HU215654B - Csőszonda természeti katasztrófák előrejelzésére - Google Patents

Csőszonda természeti katasztrófák előrejelzésére Download PDF

Info

Publication number
HU215654B
HU215654B HU9503149A HU9503149A HU215654B HU 215654 B HU215654 B HU 215654B HU 9503149 A HU9503149 A HU 9503149A HU 9503149 A HU9503149 A HU 9503149A HU 215654 B HU215654 B HU 215654B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
tube
probe
trachea
iron
pipe
Prior art date
Application number
HU9503149A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT76368A (en
HU9503149D0 (en
Inventor
Mihály Hrabovszki
Original Assignee
Mihály Hrabovszki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mihály Hrabovszki filed Critical Mihály Hrabovszki
Priority to HU9503149A priority Critical patent/HU215654B/hu
Publication of HU9503149D0 publication Critical patent/HU9503149D0/hu
Publication of HUT76368A publication Critical patent/HUT76368A/hu
Publication of HU215654B publication Critical patent/HU215654B/hu

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Electric Means (AREA)

Abstract

Csőszőnda természeti katasztrófák előrejelzésére a terület vizébenlévő iőnős gázképződés méréséhez, amely csőszőndát alűl csővégzárólemez (8) zárja; vascsőben (5) tisztítőtt felületű 0,5–1 cm nagyságúratördelt vasanyagtöltet (9) van; szintező könnyűfém légcső (13) külsőmenetes műanyag közdarabhőz (12) kapcsőlódik, a hirtelen megnőttgázképződést érzékelő elektródák (6, 11) mérőműszer zekrényhez (19)villamős vezetékekkel (14) vannak összekötve; felvezetőcsövekben (16,17) lévő villamős vezetékek (14) villamős kijelző égőkhöz (18)csatlakőznak. ŕ

Description

A találmány tárgya csőszonda természeti katasztrófák előrejelzésére, amely speciális anyagtöltetű csőszonda a területek vizeiben lévő ionos gázképződés mérésére alkalmas.
Társadalmunk állandóan ki van szolgáltatva a területek természeti és időjárási viszonyainak, azok esetenként érvényesülő viharos jelenségei által, melyek katasztrófákat is okozó földrengéseket és árvizeket eredményeznek. Ezen jelenségek esetenként emberáldozatokkal is járó, nagy anyagi károkat okozó pusztításokat okoznak, főleg váratlanságuk miatt. Az ilyen jelenségek váratlanságának kiküszöbölésére különböző berendezések és módszerek vannak alkalmazásban, ilyen a HU 192 375 vagy a HU 208 870 lajstromszámú magyar szabadalmi, vagy az Üzbegisztáni Obszervatóriumban kifejlesztett földrengést előrejelző berendezés. Hiányossága a fenti berendezéseknek, hogy nem eléggé hatékonyak az általános alkalmazásra, mivel ezek előállítási és üzemeltetési költségei magasak, és mérési eredményeik csak egy jelenségre vonatkoznak, ezért a földrengések megbízható előrejelzése minden jelentősebb településre vonatkozóan nincs megoldva.
Az időjárási viszonyok jelenségeinek és ezek változásainak előrejelzésére meteorológiai hálózat van kiépítve. Hiányossága a gyakorlatban lévő időjárási előrejelzéseknek, hogy ezek főleg a vízszintesen vonuló légtéri időjárási frontok és műholdas felhőképek vizsgálatain alapulnak, ezért az így keletkező előrejelzések olyan nagy területre általánosíthatók, mely területeken belül egymástól jelentősen eltérő irányzatú jelenségek is érvényesülhetnek, vagyis ezeknél nincsenek kellő objektivitással figyelembe véve az érintett területeken érvényesülő természeti energiák azon hatásai, melyek az ottani hőmérséklettől függetlenül a leszálló vagy felszálló légmozgások uralkodó irányzatait érvényesítik, így nincs ellenőrizve, hogy egyes területeken a ciklonos feláramló viharos, vagy az anticiklonos leszálló nyugalmi időjárási viszonyok az uralkodók. A jelenlegi gyakorlatban nincsen megoldva egy adott településre vonatkozóan a természeti és időjárási katasztrófákat okozó jelenségeknek kellő biztonságú előrejelzése. A találmányt képező csőszonda alkalmazásával a fenti hiányosságok kiküszöbölhetők. Minden ez idáig ismert és ilyen előrejelzésekre alkalmazott módszernél gyorsabban, biztonságosabban, objektívebben és hasznosíthatóbban előrejelezhető a természeti és vizes időjárási katasztrófák bekövetkezése az érintett környezetben, melynek terjedelme 1 mérőhelyre vetítve körülbelül 400 km.
Felismeréseim szerint a vasanyagtöltet savval, lúggal kezelt tisztított darabkáinak vízbe merítése által az érintkező vízbázisnak ionos koncentrációja olyan nagy sebességű ionképződést tesz lehetővé, hogy a terület természeti vizeiben, talajvizeiben érvényesülő természeti energiák esetenkénti szeizmikus hatására keletkező gázosodás, légneműsödés találmányom alkalmazásával mérhető mértékűvé válik.
Találmányomat képező csőszonda vasanyagtöhetének alapanyaga olyan keménységű vasöntvény, amely ütésre törik, reped, és melynek mérete 0,5-1 cm nagyságú. A találmányom csőszonda a természeti katasztrófák előrejelzésére a terület vizeiben lévő ionos gázképződés méréséhez, amely csőszondát alul csővégzáró lemez zárja; vascsőben tisztított felületű 0,5-1 cm nagyságúra tördelt vasanyagtöltet van; szintező könnyűfém légcső külső menetes műanyag közdarabhoz kapcsolódik; a hirtelen megnőtt gázképződést érzékelő elektródák mérőműszerszekrényhez villamos vezetékekkel vannak összekötve; felvezetőcsövekben lévő villamos vezetékek villamos kijelző égőkhöz csatlakoznak. A találmány célszerű kiviteli alakját képezi, hogy a csőszonda záró lemezén vízközlekedő nyílások vannak kiképezve. A csőszonda felső részének belsején kiképzett menetekkel van kapcsolva a szintező légcső víztelenítését is szolgáló külső menetes közdarab. A csőszondát a légcsővel összekapcsoló közdarabba a gázképződést érzékelő elektródák vannak elhelyezve, melyek vezetékekkel kapcsolódnak a mérőműszerszekrényhez, amin rögzítve van a felvezetőcső, amely belsejében lévő vezetékek végén a természeti katasztrófát kijelző villamos égők vannak.
A csőszonda méretkülönbségei a mérési eredményeket nem befolyásolják, ajánlott méret azonban, hogy a vascső hossza az átmérőjének 7-8-szorosa legyen. Azonban követelmény, hogy a vascső aljába helyezett vasanyagtöltet oszlopmagassága 7-8 cm legyen.
A találmány statikus ismertetése az ábra alapján a következő. Az 5 vascső részben az 1 talajszint fölé emelkedik. A vascsőkút 3 fala veszi körül az 5 vascsövet és az 5 vascsövet vízben szintező 13 légcsövet. Az 5 vascsövet a 13 légcsővel a külső menetes műanyag 12 közdarab köti össze. Az 5 vascső alsó végét záró 8 lemezen - melyen 7 alsó vízközlekedő nyílások vannak - helyezkedik el a 9 vasanyagtöltet. Az 5 vascsövön belüli 10 vízbe merül a vezetőképességet érzékelő és a vízhőmérsékletet érzékelő 6, 11 elektróda, amely 14 vezetékkel köti össze a 19 mérőműszerszekrényt és a kijelző 18 égőket. A 14 vezeték a 16 felvezetőcsőben, illetve a 17 felvezető állványcsőben van. A 13 szintező légcső tetejét 15 lemez zárja le. A 10 vízszint ingadozását a 16 skála mutatja.
A találmányt képező csőszondával működő mérőberendezés az alábbiak szerint üzemeltethető. A 9 vasanyagtöltetet tartalmazó 5 vascsövet a szintező 13 légcső segítségével olyan mélységig merítjük a 3 csőkút vízoszlopába, hogy a csöveket összekötő műanyag 12 közdarab a 2 vízszint alatt 35-40 cm-re legyen. Az 5 vascsőben így tárolt vízbázisba merülő, az állapotokat és változásokat érzékelő 6, 11 elektródák vezetékeit rácsatlakoztatjuk a 19 mérőműszerszekrényben lévő mérőműszerekre, így folyamatosan mérjük az 5 vascsőben tárolt víznek az elektromos vezetőképességét és a víz hőmérsékletét. Az így mért elektromos vezetőképességnek a víz hőmérsékletéhez viszonyított eredménye a nyugalmi állapot értéket jelzi a terület felszín alatti közegében és a légterében. A vezetőképességnek a vízhőmérséklethez viszonyított mértékcsökkenése a viharos állapotok kialakulását jelzi. A két mérési eredmény egymáshoz viszonyított adatainak folyamatos ismeretében objektív előrejelzések adhatók az érintett terület természeti és időjárási jelenségeire, és ezek vár2
HU 215 654 Β ható volumenére. A mérési eredményeket villamos égőkkel is kijelezzük, melyeket a település magas létesítményein helyezzük el, a lakosság közvetlen tájékoztatására. A találmány aránylag egyszerű, és nagy hatékonyságát az is bizonyítja, hogy a felsorolt hasznosítások mellett még számos irányzatban javítani, jobbítani lehet a társadalmi viszonyokat, ugyanis az így mérhető iongázosodás jelentősebb mértékváltozásainak nagyfokú egészségügyi és közérzeti változásokat okozó hatásai érvényesülnek az élő szervezetekre. Az ionos gáztelítődés által csökken a felszín közeli vizekben és légnedvességben a szabad oxigén mennyisége, és növekszik az elektromos feszültség, aminek számos környezeti kihatása is van.
1. Egy adott területen katasztrófákat is okozható természeti és időjárási jelenségek érvényesülési feltétele elsődlegesen és meghatározóan függvénye az érintett terület vizeiben, talajvizeiben, légnedvességében lévő ionos gáztúltelítettségnek, amely a területek vizeiben érvényesülő természeti energiák szeizmikus hatásaira keletkezik, és a vizeket szennyező ionok nyugalmi állapotukban vízzel elegyedő cseppfolyós halmazállapotát hőmérséklettől függetlenül légnemű, viharos gázokká alakítja át.
2. Terület vizeiben a gázokká alakult ionoknak a nyugalmi állapotukhoz viszonyított mérték növekedésével párhuzamosan növekszik az ionos gáztelítődés, és az esetenkénti túltelítettségnek törvényszerű következménye a kiegyenlítődést eredményező visszaváltozás, azaz az egyensúly kialakulása. Az egyensúlyi helyzettől való eltérés esetenkénti hevessége a terület felszín alatti viszonyaiban földrengéseket, a terület légterében villamos kisüléseket és nagy mennyiségű csapadékképződést is előre jelez.
3. A terület vizébe, talajvizébe merített csőszondában tárolt víznek ionos koncentrációja a vasanyagtöltet által olyan részecskékből alakul ki, melyek egyszerű és célirányú mérhetőségűre alakítják, katalizálják az ionok gázosodó reagálási folyamatát, így lehetőség adódik aránylag olcsón kivitelezhető és üzemeltethető mérőberendezések gyártására. Megbízhatóan ellenőrizni lehet, hogy az érintett területen milyen természeti és időjárási jelenség alakul ki.
4. Mivel a katasztrófákat eredményező ionos gáztúltelítettség többórás időszak alatt keletkezik, így a találmány tárgyát képező csőszonda alkalmazásával folytatott mérések ismeretében életeket és vagyont óvó intézkedések foganatosíthatók.

Claims (4)

1. Csőszonda természeti katasztrófák előrejelzésére a terület vizében lévő ionos gázképződés méréséhez, azzal jellemezve, hogy a csőszondát alul csővégzáró lemez (8) zárja; vascsőben (5) tisztított felületű 0,5-1 cm nagyságúra tördelt vasanyagtöltet (9) van; szintező könnyűfém légcső (13) külső menetes műanyag közdarabhoz (12) kapcsolódik; a hirtelen megnőtt gázképződést érzékelő elektródák (6, 11) mérőműszerszekrényhez (19) villamos vezetékekkel (14) vannak összekötve; felvezetőcsövekben (16, 17) lévő villamos vezetékek (14) villamos kijelző égőkhöz (18) csatlakoznak.
2. Az 1. igénypont szerinti csőszonda kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a csőszonda zárólemezén (8) vízközlekedő nyílások (7) vannak kiképezve.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti csőszonda kiviteli alakja, azzaljellemezve, hogy a csőszonda felső részének belsején kiképzett menetekkel van kapcsolva a szintező légcső (13) víztelenítését is szolgáló külső menetes közdarab (12); szintező légcső (13) a közdarab felső részéhez menettel kapcsolódik.
4. A 3. igénypont szerinti csőszonda kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a csőszondát a légcsővel (13) összekapcsoló közdarabba (12) a gázképződést érzékelő elektródák (6,11) vannak elhelyezve, melyek vezetékekkel (14) kapcsolódnak a mérőműszerszekrényhez (19), amin rögzítve van a felvezetőcső (17), amelynek a belsejében lévő vezetékek végén a természeti katasztrófát kijelző villamos égők (18) vannak.
HU9503149A 1995-11-03 1995-11-03 Csőszonda természeti katasztrófák előrejelzésére HU215654B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9503149A HU215654B (hu) 1995-11-03 1995-11-03 Csőszonda természeti katasztrófák előrejelzésére

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9503149A HU215654B (hu) 1995-11-03 1995-11-03 Csőszonda természeti katasztrófák előrejelzésére

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9503149D0 HU9503149D0 (en) 1996-01-29
HUT76368A HUT76368A (en) 1997-08-28
HU215654B true HU215654B (hu) 1999-01-28

Family

ID=10987339

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9503149A HU215654B (hu) 1995-11-03 1995-11-03 Csőszonda természeti katasztrófák előrejelzésére

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU215654B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT76368A (en) 1997-08-28
HU9503149D0 (en) 1996-01-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Fierro-Chavez et al. On-line leakage current monitoring of 400 kV insulator strings in polluted areas
Bastos et al. Characterisation of the wind properties in the Grande Ravine viaduct
CN104535134B (zh) 一种毫米级数字式水位传感器检测方法
CN111325948A (zh) 一种山洪泥石流高隐患区监测预警系统
CN107990961A (zh) 一种可测量多个液位的防爆型磁致伸缩液位计
CN201853327U (zh) 数显沉降报警仪
US5265477A (en) Detection device for detecting the flow and direction of ground water
HU215654B (hu) Csőszonda természeti katasztrófák előrejelzésére
CN208075988U (zh) 一种可测量多个液位的防爆型磁致伸缩液位计
RU2030769C1 (ru) Способ обнаружения возможности наступления катастрофических явлений
CN109238396A (zh) 一种窨井液位测量装置及测量方法
CN213244200U (zh) 一种防汛抗旱用智能化监控装置
US3471391A (en) Chlorine gas leak detector
CA1045404A (en) Floating wave stilling chamber for liquid level indicator
Hoppel et al. Aerosol size distributions at a site on the east coast of the United States
CN209485495U (zh) 一种液氮罐液面检测装置
CN213180235U (zh) 一种地下水位测量装置
CN214471162U (zh) 一种便于安装的地下水位监测装置
Landberg et al. The new irish wind resource atlas
CN213179824U (zh) 一种工程监理用水平度垂直度检测装置
CN215677219U (zh) 一种耐寒耐高温耐腐蚀的液位计
CN213301401U (zh) 一种分压式核电站乏燃料水池液位测量计
CN218297312U (zh) 一种地下水水位监测装置
CN113267231B (zh) 一种地下水位监测装置及其监测方法
Högström In situ calibration of ground heat flux plates

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee