HU214139B - Process for transmitting a signal - Google Patents

Process for transmitting a signal Download PDF

Info

Publication number
HU214139B
HU214139B HU904755A HU475590A HU214139B HU 214139 B HU214139 B HU 214139B HU 904755 A HU904755 A HU 904755A HU 475590 A HU475590 A HU 475590A HU 214139 B HU214139 B HU 214139B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
block
transformation
blocks
windows
window function
Prior art date
Application number
HU904755A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT60076A (en
HU904755D0 (en
Inventor
Gerhard Dickopp
Detlef Krahe
Thomas Vaupel
Original Assignee
Thomson Consumer Electronics
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Thomson Consumer Electronics filed Critical Thomson Consumer Electronics
Publication of HU904755D0 publication Critical patent/HU904755D0/hu
Publication of HUT60076A publication Critical patent/HUT60076A/hu
Publication of HU214139B publication Critical patent/HU214139B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04BTRANSMISSION
    • H04B1/00Details of transmission systems, not covered by a single one of groups H04B3/00 - H04B13/00; Details of transmission systems not characterised by the medium used for transmission
    • H04B1/66Details of transmission systems, not covered by a single one of groups H04B3/00 - H04B13/00; Details of transmission systems not characterised by the medium used for transmission for reducing bandwidth of signals; for improving efficiency of transmission

Landscapes

  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Compression, Expansion, Code Conversion, And Decoders (AREA)
  • Radar Systems Or Details Thereof (AREA)
  • Transplanting Machines (AREA)
  • Transmission Systems Not Characterized By The Medium Used For Transmission (AREA)
  • Reduction Or Emphasis Of Bandwidth Of Signals (AREA)
  • Developing Agents For Electrophotography (AREA)
  • Image Processing (AREA)
  • Signal Processing Not Specific To The Method Of Recording And Reproducing (AREA)
  • Television Systems (AREA)
  • Amplifiers (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Liquid Developers In Electrophotography (AREA)
  • Stereophonic System (AREA)

Abstract

(57) KIVONAT A találmány tárgya eljárás jel átvitelére, amelynek sőrán a jeletablakőkkal egymást követő és egymást legalább 50%-ban átfedő blőkkőkbaősztjűk fel, a blőkkőkban lévő jelmetszékek t analízis ablakőkkalkiértékeljük, a blőkkőkban lévő részjeleket az alias kőmpőnensekkőmpenzálását lehetővé tévő alűlmintavételezés űtán transzfőrmáljűk, atranszfőrmáció eredményeként keletkező sp ktrűmőkat kódőljűk,átvisszük, az átvitel űtán dekódőljűk és visszatranszfőrmálássalrészjelekké alakítjűk, a részjeleket tartalmazó blőkkőkat szintézisablakőkkal kiértékeljük és egymást ismét átfed e egymássalösszefűzzük. A találmány szerint a szintézis ablakők ablakfüggvényeitaz átfedési tartőmányőkban a megfelelő analízis ablakők függvényébenaz alábbi összefüggések szerint határőzzűk meg:[I.] és[II.] amely összefüggésekben: an(t) az n-ik blőkk analízis ablakfüggvénye, sn(t) az n-ik blőkk szintézis ablakfüggvénye, an+1(t) az n+1-ik blőkk analízis ablakfüggvénye, sn+1(t) az n+1-ik blőkk szintézis ablakfüggvénye an–1(t) az n-1-ik blőkk analízis ablakfüggvénye és TB a blőkkidő. ŕ

Description

(57) KIVONAT
A találmány tárgya eljárás jel átvitelére, amelynek során a jelet ablakokkal egymást követő és egymást legalább 50%-ban átfedő blokkokba osztjuk fel, a blokkokban lévő jelmetszékeket analízis ablakokkal kiértékeljük, a blokkokban lévő részjeleket az alias komponensek kompenzálását lehetővé tévő alulmintavételezés után transzformáljuk, a transzformáció eredményeként keletkező spektrumokat kódoljuk, átvisszük, az átvitel után dekódoljuk és visszatranszformálással részjelekké alakítjuk, a részjeleket tartalmazó blokkokat szintézis ablakokkal kiértékeljük és egymást ismét átfedve egymással összefűzzük.
A találmány szerint a szintézis ablakok ablakfíiggvényeit az átfedési tartományokban a megfelelő analízis ablakok függvényében az alábbi összefüggések szerint határozzuk meg:
és
Sn(t) = an[ ^-t).an+i(t) + an(t).an+,^-t ; 0<t< — 2 [I·] anl^_t/ TB [II.] amely összefüggésekben:
a„(t) az n-ik blokk analízis ablakfüggvénye, sn(t) az n-ik blokk szintézis ablakfüggvénye, an+1(t) az n+l-ik blokk analízis ablakfüggvénye, sn+i(t) az n+l-ik blokk szintézis ablakfüggvénye a„_i (t) az η-1 -ik blokk analízis ablakfüggvénye és TB a blokkidő.
A leírás terjedelme: 10 oldal (ezen belül 3 lap ábra)
HU 214 139 B
HU 214 139 Β
A találmány tárgya eljárás jel átvitelére, amelynek során a jelet ablakokkal egymást követő és egymást legalább 50%-ban átfedő blokkokba osztjuk fel, a blokkokban lévő jelmetszékeket analízis ablakokkal kiértékeljük, a blokkokban lévő részjeleket az alias komponensek kompenzálását lehetővé tévő alulmintavételezés után transzformáljuk, például a „Time Domain Aliasing Cancellation” eljárás szerint, a transzformáció eredményeként keletkező spektrumokat kódoljuk, átvisszük, az átvitel után dekódoljuk és visszatranszformálással részjelekké alakítjuk, a részjeleket tartalmazó blokkokat szintézis ablakokkal kiértékeljük, és egymást ismét átfedve egymással összefűzzük.
Hangjel átvitelénél, például rádió-műsorszórásnál, kábeles átvitelnél, műholdas átvitelnél és felvevő készülékeknél ismeretes, hogy az analóg hangjelet meghatározott felbontással digitális hangjellé alakítják át, ebben az alakban viszik át, és a visszaadásnál ismét analóg jellé alakítják vissza. A digitális átvitel révén, különösen a visszaadásnál nagyobb zajtávolság érhető el.
Az ilyen jel átviteléhez szükséges sávszélességet lényegében az időegység alatt átviendő mintavételi értékek, valamint a felbontás határozzák meg.
A gyakorlatban az a követelmény, hogy az átvitelhez szükséges sávszélességet kis értéken tartsák annak érdekében, hogy kis sávszélességű csatorna legyen elégséges, vagy hogy egy szélessávú csatornán egyidejűleg sok hangjelet lehessen átvinni. A szükséges sávszélesség csökkenthető önmagában azáltal, hogy csökkentjük a mintavételezési értékeket vagy a letapogatásonként! bitek számát. Ennek az intézkedésnek azonban általában az átviteli minőség romlása a következménye.
A DE-OS 35 06 912 sz. közzétételi iratból egy olyan eljárás ismert, amelynél a visszaadás minőségének javítása érdekében a digitális hangjelet időben egymás után következő metszetekre bontják fel, és rövididejű spektrummá transzformálják. A rövididejű spektrumban pszichoakusztikai törvényszerűségek alapján általában azok a komponensek, amelyek a hallgató személy által nem vehetők észre, vagyis hírközlés-technikai értelemben véve közömbösek, jobban felfedhetők, mint az időtartományban. Ezeket a komponenseket az átvitel során kevésbé súlyozzák, vagy teljesen elhagyják. Ezáltal az átvitel során az egyébként szükséges adatok egy jelentős része elmarad, és így a közepes bitszám jelentősen csökkenthető.
Az időmetszékek képzéséhez a jelet először egy analízis ablakkal értékelik ki, és a transzformáció, kódolás, átvitel, dekódolás és visszatranszformálás után egy szintézis ablakkal értékelik. Az analízis ablak kialakítása befolyásolja a frekvenciafelbontást, valamint az átvitelre kerülő adatmennyiséget. így „kemény” meredekségü ablakoknál, mint például négyszögablakoknál, a ffekvenciafelbontás rossz. Az eredeti jel spektrumához ugyanis a kiértékelt metszőkben az ablak elején és végén a rendkívüli jelnövekedés és jelesés által okozott járulékos spektrumrészek hozzáadódnak. Az időmetszékek mindenesetre átfedés nélkül egymáshoz illeszthetők.
A DE-OS 35 06 912 sz. közzétételi iratban ismertetett eljárásnál már „lágyabb” oldalú ablakfuggvényt választottak. Ebben az esetben az analízis ablakfuggvény kezdete és vége koszinusz-négyzet függvényt követ, és a szintézis ablak megfelelő tartományai szinusz-négyzet függvény szerintiek. Mindkét ablak középső tartománya állandó értékű. Az ablakfuggvény ilyen kialakítása már jobb frekvenciafelbontást eredményez. A „lágy” élek tartományában azonban az egymást követő időmetszékek átfedésére van szükség, ami az ezen tartományban lévő jelek kétszeres átvitele miatt a közepes bitszám növekedéséhez vezet.
A frekvenciafelbontás további javítása érhető el azáltal, hogy az analízis ablak ablakfüggvényének élmeredekségét tovább csökkentjük, valamint, hogy az ablakon belül az éltartományt kinyújtjuk. Ezzel az intézkedéssel azonban az egymással szomszédos időmetszékek nagyobb átfedésére van szükség.
Abban az esetben, ha az éltartományt oly mértékben kinyújtjuk, hogy az ablakfüggvények már egyetlen tartományban sem állandó értékűek, úgy az egymással szomszédos időmetszékek egymást 50%-ban kell hogy átfedjék. Ezáltal a mintavétel száma és ennek megfelelően az adatmennyiség megkétszereződik.
A J.P. Princen és A.B. Bradley: „Analysis/Synthesis Filter Bank Design Based on Time Domain Aliasing Cancellation” című, az IEEE Transactions, ASSP34, 5. számában 1986. októberében az 1153-1161. oldalakon, továbbá a J.P. Princen, A.W. Johnson és A.B. Bradley: „Subband/Transform Coding Using Filter Bank Design Based on Time Domain Aliasing Cancellation” című, az IEEE Int. Conference on Acoustics, Speech and Signal Processing 1987 közlemény 2161-2164. oldalain közöltekből ismeretes, hogy az egymást követő időmetszékek 50%-os átfedése mellett az adatmennyiséget ismét az eredeti értékre lehet csökkenteni abban az esetben, ha csak minden második mintavételi értéket kódolnak. Ez a javaslat feltételezi, hogy mind az analízis ablaknak, mind a szintézis ablaknak azonos ablakfuggvénye van. Az alulmintavételezés során fellépő alias komponensek azonos ablakfüggvények esetén a szintézis ablakkal történő kiértékelés után kompenzálhatok.
A frekvenciafelbontás érdekében célszerű lehet az analízis céljára egy különleges kialakítású ablaknak az alkalmazása, például annak érdekében, hogy az ablakfüggvénynek kisebb legyen a kezdeti meredeksége. Egy ilyen ablakfüggvénynek az az előnye, hogy keskenysávú jelkomponensek esetén nagyon nagy frekvenciafelbontás érhető el, ami a kódolásnál nagyon hatékony bit-hozzárendeléshez és kis adatmennyiséghez vezet.
Az 1989. márciusi 86. AES-Convention, B. Feiten: „Spectral Properties of Audio Signals and Masking with Aspect to Bit Data Reduction” című előadás kéziratából ismeretes, hogy az analízis és a szintézis céljára különböző ablakfuggvényeket, és ezeknél 50%-os átfedésü időmetszékeket alkalmaznak. A szintézis függvény ismertetett grafikus definíciója azonban a szintézis ablakkal végzett kiértékelés után nem vezet az alias komponensek kompenzálásához.
A találmány elé célul tűztük ki a bevezetőben körülírt eljárás megjavítását úgy, hogy egy szabadon választott
HU214 139 Β analízis ablak esetén egy olyan szintézis ablak legyen meghatározható, amelyek kombinálásával az alias komponenseket nullára lehet kiegyenlíteni.
A kitűzött célt a bevezetőben körülírt eljárással a találmány szerint úgy értük el, hogy a szintézis ablakok ablakfuggvényeit az átfedést tartományokban a megfelelő analízis ablakok függvényében az alábbi összefüggések szerint határozzuk meg:
Sn(t) = TB és an-i| y-t anl — t J·an+i(t) + an(t) an+i^ t
7-0<t<A <TB λ 2 [I]
S„+l(t) = TB ^nl ~ t l· an-t-l (t) + (t) * 3n+l I t
7-v; o<t<^ (TB 2 [II.] és amely összefüggésekben:
ajt) az n-ik blokk analízis ablakfüggvénye, s„(t) az n-ik blokk szintézis ablakfüggvénye, a^Jt) az n+l-ikblokk analízis ablakfüggvénye, sn+i(t) az n+l-ik blokk szintézis ablakfüggvénye an j (t) az n-1 -ik blokk analízis ablakfüggvénye és Tb a blokkidő.
A találmány tehát lehetővé teszi a szabadon választható analízis ablakfüggvényből exakt matematikai úton egy szintézis ablakfüggvénynek a levezetését. Ezáltal az analízis ablakfüggvény az adottságoknak megfelelően, a nagy frekvenciafelbontáshoz jól illeszthető anélkül, hogy ez az előny a jel visszaadásánál az alias komponensek által részben vagy egészben elveszne. Az adott összefüggés aszimmetrikus ablakfüggvényeket is figyelembe vesz. Szimmetrikus ablakfüggvényeknél a szintézis ablak számításának egyszerűsítése egy továbbfejlesztett foganatosítást módot jelent.
A találmányt az alábbiakban a mellékelt rajzokon is bemutatott kiviteli példa kapcsán ismertetjük részletesen és vetjük össze a technika állásával.
A rajzokon az
1. ábra a találmány szerinti eljárás lényeges lépéseinek folyamatábrája, a
2. ábra a B. Feiten szerinti (AES-Convention) ismert eljárás analízis ablak és szintézis ablak ábrája, a
3. ábra a 2. ábra szerinti ablakfüggvények esetén fellépő alias komponensek ábrája, a
4. ábra a találmány szerinti eljárással alkalmazott analízis ablak és szintézis ablak ábrája, az
5. ábra a 4. Ábra szerinti ablakfüggvények melletti alias komponenseket szemlélteti, a
6. ábra egyrészről a valós és képzetes részek közötti összefüggéseket, másrészről az alulmintavételezés egy változata szerinti pszeudo-nagyságokat és fázisokat szemléltető táblázat és a
7. ábra a 6. ábrához hasonló táblázatot tartalmaz az alulmintavételezés egy másik változatánál.
Az 1. ábrán a találmány szerinti eljárást foganatosító egyes eljárási lépések folyamatábrája látható.
Az eljárás kiindulási mennyiségét egy analóg hangjel képezi, amelyet az 1 lépésben digitális jellé alakítunk át, amelyben a mintavételezett amplitúdó értékek digitálisan kódolva vannak jelen.
A 2 lépésben a folyamatos jelet ablakozzuk, amelynek során egy sor, egymás után következő mintavételezett értéket, az adott esetben 1024 mintavételezett értéket, kiválasztunk.
A 3 lépésben a kiválasztott mintavételezett értékekkel blokkokat képezünk, amelyek egymást időben 50%-kal átfedik. Ez azt jelenti, hogy az egymással szomszédos blokkokban részben ugyanazok a mintavételezett értékek vannak jelen, csak eltérő helyeken. így egy aktuális blokk első felében lévő mintavételezett értékek megfelelnek a megelőző blokk második felében lévő mintavételezett értékeknek.
A 4 lépésben a blokkokban lévő jelmetszékeket analízis ablakokban kiértékeljük. Ezáltal a blokkok határain egy lágy jelbelépést illetve kilépést hozunk létre, ami az ezt követő transzformációnál az analízis élességet megnöveli. Egy alkalmas analízis ablak látható a 4. ábrán, amelyre az alábbiakban még visszatérünk.
Az 5 lépésben a transzformációval az eddig diszkrét idejű jelből diszkrét frekvenciájú jelet állítunk elő. Ezt követően az amplitúdó értékek helyett spektrum értékek vannak jelen. Mivel a transzformáció során Fouriertranszformációról van szó, a transzformált értékek mindegyike már valós és képzetes részből áll.
Végül a 6 lépésben a spektrum értékeket pszeudonagyságokká és fázisokká alakítjuk át. A spektrum értékeket ezáltal egy átviteli eljárásra előkészítjük és alkalmassá tesszük, amint az a DE-OS 35 06 912 sz. közzétételi iratban ismertetve van. E célra többféle lehetőség áll rendelkezésre, amelyek közül a 6. és 7. ábrán lévő táblázatokban kettőt mutatunk be. A spektrumértékek átalakításával kapcsolatban egy alulmintavételezést is végzünk. Ennek eredményeként az átviendő értékek száma ismét meg fog egyezni az eredetileg mintavételezett értékek számával. A blokkok 50%-os átfedése által okozott adat kettőződés itt megszűnik.
A 7 lépésben több lépés van összefogva, amelyek közé a kódolás, adott esetben az adatredukció, átvitel és dekódolás van befoglalva. Ezek az eljárási lépések a DE-OS 35 06 912 sz. közzétételi iratban ismertetettek szerint végezhetők.
HU 214 139 Β
A 8 lépésben az 5 lépéshez képest fordított transzformációt végzünk, amelyet azonban a megelőző adatredukció következtében egy más, a pszichoakusztikai szempontokból redundáns részektől megszabadított jellel végzünk. Az inverz transzformáció következtében ismét egy folyamatos jelet alkotó blokkok jelmetszékeiben lévő diszkrét idejű jeleket kapunk. A blokkokban azonban az eredetileg mintavételezett értékeknek már csak a fele van meg.
A 9 lépésben a blokkokat szintézis ablakokkal súlyozzuk. A szintézis ablakfüggvények úgy vannak kialakítva, hogy a jeltorzulások, amelyek a 4 lépésben, az analízis ablakokkal végzett súlyozással jöttek létre, ki legyenek egyenlítve. Az itt alkalmazott szintézis ablakfüggvények két feltételt teljesítenek. Az egyik feltétel szerint az átfedési tartományban a megfelelő analízis ablakot egységnyire egészítik ki. A másik feltétel szerint, az átfedési tartomány közepén tükrözött analízis ablaknak és az n-ik blokk szintézis ablakának szorzata, valamint az átfedési tartomány közepén tükrözött analízis ablaknak és az n+l-ik blokk szintézis ablakának szorzata között a különbség azonosan nulla. Ez utóbbi feltétel tartalmazza az alias komponensek kompenzálását.
A 10 lépésben az egymást 50%-ban átfedő blokkokat összegezzük, amelyekben a két egymást átfedő blokkban az alias komponensek mindig egymással ellentétes előjelűek, így azok az összegezésnél egymást nullára kompenzálják.
All lépés során az ablakozott jelmetszékek blokkjainak egymásba fűzésével folyamatos mintavételezett értékeket képezünk.
Végül az utolsó, 12 lépésben a digitális kódolt mintavételezett értékek analóg jellé történő átalakítását végezzük, amelyből jóllehet tényleges részek hiányoznak, szubjektíve azonban az eredeti jellel azonosnak érzékeljük.
A 2. ábra az ablakfuggvényeket szemlélteti, nevezetesen egy 13 analízis és egy 14 szintézis ablak t időbeli függvényét, amint az a B. Feiten: „Spectral Properties of Audio Signals and Masking with Aspect to Bit Data Reduction”, 1989 márciusi, 86. AES-Convention kiadványában ismertetve van. Amennyiben ezen ábrázolás szerinti ablakfüggvényeket az 1. ábra szerinti 4 és 9 lépésekben alkalmazzuk, úgy a 3. ábra szerinti 15 alias komponensek megjelennek. Ez nem kívánatos, mivel a nagyobb analízis élesség következtében megjavult ábrázolási pontosság részben ismét elvész.
A 4. ábra ablakfuggvényeket szemléltet a t idő függvényében, nevezetesen egy a(t) analízis és egy s(t) szintézis ablakfüggvényt, amelynél az s(t) szintézis ablakfüggvény a szabadon választott a(t) analízis ablakfüggvényből a találmány szerint az alábbi összefüggésekkel számítható:
és
Sn(t) ; ' tb A f Tb a„l — -t l-a„+i(t)-t-an(t) a„+il — -t
0<t<^ [I·]
Sn+l(t) = an| -^--t ban+i(t) + an(t)-an+ií-y--t
0<t<
TB [Π-] és amely összefüggésekben:
a„(t) az n-ik blokk analízis ablakfüggvénye, s„(t) az n-ik blokk szintézis ablakfuggvénye, an+1(t) az n+l-ik blokk analízis ablakfuggvénye, sn+1(t) az n+l-ik blokk szintézis ablakfüggvénye an_i(t) az n-l-ik blokk analízis ablakfuggvénye és TB a blokkidő.
Az 5. ábrán látható, hogy az alias komponensek ebben az esetben nullára vannak kompenzálva, vagyis a jel visszaadásának javított pontossága teljesen érvényesül.
Míg a fentebb megadott összefüggés általában az 45 aszimmetrikus ablakot is figyelembe veszi, a szimmetrikus ablakfüggvények esetén, mint amilyen a 4. ábrán látható, az alábbi egyszerűsített egyenlet adódik:
s(t) = TB_t^.a(t) + a(t)-af^-t „ TB 0<t< — [III]
Az egyenletben 55
a(t) az analízis ablakfüggvény,
s(t) a szintézis ablakfuggvény és
TB a blokkidő.
A 6 lépésben elvégzett alulmintavételezés úgy végezhető el, hogy az m-ik blokkban a spektrumértékek valós 60 részét páros frekvenciaindexszel és a spektrumértékek képzetes részét páratlan frekvenciaindexszel használjuk az átvitelhez. Az (m+l)-ik blokkban a spektrumértékek valós részét páratlan frekvencia indexszel és a spektrumértékek képzetes részét páros frekvenciaindexszel használjuk az átvitelhez. Ezáltal egy mintegy 50%-os átfe4
HU 214 139 Β désnél N értékszámú blokk átviteléhez csak N/4 valós rész és N/4 képzetes rész átvitelére van szükség.
Abban az esetben, ha a spektrumokat egy Codec segítségével kell feldolgozni, amelyhez nagyság- és fázisábrázolás szükséges, úgy szükség van a spektrumértékek nagyság- és fázisértékére. Ehhez a valós és képzetes részeket megfelelő nagyság- és fázisértékekké kell átalakítani.
A 6. és 7. ábrákon bemutatott táblázatokban az 1. ábra szerinti 6 lépés megvalósítási módjai közül két lehetséges eljárást szemléltetünk, és bemutatjuk a valós- és képzetes részekből a jelnek diszkrét frekvenciájú jellé történő transzformációjával pszeudo nagyság és fázis képzését, valamint az alulmintavételezéshez az értékek kiválasztását.
A 6. ábrán bemutatott változatnál a pszeudo nagyság és fázisábrázolás olyan képzése látható, amelynek során a spektrumértékek m frekvenciaindexű valós részeit és a spektrumértékek szomszédos, m+l frekvenciaindexü képzetes részeit nagyság és fázis mennyiségekké fogjuk össze. Az m-ik blokkban az első valós (0) együtthatót a komplex (0) együttható valós részének tekintjük. Ebben az m-ik blokkban a második valós (1) együtthatót ugyanezen komplex (0) együtthatónak a képzetes részeként kezeljük. Ez igaz az adatnak az ugyanezen m-ik blokkban a további együttható párjaira vonatkozóan is. Ezáltal N : 4 nagyságot és N : 4 fázist kapunk. Ez az ábrázolás látható a 6. ábrán.
A 7. ábrán bemutatott másik változat szerint két egymást követő m-ik és m+l-ik (átlapoló) blokkot fogunk össze. A pszeudo nagyságot és fázist az m-ik blokk spektrumértékei valós részeinek, és az (m+l)-ik blokk spektrumértékei képzetes részeinek azonos frekvenciaindexű részeiből számítjuk. Az első valós (0) együttható alkotja a komplex (0) együttható m-ik blokkjában a valós részt és az m+l-ik blokkban a képzetes részt. A második valós együttható az m-ik blokkban a komplex (1) együttható képzetes része és az m+l-ik blokkban a valós része. így két blokkhoz N : 2 nagyságot és N : 2 fázist kapunk.
Egy további lehetséges változat szerint a pszeudo nagyság és pszeudo fázis olyan képzését ismertetjük, amikor transzformációként egy módosított koszinusz és szinusz transzformációt végzünk.
Először az egymást 50%-ban átfedő blokkokat blokkonként váltakozva az alábbi képlet szerint egy módosított koszinusz transzformációnak vetjük alá:
N-l y(k) = Dk Σ x(n) cos n-0 ahol y a spektrumértékek, k a spektrumértékek indexei,
D egy definíció szerinti állandó
Do (k = 0mellett) = λ/N; Dk l<k<N [V.] ahol x az időértékek, n a mintavételezés időértékeinek indexe és N egy blokkon belüli mintavételezési értékek száma, és egy, az alábbi képlet szerinti módosított szinusz transzformációnak vetjük alá:
y(k) = Dk Σ x(n)-sin n=0
2n + l + y kn
2N l<k<N
L J [vi.] ahol y a spektrumértékek, k a spektrumértékek indexei,
D egy definíció szerinti állandó
x az időértékek, n a mintavételezés időértékeinek indexe és N egy blokkon belüli mintavételezési értékek száma,
2n+l + -^-jkn
2N
0<k<N-l [IV.] és a visszatranszformálásnál a transzformálás inverz transzformálását végezzük.
Mindkét transzformáció valós spektrumértékeket eredményez. Ezek ennek megfelelően nem alkalmasak közvetlenül a nagyság és fázis szerinti kódolásra.
A beérkező spektrumértékekből a páros számúakat választjuk ki, ezáltal a továbbiakban felhasznált spektrumértékek száma az eredetinek csak a fele.
Ezt követően minden két, egymást követő, egymást átfedő blokk spektrumértékéből komplex értékeket képezünk úgy, hogy az első blokk értékeit 1-gyel és a második blokk értékeit j-vel szorozzuk, és a két blokk azonos indexű értékeit összegezzük. Ezáltal komplex értékek adódnak, amelyek nagyság és fázis szerint szétválaszthatok. Mivel a komplex értékek valós és képzetes része nem egy és ugyanazon blokkból származik, ezeket pszeudo-(ál-) nagyságoknak és -fázisértékeknek nevezzük.
Az így keletkező pszeudo spektrum a nagyság és fázis szempontjából általánosságban nagyon hasonlít a két vizsgált, egymást átfedő blokk Fourier spektrumára abban az esetben, ha az egyes blokkok időtartama a 20 msot lényegesen nem haladja meg. A hasonlóság következ55 tében a valódi Fourier spektrumértékek nagyság és fázis szerinti kódolására optimalizált kódolási eljárás, amint az például a DE-OS 35 06 912 sz. közzétételi iratban ismertetve van, alkalmas a pszeudo spektrumértékek kódolására.
HU 214 139 Β
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (6)

1. Eljárás jel átvitelére, amelynek során a jelet ablakokkal egymást követő és egymást legalább 50%-ban átfedő blokkokba osztjuk fel, a blokkokban lévő jelmetszékeket analízis ablakokkal kiértékeljük, a blokkokban lévő részjeleket az alias komponensek kompenzálását lehetővé tévő alulmintavételezés után transzformáljuk, például a „Time Domain Aliasing Cancellation” eljárás szerint, a transzformáció eredményeként keletkező spektrumokat kódoljuk, átvisszük, az átvitel után dekódoljuk és visszatranszformálással részjelekké alakítjuk, a részjeleket tartalmazó blokkokat szintézis abla5 kokkal kiértékeljük és egymást ismét átfedve egymással összefűzzük, azzal jellemezve, hogy a szintézis ablakok ablakfuggvényeit az átfedési tartományokban a megfelelő analízis ablakok függvényében az alábbi összefüggések szerint határozzuk meg:
és
TB
-t
Sn(t) = al Y_t |-an+i(t) f Tb + an(t)-an+il—
0<t<
TB [I·] [II.] és amely összefüggésekben:
a„(t) az n-ik blokk analízis ablakfüggvénye, sn(t) az n-ik blokk szintézis ablakfuggvénye, a„+! (t) az n+1 -ik blokk analízis ablakfüggvénye, sn+1 (t) az n+1 -ik blokk szintézis ablakfuggvénye a,,_|(t) az n-l-ik blokk analízis ablakfuggvénye és Tb a blokkidő.
25
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szimmetrikus ablakok esetén a szintézis ablakok ablakfuggvénye az analízis ablak ablakfuggvényének függvényében az alábbi összefüggés szerinti:
s(t) = afi-,L<,) + a(,).afÍL-.V Λ TB
0< t< — [III] amely összefüggésben a(t) az analízis ablakfuggvény, s(t) a szintézis ablakfuggvény és
TB a blokkidő.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alulmintavételezést úgy végezzük, hogy a transzformálás után az m-ik blokk spektrumértékeinek páros frekvenciaindexü valós részét, a spektrumértékek páratlan frekvenciaindexü képzetes részét, az (m+l)-ik blokk spektrumértékeinek páros frekvenciaindexű képzetes részét, a spektrumértékek páratlan frekvenciaindexű valós részét választjuk ki a kódoláshoz és az átvitelhez.
4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alulmintavételezést úgy végezzük, hogy a transzformálás után pszeudo nagyság- és fázisábrázolást képezünk, amelyben a spektrumértékek m frekvenciaindexű valós részeit és a spektrumértékek szomszédos, m+l frekvenciaindexű képzetes részeit nagyság és fázis mennyiségekké fogjuk össze.
5. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alulmintavételezést úgy végezzük, hogy a transzformálás után két egymást követő blokkot fogunk egybe és egy pszeudo nagyság- és fázisábrázolást képezünk, amelyben az m-ik blokk spektrumértékei valós részeinek, és az (m+1 )-ik blokk spektrumértékei képzetes részeinek azonos frekvenciaindexű részeit kiválasztjuk és ebből nagyságot és fázist képezünk.
6. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a transzformálásnál előnyösen blokkonként váltakozva az alábbi képlet szerint egy módosított koszinusz transzformációt végzünk:
N-l y(k) = Dk Σ x(n) cos n=0 ^2n +1 + kx
0<k<N-l [IV.] ahol y a spektrumértékek, k a spektrumértékek indexei, 60 D egy definíció szerinti állandó
HU 214 139 Β
Do (k = 0mellett) = λ/Ν; Dk l<k<N [V.]
Dk l<k<N; Dn=a/n [VII.] ahol x az időértékek, n a mintavételezés időértékeinek indexe és N egy blokkon belüli mintavételezési értékek száma, és egy, az alábbi képlet szerinti módosított szinusz transzformációt végzünk:
N-l
HU904755A 1989-05-17 1990-05-17 Process for transmitting a signal HU214139B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3915895 1989-05-17
DE3933475 1989-10-06

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU904755D0 HU904755D0 (en) 1991-12-30
HUT60076A HUT60076A (en) 1992-07-28
HU214139B true HU214139B (en) 1997-12-29

Family

ID=25880913

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU904755A HU214139B (en) 1989-05-17 1990-05-17 Process for transmitting a signal

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5227990A (hu)
EP (1) EP0485390B1 (hu)
JP (1) JP3065343B2 (hu)
KR (1) KR0141581B1 (hu)
AT (1) ATE92690T1 (hu)
AU (1) AU5811390A (hu)
DE (1) DE59002219D1 (hu)
ES (1) ES2044596T3 (hu)
FI (1) FI101112B (hu)
HK (1) HK55696A (hu)
HU (1) HU214139B (hu)
WO (1) WO1990014719A1 (hu)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1990014719A1 (de) * 1989-05-17 1990-11-29 Telefunken Fernseh Und Rundfunk Gmbh Verfahren zur übertragung eines signals
DE4020656A1 (de) * 1990-06-29 1992-01-02 Thomson Brandt Gmbh Verfahren zur uebertragung eines signals
WO1995001673A1 (en) * 1993-06-30 1995-01-12 Royal Melbourne Institute Of Technology Filter windows for fourier transform signal compression
JP2570981B2 (ja) * 1993-09-17 1997-01-16 日本電気株式会社 帯域圧縮処理器、帯域伸張処理器および音声通信装置
JP2570603B2 (ja) * 1993-11-24 1997-01-08 日本電気株式会社 音声信号伝送装置およびノイズ抑圧装置
WO1997032402A2 (en) * 1996-02-27 1997-09-04 Philips Electronics N.V. Method and arrangement for coding and decoding signals
KR100486208B1 (ko) * 1997-09-09 2005-06-16 삼성전자주식회사 돌비에이.시.-쓰리디코더의시간영역알리아싱제거장치및방법
SE517525C2 (sv) * 1999-09-07 2002-06-18 Ericsson Telefon Ab L M Förfarande och anordning för konstruktion av digitala filter
JP2005510925A (ja) * 2001-11-30 2005-04-21 コーニンクレッカ フィリップス エレクトロニクス エヌ ヴィ 信号コード化
CN1324557C (zh) * 2002-06-21 2007-07-04 汤姆森特许公司 从串行化的数字音频数据流中提取数字音频数据字的方法
US20040083097A1 (en) * 2002-10-29 2004-04-29 Chu Wai Chung Optimized windows and interpolation factors, and methods for optimizing windows, interpolation factors and linear prediction analysis in the ITU-T G.729 speech coding standard
USRE50132E1 (en) 2006-10-25 2024-09-17 Fraunhofer-Gesellschaft Zur Foerderung Der Angewandten Forschung E.V. Apparatus and method for generating audio subband values and apparatus and method for generating time-domain audio samples
USRE50158E1 (en) 2006-10-25 2024-10-01 Fraunhofer-Gesellschaft Zur Foerderung Der Angewandten Forschung E.V. Apparatus and method for generating audio subband values and apparatus and method for generating time-domain audio samples
JP5511785B2 (ja) * 2009-02-26 2014-06-04 パナソニック株式会社 符号化装置、復号装置およびこれらの方法
CN103282958B (zh) * 2010-10-15 2016-03-30 华为技术有限公司 信号分析器、信号分析方法、信号合成器、信号合成方法、变换器和反向变换器

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3506912A1 (de) * 1985-02-27 1986-08-28 Telefunken Fernseh Und Rundfunk Gmbh, 3000 Hannover Verfahren zur uebertragung eines audiosignals
US5109417A (en) * 1989-01-27 1992-04-28 Dolby Laboratories Licensing Corporation Low bit rate transform coder, decoder, and encoder/decoder for high-quality audio
WO1990014719A1 (de) * 1989-05-17 1990-11-29 Telefunken Fernseh Und Rundfunk Gmbh Verfahren zur übertragung eines signals

Also Published As

Publication number Publication date
KR0141581B1 (ko) 1998-07-01
FI101112B (fi) 1998-04-15
EP0485390B1 (de) 1993-08-04
WO1990014719A1 (de) 1990-11-29
KR920702101A (ko) 1992-08-12
ATE92690T1 (de) 1993-08-15
JPH04505393A (ja) 1992-09-17
DE59002219D1 (de) 1993-09-09
AU5811390A (en) 1990-12-18
HUT60076A (en) 1992-07-28
US5227990A (en) 1993-07-13
FI915413A0 (fi) 1991-11-15
HK55696A (en) 1996-04-03
HU904755D0 (en) 1991-12-30
ES2044596T3 (es) 1994-01-01
JP3065343B2 (ja) 2000-07-17
EP0485390A1 (de) 1992-05-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5353374A (en) Low bit rate voice transmission for use in a noisy environment
US4757517A (en) System for transmitting voice signal
JP3390013B2 (ja) 広帯域デジタル情報信号の符号化及び復号化
HU214139B (en) Process for transmitting a signal
US5260980A (en) Digital signal encoder
Tribolet et al. Frequency domain coding of speech
US4956871A (en) Improving sub-band coding of speech at low bit rates by adding residual speech energy signals to sub-bands
US5357594A (en) Encoding and decoding using specially designed pairs of analysis and synthesis windows
US5127054A (en) Speech quality improvement for voice coders and synthesizers
US4864396A (en) Television transmission system including a pyramidal coding/decoding circuit
US20070100610A1 (en) Information Signal Processing by Modification in the Spectral/Modulation Spectral Range Representation
JPS6161305B2 (hu)
JP3226537B2 (ja) オーディオ信号の符号化方法、オーディオ信号の復号化方法、オーディオ信号の伝送方法、及び各方法を実施するための記録装置
US5982817A (en) Transmission system utilizing different coding principles
JP3219762B2 (ja) 信号伝送方法
US5384811A (en) Method for the transmission of a signal
US5073938A (en) Process for varying speech speed and device for implementing said process
US5321729A (en) Method for transmitting a signal
RU2100907C1 (ru) Способ уменьшения перекрестной частотной модуляции при передаче и/или накоплении акустических или оптических сигналов
KR970002686B1 (ko) 오디오 신호의 전송방법
US5687281A (en) Bark amplitude component coder for a sampled analog signal and decoder for the coded signal
US5588089A (en) Bark amplitude component coder for a sampled analog signal and decoder for the coded signal
JPH09500502A (ja) デコーダスペクトル歪み対応電算式適応ビット配分符号化方法及び装置
CA2053133C (en) Method for coding and decoding a sampled analog signal having a repetitive nature and a device for coding and decoding by said method
Cheung et al. High quality 16 kb/s voice transmission: The subband coder approach