HU213377B - Waste utilizating, environment-friendly universal hausehold cleaning agent - Google Patents

Waste utilizating, environment-friendly universal hausehold cleaning agent Download PDF

Info

Publication number
HU213377B
HU213377B HU9400075A HU9400075A HU213377B HU 213377 B HU213377 B HU 213377B HU 9400075 A HU9400075 A HU 9400075A HU 9400075 A HU9400075 A HU 9400075A HU 213377 B HU213377 B HU 213377B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
weight
cleaning
cleaning agent
powder
glass
Prior art date
Application number
HU9400075A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9400075D0 (en
HUT69328A (en
Inventor
Ilona Susko
Original Assignee
Susko
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Susko filed Critical Susko
Priority to HU9400075A priority Critical patent/HU213377B/hu
Publication of HU9400075D0 publication Critical patent/HU9400075D0/hu
Publication of HUT69328A publication Critical patent/HUT69328A/hu
Publication of HU213377B publication Critical patent/HU213377B/hu

Links

Landscapes

  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

A találmány szerinti készítmény 93,5-99 m% mennyiségű 1-150 mikrométer - előnyösen 1-100 mikrométerszemcseméretű, levegő és víz hatására aktiválódó, legalább 10 molekulaszázalék nátrium- vagy kálium-oxid tartalmú és ólomoxidtól mentes nátronüveg-őrleményt, továbbá 1-5 m% mennyiségű biológiailag lebontható alkil-aril-, előnyösen lineáris alkil-benzolszulfonsavnak kálium- vagy nátriumsóját, valamint adott esetben 0,02-0,5 m% mennyiségű illatosító anyagot, és adott esetben 1 m% segédanyagot tartalmaz. HU 213 377 B A leírás terjedelme: 5 oldal

Description

A találmány tárgya hulladékhasznosító, környezetbarát, általános háztartási tisztítószer különböző kemény felületek (kő, kerámia, fajansz, zománc, üveg, fém, műanyag stb.) tisztítására, e felületek zsíros, olajos, kormos, vízköves, rozsdás, valamint mikrobás szennyeződéseinek eltávolítására.
Ismeretes, hogy különböző háztartási berendezési tárgyak: mint például mosdó, kád, WC-kagyló, mosogató, tűzhely, hűtőszekrény stb. fajansz és zománcozott, illetve fémfelületeinek, valamint kő, kerámia, műanyag falés padlóburkolatoknak, ablakoknak, továbbá különféle edényeknek, dísztárgyaknak a tisztítására számos megoldás és tisztítószer található. Ezen tárgyak felületein a leggyakoribb szennyeződések: zsíros, olajos, poros, kormos tapadványok, vízköves lerakódások és fémoxidációk, rozsdák. Az ilyen típusú szennyeződések eltávolítására Magyaroszágon jelenleg többféle por alakú, folyékony és pasztásított tisztítószert forgalmaznak; közülük néhány például: Hyperdol, Kádfény, Ata (porformák), Caola-bip (por és folyadék), Ultra mosogatópor és paszta, valamint savas oldatok.
Fenti por alakú termékek nagyjából azonos szerkezetű szerek. Csiszoló jellegű alapanyaguk ásvány, kőzetőrlemény (kristályos kvarc, mészkő, dolomit, márvány, zeolit, horzsakő), mosóaktív anyaguk szintetikus szénhidrogén vegyület, vízoldható alkálitartalmuk lúg, szóda, foszfát. Ezenkívül esetenként fertőtlenítő (pl. klór) és színező-, illatosító anyagokat is tartalmaznak. A tisztító hatásukat viszonylag szűk hatókörön belül fejtik ki; pl. vagy csak mosogatáshoz, vagy csak berendezési tárgyak tisztítására alkalmasak. Ugyanakkor környezetvédelmi szempontból károsan fejtik ki hatásukat, mivel szintetikus detergenseik a természetben nem bomlanak le. A kristályos kvarctartalom pedig légzőszervi egészségkárosodást okoz. Fentieken túlmenően további hátrányt jelent, hogy az ismert súrolóporok többnyire karcolják a zománcfelületeket. A Kádfény gyakorlatilag bár nem koptat, azonban csak szűk körben használható. A savas oldatok pedig csupán vízkő vagy rozsda eltávolítására alkalmasak, nem használhatók zománcfelületekhez, és veszélyes egészségkárosító, környezetszennyező szerek.
Kemény felületek tisztításához a por alakú tisztítószerek anyagbázisain kialakultak por és/vagy folyadék, paszta kompozíciók is. Ilyen megoldást ismertet például a 4 005 027 lsz. (1973) USA-beli szabadalmi leírás. Az ebben bemutatott anyag esetén a kívánt tisztító hatás sokféle anyagösszetevő (6-7 főkomponens) révén érhető el, melyek önmagukban is igen összetett készítmények, gyártástechnológiájuk bonyolult, költséges. Egyes alkotó komponensei által (pl. hipoklorit, szintetikumok, foszfátok) a kompozíció környezetszennyező, kristályos kvarc tartalma által pedig egészségre ártalmas. Lényegében hasonlóakkal jellemezhető az 594 046 lsz. (1974) svájci szabadalmi leírásban bemutatott folyékony kompozíció is, amely szintén sok komponensű (4-6 főkomponense külön-külön is többösszetevőjű), környezetszennyező szintetikumokkal és egészségkárosító (ld. szálló poranyag belégzése során) kristályos kvarcőrleményekkel. Külön gyártási nehézséget jelent az 59 °C hőmérsékleten történő diszpergálás. Mindkét ismertetett szer esetében megállapítható, hogy nem rendelkeznek vízkőoldó, sem rozsdamentesítő képességekkel, elsősorban mosogatószerekként funkcionálnak. Kifejezetten fémtisztító szert ismertet a 185 097 lsz. (1936) svájci szabadalmi leírás, amely tabletta formájú, alumíniumfelületek tisztítására ajánlott szert mutat be. Ennek alkotóelemei: nátronlúg, kovaföld és üvegliszt porformákban összesajtolva. A szer ma már alkalmatlan, mert tudományosan igazolt, hogy az erős lúg az alumíniumot megtámadja, korrodálja. Egy másik szabadalmi anyag: a 752 622 lsz. NSZK-beli leírás fémtisztító és fényezőport ismertet. Ez egy nagyon sok komponensből álló, bonyolult, költséges gyártástechnológiájú szer, mely csak nagyon szűk körű felhasználási területen alkalmazható. Olyan megoldás is ismert: ld. a H/2639 lsz. magyar közzétételi iratot, amely folyadék és paszta formában arra irányul, hogy felületkímélően alkalmas legyen vékony rétegű bevonatok, lakkozott, festett, fémbevonatú felületek tisztítására. A kitűzött célt lapkás formájú csiszoló komponenssel (perlit) és különféle szintetikumokkal (karboxi-metil-cellulóz, nátrium-pentaklór-fenolát stb.) éri el. A szer környezetszennyező és gyenge hatékonyságú, alkalmazása csak szűk körben, nagyon sérülékeny, vékony bevonatok esetén lehet indokolt. Sok szempontból előnyös megoldást ismertet a 19 576 lsz. (1986) magyar szabadalmi leírás. Ez egyetlen anyagkomponensével (nátronüvegpor) biztosít környezetbarát módon, karcmentesen, széles hatókörben hatékony tisztítást kemény felületeken. E súrolópomak hátránya, hogy mivel a tisztítási művelet közben nem habosodik, ezért nem eléggé lágy, oldódó a szer.
A jelen találmánnyal olyan por alakú tisztítószer kialakítása a célom, mely két fő anyagösszetevőjével a szer, lágyítása, habosítása mellett biztosít részint önaktívan mechnaikus és vegyi tisztítást karcolásmentesen, széles felhasználási körben: ún. zsíros, olajos, kormos, vízköves, rozsdás, valamint mikrobás szennyeződések esetén, környezetbarát módon, egyszerű gyártástechnológiával és hulladékhasznosítás révén előállítottan.
A találmány alapja az a felismerés, hogy a szemcsés anyagból álló tisztítószer nátronüvegnek - leginkább palack és öblösüvegnek, illetve ezek hulladékainak, üveggyári olvadékainak (= fritte) száraz, finom őrleményeként az 1-150 mikrométer - előnyösen 1-100 mikrométer szemcseméretü és folytonos szemmegoszlású frakciójában 93,5-99 m% mennyiségéből, továbbá anionos felületaktív anyagnak - előnyösen szemcsés, biológiailag lebontható alkil-aril-szulfonsav előnyösen lineáris alkil-benzolszulfonsav-kálium- vagy nátriumsójának 1-5 m% mennyiségéből, valamint adott esetben előnyösen növényi kivonató - illatosító anyagnak 0,02-0,5 m% mennyiségéből összekeverten összeőrölve áll elő, adott esetben legfeljebb lm% segédanyagot tartalmazva.
A találmány szerinti nátronüveg-alapanyag mesterségesen előállított fém-, alkálifém-, alkáliföldfém-szilikát = = poliszilikát komplexum, amelyben az üvegolvasztás során a kristályos kvarc amorf anyaggá alakul át. Fő kritérium, hogy az alkálifém-oxidok (Na2O és K2O)
HU 213 377 Β viszonylag magas (minimum 10 molekulaszázalék) mennyisége legyen jelen az üveganyagban, továbbá hogy ne tartalmazzon ólomoxid vegyületet. E feltételeknek megfelel a palack- és öblösüvegek gyártási receptúrája. Ezért ezen üvegféleségeknek élemiszeripari csomagolóanyagként felhasznált fajtái - mint másodnyersanyagok - vagy üveggyárban képződő hulladékaik (fritte-üveg) alkalmasak a találmány szerinti tisztítószer gyártásához. A flakonüvegek megőrlésére a legkorszerűbb megoldás az ún. sugármalomban történő finomőrlési eljárás, melyhez az üveganyagot előkészítendőén durva őrlésnek kell alávetni: előnyösen kerámiabélésü és őrlőtestü golyósmalomban, oly mértékig előőrölve az anyagot, hogy a legnagyobb üvegcserépméret - a sugármalom befogadásához szükségesen - kb. 15*15 mm nagyságú legyen.
A finomőrlés során nagy nyomás alatt a nátronüveg mechanokémialag aktiválódik: pl. szabad gyökök képződnek, kötési erők szabadulnak fel, továbbá a mintegy 1500 °C hőmérsékletű lokális hőlökések hatására az üvegpor sterilizálódik. Ezen fizikai-kémiai aktiválás nyomán az üvegpor szilícium-dioxid (SiO2) tartalma fokozottan vízoldhatóvá válik, túl azon, hogy már az üvegolvasztás kb. 1700 °C hőmérsékletén a szódával (Na2CO3) való összeolvasztás során is bekövetkezik a fokozott oldhatóvá válása. Ez a célanyag (tisztítószer) szempontjából kívánatos tulajdonság, vagyis hogy a tisztítópor feloldódjon, ne ülepedjen le a mosólében.
A találmány szerinti tisztítóhatást a nátronüveg vegyi összetételéből és az őrlési aktiválásból származó önaktív vegyi tisztító folyamatok, az üvegporszemcsék csiszoló hatása, és a habosító - egyébként mosóaktív - anyag fizikai tisztítóképessége együttesen fejtik ki.
A palack és öblösüvegek hozzávetőleges elvi vegyi összetétele tömegszázalékban a következő:
SiO2 = 70-73%, Na2O = 10-13%, K2O = 0,3-05%, CaO = 8,5-9,8%, MgO = 1,7-3,0%, A12O3 = 1,5-2,4%, Fe2O3 = 0,3-0,6%, SO3 = 0,11-024%,
Ti02=0,06-0,07%, MnO = 0,01-0,02%,
B2O3 = 0,10-043%, Cr2O3 = 0,1%.
A finomőrlés során létrejövően az üvegszemcse felszíneken lévő nátrium-(Na) és kálium (K)-ionok levegő közegben karbonátosodási-, vizes közegben lúgosodási folyamatokat aktiválnak, pl. a következő reakció egyenletek szerint:
Na2O+CO2 = Na2CO3
Na2O+H2O = 2NaOH
2NaOH+Si+H2O = Na2SiO3+2H2
Na2SiO3+CO2+H2O = H2SiO3+Na2CO3
A vízkőoldást ioncsere folyamatok biztosítják:
Ca2®+2Na* poliszilikát® —> Ca2® (poliszilikát®)2+ +Na*
A rozsdamentesítés redukciós folyamatokban megy végbe:
Fémoxid-hidrát+Na-poliszilikát—>Fém+Na-poliszil-hidrát
A fémszulfid-mentesítés folyamatai:
Ag2S+H2 = 2Ag+H2S
Cu2S+H2 = 2Cu+H2S
A találmány szerinti tisztítószemek súroló- és mosogatóporként való alkalmazási területein a legtöbb esetben a szennyeződések zsír, olaj vegyületeket is tartalmaznak. A fentiekben részletezett módon képződő nátronlúg (NaOH) hidrolizálja a zsír, olaj vegyületeket, továbbá bontja a fehérjéket és más szerves szennyeződéseket, megöli a baktériumokat és penészgombákat. Ezeknek a képességeknek tudható be a találmány szerinti szemek zsíros, olajos, mikrobás szennyeződések eltávolításában mutatkozó hatékonysága. A nátronüvegpor vizes oldatában felületaktív polikovasav molekulák n számú H2SiO3 összetételű koordinációs egységeket hoznak létre, melyek a víz felületi feszültségét csökkentik és a tisztítandó felület nedvesedését elősegítik:
OH ΓΟΗ Ί OH I I I
HO-Si-O- -Si-O- -Si-OH OH L.OH JnOH
Fentiekben tárgyalt vegyületek a nátronüvegpor 2 : 1, 1 : 1 tömegarányú vizes szuszpenziójának igen magas: mintegy 11-es pH-értékét okozzák. A vízoldható alkáliák néhány m%-ban fordulnak elő a találmány szerinti tisztítószer vizes oldatában, ill. a szemcsék felületén kötötten.
A találmány szerinti tisztítószer habosító felületaktív komponensének szerkezetlazító, lágyító, habképző szerepe van, de ezen túlmenően fokozza még a szer emulgeáló (= ülepedésgátló) és tisztító hatóképességét is.
A találmány szerinti tisztítópor további jellemzője, hogy a zománcfelületeket nem karcolja, szemben a hagyományos súrolóporokkal. Ennek oka, hogy a szemcsék felszínein puha alkálifém-ionok vannak, míg az ismert súrolóporok csiszolóanyag szemcséi (pl. kvarc) egészben véve kemények, ennélfogva erősen koptató hatásúak.
A találmány szerinti tisztítószer 3 fő alapszínben mint fehér, világoszöld, krém sárga - állítható elő attól függően, hogy fehér, zöld vagy sárga flakonüvegek kerülnek feldolgozásra, színek szerint különválasztottam
A találmány szerinti tisztítószer - a leírásban részletesen kifejtett okok következtében — feleslegessé teszi lúgok, szódát, fertőtlenítő és színező anyagok hozzáadását a szerhez. Ellenjavallt minden olyan kiegészítő - és segédanyagnak a szerhez való adása, mely azt környezetszennyezővé teszi (pl. a kemény dodecil-benzolszulfonát, mely biológiailag nem lebontható anyag).
A találmány szerinti tisztítószert a jelenleg közismerten szokásos módon visszük fel a tisztítandó felületre, melyet közvetlen a dörzsölő művelet előtt kevés, lehetőleg meleg csapvízzel átnedvesítünk. Célszerű tisztítópor és vízarány 2 : 1 vagy 1 : 1. A tisztításhoz használatos segédeszközök: kemény szivacs, dörzslap, kefe, rongy. Művelet közben mind a szert, mind a vizet továbbadagolhatjuk. Az átdörzsölt, megtisztított felületet végül bő vízzel kell leöblíteni, hogy a tisztítópor lerakódását, foltés filmképződését megakadályozzuk.
HU 213 377 Β
A találmány szerinti tisztítószer főbb előnyei a következők:
a) sokoladúan hatékony: rendelkezik mindazon tulajdonságokkal, melyek a háztartásban szokásos kemény felületek tisztításához és fertőtlenítéséhez, a szokásos szennyeződések, valamint mikroorganizmusok eltávolításához szükségesek; azaz zsíroldó-, vízkőoldó-, rozsdaés korrózióoldó-, füngicid- és baktericid hatóképességű.
b) nátronüvegpor alapanyaga steril - anélkül, hogy külön sterilizáláson menne át -, ui. az üvegolvasztás, majd későbbiekben a finomőrlés magas hőmérsékletű folyamataiban az üveganyag, üvegpor automatikusan sterilizálódik.
c) karcmentesen tisztítja a kemény felületeket, mivel a 100 mikrométer alatti nátronüvegpor-szemcsék zömmel telt formájúak kis sarok-kiemelkedésekkel (ld. gördülékenyek), és a kemény SiO2-magjaik körül puha alkálifém-oxidok helyezkednek el.
d) környezetbarát, mivel: 1. az üvegpor természetes (ásványi) anyageredete révén a természetbe visszavezethető, 2. a nátronüvegpor vegyi alkotói között nincs toxikus vegyület (pl. ólomoxid), 3. az üvegpor amorf szerkezetű, nem tartalmaz egészségre ártalmas (ld. szilikózist okozó) kristályos kvarcot, 4. a habosító segédanyag biológiailag kristályos kvarcot, 4. a habosító segédanyag biológiailag lebomló vegyületekből áll, így élővizekben nem okoz habosodást.
e) a tisztítószer gyártástechnológiája anyag- és energiatakarékos, az ismert hasonló termékekhez viszonyítva lényegesen egyszerűbb és olcsóbb: csupán 2-3 anyagkomponenssel, olcsó alapanyaggal és csökkent mértékű villamosenergia-felhasználással valósítható meg.
f) gyártása hulladékhasznosítást eredményez: a hulladékba kerülő palack és öblösüvegek újra felhasználása, feldolgozása által.
g) a tisztítószertermék hosszú ideig, minőségromlás nélkül tárolható.
A találmány szerinti megoldást az alábbi példákban ismertetem:
1. példa
Élelmiszeriparban felhasznált, tisztára mosott, fehér színű palack és öblösüvegekből 1450 kg-ot (= 3 m2 3) durva őrlésnek vetünk alá: kerámiabélésű és örlőtestü golyósmalomban (hengerteste 4-5 m3-es) szárazon őröljük mindaddig (kb. 1-2 órán át), míg a maximális üvegcserépméret kb. 15χ15 mm-es lesz. Ekkor a teljes anyagmennyiséget nagynyomású légárammal üzemelő sugármalomba visszük további őrlés céljából. Ha a finomőrlemény szemcsemérete 100 mikrométer alattivá válik (kb. 1 óra elteltével), akkor a malomtestbe hozzáadagoljuk a habosító és illatosító segédanyagokat, és az őrlést pár percig továbbfolytatjuk. A kapott végtermék a kész tisztítószer, melyet csomagolóanyagokba töltünk.
2. példa
Fehér, zöld, sárga színű üvegpalackokat színük szerint különválasztottan 150 mikrométer alatti szemcseméretűvé őriünk, és habosító, valamint illatosító segédanyagokat keverünk külön-külön adagoltan a különböző színű őrleményekhez. Habosítóként szemcsés anyagot: lágy = lineáris (azaz biológiailag lebontható) alkil-aril-szulfonsavnak kálium- vagy nátrium-sóját alkalmazzuk 1-5 m% - javasoltan 3 m% - mennyiségben. Illatósítóként előnyösen porformát használunk: ez lehet pl. mentaaroma, melyből 0,3-05 m% mennyiséget keverünk a tisztítószerhez. Alkoholos illóolaj alkalmazása esetén 0,02-0,04 m% mennyiség elegendő.
3. példa
Üveggyári hulladékot = fritte-üveget, - mely porhanyós és babszemnyi méretű - közvetlen finomőrlésnek vetjük alá és sugármalomban 100 mikrométer alatti szemcseméretűre őröljük. Majd hozzákeverünk Ultramosogatóporból (= lágy alkil-benzolszulfonsav nátriumsója) 4 m% mennyiségű habosító anyagot, valamint alkoholos levendula illóolajból 0,03 m% mennyiséget. A készítmény kellemes illatú, finom tapintású, (púderszerű), laza, lágy, mosólében habosodó, jól oldódó tisztítószer lesz, mely gyorsan, hatékonyan tisztítja és fertőtleníti a különböző szennyezettségű kemény felületeket.
4. példa
Zománcfelületeket tisztítunk - kádon, tűzhelyen, hűtőszekrényen - a találmány szerinti tisztítószemek 1-100 mikrométer méretű szemcsetartományt tartalmazó kompozíciójával, a leírásban foglalt módon eljárva. A zsíros, vékonyrétegű vízköves felületek karc- é foltmentesen megtisztulnak.
5. példa
Fajansz tárgyak enyhén vízköves, zsíros, kormos felületét - WC-kagylót, mosdót, csempe falburkolatot - tisztítunk 98,6 m% 1-100 mikrométer szemcseméretü nátronüvegport, 1,1 m% alkil-aril-szulfonátport („Ufaril-DB 80”) és 0,3 m% fodormenta-aromaport tartalmazó, találmány szerinti tisztítószerrel, valamint a hazai kereskedelemben kapható más, hasonló szerekkel, és összehasonlító vizsgálatot végzünk velük. A leghatékonyabbnak a találmány szerinti tisztítószer bizonyul, főként a vízkőoldásban és a felületek fertőtlenítésében.
6. példa
Műanyag felületeket-konyhaszekrényt, PVC-padlóburkolatot tisztítunk a találmány szerinti tisztítóporral. A szokásos szennyeződések: zsíros, ételmaradványos maszatok gyorsan leoldódnak, folt- és karcolásmentesen, fényvesztés nélkül a felületek megtisztulnak.
7. példa
Krómozott acélfelületeket - edényeket és gépkocsialkatrészeket -, valamint erősen rozsdás acéllemezt küszöbsínt - tisztítunk a találmány szerinti tisztítószerrel és más ismert súrolószerekkel. Ez utóbbiak fémtisztító, rozsdátlanító hatása igen gyenge, míg a találmány szerinti tisztítópor gyorsan, karcolásmentesen eltávolítja a rozsdás és fémoxidációs foltokat, a kezelt felületek kifényesítése mellett, a tisztító műveletet természetesen a szokásos nedves közegben végezve.
HU 213 377 Β
8. példa
Feketén korrodált, szulfidos ezüst tárgyat - tálcát -, és vörösréz lemezt tisztítunk 1-100 mikrométer szemcseméretü, találmány szerinti tisztítószerrrel, a szokásos módon eljárva. A színesfém felületek pillanatok alatt ragyogó fényessé válnak, a tisztítópor semmi karcolási nyomot nem hagy rajtuk.
9. példa
Összehasonlító tisztítást végzünk a találmány szerinti tisztítószerrel, valamint azzal a tisztítószerrel, mely a 193 976 lajstromszámú szabadalom szerinti kialakítású, és mely a jelen találmány kifejlesztésének alapjául szolgált.
A nátronüveg-őrlemény tartalmazó találmány szerinti tisztítószer fehér öblösüvegnek 1-100 mikrométer szemnagyságú őrleményét 95,6 m%-ban, továbbá alkil-aril-szulfonát nátriumsóját („Ufaril DL 80”, gyártja a norvég Unger cég) 4 m%-ban, valamint fodormenta-aromaport 0,4 m%-ban tartalmaz.
Az üvegpor előállításához előtörés céljából ún. könnyű úthengerlő berendezést, finomőrléshez és az alkotórészek összekeveréséhez légsugármalmot használunk.
Az összehasonlító tisztítási műveleteket zsíros, olajos, kormos, ételmaradványos szennyeződésű zománc tűzhely, ételgőz tapadványos zománcedény, piszkos zománckád, fajansz mosdó és WC-kagyló, vízköves kerámialap falburkolat, szulfidosan korrodált ezüsttálca és vörösréz lemez, valamint krómozott kerékdísztárcsa felületein végezzük el.
Megállapítható, hogy a zsíros, olajos, kormos, ételgőzös, tapadványos szennyeződések eltávolításában lényegesen hatékonyabb a jelen találmány szerinti tisztítószer, mint az alapszabadalom szerinti. Ugyanis gyorsabban (1-2 másodperc alatt, szemben a 8-10 mp-el) és 2-3-szor kisebb dörzsölő erő kifejtésével, lágyabban, könnyedebben történik a szennyeződés leválása a hordozó felületekről, miközben kellemes habképződés lép fel. Az alapszabadalom szerinti szer használata habosodással nem jár. A fémszulfidok és oxidációk eltávolításának hatékonyságában különbség a kétféle tisztítószer alkalmazása során nem észlelhető.
A bemutatott alkalmazási példákból is kitűnik, hogy a találmány szerinti megoldás széleskörűen hasznosítható, és a tisztítóhatás igen kedvező. A tisztítás közben szennyeződő mosóié környezeti károsodást nem okoz, a szennyvízcsatorna-hálózatban kisebb terhelést jelent, mint a hasonló célú, ismert tisztítószerek.

Claims (4)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONT
    1. Nátronüveg-őrleményt tartalmazó, hulladékhasznosító, környezetbarát, általános háztartási tisztítószer különböző kemény felületek: mint kő, kerámia, fajansz, zománc, üveg, fém, műanyag tisztítására, e felületek zsíros, olajos, kormos, vízköves, rozsdás, korrodált, valamint mikrobás szennyeződéseinek eltávolítására, azzal jellemezve, hogy 93,5-99 m% mennyiségű, 1-150 mikrométer szemcsenagyságú, levegő és víz hatására aktiválódó, legalább 10 molekulaszázalék nátrium- vagy kálium-oxid tartalmú, és ólomoxidtól mentes nátronüvegőrleményt, továbbá 1-5 m% mennyiségű, biológiailag lebontható alkil-aril-, előnyösen lineáris alkil-benzol-szulfonsavnak kálium- vagy nátriumsóját, valamint adott esetben 0,02-0,50 m% mennyiségű illatosító anyagot, és adott esetben 1 m% segédanyagot tartalmaz.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti tisztítószer azzal jellemezve, hogy a nátronüveg-őrlemény 1-100 mikrométer szemcseméretű.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti tisztítószer azzal jellemezve, hogy a nátronüveg-őrlemény 1-100 mikrométer szemcseméretű.
    3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti tisztítószer azzal jellemezve, hogy az alkil-aril-szulfonát szilárd, szemcsés formájú.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti tisztítószer, azzaljellemezve, hogy az illatosító anyag porformájú növényi kivonat.
HU9400075A 1994-01-11 1994-01-11 Waste utilizating, environment-friendly universal hausehold cleaning agent HU213377B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9400075A HU213377B (en) 1994-01-11 1994-01-11 Waste utilizating, environment-friendly universal hausehold cleaning agent

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9400075A HU213377B (en) 1994-01-11 1994-01-11 Waste utilizating, environment-friendly universal hausehold cleaning agent

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9400075D0 HU9400075D0 (en) 1994-05-30
HUT69328A HUT69328A (en) 1995-09-28
HU213377B true HU213377B (en) 1997-05-28

Family

ID=10984450

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9400075A HU213377B (en) 1994-01-11 1994-01-11 Waste utilizating, environment-friendly universal hausehold cleaning agent

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU213377B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HU9400075D0 (en) 1994-05-30
HUT69328A (en) 1995-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7199094B2 (en) Hard surface cleaning compositions comprising a mixture of citric and formic acid
ZA200505343B (en) Hard surface cleaning compositions
WO2006131689A1 (en) Improvements in or related to organic compositions
US20230295534A1 (en) Galactarate based metal sequestration composition
EP1597345B1 (en) Hard surface cleaning compositions
JPS59164399A (ja) 発泡性硬表面洗浄剤組成物
HU213377B (en) Waste utilizating, environment-friendly universal hausehold cleaning agent
CN101402901A (zh) 一种具有消毒功能的二氧化硅膏状去污剂及其制备方法
HU195976B (en) Environment-compatible scrubbing agent for cleaninenvironment-protekting scouring composition first of all for cleaning surfaces with rust, scale, fatg mainly rusty, scaly, greasy, sooty surface and for washing mould , soot, and for washing mould
CA2307717C (en) Plumbing fixture surface restoration process
US20120159727A1 (en) Multipurpose cleaner compostion
US7605114B2 (en) Multi-purpose cleaner comprising blue iron powder
JPS6038498A (ja) 発泡性硬表面洗浄剤組成物
RU2076142C1 (ru) Средство для очистки керамической поверхности
RU2035499C1 (ru) Средство для чистки твердой поверхности
RU2047658C1 (ru) Моющее средство для очистки стеклянной поверхности
RU1768624C (ru) Чист щее средство дл предметов домашнего обихода
RU2008336C1 (ru) Средство для чистки твердой поверхности
WO2016113191A1 (en) Antimicrobial composition for hard surface cleaning
PL162514B1 (pl) Środek do czyszczenia urządzeń sanitarnych I powierzchni silnie zabrudzonych
PL106817B1 (pl) Srodek myjaco-polerujacy do urzadzen sanitarnych,ceramicznych,emaliowanych i ze stali kwasoodpornej
UA56255C2 (uk) Засіб для чищення твердої поверхні

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary prot. cancelled due to non-payment of fee
DNF4 Restoration of lapsed final protection
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee