HU220491B1 - Üzemzavarból eredő, ívkisülés ellen védő berendezés, különösen villamos energiát elosztó kisfeszültségű kapcsolóberendezésekhez - Google Patents

Üzemzavarból eredő, ívkisülés ellen védő berendezés, különösen villamos energiát elosztó kisfeszültségű kapcsolóberendezésekhez Download PDF

Info

Publication number
HU220491B1
HU220491B1 HU9601930A HU9601930A HU220491B1 HU 220491 B1 HU220491 B1 HU 220491B1 HU 9601930 A HU9601930 A HU 9601930A HU 9601930 A HU9601930 A HU 9601930A HU 220491 B1 HU220491 B1 HU 220491B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
cartridge
protection device
section
tube
arc discharge
Prior art date
Application number
HU9601930A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT75271A (en
HU9601930D0 (en
Inventor
László Bence
Ferenc Boros
János Pokorni
Zoltán Szabó
Paul Wey
Original Assignee
Klöckner-Moeller GmbH.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Klöckner-Moeller GmbH. filed Critical Klöckner-Moeller GmbH.
Publication of HU9601930D0 publication Critical patent/HU9601930D0/hu
Publication of HUT75271A publication Critical patent/HUT75271A/hu
Publication of HU220491B1 publication Critical patent/HU220491B1/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02BBOARDS, SUBSTATIONS OR SWITCHING ARRANGEMENTS FOR THE SUPPLY OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02B13/00Arrangement of switchgear in which switches are enclosed in, or structurally associated with, a casing, e.g. cubicle
    • H02B13/02Arrangement of switchgear in which switches are enclosed in, or structurally associated with, a casing, e.g. cubicle with metal casing
    • H02B13/035Gas-insulated switchgear
    • H02B13/065Means for detecting or reacting to mechanical or electrical defects
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H79/00Protective switches in which excess current causes the closing of contacts, e.g. for short-circuiting the apparatus to be protected

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Gas-Insulated Switchgears (AREA)
  • Emergency Protection Circuit Devices (AREA)
  • High-Tension Arc-Extinguishing Switches Without Spraying Means (AREA)
  • Arc-Extinguishing Devices That Are Switches (AREA)
  • Discharge Heating (AREA)

Abstract

űzemzavarból eredő ívkisülés ellen védő berendezés, különösen villamosenergiát elosztó kisfeszültségű kap- csolóberendezésekhez, amelynekenergiatárolója, tekercse (29), legalább egy, a tekercs (29) és azenergiatároló közé iktatott kapcsolóelemet vezérlő ívdetektora,valamint a tekercs (29) által indukált áram hatására fémesrövidzárlatot létrehozó vákuumkamrás kioldópatronja (1) van. Atalálmány értelmében a kioldópatronnak (1) csésze alakú, csőszakasszal(4) ellátott első patronrésze (1a), valamint második patronrésze (1b)van; az első patronrész (1a) csőszakaszának (4) nyitott vége és amásodik patronrész (1b) között a két patronrészt (1a, 1b) mechanikusanösszekötő, de villamosan egymástól elszigetelő szigetelőcső vagy gyűrűvan elrendezve; és a kioldótekercs (29) közvetlenül az első patronrész(1a) csőszakaszán (4) van elhelyezve. ŕ

Description

A találmány tárgya üzemzavarból eredő ívkisülés ellen védő berendezés, különösen villamos energiát elosztó kisfeszültségű kapcsolóberendezésekhez, amelynek energiatárolója, tekercse, legalább egy, a tekercs és az energiatároló közé iktatott kapcsolóelemet vezérlő ívdetektora, valamint a tekercs által indukált áram hatására fémes rövidzárlatot létrehozó vákuumtöltésű kioldópatronja van.
Kisfeszültségű kapcsolóberendezéseknél üzemzavarból eredő ívkisülések jöhetnek létre az alkalmazott egyre nagyobb teljesítmények, hibás kapcsolások, a kezelőszemélyzet által elkövetett hibák, a fellépő túlfeszültségek vagy a készülékek meghibásodásai miatt.
A üzemzavarból eredő ívkisülések által okozott személyi sérülések, illetve anyagi károk megakadályozására ismert az a megoldás, hogy a villamos energiát elosztó rendszerbe olyan ivfelismerő berendezéseket iktatnak, amelyek az eléjük kapcsolt teljesítménykapcsolókat gyors kikapcsolásra kényszerítik. Ismert az a megoldás is, hogy az ívfelismerő berendezések olyan üzemzavarból eredő ívkisülés ellen védő berendezéseket vezérelnek, amelyek előre meghatározott, a személyekre és a berendezésekre nézve veszélytelen rövidzárlatot váltanak ki. Az ívkisülés időtartamát ily módon egytizedére vagy még kisebb értékre csökkentik, miáltal elkerülhetők a nagyobb károk, és javítható a kapcsolóberendezés kihasználtsága.
A HU 169 992 lajstromszámú szabadalmi leírásból ismert két, egymásba koaxiálisán helyezett hengeres fémköpeny alkalmazása. Az egyik üzemi feszültségen, a másik nulla potenciálon van. A fémköpenyek egy tekercs hatása alatt deformálhatok és egymáshoz nyomhatok, vagyis a belső kifelé, a külső pedig befelé nyomható egészen addig, amíg teljes rövidzárlat nem jön létre. Hiba esetén a tekercset kondenzátortelep táplálja meg, amely kapcsolóelem segítségével kapcsolható be. Üzemzavarból eredő ívkisüléskor a kapcsolóelemet ívérzékelő elem (ívdetektor) hozza működésbe.
Annak érdekében, hogy a kondenzátortelep egyebek mellett a lehető legkisebbre legyen méretezhető, a két hengeres köpeny vákuumedényben van elrendezve, miáltal a kéthengeres köpeny közötti távolság lényegesen lecsökkenthető.
A vákuumedénynek azonban viszonylag vastagnak kell lennie, ezért a tekercs és különösen a kondenzátortelep mérete nem csökkenthető megfelelő mértékben. Ez nemcsak a költségeket tekintve hátrányos, hanem azért is, mert a üzemzavarból eredő ívkisülés ellen védő berendezés nagy helyet foglal el a kapcsolóberendezésen belül.
A találmány feladata ezért üzemzavarból eredő ívkisülés ellen védő berendezés, különösen villamos energiát elosztó kisfeszültségű kapcsolóberendezésekhez, amelynek energiatárolója, tekercse, legalább egy, a tekercs és az energiatároló közé iktatott kapcsolóelemezt vezérlő ívdetektora, valamint a tekercs által indukált áram hatására fémes rövidzárlatot létrehozó vákuumtöltésű kioldópatronja van, olyan értelmű tökéletesítése, hogy az alkatrészek, különösen a kondenzátortelep mérete csökkenthető legyen.
A feladatot módosított kivitelű kioldópatron alkalmazásával oldjuk meg. A találmány értelmében a kioldópatronnak csésze alakú, csőszakasszal ellátott első patronrésze, valamint második patronrésze van. Az első patronrész csőszakaszának nyitott vége és a második patronrész között a két patronrészt mechanikusan összekötő, de villamosán egymástól elszigetelő szigetelőcső vagy gyűrű van elrendezve; és a kioldótekercs közvetlenül az első patronrész csőszakaszán van elhelyezve. Az aligénypontok a találmány különösen előnyös kiviteli alakjait határozzák meg.
A találmány szerinti megoldásnál a tekercs szorosan a kioldópatronon helyezhető el, így egyrészt csökkenthetők a tekercs méretei, másrészt a kondenzátortelep méretei is kisebbek lehetnek.
Igen előnyös továbbá, hogy csak a csőszakaszon belül van vákuum, miáltal az egész védőberendezés kompaktabb lesz.
A találmány szerinti megoldás a vákuum létrehozása és fenntartása szempontjából is igen előnyös. így a viszonylag alacsony költségek mellett igen fontos, hogy a kioldópatronban levő vákuum még 10 vagy több év múltán is megmarad, tehát nem következnek be nem kívánt átívelések, és a védőberendezés nem igényel karbantartást.
Előnyös szerelési és gyártási szempontból, különös tekintettel a vákuum létrehozására, ha az első patronrész a hengerpalást alakú tartomány, illetve a csőszakasz egyik végén zárt fenékrésszel rendelkezik, a másik vége pedig kifelé álló peremmel van ellátva, ha a második patronrésznek hengeres része van, amely egyik végén első, a csőszakasz belső átmérőjénél kisebb átmérőjű szakasszal rendelkezik, és a csőszakasz, valamint ezen kisebb átmérőjű szakasz között rés van; továbbá a hengeres résznek a csőszakaszon kívül elrendezett második, kisebb átmérőjű szakasza van, amelynek tartományában vákuumkamra van kialakítva; és a hengeres rész másik végén körtárcsa alakú fedelet képező, a vákuumkamrát lezáró harmadik szakasz van kialakítva, amelynek átmérője nagyobb mind az első szakasz, mind a második szakasz átmérőjénél.
Előnyös, ha a fedél vákuum létesítésére szolgáló, szívócsőből és zárósapkából álló szelepet befogadó mélyedéssel van ellátva, ha az első patronrészen kialakított perem a csőszakasznál nagyobb falvastagságú rögzítőgyűrüvel van ellátva; a második patronrész a második szakasz és a harmadik szakasz közötti átmenet tartományában a fedél alsó oldalán körbefutó peremmel rendelkezik, amelynek külső átmérője megegyezik a rögzítőgyürű külső átmérőjével, a szigetelőcső a rögzítőgyűrű és a körbefutó perem között van elrendezve, a szigetelőcső mindkét vége körbefutó, a szigetelőcső egyik végén az első patronrész pereméhez, másik végén a második patronrész pereméhez illeszkedő lépcső alakú vállal van ellátva.
Annak érdekében, hogy a második patronrész mindig központosán legyen elrendezve, és mindkét patronrész megvezetése biztos legyen, a második patronrész homlokoldalán az első szakaszban kalapszerű központosító elem van, amely hengeres részével a második pat2
HU 220 491 Bl ronrész központi mélyedésébe illeszkedik. A központosító elem szigetelőanyagból készül, és az első patronrész cső alakú szakaszába kötötten van beágyazva.
A kioldópatron megbízhatósága és a vákuum létrehozása szempontjából különösen kedvező, ha a szigetelőcső homlokoldalai a külső éltől mintegy a középig, illetve a lépcsőzésig fémbevonattal vannak ellátva, a fémbevonat MoMn+Ni-ből van, vastagsága pedig 0,02 és 0,03 mm között van, előnyösen 0,025 mm értékű, és ha a szigetelőcső átmérője valamivel nagyobb, mint a gallér- vagy peremrészé, mivel ezáltal a kerámiából és fémből készült alkatrészek biztosabban forraszthatok egymáshoz.
Abban az esetben, ha a két patronrész közötti rés mintegy 1 mm méretű, a kisfeszültségű kapcsolóberendezéseknél rövid kioldási idő mellett üzembiztos működés érhető el.
Különösen előnyös, ha a tekercs műanyagból készült szigetelésbe van beépítve, illetve beágyazva, és körül van öntve azzal, miáltal a tekercs menetei az energiatároló kisülésekor fellépő nagy erők ellenére nem mozdulnak el, és megfelelően szigetelve vannak.
Különösen kedvező, ha a csőszakasz árammal átjárt tartománya közelében jó hővezető anyagból készült masszív szerkezeti elemeket alkalmazunk, mivel így az adott tartományból megfelelőképpen elvezethető a keletkező hő.
Főelosztóknál való alkalmazás esetén nagy kioldási sebesség mellett nagy áramteherbírást érhetünk el, ha a csőszakasz falvastagsága 0,5 és 2,5 mm között van, előnyösen 1 mm értékű, átmérője pedig 50 és 60 mm között van.
Az alábbiakban a csatolt rajzokon vázolt kiviteli példa kapcsán ismertetjük a találmányt, illetve annak egyéb részleteit és előnyeit. Az
1. ábra tekerccsel ellátott kioldópatron hosszmetszete összeszerelt állapotban; a
2. ábra az első patronrész hosszmetszete; a
3. ábra a második patronrész hosszmetszete; a
4. ábra a szigetelőcső hosszmetszete; az
5. ábra a szigetelőcső 4. ábrán jelölt A részletének nagyított képe; és a
6. ábra a patron csatlakozási oldal felőli nézete.
Az 1. ábra szerinti 1 kioldópatronnak csésze alakú, forgásszimmetrikus la patronrésze van, amely villamosán vezető anyagból, például rézből vagy alumíniumból készül, és zárt 3 fenékrészből, hengerpalást alakú tartományként kialakított 4 csőszakaszból, valamint a másik végén kifelé álló 5 peremből áll. A 3 fenékrész tömör kivitelű, és központi menetes 6 furattal van ellátva csatlakozó sín vagy kábel rögzítése céljából.
Az első la patronrész üzemi feszültségen lehet, míg a második lb patronrész nulla potenciálon van.
A 2. ábrán önálló alkatrészként vázolt első la patronrész 5 pereme 7 rögzítőgyűrűvel van ellátva, amelynek falvastagsága nagyobb, mint a 4 csőszakaszé. Az 5 perem metszete Z alakú. A 4 csőszakasz falvastagságát úgy kell megválasztani, hogy könnyen és gyorsan deformálódjon, tehát a 4 csőszakasznak vékony falúnak kell lennie, de ugyanakkor elég keresztmetszetűnek ahhoz, hogy elviselje a fellépő áramterhelést. Különösen kedvező, ha a csőszakasz falvastagsága mintegy 1 mm, átmérője pedig 50 és 60 mm között van.
A második lb patronrész (1. és 3. ábra) szintén fémből készül, és hengeres 8 része van, amelynek egyik végén első 11 szakasz van kialakítva. Ennek külső átmérője kisebb a 4 csőszakasz belső átmérőjénél, tehát az la patronrész a belsejébe betolt lb patronrészt körkörös 9 rés fennmaradásával veszi körül. A hengeres 8 rész a 4 csőszakaszon kívüli tartományban csökkentett átmérőjű második 12 szakaszban folytatódik. Ebben a tartományban 10 vákuumkamra van kialakítva (1. ábra).
A hengeres 8 rész másik végén harmadik 13 szakasz van, amelynek átmérője nagyobb mind az első 11 szakasz, mind a második 12 szakasz átmérőjénél. Ez a szakasz tárcsa alakú 14 fedelet képez a 10 vákuumkamra lezárása céljából. A 14 fedél az első la patronrészhez hasonlóan menetes 15 furattal van ellátva második csatlakozósín vagy kábel bekötése céljából. A 10 vákuumkamra tartományában a 14 fedél 16 szeleppel van ellátva, amely a vákuum létrehozására szolgál. A 16 szelep 17 szívócsőből és a 17 szívócsőre felhelyezett 18 zárósapkából áll. A 16 szelep számára a 14 fedélen 19 mélyedés van kialakítva.
A második lb patronrész a második 12 szakasz és a harmadik 13 szakasz közötti átmeneti tartományban a fedél alsó oldalán 20 peremmel van ellátva, amelynek külső átmérője megegyezik a 14 fedél és a 7 rögzítőgyűrű külső átmérőjével.
A 7 rögzítőgyűrű és a 20 perem között 21 szigetelőcső van elrendezve, amely mechanikusan összeköti az la, lb patronrészeket, villamos szempontból azonban elszigeteli ezeket egymástól.
A 21 szigetelőcső tehát az la patronrész 4 csőszakaszának nyitott vége és a második lb patronrész között van elrendezve.
A második lb patronrész a jelen példa esetében ugyan tömör kialakítású, de lehet üreges vagy csésze formájú is.
A második lb patronrész első 11 szakaszának homlokoldalán központi 23 mélyedés van kialakítva, amelybe kalap alakú 22 központosító elem hengeres 24 része illeszkedik. A 22 központosító elem műanyagból készül, és az első la patronrész 4 csőszakaszába szoros illesztéssel van behelyezve, miáltal az la, lb patronrészek mechanikusan egymáshoz kapcsolódnak, de villamos szempontból továbbra is el vannak szigetelve egymástól.
A 21 szigetelőcső (4. és 5. ábra) végei körbefutó lépcsős 25 vállal vannak ellátva úgy, hogy az egyik oldalon az 5 perem, a másik oldalon a 20 perem számára megfelelő illeszkedési felület álljon rendelkezésre. A 21 szigetelőcső homlokoldalai a külső éltől majdnem középig, illetve a 27 lépcsőig 26 fémbevonattal vannak ellátva.
Az 1 kioldópatron összeszerelt állapotában a 26 fémbevonattal ellátott felületek jól illeszkednek az la, lb patronrészekhez, ezáltal forrasztásos kötés útján vákuumtömör patront kapunk. A bal oldali fémmel be3
HU 220 491 Β1 vont felület az első la patronrész 5 peremén, a jobb oldali a második lb patronrész 20 peremén fekszik fel, és a 27 lépcső belül, az 5 perem, illetve a 20 perem pedig kívül helyezkedik el. A 21 szigetelőcső átmérője kissé nagyobb, mint az 5 peremé, illetve a 20 peremé. A forraszanyag a 26 fémbevonat mentén a kapilláris hatás következtében be tud folyni, és biztosítja a vákuumtömör zárást.
A második lb patronrész első 11 szakasza és az első patronrész 4 csőszakasza, vagyis a 9 rés tartományában a 4 csőszakaszon közvetlenül felfekvő 29 tekercs van elrendezve. A 29 tekercs menetei az 1 kioldópatronnal koaxiálisán vannak elrendezve (1. ábra). A 29 tekercs műanyagból (például kemény poliuretánhabból) készült 30 szigetelőgyűrűbe van beépítve, illetve beágyazva, vagyis körül van öntve az adott műanyaggal.
Az üzemzavarból eredő ívkisülés ellen védő berendezés kioldásakor a 29 tekercsen rövid ideig olyan nagy értékű áram folyik, hogy a 4 csőszakaszban és a második lb patronrész első 11 szakaszában olyan feszültség indukálódik, hogy a 4 csőszakasz a keletkező nagy áramok következtében fellépő erőhatás nyomán az első 11 szakaszhoz, illetve a második lb patronrészhez nyomódik, és a 9 rés a milliszekundum tört részének megfelelő ideig rövidre záródik. Ekkor egy ívdetektor tirisztort vezérel, amely a 29 tekercs és az energiatároló között van elrendezve.
A résnek egyrészt elég szűknek kell lenni ahhoz, hogy a rövid kioldási idő céljából gyorsan áthidalható legyen, másrészt azonban elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy ne következhessék be átütés. 220/380 V feszültség esetén a rés mérete 1 mm körül van, például 0,7 és 1,3 mm között.
Az üzemzavar következtében fellépő ívkisülést követően a berendezés gyűjtősinei közelében zárlati áram folyik, mégpedig egy áramsíntől az la, lb patronrészen át vissza az áramsínbe, miáltal a feszültség leesik, és az ív kialszik.
A 4 csőszakasz árammal átjárt tartománya közelében jó hővezető anyagból készült vastag alkatrészeket alkalmazunk. Ezek a teherbíró, vastag anyagból készült alkatrészek (a 3 fenékrész és a 11 szakasz) a 4 csőszakasznak a 22 központosító elem közelében levő szabad részéből gyorsan elvezetik a keletkező hőt, tehát olyan nagy áramterhelés érhető el, hogy egy soros teljesítménykapcsoló meghibásodása esetén sem következhet be veszélyes mértékű anyagleolvadás vagy másodlagos ívkisülés a kioldópatronon.
Mint a 6. ábrán látható, az 1 kioldópatron homlokoldalain 28 megfogási felületek vannak kialakítva a megfelelő szerelőszerszám (például kulcs) számára.
A 21 szigetelőcső előnyösen kerámiából készül, de más alkalmas szigetelőanyagból is lehet. Mint az 1. ábrán látható, a 21 szigetelőcső a hengeres 8 rész körül van elrendezve.
A 21 szigetelőcső egy vagy több (nem ábrázolt) bordával lehet ellátva a kúszóút megnövelése céljából.
Az adott kiviteli példa esetében az üzemzavarból eredő ívkisülés alkalmával az áramot a 29 tekercsre adó kapcsolóelem teljesítménytirisztor.
A találmány szerinti kioldópatron a vákuumkamrának köszönhetően a középfeszültségű technikában is alkalmazható (például középfeszültségű kapcsolóberendezéseknél).

Claims (13)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Üzemzavarból eredő ívkisülés ellen védő berendezés, különösen villamos energiát elosztó kisfeszültségű kapcsolóberendezésekhez, amelynek energiatárolója, tekercse, legalább egy, a tekercs és az energiatároló közé iktatott kapcsolóelemet vezérlő ívdetektora, valamint a tekercs által indukált áram hatására fémes rövidzárlatot létrehozó vákuumkamrás kioldópatronja van, azzal jellemezve, hogy a kioldópatronnak (1) csésze alakú, csőszakasszal (4) ellátott első patronrésze (la), valamint második patronrésze (lb) van; az első patronrész (la) csőszakaszának (4) nyitott vége és a második patronrész (lb) között a két patronrészt (la, lb) mechanikusan összekötő, de villamosán egymástól elszigetelő szigetelőcső (21) vagy gyűrű van elrendezve; és a kioldótekercs (29) közvetlenül az első patronrész (la) csőszakaszán (4) van elrendezve.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti ívkisülés ellen védő berendezés, azzal jellemezve, hogy az első patronrész (la) a hengerpalást alakú tartomány, illetve a csőszakasz (4) egyik végén zárt fenékrésszel (3) rendelkezik, a másik vége pedig kifelé álló peremmel (5) van ellátva.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti ívkisülés ellen védő berendezés, azzal jellemezve, hogy a második patronrésznek (lb) hengeres része (8) van, amely egyik végén első, a csőszakasz (4) belső átmérőjénél kisebb átmérőjű szakasszal (11) rendelkezik, és a csőszakasz (4), valamint ezen kisebb átmérőjű szakasz (11) között rés (9) van; továbbá a hengeres résznek (8) a csőszakaszon (4) kívül elrendezett második, kisebb átmérőjű szakasza (12) van, amelynek tartományában vákuumkamra (10) van kialakítva; és a hengeres rész (8) másik végén körtárcsa alakú fedelet (14) képező, a vákuumkamrát (10) lezáró harmadik szakasz (13) van kialakítva, amelynek átmérője nagyobb mind az első szakasz (11), mind a második szakasz (12) átmérőjénél.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti ívkisülés ellen védő berendezés, azzal jellemezve, hogy a fedél (14) vákuum létesítésére szolgáló, szívócsőből (17) és zárósapkából (18) álló szelepet (16) befogadó mélyedéssel (19) van ellátva.
  5. 5. A 3. vagy 4. igénypont szerinti ívkisülés ellen védő berendezés, azzal jellemezve, hogy az első patronrészen (la) kialakított perem (5) a csőszakasznál (4) nagyobb falvastagságú rögzítőgyűrűvel (7) van ellátva; a második patronrész (lb) a második szakasz (12) és a harmadik szakasz (13) közötti átmenet tartományában a fedél (14) alsó oldalán körbefutó peremmel (20) rendelkezik, amelynek külső átmérője megegyezik a rögzítőgyűrű (7) külső átmérőjével; a szigetelőcső (21) a rögzítőgyűrű (7) és a körbefutó perem (20) között van elrendezve; és a szigetelőcső (21) mindkét vége körbefutó, a szigetelőcső (21) egyik végén az
    HU 220 491 Β1 első patronrész pereméhez (5), másik végén a második patronrész pereméhez (20) illeszkedő lépcső alakú vállal (25) van ellátva.
  6. 6. A 3-5. igénypontok bármelyike szerinti ívkisülés ellen védő berendezés, azzal jellemezve, hogy a második patronrész (lb) első szakaszának (11) homlokoldalánál műanyagból készült, az első patronrész (la) csőszakaszába (4) kötötten beágyazott, kalap alakú központosító elem (22) van elrendezve, amely a második patronrész (lb) központi mélyedésébe (23) illeszkedő hengeres résszel (24) rendelkezik.
  7. 7. Az 5. vagy 6. igénypont szerinti ívkisülés ellen védő berendezés, azzal jellemezve, hogy a szigetelőcső (21) homlokoldalai a külső éltől mintegy középig, illetve a lépcsőig (27) fémbevonattal (26) vannak ellátva, és a szigetelőcső (21) átmérője valamivel nagyobb, mint az első patronrész pereméé (5) vagy a második patronrész pereméé (20).
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti ívkisülés ellen védő berendezés, azzal jellemezve, hogy a két patronrész (la, lb) közötti rés (9) mérete mintegy 1 mm.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti ívkisülés ellen védő berendezés, azzal jellemezve, hogy a tekercs (29) műanyagból készült szigetelőgyűrűbe (30) van beépítve, beágyazva, illetve beöntve.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti ívkisülés ellen védő berendezés, azzal jellemezve, hogy a csőszakasz (4) árammal átjárt tartománya közelében jó hővezető anyagból készült masszív alkatrészek vannak elrendezve.
  11. 11. Az 1-10. igénypontok bármelyike szerinti ívkisülés ellen védő berendezés, azzal jellemezve, hogy a csőszakasz (4) falvastagsága 0,5 és 1,5 mm között van, célszerűen 1 mm értékű, átmérője pedig 50 és 60 mm között van.
  12. 12. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti ívkisülés ellen védő berendezés, azzal jellemezve, hogy a kioldópatron (1) homlokoldalain szerelőszerszám számára merőleges megfogási felületek (28) vannak kialakítva.
  13. 13. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti ívkisülés ellen védő berendezés, azzal jellemezve, hogy a szigetelőcső (21) kerámiából van.
HU9601930A 1994-02-09 1995-02-06 Üzemzavarból eredő, ívkisülés ellen védő berendezés, különösen villamos energiát elosztó kisfeszültségű kapcsolóberendezésekhez HU220491B1 (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4404074A DE4404074A1 (de) 1994-02-09 1994-02-09 Störlichtbogen-Schutzvorrichtung, insbesondere für Niederspannungs-Schaltanlagen zur Verteilung elektrischer Energie
PCT/DE1995/000145 WO1995022167A2 (de) 1994-02-09 1995-02-06 Störlichtbogen-schutzvorrichtung, insbesondere für niederspannungs-schaltanlagen zur verteilung elektrischer energie

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9601930D0 HU9601930D0 (en) 1996-09-30
HUT75271A HUT75271A (en) 1997-05-28
HU220491B1 true HU220491B1 (hu) 2002-02-28

Family

ID=6509863

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9601930A HU220491B1 (hu) 1994-02-09 1995-02-06 Üzemzavarból eredő, ívkisülés ellen védő berendezés, különösen villamos energiát elosztó kisfeszültségű kapcsolóberendezésekhez

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0801804B1 (hu)
JP (1) JP3634865B2 (hu)
AT (1) ATE171303T1 (hu)
AU (1) AU1753195A (hu)
DE (2) DE4404074A1 (hu)
HU (1) HU220491B1 (hu)
WO (1) WO1995022167A2 (hu)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19746566A1 (de) * 1997-10-22 1999-04-29 Kloeckner Moeller Gmbh Kurzschließer, insbesondere für eine Störlichtbogen-Schutzvorrichtung zur Verwendung in Anlagen zur Verteilung elektrischer Energie
DE19746815A1 (de) * 1997-10-23 1999-04-29 Kloeckner Moeller Gmbh Kurzschließer, insbesondere für eine Störlichtbogen-Schutzvorrichtung zur Verwendung in Anlagen zur Verteilung elektrischer Energie
DE19746564A1 (de) * 1997-10-22 1999-04-29 Kloeckner Moeller Gmbh Kurzschließer, insbesondere für eine Störlichtbogen-Schutzvorrichtung zur Verwendung in Anlagen und zur Verteilung elektrischer Energie
DE19816589C1 (de) * 1998-04-08 2000-01-20 Siemens Ag Mehrfeldrige Schaltanlage mit einer Sammelschienenanordnung
DE19908576A1 (de) * 1999-02-27 2000-08-31 Moeller Gmbh Vorrichtung zur elektrischen Verbindung von Stromschienen
DE102006030672B4 (de) 2006-07-04 2008-10-16 Moeller Gmbh Elektrischer Schutzschalter
DE102006030671B4 (de) * 2006-07-04 2008-10-02 Moeller Gmbh Schutzschalter-Kurzschließer-Kombination
US7929260B2 (en) 2007-03-30 2011-04-19 General Electric Company Arc flash elimination system, apparatus, and method
US7821749B2 (en) 2007-03-30 2010-10-26 General Electric Company Arc flash elimination apparatus and method
DE102007055071B3 (de) * 2007-11-16 2009-07-09 Moeller Gmbh Kurzschlussbegrenzungsvorrichtung in einer Niederspannungsanlage
US8563888B2 (en) 2008-06-11 2013-10-22 General Electric Company Arc containment device and method
DE102009038209A1 (de) 2008-08-21 2010-02-25 Moeller Gmbh Begrenzungsvorrichtung für Fehlerströme in einer Wechselstrom-Niederspannungsanlage
US8395868B2 (en) 2008-11-14 2013-03-12 Eaton Industries Gmbh Short circuit limitation device in a low voltage system

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2971130A (en) * 1956-01-10 1961-02-07 Ite Circuit Breaker Ltd Electro-dynamic switching device
DE3623633A1 (de) * 1985-08-09 1987-02-26 Licentia Gmbh Einrichtung zum schutz von komponenten gasisolierter schaltanlagen gegen die folgen innerer lichtboegen
US4644309A (en) * 1985-12-30 1987-02-17 General Electric Company High speed contact driver for circuit interruption device
FR2609553B1 (fr) * 1987-01-08 1990-11-30 Merlin Gerin Detection d'arc sur un jeu de barres d'un tableau ou coffret electrique
DD271397A1 (de) * 1988-03-31 1989-08-30 Ilmenau Tech Hochschule Einrichtung zur erkennung von stoerlichtboegen in gasisolierten elektrotechnischen anlagen, vorzugsweise im niederspannungsbereich
DE4111586C2 (de) * 1991-04-10 1998-08-06 Driescher Spezialfab Fritz Elektrische Schaltanlage
NO175173C (no) * 1992-02-03 1994-09-07 Abb Distribusjon As Anordning ved automatisk jordslutter
DE9212672U1 (de) * 1992-09-21 1994-01-27 Klöckner-Moeller GmbH, 53115 Bonn Einrichtung zur Erkennung von Störlichtbögen, insbesondere an Sammelschienenanordnungen in Niederspannungs-Schaltanlagen
DE4235329C2 (de) * 1992-10-20 1995-12-21 Kloeckner Moeller Gmbh Kurzschlußeinrichtung, insbesondere zum Löschen von Störlichtbögen in Niederspannungs-Schaltanlagen zur Verteilung elektrischer Energie, Anordnung und Verwendung hierfür
DE9300975U1 (de) * 1993-01-28 1993-03-11 Niegl, Manfred, Dipl.-Ing., 8400 Regensburg Lichtbogenwächter

Also Published As

Publication number Publication date
DE4404074A1 (de) 1995-08-10
WO1995022167A2 (de) 1995-08-17
WO1995022167A3 (de) 1995-09-28
EP0801804B1 (de) 1998-09-16
ATE171303T1 (de) 1998-10-15
DE59503645D1 (de) 1998-10-22
JP3634865B2 (ja) 2005-03-30
JPH09508748A (ja) 1997-09-02
AU1753195A (en) 1995-08-29
HUT75271A (en) 1997-05-28
EP0801804A2 (de) 1997-10-22
HU9601930D0 (en) 1996-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US12003088B2 (en) Devices for overvoltage, overcurrent and arc flash protection
HU220491B1 (hu) Üzemzavarból eredő, ívkisülés ellen védő berendezés, különösen villamos energiát elosztó kisfeszültségű kapcsolóberendezésekhez
US6211770B1 (en) Metal oxide varistor module
US8089745B2 (en) Overvoltage protection element
EP0849815A1 (en) Secondary cell and assembly sealing plate for secondary cell
JP5723451B2 (ja) 熱的安全装置
US6566813B1 (en) Overvoltage protection device with concentric arcing horns
AU2018399890B2 (en) Short-circuiting device for use in low-voltage and medium-voltage systems for the protection of property and persons
US4150394A (en) Flat package semiconductor device having high explosion preventing capacity
US5446436A (en) High voltage high power arc suppressing fuse
JP2020526931A (ja) コンタクトプレート内のガス膨張キャビティを有するバイパスサイリスタ装置
US4330700A (en) Plasmaburner with contact protection
US4394704A (en) Surge arrester assembly
US3309477A (en) Protective means for encased electrical apparatus
CN112310192A (zh) 短路半导体器件及其操作方法
CN1377508A (zh) 不通风的安装于断路器的熔丝
KR960010104B1 (ko) 금속화된 필름 캐퍼시터
GB2048457A (en) Plasma burner with contact protection
US2957967A (en) Electrical disconnectors
CA1141427A (en) Protected electrical inductive apparatus
JP5834919B2 (ja) 蓄電装置及び車両
US3660720A (en) Automatic grounding switch
US3573567A (en) Solid-state switch housing
KR100371374B1 (ko) 회로차단기용 복합소호장치
KR102370481B1 (ko) 설치 방향에 무관한 에너지 저장 시스템의 폭발 방지 장치

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees