HU216397B - Berendezés oxigéntartalmú füstgázok karbamid felhasználásával történő katalitikus NOx-redukciójához - Google Patents

Berendezés oxigéntartalmú füstgázok karbamid felhasználásával történő katalitikus NOx-redukciójához Download PDF

Info

Publication number
HU216397B
HU216397B HU9300592A HU9300592A HU216397B HU 216397 B HU216397 B HU 216397B HU 9300592 A HU9300592 A HU 9300592A HU 9300592 A HU9300592 A HU 9300592A HU 216397 B HU216397 B HU 216397B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
evaporator
urea
catalyst
exhaust gas
urea solution
Prior art date
Application number
HU9300592A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9300592D0 (en
HUT66330A (en
Inventor
Eberhard Jacob
Josef Kreutmair
Original Assignee
Man Nutzfahrzeuge Ag.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Man Nutzfahrzeuge Ag. filed Critical Man Nutzfahrzeuge Ag.
Priority to HU9300592A priority Critical patent/HU216397B/hu
Publication of HU9300592D0 publication Critical patent/HU9300592D0/hu
Publication of HUT66330A publication Critical patent/HUT66330A/hu
Publication of HU216397B publication Critical patent/HU216397B/hu

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A50/00TECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE in human health protection, e.g. against extreme weather
    • Y02A50/20Air quality improvement or preservation, e.g. vehicle emission control or emission reduction by using catalytic converters

Landscapes

  • Exhaust Gas After Treatment (AREA)
  • Exhaust Gas Treatment By Means Of Catalyst (AREA)

Abstract

A találmány tárgya berendezés őxigéntartalmú füstgázők karbamidfelhasználásával történő katalitikűs NOx-redűkciójáhőz, füstgázcsőbe(2) épített redűkciós katalizátőrral (5), karbamidbe őgadó tartállyal(7), ahől a tartály (7) vezetéken (16, 10) keresztül a főlyékőnykarbamidőldatőt párőlőgtatóra (3) finőman permetezni képespőrlasztófúvókával (9) van összekötve. A találmány lényege hőgy apárőlőgtató (3) áramláskeverőként van kialakítva. ŕ

Description

A találmány tárgya katalitikus NOx-redukció megvalósítására való berendezés. Az ilyen redukciót oxigéntartalmú füstgázokban karbamid alkalmazásával végezzük. Ehhez a berendezés füstgázcsövet tartalmazó redukciós katalizátorral, valamint olyan karbamidtartállyal van ellátva, amely tápvezetéken keresztül a füstgázárammal van összekötve. A tápvezeték porlasztófúvókával van ellátva, amelynek segítségével a folyékony karbamidoldat finom permetként párologtatóra fecskendezhető.
A karbamidnak nitrogén-oxidok oxigéntartalmú füstgázokban történő szelektív, katalitikus redukciójánál (SCR) redukálóanyagként való alkalmazása ismert (lásd például a 3 830 045 számú NSZK-beli szabadalmi közrebocsátási iratot, illetve Held és társai ilyen tárgyú dolgozatát, SAE PAPER 900496 (1990), 13-19. oldalak).
A karbamid alkalmazása révén a mérgező és intenzív szagú ammónia felhasználása, és ennélfogva az ammónia járművekben való szállítása és tárolása, valamint az ezzel kapcsolatos biztonsági intézkedések elhagyhatók.
Önmagában ismert módon a karbamidoldatot bizonyos körülmények között előmelegítik, és közvetlenül a füstgázvezetékbe fecskendezik a redukciós katalizátor (SCR-katalizátor) előtt. Az ilyen eljárásmódnál azonban nemkívánatos reakciótermékek keletkeznek. A karbamid hevítésekor ugyanis a karbamid gázfejlődés (NH3, CO2) mellett, nem olvadó cianursavra (CnS) bomlik, ha azt az olvadáspontja (133 °C) fölé hevítjük. A karbamid 130-205 °C közötti hőmérsékletre hevítésekor szublimál részbeni NH3-ra és reaktív izocianursavra (HNCO) bomlás mellett. Ilyenkor visszamarad biurét, cianursav és ammelid. A cianursav, ammelid és más anyagok képződése a karbamid elgázosodását erősen akadályozza, mivel a szilárd karbamidból először folyékony karbamid, azután viszont újból szilárd, nem olvasztható anyagok keletkeznek.
A 4 038 054 számú német szabadalmi irat szerint ezt azzal kísérelték megoldani, hogy a karbamidoldatot porlasztó segítségével hidrolízises katalizátorra porlaszt] ák finoman. Ezzel elérik, hogy a karbamidot hidrolízis révén NH3-má és CO2-vé alakítják át mennyiségileg, mégpedig a katalitikus redukciós SCR-eljárásokhoz fontos 180-550 °C-os hőmérséklet-tartományban.
A jelen találmánnyal célunk a legutóbb említett megoldás olyan értelmű továbbfejlesztése, hogy a járművekbe beépítés miatt jelentősen csökkentsük a füstgáz-utókezelő berendezés beépítési térigényét, amely porlasztóból, hidrolízises és redukciós katalizátorból áll, továbbá amelynél biztosítjuk a karbamid NH3-ra és CO2-re történő mennyiségi felbontását.
„Mennyiségi felbontás” alatt 99,9%-nál nagyobb hatásfokot értünk, hogy az alábbi kedvezőtlen mellékhatások említésre méltó előfordulását kiküszöböljük:
- karbamidlerakódások a katalizátorbeömlésnél;
- lerakódások a katalitikus redukciós SCR-katalizátomál (ellenőrizhetetlen tárolóhatások);
- karbamid és karbamid eredetű anyagok (cianursav stb.) csúszása.
A kitűzött feladat megoldásához tehát a bevezetőben ismertetett berendezésből indultunk ki, amelynek füstgázvezetéket tartalmazó, redukciós katalizátora, valamint karbamidbefogadó tartálya van, amely porlasztófüvókával ellátott adagolószerkezettel van összekötve. A porlasztófúvókával a folyékony karbamidoldat finom permetként párologtatóra permetezhető. Ezt a jelen találmány szerint azzal fejlesztettük tovább, vagyis a találmány lényege, hogy a párologtató áramláskeverőként van kialakítva.
A találmány alapja az a felismerés, hogy a karbamid felbontásának hatásfoka párologtató- vagy hidrolízises egységek alkalmazásával 99,9% fölötti hatásfokon megoldható, ha nem egyenes vonalú csatornákat alkalmazunk, ezáltal ugyanis a fentebb említett mellékhatások is kiküszöbölhetők.
A találmány szerint a párologtató vékony, nem egyenes vonalú csatornákkal van ellátva, amelyek nyelvek vagy kis nyílások révén egymással áramlástechnikai kapcsolatban állnak. Ezzel a kialakítással a fúvókéból kiáramló karbamidoldatködöt részáramok sorozatára osztjuk, amelyeket azután a porlasztón belül eltérítünk, részben összevezetjük, majd újból elkülönítünk. Ily módon elérjük, hogy az oldat cseppecskéi a lehető leggyorsabban érintkezésbe kerülhetnek a csatornák hőátadó falával. A csatornák közötti összeköttetések révén olyan keresztirányú részáramok is lehetségesek, amelyek a szomszédos csatornákon belül nyomáskülönbségeket hoznak létre. A keresztáramok gondoskodnak arról, hogy az oldat-, illetve gőzáram a párologtató és az ahhoz csatlakozó redukciós katalizátor teljes keresztmetszetén egyenletesen legyen elosztva.
Célszerűen a párologtató a fő áramlásirányban tekintve két vagy több részre osztható, és ezek egy-egy közbenső hézaggal egymás után kapcsolhatók. Az ilyen közbenső hézaggal intenzivebb keresztirányú áramláskomponensek hozhatók létre, ha a párologtató a keresztmetszetében különböző mértékben van terhelve.
A párologtatónak a fentiekben részletezett kialakításával eredményesen megakadályozható, hogy a karbamidoldat cseppecskéi a párologtatón anélkül haladjanak át, hogy a csatomafalakkal érintkezésbe lépnének és elpárolognának.
A párologtató célszerűen nagy hővezető képességű fémből készülhet, amelynél a csatornák egymástól igen vékony fémfalakkal vannak elválasztva, és ezek bevágásokkal, illetőleg fúratokkal vannak ellátva a keresztirányú áramlásokhoz. A fémfalazat lehetővé teszi az oldatcseppecske felütközési pontjához való gyors hővezetést, és ezáltal annak gyors elpárologtatását. Ezáltal a kerámiáknál előforduló „hideg helyek” teljesen kiküszöbölhetők.
Az ilyen párologtató célszerűen megfelelő profilozással ellátott, vékony fémfóliából gyártható, amely bevágásokkal vagy nyílásokkal van ellátva. A fólia ezután spirál alakban feltekercselhető a párologtató kialakításához (egyszeres tekercsként vagy nagyobb átmérőkhöz több-bekezdésű spirálként), majd ezt hengeres palást veszi körül. A falprofilok úgy vannak kialakítva, hogy azok a feltekercselés után lényegében axiális helyzetű csatornákat képezzenek, ezek azonban a jelen találmány szerint nem egyenes vonalúak, hanem iránytörésekkel,
HU 216 397 Β azaz elterelésekkel rendelkeznek, amelyek lehetőleg kis távközökkel, például 5-10 mm-enként ciklikusan követik egymást.
A csatornák, valamint a bevágások, illetve nyelvek néhány mm méretűek, főleg 1/2-2 mm közöttiek.
A találmány szerinti berendezés további célszerű kivitelénél a párologtató csatomafalazata abszorbeálóanyaggal van bevonva, amely a felületnöveléshez célszerűen nyitott pólusú. Az ilyen katalitikus hatású bevonat felfogja az oldatcseppecskéket, és elősegíti a karbamidoldat NH3-má és CO2-vé történő mennyiségi átalakítását, a nemkívánatos mellékhatások kiküszöbölése mellett.
Az elpárologtatás/hidrolízis kellő meggyorsítása, valamint a nem kívánt melléktermékek képződésének megakadályozása érdekében a karbamid-víz köddel érintkezésbejövő valamennyi szerkezeti rész, főleg a katalizátor hordozószerkezetét finom szemcsés, szervetlen oxidokkal vonhatjuk be. A szervetlen oxidoknak 700 °C-os hőmérsékletekig ellenállóknak kell lenniük a dízelmotorok kipufogógázaival szemben, továbbá pórusszerkezetüknek több ezer üzemórán keresztül stabilnak kell lennie. Erre a célra az alábbi keverékek alkalmazhatók előnyösen: alumínium-oxid titán-dioxiddal, szilícium-dioxiddal, cirkónium-dioxiddal és/vagy H-zeolittal, ahol az alumíniumoxid és az egyéb oxidok közötti súlyarány a következő lehet: 90:10-től 10:90-ig.
A H-zeolitot tartalmazó fém-oxid-keverék alkalmazása a hidrolízises katalizátornak járulékos aktivitást kölcsönöz az NOx-nak az NH3-mal történő szelektív katalitikus redukciójához, továbbá lehetővé teszi, hogy a redukciós katalizátor térfogatát 10-30%-kal csökkentsük. A dízelmotorok kipufogógázaival szemben ellenálló H-zeolitként jól beváltak a kísérleteink során a H-mordenit, H-ZSMS, valamint az alumíniummentes, szilíciumban gazdag krakkolókatalizátorok.
Az igénypontban említésre kerülő „finom szemcsés fém-oxidok” különösen hatásosak, azonban ezekhez még a következő hordozóanyagok egyedül vagy adalékként adhatók: Nb2O5, Ta2O5, WO3, alumínium-szilikát és további zeolitok, és ezek mint alumíniummentes krakk-katalizátorok alkalmazhatók.
A párologtató, illetve a hidrolízises katalizátor célszerűen a füstgázcsőben, azaz kipufogócsőben van elrendezve, ahol az áramlásirányban tekintve a redukciós katalizátor előtt van rögzítve. Ez az elrendezés azzal az előnnyel jár, hogy az elpárologtatáshoz és a hidrolízishez szükséges hő közvetlenül a füstgázáramból nyerhető. A füstgáz, illetve kipufogógáz, amelyet ugyancsak keresztüláramoltatunk a párologtatón, gondoskodik a karbamidköd szállításáról. A párologtató előnyösen a füstgázcső teljes keresztmetszetét elfoglalja. Olyan kivitel is lehetséges azonban, amelynél a párologtatót kisebbre méretezzük, hogy azon járulékosan a kipufogógáz egy részáramát is keresztüláramoltassuk, amivel a hőmérséklet homogenizálása érhető el.
A káros anyagok képződésének még hatásosabb megakadályozása céljából oxidációs katalizátor rendezhető el áramlásirányban tekintve a redukciós katalizátor után. A párologtató és a katalizátorok a találmány további célszerű kivitelénél akár egyetlen közös házba összeépíthetők, amelybe még legalább egy hangtompító is integrálható.
A hangtompító igen egyszerűen gyártható kivitele lehet közelítőleg tölcsér alakú, amely áttörésekkel van ellátva. Ezeken az áttöréseken keresztül a füstgázlengések esetén abszorpciós anyaggal, például kőgyapottal vagy acélgyapottal kitöltött expanziótérbe juthat a gáz. Ez a zaj csillapító a füstgázok áramlásirányában tekintve a katalizátorok után van elrendezve. Célszerű az olyan kivitel továbbá, amelynél a ház a gázbelépési körzetben, azaz a füstgáz és a karbamidoldat keverése előtt már zajtompítóval van ellátva.
A porlasztónak a füstgázcsőbe építésénél a beömlési oldalon terelőlemezekről gondoskodhatunk, amelyek biztosítják a karbamidoldatködnek a párologtató teljes keresztmetszetén történő egyenletes elosztását. Ezek a terelőlemezek kialakíthatók például úgy, hogy azok a füstgázáramot örvénylésbe hozzák, és így kerüljön kapcsolatba a füstgáz a karbamidoldat áramával. így már az elpárologtatás előtt hatásos keveredést és a párologtatóban az oldatcsöppecskék jó eloszlatását érjük el.
Porlasztófúvókaként főleg nyomóporlasztót javasolunk, amely hosszabb emulgálóvezetékre csatlakozik, annak másik végébe a sűrített levegő vezetéke és a karbamidoldat tápvezetéke torkollik. A nyomóvezeték a karbamidoldat készlettartályhoz legközelebb torkollik a karbamid tápvezetékébe. Ezáltal a lehető legtökéletesebb gáz/oldat keverék érhető el még a fúvókából kilépés előtt, ami segíti az oldal lehető legfinomabb, ködszerű porlasztását. Az emulgeálóvezeték révén - amelyet a sűrített levegővel és a karbamidoldattal táplálunk - az adagolószerkezet okozta egyenetlen oldatadagolást egyenletessé tehetjük, következésképpen a nyomás alatti porlasztófúvókáknál egyenletes oldatáramot biztosítunk.
A karbamidoldat számára célszerűen olyan nyomótartályt alkalmazunk, amely ugyanarra a sűrítettlevegőhálózatra csatlakoztatható. Impulzusokkal modulált mágnesszelep segítségével a karbamidoldat beadagolása - a nyomótartállyal kombinálva - a lehető legpontosabban történhet. A karbamidkristályokra érzékeny, és ezenkívül nem pontosan szabályozható szivattyúk alkalmazására ennélfogva nincs szükség. A mágnesszelep vezérlése a karbamidoldat adagolásához a belső égésű motor terhelésétől és fordulatszámától függően történik. A karbamidoldat mennyisége pontosan igazodhat az üzemviszonyokhoz és a füstgázban lévő NOx-koncentrációhoz, ezáltal pedig a karbamidoldatból képződő ammónia összegyűlése a redukciós katalizátorba elkerülhető, következésképpen a redukciós katalizátor javított, azaz kifogástalan üzemét érjük el.
Az adagolás történhet a füstgázban lévő NOx-tömegárammal arányosan, megfelelő NOx-érzékelők alkalmazása esetén.
A karbamidoldatot alacsonyabb hőmérsékleteken, azaz 160 °C alatt csak melléktermékek képződése mellett tökéletlenül alakítható ammóniává és szén-dioxiddá. Ezért azt javasoljuk, hogy az adagolás szabályzásának a hőmérséklet szabályzását rendeljük fölé, amivel,
HU 216 397 Β ha a katalizátorok körzetében a kipufogógázok hőmérséklete az előre meghatározott értékeket túllépi, akkor a karbamidoldat beadagolását teljesen megszüntetjük.
A porlasztófüvókák és az esetleges terelőlemezek célszerűen a párologtató házába vannak beépítve. A házon belül a karbamidkristályok lerakódásának megakadályozása céljából legalább a karbamidoldattal érintkezésbe kerülő szerkezeti részek hővezető oldatcseppecskéket felfogó bevonattal láthatók el, hogy a falakkal érintkezésbe kerülő cseppecskéket gyorsan elpárologtassuk és hidrolízisbe hozzuk.
A találmányt részletesebben a csatolt rajz alapján ismertetjük, amelyen a találmány szerinti megoldás néhány példakénti kiviteli alakját tüntettük fel. A rajzon:
- az 1. ábrán a találmány szerinti berendezéssel ellátott belső égésű motor kipufogórendszerének vázlatos kapcsolási rajza látható;
- a 2. ábra az 1. ábra részletének viszonylag nagyobb léptékű képe, részben kitörve;
-a 3. ábrán a találmány szerinti berendezés másik példakénti kiviteli alakjának hosszmetszete látható;
- a 4. és 5. ábrán harmadik kiviteli változat keresztés hosszmetszetben látható;
- a 6. ábra negyedik kiviteli alak A-A és
B-B vonal mentén vett részmetszeteivel;
- a 7. ábrán ötödik példakénti alak látható kereszt- és hosszmetszetben.
Az 1. ábrán belső égésű 1 motor kipufogócsövét, azaz fiistgázcsövét 2-vel jelöltük. A 2 fustgázcsőbe az NOX szennyező anyagok csökkentése céljából redukciós 5 katalizátort (SCR-katalizátort) iktattunk.
Redukciós anyagként ammóniát alkalmazunk, amelyet 6 karbamidoldat átalakításával nyerünk. A 6 karbamidoldat nyomás alatti 7 tartályban helyezkedik el, és a 2 fustgázcsövön belül 12 hivatkozási számmal jelölt füstgázok hőjének hasznosításával azt elpárologtatjuk, illetve hidrolízis révén ammóniává és szén-dioxiddá alakítjuk. Ezek a gázok a 12’ kipufogógázokkal összekeveredve jutnak a redukciós 5 katalizátorba.
Az 1. ábra szerint a 6 karbamidoldat átalakításához a 2 fustgázcsőbe 3 párologtató és hidrolízises 4 katalizátor van építve, áramlásirányban tekintve a redukciós 5 katalizátor elé. A 3 párologtató a jelen esetben kétrészes kialakítású, azaz 3a és 3b részekből áll, amelyek egymás után 8 hézag közbeiktatásával vannak elrendezve.
A 3 párologtató 3a és 3b részei hővezető lemezből készültek, amely lemez áramláskeverő képzéséhez megfelelően van kialakítva. így a 3 párologtatón belül örvényléseket, valamint radiális és/vagy tangenciális áramláskomponenseket hozhatunk létre. Ezáltal a karbamidoldatnak való hőátadás a lehető leggyorsabban és tökéletesebben megtörténik. Ezen túlmenően a keresztirányú gázáramok lehetőséget adnak arra is, hogy a karbamidoldat és az abból képződő gázok a 3 párologtató és a hidrolízises 4 katalizátor teljes keresztmetszete mentén egyenletesen legyenek elosztva. A homogén elosztást tovább segíti a 3 párologtató 3a és 3b részei között hagyott 8 hézag.
A 2. ábrán a párologtató példakénti kivitele részben kitörve látható, amelyet 3’-vel jelöltünk. Ez lényegében hosszirányú 20 csatornák sorozatából áll, amelyek viszonylag kis átmérőjűek, a jelen esetben 1 vagy mm-esek. A 2. ábra kitört helyén jól látható, hogy a 20 csatornák nem egyenes vonalúak, hanem áramláselterelő szakaszokként 21 irányváltozásokkal rendelkeznek, amelyek rövid távközökre ciklikusan ismétlődnek. A gázvezető 20 csatornák 22 csatomafalai vékony lemezből készülnek, amelyek áttörésként vagy furatként kialakított 23 nyílásokkal rendelkeznek, és ezek az egyik csatornából a szomszédos csatornába részáramok átlépését engedik.
A 2. ábrán a 20 csatornák egyenes szakaszainál jelölt 23 nyílások természetesen a 21 irányváltozások szakaszain is kialakíthatók, ezáltal a gázáramfonal szétválasztása az egyik helyen és gázáramfonalak (részáramok) egyesítése egy más helyen még hatékonyabb lehet.
A fentiekben részletezett, előnyösen katalitikus bevonattal ellátott 3’ párologtatónak meg kell akadályoznia, hogy egyrészt oldatcseppecskék elpárolgás nélkül a 3’ párologtatón keresztülhaladjanak, másrészt a 3’ párologtató beömlésénél az egyenetlen oldateloszlást ki kell küszöbölnie, és ugyanezt kell tennie a párologtató egészében is. A 3’ párologtató gyártható például feltekercselt, profilírozott és megfelelő áttörésekkel ellátott lemezből.
A 3, illetve 3’ párologtatóban termikus kezeléssel megkezdődött átalakítást a hidrolízises 4 katalizátorban fejezzük be. A nagyszámú, vékony csatornák vagy a párologtatóhoz hasonló csatornákkal ellátott 4 katalizátor aktív komponensként finom szemcsés keveréket tartalmaz fém-oxidokból, ez lehet például: alumíniumoxid titán-dioxiddal, szilícium-dioxiddal, cirkónium-dioxiddal vagy H-zeolitokkal. E keverékben az alumínium-oxid és az egyéb oxidok közötti súlyarány 90:10től 10:90-ig változhat. A hordozószerkezet rétegbevonata 40-220 g/1, előnyösen 60-160 g/1 fém-oxidkeverék koncentrációban történhet, a hordozó térfogatára vonatkoztatva. Az aktív komponensek alkalmazhatók 30000 1/h érték fölötti térsebességnél legalább 240-650 °C hőmérséklet-tartományban.
A beépítési helyigény csökkentése céljából a 3 párologtató és a hidrolízises 4 katalizátor egyetlen szerkezeti egységként is összeépíthető, amint azt a 3. ábrán példaként feltüntettük. Az egyesített párologtató-katalizátor szerkezetet itt egészében 34 hivatkozási számmal jelöltük. Ehhez alkalmazható a 2. ábra szerint kialakított párologtató, amelynek 22 csatomafalai katalitikusán aktív fém-oxid-réteggel van bevonva, amint azt már fentebb részleteztük. Ez a porózus bevonat segíti a hidrolízis folyamatát.
A különálló vagy kombinált hidrolízises katalizátor hatása akkor érvényesül, amikor a 6 karbamidoldat finom ködként, azaz parányi cseppecskékben jut a berendezésbe. Ehhez 9 porlasztófuvókát alkalmazunk, amelybe 10 vezetéken keresztül a sűrített levegőt és a 6 karba4
HU 216 397 Β midoldatot adagoljuk. A sűrített levegő 11 vezetéke olyan közel torkollik a karbamidoldatot befogadó 7 tartálynál a 10 vezetékbe, amilyen közel csak lehet, ezáltal viszonylag hosszú emulgeálási utat hozunk létre, amivel a sűrített levegőnek a 6 karbamidoldattal való jó keveredését érjük el. A 11 vezetékből 11’ ágvezeték ágazik le (1. ábra), amely 14 nyomásszabályzó szeleppel van ellátva, és amely a nyomótartályként kialakított, karbamidoldat-befogadó 7 tartályba torkollik.
Lényeges szempont a karbamidoldat ammóniává és szén-dioxiddá történő mennyiségi átalakításánál - melléktermékek képződésének kiküszöbölése mellett -, hogy a karbamidoldatot körülbelül 355 °C-ra igen gyorsan kell felhevíteni, továbbá gyors hidrolízisre van szükség. Ezt a fentiekben ismertetett intézkedéseken túlmenően további intézkedésekkel kedvezően befolyásolhatjuk, nevezetesen a 12 kipufogógáznak 13 karbamidoldat-permetbe való megfelelő bekeverésével.
Az 1. ábrán viszonylag egyszerű kivitelt tüntettünk fel, amelynél a 9 porlasztófúvóka az egyenes vonalú füstgázcsőben központosán van elrendezve, és e körül áramlik a 12 kipufogógáz. A füstgázáram közvetlenül magával ragadja a 13 karbamidoldat-permetet, és a párologtatóba továbbítja.
A 3. ábrán más elrendezés látható, amely a 12 kipufogógáznak a 13 karbamidoldat-permettel való összekeveredését teszi lehetővé, még az egyesített párologtatóhidrokatalizátor 34 szerkezetébe belépése előtt. Az egyesített 34 szerkezet hengeres 30 házban van elrendezve a jelen esetben, amelynek egyik 31 homlokoldalán a 10 vezeték a 9 porlasztófüvókával együtt 32 előkamrába nyúlik. A 12 kipufogógáz ebben az esetben tangenciálisan bán bevezetve a 32 előkamrába (3. ábra). A 12 kipufogógázban ezáltal létrehozott örvénylést 33 örvénytárcsa tovább erősíti, amely a 32 előkamrát valójában két részre osztja.
A 12 kipufogógáz a 32 előkamrának a 34 szerkezettől távolabbi részébe érkezik, majd onnan a 33 örvénytárcsán keresztül áramlik a 32 előkamra másik szakaszába, amelyben a 9 porlasztófúvóka helyezkedik el. A 12 kipufogógáz örvény lése révén a 13 karbamidoldat-permet részben elpárologtatott cseppecskéit örvénylő mozgásba hozzuk, és a 12 kipufogógázzal összekeverjük. Ez a keverék jut aztán be a párologtató-hidrolízises-katalizátoros 34 szerkezetbe.
A 30 házban a hidrolízíses katalizátorpárologtató egyesített 34 szerkezete után a redukciós 5 katalizátor és oxidációs 35 katalizátor van elrendezve, áramlásirányban tekintve egymás után. Továbbá, a 30 ház a jelen esetben 36 hangtompítóval is el van látva, amely tölcsérszerű 37 kiömlőcsőként van kialakítva, és nyílásokkal van ellátva. A 38 nyílásokon keresztül a 12 kipufogógázban lévő lengéseknél keresztirányú részáramok 50 expanziótérbe juthatnak, amely például 51 acélfonattal tölthető ki. A tisztított, 12”-vel jelölt kipufogógázt az újból szűkített 2” csőszakaszon keresztül vagy a szabadba vezetjük, vagy tovább elvezetjük. A 2” csőszakasz keresztmetszete a jelen esetben megegyezik a 12 kipufogógáz beömlési 2’ csőszakasz átmérőjével. A 12 kipufogógáznak a 13 karbamidoldatpermettel való összekeverése előtt is már alkalmazhatunk zajcsillapítást. Ehhez például a 32 előkamra megfelelő hangszigetelő betéttel látható el.
Az ammóniával és szén-dioxiddal kevert 12’ kipufogógáz a hidrolízíses katalizátort és párologtatót magában foglaló 34 szerkezetből a redukciós 5 katalizátorba kerül (3. ábra), amelyben annak NOx-tartalmát önmagában ismert módon csökkentjük.
Az NOx-redukáló rendszer üzemképességének fenntartása céljából a redukciós 5 katalizátort a fölösleges ammóniától mentesíteni kell. Ennek érdekében külön szabályzóegységről gondoskodtunk (1. ábra), amely mágnesszelepet úgy vezérli, hogy a karbamidoldat vezérelt adagolása ne csak az n motorfordulatszám, hanem a motorterhelés függvényében is történjék. Ezáltal a karbamidbetáplálás az igényeknek megfelelően, azaz a kipufogógázban lévő mindenkori NOx-tartalomnak megfelelően történik. így tehát a hidrolízis során szabaddá váló ammónia a redukciós folyamatban teljes mértékben felhasználásra kerül.
A szabályzási folyamatot ezenkívül 17 és 18 hőérzékelők által adott jelek is befolyásolják, amelyek a kipufogógáz hőmérsékletet a károsanyag-átalakítás előtti és utáni körzetben érzékelik. Ha a 17 és 18 hőérzékelők egyike az előre meghatározott érték alatti hőmérsékletet érzékel, amely alatt a karbamidoldat ammóniává történő tökéletes átalakítása nem lehetséges, a 6 karbamidoldat betáplálását a 15 szabályzóegység megszakítja mindaddig, amíg a szükséges hőmérsékletet a kipufogórendszer el nem éri.
A 3. ábra szerinti berendezés kifogástalan üzemét elősegíti az a további intézkedés is, hogy a 32 előkamrának a karbamidoldattal érintkezésbe kerülő fala olyan bevonattal van ellátva, amely egyrészt jó hővezető tulajdonságú, másrészt aktív komponensei révén a 9 és 10 igénypontok szerint megakadályozza a karbamidkristályok lerakódását, azok azonnali elpárologtatása és hidrolízise révén. Továbbá, a 30 ház adott esetben ellátható hőszigeteléssel, a 9 porlasztófúvóka pedig, és/vagy más szerkezeti részek adott esetben fűtéssel szerelhetők fel. A 10 vezeték és a 9 porlasztófúvóka fűtésével megakadályozható, hogy a kisebb karbamidkristályok főleg a 9 porlasztófúvókában lerakodjanak.
Az ammóniának a redukciós 5 katalizátoron való áttörése a HC közelítőleg 300 °C-os kezdeti hőmérséklete alatti, hosszabb üzem esetén elvileg lehetséges, mivel ezáltal az ammónia lerakódására aktívabb központok alakulhatnak ki. Ennek kiküszöbölésére a teljes katalizátorkonstrukció úgy alakítandó ki, hogy rövid idejű motorgyorsítási időszakokban (figyelemmel a kipufogógázhőmérsékletekre) a redukciós 5 katalizátort a HC-gyújtáshoz szükséges középhőmérsékletre fűtjük fel, illetve a karbamidoldat adagolását a vezérlés révén mindaddig leállítjuk, amíg a HC-hez a középhőmérsékletet az adott üzemmódban el nem étjük.
A 4. és 5. ábrán a gázkeverés ismét további kiviteli példáját szemléltetjük. Itt a 34 szerkezetnek kúpos 40 vezetőlemeze van, amelynek szűkebb részébe nyúlik a 9 porlasztófúvóka, a 12 kipufogógáz árama pedig azt körülöleli. A 40 vezetőlemez 42 furatok sorozatával
HU 216 397 Β van ellátva, ezeken keresztül a 12 kipufogógáz a 40 vezetőlemez belső 42 körzetébe jut. Megjegyezzük, hogy a 12 kipufogógáz itt is a 2’ csőszakaszon keresztül áramlik be a 30 házba. A 40 vezetőlemez külső és belső tere között Δρ=ρ[-ρ2 nyomáskülönbség jön létre, amely va részáramsebességet eredményez. A különálló kipufogógáz-áramok karbamid/porlasztólevegő 44 kúpban találkoznak, és összekeverednek a 12 kipufogógázzal. A 41 furatok a távközének és átmérőjének megválasztásával, valamint a 9 porlasztófüvóka és a 34 szerkezet közötti elosztás révén szabályozható a karbamidoldat és a 12 kipufogógáz keveredése.
A 6. ábrán olyan további kiviteli változatot tüntettünk fel, amelynél a kissé kúpos 60 keverőegység három sorban 61, 62 és 63 terelőnyelvekkel rendelkezik. Ezek a 60 keverőegység m, n és o szakaszainak kerülete mentén egyenletesen vannak elrendezve. A 61-63 terelőnyelvek révén a 12 füstgáz olyan örvény lést kap, amelynek következtében az első m körzetben és a harmadik o körzetben a kipufogógáz 64 és 65 részáramai a belépő örvényt erősítik, azaz azzal egyenirányúak, ugyanakkor a 62 terelőnyelv a középső n körzetben ellentétes értelmű örvénylést végző 66 részáramot hoz létre a 60 keverőegységben.
A 6. ábra Λ részletén a középső n körzet keresztmetszetét tüntettük fel, amelynek a kerület mentén elosztott 62 terelőnyelvei az ellentétes értelmű örvénylésben lévő 66 részáramot eredményeznek. A tn és o körzetekben a befelé irányuló 61, illetve 63 terelőnyelvek úgy helyezkednek el, hogy a kipufogógáz 64 és 65 részáramai megtartsák az eredeti áramlási irányt.
Az örvénylési irány megfordításával igen erős turbulenciát hozunk létre a 9 porlasztófüvóka és a 34 szerkezet közötti szakaszon. Ez pedig azzal jár, hogy a karbamidoldat-levegő köd még hatásosabban összekeveredik a 12 kipufogógázárammal. Az örvényáram forgásértékének többszöri változtatásával a keverési hatékonyság tovább javítható.
A 7. ábrán ismét további kiviteli változat látható, ahol a tölcsérszerű 70 keverőegység 71 beömlések sorozatával van ellátva, amelyek mindegyike több 72 terelőlemezzel vannak ellátva. Ezek a 72 terelőlemezek a belépő, különálló 73 fustgázáramokat örvénylésbe hozzák. A 72 terelőlemezek sugár alakban vannak elrendezve, így a 70 keverőegység belső terében a 73 fustgázáramok sorozata örvénylő mozgást végez, amivel igen erős turbulenciát érünk el, következésképpen a 12 kipufogógáz igen hatásosan keveredik a karbamidoldatköddel.
A 72 terelőlemezeknél tehát a 12 kipufogógázt számos felgyorsított és/vagy örvénylésbe hozott részáramra osztjuk. Ennek során alkalmazhatunk olyan kombinációt is, miszerint a részáramokat az 5. ábra szerinti módon felgyorsítjuk, más részáramokat viszont a 7. ábra szerinti módon örvénylésbe hozunk.
Az alábbiakban a karbamidoldat ammóniára és széndioxidra bomlási folyamatát példák kapcsán ismertetjük részletesebben.
1. példa
Fűthető kvarccsőben (névleges átmérő: 35 mm) fém-oxidok keverékével (összetétel: A, 1. táblázat) bevont fémhordozó méhsejt felhasított típusát (2. ábra szerinti kivitel, cellaosztás: 150 cpsi, hossz: 43 mm) keresztirányú áramlás létrehozásával állítható mikrofüvókából szivattyú révén szállított karbamid-víz oldattal (32,5 súly%) permetezzük, 18,8 ml/ó szállítási mennyiségben. Eközben O2- (8%), HC- (200 ppm Cj, CO(100 ppm), SO2- (20 ppm) gázok és vízgőz (5%) keverékét áramoltatjuk a katalizátoron keresztül. A gázkeverék (24801/h) együttes térsebessége 60 0001/h értékű.
Ez a gázkeverék az analízishez keresztüláramolt egy 110 °C-ra felhevített FTIR-küvettán (ennek optikai hossza 2 m volt). Az FTIR-spektrum NH3 (2000 ppm) és CO2 képződését (1000 ppm) képződését mutatta 2(71 mól arányban, a karbamidnak a következő képlet ( f szerinti, teljes hidrolízisének megfelelően, 160-600 °C közötti hőmérséklet-tartományban:
CO(NH2) 2+H2O—>2NH3+CO2
Nyolc órás, tartós kísérleteknél 200 °C, 300 °C és 400 °C-os hőmérsékleteknél a gázkeveréket a katalizátor elhagyása után 4°-os hűtőn vezettük keresztül, és a szublimátumot a hűtő beömlésénél, és a kondenzátumot mennyiségileg analizáltuk. A szublimátum mindegyik hőmérsékleten 5-10 mg karbamidot tartalmazott. Ezzel tehát realizálható a 99,97%-os vagy annál nagyobb hatásfokú karbamidátalakítás.
Összehasonlító példa: la
Az 1. példa szerint jártunk el itt is, kiegészítve azzal, hogy fém-oxidok (összetétel: A, 1. táblázat) keverékével bevont, szabad járatos, szabványos fémhordozóméhsejtet alkalmaztunk párhuzamos csatornákkal (sejtosztás: 200 cpsi, hossz: 43 mm). A kísérleteket a katalitikus karbamidhidrolízishez egyébként azonos kísérleti feltételekkel megismételtük. Itt is az FTIR-spektrométer méretpontosságán belül az NH3/CO2 mólarány 2:1 volt. Viszont a tartós kísérletek során karbamidcsúszás volt megfigyelhető, amit a könnyen redukált karbamidátalakítások tükröztek (200 °C: 96,8%; 300 °C: 98,4%; 400 °C: 99,8%).
V
Összehasonlító példa: lb
Az 1. példánál ismertetetteket megismételtük. Ennek során szabványos típusú, párhuzamos csatornákkal rendelkező, szabad csatornás, fémhordozó méhsejtet bevonat nélkül alkalmaztunk (sejtosztás: 200 cpsi, hossz:
mm). Az FTTR-spektrum az NH3- és CO2-gázokon túlmenően HNCO képződését is jelezte. A karbamidátalakítás itt igen erősen visszaesett (200 °C: 68%, 300 °C: 79%, 400 °C: 83%).
2-6. példák:
Az 1. példa szerinti kísérletet azonos feltételek mellett végeztük, azonban BEE összetételű bevonatokat (1. táblázat) alkalmaztunk. Valamennyi esetben a karbamidátalakítás 99,95%-os vagy ennél nagyobb értékű volt.
7—11. példák
Ennél a kísérletsorozatnál az egyébként azonos körülmények alkalmazása mellett (lásd 1-6. példák) a
HU 216 397 Β gázkeverékhez NO-t (2000 ppm) adagoltunk. A katalizátoroknál A-C bevonatok (7-9. példák) alkalmazása esetén maximum 10%-os NOx-redukciót tapasztaltunk, viszont B és E bevonatok esetében (10. és 11. példa), a hőmérsékletfüggő NO-redukció értéke 15% (300 °C) és 35% (500 °C) közötti értékűre adódott.
12. példa:
A kipufogógázt 12 literes, hathengeres dízelmotor szolgáltatta, amelyet optimális fogyasztásúra állítottunk be, és üzemeltetéséhez 0,045%-os kéntartalmú dízelüzemanyagot és a kereskedelmi forgalomban szokásos motorolajat használtunk. A motort 13 órás tesztben a 88/77/EWG szerint üzemeltettük. A kísérleti cél volt a korlátozott káros anyagok (11 g NOx/kWh; 3,5 g CO/kWh és 1,1 g HC/kWh) legalább 70%-kal való csökkentése volt. Redukálóanyagként 32,5%-os vizes karbamidoldatot alkalmaztunk, amelyet az 1. ábra szerinti adagolószerkezettel a 3. ábra szerinti katalizátorrendszerbe permeteztünk. Az alábbi katalizátorokat alkalmaztuk:
1. Hidrolíziskatalizátort (34), RG900001/h; aktív komponensek: fém-oxid-keverék A összetétel szerint (1. táblázat); hordozóanyag: fém méhsejt: 150 cpsi cellaosztású, a 2. ábra szerinti kivitelben;
2. SCR-katalizátor (5), RG300001/h; aktív komponensek: V2O5/WO3/TiO2 fém méhsejten, amelynél a cellaosztás: 200cpsi;
3. Oxidációs katalizátor (35), RG900001/h; aktív komponensek: platina promotált és stabilizált A12O3on, fém méhsejthordozón, ahol a sejtosztás: 200 cpsi.
A kipufogógáz kezelésének eredménye a következő volt: 3,2 g NOx/kWh (71%), 0,9 g CO/kWh (T4%), 0,22 g HC/kWh (80%). A forró H2O/izopropanollal történő részecskekivonás és a karbamidnak a Xanthydrol5 módszerrel történő gravimetrikus meghatározása 2 mg/kWh értékű karbamidcsúszást mutatott. Ez a csekély mennyiség mutatja, hogy a karbamidcsúszás nem okozhat mérhető részecsketömeg-növekedést. A katalizátor beömlési körzetében semmiféle karbamid vagy annak átalakításával keletkező termék lerakódása nem volt észlelhető. Redukálóanyagként vizes karbamidoldat befecskendezése a minimális, 250 °C-os füstgázhőmérséklet fölött történt (17, 18), mégpedig 75%-os NOx-lebontáshoz ekvivalens karbamid-víz mennyiség15 gél.
13. példa:
A 12. példánál ismertetett próbapadi motortesztet az alábbi katalizátorokkal ismételtük meg:
1. Hidrolíziskatalizátor (34), RG90000/h, aktív komponensek a D összetétel szerint (1. táblázat), hordozó: fémméhsejt a 2. ábra szerinti kivitelben, 150 cpsi cellaosztással;
2. SCR-katalizátor (5), RG36000/h, aktív kompo25 nensek és a hordozó megegyezik a 12. példánál alkalmazottakkal;
3. Oxidációs katalizátor (35), mint a 12. példánál.
A kipufogógáz utókezelése a következő eredményeket mutatta: 3,2 g NOx/kWh (71%), 0,9 g CO/kWh (74%) és 0,24 g HC/kWh (22%). A karbamidcsúszás értéke 2,5 mg/kWh-ra adódott.
1. táblázat
Hidrolíziskatalizátorok aktív komponensei (g/: L):
A12O3>) TiO2 2) SiO2 3) ZrO2 H-mordenit H-ZSM5
A 120 - 40 10 - -
B 90 60 10 - - -
C 30 110 10 - - -
D 70 - - - 70 -
E 70 - - - - 70
1) y-AljOj (120m2/g).
2) Degussa P25, 50 m2/g,
3) SiO2 (170 m2/g).
A példakénti A—Cösszetételek megfelelnek a technika állásának. A D és E^összetételek viszont a 9. igénypont szerinti megoldásnak felelnek meg.
t v< <L A hidrolíziskatalizátor gyártására a következő példát adjuk: 35 mm-es átmérőjű és 43 mm-es hosszúságú fémhordozó méhsejtet (2. ábra, sejtosztás: 150 cpsi) A12O3, A12SíO2 és ZrO2, 25%-os vizes szuszpenzióba mártjuk (súlyarány 12:4:1; összetétel A), majd a felesleges bevonóanyagot kifújva alakítjuk ki a bevonatot. Ezt 120 °C-os hőmérsékleten szárítjuk, majd 5 órás időtartamig 700 °C-os hőmérsékleten kalcináljuk. Ezzel analóg módon járhatunk el B-E összetételek alkalmazása esetén is.

Claims (22)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    50 1. Berendezés oxigéntartalmú füstgázok karbamid felhasználásával történő katalitikus NOx-redukciójához, füstgázcsőbe (2) épített redukciós katalizátorral (5), karbamidbefogadó tartállyal (7), ahol a tartály (7) vezetéken (16, 10) keresztül a folyékony karbamidoldatot
    55 párologtatóra (3; 34) finoman permetezni képes porlasztófüvókával (9) van összekötve, azzal jellemezve, hogy a párologtató (3; 34) áramláskeverőként van kialakítva.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jelle60 mezve, hogy a párologtató (3’) az oldatáramot részára7
    HU 216 397 Β mokra bontóan, ezeket a párologtatón (3’) belül elterelően, szétválasztóan és összevezetően van áramláskeverőként kialakítva.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a párologtató (3) áramlásirányban tekintve legalább két részből (3a; 3b) áll, ezek egymás után helyezkednek el, és közöttük hézag (8) van hagyva.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a párologtató (3; 3’; 34) fémből készül, és lényegében áramlásirányú gázvezető csatornák (20) sorozatával rendelkezik, ezek a párologtatón (3; 3’; 34) belül egymással áramlástechnikai kapcsolatban vannak.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a párologtató (3; 3’; 34) csatornái (20) irányváltozásokat (21) tartalmazó szakaszokkal rendelkeznek, továbbá a csatomafalak (22) a fő áramlásirányra keresztirányú részáramokat lehetővé tevő nyílásokkal (23) vannak ellátva.
  6. 6. A 4. vagy 5. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a párologtató (3’) csatornái (20) és nyílásai (23) mm nagyságrendű átmérőjűek, előnyösen 2 mm alattiak.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a párologtató (3 ’) csatornafalai (22) nyitott pórusú bevonattal vannak ellátva, amely finom szemcsés, szervetlen oxidokat tartalmaz.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a párologtató hidrolíziskatalizátorként (34) van kialakítva.
  9. 9. A 7. vagy 8. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a hidrolíziskatalizátor (34) bevonata alumínium-oxidnak titán-dioxiddal, szilícium-dioxiddal, cirkónium-dioxiddal és/vagy H-zeolitokkal való keverékét tartalmazza, ahol a súlyarány az alumínium-oxid és az egyéb oxidok között 90:10 és 10:90 értékek közötti.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a hidrolíziskatalizátor (34) hordozószerkezetének bevonata hordozótérfogatonként 40-220 g/1, előnyösen 60-160 g/1 koncentrációjú fém-oxid-keveréket tartalmaz.
  11. 11. A 9. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a hidrolíziskatalizátor (34) hordozószerkezetének bevonata H-zeolit-tartalmú oxidkeverékből áll, ezáltal az SCR-katalizátor (5) térfogata 10-30%-kal csökkentett.
  12. 12. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a párologtató (3), illetve a hidrolíziskatalizátor (34) a füstgázcsőbe (2) áramlásirányban tekintve a redukciós katalizátor (5) elé van építve, és a kipufogógázzal (12) keresztül- és adott esetben körüláramlási kapcsolatban is van.
  13. 13. A 9. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kipufogógáz (12) áramlásirányába tekintve a redukciós katalizátor (5) után oxidációs katalizátor (35) van elrendezve.
  14. 14. A 10. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a párologtatóként is szereplő hidrolíziskatalizátor (34), a redukciós katalizátor (5), adott esetben az oxidációs katalizátor (35) és hangtompító (36) közös házban (30) van egyesítve.
  15. 15. Az 1-14. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a párologtató (3), illetve a hidrolíziskatalizátor (34) a füstgázcsőben (2), annak teljes keresztmetszetét kitöltőén van elrendezve, továbbá a párologtató (3; 34) előtt terelőelemek, előnyösen örvénytárcsa (33) van elrendezve, amely, illetve amelyek a párologtatóba belépés előtt a kipufogógáz megfelelő terelésével a karbamidoldat-permet (13) megfelelő elosztását segítő kialakításúak.
  16. 16. Az 1-15. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fúvóka nyomás alatti porlasztófúvókaként (9) van kialakítva, amely vezetéken (10) és mágnesszelepen (16) keresztül a karbamidbefogadó tartállyal (7) van összekötve, továbbá a préslevegő-vezetéke (11) az oldatbetápláló vezetékbe (10) a tartályhoz (7) a lehető legközelebb torkollik.
  17. 17. A 13. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy karbamidoldatot adagoló mágnesszeleppel (16) van ellátva, amely impulzusmodulált vezérlésű.
  18. 18. A 14. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a karbamidoldatot adagoló mágnesszelep (16) a kipufogógázt leadó, belső égésű motor terhelésétől és fordulatszámától függő, adott esetben NOx-érzékelővel kombinált vezérlésű.
  19. 19. A 14. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy szabályzószervekkel, előnyösen szabályzóegységgel (15) és hőérzékelőkkel (17, 18) van ellátva, ezek a karbamidoldat betáplálását - ha a párologtató, illetve hidrolíziskatalizátor (3, 34) körzetében a kipufogógáz hőmérséklete az előre megadott értéket nem éri el - megszakítani képes kialakításúak.
  20. 20. Az 1-19. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a porlasztófúvóka (9) a párologtató, illetve hidrolíziskatalizátor (3, 34) házában (30) van elrendezve, továbbá a ház (30) belső fala legalább a karbamidoldattal érintkező körzetekben nyitott pórusú bevonattal, előnyösen szervetlen oxidokból készült bevonattal van ellátva.
  21. 21. Az 1-20. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy keverőszerkezetként előnyösen örvénytárcsával (33), vezetőelemekkel (40), kúpos keverőegységgel (60) vagy tölcsérszerű keverőegységgel (70) van ellátva, ezek a kipufogógázt (12) a karbamidoldatköddel (13) való keveredése előtt több részáramra (43, 64,65, 73) osztó kialakítású, továbbá a nyomáskülönbségek révén a részáramok (43) gyorsítását biztosító, illetve terelőnyelvek (62, 63, 72) révén a részáramok (66, 73) örvénylését megfordító kialakítású.
  22. 22. Az 1-21. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a katalizátorok (34, 5, 35) légrés (53) révén hőszigetelt kialakításúak.
HU9300592A 1993-03-04 1993-03-04 Berendezés oxigéntartalmú füstgázok karbamid felhasználásával történő katalitikus NOx-redukciójához HU216397B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9300592A HU216397B (hu) 1993-03-04 1993-03-04 Berendezés oxigéntartalmú füstgázok karbamid felhasználásával történő katalitikus NOx-redukciójához

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9300592A HU216397B (hu) 1993-03-04 1993-03-04 Berendezés oxigéntartalmú füstgázok karbamid felhasználásával történő katalitikus NOx-redukciójához

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9300592D0 HU9300592D0 (en) 1993-06-28
HUT66330A HUT66330A (en) 1994-11-28
HU216397B true HU216397B (hu) 1999-06-28

Family

ID=10983294

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9300592A HU216397B (hu) 1993-03-04 1993-03-04 Berendezés oxigéntartalmú füstgázok karbamid felhasználásával történő katalitikus NOx-redukciójához

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU216397B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HU9300592D0 (en) 1993-06-28
HUT66330A (en) 1994-11-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9731976B2 (en) Method for the production of ammonia from an ammonia precursor substance in order to reduce nitrogen oxides in exhaust gases
CN102071994B (zh) 用于再处理内燃机废气的装置
EP0555746B1 (de) Vorrichtung zur katalytischen NOX-Reduktion
KR20080074741A (ko) 배기 가스 정화 시스템
US5943858A (en) Premixing chamber for an exhaust gas purification system
JP5097475B2 (ja) 内燃機関の排気ガス流への少なくとも1種の反応物の添加方法および内燃機関の排気ガス流の処理装置
CN101175907B (zh) 废气净化方法及废气净化系统
US20160356200A1 (en) Exhaust gas post treatment device
RU2673030C2 (ru) КОМПАКТНАЯ СИСТЕМА СЕЛЕКТИВНОГО КАТАЛИТИЧЕСКОГО ВОССТАНОВЛЕНИЯ ДЛЯ ВОССТАНОВЛЕНИЯ ОКСИДА АЗОТА В ОБОГАЩЕННЫХ КИСЛОРОДОМ ВЫХЛОПНЫХ ГАЗАХ ДВИГАТЕЛЕЙ ВНУТРЕННЕГО СГОРАНИЯ МОЩНОСТЬЮ 500-4500 кВт
CN102472142B (zh) 用于净化含NOx废气的装置
US9687783B2 (en) Ammonia gas generator and use of the same for reducing nitrogen oxides in exhaust gases
US9677440B2 (en) Aftertreatment system incorporating hydrolysis catalyst with particulate filtration and SCR
KR20160129085A (ko) 500 내지 4500 kw 내연 엔진의 산소-풍부 배기물 중의 질소 산화물 환원을 위한 소형의 실린더형 선택적 촉매 환원 시스템
EP3492718B1 (en) Exhaust line for a vehicle
RU2543368C2 (ru) Система и способ снижения токсичности отработавших газов с использованием восстановителя
KR20210113676A (ko) 내연 기관의 배기 시스템으로 화학 반응물을 공급하기 위한 디바이스
HU216397B (hu) Berendezés oxigéntartalmú füstgázok karbamid felhasználásával történő katalitikus NOx-redukciójához
CZ38993A3 (en) APPARATUS FOR CATALYTIC REDUCTION OF NOx
SK24693A3 (en) Device for catalytic reduction of nitrogen oxides
JPH05269348A (ja) 窒素酸化物除去方法およびその装置

Legal Events

Date Code Title Description
HC9A Change of name, address

Owner name: MAN TRUCK & BUS AG, DE

Free format text: FORMER OWNER(S): MAN NUTZFAHRZEUGE AG., DE