütközőelemének el kell haladnia a 32 csúszótest mozgását ennél a kiviteli alaknál is egy felső 38 záróelem és egy alsó 40 záróelem határolja.

Claims (14)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Játékszer a logikai készség és a térérzékelés fejlesztésére, amely két, egymáshoz képest egy labirintuspálya mentén elmozdítható játékidőmből áll, azzal jellemezve, hogy az egyik játékidőm egy határoló elemek közé befogott üreges befogadótestként (1, 21, 31), míg a másik játékidőm a befogadótest (1, 21, 31) üregében tengelyirányban megvezetett, abból változtatható mértékben kinyúló és a hossztengelye körül elforgatható csúszótestként (2, 22, 32) van kialakítva, ahol a befogadótest (1, 21, 31) csúszótestet (2, 22, 32) körülvevő belső felülete és a csúszótest (2, 22, 32) ezzel szemközti külső felülete közül az egyiken egy kívülről nézve rejtett labirintuspálya van kiképezve, míg a másik egy ezen labirintuspálya gátelemei között ívesen és tengelyirányban eltolható ütközőelemmel (9, 29) van ellátva.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti játékszer, azzal jellemezve, hogy a labirintuspályát hordozó játékidőm egymással összefogott betételemek (4, 24) sorozatából van kialakítva és a labirintuspálya ezen betételemek (4, 24) belső vagy külső palástfelületébe süllyesztett íves és tengelyirányú hornyokból (5,6) áll.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti játékszer, azzal jellemezve, hogy az ütközőelem (9, 29) a labirintuspályával szemközti felületről sugárirányban kiálló és a labirintuspálya hornyaiba (5,6) illeszkedő pecek formájában van kialakítva.
    HU 220 565 Bl
  4. 4. Az 1 -3. igénypontok bármelyike szerinti játékszer, azzal jellemezve, hogy a betételemek (4, 24) sorozata ragasztással van összefogva.
  5. 5. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti játékszer, azzal jellemezve, hogy a betételemek (4) sorozata a betételemeken áthatoló rögzítőelemek által cserélhetően van összefogva.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti játékszer, azzal jellemezve, hogy a betételemek (4, 24) sorozata egy külső burkolat (3) által van összefogva és körülvéve.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti játékszer, azzal jellemezve, hogy a betételemek (4) sorozata egy, az egyik szélső betételem (4) és a külső burkolat (3) ezzel szemközti záróeleme (10, 12) vagy a befogadótest (1) szemközti határolóeleme közé iktatott nyomórugó által van összefogva.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti játékszer, azzal jellemezve, hogy a befogadótest (1) körgyűrű alakú betételemekből (4) van összeállítva, amelyek belső palástfelületében van a labirintuspálya kialakítva, ugyanakkor az ütközőelem (9) a csúszótest (2) külső palástján van elrendezve.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti játékszer, azzal jellemezve, hogy a csúszótest (2,22) külső palástja a két vége közelében egy-egy tapintással és vizuálisan egyaránt érzékelhető, körbefútó jelzőhoronnyal (15) van ellátva.
  10. 10. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti játékszer, azzal jellemezve, hogy a csúszótest (2, 22) üreges belsejében a játék sikeres befejezését akusztikusán kijelző eszközzel összekötött érzékelők vannak beépítve.
  11. 11. Az 1 -4. vagy 6. igénypontok bármelyike szerinti játékszer, azzal jellemezve, hogy a labirintuspályát hordozó játékidőm betételemei (24) körgyűrűcikk alapú hasábokból állnak, amelyek egymáshoz illesztve együttesen egy henger alakú befogadótestet (21) képeznek, amelynek belső palástfelületébe van a labirintuspálya íves és tengelyirányú hornyok (5, 6) formájában bemunkálva.
  12. 12. Az 1. igénypont szerinti játékszer, azzal jellemezve, hogy a labirintuspálya gátelemei a befogadótest (31) belső felületéről sugárirányban befelé kiálló nyúlványok (34) formájában vannak kialakítva.
  13. 13. Az 1-7. és igénypontok és a 12. igénypont bármelyike szerinti játékszer, azzal jellemezve, hogy a befogadótest (1, 21, 31) vagy a befogadótestet (1, 21, 31) alkotó betételemek (4, 24) külső és/vagy belső körvonala tetszőleges körszimmetrikus mértani alakzatú lehet.
  14. 14. Az 1-13. igénypontok bármelyike szerinti játékszer, azzal jellemezve, hogy a befogadótest (1, 21, 31) alsó határolóeleme vagy a külső burkolat (3) alsó záróeleme (10) a játékszer sík felületen való rögzítését biztosító vákuumos tappancsokkal van ellátva.
HU9902212A 1999-06-28 1999-06-28 Labirintuspályás játékszer a logikai készség és a térérzékelés fejlesztésére HU220565B1 (hu)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9902212A HU220565B1 (hu) 1999-06-28 1999-06-28 Labirintuspályás játékszer a logikai készség és a térérzékelés fejlesztésére
AU58353/00A AU5835300A (en) 1999-06-28 2000-06-28 Labyrinth-track toy for developing logical thinking and spatial awareness
PCT/HU2000/000063 WO2001000288A1 (de) 1999-06-28 2000-06-28 Labyrinthbahn-spielzeug zur entwicklung des logischen denkens und des raumgefühls

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9902212A HU220565B1 (hu) 1999-06-28 1999-06-28 Labirintuspályás játékszer a logikai készség és a térérzékelés fejlesztésére

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9902212D0 HU9902212D0 (en) 1999-08-30
HUP9902212A1 HUP9902212A1 (hu) 2000-12-28
HU220565B1 true HU220565B1 (hu) 2002-03-28

Family

ID=89998582

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9902212A HU220565B1 (hu) 1999-06-28 1999-06-28 Labirintuspályás játékszer a logikai készség és a térérzékelés fejlesztésére

Country Status (3)

Country Link
AU (1) AU5835300A (hu)
HU (1) HU220565B1 (hu)
WO (1) WO2001000288A1 (hu)

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2714511A (en) * 1952-09-30 1955-08-02 Rocco Sindoni Maze puzzle
DE2359407A1 (de) * 1973-11-29 1975-06-05 Willi Dipl Ing Bilstein Labyrinthspiel
CH575242A5 (hu) * 1974-01-04 1976-05-14 Luethi Hanspeter
US4065132A (en) * 1976-02-17 1977-12-27 William Giakas Maze puzzle
US4357016A (en) * 1980-09-11 1982-11-02 Allison Marvin H Manipulation puzzle
US4974848A (en) * 1989-03-20 1990-12-04 Gieseker Gerald A Maze device

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9902212A1 (hu) 2000-12-28
HU9902212D0 (en) 1999-08-30
WO2001000288A1 (de) 2001-01-04
AU5835300A (en) 2001-01-31
WO2001000288A8 (de) 2010-02-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4903424A (en) Movable decoration
EP1804931B1 (en) Toy ball
US20070072712A1 (en) Supple core sports ball and its associated method of manufacture
US3603023A (en) Toy ball
US5188555A (en) Magnetic novelty
CA2142286A1 (en) A container, for example for food products such as confectionery, in the shape of a jointed toy
US11241634B2 (en) Figurine with magnetic assembly components
US20050239366A1 (en) Water disc toy
US5904196A (en) Decorative cover for upright vacuum cleaner
US3602514A (en) Checker game piece
US4385466A (en) Rollable toy
HU220565B1 (hu) Labirintuspályás játékszer a logikai készség és a térérzékelés fejlesztésére
US4875888A (en) Eye construction for toy doll
JP2007111144A (ja) コマ玩具
ES2222558T3 (es) Instrumentos de escritura.
US5100360A (en) Toy with wobbling sliding member
US2499743A (en) Self-righting toy
US4411096A (en) Educational toy doll with weight tending to return head
EP1224961A1 (en) Eye assembly for toys
ES2936258T3 (es) Juego de lógica tridimensional
US5811159A (en) Ornamental ball
JP6845824B2 (ja) 演出出力玩具
US1171229A (en) Nursery-rattle.
CN106730871B (zh) 游具
US3749405A (en) Hand manipulative ball and race puzzle device

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee