HU216218B - Eljárás és berendezés a kavitációeffektus hasznosítására folyadékokban - Google Patents

Eljárás és berendezés a kavitációeffektus hasznosítására folyadékokban Download PDF

Info

Publication number
HU216218B
HU216218B HU9700862A HUP9700862A HU216218B HU 216218 B HU216218 B HU 216218B HU 9700862 A HU9700862 A HU 9700862A HU P9700862 A HUP9700862 A HU P9700862A HU 216218 B HU216218 B HU 216218B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
vapor
cavitation
zone
phase
reactor
Prior art date
Application number
HU9700862A
Other languages
English (en)
Inventor
Vjacheslav Aleksandrovich Gontar
Aleksander Ivanovich Osaul
Paulo Aleksandrovich Osaul
Original Assignee
Vjacheslav Aleksandrovich Gontar
Aleksander Ivanovich Osaul
Paulo Aleksandrovich Osaul
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vjacheslav Aleksandrovich Gontar, Aleksander Ivanovich Osaul, Paulo Aleksandrovich Osaul filed Critical Vjacheslav Aleksandrovich Gontar
Priority to HU9700862A priority Critical patent/HU216218B/hu
Publication of HU9700862D0 publication Critical patent/HU9700862D0/hu
Priority to PCT/HU1998/000045 priority patent/WO1998051974A1/en
Publication of HUP9700862A2 publication Critical patent/HUP9700862A2/hu
Publication of HUP9700862A3 publication Critical patent/HUP9700862A3/hu
Publication of HU216218B publication Critical patent/HU216218B/hu

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24VCOLLECTION, PRODUCTION OR USE OF HEAT NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • F24V99/00Subject matter not provided for in other main groups of this subclass

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Centrifugal Separators (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás a kavitációeffektűs hasznősításárafőlyadékőkban, amelynél a főlyadékőt kényszeráramlásban tartjűk, afőlyadékban gőzbűbőrékőkat képzünk, majd ezeket ütköztetésselszétrőbbantjűk, és a felszabadűló hőenergiával a főlyadékőtfelmelegítjük; és berendezés az eljárás főganatősítására. A találmányfeladata a kalőrimetrikűs hatásfők növelésére és a főlyamatfőkőzatmentes belső szabályőzására alkalmas megőldás kidőlgőzása. Atalálmány szerint ezt a feladatőt azzal őldják meg, hőgy a kavitációszónát követően a főlyadékőt legalább egyszeres spirálban áramőltatvaegy gőzbűbőréktól mentes fázisra és egy gőzbűbőrékban gazd g fázisrabőntják, a gazdag fázist a gőzbűbőrékban szegényedő fázis belsejébenáramőltatják, majd ütköztetik, az ütköztetést követően a hideg fázistlegalább részben elválasztják, visszaáramőltatják, és a kavitációszóna előtt és/vagy mögött visszakeverik a főlyadékba, míg a melegfázist tővábbvezetik, és hasznősítják. A találmány szerinti berendezéslényege az, hőgy egy kavitációs, egy szétválasztó- és együtköztetőzónára van felősztva, ahől a kavitációs zóna bemenete egykőnfúzőr (5), amely egy szivattyú nyőmócső kjára van kötve, akavitációs zónába kúpős időm (9), főgazőtt felületű és spirál alakúlapátőzással ellátőtt örvénytárcsa (10), valamint egy szabályőzókőrőng(11) van beépítve, a szétválasztózónában egalább egy hengerspirálkéntkiképzett betét van elrendezve, az ütköztetőzóna egy célszerűenaxiális irányban eltőlhatóan ágyazőtt ütközőrúddal van ellátva, ésegyrészt a kavitációs zóna elé és/vagy ögé van kerülővezetékkelvisszacsatőlva, másrészt közvetlenül vagy egy hasznősítórendszerenkeresztül a szivattyú szívócsőnkjával van összekötve. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás és berendezés a kavitációeffektus hasznosítására folyadékokban, ahol a folyadékot kényszeráramlásban tartjuk, a folyadékban gőzbuborékokat képzünk, majd ezeket szétrobbantjuk, és a felszabaduló hőenergiával a folyadékot felmelegítjük.
Kavitáció alatt egy, az áramló folyadékokban a folyadék nyomásesése okán a folyadék hőmérsékletétől függetlenül bekövetkező gőzbuborék-képződésből és a mikroszkopikus méretű gőzbuborékok robbanásszerű megszűnéséből álló spontán folyamatot értünk.
A kavitáció a folyadékközeggel dolgozó áramlástechnikai gépek egyes alkatrészeit - például a szivattyúk vagy turbinák járókerekeit, a hajócsavarokat - erozív hatása révén igen rövid idő alatt tönkreteszi. Ezért az ilyenek megvalósításakor már a tervezőtől elvárják, hogy az alkatrész mentén áramló folyadékban ne alakulhassanak ki kavitációs gócok.
Kavitációeffektus alatt viszont a szándékosan létrehozott kavitációt értjük, melynek célja az e folyamatból nyerhető hőenergia hasznosítása.
A már korábban ismert jelentés gyakorlati megvalósítására elsőként 743 111 számon lajstromoztak szabadalmat 1931-ben Franciaországban. Ennél a megoldásnál a hatásfok - a nyert hőenergia és a folyadék keringetéséhez szükséges energiafelhasználás - még nem volt kifejezetten kedvező.
A javasolt megoldás célja a keringetett folyadék minél nagyobb részéből gőzbuborékok képzése, minél kisebb energiabefektetés mellett.
A találmány feladata a hatásfok növelésére és adott esetben még a folyamat fokozatmentes belső szabályozására is alkalmas megoldás kidolgozása.
A találmány szerint ezt a feladatot azzal oldjuk meg, hogy a kavitációs zónát követően a folyadékot spirálban áramoltatva egy gőzbuborékokban szegény és egy gőzbuborékokban gazdag fázisra bontjuk, a gazdag fázist a gőzbuborékokban szegény fázis belsejében áramoltatjuk, majd ütköztetéssel a gőzbuborékokat szétrobbantjuk, a kapott meleg folyadékfázist továbbvezetjük, és hasznosítjuk, míg a gőzbuborékokban szegény fázist legalább részben elválasztjuk, és a kavitációs zóna előtt és/vagy mögött visszakeverjük a folyadékba.
Az eljárás során az áramló folyadék nyomását az áramlási sebesség növelésével csökkentjük, turbulenciáját pedig legalább egyszeri perdítéssel és/vagy legalább egyszeri irányváltoztatással növeljük.
A felszabaduló hőenergia mennyiségét az áramlási sebesség növelése és/vagy a perdítés, és/vagy az irányváltoztatás mértékének, adott esetben az ütköztetés helyének módosításával szabályozzuk.
A berendezés lényege az, hogy a kavitációs zónája konfúzorból, terelőkúpból, fogazott felületű spirállapátozással ellátott örvénytestből és egy perdítőtárcsából van összeállítva, a kavitációs zóna mögött legalább egy hengerspirálként kiképzett forgatószalag és adott esetben egy axiális irányban eltolhatóan ágyazott ütközőrúd van elrendezve, a reaktornak a forgatószalag alatti belső tere egyrészt kerülővezetékkel a kavitációs zóna elé és/vagy mögé van visszacsatolva, másrészt közvetlenül és/vagy egy hasznosítórendszeren keresztül egy szivattyúba van bekötve.
A találmányt a továbbiakban a rajz segítségével részletesen ismertetjük. A rajzon az
1. ábra a reaktor kísérleti példányának félnézetfélmetszete, a
2. ábra az örvénytárcsa felülnézete, a
3. ábra a perdítőtárcsa felülnézete, a
4. ábra a reaktor gyakorlatban alkalmazott példányának félnézet-félmetszete, az
5. ábra fűtőrendszert kiszolgáló reaktor blokksémája, a
6. ábra vízmelegítő készülékbe épített reaktor blokksémája.
A rajzon pontvonallal az 1 reaktor szimmetriatengelyét rajzoltuk meg az axiális irány értelmezésére. Az axiális irány egybeesik az 1 reaktoron átömlő folyadék főáramának irányával - az irányváltoztatásokból és/vagy a perdítésekből adódó mellékmozgások irányát nem jelöljük. Ahol az 1 reaktor vagy más alkatrészek alsó és felső részéről beszélünk, ott mindig az áramló folyadék főáramának irányához viszonyítunk. (A főáram iránya a felső résztől az alsó felé mutat.)
Az 1. ábrán az 1 reaktor kísérleti példányának vázlatát tüntettük fel félnézet-félmetszetben.
Az 1 reaktor hengeres 2 házában két további alkatrész, a 3 osztóhenger és a 4 reaktorhenger van koaxiálisán elrendezve.
A 2 ház felső részében belépőcsonkként egy, a rajzon fel nem tüntetett szivattyú nyomócsonkjához vagy nyomóvezetékéhez belépőcsonkként csatlakoztatott 5 konfuzor és egy 6 fészek van kiképezve. Az 5 konfuzor felső részén egy 7 furatokból álló koszorú van kiképezve.
A 6 fészekben, az alsó peremére felerősített 8 tárcsa segítségével van a 9 kúpos idom, a 10 örvénytárcsa és a 11 perdítőtárcsa a 2 házzal koaxiálisán rögzítve.
A 9 kúpos idom gomba alakú testként van kiképezve, amelynek kalapja célszerűen tompaszögű kúp, tönkjének tengelymetszete pedig egy áramlástechnikai füvóka átömléséhez hasonló. A tönk zárósíkjában egy esetünkben kúpos 12 ülék van kialakítva.
A 10 örvénytárcsa és a 11 perdítőtárcsa kialakítását a 2. és 3. ábra segítségével mutatjuk be a későbbiekben.
A 3 osztóhenger fenéklapja egy menetes 13 orsóval van egyesítve, nyitott felső végének pereme pedig ezzel a 13 orsóval van a 8 tárcsára felszorítva. A 3 osztóhenger palástja a fenéklappal szomszédos sávban a 2 ház fenéklépcsőjével van folyadék- és gáztömören megvezetve. A 3 osztóhenger palástján, célszerűen a 4 reaktorhenger fenéksíkja magasságában van egy 14 furatokból álló koszorú kiképezve. A 3 osztóhenger fenéklapján, célszerűen a 13 orsó szomszédságában van egy 15 furatokból álló második koszorú kiképezve.
A 4 reaktorhenger nyitott végének pereme a 13 orsóval van a 10 örvénytárcsára felszorítva, a 4 reaktorhenger és a 10 örvénytácsa közé pedig a 11 perdítőtárcsa van befogva. A 13 orsó egy, a 2 ház fenéklapjával egyesített menetes 16 bakon van keresztülhajtva.
A 4 reaktorhenger palástján egyrészt közvetlenül a nyitott pereme mentén egy első, 17 furatokból, másrészt
HU216218 A a fenéklapja mentén egy második, 18 furatokból álló koszorú van kiképezve. A 4 reaktorhenger fenéklapján pedig egy harmadik, 19 furatokból álló koszorú van kiképezve.
A 13 orsó furatában egy fordított állású kúpos fejjel ellátott 20 ütközőrúd van axiálís irányban eltolhatóan ágyazva. A 20 ütközőrúd axiálís helyzete egy, a rajzon nem szereplő állítószerkezettel van meghatározva.
A 4 reaktorhengerbe egy, a 18 furatokból álló koszorú síkja és a 20 ütközőrúd feje között elrendezett 21 osztógyűrű van beépítve. A 4 reaktorhenger belső palástján a 17 furatokból álló koszorú és a 21 osztógyűrű között egy nagy emelkedésű belső menetprofilként kiképzett 22 forgatószalag van rögzítve.
A 2 ház fenéklépcsőjén van a 3 osztóhenger fenéklapjával meghatározott gyűrűs térrel közlekedő 23 kilépőcsonk elrendezve.
A 2. ábrán a 10 örvénytárcsának az 1. ábrával egy állású felülnézetét tüntettük fel. A 10 örvénytárcsának két 24 válla van, amelyekkel az 1 reaktorba beépítve, a 9 kúpos idom kalapjának alsó síkjára van feltámasztva. A 10 örvénytárcsában egy koncentrikus 25 átömlőfurat van kiképezve.
A 24 vállak és a 9 kúpos idom között kialakuló belépőnyílásoktól egy-egy spirálvonal mentén a 25 átömlőfurathoz vezető, a 10 örvénytárcsa síkjából kiemelkedő - pozitív - 26 barázda van kiképezve. A 26 barázda két oldalán a folyadékáramlás értelmében hátrametszett 27 fogakból álló fogazat van.
Nagyobb átmérőknél a 10 örvénytárcsának kettőnél több 24 válla, belépőnyílásonként több 26 barázdája lehet, másrész a 9 kúpos idom kalapjának felszínén és a 6 fészek ezzel szemben fekvő belső palástján is kialakíthatók a csúcstól a kúppalást pereméig a 26 barázdákhoz hasonló alakú és fogazású, pozitív vagy negatív elemek.
A 3. ábrán a 11 perdítőtárcsának az 1. ábrával egyállású felülnézetét rajzoltuk meg. A 11 perdítőtárcsa külső átmérője kisebb vagy célszerűen - gépgyártás-technológiai illesztéssel - ugyanakkora, mint a 8 tárcsa belső átmérője. A 11 perdítőtárcsában egy koncentrikus 28 átömlés van kiképezve. A 28 átömlés körszelvény alakú résének átmérője célszerűen azonos a 25 átömlőfurat átmérőjével. A 28 átömlésben két, a 11 perdítőtárcsa síkjából azonos irányba kihajlított 29 szárny van körszimmetrikusan kiképezve. All perdítőtárcsának nagyméretű 28 átömlés esetében kettőnél több 29 szárnya is lehet.
A találmány szerinti kísérleti berendezés működése a következő:
Az 1 reaktorba belépő folyadék az 5 konfüzorban axiálís irányban gyorsulva ütközik a 9 kúpos idom palástjára, miközben áramlási iránya körülbelül 60°-kal változik, majd a 6 fészekben újabb, csaknem 180°-os irányváltással lép a 10 örvénytárcsa terébe. Itt a 26 barázdák között áramolva tovább gyorsul, miközben a 27 fogakkal ütközve nyomása lökésszerűen, fokról fokra sorozatosan tovább csökken. A folyadék a 10 örvénytárcsa 25 átömlőfuratában a 9 kúpos idom tönkje mentén egy harmadik, körülbelül 120°-os irányváltással lép a 4 reaktorhengerbe.
A harmadik irányváltás közben a 11 perdítőtárcsa 29 szárnyai megforgatják a folyadékrészecskéket az áramlási irányuk mint tengely körül, végül az áramló folyadék nyomását a 9 kúpos idom tönkjében lévő 12 ülék is lökésszerűen csökkenti.
A találmány szerinti eljárás szempontjából tehát az 1 reaktor működésmódjának lényege az áramló folyadék nyomásának egyrészt - a sebességnövekedés okozta - egyenletes jellegű, másrészt pedig - az irányváltások és az ütközések sorozata okozta - lökésszerű, pulzáló változása. Ennek eredményeként a folyadékban jelentős mértékű, szinte az egész tömegére kiterjedő kavitáció jön létre. Következésképpen a 4 reaktorhengerbe egy homogén folyadék-gőzbuborék elegy lép. A továbbiakban ezt az elegyet választjuk szét egy gőzbuborékokban szegény és egy gőzbuborékokban gazdag fázisra, majd a gazdag fázis buborékjait felrobbantjuk. A fázisátalakulás közben hő keletkezik, mely a folyadék hőmérsékletét megemeli.
A 4 reaktorhengerben a folyadék-gőzbuborék elegyet a 22 forgatószalag egy centrifugához hasonlóan megforgatja. A forgómozgás hatására ébredő centrifugális erő a sűrűbb folyadékrészecskéket a 4 reaktorhenger palástjához kényszeríti, míg a gőzbuborékok zöme a kialakuló vastag falú folyadékcső belsejében marad. Természetesen a folyadékban is maradnak gőzbuborékok.
A koaxiálisán lefelé áramló gőzbuborékok a 20 ütközőrúd kúpos fejével, pontosabban annak a folyadék főáramára merőleges tetősíkjával ütköznek, visszaalakulnak folyadékká, amelyet az eközben keletkező hő felhevít. A hő kisebb része a palást mentén áramló folyadékfázíst és az 1 reaktort melegíti.
Az ütköztetett gőzbuborékok mennyiségét, azaz a keletkező hő mennyiségét a 20 ütközőrúd állásmagasságának módosításával fokozatmentesen szabályozhatjuk.
A 4 reaktorhenger palástja és a 20 ütközőrúd között az ütköztetést követően egy újabb kétfázisú rendszer áramlik tovább. Belül koncentrikusan egy gőzbuborékoktól mentes forró folyadék, kívül egy gőzbuborékokat tartalmazó hideg folyadék. Ezeket a 21 osztógyűrű mechanikusan elválasztja, és a forró folyadékot a 19 furatokból álló koszorún keresztül a 3 osztóhenger és a 4 reaktorhenger közötti, kerülővezetékként működő térbe vezeti. Innen a forró folyadék a 15 furatokból álló koszorún át a 2 ház gyűrűs terébe lép, majd a 23 kilépőcsonkon távozik az 1 reaktorból.
A 21 osztógyűrű a gőzbuborékokat tartalmazó hideg folyadékot a 18 furatokból álló koszorún keresztül a 3 osztóhenger és a 4 reaktorhenger közötti hengeres, szintén kerülővezetékként működő térbe vezeti. Itt ismét egy osztályozódás játszódik le. A gőzbuborékokban gazdagabb, könnyebb fázis a hengeres térben felfelé áramlik, és a 17 furatokból álló koszorún át visszajut a 4 reaktorhengerbe. A gőzbuborékokban szegényebb, nehezebb fázis pedig a 14 furatokból álló koszorún keresztül az 1 reaktorba lépő folyadékhoz keveredik.
A 4. ábrán a találmány szerinti 1 reaktor gyakorlatban alkalmazott kivitelének részletes összeállítási rajzát tüntettük fel. Az 1-3. ábrákon szereplő hivatkozási jeleket akkor is használjuk, ha a jelölt alkatrész konkrét
HU216218 A felépítése eltérő ugyan, de a rendeltetése vagy a működése azonos. Az eltéréseket ismertetjük.
Az 1 reaktor 2 házában ennél a változatnál csak egyetlenegy alkatrész, a 4 reaktorhenger van koaxiálisán elrendezve. A 9 kúpos idom kalapja és tönkje két különálló összeszerelt alkatrész. A kalap kettős kúpként van kialakítva. A 21 osztógyűrű tengelyirányban elnyújtott felépítésű, továbbá egy 30 csőből és négy körszimmetrikusan elrendezett, egyenes 31 terelőlapból van összeállítva. A 21 osztógyűrű a 32 kettős átömlőbetétre van feltámasztva. A 23 kilépőcsonk a 32 kettős átömlőbetét axiális furatához van koaxiálisán csatlakoztatva.
A gyakorlatban alkalmazott kiviteli változat működése a homogén folyadék-gőzbuborék elegy előállításában és ennek szétválasztásában a kísérleti példányéval azonos.
Megállapításunk szerint a hőfejlesztéshez, azaz a gőzbuborékok felrobbantásához teljesen elegendő a gőzbuborékokat a 21 osztógyűrű 30 csövének belső falával és a 30 cső külső fala mentén a 31 terelőlapokkal ütköztetni.
A gőzbuborékoktól mentes forró folyadék a 32 kettős átömlőbetét axiális csatornáján és az ehhez csatlakoztatott 23 kilépőcsonkon keresztül távozik az 1 reaktorból.
A gőzbuborékokat tartalmazó hideg folyadékot a 21 osztógyűrű 31 terelőlapjainak külső szélei vezetik a kettős átömlőbetét axiális csatornájából nyíló radiális furatain és a 4 reaktorhenger 18 furatokból álló koszorúján keresztül a 2 ház és a 4 reaktorhenger közötti, kerülővezetékként működő hengeres térbe. Innen a hideg folyadék a 17 furatokból álló koszorún át kerül vissza a 4 reaktorhengerbe.
Az 1 reaktor 4. ábrán bemutatott változatánál lemondtunk a hőteljesítmény belső, fokozatmentes szabályozásáról. Ennek oka az a meggondolás, hogy egyrészt az ilyen szabályozás automatizálása komoly műszaki ráfordítást igényelne, másrészt a fűtőrendszerekkel szemben támasztott követelmények megengedik a hőmérsékletet két adott határérték között tartva az 1 reaktor szakaszos üzemeltetését. Ebben az esetben pedig az 1 reaktor az előre beállított optimális feltételek között dolgozhat.
Az 5. ábrán a találmány szerinti berendezés fűtőrendszert kiszolgáló kiviteli példájának blokksémáját mutatjuk be. A berendezés villamos motorral egybeépített szivattyújának nyomóvezetéke van az 1 reaktor belépőcsonkjára kötve. A fűtőrendszer előremenő 34 melegvezetéke az 1 reaktor kimenetével, míg visszatérő 35 hidegvezetéke a 33 szivattyú szívócsonkjával van összekapcsolva. A 34 melegvezeték és a 35 hidegvezeték egy 36 áthidalással van összekötve.
Ezekbe a vezetékekbe rendre egy-egy 37, 38 és 39 zárószelep van beépítve. A 36 áthidalásba van a fűtőrendszer 40 kiegyenlítőtartálya bekötve. A fűtött térben elhelyezett 41 termosztát és a 34 melegvezetékbe épített, biztonsági 42 kettős termosztát a fűtőrendszer 43 vezérlőautomatikájába van villamosán bekötve. A 43 vezérlő automatika kimenete a 33 szivattyú motorjával van villamosán összekapcsolva. Az 1 reaktor a 4. ábrán bemutatottal azonos. A fűtőrendszerbe épített fűtőtesteket, szelepeket stb. nem rajzoltuk meg.
A berendezés működésének lényege az, hogy a 37 és 38 zárószelepeket zárva, a 39 zárószelepet nyitva tartjuk induláskor addig, ameddig az 1 reaktor állandósult üzemállapotba nem kerül. Ekkor a 37 és 38 zárószelepeket nyitjuk, a 39 zárószelepet zárjuk, és ezzel működésbe helyezzük az egész fűtőrendszert.
A 6. ábrán a találmány szerinti berendezés 44 vízmelegítő készülékbe épített változatát tüntettük fel. Ennek a felépítése mindössze abban tér el az 5. ábrán bemutatottétól, hogy 33 szivattyúja búvárszivattyú, a 35 hidegvezetéke pedig a 44 vízmelegítő készülékbe van bekötve. A két berendezés működése teljesen azonos.
A találmány szerinti megoldás legfontosabb - a gyakorlatban igazolt - előnye az, hogy egy átlagos hőszigetelésű lakóház belső hőmérsékletét - 20-22 °C külső hőmérséklet mellett - az épületgépészeti szabványban előírt 18-24 °C között lehet tartani 1,0-1,5 C°W/m3 fajlagos villamosenergia-felhasználás mellett.

Claims (4)

SZABADALMI IGÉNYPONTOK
1. Eljárás a kavitációeffektus hasznosítására folyadékokban, amelynél kényszeráramlásban tartott folyadékban, kavitációs zónában gőzbuborékokat képzünk, majd szétrobbantjuk őket, és a felszabaduló hőenergiával a folyadék felmelegítjük, azzal jellemezve, hogy a kavitációs zónát követően a folyadékot spirálban áramoltatva egy gőzbuborékokban szegény és egy gőzbuborékokban gazdag fázisra bontjuk, a gőzbuborékban gazdag fázist a gőzbuborékokban szegény fázis belsejében áramoltatjuk, majd ütköztetéssel a gőzbuborékokat szétrobbantjuk, a kapott meleg folyadékfázist továbbvezetjük, és hasznosítjuk, míg a gőzbuborékokban szegény fázist legalább részben elválasztjuk, és a kavitációs zóna előtt és/vagy mögött visszakeverjük a folyadékba.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az áramló folyadék nyomását az áramlási sebesség növelésével csökkentjük, turbulenciáját pedig legalább egyszeri perdítéssel és/vagy legalább egyszeri irányváltoztatással növeljük.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a felszabaduló hőenergia mennyiségét az áramlási sebesség növelése és/vagy a perdítés, és/vagy az irányváltoztatás mértékének, adott esetben az ütköztetés helyének módosításával szabályozzuk.
4. Berendezés az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás végrehajtására, azzal jellemezve, hogy reaktora (1) van, melynek kavitációs zónája konfüzorból (5), terelőkúpból (8), fogazott felületű spirállapátozással ellátott örvénytestből (10) és perdítőtárcsából (11) van összeállítva, a kavitációs zóna után legalább egy hengerspirálként kiképzett forgatószalag (22), és adott esetben egy axiális irányban eltolhatóan ágyazott ütközőrúd (20) van elrendezve, a reaktornak (1) a forgatószalag (22) alatti belső tere egyrészt kerülővezetékkel a kavitációs zóna elé és/vagy mögé van visszacsatolva, másrészt közvetlenül és/vagy hasznosítórendszeren keresztül szivattyúba (33) van bekötve.
HU9700862A 1997-05-09 1997-05-09 Eljárás és berendezés a kavitációeffektus hasznosítására folyadékokban HU216218B (hu)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9700862A HU216218B (hu) 1997-05-09 1997-05-09 Eljárás és berendezés a kavitációeffektus hasznosítására folyadékokban
PCT/HU1998/000045 WO1998051974A1 (en) 1997-05-09 1998-05-08 Process and equipment for utilizing the vacuum energy in liquids

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9700862A HU216218B (hu) 1997-05-09 1997-05-09 Eljárás és berendezés a kavitációeffektus hasznosítására folyadékokban

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9700862D0 HU9700862D0 (en) 1997-06-30
HUP9700862A2 HUP9700862A2 (hu) 1998-10-28
HUP9700862A3 HUP9700862A3 (en) 1999-01-28
HU216218B true HU216218B (hu) 1999-05-28

Family

ID=89995093

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9700862A HU216218B (hu) 1997-05-09 1997-05-09 Eljárás és berendezés a kavitációeffektus hasznosítására folyadékokban

Country Status (2)

Country Link
HU (1) HU216218B (hu)
WO (1) WO1998051974A1 (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ITVE20020026A1 (it) * 2002-08-02 2004-02-03 Natalia Kolesnikova Caldaia di riscaldamento di acqua per uso igienico e sanitario.

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS605270B2 (ja) * 1982-09-03 1985-02-09 武雄 古田 熟成装置を備えた海苔機器
US5239948A (en) * 1991-05-10 1993-08-31 Applied Hydro Dynamics, Inc. Heat exchange system utilizing cavitating fluid
RU2054604C1 (ru) * 1993-07-02 1996-02-20 Анатолий Федорович Кладов Способ получения энергии
EP0731973A4 (en) * 1993-12-03 1996-12-04 Quest Sciences E METHOD FOR GENERATING HEAT

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9700862A2 (hu) 1998-10-28
HUP9700862A3 (en) 1999-01-28
HU9700862D0 (en) 1997-06-30
WO1998051974A1 (en) 1998-11-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3893914A (en) Cyclone centrifuge apparatus
US20070017372A1 (en) Drain Separator
CN102039228A (zh) 旋转环缝喷雾嘴及其喷雾装置
CN208465651U (zh) 一种微气泡喷嘴
JPH0113909B2 (hu)
US4641498A (en) Geothermal turbine
HU216218B (hu) Eljárás és berendezés a kavitációeffektus hasznosítására folyadékokban
JP7143382B2 (ja) 水道管用ユニオン式微細気泡水生成器
EP3642475B1 (en) Vortex generator
US5292194A (en) Device for preparing liquid to thin pulpy media
RU2561107C1 (ru) Форсунка струйно-вихревая с эжектирующим факелом
HU222721B1 (hu) Automatikus recirkulációs szelep
EP1808651A2 (en) Cavitation thermogenerator and method for heat generation by the caviation thermogenerator
CN108036078B (zh) 一种双联动增压阀芯及其应用
RU2431087C1 (ru) Двухфазный вихревой теплогенератор
RU2357162C1 (ru) Кавитационно-вихревой энергопреобразователь
US3671135A (en) Froth pump
US20070152077A1 (en) Method for producing heat for heating building and constructions and a continuous cavitation heat generator
RU2231004C1 (ru) Роторный кавитационный насос-теплогенератор
RU2282115C1 (ru) Теплогенератор гидравлический
US2655001A (en) Pump and turbine hydraulic drive
RU2342557C1 (ru) Устройство для предварительного подогрева дизельного топлива
RU2206377C1 (ru) Устройство для аэрации жидкостей (варианты)
RU2140042C1 (ru) Устройство для получения тепла
RU2043584C1 (ru) Вихревая труба

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee